Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιθαλομίχλη:Oξυγόνο ώρα μηδέν


Fire

Recommended Posts

λοιπον!

θα προσπαθησω να μην επεκταθω πολυ αν και πολυ θα το ηθελα γιατι..πνιγομαι!

απο τοτε που γεμισαμε ξυλοσομπες κ τζακια ειναι γνωστο οτι εχει χαλασει ο αερας που αναπνεουμε περισσοτερο απ οτι ηδη ηταν

το πρωι ωστοσο καπως παλευεται η κατασταση κ εννοω οτι οταν ανοιγω παραθυρα ν αερισω το σπιτι μπαινει ενα καποιο ειδος οξυγονου..

το βραδυ ομως ΔΕΝ παλευεται με τπτ

και τι εννοω μ αυτο? παντα ανοιγα να αεριστει το δωματιο του παιδιου για 5 λεπτα πριν παμε για υπνο,αλλαζε ο αερας βρε παιδι μου,του εκανε καλο στον υπνο

τωρα πλεον δεν μπορω να το κανω

αν ανοιξω μπαινει μεσα καπνα αναμικτη με διαφορες μυρωδιες

ε και θα μου πεις μην ανοιγεις

οκ να ζησω φυλακισμενη μεσα στο σπιτι μου κανενα θεμα

ΟΜΩς η καπνα αυτη περναει με καποιο τροπο στη διαρκεια της νυχτας μεσ το σπιτι κ το νιωθω τοσο πολυ που με γρατζουναει ο λαιμος μου

στο παιδι αραγε τι κανει????

υπαρχει κατι που μπορω να κανω μεσα στο σπιτι να μη μυριζει ετσι?

να παρω τα βουνα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

λοιπον!

θα προσπαθησω να μην επεκταθω πολυ αν και πολυ θα το ηθελα γιατι..πνιγομαι!

απο τοτε που γεμισαμε ξυλοσομπες κ τζακια ειναι γνωστο οτι εχει χαλασει ο αερας που αναπνεουμε περισσοτερο απ οτι ηδη ηταν

το πρωι ωστοσο καπως παλευεται η κατασταση κ εννοω οτι οταν ανοιγω παραθυρα ν αερισω το σπιτι μπαινει ενα καποιο ειδος οξυγονου..

το βραδυ ομως ΔΕΝ παλευεται με τπτ

και τι εννοω μ αυτο? παντα ανοιγα να αεριστει το δωματιο του παιδιου για 5 λεπτα πριν παμε για υπνο,αλλαζε ο αερας βρε παιδι μου,του εκανε καλο στον υπνο

τωρα πλεον δεν μπορω να το κανω

αν ανοιξω μπαινει μεσα καπνα αναμικτη με διαφορες μυρωδιες

ε και θα μου πεις μην ανοιγεις

οκ να ζησω φυλακισμενη μεσα στο σπιτι μου κανενα θεμα

ΟΜΩς η καπνα αυτη περναει με καποιο τροπο στη διαρκεια της νυχτας μεσ το σπιτι κ το νιωθω τοσο πολυ που με γρατζουναει ο λαιμος μου

στο παιδι αραγε τι κανει????

υπαρχει κατι που μπορω να κανω μεσα στο σπιτι να μη μυριζει ετσι?

να παρω τα βουνα???

 

λογω δουλειας του αντρα μου θα σε απαντήσω ..

κουφωματα αλλαγή οπωσδίποτε ή τροποποιηση

αν το σπίτι δεν το έφτοιαξες εσύ και είναι εργολαβικό σημαίνει πως τα κουφωματα είναι μαπα...

στο λέω γιατι για να μειώσουν το κόστος οι εργολαβοι αφερουν υλικά όπως πχ λαστιχα που θα έπρεπε να υπάρχουν

βρες εναν καλό κουφωματά μονο πρόσεξε να είναι σωστός γιατί κυκλοφρουν πολλά φιντανια που το παιζουν μαστορες ενω δεν είναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ζεις Αθήνα, πάντως μια βόλτα που έκανα ειδικά το βράδυ, με έπεισε για το άσχημο κλίμα.

Γίνεται κακή χρήση της καύσης. Και οι μυρωδιές... δυστυχώς δεν είναι μόνο ξύλου. Αρκετοί πρέπει να καίνε ξύλα που έχουν υποστεί κατεργασία π.χ. λουστράρισμα ή ακόμα και συνθετικά προϊόντα!

 

Πρέπει να ληφθεί σύντομα μέριμνα γιατί τα αναπνευστικά και οι καρκίνοι θα θερίσουν κόσμο σε λίγα χρόνια.

 

Στην επαρχία είναι κι εκεί έντονη η μυρωδιά του ξύλου, αλλά αρκετά διαφορετική γιατί οι άνθρωποι εδώ είχαν από πριν την εμπειρία του τζακιού και των προβλημάτων που μπορεί να φέρει. (Χωρίς να είμαι απόλυτη γιατί κακή χρήση γίνεται και εδώ, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

polina θα το ειχα κανει ηδη αυτο που προτεινεις αν ηταν δικο μου,

αλλα νοικιαζω

 

alcyon ζω θεσσαλονικη κ πιστεψε με κ δω ειναι ανυποφορα

δεν πιστευω οτι θα ληφθει καμμια μεριμνα,κανανε μεγαλη πατατα με το πετρελαιο θερμανσης κ το πληρωνει κ η φυση κ εμεις

θελουν να μας ξεκανουν με ολους τους τροπους..γρηγορος ή αργος θανατος γι αυτους it doesnt matter

δυστυχως ο κοσμος καιει οτι μπορει για να ζεσταθει κ αυτο σιγουρα δεν ειναι στην πλειοψηφια ξυλο καλης ποιοτητας..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ζεις Αθήνα, πάντως μια βόλτα που έκανα ειδικά το βράδυ, με έπεισε για το άσχημο κλίμα.

