Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επικίνδυνα προιόντα - απόσυρση


lenagr1

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

καλή ιδέα sofia-nefeli αφού ο admin δε δείχνει να "μας" προσέχει ίσως καλό θα ήταν να του στείλουμε πμ

και αν στείλεις μπορείς να βάλεις και το όνομα μου

ίσως και τα ονόματα των υπολοίπων σε αυτό το τόπικ ... αν φυσικά συμφωνούν...

 

Olg@ έχεις δίκιο ότι αυτά τα πράγματα κινούνται αργά και αν κινηθούν γιατί το κόστος της έρευνας είναι μεγάλο

θα μπορούσε να επιβληθεί, όμως, να μπει μία προειδοποίηση στις συσκευασίες και το ποιός είναι ο ορθός τρόπος παρασκευής ώστε να μην ελευθερώνονται τα 3-MCPD

age.png
Link to comment
Share on other sites

κοπελιές τα ημερήσια μηνύματα σε ένα φόρουμ αυτού του μεγέθους μετριούνται με εκατοντάδες...

πιθανά οι admin να μην το είδαν αυτό το θέμα

δεν είναι σκόπιμη η μη απάντηση τους

 

sofia_nefeli αν δεν το έστειλες ήδη το πμ.. στείλτο :D

θα έστελνα εγώ αλλά δεν ξέρω μήπως ήδη έστειλες

Link to comment
Share on other sites

Από μένα οκ να ενημερώσουμε τον admin για να δούμε πως μπορούμε να κινηθούμε ομαδικά ...

 

Ισως κάποιο μέλος που ζει μόνιμα στη Γερμανία να μπορούσε να μας μεταφέρει το κλίμα εκεί σχετικά με το θέμα .... υπήρξαν κάποιες κινητοποιήσεις, έχουν ληφθεί κάποια πρώτα μέτρα, υπήρξε διάχυση στα ΜΜΕ ...σίγουρα οι προσωπικές μαρτυρίες θα μας βοηθήσουν στο να έχουμε μια εικόνα...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ (Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ) ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ ΑΝΤΙ ΣΚΟΝΗΣ???????ΕΜΕΝΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΗΠΙΕ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΗΠΙΕ ΓΑΛΑ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ.....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 73 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΜΕ ΕΝΑΝ 25ΧΡΟΝΩ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ (Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ) ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ ΑΝΤΙ ΣΚΟΝΗΣ???????ΕΜΕΝΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΗΠΙΕ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΗΠΙΕ ΓΑΛΑ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ.....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 73 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΜΕ ΕΝΑΝ 25ΧΡΟΝΩ!!!!!
ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΔΕΙΤΕ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ΣΥΓΟΥΡΑ ΟΤΙ ΕΝΑΙ 55 ΤΟ ΠΟΛΥ 60 ΧΡΟΝΩΝ!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

loukas δεν ξερω να σου απαντησω σχετικα με το φρεσκο γαλα αλλα λαβε υποψη σου οτι ακομα και το φρεσκο γαλα ηταν διαφορετικο πριν 60 χρονια και διαφορετικο τωρα!!

Link to comment
Share on other sites

Λουκά για κάθε παράδειγμα υπάρχει αντιπαράδειγμα. Η επιστήμη δεν προχωράει μόνο με την παρατήρηση.

 

Εφόσον λοιπόν σου αρέσουν τα παραδείγματα , να πω ότι υπάρχουν παιδάκια που πέθαναν από νεφρική ανεπάρκεια επειδή κατανάλωσαν φρεσκο αγελαδινό γάλα σε τόσο μικρή ηλικία. Βέβαια τα παιδιά δεν βγαίνουν από γραμμή παραγωγής όπως τα PC έτσι ουτως ώστε να περιμένουμε ντετερμινιστικές αντιδράσεις αλλά γιατί να ρισκάρεις ;

 

Γιά το δεύτερο σκέλος του παραδείγματος ομολογώ ότι δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη. Υπάρχουν κάποιες έρευνες που λένε ότι η πρόσληψη ασβεστίου από το γάλα δεν είναι αναγκαία από την ηλικία των 5 ετών και πέρα υπό τον όρο ότι θα υπάρχουν εναλλάκτικές πηγές πρόσληψης αλλά τίποτε δεν έχει αποδειχθεί ολοκληρωτικα.

