Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λήψη Τροφοβλάστη (CVS)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Ria18 είπε:

Τελείωσε το άγχος μου!τα αποτελέσματα είναι μια χαρά! Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση σας! 

Δοξα το θεό . Πολύ χαίρομαι κοπέλα μου .....απόλαυσε το τωρα 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σας!Έκανα αυχενικη διαφάνεια στις 12εβδ κ 2 ημ. Ο υπέρηχος άψογος...η papp a δυστυχως δν βγηκε καλή...μου εδωσε για τρισωμια 18 1:82 δλδ εχω 1.2% πιθανοτητα να μην ειναι καλα το μωρο...κ πρεπει να κανω λήψη τροφοβλάστης...με πιθανότητα αποβολης 1%...πραγματικα εχω τρελαθεί...μεσα στη στεναχωρια κ στο άγχος για 1 κ 1.2%...εχετε παρομοιες εμπειριες;;πήγαν ολα καλά;εχω καταστεναχωρεθεί..θα ήθελα να ρωτήσω κ κάτι ακόμα...υπάρχει περίπτωση να έχει άλλο πρόβλημα κ να μην φαίνεται πουθενά ή αφού ο κίνδυνος είναι για τρισωμία 18 αν βγει καλό τότε ηρεμώ;;;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, στο θέμα αυτό θα βρείτε απαντήσεις για την λήψη τροφοβλάστη, ενώ στην πρώτη δημοσίευση (πατήστε στο λινκ εδω)  έχουμε τοποθετήσει τις ψηφοφορίες όπου τα μέλη σημειώνουν τις εντυπώσεις και τα αποτελέσματα κλπ. 

 

Σχετικά το ερώτημά σας για το εάν ηρεμείτε εάν βγούν καλά τα τεστ, δεν μπορεί να απαντηθεί μονολεκτικά, καθώς κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης υπάρχουν πάρα πολλές εξετάσεις οι οποίες ελέγχουν την πρόοδό της & την ανάπτυξη του μωρού,...

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, NanaD είπε:

Καλησπέρα σας!Έκανα αυχενικη διαφάνεια στις 12εβδ κ 2 ημ. Ο υπέρηχος άψογος...η papp a δυστυχως δν βγηκε καλή...μου εδωσε για τρισωμια 18 1:82 δλδ εχω 1.2% πιθανοτητα να μην ειναι καλα το μωρο...κ πρεπει να κανω λήψη τροφοβλάστης...με πιθανότητα αποβολης 1%...πραγματικα εχω τρελαθεί...μεσα στη στεναχωρια κ στο άγχος για 1 κ 1.2%...εχετε παρομοιες εμπειριες;;πήγαν ολα καλά;εχω καταστεναχωρεθεί..θα ήθελα να ρωτήσω κ κάτι ακόμα...υπάρχει περίπτωση να έχει άλλο πρόβλημα κ να μην φαίνεται πουθενά ή αφού ο κίνδυνος είναι για τρισωμία 18 αν βγει καλό τότε ηρεμώ;;;

 

Να εισαι ψυχραιμη και να σκεφτεσαι θετικά, τα ποσοστά που σου δινουν δεν ειναι τραγικά.Εμενα μου βρηκαν ζητηματα και στην αυχενικη και στην αιματολογικη με πιθανοτητες 1:5!!! Καταλαβαινεις οτι ηθελα να ανοιξει η γη να με καταπιει.. και τελικα το μωρο ηταν υγειες :ο) Το ποσοστό αποβολής μετα την εξεταση ειναι 1:100 και θα πρεπει να μεινεις αραχτή με άδεια 7-10 μερες για να αποφυγεις τον οποιο κινδυνο.

