Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΥΡΗΤΗΡΟΚΗΛΗ ουρητηροκήλη


Recommended Posts

Βίκυ μου ευχομαι να πάνε όλα καλά, να ηρεμήσει και το κοριτσάκι σου! Κρίμα να περνάνε τέτοια τα παιδάκια μας! Μακάρι να μπορούσαμε να πάρουμε τον πόνο τους εμείς...μακάρι....

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 623
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αμέτρητες ευχές και όλη μας τη θετική σκέψη για τα μπουμπούκια σας και εσάς τους γονεις τους ...η δύναμη της ψυχής σας μας δινει φτερά ...

 

glitterfy084913877D38.gif

 

Όλα να σας πάνε κατ'ευχήν!!!!!!!!!!!!!!!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αμέτρητες ευχές και όλη μας τη θετική σκέψη για τα μπουμπούκια σας και εσάς τους γονεις τους ...η δύναμη της ψυχής σας μας δινει φτερά ...

 

glitterfy084913877D38.gif

 

Όλα να σας πάνε κατ'ευχήν!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αγαπημενες μου φιλεναδες καλημερα.

πραγματικα οσο με βοηθησατε εσεις δεν με βοηθησε κανενας.πηγα ανετη για τις εξετασεις γνωριζοντας πως θα γινουν και ειχα μονο το αγχος των αποτελεσματων.λοιπον εγιναν τα εξης:

τεταρτη βαλανε σακουλακι για ουρα και σε 5 λεπτα την πηρανε για να της παρουν αιμα,πραφανως βαριοντουσταν να περιμενουν να ουρησει στο σακουλακι και μαζι με το αιμα της πηραν και ουρα με καθετηρακι.δεν μ'αφησαν να μπω μεσα.τα αποτελεσματα απο το αιμα ειναι τελεια,απο τα ουρα η γενικη ειχε λιγα πυοσφερια και η καλλιεργεια αρνητικη!!!

πεμπτη κανανε υπερηχο που εδειξε οτι ακριβως ειχε δειξει στον πρωτο υπερηχο δηλ οτι ξεραμε ηδη.

παρασκευη κυστεογραφια και πυελογραφια.η κυστεογραφια γινετε με καθετηρακι που τα κοριτσακια συνηθως δεν το καταλαβαινουν και η πυελογραφια γινετε με σκιαγραφικο υγρο που βαζουν απο την φλεβα.αυτο ηταν και το χειροτερο γιατι επι 40 λεπτα την ακουγα να ουρλιαζει κυριολεκτικα γιατι δεν μπορουσαν να βρουνε φλεβα που να κυλαει καλα το φαρμακο μεσα.τελικα της βαλαν την πεταλουδα στο ποδι κοντα στον αστργαλο.μου την φερανε και μολις με ειδε σταματησε να κλαιει και ειχε για μια ωρα λυγμους.δεν φανταζεστε ποσο ιδρωμενη ηταν.τι ζορι τραβηξε το παιδακι μου.στο τελος κοιμηθηκε και δεν χρειαζοταν ουτε καν να την κραταμε στην εξεταση.

τα αποτελεσματα εδειξαν οτι δεν κανει παλλινδρομηση,.ο πανω πολος του δεξιου νεφρου ειναι κατεσραμενος αλλα μετα την ιμηνεφρεκτομη(που θα γινει οταν χρονισει)θα λειτουργει κανονικα σαν ολοκληρο νεφρο.θα βγαλουν και τον εξτρα ουρητηρα που ειναι αχρηστος τελειως και δεν ενωνετε με την ουροδοχο κυστη.και μαθαμε επισης οτι και στο αριστερο νεφρο εχει 2 ουρητηρες αλλα εκεινοι ειναι ενωμενοι κανονικα με την ουροδοχο κυστη και λειτουργει φυσιολογικα χωρις κανενα προβλημα.μου ειπαν οτι εξαιρετικα σπανια βλεπουν διπλο ουρητηρα μονο στο ενα νεφρο.

