Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπαλέτο-Χορό ή Γυμναστική


Recommended Posts

"Τα παιδιά εκτελούν ειδικό πρόγραμμα ρυθμικής γυμναστικής, γνωρίζοντας το σώμα και τις δυνατότητες του. Πραγματοποιούνται ασκήσεις μπαλέτου για τη σωστή στάση του σώματος, ασκήσεις ευκαμψίας και ευλυγισίας καθώς και πρακτική εξάσκηση με τα όργανα ρυθμικής"

 

Αρχικό μήνυμα απο ismeni

παρακαλώ....

πες μου όταν ρωτήσεις, τι σου ειπανε στον παιδικό σταθμό; σε ποιον θα τη στείλεις;

 

Το παραπάνω εννοείται ότι θα κάνουν, πάντως τα κοριτσάκια που τα είδα στις εκδηλώσεις είχαν κορδέλα, στεφάνι και έκαναν πολλες ασκήσεις ευλυγισίας. Παραπάνω δεν έχω ρωτήσει, ήθελα να πάρω και τις γνώμες σας και μετά να ρωτήσω γιατί δεν ήμουν σίγουρη αν θα τη στείλω. Τη μικρή τη πάω σ΄έναν παιδικό στο Χαλάνδρι για ένα χρόνο ακόμη και μετά θα τη πάω προνήπειο στην Ελληνοαγγλική που είναι και ο γιος μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 286
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

"Τα παιδιά εκτελούν ειδικό πρόγραμμα ρυθμικής γυμναστικής, γνωρίζοντας το σώμα και τις δυνατότητες του. Πραγματοποιούνται ασκήσεις μπαλέτου για τη σωστή στάση του σώματος, ασκήσεις ευκαμψίας και ευλυγισίας καθώς και πρακτική εξάσκηση με τα όργανα ρυθμικής"

 

Αρχικό μήνυμα απο ismeni

παρακαλώ....

πες μου όταν ρωτήσεις, τι σου ειπανε στον παιδικό σταθμό; σε ποιον θα τη στείλεις;

 

Το παραπάνω εννοείται ότι θα κάνουν, πάντως τα κοριτσάκια που τα είδα στις εκδηλώσεις είχαν κορδέλα, στεφάνι και έκαναν πολλες ασκήσεις ευλυγισίας. Παραπάνω δεν έχω ρωτήσει, ήθελα να πάρω και τις γνώμες σας και μετά να ρωτήσω γιατί δεν ήμουν σίγουρη αν θα τη στείλω. Τη μικρή τη πάω σ΄έναν παιδικό στο Χαλάνδρι για ένα χρόνο ακόμη και μετά θα τη πάω προνήπειο στην Ελληνοαγγλική που είναι και ο γιος μου.

 

 

ανάλογα με αυτά που γράφεις, πιστεύω έχουν δασκάλα μπαλετου και τους κάνει. καλύτερα έτσι...

οταν λές ασκήσεις ευλυγισίας; εννοείς σπαγκάτ; καθισμένα με ανοιχτά πόδια και "διπλωση" ανάμεσα στα πόδια τους; το ίδιο με κλειστά; εκτός από το σπαγκάτ, τα άλλα μπορεί άφοβα να τα κάνει.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα με αυτά που γράφεις, πιστεύω έχουν δασκάλα μπαλετου και τους κάνει. καλύτερα έτσι...

οταν λές ασκήσεις ευλυγισίας; εννοείς σπαγκάτ; καθισμένα με ανοιχτά πόδια και "διπλωση" ανάμεσα στα πόδια τους; το ίδιο με κλειστά; εκτός από το σπαγκάτ, τα άλλα μπορεί άφοβα να τα κάνει.

 

Nομίζω κάνανε γέφυρα, ρόδα, για σπαγκάτ δεν είμαι σίγουρη. Αλήθεια είναι κακό το σπαγκάτ; Στο μπαλέτο νομίζω το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω κάνανε γέφυρα, ρόδα, για σπαγκάτ δεν είμαι σίγουρη. Αλήθεια είναι κακό το σπαγκάτ; Στο μπαλέτο νομίζω το κάνουν.

 

για τις μικρές ηλικίες δεν είανι καλό. στο μπαλέτο γίνεται από την ηλικία των 12-13 και μετά σε παιδιά που ήδη κάνουνε πολλά χρόανι μπαλέτο.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Η Ρυθμική Αγωγή και τα Κινητικά Παιχνίδια καλλιεργούν τη σωστή και αρμονική ψυχοσωματική ανάπτυξη των παιδιών.

 

Τα βοηθούν να ελέγχουν το σώμα τους, να καλλιεργούν την κινητικότητά τους, να κατανοούν τις έννοιες του χώρου, του χρόνου, του ρυθμού και πετυχαίνουν την ψυχική αρμονία αλλά και τη σωματική τους ανάπτυξη.

 

Αναπτύσσουν παράλληλα την ομαδικότητα, τη συνεργασία μεταξύ τους και τροφοδοτούν την παιδική ψυχή με θάρρος και αυτοπεποίθηση

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ismeni, καλά που μου το πες για να το διεκρινήσω ( αν κάνουν σπαγκατ). Οι συμβουλές σου, μια και είσαι επαγγελματίας του είδους, είναι πολύτιμες. Αλήθεια, που κάνει κακό το σπαγκάτ; από μικρή ζήλευα τα κοριτσάκια που το έκαναν ενώ εγώ δε μπορούσα.

