Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως διεκδικούμε διατροφή από πατέρα που ζει στο εξωτερικό


beba09

Recommended Posts

Κι οταν εσυ θα εχεις χασει το παιδι σου, σε τι θα σου χρησιμευσει ενα ενταλμα που η αλλη χωρα δεν προκειται να εφαρμοσει; Μεχρι και δικαστικη αποφαση υπερ του μπορει να βγαλει εκει.

Αν δεν εχεις το νομο με το μερος σου, δεν κυνηγας καποιον να πληρωσει, αλλά τον αφηνεις να τραβηξει το δρομο του κι εσυ τραβας το δικο σου. Αν εχεις το νομο με το μερος σου, ειναι αλλιως.

Αυτό ακριβώς! Θέλει πολλή σκέψη πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση, ζύγισε όλα τα υπέρ και τα κατά για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν τα διαβασα ολα.Ομως: Για τη διατροφη να πας να ρωτησεις στην πρεσβεια της αντιστοιχης χωρας.Ακομα και για δικηγορο αυτοι θα σε καθοδηγησουν εφοσον θα πρεπει να ειναι καποιος που να γνωριζει και την εκει νομοθεσια.

Και: Ισως να ηταν καλο να μαθεις κι εσυ καποια πραγματα οσον αφορα τους νομους εκει (για τα παιδια και την οικογενεια) δεν θα θελες να βρεθεις στην περιεργη θεση να διεκδικει το παιδι η οικογενεια του ή ο ιδιος.Η δικη τους νομοθεσια (φανταζομαι) δινει δικαιωματα στον πατερα και οχι στην μητερα και αμα παρει το παιδι τρεχα να βρεις ακρη σε τετοια φαλλοκρατικη κοινωνια.Απο την αλλη βεβαια δεν εχει νοημα και η αναγνωριση εφοσον ειναι απων και δεν δινει καμια βοηθεια(ηθικη ,οικονομικη κλπ).

Καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Κι οταν εσυ θα εχεις χασει το παιδι σου, σε τι θα σου χρησιμευσει ενα ενταλμα που η αλλη χωρα δεν προκειται να εφαρμοσει; Μεχρι και δικαστικη αποφαση υπερ του μπορει να βγαλει εκει.

Αν δεν εχεις το νομο με το μερος σου, δεν κυνηγας καποιον να πληρωσει, αλλά τον αφηνεις να τραβηξει το δρομο του κι εσυ τραβας το δικο σου. Αν εχεις το νομο με το μερος σου, ειναι αλλιως.

 

γατι εχει σκοπο να το στειλει εκει?δεν το καταλαβα αυτο.δεν υπηρχε περιπτωση να στειλω το παιδι μου εκει οσο διατροφη κ να μου εδινε!!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπρμπα μου καλη εχοντας διαβασει τα κατα καιρους ποστ που αναρτεις ειλικρινα δεν σε καταλαβαινω καθολου.

 

Πριν τρια χρονια σχεδον κουβεντιαζαμε το θεμα με τον αλλοδαπο πατερα του παιδιου σου.

 

Λοιπον τον ερωτευτηκες.Εκανες παιδι μαζι του,ενταξει.Σε πονεσε το γεγονος πως αυτο που ηθελε ηταν να συνδεθει συμφεροντολογικα μαζι σου.

 

Το καταλαβες νωρις και δεν εκανες γαμο ωστε να του δωσεις και την υπηκοοτητα.

 

Απο την αρχη που τον απερριψες εκεινος ερχοταν μια φορα το μηνα και το επαιζε καλος μπαμπας.

 

Και απο ενα σημειο και μετα το παιδι σου ρωτουσε γιατι ο μπαμπας δεν μενει μαζι μας.

 

Τωρα λογω της κρισης αυτος τα μαζεψε και εφυγε.

 

Και'συ θελεις διατροφη απο εναν πατερα που δεν εδινε χρονο στο παιδι του οταν ηταν στην Ελλαδα,οχι λεφτα.

 

Δεν καταλαβαινω την συλλογιστικη σου.

 

Ολες ζοριζομαστε πλεον να μεγαλωσουμε τα παιδια μας.Ακομα και αυτες που εχουν κανονικο γαμο.

 

Σου'ρθε τωρα να ψαχνεσαι για διατροφη,επειδη εμαθες πως ειναι ευκαταστατος στο Ιρακ.

 

Ξερεις τι σημαινει Ιρακ?Που θα πας να μπλεχτεις με τον ιδιο και την οικογενεια του.

 

Τους μιλησες κιολας,και τους ειπες πως δεν εισασταν παντρεμενοι.

 

Ξερεις τι εισαι για την μουσουλμανικη οικογενεια του?Για τα ηθη και τα εθιμα τους?

 

Επιπλεον αφου ξερεις πως το παιδι σου για τους νομους τους ανηκει σ'εκεινον θελεις να πας γυρευοντας?

 

Δεν ειναι κανεις κοντα σου να σε συμβουλευσει?

 

Μεχρι τωρα κυνηγουσες την ζωη σου μονη σου και το επαιζες υπερανω σ'αυτον και τωρα θα ψαχτεις για διατροφη?

 

Τι δεν μπορεις να ξεπερασεις ρε μπεμπα?Το γεγονος πως τελικα δεν εκατσε η ιστορια σου οπως θα ηθελες στο βαθος ή οτι αυτος ηθελε να παντρευτειτε για τους δικους του λογους και οχι επειδη σ'αγαπουσε?

 

Επιπλεον,ελπιζεις πως μ'αυτον τον τροπο καποια στιγμη η κορη σου θα'χει δικαιωματα στην περιουσια του και θα πιασει την καλη?Δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι τι θα ζησει το παιδι εαν βρεθει στους κολπους της οικογενειας αυτης.

