Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε και πως κόβουμε την πιπίλα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Θελεί όλοι οι γονείς να οπλιστείτε με υπομονή και επιμονή εμεις έχει 1,5 μήνα που την κόψαμε. Πρίν 3 μήνες άρχισα να του λέω ιστορίες ότι ο μπαμπας και η θεία Ελένη έβαλαν σιδεράκια γιατι φορούσαν πιπιλά ενω η μαμα που δεν είχει πιπιλα (είχα δακτυλοπιπίλισμα για πολλά χρόνα ) δεν έβαλε, μετά άρχισα να του λέω το παραμύθι της καλής νεραίδας που έρχεται κάθε βράδυ για να δεί αν φοράς πιπιλα και θα μας φέρει δώρο. Ετσι ένα πρωι η νεραίδα ήρθε εφερε και δώρο αλλα επειδη αυτό δεν του άρεσε μου είπε ότι η νεραίδα έκρυψε την πιπιλα και όποτε αρχίσαμε να την ψάχνουμε αυτό ήταν την έκοψε όποτε την θυμόταν κάναμε όλοι ότι την ψάχναμε και αυτό τον παρηγορούσε γιατί νόμιζε ότι κάποια στιγμη θα την βρούμε μια εβδομάδα κράτησε μετά την ξέχασε φυσικα έκανε και αρκετη ώρα να τον πάρει ο ύπνος αλλα τελικά τα καταφέραμε, νομίζω ότι ήταν πιο εύκολο από ότι περίμενα αλλά όταν χάθηκε η πιπιλα χάθηκε δεν ξαναεμφανίστηκε ποτέ(αυτο νομίζω είναι το κόλπο όχι πισω γυρίσματα) έχουμε και εμεις πανάκι το λεγόμενο μουμου αλλά αυτό δεν το κόψαμε εξακολουθεί και το θέλει.

Καλή επιτυχία σε όλους

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουμε και εμείς το ίδιο "πρόβλημα"....

Η Maya είναι 3 και 2 μηνών και δεν λέει να την κόψει την πιπίλα. Τι της έχουμε πεί για τη νεράιδα πιπιλού τι της έχουμε πει την αλήθεια ότι θα χαλάσουν τα δόντια της και μετά θα χρειαστεί να βάλει σιδεράκια και αυτά θα την πονέσουν και λίγο... τι της δείξαμε εικόνες στο Internet από χάλια δόντια και δόντια με σιδεράκια.... Εχει αποφασίσει και μας το ανακοίνωσε και μόνη της ότι αν την φοράει μόνο όταν πάει για ύπνο δεν θα έχει πρόβλημα! ...Για να κοιμηθεί θέλει να τρίβει τον αγκώνα ή της μαμάς ή του μπαμπά ή της κοπελας που την κρατάει και φυσικά την πιπίλα της. Προσπαθώ να της πω ότι δεν τη χρειάζεται πραγματικά και ότι θα νιώσει πολύ ωραία αν τελικά κοιμηθεί χωρίς πιπίλα γιατί θα την κάνει να νιώσει ότι μπορεί και καταφέρνει τα πάντα και αυτή μου απαντά το αποστομωτικό " Μαμά ο αγκώνας σου δεν είναι τόσο ωραίος χωρίς πιπίλα......."....Τι απαντάς εδώ? χαχα....

Τωρα σε συνδυασμό με τα παραπάνω της έχω πει ότι μεγάλωσες τώρα, είδες που ο κόσμος και μερικά παιδάκια σε ρωτάνε γιατί φοράς πιπίλα, και ότι αν χαλάσει αυτή η πιπίλα (και η αναπληρωματική - ήδη είναι 6 μηνων) δεν μπορούμε να πάρουμε άλλη σε κανένα μαγαζί γιατί δεν δίνουν άλλες σε παιδάκια στην ηλικία της.....