Link to comment
Share on other sites

ismeni, καλά που μου το πες για να το διεκρινήσω ( αν κάνουν σπαγκατ). Οι συμβουλές σου, μια και είσαι επαγγελματίας του είδους, είναι πολύτιμες. Αλήθεια, που κάνει κακό το σπαγκάτ; από μικρή ζήλευα τα κοριτσάκια που το έκαναν ενώ εγώ δε μπορούσα.

 

απλώς... το μυικό σύστημα των "μωρών" δεν είναι έτοιμο για να κάνει σπαγκάτ. και χωρίς το κατάληλο ζέσταμα (που σίγουρα δεν ΄γινεται) ακόμη χειρότερα!

το σπαγκλατ είναι μία κίνηση που γίνεται πολύ συχνά λα΄θος, φαίνεται όμως εντυπωσική. για να γίνει σωστά πρεπει η ευλιγισία του σώματςο να είανι 100%.

100% γίνετια λάθος, απώς είανι εντυπωσιάζει!!!! έστω και το λαθος

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Η Μουσικοκινητική Αγωγή Carl Orff, είναι ο τρόπος προσέγγισης, με τον οποίο διεγείρουμε ολιστικά, το κέντρο έκφρασης και δημιουργίας των μαθητών μας.

κυρίως γίνεται από μουσικούς

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Μέθοδος Dalcroze

 

Η μέθοδος της Μαρίας Μοντεσσόρι, αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για πολλούς μετέπειτα παιδαγωγούς. Ο Ελβετός συνθέτης και μουσικοπαιδαγωγός Emile Jaques-Dalcroze, συνδύασε δημιουργικά την μουσική, τον ρυθμό και τον αυτοσχεδιασμό με την κίνηση. Ο Dalcroze πίστευε ότι οι αισθήσεις που παρέχουν οι φυσικοί ρυθμοί του σώματος, ενδυναμώνουν το ένστικτο για ρυθμό, δημιουργώντας ρυθμική συνείδηση (Seitz, 2002).

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνεπώς, υπάρχουν πολλές μέθοδοι για την ολοκληρωμένη συναισθηματική, κινητική και νοητική ανάπτυξη των παιδιών, οι οποίες όμως μόνο σε ορισμένα σχολεία (π.χ. Μοντεσσοριανοί παιδικοί σταθμοί) λαμβάνουν χώρα καθώς και σε ορισμένους παιδικούς σταθμούς, ενώ η δημιουργική κίνηση αυτή κάθε αυτήν, ακόμη δυστυχώς δεν εφαρμόζεται οργανωμένα στον ελλαδικό χώρο…

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

είμαι δασκάλα μπαλέτου και έχω σχολή χορού στον βύρωνα.

 

"ρυθμική γυμναστική" είανι το αθλημα με τα όργανα (μπάλες, κορδέλες, στεφάνι, κορίνες). αυτές οι αθλήτριες είνα ψιλολιγνες. αυτές κάνουν και μπαλέτο στη διάρκεια των προπονίσεών τους.

"ενόργανη γυμναστική" είναι το άθλημα που περιλαμβάνει ασκήσεις δαπέδου, ασκήσεις στη δοκό ισορροπίας, ιππο και ασύμετρους ζυγούς. αυτά τα κοριτσάκια είανι κοντά (τα κρατάνε επίτηδες κοντά με φαρμακευτική αγωγή) για να έχουνε χαμηλά το κέντρο βάρους τους για να μπορούνε να κάνουν όλα αυτά τα ακροβατικά που κάνουνε και να περνάνε κάτω από τους ασύμετρους ζυγούς. εχουμε όλοι παρατηρήσει πόσο γεροδομενό είανι το σώμα τους, πόσο μυώδη είναι τα πόδια και τα χέρια τους. γιατί εκεί στηρίζονται. αυτές οι αθλήτριες είανι μικροκαμωμένες.

Αυτό που λες ίσως να τρομοκρατεί κάποιους γονείς! Νομίζω πως θα χρειαζόταν επαναδιατύπωση...

Από 5 ετών είμαι στα γυμναστήρια. Κανένας δε μου πρότεινε ΠΟΤΕ χάπια ή κάτι άλλο για να "βελτιωθώ" στις επιδόσεις μου κάνοντας διάφορα αθλήματα.

 

Ένας γονιός που πάει το παιδί του για να έχει μια καλή φυσική κατάσταση ΔΕΝ πρόκειται να αντικρύσει το ντοπινγκ..... έτσι απλά. Επίσης ΤΙΠΟΤΑ δε γίνεται χωρίς τη ΣΥΝΝΕΝΕΣΗ του γονιού!

 

 

"Βιταμινούλες" (έτσι τις παρουσίασαν) μου πρότειναν μόνο όταν άρχισα να ασχολούμαι με πρωταθλητισμό τις οποίες αρνήθηκα. Και φυσικά δε μπορούσαν να μου χορηγήσουν με το ζόρι. Αυτό όμως έγινε όταν ήμουν 16 ετών. Και μιλάμε για πρωταθλητισμό. (Μετά είχα ένα ατύχημα... και άδοξο τέλος ο πρωταθλητισμός..... άρα δεν έχω άλλη εμπειρία από πρόταση για "ενίσχυση").

 

 

 

"μπαλέτο" γνωστό και μη εξαιρετέο. το μπαλέτο ΨΗΛΩΝΕΙ, ομορφάινει, δίνει χάρη και υγεία. μακράινει το λαιμό και λεπτάινει τη μέση. δεν φουσκώνει του μυες και δεν θέλει αταιλείωτες ώρες εξάσκησης (τουλάχιστον στα ερασιτεχνικά τμήματα).

