Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καρότσι Stokke


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Καταρχήν ελπίζω να μην πειράζει που χρησιμοποιώ το όνομα μια μάρκας :shock: αλλά επειδή έχω δεί την παρουσίαση του καροτσιού Stokke Xplory στο internet και έχω διαβάσει κάποια reviews από το εξωτερικό (όλα καλά στο σύνολό τους, γι' αυτό και απορώ) θα ήθελα αν υπάρχει και κάποια/ος από εσάς που έχει αγοράσει/χρησιμοποιήσει το καρότσι αυτό να γράψει τις εντυπώσεις της/του.

 

Επίσης, αν γνωρίζει κάποια/ος κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που υπάρχει για να το δω και Live γιατί μέχρι στιγμής μόνο στας Αθήνας το έχω βρεί με΄σω Internet.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

CKougar

1cNP.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 535
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τα εχω δε live στο δρόμο... ειναι πραγματικα οτι πιο ασχημο εχω δει να τσουλαει ανθρωπος... Ειναι σαν να εχεις βαλει το παιδι σου σε καρεκλα γραφειου και να το πας βόλτα... Μάλιστα ειχα πεθανει στο γελιο γιατι να δεις να το τσουλαει μια σχετικα τρεντυ μαμα ίσως να ειναι οπτικα αποδεκτο... Αλλα το τσουλουσε μια γιαγιουλα με ρόμπα αυτες τις κλασσικες που φορανε οι γιαγιαδες στα χωρια... δεν θα το επερνα ποτε ακόμα κι αν τηγανιζε και πατετες και εφτιαχνε καφε..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

xexe !

πάντως έχει άλλο σκοπό απο ότι τα άλλα καροτσάκια για αυτό δεν θα το σύγκρινα με τα άλλα.

 

σίγουρα δεν ενδεικνύεται για την γιαγιά, αλλά μπορεί να το θέλει για να το χρησιμοποιεί η ίδια/ο ίδιος.

 

εγώ όμως δεν θα είχα σαν κριτήριο το πως φαίνεται αλλά την λειτουργικότητά του, και για να γίνε ιαυτό χρειάζεται οπωσδήποτε ένα test drive απο κοντά....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως... και πριν αλλα και μετά που έθεσα το ερώτημα έκανα μεγάλη αναζήτηση στο internet για reviews για το καρότσι. Δεν υπάρχει ούε ένας/μια που να μην είναι ευχαριστημένος από αυτό το καρότσι - κάτιπου δεν ισχύει σε οποιοδήποτε άλλο είδα -. Είναι πρςτοποριακό και πάνω από όλα είναι φτιαγμένο για το παιδί και όχι για το γονιό μόνο... όπως συμβαίνει στο σύνολο σχεδόν των προϊόντων για βρέφη/παιδιά.

 

Τέλος πάντων... δεν έχω κανένα λόγο να εμβαθύνω καθώς δεν πουλάω εγώ αυτό το προϊόν αλλά σκέφτομαι αν είναι καλό για αγορά... και θα το αγοράσω.

 

Θα επιστρέψω με σχόλια από τη στιγμή που θα το αγοράσω για να σας πω εντυπώσεις έχοντάς το στην κατοχή μου...

1cNP.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα το βλεπω τωρα σε site...Η εμφανιση ειναι πολυ παραξενη αλλα μου αρεσει οτι θα ειχα το μωρακι τοσο κοντα μου!!

 

Μειονεκτημα μου φαινεται οτι δεν εχει ουτε χωρους ουτε χερουλια για να κρεμασεις πραγματα(αν σκεφτεις οτι σε καθε εξοδο θα εχεις μια τσανταρα με την..."προικα" του μωρου!)

 

Αν το παρεις πες μας εντυπωσεις απο τη χρηση!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν βάλεις το όνομα του καροτσιού στο google θα σου βγάλει ιστοσελίδα που το έχει!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

αν βάλεις το όνομα του καροτσιού στο google θα σου βγάλει ιστοσελίδα που το έχει!

 

ευχαριστω,αυτο ειχα κανει αλλα δεν το εβρισκα,τωρα που το ξανακανα το βρηκα :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Το url Της εταριας είναι http://www.stokke.com

 

Στην Ελλάδα το βρήκα μέχρι στιγμής μόνο από μια εταιρία στην Αθήνα.

Δε θα γράψω εδώ το όνομά της αλλά όποια/ος θέλει μπορεί να μου στείλει pm και το δίνω... αλλά βέβαια με Google stokke xplory ελλαδα βγάζει την εταιρία.

