Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπαλέτο-Χορό ή Γυμναστική


Recommended Posts

στη δική μου σχολή τα δέχομαι από 2,5 χρονών

στη γειτονιά σου δεν ξέρω... κάνε μία βόλτα και πες μου ονόματα σχολών, να βρούμε την καλύτερη για το Νινάκι μας.

Σ΄ευχαριστώ θα ψάξω να βρώ ονόματα σχολών και θα επανέλθω για εμπεριστατομένη γνώμη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 286
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σ΄ευχαριστώ θα ψάξω να βρώ ονόματα σχολών και θα επανέλθω για εμπεριστατομένη γνώμη!!!

 

 

Κατερίνα Ροδίου

Κούντουριώτου 170, τηλ./fax: 210 41 38 566

 

 

ευχαριστώ

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα sarra

και συγγνώμη...αυτά κατάλαβες από τα γραπτά μου;

απαντώ στο θεμα των εξετάσεων της RAD πόυ όπως ξέρω έχει και το vaganova εξετάσεις.

οι εξετάσεις είναι προαιρετικές για τις μικρές ταξεις και για τις μεγάλες, ναι δεν μπορέις να προχωρήσεις, αν δεν δώσεις εξετάσεις. Πού είανι το κακό σε αυτό; και πάλι εν ενα παιδι δεν θέλει να δώσει για τον α ή β λόγο, δε δίνει. Αλλά τα περισσότερα παιδιά θέλουν να δόσουν γιατί είανι μια επιβεβαίωση ότι έοχυν κάνει ...τόσα χρόνια μπαλετο!

μαλλον δεν εχω καταλαβει ποια ειναι η θεση σου αφου μια διαφωνεις με το οτι το ρωσικο ειναι βαρβαρο συστημα κ μια ελαφρως συμφωνεις..εγω λοιπον διαφωνω με το χαρακτηρισμο κ με τις εξετασεις σε οποιο συστημα..πιστευω λοιπον οτι τι πιο σημενυικο κομματι ειναι ο δασκαλος κ η μεθοδολογια του κ μια καλη ηλικια για να ξεκινησει κανεις τα 4 χρονια

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν εχω καταλαβει ποια ειναι η θεση σου αφου μια διαφωνεις με το οτι το ρωσικο ειναι βαρβαρο συστημα κ μια ελαφρως συμφωνεις..εγω λοιπον διαφωνω με το χαρακτηρισμο κ με τις εξετασεις σε οποιο συστημα..πιστευω λοιπον οτι τι πιο σημενυικο κομματι ειναι ο δασκαλος κ η μεθοδολογια του κ μια καλη ηλικια για να ξεκινησει κανεις τα 4 χρονια

 

συναδέλφισσα sarra καλημέρα

ο σκοπός μας είναι να κάνουμε τα παιδιά να αγαπήσουν το μπαλέτο και να ερθουν στις σχολές μας και τους γονείς να καταλάβουν ότι κάνοντας μπαλέτο το παιδί τους, προσφέρουν κατι καλό. Ο σκοπός μας δεν είναι να τα απομακρυνουμε από εμάς. Δυσρυχώς υπάρχει ελλειπή εως ανύπαρκτη ενημέρωση από την πολιτεία, σχολεία κλπ Οπότε εμείς οι δασκάλες απομένουμε να έχουμε αυτό το ρόλο της ενημέρωσης.

Η κάθε σχολή και η κάθε δασκάλα προσφέρει ότι εκείνη πιστεύει είανι καλύτερο για τους μαθητές της. Κάποια πιστεύει ότι το ρωσσικο σύστημα είναι καλύτερο, αλλη πιστέυει ότι το αγγλικό σύστημα εάινι καλύτερο, αλλη πιστεύει ότι το δικο της σύστημα είναι καλύτερο, άλλη πιστεύει ότι τα παιδιά πρέπει να δίνουν εξετάσεις από 5 χρονών, αλλη πιστέυει ότι να δίνουν εξετάσεις στα 13, αλλη πιστέυει ότι δεν πρέεπι να δίνουν εξετάσεις τα παιδιά. Ολα είναι αποδεκτά! Στην κρίση του γονιού είναι τι θα κάνει με το παιδί του.

Με το να λογομαχούμε εμείς και να μην καταλαβαινόμαστε...κακό κάνουμε παρα καλό στη δουλειά μας.