Αν ήταν το μπαλέτο να μας ψηλώνει..... νομίζω πως όλοι θα κάναμε μπαλέτο! :)

Το ύψος όπως όλα τα φυσικά χαρακτηριστικά καθορίζονται από γεννετικούς παράγοντες. Αν δεν έχει κάποιος στον γεννετικό του κώδικα το ύψος..... όσο και να προσπαθεί.... δεν ψηλώνει!

 

Φυσικά υπάρχει "κέρδος" λόγω της κίνησης που μαθαίνουν τα παιδιά που κάνουν μπαλέτο. (Αλλιώς περπατάει αυτός που μαθαίνει καράτε, αλλιώς αυτός που μαθαίνει μπαλέτο). Αυτό όμως είναι διαφορετικό θέμα. Το να μάθει ένα παιδί να διαχειρίζεται την αναπνοή του και να την αξιοποιεί σωστά. Να μάθει να διαχειρίζεται τη δύναμή του, την κίνησή του, το περπάτημά του.... τα θεωρώ κέρδος.

 

Να πάρει ύψος ... το ΑΠΟΚΛΕΙΩ! Να κοντίνει... επίσης το αποκλείω! ;)

 

Όλα τα αθλήματα κάνουν καλό....

 

για τις μικρές ηλικίες δεν είανι καλό. στο μπαλέτο γίνεται από την ηλικία των 12-13 και μετά σε παιδιά που ήδη κάνουνε πολλά χρόανι μπαλέτο.

 

Το σπαγκατ το μαθαίνουν τα παιδιά από την αρχή νομίζω.... Είναι θέμα ευλυγισίας... Όπως όταν περπατάμε έχουν κάποιο άνοιγμα τα πόδια μας... με τη γυμναστική αυτό διευρύνεται. Δε βλέπω γιατί να είναι κακό; Τι μπορεί να προκληθεί;

 

Επίσης όπως όταν περπατάμε ... δε χρειάζεται κάποιο "ζέσταμα" για να ξεκινήσουμε το περπάτημα, μετά από αρκετό καιρό γυμναστικής, τα παιδιά μπορούν να κάνουν άνετα ένα σπαγγατ (ακόμα και χωρίς ζέσταμα). Φυσικά αυτό δε συστήνεται γιατί μπορεί να προκληθούν τραυματισμοί στους μύες, ειδικά από τα παιδιά που δεν ξέρουν ακόμα να "ακούν" το σώμα τους.

 

Πάντως από προσωπική εμπειρία... θυμάμαι στο γυμνάσιο για να κρατήσω τα ανοίγματά μου... όταν διάβαζα π.χ. κάποιο εξωσχολικό βιβλίο ή όταν έβλεπα τηλεόραση ... έκανα σπαγγάτ παράλληλα.

 

"νους υγιής εν σωματι υγιεί" και συμφωνώ απόλυτα. Είμαι υπέρ των δραστηριοτήτων που εξασκούν το σώμα και τις θεωρώ άκρως απαραίτητες.

 

Αυτό.... πάνω απ' όλα!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή alcyon καλημέρα

δεν έχω καμία πρόθεση να τρομοκρατήσω κανέναν. εγώ μιλάω για πρωταθλητισμό. τα παιδιά που κάνουν ενόργανη παράδειγμα, έτσι για να αθλούνται, ερασιτεχνικα (που όλα έτσι ξεκινάνε) δεν τα χαπακώνουνε.

δεν είπα ποτέ ότι αν είσαι κοντός κάνονατς μπαλέτο θα ψηλώσεις!!!! αν είναι στο dna σου να είσαι κοντός, θα είσαι. απλώς... υπάρχουν κάποιοι που λένε ότι το μπαλέτο σε αφήνει κοντό. ΛΑΘΟΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟ. δεν θέλω να παραπλανήσω κανέναν με τα λόγια μου. όλοι έχουμε κριτικό πνέυμα να καταλαβαίνουμε τι λέμε...

 

υπάρχουν ασκήσεις ευλυγισίας για όλες τις ηλικίες οι οποίες εξελίσσονται.είανι μια αλυσίδα. ξεκινάμε από τις πολύ απλές για τα μικρά παιδιά μέχρι σπαγκάτ, "περάσματα", ανοιγματα των ποδιών στον τοίχο και πάει λέγοντας... (υπάρχουν πολύ ωραία βιντεάκια μέσα στο youtube που μπορείτε να καταλάβετε τι εννοώ). ΟΛΑ ξεκινάνε με ΖΕΣΤΑΜΑ των μυών. ξαφνικά (αν δεν το έχεις από φυσικού σου) δεν γίνεται. δηλαδή μπορεί να γίνει αλλά θα έχουμε τραυματισμύς στους μύες, πράγμα που δεν θέλουμε.

όταν ξεκινάει μία προπόνηση της ομάδας του assemble της ρυθμικής, ξεκινάνε κατευθέιαν το προγραμμά τους; όχι. κάνουνε πρώτα ζέσταμα. το βλέπουμε άλλωστε και σε αγώνες (πχ Ολυμπιακούς) που οι αθλήτριες ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ στον διλανό τάπητα.

έτσι έχουμε διδαχθεί "σπουδάσει" οι περισσότρες δασκάλες μπαλέτου. από μικρά παιδιά πρώτα κάνουμε ζέσταμα (ΑΝΑΛΟΓΟ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΑΣ) και μετά ασκήσεις ευλυγισίας (ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΑΣ). ακόμη και το ελαφρύ τρεξιμο με μικρά βηματάκια στα δάχτυλα των ποδιών... θεωρείται ζέσταμα για τα παιδιά της ηλικίας 4-5 χρονών.