 

Θα επιμείνω σε αυτή τη θέση και θα περιμένω να δω τι θα γίνει στο πληρωμα το χρόνου....εύχομαι μόνο να μην συμπέσει με τον ερχομό του μωρού (γεννάω το Μάρτη) και εκεί πιστεύω θα της στοιχίσει διπλά.....

 

Τι άλλο να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το κοψιμο της πιπίλας είναι η πρώτη μεγάλη προσπάθεια απεξάρτησης του ανθρώπου σε τόσο μικρή και τρυφερή ηλικία....Τα περισότερα παιδάκια έχουν εξαρτηση από την πιπίλα τους και δεν μπορούν να καταλάβουν για ποιό λόγο πρέπει να την αποχωριστούν.Γιαυτό πρέπει και εμείς να είμαστε δυνατοί όταν ξεκινήσουμε την διαδικασια αυτή.Εχουν δίκιο κάποιες μαμάδες που έγραψαν ότι δεν πρέπει να υπάρχει πισωγύρισμα.Περνείς την απόφαση και απλά την συνεχίζεις....Εχουμε ρίξει κλάμα με τα παιδιά μου όταν τα πιπιλάκια μας γέμιζαν σκουλικάκια και έπρεπε να τα πετάξουμε για μην κάνουν φωλιές στα δοντάκια μας........αλλά.....είναι και σωτηριά για τις μαμάδες με μωράκια.Εγω πάντως και στον μπέμπη μου την είχα μαζί μου από την κλινική........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ αυτο το λαθος εκανα εγώ...πισογύρισα...και ηνεράιδα την επεστρεψε...! λάθος μεγάλο...! μου αρρωστησε με ψηλό πυρετο..και εν ω4 μερες ήμασταν χωρις πιπιλα...αρχισε να τη ζηταει και την εδωσα...ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ το βραδυ...και το μεσημερι καθολου..δεν ξερω πρεπει μεχρι το Πασχα να την κοψουμε και εμεις...αλλά...απο την άλλη λεω και τι εγινε...μονο για να κοιμηθει την παιρνει...αλλα κατι φορες δε μου αρεσει η εξαρτηση του...και το οτι βγαζει σπυρακια απο την πιπιλα...!

 

θα δουμε...ευχομαι σε ολες...οσο πιο ανωδυνα γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Γλυκές μανούλες μία είναι η μέθοδος για αρκετό καιρό του μίλας πόσο κακό κάνει η πιπίλα και εσυ τώρα μεγαλωσες και όλα τα σχετικά και μια μέρα η πιπιλά χάθηκε(και όταν την αναζητά την ψάνχετε όλοι μαζί και λέτε ότι σήμερα δεν την βρήκαμε αύριο όμως θα ψάξουμε πάλι ή μήπως είναι στο σπιτι της γιαγίας όταν θα πάμε θα ψάξουμε και εκει κ.λ.π.) ή ήρθε η νεραίδα και την πήρε και σου έφερε ένα δώρο ή καντε το παιδι να την πετάξει από μόνο του και μετά όταν την αναζητά θα του λέτε θυμάσαι εσύ την πέταξες όχι έγω άλλα μόλις εξαφανστει η πιπιλά σε καμία περιπτωση δεν γυρίζει πίσω για μια εβδομαδα το παιδι θα είναι νευρικό και δεν θα κοιμαται με πολύ υπομονή από τους γονείς πιστεύω ότι θα έχει αποτέλεσμα είναι μέγαλη εξάρτηση αυτή η πιπίλα τα παιδία νιώθουν ασφάλεια και συντροφιά .

¨Οταν προσπαθούσαμε να κόψουμε εμείς την πιπιλά σκεφτόμουν ότι είναι το ιδιο πράγμα με το κόψιμο του τσιγάρου (δηστυχως είμαι καπνίστρια) ας αναρωτηθούμε όλοι έμεις οι γόνεις που καπνίζουμε το κόψαμε το τσιγάρο? όχι δεν ξέρουμε πόσο κακό μας κάνει? ναί πως λοιπόν ένα τρίχρονο παιδάκι μπορεί να καταλάβει ότι πρέπει να κόψει την πιπιλά του που τον συντροφεύει από την ημερά της γέννησής του?