Γίνεται κακή χρήση της καύσης. Και οι μυρωδιές... δυστυχώς δεν είναι μόνο ξύλου. Αρκετοί πρέπει να καίνε ξύλα που έχουν υποστεί κατεργασία π.χ. λουστράρισμα ή ακόμα και συνθετικά προϊόντα!

 

Πρέπει να ληφθεί σύντομα μέριμνα γιατί τα αναπνευστικά και οι καρκίνοι θα θερίσουν κόσμο σε λίγα χρόνια.

 

Στην επαρχία είναι κι εκεί έντονη η μυρωδιά του ξύλου, αλλά αρκετά διαφορετική γιατί οι άνθρωποι εδώ είχαν από πριν την εμπειρία του τζακιού και των προβλημάτων που μπορεί να φέρει. (Χωρίς να είμαι απόλυτη γιατί κακή χρήση γίνεται και εδώ, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό).

 

εμείς έχουμε τζακι πολλά χρόνια (ο αντρας μου δηλαδή ) και μένουμε σε χωριο χωριό που όλοι έχουν τόσα χρονια τζάκια και σόμπες και ποτέ η κατάσταση δεν ειναι έτσι..

το θέμα δεν ειναι μόνο πορτες και παραθυρα που μπορεί να καίνε ή παλιές καρέκλες που έχουν πανω μπογιά .. εγώ πολύ φοβάμαι πως όλο αυτό το νέφος είναι εκτός απο τον υπερπληθυσμό που λογικό είναι αλλά φοβάμαι πως μεσα στα τζάκια πλέον καίνε και σκουπίδια με αυτά που ακούω ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωωωω ναι είμαι σίγουρη. Η μυρωδιά της Αθήνας... ΔΕΝ είναι (μόνο) ξύλου. Είναι ΕΝΤΟΝΗ η παρουσία άλλων χημικών ουσιών!

 

Τοξικότατο και χρήζει άμεσης νομοθετικής ρύθμισης!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

polina θα το ειχα κανει ηδη αυτο που προτεινεις αν ηταν δικο μου,

αλλα νοικιαζω

 

alcyon ζω θεσσαλονικη κ πιστεψε με κ δω ειναι ανυποφορα

δεν πιστευω οτι θα ληφθει καμμια μεριμνα,κανανε μεγαλη πατατα με το πετρελαιο θερμανσης κ το πληρωνει κ η φυση κ εμεις

θελουν να μας ξεκανουν με ολους τους τροπους..γρηγορος ή αργος θανατος γι αυτους it doesnt matter

δυστυχως ο κοσμος καιει οτι μπορει για να ζεσταθει κ αυτο σιγουρα δεν ειναι στην πλειοψηφια ξυλο καλης ποιοτητας..

 

και εγώ θεσσαλονικη είμαι αλλα σε χωριό δεν περίμενα ότι τα πραγματα κάτω είναι τόσο τραγικά..

ο ιδιοκτητης αν έχεις συμβόλαιο είναι υποχρεωμενος να σου τα αλλαξει απο την στιγμή που δεν είναι η κατάσταση βιώσιμη μεσα στο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

[

να παρω τα βουνα???

 

 

Γειά!

 

Τα βουνά είναι σούπερ! Αρκεί να είναι απάτητα και έρημα...

Αν θες να πάρεις τα βουνά ξέρεις τί να αποφύγεις!!!

Στην επαρχία υπάρχουν δυόμιση βασικές διαφορές

- ανοιχτό πεδίο

- λίγα σπίτια=λίγα τζάκια

- συχνά περισσότερη καθαρή υγρασία (1/2)

 

και εκεί ίδια είναι τα προβλήματα απλά η "αυτοΐαση" της ατμόσφαιρας γρηγορότερη.

 

Υποψιάζομαι ότι ένας ιονιστής ατμόσφαιρα θα βοηθούσε, κάποια μοντέλα φιλτράρουν την ατμόσφαιρα και ίσως να μπορούν να διώξουν τα pm10 κλπ που λένε.

 

και φύγε απτη θεσσαλονίκη πια, δεν είναι πόλη! Τι έχει πια να δείξει ένα ραδιοαρβύλα και τον τερκενλή! (εννοείται ότι αστιεύομαι)

Link to comment
Share on other sites

Τοξικότατο και χρήζει άμεσης νομοθετικής ρύθμισης!!

 

αυτό ακούγεται σαν Πρωταπριλιάτικο αστείο!!!!!!

 

 

Εμείς δεν είμαστε σε πυκνοκατοικημένη περιοχή και ΔΕΝ αντιμετωπίζουμε τόσο μεγάλο πρόβλημα, ναι μεν έρχετε η μυρωδιά του ξύλου, αλλά η σύνηθες μυρωδιά, όχι κάτι το τραγικό...