 

Εγώ θα το παραγγείλω σίγουρα... για τους/τις άπιστους μπορείτε να κάνετε αναζήτηση stokke xplory review και θα δείτε τι λένε άλλοι γονείς που το έχουν χρησιμοποιήσει. Εμένα με έπεισαν ακόμα και αν το κόστος είναι πολύ μεγάλο... αλλά θα τα φάει τα ψωμιά του οπότε.... όλα καλά.

1cNP.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγοντας ενα καρότσι πάντα θα πρεπει να κοιταμε πρωτα τις ανάγκες μας και δεν πιστευω οτι υπαρχει το απόλυτο καρότσι, ετσι λχ αν θα χρειάζεται να ανεβάζουμε το καρότσι στον 1ο όροφο και είναι αυτό βαρύ όσο καλό και αν είναι για το μωρό μας όσο τρεντυ και αν είναι σύντομα θα διαλέξουμε άλλο "χςειρότερο", αλλά πιο ελαφρύ ή αν μένεις μέσα στην πόλη βολεύει οι ρόδες να μην είναι σε μεγαλη απόσταση για να χωράς αναμεσα στα αυτοκίνητα. Θα σου πρότεινα πριν το αγοράσεις να ρωτήσεις εαν έχει ομπρέλα,για το σερβις (αν σκασει η ροδα που τη διορθώνεις?).θα αγοράσεις και το πορτ μπεμπέ? εαν όχι από ποσο μηνών μπορεί να κάθεται στο κανονικό καρότσι, το καθισμα του καροτσιου κοιτά μονο μπροστά ή και προς τη μερια της μητέρας?,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για τα θέματα που πρέπει να προσέξω... Πραγματικά τα έχω λάβει εις γνώση όλα τα παραπάνω καθώς τα έχω ήδη διαβάσει σε άλλα Posts του parents.gr

 

Διαβάζοντας για το συγκεκριμένο καρότσι τις εντυπώσεις γονέων απο το εξωτερικό, τόσο από Αμερική όσο και απο Ευρώπη, για όλα τα παραπάνω που ανέφερες αλλά και για άλλα θέματα οι εντυπώσεις τους είναι μόνο καλές. Και δε μιλάμε για 2-3 άτομα αλλά για πάνω από 50 reviews που κάθησα και διάβασα. Επιλέον μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση πως για άλλα καλά καρότσια της αγοράς όπως για παράδειγμα της Perperego υπήρχαν και καλές και καλές κριτικές... για αυτό όμως μόνο καλές. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν, γράφουν αυτοί που το έχουν, είναι οτι τους σταματάνε στο δρόμο και τους 'πρίζουν' με ερωτήσεις για το καρότσι το κόστος του κλπ κλπ... κάτι σαν και αυτό που κάνουμε εμείς εδώ - δεν εννοώ πρήξιμο - αλλά σε πιο live μορφή.

 

Ξέρω πως σίγουρα δεν έχω εμπειρία καθώς είναι το πρώτο μου παιδί αλλά αυτό που μου αρέσει στο καρότσι δεν είναι ουτε αν είναι Τrendy, παράξενο κ.ο.κ. Είναι το ύψος που κάθεται το παιδί... το θεωρώ πάρα πολύ σημαντικό τόσο για το μωρό καθώς μπορεί να κοιτάζει τον κόσμο καλύτερα και όχι ανάμεσα από πόδια, μπορεί να βρίσκεται στο τραπέζι ενώ κάθεται στο καρότσι του, είτε αν έχεις πάει για καφέ, είτε σε μια ταβέρνα, είτε στο σπίτι στο τραπέζι... άρα δε χρειάζεται να πάρεις επιπλέον καθισματάκι για το σπίτι. Τέλος είναι πολύ καλό για τη μητέρα και τον πατέρα καθώς δε χρειάζεται να σκύβουν ιδιαίτερα για να πάρουν το μωρό από το καρότσι αλλά και για να το βάλουν πίσω, συνεπώς λιγότερη καταπόνηση στη μέση. Και τουλάχιστον από συζητήσεις που είχα με μητέρες φίλες μου, μου έχουν πει πως είναι μια από τιςπ λέον επίπονες κινήσεις που κάνεις πολλές φορές την ημέρα...

 

Δεν ξέρω... τι να πώ... θέλω να είμαι αισιόδοξος πως θα μου βγει σε καλό η αγορά του...

 

We'll see....