 

Ξερεις τι θα πει Ιρακ?Για τον δυτικο κοσμο αυτοι ειναι ακομα στα δεντρα ως αντιληψη και τροπο ζωης.

 

Πας καλα?Και μετα τι γραφεις πως ψαχνεις ν'αφαιρεσεις τ'ονομα του απο τα στοιχεια του παιδιου.Δεν ξερω εαν μπορεις να μου λυσεις αυτες τις αποριες πολυ θα το εκτιμουσα.

Link to comment
Share on other sites

Τ αλλά απλά θα ήθελα να είναι ξεκάθαρο στο παιδί ότι η μαμά έκανε ότι μπορούσε.

 

Ότι μπορούσε σε ποιό θέμα? Στο θέμα την διατροφής, των χρημάτων-τι??????

 

Μεχρι τωρα κυνηγουσες την ζωη σου μονη σου και το επαιζες υπερανω σ'αυτον και τωρα θα ψαχτεις για διατροφη?

 

Και μάλιστα από υπήκοο του Ιράκ?

 

Την ξέρεις την ιστορία της Αλεξάνδρας Συμεωνίδου?

 

http://www.womenonly.gr/loipon/kosmikasummary.asp?catid=13944&subid=2&pubid=110026685

 

και μια τελευταία και μάλλον αδιάκριτη ερώτηση?

Έχεις λεφτά να ξεκινήσεις τέτοιο δικαστικό θέμα??

Ξέρεις πόσα λεφτά χρειάζονται?

 

Εγώ αν τα είχα αυτά τα λεφτά θα τα φύλαγα για παν ενδεχόμενο έτσι όπως είναι τα πράγματα κι όχι για να κατοχυρώσω ότι αν ξανάρθει αυτός στην Ελλάδα θα μου δίνει διατροφή.

 

Επίσης ... άντε και το καταφέρνεις......άντε και ξαναγυρνάει στην Ελλάδα- και δεν σου δίνει διατροφή παρ' όλη την δικαστική απόφαση.

Πως ακριβώς πιστεύεις ότι θα τα πάρεις τα λεφτά σου?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πολύ ενδιαφέροντα τα όσα γράφονται αλλά εγώ ρωτάω πως διεκδικούμε διατροφή από πατέρα που ζει στο εξωτερικό, και δε αραβική χώρα, τι λέει ο νόμος. Γιατί γίνεται τόσο συζήτηση....όλα τα υπόλοιπα είναι φιλολογικά....η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Και θα το θέσω απλά. Και ελληνίδες έχουν παιδάκια με έλληνες μπαμπάδες που έχουν δύσκολες σχέσεις άγαμες και μη, το δικαίωμα στην διατροφή του παιδιού δεν χάνεται. Είναι υποχρέωση του πατέρα, ο οποίος ήρθε μόνος του οικειοθελώς και χωρίς καμία πίεση να αναγνωρίσει το παιδί του. Επίσης δεν μπαίνω στην διαδικασία να συγκρίνω χώρες, και την Ελλάδα στο εξωτερικό πολλοί δεν την θεωρούν και φοβερή χώρα. Δεν μου αρέσουν οι συγκρίσεις.

 

Ξέρει κάποια μαμά πως διεκδικούμαι διατροφή από τον μπαμπά που ζει στο εξωτερικό. Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως οι πλειονότητα των πατεράδων που είναι από αραβικές χώρες δίνει διατροφή για τα παιδιά του και δεν τα εγκαταλείπει όπως συνήθως κάνουν οι έλληνες μπαμπάδες. Πολύ σπάνια συμβαίνει το αντίθετο.

 

Δεν είμαι στο μυαλό του μπαμπά της μικρής να ξέρω τι σκέφτεται και γιατί έχει κάνει ότι έχει κάνει. Αυτό το ξέρει μόνο ο ίδιος. Έχω κάνει και εγώ τις δικές μου υποθέσεις. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η πραγματικότητα, το παιδί είναι αναγνωρισμένο και ο πατέρας οφείλει να δώσει διατροφή, θα το κάνει ή όχι και πως, μπορεί να γίνει εάν ναι με ποιο κόστος και ποια διαδικασία.

 

Επίσης θα ήθελα να πω ότι για μια χώρα που γερνάει λέμε πάρα πολλά για κράτη που παρόλο τις μεγάλες αντιξοότητες τους έχουν ακμαίο νεανικό πληθυσμό. Να μην θεωρούμε ότι είμαστε το κέντρο του κόσμου. Μπορεί να μην συμφωνούμε με τον τρόπο που ζουν κάποιοι άλλοι λαοί αλλά αυτό δεν τους καθιστά κάτι λιγότερο από εμάς. Εμείς είμαστε αυτοί που εισάγουμε ξένο αίμα για να ανανεώσουμε το πληθυσμό και όχι αυτοί.