...Μέχρι εδώ καλά, γιατί ένα σπίτι παραδίπλα από μας (εντάξει δεν είμαστε και κολλητά, απέχουμε κάποια χωράφια), βάλανε καυστήρα με Πέλλετ!! ε λοιπόν όταν το ανάβουν οι απέναντι τους μόνο που δεν λιποθυμάνε!!!

σαν καμένες ακαθαρσίες το περιγράφουν...

 

και μένω εγώ με την απορία, τι ποιότητα είναι τα πέλλετ και πως μπορεί ένας καταναλωτής να είναι σίγουρος ότι δεν πήρε σκάρτο?? πως θα το αναγνωρίσει?

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακούγεται σαν Πρωταπριλιάτικο αστείο!!!!!!

 

 

Εμείς δεν είμαστε σε πυκνοκατοικημένη περιοχή και ΔΕΝ αντιμετωπίζουμε τόσο μεγάλο πρόβλημα, ναι μεν έρχετε η μυρωδιά του ξύλου, αλλά η σύνηθες μυρωδιά, όχι κάτι το τραγικό...

...Μέχρι εδώ καλά, γιατί ένα σπίτι παραδίπλα από μας (εντάξει δεν είμαστε και κολλητά, απέχουμε κάποια χωράφια), βάλανε καυστήρα με Πέλλετ!! ε λοιπόν όταν το ανάβουν οι απέναντι τους μόνο που δεν λιποθυμάνε!!!

σαν καμένες ακαθαρσίες το περιγράφουν...

 

και μένω εγώ με την απορία, τι ποιότητα είναι τα πέλλετ και πως μπορεί ένας καταναλωτής να είναι σίγουρος ότι δεν πήρε σκάρτο?? πως θα το αναγνωρίσει?

 

δυστυχώς δεν νομίζω ότι μπορεί είναι σαν το πετραίλεο δεν ξέρεις αν σου έβαλάν νερομένο.. (που έτυχε ουκ ολιγες φορές πριν παντρευτω απο πολλά βενζιναδικα και χαλασε ο καυστηρας μου .. που και σε ποιον να προτωκανεις καταγγελια.. το ξερω γιατί πήγα σε χημειο δειγμα του πετρελαιου για να δω τι γινεται) οπότε παίρνεις δοκιμάζεις μιας και είναι σακια κρατας σημειωσεις και δοιαλέγεις το καλύτερο..

μπορεις πχ να πάρεις 2 σακια απο εναν αλλα 2 σακια απο έναν αλλον και να δεις πιο καιει καλύτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή χρονιά!!! όταν είδα το θέμα που ανοίχθηκε ανάσανα. Νόμιζα πως εγώ είμαι η παράλογη!!! Εμείς ζούμε στη Λάρισα όχι στο κέντρο αλλα σε μια περιοχή καινούργια με μικρές πολυκατοικίες και πολλές μονοκατοικίες!!! Η ατμόσφαιρα είναι θάνατος. Εδώ η ομίχλη μας σκεπάζει μετά το μεσημέρι από πολύ χαμηλά (μονοκατοικίες). Ο κόσμος καίει τόνους κάθε μέρα. Το πρόβλημα είναι τεράστιο. Αερίζω το σπίτι μετα τις 11 με 12 το πρωί γιατί ακόμη και τις πρώτες πρωινές ώρες η ατμόσφαιρα είναι μπαρούτι. Και δυστυχώς επειδή έχω τζάκι έρχεται κι από κει έντονη μυρουδιά όταν ανάβω απορροφητήρα (το τζάκι δεν το έκαψα φέτος) Έχουμε όλοι έναν σπαστικό βήχα που δεν σταματά έχω έντονους πονιοκεφάλους και στη μύτη μου τη μυρωδια της τσίκνας και η μικρή μου μου έκανε αλλέργικό βήχα. Η παιδίατρος μου είπε ότι φέτος όλα τα παιδιά που έρχονται έχουν αναπνευστικά προβλήματα, αλλεργικό βήχα, άσθμα κ.α που οφείλονται καθαρά στο θέμα ατμόσφαιρα. Λύση να μοσχοβολίσει το σπίτι δεν έχω να σου δώσω Fire αλλά εμείς επειδή έχουμε τζάκι λέμε να το σφραγίσουμε εφόσον δεν το καίμε μπας και γλυτώσουμε την επικοινωνία με τον εξωτερικό αέρα, τα παραθυρα ευτυχώς κλείνουν καλά, στην πόρτα της εισόδου έχω βάλει χαλί μπροστά. Πρέπει να αντιδράσουμε γιατί θα πεθάνουμε (κυριολεκτικά).

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εισαι εσυ η παραλογη..κ γω το νομιζα αυτο για μενα,λεω μαλλον θα ειναι ιδεα μου!θα χω καποια ευαισθησια

κ μεις εχουμε τζακι κ ΔΕΝ το αναβουμε,το χουμε σφραγισει προ πολλου

 

δεν ξερω γιατι δεν αντιδραει ο κοσμος.. τι να πω

μαλλον δεν ξερουμε πια για τι να πρωτοαντιδρασουμε

Link to comment
Share on other sites

να παρω τα βουνα???