 

υπάρχουν πολλές "σχολές" μπαλέτου και πιστεύω πολλές "σχολες" γυμναστικής. η κάθε μία έχει "το σύστημά" της. όλες θέλουν να φτάσουν το ίδιο αποτέλεσμα, ο δρόμος που θα ακολουθήσουν... διαφερει. και θα μιλήσω πάλι για μπαλέτο. η solist χορεύτρια θα κάνει 32Fouette στο τέλος της παράστασης. πώς όμως θα έχει φτάσει για να τα κανει... αλλιως σε οδηγεί το ρώσσικο σύστημα, αλλιώς το αγγλικό, αλλιώς το γαλλικό.

το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο, 32 fouette!!!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή alcyon καλημέρα

δεν έχω καμία πρόθεση να τρομοκρατήσω κανέναν. εγώ μιλάω για πρωταθλητισμό. τα παιδιά που κάνουν ενόργανη παράδειγμα, έτσι για να αθλούνται, ερασιτεχνικα (που όλα έτσι ξεκινάνε) δεν τα χαπακώνουνε.

δεν είπα ποτέ ότι αν είσαι κοντός κάνονατς μπαλέτο θα ψηλώσεις!!!! αν είναι στο dna σου να είσαι κοντός, θα είσαι. απλώς... υπάρχουν κάποιοι που λένε ότι το μπαλέτο σε αφήνει κοντό. ΛΑΘΟΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟ. δεν θέλω να παραπλανήσω κανέναν με τα λόγια μου. όλοι έχουμε κριτικό πνέυμα να καταλαβαίνουμε τι λέμε...

 

υπάρχουν ασκήσεις ευλυγισίας για όλες τις ηλικίες οι οποίες εξελίσσονται.είανι μια αλυσίδα. ξεκινάμε από τις πολύ απλές για τα μικρά παιδιά μέχρι σπαγκάτ, "περάσματα", ανοιγματα των ποδιών στον τοίχο και πάει λέγοντας... (υπάρχουν πολύ ωραία βιντεάκια μέσα στο youtube που μπορείτε να καταλάβετε τι εννοώ). ΟΛΑ ξεκινάνε με ΖΕΣΤΑΜΑ των μυών. ξαφνικά (αν δεν το έχεις από φυσικού σου) δεν γίνεται. δηλαδή μπορεί να γίνει αλλά θα έχουμε τραυματισμύς στους μύες, πράγμα που δεν θέλουμε.

όταν ξεκινάει μία προπόνηση της ομάδας του assemble της ρυθμικής, ξεκινάνε κατευθέιαν το προγραμμά τους; όχι. κάνουνε πρώτα ζέσταμα. το βλέπουμε άλλωστε και σε αγώνες (πχ Ολυμπιακούς) που οι αθλήτριες ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ στον διλανό τάπητα.

έτσι έχουμε διδαχθεί "σπουδάσει" οι περισσότρες δασκάλες μπαλέτου. από μικρά παιδιά πρώτα κάνουμε ζέσταμα (ΑΝΑΛΟΓΟ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΑΣ) και μετά ασκήσεις ευλυγισίας (ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΑΣ). ακόμη και το ελαφρύ τρεξιμο με μικρά βηματάκια στα δάχτυλα των ποδιών... θεωρείται ζέσταμα για τα παιδιά της ηλικίας 4-5 χρονών.

 

υπάρχουν πολλές "σχολές" μπαλέτου και πιστεύω πολλές "σχολες" γυμναστικής. η κάθε μία έχει "το σύστημά" της. όλες θέλουν να φτάσουν το ίδιο αποτέλεσμα, ο δρόμος που θα ακολουθήσουν... διαφερει. και θα μιλήσω πάλι για μπαλέτο. η solist χορεύτρια θα κάνει 32Fouette στο τέλος της παράστασης. πώς όμως θα έχει φτάσει για να τα κανει... αλλιως σε οδηγεί το ρώσσικο σύστημα, αλλιώς το αγγλικό, αλλιώς το γαλλικό.

το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο, 32 fouette!!!!!

 

ismeni μου να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι;η κόρη μου σε λίγες μέρες γίνεται έξι εδώ και ένα χρόνο πηγαίνει ενόργανη, δεν κάνουν τρομερά πράγματα δηλ περισσότεο τραμπολίνι και κολοτούμπες, τέτοια..ο σωματότυπός της τη βοηθά καθώς είναι αδύνατη, κοντούλα και έχει τρομερή ευλυγισία να ξεχωρίζει..μήπως έκανα κακό που την πήγα ενόργανη και επιβαρύνω το χαμηλό της ανάστημα..πάντως όταν είχαμε ξεκινήσει είχα συζητήσει με τον προπονητή της και μου είχε πει πως αυτό μπορεί να γίνει όταν τα παιδιά γυμνάζονται σε επίπεδο πρωταθλητισμού.επιπλέον μου είχε πει πως η ανάπτυξη δεν ανακόπτεται απλά επιβραδύνεται..να την πάω καλύτερα ρυθμική, όπως και η ίδια φαίνεται να προτιμά;