Όλα καλα θα πανε, και μην αγχωνεσαι για τις πιθανοτητες αλλων προβληματων, εχεις αρκετες εξετασεις μπροστα σου ακομα.Εγω οταν ρωτησα τον γιατρο μου ποτε θα ησυχασω απο το αγχος για την υγεια του παιδιου μου, μου απαντησε χαμογελώντας "όταν φτασει 8 χρονων!", επομενως καταλαβαινεις οτι μαμα σημαινει και αγωνια & αγχος για οσο ζουμε για το παιδι μας, πάει σετάκι με την μητροτητα  ;ο)

Σου ευχομαι καλα αποτελεσματα και μολις με το καλό τα μαθεις θα  σου ανακοινωσουν επισης με βεβαιοτητητα και το φυλο, επομενως θα ξεχασεις την στεναχωρια σου και θα τρεχεις για ψωνια αναλογου χρωματος!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Ιόλη2015 είπε:

 

Να εισαι ψυχραιμη και να σκεφτεσαι θετικά, τα ποσοστά που σου δινουν δεν ειναι τραγικά.Εμενα μου βρηκαν ζητηματα και στην αυχενικη και στην αιματολογικη με πιθανοτητες 1:5!!! Καταλαβαινεις οτι ηθελα να ανοιξει η γη να με καταπιει.. και τελικα το μωρο ηταν υγειες :ο) Το ποσοστό αποβολής μετα την εξεταση ειναι 1:100 και θα πρεπει να μεινεις αραχτή με άδεια 7-10 μερες για να αποφυγεις τον οποιο κινδυνο.

Όλα καλα θα πανε, και μην αγχωνεσαι για τις πιθανοτητες αλλων προβληματων, εχεις αρκετες εξετασεις μπροστα σου ακομα.Εγω οταν ρωτησα τον γιατρο μου ποτε θα ησυχασω απο το αγχος για την υγεια του παιδιου μου, μου απαντησε χαμογελώντας "όταν φτασει 8 χρονων!", επομενως καταλαβαινεις οτι μαμα σημαινει και αγωνια & αγχος για οσο ζουμε για το παιδι μας, πάει σετάκι με την μητροτητα  ;ο)

Σου ευχομαι καλα αποτελεσματα και μολις με το καλό τα μαθεις θα  σου ανακοινωσουν επισης με βεβαιοτητητα και το φυλο, επομενως θα ξεχασεις την στεναχωρια σου και θα τρεχεις για ψωνια αναλογου χρωματος!

Ιόλη μου σε ευχαριστώ για τον κόπο που μπήκες να μου απαντήσεις...πωωωω πρέπει να είχες τρελαθεί από την αγωνία!Δίκιο είχε ο γιατρός σου!Προσπαθω να σκέφτομαι θετικά αλλα με πιάνει σφίξιμο στο στομάχι μου κ παίζει το μυαλό μου παιχνίδια...αν ειμαι στο 1.5%;;; αν έχει κατι αλλο;;αν πάθει κάτι απο την εξέταση;; Διαβάζω κ εδώ περιπτώσεις κ παίρνω δυναμη!Ειλικρινά σε ευχαριστώ...θα έρθει κ η μαμά μου που ακομα να ησυχάσει απο εμενα το παιδί της :) για βοήθεια γιατι έχω κ ενα ταλιμπανάκι 11 μηνων σπίτι..Τη Δευτέρα μπαίνω για τη λήψη κ ο Θεός βοηθός!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, NanaD είπε:

Ιόλη μου σε ευχαριστώ για τον κόπο που μπήκες να μου απαντήσεις...πωωωω πρέπει να είχες τρελαθεί από την αγωνία!Δίκιο είχε ο γιατρός σου!Προσπαθω να σκέφτομαι θετικά αλλα με πιάνει σφίξιμο στο στομάχι μου κ παίζει το μυαλό μου παιχνίδια...αν ειμαι στο 1.5%;;; αν έχει κατι αλλο;;αν πάθει κάτι απο την εξέταση;; Διαβάζω κ εδώ περιπτώσεις κ παίρνω δυναμη!Ειλικρινά σε ευχαριστώ...θα έρθει κ η μαμά μου που ακομα να ησυχάσει απο εμενα το παιδί της :) για βοήθεια γιατι έχω κ ενα ταλιμπανάκι 11 μηνων σπίτι..Τη Δευτέρα μπαίνω για τη λήψη κ ο Θεός βοηθός!