 

Αυτό που έχει αποδειχθεί επιστημονικά , είναι ότι υπάρχει κάποια σχέση αυξημένου κινδύνου εμφάνισης Σκλήρυνσης κατα Πλάκας και Νόσου του Αλτζχάϊμερ σε ασθενείς που υπερκατανάλωναν (>2lt) γάλα σε όλη την ενήλικη ζωή τους...

Link to comment
Share on other sites

EΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ....ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΕΝΕΙ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΤΟ ΒΙΟ ΤΗΣ HOLE AΛΛΑ.....

Link to comment
Share on other sites

Λουκα απο οσο ξερω μπορει να πιει φρεσκο γαλα μετα το χρονο κι αφου εχει δοκιμασει ολες τις τροφες.......

 

6 μηνων ειναι πολυ μικρο!!!!! :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιδια ελειπα και τωρα γυρισα!!

λοιπον θα στειλω το εξης!

αγαπητε admin παρακαλω διαβαστε το θεμα επικινδυνο συστατικο σε βρεφικα γαλατα ετσι ωστε να συνταξουμε ολοι μαζι μια επιστολη σαν ΕΕΕΓ ωστε να την αποστειλλουμε στον εοφ προς διερευνηση του θεματος.

με εκτιμηση ολα τα μελη που συμμετεχουν στο θεμα

συμφωνειτε??

Link to comment
Share on other sites

παιδια ελειπα και τωρα γυρισα!!

λοιπον θα στειλω το εξης!

αγαπητε admin παρακαλω διαβαστε το θεμα επικινδυνο συστατικο σε βρεφικα γαλατα ετσι ωστε να συνταξουμε ολοι μαζι μια επιστολη σαν ΕΕΕΓ ωστε να την αποστειλλουμε στον εοφ προς διερευνηση του θεματος.

με εκτιμηση ολα τα μελη που συμμετεχουν στο θεμα

συμφωνειτε??

 

ναι, στείλτο και δώσε και λινκ της συζήτησης μας :D

Link to comment
Share on other sites

EΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ....ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΕΝΕΙ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΤΟ ΒΙΟ ΤΗΣ HOLE AΛΛΑ.....

 

6 μηνων και πινει αποκλειστικα κατσικισιο...?κανει...? :shock:

loukas για δες αυτο

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6674

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

EΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ....ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΕΝΕΙ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΤΟ ΒΙΟ ΤΗΣ HOLE AΛΛΑ.....

 

6 μηνων και πινει αποκλειστικα κατσικισιο...?κανει...? :shock:

loukas για δες αυτο

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6674

 

 

ΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΠΛΕΟΝ...ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΨΑΞΕΙ!!!!ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΗΛΗΣΕΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΙΣ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ?????ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΜIA AΓΕΛΑΔΑ ΠΡΙΝ 3000 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ 90 ΚΙΛΑ ΓΑΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ 6750 ΚΙΛΑ ΓΑΛΑ !!!! ΒΛΕΠΕ ΕΔΩ: http://www.bionews.gr/bionews/037/gala.htm

Link to comment
Share on other sites

Βρε Λουκά μου είσαι λίγο εκτός θέματος.. :D .

 

Άνοιξε αν θέλεις ένα θέμα για το αγελαδινό γάλα για να τα πούμε ,αλλά εδώ άλλο είναι το θέμα μας....

Επίσης καλό θα ήταν να μην γράφεις με κεφαλαία , δυσκολεύουν στην ανάγνωση και στην Internet Netiquette θεωρείται :

 

Κεφαλαία = μας βάζεις τις φωνές. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που έχει αποδειχθεί επιστημονικά , είναι ότι υπάρχει κάποια σχέση αυξημένου κινδύνου εμφάνισης Σκλήρυνσης κατα Πλάκας και Νόσου του Αλτζχάϊμερ σε ασθενείς που υπερκατανάλωναν (>2lt) γάλα σε όλη την ενήλικη ζωή τους...

ok! :shock:

Αυτό θα πάθω!!!! Δεν ξέρω κι εγώ πόσο γάλα πίνω. :):)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε για την ειδοποίηση.

 

δεν είχε υποπέσει στην αντίληψή μας το ενδιαφέρον των μελών για μια συλλογική προσπάθεια για αυτό το θέμα.

 

θα παραπέμψουμε το θέμα και στην Μ.Στυλιανάκη.