 

Πίστεψέ με δεν είναι η λύση γιατί και εδώ η κατάσταση δεν είναι καλύτερη. Παρόλο που όλοι λίγο πολύ καίνε ξύλα από το δάσος το πρόβλημα είναι ότι καίνε χλωρά ξύλα με αποτέλεσμα να καπνίζουν υπερβολικά. Η ατελής καύση είναι μεγάλο πρόβλημα που δημιουργείται και από κακοσχεδιασμένες καμινάδες. Ο κόσμος το θεωρεί φυσικό να καπνίζει το τζάκι του ή η σόμπα. Με ενεργειακά τζάκια ή σόμπες δεν πρέπει να έχουμε καπνό. Καλά δεν μιλάω για ανοιχτά τζάκια που στην Ευρώπη είναι απαγορευμένα και εδώ τα καμαρώνουμε.

 

Το άλλο θέμα είναι οι ξυλολέβητες. Το θεωρώ υπερβολικό να θέλεις την ίδια θερμική άνεση που έχεις με το πετρέλαιο να την έχεις με τα ξύλα. Μιλάμε για δεκάδες τόνους ξύλα ετησίως που πραγματικά θέλουν ένα άτομο να κάνει χρέη θερμαστή όλη μέρα για να τροφοδοτεί συνέχεια τον ξυλολέβητα. Τα τζάκια ή οι ξυλόσομπες είναι για να λειτουργούν ως αερόθερμα και όχι για να ζεσταίνουν κύκλωμα καλοριφέρ. Άσε που το βρίσκω και επικίνδυνο σε διακοπές ρεύματος να σταματήσει ο κυκλοφορητής και η φωτιά να συνεχίσει να καίει.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!!! όταν είδα το θέμα που ανοίχθηκε ανάσανα. Νόμιζα πως εγώ είμαι η παράλογη!!! Εμείς ζούμε στη Λάρισα όχι στο κέντρο αλλα σε μια περιοχή καινούργια με μικρές πολυκατοικίες και πολλές μονοκατοικίες!!! Η ατμόσφαιρα είναι θάνατος. Εδώ η ομίχλη μας σκεπάζει μετά το μεσημέρι από πολύ χαμηλά (μονοκατοικίες). Ο κόσμος καίει τόνους κάθε μέρα. Το πρόβλημα είναι τεράστιο. Αερίζω το σπίτι μετα τις 11 με 12 το πρωί γιατί ακόμη και τις πρώτες πρωινές ώρες η ατμόσφαιρα είναι μπαρούτι. Και δυστυχώς επειδή έχω τζάκι έρχεται κι από κει έντονη μυρουδιά όταν ανάβω απορροφητήρα (το τζάκι δεν το έκαψα φέτος) Έχουμε όλοι έναν σπαστικό βήχα που δεν σταματά έχω έντονους πονιοκεφάλους και στη μύτη μου τη μυρωδια της τσίκνας και η μικρή μου μου έκανε αλλέργικό βήχα. Η παιδίατρος μου είπε ότι φέτος όλα τα παιδιά που έρχονται έχουν αναπνευστικά προβλήματα, αλλεργικό βήχα, άσθμα κ.α που οφείλονται καθαρά στο θέμα ατμόσφαιρα. Λύση να μοσχοβολίσει το σπίτι δεν έχω να σου δώσω Fire αλλά εμείς επειδή έχουμε τζάκι λέμε να το σφραγίσουμε εφόσον δεν το καίμε μπας και γλυτώσουμε την επικοινωνία με τον εξωτερικό αέρα, τα παραθυρα ευτυχώς κλείνουν καλά, στην πόρτα της εισόδου έχω βάλει χαλί μπροστά. Πρέπει να αντιδράσουμε γιατί θα πεθάνουμε (κυριολεκτικά).

 

sos: πάντα όταν ανάβουμε απορροφητήρα και απάγει τον αερα από σωλήνα σε εξωτερικό χώρο φροντίζουμε να έχουμε κάποια "τρύπα" αλλού για να μπάινει αέρας αλλιώς δημιουργείται "αρνητική πίεση" και δεν λειτουργεί σωστά και ο απορροφητήρας. Αν δεν έχεις αλλού θυρίδα αέρα θα ρουφάει αέρα από τα λούκια των αποχετεύσεων και μετά η τσίκνα θα είναι σκέτο μύρο...

Εκτός των άλλων αν τύχει ποτέ κι ανάψεις τζάκι χωρίς πόρτα - άσχετα που θα σβήνει μόνο του και θα καπνίζει μέσα - κινδυνέυεις να πάρεις και φωτιά γιατί τραβάει τη φλόγα και τα λάδια των καιόμενων οπότε τα υλικά που βρίσκονται κοντά είναι σαν να τα βρέχεις με βενζίνη και να τα ζεσταίνεις με το σεσουάρ.

Link to comment
Share on other sites

:shock:

Πίστεψέ με δεν είναι η λύση γιατί και εδώ η κατάσταση δεν είναι καλύτερη. Παρόλο που όλοι λίγο πολύ καίνε ξύλα από το δάσος το πρόβλημα είναι ότι καίνε χλωρά ξύλα με αποτέλεσμα να καπνίζουν υπερβολικά. Η ατελής καύση είναι μεγάλο πρόβλημα που δημιουργείται και από κακοσχεδιασμένες καμινάδες. Ο κόσμος το θεωρεί φυσικό να καπνίζει το τζάκι του ή η σόμπα. Με ενεργειακά τζάκια ή σόμπες δεν πρέπει να έχουμε καπνό. Καλά δεν μιλάω για ανοιχτά τζάκια που στην Ευρώπη είναι απαγορευμένα και εδώ τα καμαρώνουμε.