Είναι δύσκολο το επαγγελμά μας και η θέση μας. Το μπαλετο είναι είδος πολυτελέιας και είναι το πρώτο που "κοβουνε" στα παιδιά οι γονείς. Αφ' ενός λόγω οικονομικών και αφ' εταίρου λόγω χρόνου.

Ο χορός είναι μια καλή συνήθεια και μια καλή άσκηση που πρέπει να κάνουν όλη τους τη ζωή.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

συναδέλφισσα sarra καλημέρα

ο σκοπός μας είναι να κάνουμε τα παιδιά να αγαπήσουν το μπαλέτο και να ερθουν στις σχολές μας και τους γονείς να καταλάβουν ότι κάνοντας μπαλέτο το παιδί τους, προσφέρουν κατι καλό. Ο σκοπός μας δεν είναι να τα απομακρυνουμε από εμάς. Δυσρυχώς υπάρχει ελλειπή εως ανύπαρκτη ενημέρωση από την πολιτεία, σχολεία κλπ Οπότε εμείς οι δασκάλες απομένουμε να έχουμε αυτό το ρόλο της ενημέρωσης.

Η κάθε σχολή και η κάθε δασκάλα προσφέρει ότι εκείνη πιστεύει είανι καλύτερο για τους μαθητές της. Κάποια πιστεύει ότι το ρωσσικο σύστημα είναι καλύτερο, αλλη πιστέυει ότι το αγγλικό σύστημα εάινι καλύτερο, αλλη πιστεύει ότι το δικο της σύστημα είναι καλύτερο, άλλη πιστεύει ότι τα παιδιά πρέπει να δίνουν εξετάσεις από 5 χρονών, αλλη πιστέυει ότι να δίνουν εξετάσεις στα 13, αλλη πιστέυει ότι δεν πρέεπι να δίνουν εξετάσεις τα παιδιά. Ολα είναι αποδεκτά! Στην κρίση του γονιού είναι τι θα κάνει με το παιδί του.

Με το να λογομαχούμε εμείς και να μην καταλαβαινόμαστε...κακό κάνουμε παρα καλό στη δουλειά μας.

Είναι δύσκολο το επαγγελμά μας και η θέση μας. Το μπαλετο είναι είδος πολυτελέιας και είναι το πρώτο που "κοβουνε" στα παιδιά οι γονείς. Αφ' ενός λόγω οικονομικών και αφ' εταίρου λόγω χρόνου.

Ο χορός είναι μια καλή συνήθεια και μια καλή άσκηση που πρέπει να κάνουν όλη τους τη ζωή.

συμφωνω κ επαυξανω!!!!κ αυτο που ηθελα να διατυπωσω ηταν η προσωπικη μου αποψη βαση της δικης μου εμπειριας.καλη σχολικη χρονια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

σημερα στον καφε με την Ελενη μιλουσε ο παιδιατρος Μαζανης ,και ελεγε οτι το υψος του παιδιου επηρεαζεται και απο το μπαλετο ,την ενοργανη τα βαρη .μπορει καποιος να μας ενημερωσει για αυτο!

Link to comment
Share on other sites

σημερα στον καφε με την Ελενη μιλουσε ο παιδιατρος Μαζανης ,και ελεγε οτι το υψος του παιδιου επηρεαζεται και απο το μπαλετο ,την ενοργανη τα βαρη .μπορει καποιος να μας ενημερωσει για αυτο!

 

τι εννοούσε ο κύριο Μαζανης λέγοντας "επηρεάζεται"; επηρεάζεται θετικά ή αρνητικά;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι γυμνάστρια και το γνωρίζω πολύ καλά, αυτά αληθεύουν καθώς και για τη ρυθμική γυμναστική. Το μπαλέτο βέβαια σε πιο προχωρημένο επίπεδο. Όλα αυτά τα αθλήματα πιέζουν πολύ τις αρθρώσεις και δεν αφήνουν χώρο στους χόνδρους να αναπτυχθουν.

Δεν ξέρετε τί αγώνα έχουμε κάνει οι πτυχιούχοι ΤΕΦΑΑ να μην πηγαίνουν έφηβοι στα ιδιωτικά γυμναστήρια (όπου δουλεύουν άσχετοι) και σηκώνουν του κόσμου τα βάρη για να φτιάξουν σώμα. Κόβουν όλη τους την ανάπτυξη.