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πιστεύω ότι η καλύτερη μέθοδος αποχωρισμου είναι το να μην υπάρχει πιπιλα. η δική μας μία φορά είδε πιπίλα όταν ήταν ένα και κάτι και δεν ήξερε τι είναι αυτό το πράγμα. Τα δίδυμα μέχρι τώρα (8 μηνών) δεν έχουν μάθει ακόμη πιπίλα. Ο ένας τρώει το δάχτυλο (άρχισε να το τρώει λόγω δοντιών) και ο άλλος βάζει ότι βρεί όταν έχει θέμα με τα δόντια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουμε και εμείς το ίδιο "πρόβλημα"....

Η Maya είναι 3 και 2 μηνών και δεν λέει να την κόψει την πιπίλα. Τι της έχουμε πεί για τη νεράιδα πιπιλού τι της έχουμε πει την αλήθεια ότι θα χαλάσουν τα δόντια της και μετά θα χρειαστεί να βάλει σιδεράκια και αυτά θα την πονέσουν και λίγο... τι της δείξαμε εικόνες στο Internet από χάλια δόντια και δόντια με σιδεράκια.... Εχει αποφασίσει και μας το ανακοίνωσε και μόνη της ότι αν την φοράει μόνο όταν πάει για ύπνο δεν θα έχει πρόβλημα! ...Για να κοιμηθεί θέλει να τρίβει τον αγκώνα ή της μαμάς ή του μπαμπά ή της κοπελας που την κρατάει και φυσικά την πιπίλα της. Προσπαθώ να της πω ότι δεν τη χρειάζεται πραγματικά και ότι θα νιώσει πολύ ωραία αν τελικά κοιμηθεί χωρίς πιπίλα γιατί θα την κάνει να νιώσει ότι μπορεί και καταφέρνει τα πάντα και αυτή μου απαντά το αποστομωτικό " Μαμά ο αγκώνας σου δεν είναι τόσο ωραίος χωρίς πιπίλα......."....Τι απαντάς εδώ? χαχα....

Τωρα σε συνδυασμό με τα παραπάνω της έχω πει ότι μεγάλωσες τώρα, είδες που ο κόσμος και μερικά παιδάκια σε ρωτάνε γιατί φοράς πιπίλα, και ότι αν χαλάσει αυτή η πιπίλα (και η αναπληρωματική - ήδη είναι 6 μηνων) δεν μπορούμε να πάρουμε άλλη σε κανένα μαγαζί γιατί δεν δίνουν άλλες σε παιδάκια στην ηλικία της.....

 

Θα επιμείνω σε αυτή τη θέση και θα περιμένω να δω τι θα γίνει στο πληρωμα το χρόνου....εύχομαι μόνο να μην συμπέσει με τον ερχομό του μωρού (γεννάω το Μάρτη) και εκεί πιστεύω θα της στοιχίσει διπλά.....

 

Τι άλλο να κάνω?

xaxa erica!!!!!!και πες αντε τη πιπιλα την κοβεις?!!με τον αγκωνα τι κανεις που δε κοβεται???εχω και εγω παρομοιο "θεμα" αφου η δικια μου τριβει το χερι μου και συγκεκριμενα μια μικροσκιπικη ελιτσα με μια τριχουλα!!!!μαμα χερι μαμα χερι φωναζει κ πωπω εκεινη την ωρα λεω αμαν να ημουνα κουκλα να το ξεβιδωνα να της το δωσω.....:lol::lol::lol:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω τι να πω, που η μονη λεξη που λεει η δικια μου ειναι 'πεπεγια'

 

 

οκ, ειναι μικρη ακομα, 16 μηνων, αλλα εχει ψυχωση με την πιπιλα της... και την κουβερτα της...