 

Το άλλο θέμα είναι οι ξυλολέβητες. Το θεωρώ υπερβολικό να θέλεις την ίδια θερμική άνεση που έχεις με το πετρέλαιο να την έχεις με τα ξύλα. Μιλάμε για δεκάδες τόνους ξύλα ετησίως που πραγματικά θέλουν ένα άτομο να κάνει χρέη θερμαστή όλη μέρα για να τροφοδοτεί συνέχεια τον ξυλολέβητα. Τα τζάκια ή οι ξυλόσομπες είναι για να λειτουργούν ως αερόθερμα και όχι για να ζεσταίνουν κύκλωμα καλοριφέρ. Άσε που το βρίσκω και επικίνδυνο σε διακοπές ρεύματος να σταματήσει ο κυκλοφορητής και η φωτιά να συνεχίσει να καίει.

 

 

Παρένθεση:

Πώς φαίνεται ότι ζείς εκτός μεγάλου αστικού κέντρου! Διακοπές Ρεύματος;;;:shock::roll: Α τιν τουτου;! Σε κάτι τέτοια μέρη καταλαβαίνει ο κόσμος γιατί θές μεγάλη χρονική αυτονομία στον καταψύκτη σε διακοπή ρεύματος...αν έχεις καταψύκτη μετά γιατί κάνει και κάτι spikes υπέρτασης το ρημάδι και τα ψήνει όλα, Πράσινο Μίλι εντελώς.

 

Επί του θέματος:

Καις πετρέλαιο ή ότι άλλο για να ζεστάνεις νερό που θα ζεστάνει σίδερο που θα ζεστάνει αέρα που θα κρυώσει αμέσως με τελικό σκοπό να ζεστάνει κρέατα. Άκυρο! Ποιός το σκέφτηκε αυτό αρχικά θα ήθελα να ξέρω!

Η καλύτερη και αποδοτικότερη ζέστη επιτυγχάνεται μέσω μετάδοσης ενέργειας από ασφαλείς πηγές όπως με υπέρυθρη ακτινοβολία κάτι που κάνουν και τα ασπροκόκκινα κάρβουνα και τα πυρωμένα μαντέμια και ο ήλιος(σσ: ο ήλιος έχει επιπλέον το κακό υπεριώδες ενώ τα ζεστά σώματα όχι). Το υπέρτατο καλό θα ήταν να μην κινείται ο ζεστός αέρας γιατί συμπαρασύρει όση σκόνη και βρωμιές υπάρχουν αλλά οι φυσικοί νόμοι ισχύουν ακόμα. Να μην πώ τη γνώμη μου για τα κλιματιστικά λοιπόν, έγινε αντιληπτή ήδη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο τις 8 το πρωι βγαινω ανα μια ωρα στο μπαλκονι να δω ποτε θα ξεβρωμισει.. η ατμοσφαιρα(τραγικο κ ειρωνικο)

οπως εγραψε λοιπον κ η baggi γυρω στη 1 καθαρισε κ τοτε ανοιξα να αερισω το σπιτι

 

υπηρχαν πολλοι λογοι για τους οποιους θα ηθελα να παρω τα βουνα,κυριως γιατι ειμαι φυσιολατρης,ποτε ομως δεν πιστευα οτι αυτος θα ειναι ενας απο τους λογους..να ψαχνω δλδ την καταλληλη ωρα να βαλω δροσερο αερακι στο σπιτι μου

τι να πω

κ φυσικα οπως καθε μανα δε με νοιαζει για μενα αλλα για το παιδι μου τρελλαινομαι τρελλαινομαι τρελλαινομαι

Link to comment
Share on other sites

απο τις 8 το πρωι βγαινω ανα μια ωρα στο μπαλκονι να δω ποτε θα ξεβρωμισει.. η ατμοσφαιρα(τραγικο κ ειρωνικο)

οπως εγραψε λοιπον κ η baggi γυρω στη 1 καθαρισε κ τοτε ανοιξα να αερισω το σπιτι

 

υπηρχαν πολλοι λογοι για τους οποιους θα ηθελα να παρω τα βουνα,κυριως γιατι ειμαι φυσιολατρης,ποτε ομως δεν πιστευα οτι αυτος θα ειναι ενας απο τους λογους..να ψαχνω δλδ την καταλληλη ωρα να βαλω δροσερο αερακι στο σπιτι μου

τι να πω

κ φυσικα οπως καθε μανα δε με νοιαζει για μενα αλλα για το παιδι μου τρελλαινομαι τρελλαινομαι τρελλαινομαι

 

Πρέπει να μαζευτούμε όλες οι τρελαμένες να οικιοποιηθούμε μια έκταση γης και να τη αποικίζουμε κατά τα πρότυπα που αναφέρουμε στο φόρουμ. Μετά απλά θα βαρεθούμε θα είναι όλα λυμένα.

Link to comment
Share on other sites

να πω οτι δεν με ενοχλει και εμενα αυτη η μυρωδια (και ας μενω σε επαρχια) ψεματα θα πω. Τι να κανουμε ομως βρε κοριτσια? πως θα ζεσταθουν καποιοι ανθρωποι? Αυτη την λυση βρηκαν!!! Ας κανουμε λιγο υπομονη ολοι μας και ας γινουμε και λιγο πιο ανθρωποι ;) .