Καλό πάντως για τέτοια θέματα να ρωτάτε τους ειδικούς κι όχι τους προπονητές γιατί πρώτο μπορεί να μην γνωρίζουν και δεύτερο να μην λένε την αλήθεια λόγω κέρδους.

Αν σε μια σχολή μπαλέτου έλεγαν ότι τα παιδιά σας θα μείνουν κοντά ποια μαμά θα τα πήγαινε. Μην ξεχνάται ότι η πλειοψηφία των πρωταθλητών αυτών των αθλημάτων είναι πάρα πολύ κοντοί.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε μια σχολή μπαλέτου έλεγαν ότι τα παιδιά σας θα μείνουν κοντά ποια μαμά θα τα πήγαινε. Μην ξεχνάται ότι η πλειοψηφία των πρωταθλητών αυτών των αθλημάτων είναι πάρα πολύ κοντοί.

 

ειμαι δασκάλα μπαλέτου.

το μπαλέτο ΔΕΝ εμποδίζει τη σωματική ανάπτυξη του παιδιού. αντίθετα, την ευνοεί!

σε παρακαλώ πες μας...πού στηρίζει τα παραπάνω λεγόμενά σου;

το μπαλέτο δεν είναι αθλημα, ειναι τέχνη, είναι χορός.

θα πω κάτι και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, η ενόργανη δεν προτιμάει τα μικροκαμομένα κορμιά; ενω η ρυθμική τα ψιλόλιγνα;

το τι υψος θα εχει ενα παιδί είναι γραμμενο στο dna του. δεν μένει κοντό επειδή θα κάνει μπαλέτο και ούτε ψηλώνει επειδή κάνει μπαλέτο. οτι υψος ειναι να πάρει, θα το πάρει κανονικά.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι γυμνάστρια και το γνωρίζω πολύ καλά, αυτά αληθεύουν καθώς και για τη ρυθμική γυμναστική. Το μπαλέτο βέβαια σε πιο προχωρημένο επίπεδο. Όλα αυτά τα αθλήματα πιέζουν πολύ τις αρθρώσεις και δεν αφήνουν χώρο στους χόνδρους να αναπτυχθουν.

 

το μπαλέτο δεν είναι άθλημα.

ναι, υπάρχουν περιπτώσεις τραυματισμών στο μπαλέτο, αλλά οταν η ασκηση είναι καθημερινή και σε επαγγελματικό επίπεδο. ενα παιδί 5-10-15 χρονών που κάνει ερασιτεχνικά μπαλέτο, μόνο αν εχει την προδιάθεση να τραυματιστεί θα γίνει. αλλιώς... 65 χρόνια που ειναι δασκάλα η μητέρα μου και 16 χρόνια που διδάσκω εγώ, δεν μας εχει τραυματιστεί παιδί.

ισως γιατί η ασκηση που προσφέρουμε είναι η σωστή για την κάθε ηλικία και δεν καταπονούμε τους μυες και τις αρθρώσεις των παιδιών με ασκήσεις που δεν είναι ετοιμά σωματικά να τις κάνουν.

γιατί υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις... των δασκάλων.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι εννοούσε ο κύριο Μαζανης λέγοντας "επηρεάζεται"; επηρεάζεται θετικά ή αρνητικά;

 

:(αρνητικα ,!!!και εγω απο την ωρα που το ακουσα προβληματιστικα .ειναι αξιολογος γιατρος ,και ψαχνω να βρω απαντησεις απο ορθοπεδικους,και οχι απο προπονητες ,δασκαλους μπαλετου κ.α..Αν καποια μαμα εχει ρωτησει γιατρους θα ηθελα να μου πει!!

Link to comment
Share on other sites

:(αρνητικα ,!!!και εγω απο την ωρα που το ακουσα προβληματιστικα .ειναι αξιολογος γιατρος ,και ψαχνω να βρω απαντησεις απο ορθοπεδικους,και οχι απο προπονητες ,δασκαλους μπαλετου κ.α..Αν καποια μαμα εχει ρωτησει γιατρους θα ηθελα να μου πει!!

 

εχεις κι εσύ τα δίκια σου!

προτείνω να πάρεις απαντήσεις από φυσιοθεραπευτές ή αθλητιάτρους!

οι ορθοπεδικοί τις περισσότερες φορές μιλάνε αρνητικά για τα αθλήματα και το μπαλέτο. και θα σου πω γιατί...