 

Επίσης πολύ φοβάμαι ότι τα επόμενα χρόνια θα είναι εξαιρετικά δύσκολα και ως γνωστόν στην άκρως πολιτισμένη χώρα μας, δεν υπάρχει αξιοπρέπεια χωρίς χρήματα. Σαν μητέρα θεωρώ ότι έχω κάθε δικαίωμα να εξαντλήσω τα περιθώρια μου για την ανεύρεση πόρων όσο αφορά το παιδί μου έστω και εάν αυτό σημαίνει να πάρω διατροφή από τον πατέρα. Επίσης ουδέποτε θεώρησα ότι η οικογένεια του είναι λιγότερο καλή από την δική μου. Αν είχα να επιλέξω μια αξιοπρεπή διαβίωση της κόρης μου με τις θείες της στο εξωτερικό από το να πεινάει το παιδί μου στην Ελλάδα και βέβαια θα διάλεγα το πρώτο. Εύχομαι ποτέ να μην βρεθώ σε τέτοια κατάσταση αλλά γύρω μας πληθαίνουν τα περιστατικά που από ένα ξαφνικό γεγονός ανατρέπονται τα πάντα στην ζωή (ένας θάνατος μέλους που συντηρεί την ευρύτερη οικογένεια, μια μακρόχρονη ανεργία κλπ). Επίσης κάτι που έχω διαπιστώσει είναι ότι στην χώρα μας πέρα από την άμεση οικογένεια, οι περισσότεροι συγγενείς δεν μπορούν αλλά ούτε θέλουν να προσφέρουν τίποτα σε αυτούς που έχουν οικονομική αδυναμία αντιθέτως προσπαθούν να εκμαιεύσουν πληροφορίες για το συμφέρον τους.

 

Αυτά τα πολλά …από μένα.

Link to comment
Share on other sites

beba το θεμα της διατροφης δεν σε απασχολουσε μεχρις ωτου εμαθες πως αυτος

 

στεκεται καλα οικονομικα στην χωρα του.

 

Επιπλεον η οποια υποχρεωση του στο παιδι γινεται και δικαιωμα του.Αν εσενα δεν

 

σ'ενοχλει το παιδι σου να παει στο Ιρακ και να ζησει με ανθρωπους που δεν τους

 

ξερεις καλα-καλα,πασο.

 

Τωρα το ζητημα δεν ειναι ρατσιστικο.Εγω μιλησα για μια χωρα οπου η νοοτροπια,τα

 

ηθη και τα εθιμα ειναι μακραν διαφορετικα απο τα δικα μας.Ακομα και αν και εμεις

 

ειμαστε τριτος κοσμος.Αν ο ανθρωπος ειχε τσιπα θα σου εδινε διατροφη και οταν

 

ηταν εδω.Θα ζητουσε απο τους δικους του.Οποτε ακομα και αν μετα απο πολλα

 

δικαστηρια,φθορα,και πολλα χρονια σου δωσει διατροφη,δεν θα γινει μπαμπας οπως

 

τον ηθελες.

 

Η κορη σου παντως στοιχηματιζω πως αν δεν κανεις κατι για διατροφη,δεν θα σε

 

κατηγορησει που δεν εκανες τιποτα,πιστευω.Αντιθετα αν ζητησεις και παρεις και αυτος

 

απλα στελνει τα εμβασματα,ισως σου πει,α ρε μανα που μου φορτωσες τον μα...κα!

 

Που δεν εχω δει ποτε στην ζωη μου.Γιατι σε δεκα χρονια ουτε την αισθηση του

 

χρηματος θα'χει το παιδι.Και θα μαθει πως το ταιζει και καποιος που τον λενε πατερα

 

αλλα δεν τον εχει δει και ποτε της.

 

Σκεψου λιγο παιδοκεντρικα και λιγοτερο ως μπεμπα.Σκεψου πως θα σκεφτοσουν

 

αν εσυ μεγαλωνες με την μαμα σου και καποια μερα ερχοταν καποιος σου ελεγε πωε

 

ειναι ο μπαμπας σου που εχεις να δεις αιωνες και σου ελεγε πως θα πατε ταξιδι σ'αλλη

 

χωρα χωρις την μαμα που ξερεις και εμπιστευεσαι.

 

Απλα,λεω ενα σεναριο και σε καλο να το σκεφτεις.

 

Γιατι εχεις δικιο καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη και η δικη σου ειναι αυτο που

 

λεμε,δεν ξερω καθολου με ποιον το εκανα.Γιατι εαν ηρθε οικιοθελως ν'αναγνωρισει το

 

παιδι σου,το DNA τι το ηθελε?Αρα σκατα οικιοθελως ηρθε.Απο τη στιγμη που γινεται η

 

εξεταση αυτοματα το παιδι αναγνωριζεται ως δικο του.Το οτι ηρθε στο

 

ληξιαρχειο....δεν μπορουσε και να μην ερθει.Τελοσπαντων ψαξε να μαθεις μεσω

 

πρεσβειων.'Η καλυτερα βαλε δικηγορο να μαθει.Δεν νομιζω πως καμια μας ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα να επιλέξω μια αξιοπρεπή διαβίωση της κόρης μου με τις θείες της στο εξωτερικό από το να πεινάει το παιδί μου στην Ελλάδα και βέβαια θα διάλεγα το πρώτο.

 

Πρόσεχε τι εύχεσαι:(:(

Μιλάς για μια χώρα (και κανείς δεν είπε ότι η Ελλάδα είναι ανώτερη) όπου τα έθιμα δίνουν το δικαίωμα στον σύζυγο / πατέρα κλπ να σε κακοποιήσει μέχρι θανάτου και δεν τρέχει κάστασνο

 

και σε ξαναρωτάω

 

Την ξέρεις την ιστορία της Αλεξάνδρας Συμεωνίδου?