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

το θέμα είναι πλέον ανοιχτό / έχει ξεκλειδωθεί.

Μεταφέρθηκαν κάποιες δημοσιεύσεις εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=126675

Στην περίπτωση που στο θέμα αυτό, μετά απο αυτή την ειδοποίηση και το ξεκλείδωμα, εμφανιστούν νέες δημοσιεύσεις οι οποίες είτε στρέφουν την τροπή της συζήτησης μακριά απο το αρχικό θέμα,

είτε απαντούν/συνεχίζουν με κείμενα που αποτελούν σχολιασμό συμπεριφοράς άλλου μέλους ή της διαχείρισης θα επιδέχονται απευθείας και μόνο για αυτό το θέμα, κάρτα πόντων αλλά και προσωρινό αποκλεισμό απο όλες τις συζητήσεις, καθώς θα θεωρηθεί ότι συμβάλλουν στο να μην συνεχιστεί η συζήτηση σε ένα ενδιαφέρον και ενημερωτικό επίπεδο.

Διαφορές προσωπικές ανάμεσα στα μέλη, εξαιτίας οποιουδήποτε λόγου θα πρέπει να λύνονται εκτός του δημόσιου φόρουμ.

 

Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση ή κάποιο προσωπικό μήνυμα που θεωρείτε περίεργο επιθετικό ή ενάντια στους κανόνες, κάντε αναφορά δημοσίευσης - δείτε εδώ πως λειτουργεί http://parents.org.gr/news/a354

Κανόνες του φόρουμ της ΕΕΕΓ : http://parents.org.gr/forum/misc.php?do=showrules

Για κατάχρηση του chat room δείτε οδηγίες εδώ:http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=49442

Τι είναι οι κάρτες ειδοποίησης - Infractions ; : http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55586

 

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους!!!

Χθες το απόγευμα γυρνούσαμε από την εθνική και μόλις φτάσαμε στον Αγιο Στέφανο και είδαμε αυτό το φρικτό νέφος, πάθαμε πλάκα. Σε λίγα λεπτά με έπιασε ξερόβηχας (τον έχω ακόμα..) και κάψιμο στη μύτη και στο λαιμό. Από το μπαλκόνι του σπιτιού μας που είναι ψηλά, είδα το νέφος να είναι πολύ πυκνό και να καλύπτει όλη την Αθήνα, μέχρι τα μέσα της Πάρνηθας περίπου, ενώ το πρωί στις 7 που ξύπνησα δεν είχε διαλυθεί ακόμα.... Αν συνεχίσει έτσι ο καιρός, χωρίς αέρα και με υγρασία, θα σκάσουμε εμείς εδώ στην Αθήνα.

Και στο χωριό μου ήταν έντονη η καπνίλα, αλλά εκεί έχει υψόμετρο, έχει καθαρό αέρα του βουνού που καθαρίζει πιο εύκολα την ατμόσφαιρα. Και εκεί καίνε ξυλόσομπες και τζάκια και άλλαξαν τους καυστήρες τους με ξύλου, και οι καμινάδες βγάζουν μαύρους καπνούς. Φοβερή καταστροφή του περιβάλλοντος! Ασε που δεν προλαβαίνουν να κουβαλάνε ξύλα οι άνθρωποι, και υπάρχουν πολλές καταγγελίες ότι έχουν κοπεί παράνομα πολλά έλατα στο βουνό και ότι έχουν κατακρεουργηθεί πολλά ελαιόδεντρα, και από αρκετούς άκουσα ότι πήγαν να μαζέψουν τις ελίες τους και βρήκαν τα δέντρα τους κομμένα στη ρίζα!

Αν δεν γίνει κάτι άμεσα, τουλάχιστον να πάρουν πίσω την αύξηση του φόρου στο πετρέλαιο, τα πράγματα θα είναι πολύ άσχημα για την υγεία μας!!! Πρέπει εμείς οι πολίτες να οργανωθούμε για να ενεργοποιήσουμε τους ιατρικούς συλλόγους, τις υπηρεσίες των δήμων και τις υπηρεσίες του Υπουργείου Υγείας ώστε οι πολιτικοί να πάρουν τις ευθύνες τους για την καταστροφή της ατμόσφαιρας και τους σοβαρούς κινδύνους της υγείας των πολιτών.

Βέβαια όσοι αγόρασαν σόμπες και άλλαξαν τους καυστήρες τους σίγουρα θα τα χρησιμοποιούν, αλλά πιστεύω να ελαττωθεί το πρόβλημα.

Εν τω μεταξύ μου τη σπάει που έγινε μόδα η εναλλακτική θέρμανση και όλοι οι φραγκάτοι αποφάσισαν οτι τελικά δεν θα τα δώσουν στο πετρέλαιο και βρήκαν λόγο να καίνε τα τζάκια τους ασύστολα, γιατί πες μου τώρα ότι στη Δροσιά, στην Εκάλη και στην Κηφισιά είναι όλοι τόσο φτωχοί που αποφάσισαν να ζεσταθούν φέτος μόνο με το τζάκι....

Link to comment
Share on other sites

εμείς έχουμε τζακι πολλά χρόνια (ο αντρας μου δηλαδή ) και μένουμε σε χωριο χωριό που όλοι έχουν τόσα χρονια τζάκια και σόμπες και ποτέ η κατάσταση δεν ειναι έτσι..

