Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικολογικό παιδικό-εφηβικό κρεβάτι-στρώμα


Recommended Posts

Ναι καλά κάνεις και παίρνεις αμέταλλο για τα παιδιά, πρόσεξε το ίδιο και στα κρεβάτια.

Δηλαδή πέρα από 4 καρφιά να μην έχει τίποτα άλλο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και για μας Ροζυ πηρα κρεβατο βασεις....δεν εχει τιποτα αλλο απο 4 βιδες, και ουτε καν βερνικια αφου στην ουσία ειναι στρωμα πανω σε στρωμα και ενα απλο κεφαλαρι.

 

Το κρεβατι μας ηταν ξυλινο μεν, αλλα ειναι καποια μεταλλικα διακοσμητικα και φυσικα δεν νομιζω οτι ηταν μασιφ αρα ειχε σιγουρα κολλες, βερνικια κλπ....

 

Εμεις γενικα μετα απο 5 χρονια τωρα αρχιζουμε να φτιαχνουμε το σπιτι μας χαχαχαχα τα επιπλα ηταν του χαμπι, καινουργια σχεδον, αλλα....οχι του γουστου μου! α ολα κι ολα χαχαχαχα

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με ενδιαφέρει πολύ το θέμα, και θεωρώ πως το στρώμα είναι απο τα πράγματα που αξίζει να επενδύσει κανείς, δεν μπορούν οι τοξίνες και τα χημικά που αναδύουν να μας πιάνουν στον...ύπνο.:cool: Προτιμώ τα ντυμένα κρεβάτια, χωρίς επικίνδυνες γωνίες και εξογκώματα, διακοσμητικά κλπ, δεν με απασχολεί το προσκέφαλο, και μεγάλες μαξιλάρες με όμορφα υφάσματα, κάνουν μια χαρά την δουλειά τους.

Θα δω και τα Prolana προς το παρόν για την μικρή μου.

 

Κοίτα να δεις που ανοίχτηκε θέμα για να μην ξεφύγουμε απο το άλλο, και τώρα εγώ πάω να ξεστρατίσω πάλι.:rolleyes:

 

Κορίτσια τι χαλιά στρώνετε; Εγώ εδώ και δύο χρόνια τίποτα, τα είχα καταργήσει, αλλά η μικρή σε λίγο θα αρχίσει να μπουσουλάει, και κάτω το γυμνό πλακάκι δεν είναι και ό,τι καλύτερο, για να μην χτυπάει κλπ.

Σκέφτηκα χαλάκια απο κάνναβη, άραγε υπάρχουν; Είναι καλή λύση; Ακούω προτάσεις!

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω ανοιξει το θεμα χαλιά.... για το δωματιο της μικρης εινα ενα βαμβακερο μικρο απο ικεα, και για μας ενα 100% μαλλινο υποτιθεται χειροποιητο, απλα προσεξα να μην εχει τιποτα απο πισω, σαν πλαστικο κολλα κλπ.... οπως το βλεπεις δηλ πανω ειναι και απο πισω...

 

Για αλλο λογο τοτε (που δεν ειχα ψαχτει σε πολλα πραγματα) το προσεξα, επειδη εχουμε ενδοδαπεδια και δεν ηθελα να υπαρχει τιποτα σε χημικο που να ζεσταινεται....

 

Το ειχα παρει και οικονομικα απο τον μεγαλο σκλαβενιτη με τις εκπτωσεις 500-600 ευρω αλλα ειναι μεγαλο 6 τμ. αν θυμαμαι καλα μπορει και λιγοτερο....

 

εχει βγει παντως καταπληκτικο ειναι και εντελως απλο μινιμαλ, γηινο, το λατρευω το χαλακι μου! χαχαχαχα μην μου πειτε αρνητικα!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ φροντίζω απλά να είναι από φυσικά υλικά τα χαλιά, στην κουζίνα απλό βαμβακερό του ΙΚΕΑ στο σαλόνι μαλλί + μετάξι, στα δωμάτια μόνο μικρά πατάκια γιατί έχουμε ξύλο.

 

Και το πιο σημαντικό: δεν πατάμε ποτέ με παπούτσι στα χαλιά για να μην συσσωρεύουνε βρωμιές απ' έξω.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ του ΙΚΕΑ έχω με μαλλί, πολύ βαρύ και με αρκετά χοντρό πέλος, επίσης, επειδή καθιστικό κουζίνα είναι ένα, όταν μαγείρευα κρατούσε μυρωδιές, αν και βρήκα μια λύση γι΄ αυτό, το ράντιζα με μαγειρική σόδα , το άφηνα καμιά ωρίτσα και μετά το σκούπιζα με την ηλεκτρική, μοσχομύριζε και απολυμαίνονταν φυσικά.