 

http://www.womenonly.gr/loipon/kosmi...ubid=110026685

 

 

 

Σου βάζω άλλο ένα λινκ με αληθινή ιστορία και αποχωρώ

 

ΜΙΑ ΑΛΗΘΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Τον Αύγουστο του 1984, η Μπέτι Μαχμουντί, Αμερικανίδα παντρεμένη με Ιρανό, ταξίδεψε με τον άντρα και την κόρη της στην Τεχεράνη. Έντρομη ανακαλύπτει κάποια στιγμή πως βρίσκεται δέσμια, στην ουσία, ενός φανατικού σε μια χώρα όπου οι γυναίκες είναι σχεδόν σκλάβες. Η μόνη ελπίδα διαφυγής βρίσκεται στα χέρια ενός παράνομου δικτύου λαθρεμπόρων. Αυτό το βιβλίο είναι η αληθινή ιστορία μιας γυναίκας που πέτυχε το ακατόρθωτο, μια Οδύσσεια που παρακολουθούμε με κομμένη ανάσα.

http://www.psichogios.gr/site/Books/show?cid=20855

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασια στην Ελλαδα για να οριστει διατροφη ειναι συντομη αλλα κοστιζει καπου 700-1000 ευρω. Ολα τα αλλα θα στα απαντησει ενας καλος δικηγορος.

Μην το παρεις στραβα, οτι λεγεται εδω λεγεται συμβουλευτικα και οχι επικριτικα, μην ζοριζεις καταστασεις και ψαξτο πολυ.

Σε νιωθω, ξερω οτι θες να αναλαβει τις ευθυνες του, οτι θες βοηθεια κτλ. αλλα δεν νομιζω οτι εχεις να κερδισεις και πολλα πιεζοντας τα πραγματα. Αν ο αλλος δεν θελει, δεν θελει!

Και επειδη ξερω και εγω απο μουσουλμανους και η εικονα που εχω δεν ειναι τοσο ροδινη σου προτεινω να το ψαξεις παρα πολυ για τη θεση της γυναικας εκει. Και επειδη ειπες οτι δεν εγκαταλειπουν τα παιδια τους... μην ξεχνας οτι εχεις κορη...αν ηταν γιος θα ηταν διαφορετικα. Περιπτωση καλης μου φιλης με εξαφανισμενο Αραβα πατερα, ο πατερας της εμφανιστηκε οταν η κοπελα ηταν γυρω στα 12 για να την λογοδωσει με εναν Αραβα. Μονο αυτο τον ενοιαζε!

Δεν θελω να σου κανω κηρυγμα απλα σε συμβουλευω οτι κανεις να το κανεις για το πραγματικο συμφερον του παιδιου και οχι για δικαιωση/ εκδικηση/ αναγνωριση. Καλυτερα μακρια τετοιοι ανθρωποι (δεν το λεω επειδη ειναι ιρακινος, το λεω επειδη ειναι ανευθυνος ''πατερας'').

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο γκουντι!Τα κοριτσια να τα ξεφορτωθουμε και τα αγορια να τα παρουμε για

 

κληρονομους.Αυτο ειναι στην μουσουλμανικη νοοτροπια το σωστο.Και γενικα η

 

γυναικα δικαιωματα,μηδεν να πω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είχα να επιλέξω μια αξιοπρεπή διαβίωση της κόρης μου με τις θείες της στο εξωτερικό από το να πεινάει το παιδί μου στην Ελλάδα και βέβαια θα διάλεγα το πρώτο.

 

Αυτο και μονο δειχνει ποσο διαφορετικες μπορει να ειναι δυο μητερες μεταξυ τους. Για μενα, ας πουμε, ενας τετοιος τροπος σκεψης ειναι αδιανοητος - ισως τον κατανοουσα πριν κανω παιδι, αλλά πλεον εχω μεγαλη δυσκολια να τον κατανοησω. Δε θα εστελνα το παιδι μου να ζησει "αξιοπρεπως" χωρις τη μανουλα του στο εξωτερικο - ακομη και το βιβλιαριο υγειας της Προνοιας θα καταδεχομουν, προκειμενου να μην αποχωριστουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και ειναι σχετικοι και οι οροι ''αξιοπρεπης διαβιωση''...

Δεν θα ηθελα η κορη μου να ειναι μια μαντηλοφορεμενη, εσωκλειστη νοικοκυρα, υποταγμενη στον γηραιοτερο αντρα (οι Αραβες συνηθως συζουν οικογενειακως) με στοχο το γαμο. Θα την ηθελα κοντα μου, να ζει οπως την μεγαλωσα. Δεν ξερω beba ποσα γνωριζεις για τα εθιμα τους γιαυτο σου ειπα να το ψαξεις. Και μην κρινεις μονο απο τα οσα σου εχει δειξει ο πρωην σου, μπορει αυτος να ειναι προοδευτικος αλλα η οικογενεια του μπορει να μην ειναι. Ή μπορει να μην σου εχει δειξει τα πραγματικα του πιστευω λογω του οτι ησασταν Ελλαδα.

Αν βλεπετε καθολου τουρκικα, ειδικα τα φετινα Σιλα και Ασι, δειχνουν την νοοτροπια των μουσουλμανων, δεν ειναι υπερβολικα. Και υποτιθεται οι Τουρκοι ειναι οι πιο προοδευτικοι μουσουλμανοι αφου εχουν διαχωρισει την εκκλησια απο το κρατος και εχουν νομοθεσια και οχι τη σαρια...

Μακρυγορω αλλα αυτοι ειναι πολυ σημαντικοι παραγοντες που πιστευω πρεπει να τους υπολογισεις και να ζυγισεις αν αξιζει να τον κυνηγησεις για μια διατροφη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αναγνωρισμένο στην Ελλάδα και υπάρχει και DNA, που μου ζήτησε αυτός, τρομάρα του. Άπλά στις αραβικές χώρες τα παιδάκια ανήκουν στον πατέρα και όχι την μητέρα.....είναι πολύπλοκα τα πράγματα.

 

μηπως αυτο σου δημιουργησει προβληματα και μια ωραια πρωια θελησει να ερθει να παρει το παιδι;

 

δεν ξερω, δεν θελω να σε τρομαξω αλλα αυτο μου ηρθε στο μυαλο μολις διαβασα το ποστ σου.