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ismeni μου να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι;η κόρη μου σε λίγες μέρες γίνεται έξι εδώ και ένα χρόνο πηγαίνει ενόργανη, δεν κάνουν τρομερά πράγματα δηλ περισσότεο τραμπολίνι και κολοτούμπες, τέτοια..ο σωματότυπός της τη βοηθά καθώς είναι αδύνατη, κοντούλα και έχει τρομερή ευλυγισία να ξεχωρίζει..μήπως έκανα κακό που την πήγα ενόργανη και επιβαρύνω το χαμηλό της ανάστημα..πάντως όταν είχαμε ξεκινήσει είχα συζητήσει με τον προπονητή της και μου είχε πει πως αυτό μπορεί να γίνει όταν τα παιδιά γυμνάζονται σε επίπεδο πρωταθλητισμού.επιπλέον μου είχε πει πως η ανάπτυξη δεν ανακόπτεται απλά επιβραδύνεται..να την πάω καλύτερα ρυθμική, όπως και η ίδια φαίνεται να προτιμά;

 

ευχαριστώ που με ρωτάς

στην ενόργανη πρέπι να κάνουν και δοκό ισορροπίας, ασκήσεις εδάφους, ιππο, ασύμετρους ζυγούς.

προσωπικά μου αρέσει πιο πολύ η ρυθμική. είναι πιο κοροτσίστικη, πιο ντελικάτη... μπορείς να την πας για ρυθμική κι εκεί οι προπονήτριες θα την δούνε και θα σου πούνε... εφ' όσον εχει την ευλιγισία, αρκεί να της αρέσει αυτή η αλλαγή. αλλιώς... μπαλετάκι!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ που με ρωτάς

στην ενόργανη πρέπι να κάνουν και δοκό ισορροπίας, ασκήσεις εδάφους, ιππο, ασύμετρους ζυγούς.

προσωπικά μου αρέσει πιο πολύ η ρυθμική. είναι πιο κοροτσίστικη, πιο ντελικάτη... μπορείς να την πας για ρυθμική κι εκεί οι προπονήτριες θα την δούνε και θα σου πούνε... εφ' όσον εχει την ευλιγισία, αρκεί να της αρέσει αυτή η αλλαγή. αλλιώς... μπαλετάκι!

 

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου μπαλέτο δεν μπορώ να την πάω για λόγους καθαρά πρακτικούς...βασικά και μένα μου αρέσει πιο πολύ η ρυθμική αλλά όντως πιστεύεις ότι θα βοηθήσει ή μάλλον δεν θα αναστείλει την ανάπτυξη της η ρυθμική σε σχέση με την ενόργανη;α να σου πω ότι συγχρόνως εδώ και δύο χρόνια πάει και κολυμβητήριο...δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο...

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου μπαλέτο δεν μπορώ να την πάω για λόγους καθαρά πρακτικούς...βασικά και μένα μου αρέσει πιο πολύ η ρυθμική αλλά όντως πιστεύεις ότι θα βοηθήσει ή μάλλον δεν θα αναστείλει την ανάπτυξη της η ρυθμική σε σχέση με την ενόργανη;α να σου πω ότι συγχρόνως εδώ και δύο χρόνια πάει και κολυμβητήριο...δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο...

 

η ενόργανη στο πλαίσιο του πρωταθλητισμού, θα αναστείλει την ανπάτυξή της. η ρυθμική ζητάει άλλο σωματότυπο. αν βέβαια στο dna είναι γραμμένο να είναι μικροκαμωμένη...ούτε η ρυθμική, ούτε η ενοργανη θα επηρεάσει θετικά ή αρνητικά.

αν η κολύμβηση γίνει για πρωταθλητισμό... τότε θα έχει ...σώμα κολυμβήτριας.

ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πώς θα εξελιχθεί το παιδί και παράληλα το σώμα του. όλα αυτά που λέμε είναι στατιστικές.

κάθε άθλημα έχει και τα καλά του και τα αρνητικά του. τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

 

μπορώ να ρωτήσω, ποιοι είανι οι λόγοι που δεν τη γράφεις μπαλέτο; έχει 2 (απ' όσο ξέρω) πολυ καλές σχολές στη λάρισα

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

η ενόργανη στο πλαίσιο του πρωταθλητισμού, θα αναστείλει την ανπάτυξή της. η ρυθμική ζητάει άλλο σωματότυπο. αν βέβαια στο dna είναι γραμμένο να είναι μικροκαμωμένη...ούτε η ρυθμική, ούτε η ενοργανη θα επηρεάσει θετικά ή αρνητικά.

αν η κολύμβηση γίνει για πρωταθλητισμό... τότε θα έχει ...σώμα κολυμβήτριας.

ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πώς θα εξελιχθεί το παιδί και παράληλα το σώμα του. όλα αυτά που λέμε είναι στατιστικές.

κάθε άθλημα έχει και τα καλά του και τα αρνητικά του. τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

 

μπορώ να ρωτήσω, ποιοι είανι οι λόγοι που δεν τη γράφεις μπαλέτο; έχει 2 (απ' όσο ξέρω) πολυ καλές σχολές στη λάρισα

 

θα σου πω ο κυριότερος λόγος που δεν την πάω μπαλέτο είναι ότι η σχολή που έχω στο νου μου και είναι όντως πολύ καλή είναι πολύ μακριά από το σπίτι μου...κατά δεύτερον η μικρή από την αρχή έδειχνε να της αρέσει η γυμναστική περισσότερο και μάλιστα ξεκινήσαμε επειδή είχαμε δει αντίστοιχες επιδείξεις στην πόλη μας και είχε ξετρελαθεί..