το θέμα δεν ειναι μόνο πορτες και παραθυρα που μπορεί να καίνε ή παλιές καρέκλες που έχουν πανω μπογιά .. εγώ πολύ φοβάμαι πως όλο αυτό το νέφος είναι εκτός απο τον υπερπληθυσμό που λογικό είναι αλλά φοβάμαι πως μεσα στα τζάκια πλέον καίνε και σκουπίδια με αυτά που ακούω ....[/QUOTE]

 

Ωωωω ναι είμαι σίγουρη. Η μυρωδιά της Αθήνας... ΔΕΝ είναι (μόνο) ξύλου. Είναι ΕΝΤΟΝΗ η παρουσία άλλων χημικών ουσιών!

 

Τοξικότατο και χρήζει άμεσης νομοθετικής ρύθμισης!!

 

ακριβως!!!ο κόσμος αντι να καίει ξυλαράκια του Θεού πετάει ό,τι βρει μέσα στο τζάκι,συμπεριλαμβανωμένων και υλικών που δεν θα έπρεπε να καίγονται όπως σακουλάκια απο γαριδάκια κ.λ.π. Γι'αυτό όλο αυτό το βρωμο-ντουμάνι!

 

αυτό ακούγεται σαν Πρωταπριλιάτικο αστείο!!!!!!

 

 

Εμείς δεν είμαστε σε πυκνοκατοικημένη περιοχή και ΔΕΝ αντιμετωπίζουμε τόσο μεγάλο πρόβλημα, ναι μεν έρχετε η μυρωδιά του ξύλου, αλλά η σύνηθες μυρωδιά, όχι κάτι το τραγικό...

...Μέχρι εδώ καλά, γιατί ένα σπίτι παραδίπλα από μας (εντάξει δεν είμαστε και κολλητά, απέχουμε κάποια χωράφια), βάλανε καυστήρα με Πέλλετ!! ε λοιπόν όταν το ανάβουν οι απέναντι τους μόνο που δεν λιποθυμάνε!!!

σαν καμένες ακαθαρσίες το περιγράφουν...

 

και μένω εγώ με την απορία, τι ποιότητα είναι τα πέλλετ και πως μπορεί ένας καταναλωτής να είναι σίγουρος ότι δεν πήρε σκάρτο?? πως θα το αναγνωρίσει?

 

δούλευα σε μαγαζί με τζάκια...το pellet είναι πεπιεσμένο πριονίδι..είναι μάλιστα και λιγάκι τσιμπημένο στην τιμή...αν οι γείτονες έχουν βρει κάτι πιο οικονομικό ίσως να μην τους δίνουν καθαρό pellet αλλά πεπιεσμένο πριονίδι με διάφορα άλλα υλικά μέσα και γι'αυτό και αυτές οι μυρωδιές..

 

Καλή χρονιά!!! όταν είδα το θέμα που ανοίχθηκε ανάσανα. Νόμιζα πως εγώ είμαι η παράλογη!!! Εμείς ζούμε στη Λάρισα όχι στο κέντρο αλλα σε μια περιοχή καινούργια με μικρές πολυκατοικίες και πολλές μονοκατοικίες!!! Η ατμόσφαιρα είναι θάνατος. Εδώ η ομίχλη μας σκεπάζει μετά το μεσημέρι από πολύ χαμηλά (μονοκατοικίες). Ο κόσμος καίει τόνους κάθε μέρα. Το πρόβλημα είναι τεράστιο. Αερίζω το σπίτι μετα τις 11 με 12 το πρωί γιατί ακόμη και τις πρώτες πρωινές ώρες η ατμόσφαιρα είναι μπαρούτι. Και δυστυχώς επειδή έχω τζάκι έρχεται κι από κει έντονη μυρουδιά όταν ανάβω απορροφητήρα (το τζάκι δεν το έκαψα φέτος) Έχουμε όλοι έναν σπαστικό βήχα που δεν σταματά έχω έντονους πονιοκεφάλους και στη μύτη μου τη μυρωδια της τσίκνας και η μικρή μου μου έκανε αλλέργικό βήχα. Η παιδίατρος μου είπε ότι φέτος όλα τα παιδιά που έρχονται έχουν αναπνευστικά προβλήματα, αλλεργικό βήχα, άσθμα κ.α που οφείλονται καθαρά στο θέμα ατμόσφαιρα. Λύση να μοσχοβολίσει το σπίτι δεν έχω να σου δώσω Fire αλλά εμείς επειδή έχουμε τζάκι λέμε να το σφραγίσουμε εφόσον δεν το καίμε μπας και γλυτώσουμε την επικοινωνία με τον εξωτερικό αέρα, τα παραθυρα ευτυχώς κλείνουν καλά, στην πόρτα της εισόδου έχω βάλει χαλί μπροστά. Πρέπει να αντιδράσουμε γιατί θα πεθάνουμε (κυριολεκτικά).