Καθε μερα εκλαιγα..και μεσολαβουσε και Σ/Κ μεχρι να παρω τα αποτελεσματα!

Ολα καλά θα πάνε, σκεψου οτι οι πιθανοτητες ειναι 1 στα 100 παιδακια, ε οχι δεν θα ειναι αυτο το ενα το δικο σου!

Εδω το ενα στα 5 παιδακια δεν ηταν το δικο μου χιχι! 

Αντε να μας στειλεις τα καλα νέα απο βδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα αποτελέσματα βγήκαν!Είναι όλα καλά κ περιμένουμε κοριτσάκι!!!Ενα αγχος μου εφυγε...περιμενω κ τα υπολοιπα αποτελεσματα σε λιγες μερες..κ περιμενω να περασουν αλλες 2- 3 μερες να μου φυγει κ το αγχος του κινδύνου απο την εξεταση της λήψης...Για να ηρεμησω τελειως!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, NanaD είπε:

Τα πρώτα αποτελέσματα βγήκαν!Είναι όλα καλά κ περιμένουμε κοριτσάκι!!!Ενα αγχος μου εφυγε...περιμενω κ τα υπολοιπα αποτελεσματα σε λιγες μερες..κ περιμενω να περασουν αλλες 2- 3 μερες να μου φυγει κ το αγχος του κινδύνου απο την εξεταση της λήψης...Για να ηρεμησω τελειως!

Μπραβο σου! Ιδια νεα με εμενα ειχες, "ολα καλα και κοριτσακι"!

Περασε το δυσκολο κομματι, και με τα υπολοιπα θεματα ολα ενταξει θα ειναι :ο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, NanaD είπε:

Τα πρώτα αποτελέσματα βγήκαν!Είναι όλα καλά κ περιμένουμε κοριτσάκι!!!Ενα αγχος μου εφυγε...περιμενω κ τα υπολοιπα αποτελεσματα σε λιγες μερες..κ περιμενω να περασουν αλλες 2- 3 μερες να μου φυγει κ το αγχος του κινδύνου απο την εξεταση της λήψης...Για να ηρεμησω τελειως!

Συγχαρητήρια, με το καλό το κοριτσάκι σου. Έτσι, να βλέπουμε και ποσοστά που δεν επαληθεύονται. Μπράβο! Όλα σούπερ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!Γερά κ ευλογημένα να είναι τα παιδάκια ολου του κόσμου!Έχω φοβηθεί τόσο από την εξέταση που προχωράω σαν συγκαμένη :-D:-D ... ευχαριστώ για τη συμπαρασταση!

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2018 at 1:57 ΜΜ, NanaD είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!Γερά κ ευλογημένα να είναι τα παιδάκια ολου του κόσμου!Έχω φοβηθεί τόσο από την εξέταση που προχωράω σαν συγκαμένη :-D:-D ... ευχαριστώ για τη συμπαρασταση!

Χαχαχ και στον 9ο (που ειμαι τωρα) θα περπατάς σαν συνταξιούχα με πι οποτε σηκωνεσαι απο καθισμα!

Εντυπωσιακές στιγμες η εγκυμοσυνη, για βιντεοσκοπιση χαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα αφού περάσαμε εναν Γολγοθά για να ενημερωθουμε με τις κινήσεις μας όσον αφορα την λήψη τροφοβλάστης (λόγω στίγματος και των δυο) Οι μεγαλογιατροι μας έλεγαν στους 2μιση με 3 μηνες θα γίνει η εξέταση κι επειδή στο άκουσμα των 600 ευρω απευθύνθηκαμε στο νοσοκομείο μας ειπαν οτι είναι πολύ αργά και ίσα που προλαβαινουμε οτι απτον 1ο μήνα έπρεπε να κάνουμε!Τελικά τα αποτελεσματα της εξέτασης δεν είναι έγκυρα?Δηλαδή μπορεί να βγει πρόγνωση για φορέας και τελικά να μην είναι?Κοντευουμε να τρελαθουμε 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...