Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΠΕΔΩΣΗ ΕΜΒΡΥΟΥ


Recommended Posts

Γεια σας,

Μήπως ξέρετε πότε εμπεδώνεται το έμβρυο? Εαν πρόκειται για δεύτερο τοκετό εμπεδώνεται νωρίτερα? Από την στιγμή που θα εμπεδωθεί πόσο χρειάζεται για να ξεκινήσει ο τοκετός? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας,

Μήπως ξέρετε πότε εμπεδώνεται το έμβρυο? Εαν πρόκειται για δεύτερο τοκετό εμπεδώνεται νωρίτερα? Από την στιγμή που θα εμπεδωθεί πόσο χρειάζεται για να ξεκινήσει ο τοκετός? Ευχαριστώ.

 

Σε πολυτόκες η εμπέδωση μπορεί να γίνει πρίν την έναρξη των ωδινών και κατά την εξέλιξη του τοκετου!

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!! ειμαι στην 31η βδομαδα και ο μπεμπης μου εκει που ειχε σωστη θεση αλλαξε και εχει ισχιακη .

μου ειπαν να κανω καποιες στασεις για να αλλαξει θεση παλι, αλλα πως θα καταλαβω αν αλλαξε??? επισης νιωθω κατι "τσιμπηματα" και σαν τσουξιμο που και που χαμηλα, εχει τυχει σε καποια???

YQzpp2.png

Το αγγελουδακι μας !!!!!!

aLLhp2.png

 

Τα μωρακια μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!! ειμαι στην 31η βδομαδα και ο μπεμπης μου εκει που ειχε σωστη θεση αλλαξε και εχει ισχιακη .

μου ειπαν να κανω καποιες στασεις για να αλλαξει θεση παλι, αλλα πως θα καταλαβω αν αλλαξε??? επισης νιωθω κατι "τσιμπηματα" και σαν τσουξιμο που και που χαμηλα, εχει τυχει σε καποια???

 

καλημερα, κοπελα μου! καταρχην να σου ευχηθω μια ομορφη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου και με ενα υγιες, τελειομηνο και γλυκο μωρακι στην αγκαλια σου!!! αν και εχω δει διαφορα για το θεμα "πως θα γυρισει το ισχιακο μωρο σε σωστη θεση", αφου κι εμενα το αγορακι μου ηταν ισχιακο (σε θεση frank breech) μεχρι και τις 34 εβδ, δεν εφαρμοσα προσωπικα κατι, λογω του οτι ημουν και ειμαι στο κρεββατι (λογω ανεπαρκειας τραχηλου και περιδεσης) σε ολη την εγκυμοσυνη. δεν σου απανταω λοιπον για να σου προτεινω κατι μαγικο... απλα για να σου πω, οτι κι εμεις ετσι ξαφνικα στις 36 εβδ γυρισαμε με το κεφαλι κατω και πηραμε ωραια θεση για φυσικο τοκετο, χωρις να κανω τιποτα!!! μην αγχωνεσαι, μιλα στο μωρακι σου και δωστου χρονο!!! αν θελει... θα γυρισει! αν παλι οχι, θα ναι τυχαιο και οχι γιατι δεν εκανες "γεφυρες", "μπουσουληματα", κλπ... ευχομαι να κανετε την τουμπιτσα σας και ειτε ετσι, ειτε αλλιως να ερθει στην αγκαλια σου με εναν πονο!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! ειμαι στην 31η βδομαδα και ο μπεμπης μου εκει που ειχε σωστη θεση αλλαξε και εχει ισχιακη .

μου ειπαν να κανω καποιες στασεις για να αλλαξει θεση παλι, αλλα πως θα καταλαβω αν αλλαξε??? επισης νιωθω κατι "τσιμπηματα" και σαν τσουξιμο που και που χαμηλα, εχει τυχει σε καποια???

 

Εγώ είμαι στην 32 εβδομάδα και έχω την ίδια ενόχληση.. αυτά τα ''τσιμπήματα''.. έχω παρατηρήσει ότι με πιάνουν το βράδυ, κυρίως όταν έχω κουραστεί λίγο..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! ειμαι στην 31η βδομαδα και ο μπεμπης μου εκει που ειχε σωστη θεση αλλαξε και εχει ισχιακη .

μου ειπαν να κανω καποιες στασεις για να αλλαξει θεση παλι, αλλα πως θα καταλαβω αν αλλαξε??? επισης νιωθω κατι "τσιμπηματα" και σαν τσουξιμο που και που χαμηλα, εχει τυχει σε καποια???

 

Ενιωθα κι εγω αυτα τα τσιμπηματα, κ κλωτσιες συναμα κ νομιζα οτι θα μου σπασει τα νερα ωσπου μια ωραια πρωια παω γυναικολογο κ μου λεει "ισχυακό κ σε κλωτσα με τις πατούσες". Εβδομαδες 34. Αγχος εγω, ταραχη, γιατί τριτη γεννα να κανω καισαρικη, με αγχωνε λίγο η ιδεα. Τελικα εκανα κατι ασκησεις αλλα δεν ξερω αν βοηθησε αυτο που το μωρο γυρισε κανονικα. Κ στο δευτερο παιδι, ακριβως ιδια βδομαδα ειχε γυρισει κ ξαναπηγε κεφαλικη προβολή χωρις ασκησεις.

Α, κ για το αρχικό θεμα, εχω να πω πως μεχρι την παραμονη της γεννας μου, το μωρο είχε το κεφαλι κατω μεν, κατω από τον αφαλό μου δε, κ στη γεννα εμπεδωθηκε κ κατεβηκε μονο του, χωρις καν να κανω την παραμικρη προσπαθεια. Μια φορα εσπρωξα κ βγηκε το κεφαλι.

nrG6p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!! μακαρι να πανε ολα καλα γιατι σε αυτη την εγκυμοσυνη μου ετυχαν πολλα "κουφα" και εχω αγχωθει πολυ!! να χαιρεστε τα μωρακια σας!!!!

YQzpp2.png

Το αγγελουδακι μας !!!!!!

aLLhp2.png

 

Τα μωρακια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κοριτσια, ξερω οτι ειναι παλιο το θεμα αλλα οσες ακομα αγχωνονται να ξερετε οτι η δικια μου αλλαξε θεση στην 37+ εβδομαδα, νομιζα οτι δεν ειχαμε ελπιδες μιας και ηταν ηδη πανω απο 3 κιλά αλλα κανοντας ασκησεις τα καταφεραμε :) ΟΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΜΑΤΟ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...