στην ενόργανη πάει σε σύλλογο που έχει πολλές επιτυχίες αλλά παραδόξως στην ενόργανη αγοριών και μόνο αλλά γενικώς κάτι με χαλάει στην προπόνηση των μικρών παιδιών(βλέπω μια χαλαρότητα, μια αδιαφορία, μια βαρεμάρα τι να πω)..

τώρα σκέφτομαι να την πάω στο σύλλογο ρυθμικής της της ΓΕΛ(αν την έχεις ακουστα) που

θεωρείται η καλύτερη εδώ νομίζω πως οι κοπέλες φέτος κέρδισαν την πρώτη θέση πανελληνίως...βέβαια για να πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει ο πρωταθλητισμός,στο κολυμβητήριο την πήγα μόνο και μόνο για να μάθει να κολυμπάει και μόλις περάσει στη μεγάλη πισίνα σκέφτομαι να τη σταματήσω αλλά θέλω να συνεχίσει σε επίπεδο ερασιτεχνικό να αθλείται όπου της αρέσει(ενόργανη, ρυθμική, στίβο κτλ.)

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή alcyon καλημέρα

δεν έχω καμία πρόθεση να τρομοκρατήσω κανέναν. εγώ μιλάω για πρωταθλητισμό. τα παιδιά που κάνουν ενόργανη παράδειγμα, έτσι για να αθλούνται, ερασιτεχνικα (που όλα έτσι ξεκινάνε) δεν τα χαπακώνουνε.

δεν είπα ποτέ ότι αν είσαι κοντός κάνονατς μπαλέτο θα ψηλώσεις!!!! αν είναι στο dna σου να είσαι κοντός, θα είσαι. απλώς... υπάρχουν κάποιοι που λένε ότι το μπαλέτο σε αφήνει κοντό. ΛΑΘΟΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟ. δεν θέλω να παραπλανήσω κανέναν με τα λόγια μου. όλοι έχουμε κριτικό πνέυμα να καταλαβαίνουμε τι λέμε...

 

υπάρχουν ασκήσεις ευλυγισίας για όλες τις ηλικίες οι οποίες εξελίσσονται.είανι μια αλυσίδα. ξεκινάμε από τις πολύ απλές για τα μικρά παιδιά μέχρι σπαγκάτ, "περάσματα", ανοιγματα των ποδιών στον τοίχο και πάει λέγοντας... (υπάρχουν πολύ ωραία βιντεάκια μέσα στο youtube που μπορείτε να καταλάβετε τι εννοώ). ΟΛΑ ξεκινάνε με ΖΕΣΤΑΜΑ των μυών. ξαφνικά (αν δεν το έχεις από φυσικού σου) δεν γίνεται. δηλαδή μπορεί να γίνει αλλά θα έχουμε τραυματισμύς στους μύες, πράγμα που δεν θέλουμε.

όταν ξεκινάει μία προπόνηση της ομάδας του assemble της ρυθμικής, ξεκινάνε κατευθέιαν το προγραμμά τους; όχι. κάνουνε πρώτα ζέσταμα. το βλέπουμε άλλωστε και σε αγώνες (πχ Ολυμπιακούς) που οι αθλήτριες ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ στον διλανό τάπητα.

έτσι έχουμε διδαχθεί "σπουδάσει" οι περισσότρες δασκάλες μπαλέτου. από μικρά παιδιά πρώτα κάνουμε ζέσταμα (ΑΝΑΛΟΓΟ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΑΣ) και μετά ασκήσεις ευλυγισίας (ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΑΣ). ακόμη και το ελαφρύ τρεξιμο με μικρά βηματάκια στα δάχτυλα των ποδιών... θεωρείται ζέσταμα για τα παιδιά της ηλικίας 4-5 χρονών.

 

υπάρχουν πολλές "σχολές" μπαλέτου και πιστεύω πολλές "σχολες" γυμναστικής. η κάθε μία έχει "το σύστημά" της. όλες θέλουν να φτάσουν το ίδιο αποτέλεσμα, ο δρόμος που θα ακολουθήσουν... διαφερει. και θα μιλήσω πάλι για μπαλέτο. η solist χορεύτρια θα κάνει 32Fouette στο τέλος της παράστασης. πώς όμως θα έχει φτάσει για να τα κανει... αλλιως σε οδηγεί το ρώσσικο σύστημα, αλλιώς το αγγλικό, αλλιώς το γαλλικό.

το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο, 32 fouette!!!!!

 

η ενόργανη στο πλαίσιο του πρωταθλητισμού, θα αναστείλει την ανπάτυξή της. η ρυθμική ζητάει άλλο σωματότυπο. αν βέβαια στο dna είναι γραμμένο να είναι μικροκαμωμένη...ούτε η ρυθμική, ούτε η ενοργανη θα επηρεάσει θετικά ή αρνητικά.

αν η κολύμβηση γίνει για πρωταθλητισμό... τότε θα έχει ...σώμα κολυμβήτριας.

ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πώς θα εξελιχθεί το παιδί και παράληλα το σώμα του. όλα αυτά που λέμε είναι στατιστικές.

κάθε άθλημα έχει και τα καλά του και τα αρνητικά του. τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

 

μπορώ να ρωτήσω, ποιοι είανι οι λόγοι που δεν τη γράφεις μπαλέτο; έχει 2 (απ' όσο ξέρω) πολυ καλές σχολές στη λάρισα

 

Πολύ σωστά τοποθετημένο! :)

 

Δεν αντιλέγω σε αυτά που λες... απλά για κάποιον που ξεκινάει το παιδί του σε αυτές τις ηλικίες να το γράψει σε κάποιο γυμναστήριο... δε θα πρέπει να φοβάται πως θα μείνει κοντό ή θα ψηλώσει κτλ... Αυτό επεσήμανα.