 

Θα χρειαστεί καποια διερεύνηση προφανώς για να βρεθεί ο σωστός τρόπος συλλογής υπογραφών ή εάν θα είναι καλύτερο να συνταχθεί καποιο κείμενο, μιας και οι ηλεκτρονικές υπογραφές δεν ειναι παντα αξιοπιστες και χρειαζεται ειδικος τροπος συλλογής τους για να ληφθούν υπόψη απο τους αρμόδιους.

 

ευχαριστούμε

 

απο την διαχείριση

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το πρώτο πράγμα που θα κάνω ειναι να πάρω τηλέφωνο τους οργανισμούς που εχετε αναφέρει

 

εκ μέρους της Ελληνικής Εταιρείας Ενημέρωσης Γονέων,

και να αναφέρω το θέμα που εχει υποπεσει στην αντίληψη των μελών και του κοινού.

 

Θα σας ενημερώσω εδώ για το τι θα μου πουν. Κατα πάσα πιθανότητα θα υπάρχει διαφορετική απάντηση απο ότι θα υπήρχε σε καποιον ιδιώτη (το ελπίζω).

 

Όταν εχω απο αυτούς καποια στοιχεία, θα τους ενημερώσω για το οτι σκοπεύουμε να συγκεντρώσουμε υπογραφές για αυτό το θέμα, και να το δημοσιοποιήσουμε, έτσι ώστε να διασφαλιστεί το ότι θα γίνουν αυτοί οι έλεγχοι.

 

Είναι επίσης πιθανόν το ότι μπορεί να κινητοποιηθούν και μονο εαν ακουσουν οτι καποιος φορέας ασχολείται με αυτό, μπορεί όμως και όχι.

 

πάντως σίγουρα μετά το επόμενο βήμα θα είναι μια επιστολή προς τα μέσα μαζικής ενημέρωσης που να εξηγεί το θέμα, κ ταυτοχρονα και οι υπογραφές.

 

θα ήθελα όμως να με βοηθήσετε σε αυτό καθώς δεν ειχα το χρόνο να το ψάξω όσο χρειάζεται,

μηπως θα μπορουσατε να παραθέσετε ενα ιστορικό χρονικό, που να έχει όλες τις αναφορές σε πηγές -

 

α) απλώς τα στοιχεία δηλαδή σε μια σειρά χρονολογική.

 

β) σε γραφή που να μην περιεχει χαρακτηρισμούς αλλα να ειναι απλώς περιγραφική, να περιορίζεται στα πραγματικα στοιχεία που υπάρχουν απο έγκυρους οργανισμούς.

 

μόλις υπάρχουν αυτά, θα γραψω την εισαγωγή και θα διαμορφωσω τελικά το κείμενο, να το στείλω κτλ.

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων κ ευχομαι να εχουν αποτέλεσμα όλες οι ενέργειες που θα ακολουθήσουν.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει γίνει η ενημέρωση αλλά είχα λίγο χρόνο να ψάξω το θέμα και από αυτά που κατάλαβα δεν ξέρω αν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο πέραν της ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης. Οι λόγοι είναι:

 

1. η 3-MCPD (3-μονοχλωροπροπανο-1,2-διόλη) έχει ενοχοποιηθεί για καρκινογένεση μόνο στα πειραματόζωα μέχρι στιγμής.

 

2. Υπάρχει σε διάφορες χαμηλές συγκεντρώσεις σε πάρα πολλά επεξεργασμένα τρόφιμα, κυρίως όμως ντόρος έχει γίνει για την υψηλή συγκέντρωση σε κάποιες σως σόγιας.

 

3. η έρευνα της γερμανικής BFR που έγινε τελευταία και ξεσήκωσε τη φασαρία (German Bundesinstitut fur Risikobewertung) αφορά τους 3-MCPD-εστέρες για τους οποίους δεν υπάρχει καμία τοξικολογική αναφορά αλλά προτείνεται ότι είναι παρόμοια της 3-MCPD, εφόσον δεχτούμε ότι απελευθερώνουν αυτή την ουσία. Οι εστέρες αυτοί ανευρίσκονται στα βρεφικά γάλατα (σε ΟΛΑ) και η BFR προτείνει στις μητέρες που δεν μπορούν να θηλάσουν να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν τα υπάρχοντα και όχι να καταφύγουν σε γάλα αγελάδος, κατσικίσιο, κλπ. Στο μεταξύ θα ασκηθεί πίεση στις εταιρείες να μειώσουν τα επίπεδα των ουσιών αυτών. Το πλήρες κείμενο στα αγγλικά εδώ http://www.bfr.bund.de/cm/245/infant_formula_and_follow_up_formula_may_contain_harmful_3_mcpd_fatty_acid_esters.pdf