 

Τώρα όμως θέλω κάτι πιο ελαφρύ, χωρίς τόσο...βάθος, να δω για βαμβακερά, η για ψάθα ίσως; χμμ

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως θα κοιτάξω και εκεί, εσείς πάντως τα εμπιστεύεστε του ΙΚΕΑ απο ό,τι κατάλαβα, έτσι;

 

Rosie, κάπου είχα διαβάσει πως χρησιμοποιείς σεντόνια απο κάνναβη, θυμάμαι καλά; Αν ναι, που τα βρίσκεις;

 

edit: Λατρεύω τα ξύλινα πατώματα, αλλά και αυτά μπορεί λόγω επεξεργασίας και συντήρησης να εμπεριέχουν τοξικές και χημικές ουσίες, όπως για παράδειγμα το Polychlorinated Biphenyls (PCBs)

 

http://www.epa.gov/epawaste/hazard/tsd/pcbs/pubs/about.htm

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τη Ροζυ, απλα το πολυ καλο και φυσικο στρωμα του ικεα εχει και ελατηρια αν θυμαμαι καλα.... εγω για τα παιδια προτιμω αμεταλλο.

 

xmmmm αυτο ειχα την εντυπωση , εκτος των ελατηριων οτια ειναι το πιο φυσικο, με 80% φυσικο λάτεξ, αλλα στην αγγλικη σελίδα λεει άλλα για το προιόν....

 

http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=11378

 

http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/30180636/

 

Aυτό κοστίζει όσο το Cocomat! Εχει πιστωποίηση?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι, από βιολογικό βαμβάκι είναι τα σεντόνια του γιου μου.

 

Λες να πέφτω τόσο έξω; Μήπως το έγραψε κάποια άλλη κοπέλα; Επειδή μου είχε κάνει εντύπωση το συγκράτησα και ήθελα να ρωτήσω περισσότερα τότε.

Θα το βάλω αναζήτηση να δω ποια κοπέλα αναφέρεται σε αυτά, ελπίζω να το βρω!:)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Είχα αναφέρει ότι από βιολογική κάνναβη είναι τα υφασμάτινα σακουλάκια που βάζω το φρούτο του παιδιού στο σχολείο, μήπως αυτό θυμάσαι;

Επίσης από βιολογική κάνναβη είναι η κουρτίνα του μπάνιου μας.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Είχα αναφέρει ότι από βιολογική κάνναβη είναι τα υφασμάτινα σακουλάκια που βάζω το φρούτο του παιδιού στο σχολείο, μήπως αυτό θυμάσαι;

Επίσης από βιολογική κάνναβη είναι η κουρτίνα του μπάνιου μας.

 

Το βρήκα, http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2444459&postcount=1773

στα σακουλάκια φαγητού αναφέρεσαι; Όπως και αν έχει με ενδιαφέρει!

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aυτό κοστίζει όσο το Cocomat! Εχει πιστωποίηση?

 

 

οχι, ουτε ειναι τοσο ψηλό το ποσοστό του λατεξ, κι επισης εχει ελατήρια....

 

οποτε νομιζω κοκοματ θα καταληξεις αν δεν φερνει η προλανα.....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.ikea.gr/DefaultCategory.aspx?page=children_ikea_in&cID=104&tCatID=26&Menu1=9&Menu2=0

 

Aυτά είναι τα παιδικά του ικεα :( Δεν ξέρω τί να διαλέξω και για την Κύπρο όλα τα στρώματα είναι από πολυουρεθάνη και δεν μπορώ να πληρώσω πολλά λεφτά σε ενα στρώμα που θα κοιμάται σπάνια! Εσείς τί θα επιλέγατε?

 

Επίσης τα κρεβατάκια έχουν ακρυλικό βερνίκι :?

 

Απ'οτι βλέπω Galat μαλλον για το cocomat για εδώ, το όλο καουτσούκ....

 

Aλήθεια τα "eco tempur" τα ξέρει κανείς?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Katerina αυτα που κοιτας ειναι μικρα κρεβατακια, για ητν κυπρο μην το σκεφτεσαι θα παρεις το μασιφ αβερνικωτο κρεβατακι το μονο.

 

http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=19131

 

Για στρωμα ελλαδας, κοκοματ , κρεβατι Ελλαδας φλεξ.