 

(Καμία πρόθεση για επίθεση... η γραπτός λόγος δυσχεραίνει την επικοινωνία....)

 

Η επισήμανση πως μιλάς για πρωταθλητισμό.... έχει σημασία! :)

Εκεί δυστυχώς μιλάμε για κανονικό ντόπινγκ, κάτι το οποίο με βρίσκει εντελώς αντίθετη.

 

Σίγουρα γνωρίζεις τα πράγματα εκ των έσω.... καλύτερα! ;):D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

είμαι δασκάλα μπαλέτου και έχω σχολή χορού στον βύρωνα.

 

"ρυθμική γυμναστική" είανι το αθλημα με τα όργανα (μπάλες, κορδέλες, στεφάνι, κορίνες). αυτές οι αθλήτριες είνα ψιλολιγνες. αυτές κάνουν και μπαλέτο στη διάρκεια των προπονίσεών τους.

"ενόργανη γυμναστική" είναι το άθλημα που περιλαμβάνει ασκήσεις δαπέδου, ασκήσεις στη δοκό ισορροπίας, ιππο και ασύμετρους ζυγούς. αυτά τα κοριτσάκια είανι κοντά (τα κρατάνε επίτηδες κοντά με φαρμακευτική αγωγή) για να έχουνε χαμηλά το κέντρο βάρους τους για να μπορούνε να κάνουν όλα αυτά τα ακροβατικά που κάνουνε και να περνάνε κάτω από τους ασύμετρους ζυγούς. εχουμε όλοι παρατηρήσει πόσο γεροδομενό είανι το σώμα τους, πόσο μυώδη είναι τα πόδια και τα χέρια τους. γιατί εκεί στηρίζονται. αυτές οι αθλήτριες είανι μικροκαμωμένες.

"μπαλέτο" γνωστό και μη εξαιρετέο. το μπαλέτο ΨΗΛΩΝΕΙ, ομορφάινει, δίνει χάρη και υγεία. μακράινει το λαιμό και λεπτάινει τη μέση. δεν φουσκώνει του μυες και δεν θέλει αταιλείωτες ώρες εξάσκησης (τουλάχιστον στα ερασιτεχνικά τμήματα).

 

τωρα...να μπούμε στο θέμα μας

ρυθμική γυμναστική στον παιδικό σταθμό, πιστεύω είναι μια απλής μορφής γυμναστική που κάνουν και στα σχολεία. ίσα ίσα για να κινούνται τα παιδιά.

ρώτησε με κάθε λεπτομέρεια τι είανι η ρυθμική γυμναστική που προσφέρουν; δε νομιζω ότι υπάρχει λόγος ανυσηχίας. ρώτησε ποιός τους κάνει, είναι γυμναστής; τι θα κάνουνε; και πάλι εδώ είμαστε...

 

 

Τα αθλήματα της γυμναστικής (ρυθμική ,ενόργανη,τραμπολίνο,ακροβατική) είναι από τα πιο καθαρά αθλήματα σε ντόπινγκ ακόμα και στις επιδόσεις πολύ υψηλού αθλητισμού( μετά από 6-7 χρόνια συστηματικής ενασχόλησης με το άθλημα μπαίνει το παιδί σε σοβαρό επίπεδο πρωταθλήτισμού μέχρι τότε έχει πάρει όλα τα θετικά.Και δεν μπορούν όλα τα παιδιά να ακολουθήσουν αλλά μπορούν να κολούθήσουν άλλο άθλημα με αξιώσεις ή ολα τα είδη χορού.)

Αυτά τα αθληματα στηρίζονται στην τεχνική και την δεξιοτεχνία και έτσι δεν εξυπηρετούν τα φάρμακα.

Φάρμακα για την σωματική διάπλαση των παιδιών -αθλητών δεν κυκλοφορούν στα εξειδικεύμενα αθλητικά κέντρα.Η προετοιμασιά του αθλητή γίνεται μόνο με το φυσικό βάρος του σωματος του και αυτό εξάσφαλίζει πρώτα την υγεία του και ύστερα την σωστή και αρμονική ανάπτυξη των δεξιοτήτων του ( δύναμη, ευλυγισία, ορθοσωμία, ταχύτητα, έλενχο των μυών).

Σημασία έχει πιο απ' όλα αυτα τα αθλήματα θέλει το παιδί ή είναι βολικό ωστε να πηγαίνει συστηματικά.

Μέσα στην βασική προετοιμασία των αθλητριών είναι και το μπαλέτο, στην ρυθμική καθημερινά μεγάλο κομμάτι της προπόνησης στα άλλα αθλήματα 2-3 φορές την εβδομάδα. Επιπλέον τώρα πια στην ρυθμική αλλά και στην ενόργανη προωθείται η ψιλόλιγνη φιγούρα της αθλήτριας χωρίς να απορρίπτεται η πιο μικροκαμωμένη.

Σχετικά με τη ρυθμική των σχολείων τα παιδιά συνήθως μαθαίνουν απλούς χειρισμούς των οργάνα αλλά δεν προσθέτουν κάτι θετικό στην σωματική τους ανάπτυξη, περισσότερο γνωρίζουν τα αθλήματα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τοποθετημένο! :)

 

Δεν αντιλέγω σε αυτά που λες... απλά για κάποιον που ξεκινάει το παιδί του σε αυτές τις ηλικίες να το γράψει σε κάποιο γυμναστήριο... δε θα πρέπει να φοβάται πως θα μείνει κοντό ή θα ψηλώσει κτλ... Αυτό επεσήμανα.