 

καποια στιγμη θα την κοψουμε, δεν με ανησυχει τοσο πολυ, τι στην ευχη δεν εχω δει ενηλικο με πιπιλα στο στομα

 

 

εγω βεβαια, ακομα πιπιλαω το σεντονι μου για να κοιμηθω

 

τρεχει τιποτα??? :evil:

 

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ έχω αυτή την απορία. Δηλαδή, αν δε κάνουμε τίποτα για το θέμα της πιπίλας τι θα συμβεί στα παιδιά (εκτός από τα δόντια); Γιατί πρέπει βιαίως και τεχνιέντως να αποχωριστούν την πιπίλα τους; Επίσης αν την πάίρνουν μόνο για 5 λεπτά πριν κοιμηθούν τι θα πάθουν τα δόντια τους; Μου φαίνεται αστείο το μασούλημα ενός πλαστικού για 5-10 λεπτά ημερησίως να βλάψει τα δόντια. Αλλά και για τις ψυχολογικές επιπτώσεις του κοψίματος και του μη κοψίματος σε συγκεκριμένες ηλικίες (3-4-5) θα μπορούσε κάποιος να μας πει;

Link to comment
Share on other sites

καποια στιγμη θα την κοψουμε, δεν με ανησυχει τοσο πολυ, τι στην ευχη δεν εχω δει ενηλικο με πιπιλα στο στομα

Γνωρίζω προσωπικά άνθρωπο που κοιμόταν με πιπίλα μέχρι τα 12.

Αλλά είναι μοναδική περίπτωση - η εξαίρεση.

Ούτε εγώ είμαι υπέρ των δραστικών λύσεων, 4+ την έκοψε ο μεσαίος για τον ύπνο, μετά από συνενόηση.

Link to comment
Share on other sites

Kοψαμε πριν μερικες βδομαδες την πιπιλα μετα απο πολυ κουβεντα...και διαφορες ιστοριες με το τι θα παθουν τα ομορφα ασπρα δοντια της αν συνεχισει να βαζει πιπιλα...

Αφου με εχει ακουσει λοιπον να λεω χιλιαδες φορες οτι θα βγουν κακα ζουζουνια και θα τις φανε τα δοντια κτλ....!!! καποια στιγμη δεν αντεξε κ πηγε μονη της κ την πεταξε!!!

οποτε ησυχασαμε.... κ λεμε συχνα τι ομορφα δοντια εχει... και τα δειχνει και χαιρεται!!!!!:D

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έκοψα την πιπίλα στη μικρή μου όταν ήταν 8,5 μηνών και είχε αρχίσει να παθαίνει μια εξάρτηση.Δεν την ήθελε μόνο για τον ύπνο, αλλά και τη μέρα. Όλη μέρα, κάθε μέρα. Και αυτό δεν το μπορούσα, είχε αρχίσει να με εκνευρίζει...Την έκοψα λοιπόν, δηλ. μια μέρα δεν της την έδωσα καθόλου και όταν έκλαιγε την έπαιρνα αγκαλιά, την απασχολούσα να ξεχαστεί, και αυτό ήταν όλο...Της την έδινα μόνο για τον ύπνο το βράδυ-τη μέρα κοιμόταν χωρίς, από την πρώτη μέρα που την έκοψε. Δυο βράδια χρειάστηκαν και στο τρίτο κοιμήθηκε μόνη, χωρίς κλάματα ή γκρίνια και εκεί το θέμα ξεχάστηκε. Μάλιστα χωρίς προσπάθεια, απλά την έβαλα στο κρεβάτι, της έδωσα την πιπίλα, την πέταξε ενώ ήταν ξύπνια και κοιμήθηκε!Τώρα βλέπει πιπίλα (σε άλλα παιδάκια) και απλά την περιεργάζεται.Ειλικρινά σαν μέσο για να κοιμηθεί-αλλά μόνο αυτό-δε με ενοχλεί. Αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ καθόλου να την έχει στο στόμα ενώ παίζει τη μέρα, να την απαιτεί (και πάλι τη μέρα)-γιατί προς τα εκεί οδεύαμε... Το σκεφτόμουν ως ότι θα είναι σαν "αποβλακωμένο". Και δεν ήθελα να γίνει έτσι. Οπότε, την έκοψε τότε, αν και κάποιοι μπορεί να το θεωρούν νωρίς (το άκουσα και αυτό) αλλά ανάλογα εγώ τους απαντάω "μήπως εσείς πήγατε στο άλλο άκρο-δηλ. αργήσατε να την κόψετε?"