πρώτον, για να φτάσει κάποια χορεύτρια-μπαλαρίνα-παιδί σε ορθοπεδικό σημαίνει οτι είναι τραυματισμένη αρα ο ορθοπεδικός εχει στα χερια του την αρνητική πλευρά του μπαλέτου, αρα για εκείνον "φταίει το μπαλέτο" που πχ πονάει το γόνατο της κοπέλας.

δεύτερον... οταν κάνουν ειδικότητα την κάνουν πάνω σε πτώματα, που δεν πονάνε. αρα οτι μαθαίνουν ειναι στατιστική (οπως γενικά η ιατρική)

γι' αυτό σου λέω, ρώτησε φυσιοθεραπευτή ή αθλητίατρο που ξέρει από τραυματισμούς λόγω καταπόνησης ή κακής άσκησης ή έλειψης ζεστάματος.

ενας παιδίατρος πώς εχει άποψη για το μπαλέτο;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω γνωσεις περι του θεματος, θελω να πω πως και γω με την κοινη μου λογικη θεωρω απλα οτι το οποιοδηποτε αθλημα δεν μπορει να αλλαξει το σωμα μας απο αυτο που ειναι προκαθορισμενο γενετικα να γινει..

Σιγουρα βελτιωνει τη σταση του σωματος (η τη παραμορφωνει πχ μποντι μπιλντινγ) αλλα δεν πιστευω πως επιρρεαζει την αναπτυξη.

και σιγουρα το οποιοδηποτε αθλημα μας προσφερει ευεξια κ υγεια.

 

Θυμαμαι πριν χρονια, πηγαινα σε ενα φροντηστηριο να μαθω Γαλλικα.

με την γραμματεα μιλουσαμε αρκετα. Ειχε μια κορη 16 χρονων που εκανε μπαλετο.

Το κοριτσι ειχε μια μετρια αναπτυξη ως γυναικα (δηλ στηθος) και ξαφνικα, προφανως γιατι ηταν η ωρα της αυτο αρχισε να μεγαλωνει..

Και λογω του στηθους την απερριψαν απο καποια σχολη απο την οποια θα εβγαινε απο αυτες τις σουπερ μπαλαρινες που ολοι θαυμαζουμε..

Μονο γι αυτον το λογο.. κατα τα αλλα το κοριτσι ειχε τα προσοντα..

και ηταν να σκασει..

Αρα νομιζω οτι εχει βαση αυτο που λεει η ισμηνη οτι οσον αφορα τον πρωταθλητισμο οι αθλητες επιλεγονται με βαση τον σωματοτυπο τους και οτι ο σωματοτυπος δεν καθοριζεται απο το αθλημα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ τον άκουσα και πολύ προβληματίστηκα..βέβαια τόνισε δέκα φορές ότι αυτά τα αθλήματα που επηρεάζουν αρνητικά είναι η ενόργανη και τα βάρη!το μπαλέτο το ανέφερε αλλά δεν το τόνισε..η ρυθμική δεν αναφέρθηκε...τι σημαίνει αυτό;

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Ειχε μια κορη 16 χρονων που εκανε μπαλετο.

Το κοριτσι ειχε μια μετρια αναπτυξη ως γυναικα (δηλ στηθος) και ξαφνικα, προφανως γιατι ηταν η ωρα της αυτο αρχισε να μεγαλωνει..

Και λογω του στηθους την απερριψαν απο καποια σχολη απο την οποια θα εβγαινε απο αυτες τις σουπερ μπαλαρινες που ολοι θαυμαζουμε..

Μονο γι αυτον το λογο.. κατα τα αλλα το κοριτσι ειχε τα προσοντα..

και ηταν να σκασει..

Αρα νομιζω οτι εχει βαση αυτο που λεει η ισμηνη οτι οσον αφορα τον πρωταθλητισμο οι αθλητες επιλεγονται με βαση τον σωματοτυπο τους και οτι ο σωματοτυπος δεν καθοριζεται απο το αθλημα.

 

τη σημερινή εποχή... δεν υπάρχει επαγγελματική σχολή που να απορρίπτει "λόγω στήθους" μαθήτρια. ίσως να μην κατάφερε να περάσει τις εισαγωγικές εξετάσεις για την επαγγελματική σχολή και οχι λόγω σωματότυπου, αλλά ισως δεν ειχε ακόμη το επίπεδο τεχνικής που χρειαζόταν.