 

4. η EFSA (European Food Safety Authority) προτείνει περαιτέρω έρευνες ειδικά για τους εστέρες -το κειμενάκι εδώ

http://www.efsa.europa.eu/EFSA/Statement/contam_statement_3-MCPD_en,0.pdf

 

5. τα επιτρεπτά όρια της 3-MCPD πόσο μάλλον των εστέρων δεν είναι πλήρως διευκρινισμένα και συνεχώς αναθεωρούνται, πάντως η τελευταία οδηγία της Ευρωπαικής Ένωσης(2006) ορίζει ως ανεκτό όριο ημερήσιας πρόσληψης (ΑΟΗΠ) τα 2μg/kg σ.β.

Η πλήρης οδηγία που αφορά πολλές χημικές ουσίες στα τρόφιμα εδώ στα ελληνικά http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:364:0005:0024:EL:PDF -παράγραφος 46

 

Η πίεσή μας λοιπόν πρέπει να είναι γενικά προς την Ευρωπαική Ένωση να προχωρήσει σε έρευνες των οποίων τα αποτελέσματα θα πιέσουν τις εταιρείες. Δύσκολο αλλά πάντως από αυτούς περιμένω περισσότερα απ'ότι απ'τον ΕΟΦ και Σια...

 

Το τελευταίο που έχω να προσθέσω είναι ότι απ'ότι κατάλαβα κανένα ρόλο δεν παίζει η θερμοκρασία του νερού κατα την παρασκευή του γάλακτος γιατί οι 3-MCPD-εστέρες δημιουργούνται κατά την υψηλή θερμοκρασία ραφιναρίσματος των φυτικών ελαίων για την απομάκρυνση των οσμών κλπ και καθώς οι βρεφικές σκόνες όλες περιέχουν φυτικά έλαια για θρεπτικούς σκοπούς και μάλιστα άοσμα είναι βέβαιο ότι οι παραπάνω ουσίες υπάρχουν ήδη στη σκόνη.

Αυτά για να μην δημιουργείται πανικός για τον σωστό τρόπο παρασκευής(εγώ τουλάχιστον ένιωσα κάποια ανασφάλεια :roll: )

 

Ουυφ, αυτά! Μάλλον παθιάστηκα λιγάκι με το θέμα αλλά λίγο ενημέρωση δεν βλάπτει :wink:

Το συμπέρασμα είναι μάλλον το αναμενόμενο: Κορίτσια θηλάστε όσο μπορείτε!!!

zRssp3.png

WTxwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο babbo , ωραίες οι πληροφορίες σου!!!!

 

Μια διευκρίνιση μόνο :

 

"According to the Federal Institute for Risk Assessment (BfR) the substance 3-monochloropropane-1,2-diol (3-MCPD) may be formed when fat-containing foods that also contain salt are exposed to high temperatures during production. It has been detected in numerous heated foods, for instance in dark brown toast, infant formula and follow-up formula."

 

Τελικά , η λέξη production αναφέρεται στην βιομηχανική παραγωγή και όχι στην παρασκευή του γάλατος ;

 

Έτσι και αλλιώς πάντως πρέπει να υπάρξει ευαισθητοποίηση και ενημέρωση...

Link to comment
Share on other sites

daddycool,

απ'ότι κατάλαβα είναι θέμα βιομηχανικής παρασκευής εφόσον ειδικά για τους εστέρες που μας ενδιαφέρει δημιουργούνται κατα το ραφινάρισμα και ανευρίσκονται σε όλα τα ραφιναρισμένα έλαια.

Αχ, αυτά τα έλαια πολύ μας κυνηγάνε τελευταία, δεν ξέρεις από πού να προφυλαχθείς.

Βέβαια όπως αναφέρει η ίδια η BFR δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος για την υγεία αλλά μια ανάγκη για περαιτέρω έρευνα και πίεση των βιομηχανιών τροφίμων να βελτιώσουν τις διαδικασίες παρασκευής.

zRssp3.png

WTxwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...