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

το θεμα της πιπιλας με απασχολει πλεον.Η μικρη ειναι 18,5 μηνων και πιστυεω οτι καλο ειναι να κοπει.Δεν ειμαι ομως ακομη ετοιμη για να το αντιμετωπισω,οταν την ζητα και δεν την δινω εχει εντονη αντιδραση.Τι χρονικα περιθωρια πιστευετε οτι εχω ακομη?....Ποσο μπορω να το καθυστερησω?Ξερω οτι ειναι υποκειμενικο αλλα πειτε την γνωμη σας.Ευχαριστω

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω λεω να αρχισεις σιγα σιγα να την κρυβεις την ημερα κ να τη δινεις μονο τη νυχτα.κ γω αυτο θα κανω στον μικρο γιατι εκλεισε τα 2 πριν ενα μηνα κ ακομα τη ζηταει κ οταν ειναι ξυπνιος.πιστευω οτι θελει σιγα σιγα κ οχι αποτομα γιατι τοτε τα περισσοτερα κλαινε κ φωναζουν

Link to comment
Share on other sites

το θεμα της πιπιλας με απασχολει πλεον.Η μικρη ειναι 18,5 μηνων και πιστυεω οτι καλο ειναι να κοπει.Δεν ειμαι ομως ακομη ετοιμη για να το αντιμετωπισω,οταν την ζητα και δεν την δινω εχει εντονη αντιδραση.Τι χρονικα περιθωρια πιστευετε οτι εχω ακομη?....Ποσο μπορω να το καθυστερησω?Ξερω οτι ειναι υποκειμενικο αλλα πειτε την γνωμη σας.Ευχαριστω

 

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΑ 3, ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΠΙΠΙΛΑΣ, ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ. ΚΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΣΤΗΝ TV: ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΒΕΙΣ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΗΣ ΠΙΠΙΛΑΣ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗ ΔΙΩΞΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου την ημέρα δεν την θέλει :shock:την νύχτα όμως απαραιτήτως! επειδή δεν μπορεί να την ζητήσει ακόμα, ανοιγοκλείνει το στοματάκι του για να μου δείξει ότι τη θέλει.

Εντωμεταξύ πρίν κανα 2μηνο είπα να του την κόψω και για 1μέρα και νύχτα κοιμήθηκε χωρίς πιπίλα. Δυστυχώς όμως αρρώστησε και έκλαιγε πολύ επειδή την ήθελε...δεν κοιμόταν και δεν ήθελα να τον εξαντλήσω άλλο, οπότε ξανά τα ίδια...

Το κακό είναι ότι στο σταθμό βλέπει τα άλλα παιδάκια με πιπίλα και πιθανόν να ζηλεύει. Θα του την κόψω όμως τώρα σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς την κόψαμε όταν η κόρη μου ήταν λίγο πριν τα 3.

Ειχα μιλήσει με την παιδίατρο και μου είχε πει τα εξής:

Οχι σε πρόσφατη αλλαγή της ζωής του παιδιού πχ. παιδικός σταθμός, μετακόμιση, διακοπή πάνας, νεο μωρο στο σπιτι κλπ.