1cNP.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Να κοιταξεις επίσης αν χωραει στο πορτ παγκαζ του αυτοκινητου σου.... πολύ βασικο αυτο.. Και μην βασιστεις στις διαστασεις.. Οταν πας να το παρεις ζητησε να το δοκιμασεις αυτο..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

CKougar, ειχε υπαρξει ένα πρόβλημα με τα Xplory που εχουν κατασκευαστει πριν τον Ιουνιο του 2006 (http://www.stokke.com/PDF/English_end_user_announcement_%2028_5_07.pdf) οποτε, απ'όπου το αγοράσεις, τσέκαρέ το!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

έχω ίδιας φιλοσοφίας καρότσι, άλλης εταιρείας αλλά δυστυχώς στα ίδια επίπεδα τιμών

είχα το ψώνιο βλέπεις να έχει το παιδί μου το καλύτερο, το πιο μοδάτο και το πιο hi-teck-designατο κομάτι

αποτέλεσμα? πεταμένα λεφτά

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατί ?? για εξήγησε αναλυτικότερα...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Τα είχα δει και γω αυτά τα καρότσια. Είναι όμορφα και μοντέρνα αλλά ούτε χώρο για ψώνια έχουνε και χωράνε πολύ δύσκολα στο αυτοκίνητο. Μια μαμά μόνη της φοβάμαι ότι θα δυσκολεύεται. Γενικώς είναι λίγο άβολα.. Και όλα αυτά με τις μεγάλες ρόδες τα βρίσκω άβολα. Και βέβαια είναι και η τσουχτερή τιμή. Πήρα ένα φθηνότερο αλλά κι αυτό αρκετά ογκώδες και βαρύ, και βασανιζόμουν να το βάζω-βγάζω απ το αυτοκίνητο. Πήρα μετά από λίγο καιρό ένα πιο μικρό και ελαφρύ και πολύ πιο οικονομικό που διπλώνει σα μπαστούνι. Το πρώτο το έβαλα στην άκρη και χρησιμοποιούσα μόνο αυτό..

Link to comment
Share on other sites

έχω αυτό : http://www.megamarket.gr/quinnybuzztoplinepapillon-p-37895.html

 

το αγόρασα πριν ένα 1,5 χρόνο περίπου και τότε ήταν ό,τι καλύτερο-καινούργιο στην αγορά

 

θετικά:

θέση παιδιού ψηλά και με δυνατότητα να κοιτάει είτε μπροστά είτε εμάς - χρήσιμο κατά τους πρώτους 3 μήνες ειδικά , έλλειψη κραδασμών, design - πρωτοτυπία, ανεβαίνει παντού και ειδικά σκάλες δίχως να χρειάζεται να το σηκώνω με το παιδί (για τα πεζοδρόμια και το χωματόδρομο δε το συζητώ :D ), καλή ποιότητα υλικών, ίσως το ελαφρύτερο της κατηγορίας του και τέλος οδηγείται και με ένα χέρι (πολύ καλή και άμεση ανταπόκριση δίχως να κουράζει), ζώνες 6 σημείων και μπάρα - ειδιαίτερα χρήσιμο από 7 μηνών και πάνω

 

αρνητικά:

όγκος - θέλει ένα πορτ μπαγκάζ μόνο του εκτός και αν έχει κανείς μεγάλο αυτοκίνητο και παρόλο που "διαλύεται" σε κομμάτια - μέχρι και οι ρόδες αποσπόνται - και το κυρίως σώμα διπλώνει το πρόβλημα παραμένει. Επίσης, δυσκολία κατά την κίνηση σε πεζοδρόμια αλλά αυτό ισχύει για τα περισσότερα αυτής της κατηγορίας

εννοείται ότι και το βάλε βγάλε στο αυτοκίνητο ήταν ολίγον πρόβλημα γιατί μπορεί η βάση να επανερχόταν στη θέση της με ένα κλικ αλλά έπρεπε να το ξανασυναρμολογήσω η γυναίκα - ρόδες + θέση παιδιού

δεν ξαπλώνει τελείως παρόλο που υποτίθεται ότι είναι από 0 μηνών με αποτέλεσμα να πρέπει να έχεις το νού σου περισσότερο απ' ότι με ένα άλλο καρότσι

και σε αυτό όπως και για το καρότσι του θέματος ο πρώτος λόγος ανήκει στο παιδί. Έτσι, αν θές να πας και σουπερ μάρκετ ή για ψώνια γενικά δεν θα περάσεις και τόσο καλά. Προσωπικά τα κρέμαγα από την αποσπώμενη μπάρα αλλά αυτό δυσκόλευε τις μετακινήσεις μιας και μεγάλωνε ο όγκος του στα πλαινά από τις σακούλες

 

 

θα μου πείτε, έχει τόσα θετικά και συ κολλάς σε αυτά? Ναι ρε παιδιά κολλάω γιατί τα έχω δει στη πράξη

ουσιαστικά αυτού του τύπου καρότσια χρειάζονται τους 3 πρώτους μήνες

μετά οι περισσότερες - και γω μέσα σε αυτές- καταλήγουμε να αγοράζουμε 2ο καρότσι που κλείνει σα μπαστουνι