ειδικα αν εσυ κινηθεις δικαστικα για τον οποιοδηποτε λογο.

εγω θα σου ελεγα να αφαιρεθει το επιθετο αφου το θες και τελος.

Link to comment
Share on other sites

μηπως αυτο σου δημιουργησει προβληματα και μια ωραια πρωια θελησει να ερθει να παρει το παιδι;

 

δεν ξερω, δεν θελω να σε τρομαξω αλλα αυτο μου ηρθε στο μυαλο μολις διαβασα το ποστ σου.

ειδικα αν εσυ κινηθεις δικαστικα για τον οποιοδηποτε λογο.

εγω θα σου ελεγα να αφαιρεθει το επιθετο αφου το θες και τελος.

συμφωνώ! Αφαίρεση επιθέτου και τέλος... και με κάποια άλλη κοπέλα που είπε πως όταν έχεις το νόμο με το μέρος σου πορεύεσαι δικαστικά, αλλιώς άστο!

 

και συμφωνώ σε όλα με την μπου-μπουμ!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να πω ότι για μια χώρα που γερνάει λέμε πάρα πολλά για κράτη που παρόλο τις μεγάλες αντιξοότητες τους έχουν ακμαίο νεανικό πληθυσμό. Να μην θεωρούμε ότι είμαστε το κέντρο του κόσμου. Μπορεί να μην συμφωνούμε με τον τρόπο που ζουν κάποιοι άλλοι λαοί αλλά αυτό δεν τους καθιστά κάτι λιγότερο από εμάς. Εμείς είμαστε αυτοί που εισάγουμε ξένο αίμα για να ανανεώσουμε το πληθυσμό και όχι αυτοί.

Καλά, αυτό ακούγεται τουλάχιστον αστείο. Υπάρχει αντισύλληψη σε αυτά τα κράτη; Μπορείς να πας μια μέρα στο γυναικολόγο και να ζητήσεις αντισυλληπτικά ή σπιράλ; Μπορείς να πας σε ένα φαρμακείο (ή ένα περίπτερο!) και να πάρεις προφυλακτικά; Μπορείς να απαιτήσεις από τον σύντροφό σου να τραβηχτεί την επίμαχη στιγμή; Μπορείς να πάρεις το χάπι της επόμενης μέρας ή να διακόψεις μια ανεπιθύμητη κύηση;

 

Ο πιο εύκολος τρόπος να ανανεώσεις τον πληθυσμό είναι να απαγορεύσεις κάθε μέθοδο αντισύλληψης. Αν αυτό θέλουμε, μπορούμε πολύ εύκολα να το κάνουμε κι εδώ, δεν είναι προνόμιο των αραβικών χωρών. Ας κοπούν τα αντισυλληπτικά και τα προφυλακτικά, και θα σου πω εγώ τι ωραία που ανανεώνεται ο πληθυσμός της χώρας σε χρόνο dt.

 

Εσύ έχεις κόρη. Αν σε 10 χρόνια μείνει έγκυος, τι θα πεις, μπράβο που συμβάλλεις στην ανανέωση του πληθυσμού; Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι στο Ιράκ δεν υπάρχει κατώτερο νόμιμο όριο ηλικίας για τις σεξουαλικές σχέσεις. Ή μήπως νομίζεις ότι η ανανέωση του πληθυσμού γίνεται από 35άρες και 40άρες γυναίκες;

 

Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι η Ελλάδα είναι το κέντρο του κόσμου, αλλά παράλληλα δεν πιστεύω ότι το Ιράκ είναι η πιο κατάλληλη χώρα για να μεγαλώσει ένα κορίτσι. Καλύτερα να είναι εδώ και να παίρνει βοήθεια από την Πρόνοια, παρά εκεί κλεισμένη στους 4 τοίχους και παντρεμένη με το ζόρι με έναν άντρα 20 χρόνια μεγαλύτερο, να γεννάει παιδιά κάθε χρόνο για να κρατιέται ο ντόπιος πληθυσμός ακμαίος.

 

Πρόσεχε τι εύχεσαι για το παιδί σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά, αυτό ακούγεται τουλάχιστον αστείο. Υπάρχει αντισύλληψη σε αυτά τα κράτη; Μπορείς να πας μια μέρα στο γυναικολόγο και να ζητήσεις αντισυλληπτικά ή σπιράλ; Μπορείς να πας σε ένα φαρμακείο (ή ένα περίπτερο!) και να πάρεις προφυλακτικά; Μπορείς να απαιτήσεις από τον σύντροφό σου να τραβηχτεί την επίμαχη στιγμή; Μπορείς να πάρεις το χάπι της επόμενης μέρας ή να διακόψεις μια ανεπιθύμητη κύηση;

 

Ο πιο εύκολος τρόπος να ανανεώσεις τον πληθυσμό είναι να απαγορεύσεις κάθε μέθοδο αντισύλληψης. Αν αυτό θέλουμε, μπορούμε πολύ εύκολα να το κάνουμε κι εδώ, δεν είναι προνόμιο των αραβικών χωρών. Ας κοπούν τα αντισυλληπτικά και τα προφυλακτικά, και θα σου πω εγώ τι ωραία που ανανεώνεται ο πληθυσμός της χώρας σε χρόνο dt.