ποιός ξέρει;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ τον άκουσα και πολύ προβληματίστηκα..βέβαια τόνισε δέκα φορές ότι αυτά τα αθλήματα που επηρεάζουν αρνητικά είναι η ενόργανη και τα βάρη!το μπαλέτο το ανέφερε αλλά δεν το τόνισε..η ρυθμική δεν αναφέρθηκε...τι σημαίνει αυτό;

 

υπάρχει διαφορά: αθλητισμός - τέχνη

 

οταν κάνεις πρωταθλητισμό τότε καταπονείται το σώμα, οπως ειπες, στην ενόργανη και στα βάρη περισσότερο. σε αυτά τα αθλήματα ειναι μικροκαμομένοι οι αθλητές. στη ρυθμική θελουν ψιλόλογνα κορμιά και στο μπαλέτο... δεν επιλέγουμε με το υψος.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ναι, υπάρχουν περιπτώσεις τραυματισμών στο μπαλέτο, αλλά οταν η ασκηση είναι καθημερινή και σε επαγγελματικό επίπεδο. 65 χρόνια που ειναι δασκάλα η μητέρα μου και 16 χρόνια που διδάσκω εγώ, δεν μας εχει τραυματιστεί παιδί.

ισως γιατί η ασκηση που προσφέρουμε είναι η σωστή για την κάθε ηλικία και δεν καταπονούμε τους μυες και τις αρθρώσεις των παιδιών με ασκήσεις που δεν είναι ετοιμά σωματικά να τις κάνουν.

γιατί υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις... των δασκάλων.

 

Έδωσες μόνη σου την απάντηση. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έδωσες μόνη σου την απάντηση. Ευχαριστώ!

 

απάντηση σε ποιόν; στον παιδίατρο που βγηκε στο πρωινάδικο και είπε ότι είπε;

ξέρω πιο είναι το σωστό γιατί αυτή είναι η δουλειά μου και ενημερώνω όσους δεν γνωρίζουν.

δεν σε καταλαβαίνω τι εννοείς; και γιατί με ευχαριστείς;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ναι μωρέ... τέτοια κάνουνε (χεράκια, στροφούλε, περπάτημα, τρέξιμο κλπ κλπ). ρυθμική λένε, αλλά δεν είναι ρυθμική γυμναστική είναι ρυθμική- ρυθμός. ή αλλιώς μουσικοκινητική που λένε. χρησιμοποιούνε τις δύο αυτές λεξεις όταν αφορά σε παιδιά μικρης ηλικίας. υπάρχει μεγάλη σύγχηση μεταξύ των δύο αυτών εννοιών- μαθημάτων.

 

 

καλησπέρα. Επειδή έχω σπουδάσει μουσικός και ειδικά μουσικοκινητική θα ήθελα να σου πω οτι αν στον σχολείο της θεωρούν αυτά τα δύο το ίδιο δεν έχουν ούτε μικρή γνώση του αντικειμένου. Δλδ το γεγονός οτι είτε κάνοντας μουσικοκινητική είτε κάνοντας μπαλέτο είτε ρυθμική μαθαίνεις ρυθμό δεν σημαίνει οτι μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Στην μουσικοκινητική τα παιδιά μαθαίνουν ρυθμό, χρωματισμούς δλδ χαμηλόφωνο και δυνατό ήχο (κρεσέντο ντιμινουέτο), δραματοποιηση με ήχους, πρωτη επαφή με οργανα όπως κρουστα (τυμπανάκι, μαρακες, ντέφι κλπ), ξυλόφωνο, μεταλώφωνο και την ίδια τους την φωνή. Μαθαινουν βέβαια και να τα συνδυάζουν. Οπως καταλαβαίνεις δεν μιλάμε για το ίδιο εκπαιδευτικό προγραμμα. Ολα τούτα στα λέω ώστε να μην πληρώνεις εξτρα χρήματα για πράγματα που δεν γίνονται όπως πρέπει ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προλλαλησαντες και απλά να πω και εγω την αποψή μου πανω στο θεμα.έκανα πανω απο 10 χρονια πρωταθλητισμο στην ρυθμικη γυμναστικη,ημουνα στην εθνικη ομαδα και εκτος αυτου έχω δουλεψει και για 5 χρονια στον Πανελληνιο γυμναστικο σύλλογο στο αγωνιστικο τμημα της ρυθμικής.τωρα πλεον ..................................................,μαθαινει να συνεργαζεται να πειθαρχει-για μενα το σημαντικοτερο-και εκτος αυτου αν ξεκινησει σε μικρη ηλικια -ιδανικη ηλικια απο 4χρονων -το βοηθαει να αποκοπει λιγο και απο την ποδια της μαμας -τα έβλεπα στο συλλογο-και μετα να μπορεσει να ενταχθει στο σχολειο πιο ευκολα.