θα μπορούσα με τα μισά λεφτά να πάρω ένα άλλο καρότσι και να κάνω δουλειά αντί για αυτό το οποίο παρεπιπτόντως το έχω μόνιμα παρκαρισμένο στο σπίτι για να πηγαίνω το μικρό παιδική χαρά (στο αυτοκίνητο μόνιμα παρκαρισμένο ένα που κλείνει σα μπαστούνι)

.png
Link to comment
Share on other sites

έχω ίδιας φιλοσοφίας καρότσι, άλλης εταιρείας αλλά δυστυχώς στα ίδια επίπεδα τιμών

είχα το ψώνιο βλέπεις να έχει το παιδί μου το καλύτερο, το πιο μοδάτο και το πιο hi-teck-designατο κομάτι

αποτέλεσμα? πεταμένα λεφτά

 

Kathy, δεν νομίζω ότι μπορούμε να συγκρίνουμε τα 2 καρότσια.

 

Καταρχήν σε επίπεδο τιμής που λες.. το Stokke έχει 800 ευρώ και το Quinny ούτε 400.

 

Επίσης το Quinny δεν θεωρείται ψηλό καρότσι.

Πάλι σκύβεις να δεις το παιδί ή να το πάρεις αγκαλιά.

Απλώς είναι hi tech όπως λες και μπερδεύει..

Ιδιο ύψος όμως έχει με τα άλλα σχεδόν.

 

Καμία σχέση με το Stokke στο θέμα ύψους.

Σε αυτό όρθια σηκώνεις το μωρό, δεν σκύβεις καθόλου.

 

Συμφωνώ όμως στα άλλα που λες, ότι δηλαδή ο όγκος παίζει πολύ μεγάλο ρόλο (το Stokke είναι τεράστιο και βαρύ!).

 

Οσοι παίρνουν μεγάλα καρότσια, πάντα καταλήγουν να πάρουν και ένα δεύτερο ελαφρύ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με πολλά από όσα γράφτηκαν παραπάνω. Πάντως ως νέα μέλλουσα μαμά έχω ερωτευτεί το συγκεκριμένο καρότσι (stokke xplory) και σκοπεύω να το αγοράσω. Θα σας ενημερώσω σε 7 μήνες περίπου για την πρακτικότητά του!

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αφου λοιπον ειπαμε τα πλεονεκτηματα και τα μειωνεκτηματα αυτων των καροτσιων να θέσω ενα ερωτημα? Όσο βολικο και πρακτικο και να ειναι αυτο το καροτσι, δεν θεωρειτε πεταμενα λεφτα 800 ευρω για ενα καροτσι, τη στιγμη που μπορεις καλιστα να αγορασεις ενα συμβατικο με 150-200 ευρω και να κανεις μια χαρα τη δουλεια σου?

Εγω πιστευω πως πρωτου προβει καποιος σε τετοιες αγορες θα πρεπει να σκεφτει παρα πολύ καλα, γιατι ακόμα κι αν ειναι δωρο "της γιαγιας" ας πουμε θα μπορουσαμε να διαθεσουμε τα χρηματα αυτα σε κατι άλλο. Εκτος βεβαια αν καποιος ειναι πολύ πλούσιος και του περισσευουν..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βρε κορίτσια δεν συμφωνώ. Το ερώτημα γιατί να πάρεις κάτι ακριβό ενώ μπορείς να βρεις παρόμοιο πιο φτηνό, μπορείς να το θέσεις για πάρα πολλά πράγματα. Για ένα ρούχο, για ένα ζευγάρι παπούτσια, ακόμη και για ένα αυτοκίνητο. Δεν σημαίνει πάντα οτι πολλά λεφτά=καλύτερη ποιότητα αλλά τις περισσότερες φορές έτσι είναι. Εγώ είμαι και της άποψης ότι εκτός από το λογικό, το χρήσιμο, το αυστηρά πρακτικό υπάρχει και αυτό που μου αρέσει, που με ευχαριστεί να χρησιμοποιώ, που απολαμβάνω να βλέπω. Είναι και το θέμα της αισθητικής του καθενός. Π.χ. δεν μπορώ να βλέπω τα κλασικά καροτσάκια με το μπλε ύφασμα. Κάτι παθαίνω!

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις ενα κλασιικο καροτσακι σε ... πορτοκαλι. Εμενα μου εδωσε η αδελφη μου 700 ευρω και ηθελε να του κανει δωρο το καροτσι. Πηρα ενα φτηνο και τα υπολοιπα τα εβαλα στον λογαριασμο του παιδιου

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...