 

Εσύ έχεις κόρη. Αν σε 10 χρόνια μείνει έγκυος, τι θα πεις, μπράβο που συμβάλλεις στην ανανέωση του πληθυσμού; Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι στο Ιράκ δεν υπάρχει κατώτερο νόμιμο όριο ηλικίας για τις σεξουαλικές σχέσεις. Ή μήπως νομίζεις ότι η ανανέωση του πληθυσμού γίνεται από 35άρες και 40άρες γυναίκες;

 

Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι η Ελλάδα είναι το κέντρο του κόσμου, αλλά παράλληλα δεν πιστεύω ότι το Ιράκ είναι η πιο κατάλληλη χώρα για να μεγαλώσει ένα κορίτσι. Καλύτερα να είναι εδώ και να παίρνει βοήθεια από την Πρόνοια, παρά εκεί κλεισμένη στους 4 τοίχους και παντρεμένη με το ζόρι με έναν άντρα 20 χρόνια μεγαλύτερο, να γεννάει παιδιά κάθε χρόνο για να κρατιέται ο ντόπιος πληθυσμός ακμαίος.

 

Πρόσεχε τι εύχεσαι για το παιδί σου.

 

Καμάρι μου όσα όλο έγραψες τα κατάλαβα, μόνο αυτό που είπες για την πρόνοια δεν κατάλαβα....γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει πρόνοια;; δεν δικαιούμαι τίποτα από το κράτος....τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τις φοβίες και τις αναστολές σας τις καταλαβαίνω απόλυτα, 700 με 1000 ευρώ....ουφ....νόμιζα ότι θα ήταν τίποτα 2000 ή 3000 ευρώ. Να ξέρω απλά τι γίνεται. Σήμερα πήρα την πρεσβεία του μου είπαν ότι θα μου απαντήσουν σε μια ή δυο μέρες, να δουμε εάν κάτι δικαιούται η μικρή. Δεν έχει βέβαια ιρακινή υπηκοότητα αλλά ελληνική και δεν ξέρω εάν θα δεχθούν. Πάντως εάν μου πουν ότι η μπουμπου δεν δικαιούται τίποτα από τον μπαμπά θα ζητήσω χαρτί ότι έχει επιστρέψει πίσω, να πάω να αφαιρέσω το όνομα του......!

 

 

Φθάσαμε και ποιον θα παντρευτεί......μακριά το πάμε.

Link to comment
Share on other sites

μπεμπα, απ'οσο γνωριζω, συμφωνα ε τους ελληνικους νομους περι υπηκοοτητας, ενα παιδι παιρνει την υπηκοοτητα και των δυο γονιων του αυτοματα με τη γεννηση του. Εφ'οσον ο πατερας ειναι στο πιστ. γεννησεως, η κορη σου εχει και Ιρακινη υπηκοοτητα, δε χρειαζεται καμμια ειδικη διαδικασια για να αποδειχτει αυτο, το πιστ. γεννησεως της με το διαβατηριο του πατερα ειναι αρκετο. Εκτος αν υπαρχει τροπος να κινηθεις νομικα για να μην μπορει να διεκδικισει η ιδια ή καποιος αλλος εκ μερους της την Ιρακινη της υπηκοοτητα, δεν τα ξερω τοσο σε βαθος τα πραγματα.

 

Παντως νομιζω οτι το γεγονος οτι δεν υπηρξατε ποτε παντρεμενοι σε ριχνει σε πολυ ασχημη μοιρα οχι μονο κοινωνικα αλλα κυριως νομικα στη χωρα του. Κοιτα τι μπορεις να κανεις, αλλα οπως σου εχουν πει και οι αλλες κοπελες εδω, προσεχε παρα πολυ... Ακομα και αν αρχισει τις επισκεψεις εγω δε θα τον αφηνα μονο με το παιδι, ουτε τωρα ουτε οταν μεγαλωσει, ειναι πολυ ευκολο οπως εχουν τωρα τα πραγματα να της βγαλει διαβατηριο ερημην σας και να την απαγαγει

Link to comment
Share on other sites

Καμάρι μου όσα όλο έγραψες τα κατάλαβα, μόνο αυτό που είπες για την πρόνοια δεν κατάλαβα....γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει πρόνοια;; δεν δικαιούμαι τίποτα από το κράτος....τίποτα.

Προφανώς δεν είσαι άπορη.

 

Το σχόλιο για την πρόνοια αναφερόταν σε κάτι που είπε η tasuki πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

μόνο αυτό που είπες για την πρόνοια δεν κατάλαβα....γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει πρόνοια;; δεν δικαιούμαι τίποτα από το κράτος....τίποτα.

 

Ουτε εγω δικαιουμαι - το ευτελες επιδομα των 44 ευρω (το μηνα ή το διμηνο; Δε θυμαμαι...) απο την Προνοια το παιρνουν οσες εχουν εισοδημα κατω απο 3000 ευρω. Οχι οπως το επιδομα τριτεκνων που το παιρνουν ολοι ανεξαρτητως εισοδηματος - ακομη κι η Μενεγακη! Και πιστευω οτι αυτο ειναι και το σωστο, δηλ. οτι πρεπει να υπαρχει εισοδηματικο πλαφον για τα επιδοματα.

 

Αλλά η Προνοια δινει και βιβλιαριο Υγειας στους απορους, γι'αυτο σχολιασα οτι προκειμενου να μη χασω το παιδι μου θα καταδεχομουν ακομη και το βιβλιαριο Υγειας της Προνοιας. Αν το παιδι ειναι καλυμενο απο πλευρας αγαπης, διατροφης, ρουχων, παιχνιδιων, υγειας, φιλων, δραστηριοτητων, τι αλλο θελει; Πώς θα φτασει να "πειναει" στην Ελλαδα για να επιλεξει η μανα του να το στειλει σε αλλη οικογενεια στο εξωτερικο, μακρια της; Τοσα ρουχα, παιχνιδια, βιβλια, επιπλα, κλπ χαριζονται σε αριστη κατασταση (απο αγγελιες εφημεριδων ή την εκκλησια ή αλλους οργανισμους).