Συζήτηση πρώτα με το παιδί να προετοιμαστεί ψυχολογικά και οταν νιώσει αυτό ετοιμο και σε συνεργασία με το ίδιο πεταμε την πιπίλα.

Καλο είναι στο περιβάλλον του να μην εχουν πιπιλες τα αλλα παιδάκια (όπως ξαδερφακια, παιδακια στο σχολείο)

Μάλιστα μου είχε πει ότι για το παιδί είναι ένας δύσκολος "αποχωρισμός" γιατι ο εγκέφαλος την ώρα που πιπιλάει το παιδάκι εκκρινει καποιες ουσίες που του δίνουν ευχαρίστηση, ηρεμία και χαλάρωση και βέβαια είναι μια συνήθεια

Ποτέ δεν πιέζουμε το παιδί με φωνές ή ειρωνικά σχόλια ή ψυχολογική πίεση τύπου κοιτα το φίλο σου που δεν εχει πιπίλα.

 

Το είχαμε συζητήσει αρκετές φορές με την μικρούλα μου στο χαλαρό και καθόλου πιεστικά ότι είναι μεγάλο παιδάκι τώρα και δεν τη χρειάζεται και οταν είναι ετοιμη να μου το πει και να τις πεταξουμε τις πιπιλες. Ειχα μιλήσει και με τις δασκάλες της στον παιδικό για να την ενθαρύνουν και αν αλλα παιδάκια είχαν πιπιλες για να μη νιωθει ασχημα. Ευτυχώς οσα παιδακια ερχοντουσαν με πιπιλες τους τις εβαζαν στις τσαντες και δεν τις χρησιμοποιούσαν εύκολα.

 

Ενα απογευμα σε χαλαρή συζήτηση πάλι μου είπε ότι ναι θα τις πετάξουμε τώρα. Εγω της είπα ότι επειδή είναι δικές της να τις πετάξει η ίδια (για να μην μου πει μετα γιατί τις πεταξες μαμα ) και πήγαμε στο μπαλκόνι και τις πεταξε , ακομα θυμάμαι το νεαρό γιο της γειτόνισσας που ξαφνιασμένος κοιτούσε απο που βρέχει πιπίλες!

Της φανηκε και της μικρής τόσο αστείο που γελάσαμε.

Το πρώτο βράδυ φάνηκε γενναία, ήταν και κουρασμένη.

Την επόμενη στο μεσημεριανό ύπνο εκλαψε λιγο η καρδούλα μου αλλα τελικά κοιμήθηκε , το ίδιο και το βράδυ, μάλιστα έβαζε τα χεράκια της στο στόμα.

Μετά ευτυχώς όλα καλά.

 

Της αδερφής μου πάλι δύο αγοράκια δίδυμα δύο ετών που τις έκοψαν τις πιπίλες ουτε που τις αναζήτησαν.

 

Γνώμη μου όταν δείτε τα παιδάκια οτι είναι έτοιμα τοτε να τα ενθαρύνετε και όχι ξαφνικά και αφου πρώτα προετοιμαστεί και μη σας πιανε το άγχος ότι καποιο αλλο παιδάκι την εκοψε πολύ νωρίς και γιατι το δικό σας οχι ακομα. Κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