 

Πίστεψέ με δεν είναι η λύση γιατί και εδώ η κατάσταση δεν είναι καλύτερη. Παρόλο που όλοι λίγο πολύ καίνε ξύλα από το δάσος το πρόβλημα είναι ότι καίνε χλωρά ξύλα με αποτέλεσμα να καπνίζουν υπερβολικά. Η ατελής καύση είναι μεγάλο πρόβλημα που δημιουργείται και από κακοσχεδιασμένες καμινάδες. Ο κόσμος το θεωρεί φυσικό να καπνίζει το τζάκι του ή η σόμπα. Με ενεργειακά τζάκια ή σόμπες δεν πρέπει να έχουμε καπνό. Καλά δεν μιλάω για ανοιχτά τζάκια που στην Ευρώπη είναι απαγορευμένα και εδώ τα καμαρώνουμε. QUOTE]

 

όπως ακριβως τα λες φίλη μου!!πλακώσανε λοιπόν οι κατασκευαστές με το μπαμ που είχε γίνει στην οικοδομή τα τελευταία 20 χρόνια και βάζανε τζάκια σωρηδων...ναι αλλά ποιός και πως τα έβαζε;;;;χωρίς σωστή μόνωση,με λάθος καμινάδες,πολλές φορές χωρίς καν λειτουργικά καπέλα...ο κόσμος όμως δεν είχε ανάγκη,τα άναβε για το γούστο του μια φορά στο τόσο και το πρόβλημα δε φαινόταν...τώρα όμως που χρειάστηκε νά 'σου και φανήκαν όλοι οι αρπακολλατζήδες που τρώγαν τα λεφτά του κοσμάκη τόσα χρόνια..

μιλάμε για όχι απλώς κακοσχεδιασμένα τζάκια αλλά κακοβαλμένα και χωρίς προϋποθέσεις σωστής λειτουργίας!κανονικά λοιπόν καπνός απο το ένα τζάκι να εισέχεται στο άλλο δεν υπάρχει..αλλά λόγω αρπακολλατζίδικης δουλειάς τα βάζαν όπως-όπως χωρίς να τους απασχολεί η υγεία του κοσμάκη...επίσης σπανίως καθαρίζει ο κόσμος τις καμινάδες απο τα τζάκια..μένει η καπνίλα και με την υγρασία μπαίνει μες στο σπίτι!

καλό και υπέροχο το τζάκι αρκεί να είναι λειτουργικά άρτιο και να το δουλεύουμε σωστά...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε εντύπωση χθες η τοποθέτηση του πολύ γνωστου καθηγητη πνευμονολογιας κου Μπεχρακη σε ραδιοφωνικη ,ενημερωτικη εκπομπη μεγάλου σταθμου.

Η ερώτηση που τέθηκε ηταν πόσο επιβλαβές ειναι αυτό το "νέφος" για την υγεία.

Από απο τα λόγια του και τον τρόπο που μίλησε είπε επονόησε (νομίζω οτι το είπε κιόλας) οτι υπάρχει ένα είδος τρομοκρατίας και οτι ειναι υπερβολικά αυτά που γράφονται (συχνα αναφερουν το περιστατικό του 1952 στο Λονδίνο όπου υπήρχαν και θάνατοι απο την αιθαλομίχλη).

Αυτο που μου έκανε εντύπωση ήταν οτι ενώ ηθελε να καθησυχασει είπε οτι απο τα (λιγα) στοιχεια που υπάρχουν φαίνεται οτι η μόλυνση της ατμοσφαιρας απο τα τζάκια, ειναι 10 φορες μικρότερη απο εκεινη σε ενα μπαρ-κλειστο χωρο οπου όλοι καπνίζουν.

Εμενα αυτό γιατί αντι να με καθησυχαζει , με τρομοκρατεί??

Μιλάμε για τον αέρα που αναπνέουμε και οχι για έναν χώρο που θα πάμε (χωρις τα παιδιά μας ) για λίγες ώρες .....

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που μένει ο Μπεχράκης και τι βλέπει από εκεί, αλλά σήμερα όλα τα δημοσιογραφικά sites εκπέμπουν ΣΟΣ και δείχνουν φωτογραφίες και απ'ότι διάβασα ο Ιατρικός Σύλλογος και υφυπουργός του Υπ. Υγείας το έκαναν θέμα και ζήτησαν να συζητηθεί στην κυβέρνηση. Ελπίζω να μην μείνει εκεί και να ασχοληθεί κάποιος σοβαρά αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που μένει ο Μπεχράκης και τι βλέπει από εκεί, αλλά σήμερα όλα τα δημοσιογραφικά sites εκπέμπουν ΣΟΣ και δείχνουν φωτογραφίες και απ'ότι διάβασα ο Ιατρικός Σύλλογος και υφυπουργός του Υπ. Υγείας το έκαναν θέμα και ζήτησαν να συζητηθεί στην κυβέρνηση. Ελπίζω να μην μείνει εκεί και να ασχοληθεί κάποιος σοβαρά αυτή τη φορά.

Συμφωνώ απόλυτα!

Απλώς θέλω να ρωτήσω αν η φράση " μόλυνση της ατμοσφαιρας απο τα τζάκια, ειναι 10 φορες μικρότερη απο εκεινη σε ενα μπαρ-κλειστο χωρο οπου όλοι καπνίζουν" ακούγετε και σε εσάς ανησυχητική και όχι καθησυχαστικη όπως είχε πρόθεση .....

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μια φιλη που το παιδακι της εχει βροχικα και το επιασε ο λαιμος του μου ειπε οτι βραζει ευκαλυπτο!

θα το δοκιμασω κι εγω!και εμενα η μικρη μου εχει το λαιμο της-μαζι κι εγω- και ελεγα οτι εχουμε ιωση, αλλα ειναι πολυ πιθανο να εχουμε επιβαρυνθει απο ολη αυτη τη βρωμια στην ατμοσφαιρα!:twisted:

I

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...