Link to comment
Share on other sites

Βρε, μπεμπα παντα ανρωτιομουν και προσπαθουσα να καταλαβω τα οσα εγραφες κατα

 

καιρους στο φορουμ.Τρια χρονια μετα εξακολουθω.

 

Κοριτσι μου δεν εισαι απορη.Τον πατερα της δεν τον ηθελες,τελικα.

 

Αυτος ενταξει δεν ηταν.Σε εξαπατησε,οπως λες.

 

Τωρα απο την μια θελεις να βγαλεις το ονομα του απο το πιστοποιητικο του παιδιου

 

και απο την αλλη συζητας και κινεισαι στην κατευθυνση να του παρεις διατροφη.

 

Ποσο αλλωκοτα ειναι αυτα.Στην τελικη που ειναι η αξιοπρεπεια σου?Θα ρισκαρεις το

 

παιδακι σου για τα λεφτα.Και τι μα...κιες ειναι αυτες για αξιοπρεπη διαβιωση στο

 

εξωτερικο με τις θειες.

 

Ποιες θειες?Ποιο εξωτερικο?Το Ιρακ εννοεις?Αυτοι καθε πεντε χρονια εχουν πολεμο.

 

Ποιες θειες?Τι νομιζεις πως ειναι η ζωη εκει?Ροδινη λογω χρηματων?

 

Παντα με αυτο το θεμα ασχολιοσουν.Πως θα παρεις απο το κρατος.Τι δικαιουσε σε

 

επιπεδο χρηματων και τετοια.

 

Αναρωτιεμαι αν εχεις λαβει σοβαρα ολους τους κινδυνους που διατρεχεις με αυτες τις

 

κινησεις σου και συγνωμη που θα το πω,με την ελπιδα να κανω λαθος,αν εχεις

 

σκεφτει το παιδι σου καθολου.Δεν θελω να σε κρινω αλλα τι του μαθαινεις ρε παιδακι

 

μου?Και αν το παιδι σε βλεπει και σε ακουει διαρκως ν'ασχολησε με τα λεφτα τι θα

 

μαθει για την ζωη?

 

Συγνωμη που μιλαω ετσι.Αλλα απο τοτε που γεννησες και σε διαβαζω στο φορουμ τα

 

λεφτα και τα λεφτα σε απασχολουν.Ετσι δειχνεις τουλαχιστον.

 

Ακομα και στις μερες που ζουμε τα λεφτα δεν ειναι το παν.Οταν λεμε πως η κριση δεν

 

ειναι μονο οικονομικη αλλα κυριως αξιων και ηθικη,αναρωτιεμαι μηπως θα πρεπε να

 

κατσεις να σκεφτεις διαφορετικοτερα?Συγνωμη και παλι για το υφος μου.

Link to comment
Share on other sites

μπεμπα, απ'οσο γνωριζω, συμφωνα ε τους ελληνικους νομους περι υπηκοοτητας, ενα παιδι παιρνει την υπηκοοτητα και των δυο γονιων του αυτοματα με τη γεννηση του. Εφ'οσον ο πατερας ειναι στο πιστ. γεννησεως, η κορη σου εχει και Ιρακινη υπηκοοτητα, δε χρειαζεται καμμια ειδικη διαδικασια για να αποδειχτει αυτο, το πιστ. γεννησεως της με το διαβατηριο του πατερα ειναι αρκετο. Εκτος αν υπαρχει τροπος να κινηθεις νομικα για να μην μπορει να διεκδικισει η ιδια ή καποιος αλλος εκ μερους της την Ιρακινη της υπηκοοτητα, δεν τα ξερω τοσο σε βαθος τα πραγματα.

 

Παντως νομιζω οτι το γεγονος οτι δεν υπηρξατε ποτε παντρεμενοι σε ριχνει σε πολυ ασχημη μοιρα οχι μονο κοινωνικα αλλα κυριως νομικα στη χωρα του. Κοιτα τι μπορεις να κανεις, αλλα οπως σου εχουν πει και οι αλλες κοπελες εδω, προσεχε παρα πολυ... Ακομα και αν αρχισει τις επισκεψεις εγω δε θα τον αφηνα μονο με το παιδι, ουτε τωρα ουτε οταν μεγαλωσει, ειναι πολυ ευκολο οπως εχουν τωρα τα πραγματα να της βγαλει διαβατηριο ερημην σας και να την απαγαγει

 

Η κόρη μου έχει μόνο Ελληνική υπηκοοτητα από την γέννηση της γιατί γεννήθηκε αγνώστου πατρός και μετά έγινε η αναγνώρησε με συμβολαιογραφική πράξη. Κατευθείαν την έγραψα στο ληξιαρχείο και στον δήμο στην μερίδα μου αρχικά αγνώστου πατρος και μετά προσέθεσα τα στοιχεία του πατέρα με την προσκόμιση της συμβολαιογραφικής πράξης.

Link to comment
Share on other sites

Βρε, μπεμπα παντα ανρωτιομουν και προσπαθουσα να καταλαβω τα οσα εγραφες κατα

 

καιρους στο φορουμ.Τρια χρονια μετα εξακολουθω.

 

Κοριτσι μου δεν εισαι απορη.Τον πατερα της δεν τον ηθελες,τελικα.

 

Αυτος ενταξει δεν ηταν.Σε εξαπατησε,οπως λες.

 

Τωρα απο την μια θελεις να βγαλεις το ονομα του απο το πιστοποιητικο του παιδιου

 

και απο την αλλη συζητας και κινεισαι στην κατευθυνση να του παρεις διατροφη.