αχ, μου θυμίσατε τα δικά μας.....η πρώτη μου κόρη την έκοψε στα....7, φυσικά δεν την έπαιρνε μπροστά σε κόσμο μέχρι αυτή την ηλικία όσο για τα δόντια της; ολόισια!!!! η δεύτερη την έκοψε στα 4 με την βοήθεια του βιβλίου "η βασίλισσα πιπίλα κα η πιπίλα μου" (αν θυμάμαι καλά). Σας συνιστώ να το διαβάσετε στα μωρουλίνια σας. Καλή τύχη!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΕΜΕΙΣ ΠΗΡΑΜΕ ΕΝΑ ΨΑΛΙΔΙ Κ ΚΟΨΑΜΕ ΤΙΣ ΠΙΠΙΛΕΣ ΑΦΗΝΩΝΤΑΣ ΛΙΓΟ ΘΗΛΗ.ΤΙΣ ΑΦΗΣΑΜΕ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Κ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΤΗΝ ΖΗΤΟΥΣΕ ΤΗΣ ΛΕΓΑΜΕ ΟΡΙΣΤΕ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ..ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΕΙ Κ ΡΩΤΟΥΣΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.ΤΗΣ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΟΙ ΠΙΠΙΛΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΙΚΡΕΣ!!ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΨΑΜΕ!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΠΗΡΑΜΕ ΕΝΑ ΨΑΛΙΔΙ Κ ΚΟΨΑΜΕ ΤΙΣ ΠΙΠΙΛΕΣ ΑΦΗΝΩΝΤΑΣ ΛΙΓΟ ΘΗΛΗ.ΤΙΣ ΑΦΗΣΑΜΕ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Κ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΤΗΝ ΖΗΤΟΥΣΕ ΤΗΣ ΛΕΓΑΜΕ ΟΡΙΣΤΕ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ..ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΕΙ Κ ΡΩΤΟΥΣΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.ΤΗΣ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΟΙ ΠΙΠΙΛΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΙΚΡΕΣ!!ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΨΑΜΕ!!

 

Για ποια ηλικία μιλαμε?

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο κανακαρης μου ειναι 3,5 ετων και αρνειται πεισματικα να κοψει την πιπιλα. Τι τη νεραιδα της πιπιλας δοκιμασα, τι τον Αγιο Βασιλη τα Χριστουγεννα.... τιποτα. Ενω στον παιδικο σταθμο δεν την παιρνει μαζι του, ολη την υπολοιπη μερα στο σπιτι, την εχει στο στομα. Για τη νυχτα ουτε λογος! Αν του την παρω η την κρυψω γινεται χαμος, κλαιει χτυπαει το κεφαλι του στο πατωμα και αλλα σχετικα. Δεν ξερω πλεον τι να κανω. Ειναι γενικα δυσκολο παιδι και δεν δεχεται ευκολα τις αλλαγες. Βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου 2,5 και πλεον την θελει μονο για μεσημεριανο υπνο κι αυτο οταν ειναι με γιαγια. εμεις δεν του δινουμε και ας μην κοιμηθει. βεβαια μετα το πληρωνουμε με γκρινια...

εμεις απλα ενα βραδυ του ειπαμε καληνυχτα και παραλειψαμε την πιπιλα. ρωτησε, ξαναρωτησε... "δεν θα μου δωσετε?" ειπαμε "κοιμησου, κοιμησου", γκρινιαξε λιγο αλλα η κουραση νικησε. μετα απο 2 βραδια ηταν σα να μην την ηξερε. τι ζορι τραβαει με την μεσημεριανη πιπιλα? μαλλον εκμεταλευται τη γιαγια.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΙΠΙΛΑΣ ΕΙΧΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΑΜΗΝ!

ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΩ ΠΙΠΕΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ.

ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΤΗ ΛΥΠΟΜΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΗΜΕΝΗ, ΟΛΟ ΕΛΕΓΑ ΑΣΤΟ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΣΤΟ ΛΙΓΟ!

ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΠΡΩΙ ΠΗΡΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΤΙΣ ΠΙΠΙΛΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΤΑΞΕ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!!!!! "ΜΑΜΑ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΤΩΡΑ Ε? ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΠΙΠΙΛΑ"!

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗ ΖΗΤΗΣΕ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΙΣ ΠΗΡΕ Ο ΣΚΟΥΠΙΔΙΑΡΗΣ!

ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ, ΠΙΠΙΛΑ ΤΕΛΟΣ!

 

Μα τι παιδιά έχετε??? Η δικιά μου ούτε κατά διάνια δε θα έκανε κάτι τέτοιο!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...