αυτα ειχα να πω

:wink:

 

 

καλησπέρα

είσαι πολυ διαφωτιστική. θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: απευθυνθηκα στον Πανελλήνιο για ρυθμική και επειδή η μικρή μου συμπληρώνει τα 4 τον Ιανουάριο μου αρνήθηκαν την εγγραφή λεγοντάς μου να γραψω την μικρούλα μου τα Χριστούγεννα. Τους εξήγησα οτι το παιδί μου είναι μοναχοπαίδι και χωρίς επαφή με παιδικο σταθμό και φοβάμαι μήπως το δυσκολέψει το οτι θα μπει σε μια "δεμενη" ομάδα που θα έχει την ρουτίνα της και τις φιλίες της και .... μου το έκλεισαν (το τηλεφωνο εννοώ).

 

Θέλω λοιπόν την γνώμη σου: να μπει στην ομάδα στο μέσο της σχολικής χρονιάς?

είναι τοοοοσοοοο προβλημα αυτοι οι 3 μήνες ?(χωρις να θέλω να γίνω κουκουβάγια:-P κατα τα λεγόμενα του παιδιάτρου είναι και ψιλή για την ηλικία της και εξαιρετική η ομιλία της) Επίσης ήδη την εγραψα μπαλέτο και συμμετέχει με μεγάλη χαρά και η δασκάλα είναι ευχαριστημένη πραγμα που με κάνει να σκεφτομαι αρνητικά για τον Πανελλήνιο.

ευχαριστω για τον χρόνο σου:-D

ευχομαι πάντα τα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ήδη την εγραψα μπαλέτο και συμμετέχει με μεγάλη χαρά και η δασκάλα είναι ευχαριστημένη πραγμα που με κάνει να σκεφτομαι αρνητικά για τον Πανελλήνιο.

ευχαριστω για τον χρόνο σου:-D

ευχομαι πάντα τα καλύτερα

 

καλημέρα

εφ' οσον εισαι ευχαριστημένος με το μπαλέτο, συνέχισε εκεί.

να σε ρωτήσω... σε ποια σχολή την έγραψες;

ευχαριστώ

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

εφ' οσον εισαι ευχαριστημένος με το μπαλέτο, συνέχισε εκεί.

να σε ρωτήσω... σε ποια σχολή την έγραψες;

ευχαριστώ

 

μένω στο κέντρο και την έγραψα στην σχολή της Παναγιώτας Κυρέλη ALL THAT DANCE. Είναι γλυκομίλητη και ευγενική και η Ελενα αρνείται να φύγει μόλις τελειώσει το μαθημα. Επειδή είσαι στο χώρο εαν γνωρίζεις κάτι θα ήθελα να με ενημερώσεις. και πάλι σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μένω στο κέντρο και την έγραψα στην σχολή της Παναγιώτας Κυρέλη ALL THAT DANCE. Είναι γλυκομίλητη και ευγενική και η Ελενα αρνείται να φύγει μόλις τελειώσει το μαθημα. Επειδή είσαι στο χώρο εαν γνωρίζεις κάτι θα ήθελα να με ενημερώσεις. και πάλι σε ευχαριστώ

 

καλησπέρα

δυστυχώς δεν τη γνωρίζω τη κυρία Κυρέλη.

διάβασα ομως ενα βιογραφικό της. διδάσκει στη σχολή της τα δυο πιο διαδεδομένα και πιο σωστά, κατά τη γνώμη μου, συστήματα διδασκαλίας στο μπαλετο και στο μοντένρο και είναι πολύ ευχάριστο αυτό. πολύ σωστή επιλογή!

δεν την ήξερα τη σχολή και χαίρομαι που πηγαίνεις εκεί την Έλενα και περνάει καλά και της αρέσει. σε ποιο τμήμα είναι η έλενα;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...