 

(Καμία πρόθεση για επίθεση... η γραπτός λόγος δυσχεραίνει την επικοινωνία....)

 

Η επισήμανση πως μιλάς για πρωταθλητισμό.... έχει σημασία! :)

Εκεί δυστυχώς μιλάμε για κανονικό ντόπινγκ, κάτι το οποίο με βρίσκει εντελώς αντίθετη.

 

Σίγουρα γνωρίζεις τα πράγματα εκ των έσω.... καλύτερα! ;):D

 

την επισύμναση για τον πρωταθλητισμό την έιχα αναφέρει σε μία συμforumίτισσα. γι αυτό με παραξένεψε η απάντησή σου.

η ειδικότητά μου είναι χορός (μπαλέτο, μοντέρνο κλπ) ότι ξέρω για ενόργανη και ρυθμική είναι οι γενικές γνωσεις που μας διδάσκουν στη σχολή, ότι ακούω από γονείς στη σχολή,ότι έχω διαβάσει... τετοια

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

...Σχετικά με τη ρυθμική των σχολείων τα παιδιά συνήθως μαθαίνουν απλούς χειρισμούς των οργάνα αλλά δεν προσθέτουν κάτι θετικό στην σωματική τους ανάπτυξη, περισσότερο γνωρίζουν τα αθλήματα αυτά.

 

όπως έχω αναφέρει και λίγο πριν υπάρχει η ρυθμική ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ και η ρυθμική με βάση τον ΡΥΘΜΟ. αυτή, τη δέυτερη ρυθμική με βάση τον ΡΥΘΜΟ, διδασκόμαστε στις ανώτερες επαγγελματικές σχολές χορού. είναι όντως χειρισμοί με όργανα, κίνηση με το σωμα, με τη φωνή και όλα αυτά πάνω στη μουσική (ή όχι). Η Πολυξένη Ματέυ λέει "ρυθμική εννοούμε μια μουσικοκινητική αγωγή που αποτέινεται στον άνθρωπο σας σύνολο σωματικό, ψυχικό, πνευματικό". "η ρυθμική είανι ένα μάθημα αυθορμητισμού, που αναγκάζει τους μαθητές να ανακαλύπτουν με τις κινήσεις τους τους μουσικούς ρυθμούς..."

η ρυθμικλή είανι το μάθημα που επεξεργάζεται τους φυσικούς ρυθμούς του ανθρώπου (αναπνοή, βάδισμα, παλμούς καρδιάς) τπυς ενώνει με τους μουσικούς κανόνες και με τη βοήθεια των εικαστικών και κινησιολογικών τεχνών προσπαθεί να εναρμονιστεί το άτομο στα τρία στοιχέις (νους, ψυχή, πνέυμα) και να γίενι ένα ολοκληρωμένο κοινωνικό στοιχείο. μας ελευθερώνει σωματικά. αναπτύσσεται η μουσικότητα, μαθαίνουμε ως που φτάνει και τι εκφρατσική δυνατότητα έχει η αναπνοή μας σαν πηγή ζωής, ηρεμίας και επικοινωνίας με το γύρω κόσμο. η ρυθμική μεταδίσει τη γνώση των νόμων της μουσικής, βοηθάει στη συγκέντρωση, τη γρήγορη και με ακρίβεια αντίδραση, καλλιεργεί κοινωνική αγωγή, τη φαντασία, την πρωτοβουλία, την υπευθυνότητα...

 

 

αχ...πόσο πίσω με γυρίσατε...και αυτά μας εξέτασε η επιτροπή για να μας δώσει πτυχίο καθηγήτριας χορού...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη ρυθμική των σχολείων τα παιδιά συνήθως μαθαίνουν απλούς χειρισμούς των οργάνα αλλά δεν προσθέτουν κάτι θετικό στην σωματική τους ανάπτυξη, περισσότερο γνωρίζουν τα αθλήματα αυτά.

 

Δηλαδή τι πρέπει να κάνουν τα παιδιά για να τους προσθέσει η ρυθμική κάτι θετικό στη σωματική τους ανάπτυξη. Δηλαδή δε θα σχηματίσει η μικρή μου γυμνασμένο σωματάκι, δε θα υοθετήσει μία καλή στάση σώματος; Το να μάθει να κουνά τη κορδέλα εμένα δε με ενδιαφέρει καθόλου.

 

ismeni, δε κατάλαβα εσύ συμφωνείς με το παραπάνω ή όχι; Ποιά η γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι πρέπει να κάνουν τα παιδιά για να τους προσθέσει η ρυθμική κάτι θετικό στη σωματική τους ανάπτυξη. Δηλαδή δε θα σχηματίσει η μικρή μου γυμνασμένο σωματάκι, δε θα υοθετήσει μία καλή στάση σώματος; Το να μάθει να κουνά τη κορδέλα εμένα δε με ενδιαφέρει καθόλου.

 

ismeni, δε κατάλαβα εσύ συμφωνείς με το παραπάνω ή όχι; Ποιά η γνώμη σου;

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 καλημέρα

πόσες ώρες θα κάνουν "ρυθμική" στο σχολείο; τι περιμένεις εσύ από την δασκάλα της ρυθμικής του σχολείου; για να μπορέσω να σου απαντήσω...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...