 

 

Για στρωμα κυπρου, τι να σου πω δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις κατι πραγματικα οικολογικα και οικονομικο μαζι, Παρε ενα συμβατικο ή κανενα κοκοφοινικα σκετο απο γκρεκο στρωμ αν εχουν(ειχα παλια ενα για το παρκοκρεβατοΠ

 

Επισης για την κουνια ειχα ενα πιστοποιημενο απο τα μπεμπεζου, γερμανικη εταοιρεια ηταν λατεξ κοκοφοινικας.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Katerina κοιτα κι αυτο το στρωμα για Ελλάδα!

 

http://www.mothercare.com/The-Little-Green-Sheep-Natural-Junior-Single-Mattress---90-x-200cm/462126,default,pd.html?cm_sp=ProductFeatures-_-Category%2520landing-_-The%2520Little%2520Green%2520Sheep%2520Natural%2520Junior%2520Single%2520Mattress%2520-%252090%2520x%2520200cm

 

απο οτι λενε ειναι 100% φυσικο λάτεξ και απο οτι ειδα οργανικα καλυματα κλπ....

 

Για ρωτ ααν το φερνουν στην Ελλαδα να μαθεις τιμη

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απ' εδώ πήρα την κουρτίνα, έχει και υφάσματα:

 

http://www.drapersorganiccotton.co.uk/

 

Α ευχαριστώ, θα το κοιτάξω, η αλήθεια είναι πως μπορείς να βρεις χιλιάδες παρόμοια site, αλλά δεν δίνεις και πολύ σημασία αν δεν ακούσεις κάτι θετικό γι΄αυτά :)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Katerina κοιτα κι αυτο το στρωμα για Ελλάδα!

 

http://www.mothercare.com/The-Little-Green-Sheep-Natural-Junior-Single-Mattress---90-x-200cm/462126,default,pd.html?cm_sp=ProductFeatures-_-Category%2520landing-_-The%2520Little%2520Green%2520Sheep%2520Natural%2520Junior%2520Single%2520Mattress%2520-%252090%2520x%2520200cm

 

απο οτι λενε ειναι 100% φυσικο λάτεξ και απο οτι ειδα οργανικα καλυματα κλπ....

 

Για ρωτ ααν το φερνουν στην Ελλαδα να μαθεις τιμη

 

Ωραίο φαίνεται κι αυτό! Θα πάω μάλλον αύριο να ρωτήσω από κοντά στα Mothercare.

 

Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Katerina κοιτα κι αυτο το στρωμα για Ελλάδα!

 

http://www.mothercare.com/The-Little-Green-Sheep-Natural-Junior-Single-Mattress---90-x-200cm/462126,default,pd.html?cm_sp=ProductFeatures-_-Category%2520landing-_-The%2520Little%2520Green%2520Sheep%2520Natural%2520Junior%2520Single%2520Mattress%2520-%252090%2520x%2520200cm

 

απο οτι λενε ειναι 100% φυσικο λάτεξ και απο οτι ειδα οργανικα καλυματα κλπ....

 

Για ρωτ ααν το φερνουν στην Ελλαδα να μαθεις τιμη

 

Σε ορισμένα mothercare στρώματα, να προσέξετε γιατί εχουν μια ουσία που επιβραδύνει την καύση.

 

 

 

http://www.myessentia.com/research/fire-retardants

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Στα κοκοματ ειχα ρωτησει για τετοιες ουσιες, μου ειπε οτι δεν εχουν...

 

Συνηθως τιγκαρουν σειρες στρωματων που προμηθευουν ξενοδοχεία ....λογικο απο την αλλη να μου πεις πως να ρισκρει φωτια ο ιδιοκτητης....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται κι αυτό! Θα πάω μάλλον αύριο να ρωτήσω από κοντά στα Mothercare.

 

Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες!

 

το μονο που δεν βγαινει το καλυμα να πλυθεί, αλλά ποιος το πλενει κιολας, ιδιως σε διπλα στρωματα ειναι σχεδον αδυνατο να βγει...

 

θα εχεις νεα καλο καλυμα και θα το πλενεις τακτικα, και με σκουπισμα με ηλεκτρικη εισαι καλυμενη πιστευω...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε πάρει ένα ελαφρύ στρωματάκι, αντιπνιγικό για το παρκοκρέβατο απο mothercare, σας πληροφορώ, πως παρόλο που ήταν βρεφικό, είχε αυτη την ουσία, τότε δεν γνώριζα, και το είδα αργότερα, όταν το είχαμε ψιλοχρησιμοποιήσει, μιλάω απο ιδία πείρα, δυστυχώς.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...