 

Ποσο αλλωκοτα ειναι αυτα.Στην τελικη που ειναι η αξιοπρεπεια σου?Θα ρισκαρεις το

 

παιδακι σου για τα λεφτα.Και τι μα...κιες ειναι αυτες για αξιοπρεπη διαβιωση στο

 

εξωτερικο με τις θειες.

 

Ποιες θειες?Ποιο εξωτερικο?Το Ιρακ εννοεις?Αυτοι καθε πεντε χρονια εχουν πολεμο.

 

Ποιες θειες?Τι νομιζεις πως ειναι η ζωη εκει?Ροδινη λογω χρηματων?

 

Παντα με αυτο το θεμα ασχολιοσουν.Πως θα παρεις απο το κρατος.Τι δικαιουσε σε

 

επιπεδο χρηματων και τετοια.

 

Αναρωτιεμαι αν εχεις λαβει σοβαρα ολους τους κινδυνους που διατρεχεις με αυτες τις

 

κινησεις σου και συγνωμη που θα το πω,με την ελπιδα να κανω λαθος,αν εχεις

 

σκεφτει το παιδι σου καθολου.Δεν θελω να σε κρινω αλλα τι του μαθαινεις ρε παιδακι

 

μου?Και αν το παιδι σε βλεπει και σε ακουει διαρκως ν'ασχολησε με τα λεφτα τι θα

 

μαθει για την ζωη?

 

Συγνωμη που μιλαω ετσι.Αλλα απο τοτε που γεννησες και σε διαβαζω στο φορουμ τα

 

λεφτα και τα λεφτα σε απασχολουν.Ετσι δειχνεις τουλαχιστον.

 

Ακομα και στις μερες που ζουμε τα λεφτα δεν ειναι το παν.Οταν λεμε πως η κριση δεν

 

ειναι μονο οικονομικη αλλα κυριως αξιων και ηθικη,αναρωτιεμαι μηπως θα πρεπε να

 

κατσεις να σκεφτεις διαφορετικοτερα?Συγνωμη και παλι για το υφος μου.

 

 

Μπουμ μπουμ εάν ασχολιόμουν με τα λεφτά δεν θα είχα κάνει παιδί θα ήμουν χωρίς παιδάκι ψάχνοντας να βρω τον κατάλληλο με χρήματα (και εάν είχα εγκυμοσύνη θα την είχα διακόψει σιωπηλά, εάν ασχολιόμουν με τα λεφτά). Δεύτερον τον πατέρα τον αγάπησα δεν ξέρω εάν αυτός με αγάπησε. Τρίτον σαφώς και θέλω να μάθω εάν μπορώ να διεκδικήσω τα νόμιμα δικαιώματα του παιδιού μου σε διατροφή Τέταρτον έαν δεν δικαιούται τίποτα από τον μπαμπά (θα περικοπεί το επώνυμο, μην σου πω ότι θα βρω τρόπο να βγάλω και το όνομα του το μικρό). Πέμπτο εννοείται ότι έψαξα να μάθω έαν δικαιούμαι κρατική χορήγηση κλπ. Περιττό να πω ότι στο Internet υπάρχει παραπληροφόρηση......ότι δήθεν δίνονται χρήματα για τις άγαμες μητέρες αλλά τίποτα δεν δίνεται...!! Έκτο....έαν είναι να γίνει η ελλάδα ουνγκάντα θα προτιμήσω να πάω μαζί με την μπουμπού και στην άκρη του κόσμου όχι στο Ιρακ. Εκεί θα έχω και δωράν baby sitting (άσε μου ζήτησαν τροφεία 178 ευρώ για το δωρεάν πρόγραμμα του ΕΣΠΑ, και μου λένε χατηρικώς 150.....και εγώ τους είπα πάρτε 40 και να είστε και ευχαριστημένοι). Αυτή είναι η Ελλάδα εγώ με 84 μόρια να δικαιούμαι δωρεάν παιδικό αλλά για να μπει η μαμά με τα 20 θα πρέπει να πληρώσουμε....!!!

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου έχει μόνο Ελληνική υπηκοοτητα από την γέννηση της γιατί γεννήθηκε αγνώστου πατρός και μετά έγινε η αναγνώρησε με συμβολαιογραφική πράξη. Κατευθείαν την έγραψα στο ληξιαρχείο και στον δήμο στην μερίδα μου αρχικά αγνώστου πατρος και μετά προσέθεσα τα στοιχεία του πατέρα με την προσκόμιση της συμβολαιογραφικής πράξης.

 

 

Τα στοιχεια του πατερα ομως αυτη τη στιγμη υπαρχουν. Εγω θα πηγαινα στο Ιρακινο προξενειο να κανω μια τυχαια ερωτηση με την Ληξ. Πραξη γεννησης αν αυτο το παιδι εχει Ιρακινη υπηκοοτητα, γιατι εχω την εντυπωση οτι εχει και μπορει να αφαιρεθει μονο με εισαγγελικη αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω την πικρα σου και τις οικονομικες δυσκολιες

Κατανοω και το λογο που θες να αφαιρεσεις το επιθετο σκεπτομενη τα ρατσιστικα σχολια μεσα στο ολο κλιμα

Ομως σκεψου ή προσπαθησε να να μην κανεις τη μικρη να ντρεπεται για την καταγωγη της και τις κατα το ημισι μισες ριζες της

Γιατι κατι τετοιο θα της δημιουργησει τρελλο κομπλεξ στο μελλον

Δεν ξερω πώς θα μπορουσες να αποτρεψεις κατι τετοιο αλλαζοντας το επιθετο

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...