γεννηθηκαμε με 4 σωληνακια τι πειραζει!!!τωρα θα βγαλουμε το ενα και θα εχουμε 3!!!παλι θα σας περναμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol:

αυτα μεχρι στιγμης.την παρασκευη θα κανουμε και σπινθιρογραφημα και φυσικα θα σας ενημερωσω.

σας ευχαριστω ολους οσους μου συμπαρασταθηκαν,ολους οσους μου ειπαν δικια τους εμπειρια και ολους οσους απλα διαβασαν την ιστορια μας.

και ξανα λεω.με βοηθησατε οσο κανεις.σας ευχαριστω και παλι.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε σιγα σιγα μπηκαν ολα στο δρομο τους!!!Ευχομαι να περασει οσο πιο ανωδυνα γινεται και την τελευταια της δοκιμασια!!!Να ησυχασει το μωρακι επιτελους!!!Χιλια περαστικα και παλι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι καλά νέα! Μπράβο σας, πραγματικά χαίρομαι πάρα πολύ! Η πρώτη μεγάλη ταλαιπωρία έφυγε εύχομαι η δεύτερη με την επέμβαση να περάσει τελείως ανώδυνα και να μην ξαναταλαιπωρηθεί ΠΟΤΕ η Φωτεινούλα!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, η ψυχούλα μου!!Γιατι δεν σε άφησαν αν μπεις μεσα???Καταλαβαίνω πως θα ήσουν!Είδες όμως που όλα πήγαν καλά??Πάντα έτσι να είναι και από εδώ και πέρα να γελάει μόνο. :P

 

Link to comment
Share on other sites

Χαιρόμαστε πολύ για τα νέα!! Ταλαιπωρηθήκατε λίγο αλλά τουλάχιστον τώρα ξέρετε ακριβώς τι συμβαίνει....

Να μας φιλήσεις την μικρούλα σου, και περαστικά σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια μεγάλη αγκαλιά ανακούφισης και από εμένα :)

 

Είστε καταπληκτική ομάδα και όλα θα πάνε κατ' ευχήν από εδώ και πέρα.

 

Να είστε πάντα καλά.

 

Με αγάπη,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ σου εύχομαι να είσαι πάντα δυνατή και το μωράκι σου γερό και καλότυχο!!! Μια-δυο μέρες αφού δημοσίευσες το θέμα, το πήρε το μάτι μου και άρχισα και έψαχνα και εγώ την δική μου. Όλα φαίνονταν καλά αλλά συμπτωματικά είχαμε ραντεβού και στην παιδίατρο για το εμβόλιό μας και όταν την εξέτασε, λίγο πριν της βγάλει την πάνα, της έλεγα για την περίπτωσή σας. Επίσης της είπα ότι κοίταξα την μικρή και δεν είδα κάτι περίεργο και την ώρα που κοίταγε η παιδίατρος μου λέει "πως να δεις αφού είναι κλειστός ο κόλπος της??" Ορίστε????????? Τα 2 χείλη του κόλπου είχαν ενωθεί με εναν λεπτό υμένα, τον οποίο πολύ προσεκτικά η γιατρός έσπασε, όμως μας είπε ότι πρέπει να το παρατηρούμε συχνά γιατί μπορεί να ξαναενωθεί και αν δεν το πάρουμε είδηση θα υπάρξει κίνδυνος ουρολοίμωξης γιατί τα ούρα δεν θα μπορούν να βγούν. Αυτό πρώτη φορά το έβλεπα να συμβαίνει και δεν το είχα διαβάσει να έχει συμβεί σε κανένα κοριτσάκι. Οπότε θεώρησα καλό να ενημερώσω μέσω του τόπικ σου όλες τις μανούλες που έχουν κοριτσάκια να προσέχουν.

Εύχομαι όλα καλά για την μικρούλα σου!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚατερίναΒ καλε τι το ψαχνεις το μωρακι,αυτο ειναι πολυ σπανιο κην πανικοβαλλεσαι.εγω ειμαι σιγουρη οτι δεν θα το ξανα ακουσω ποτε.τωρα για τον κολπο της μικρης σου αυτο το εχω ακουσει πολλες φορες νομιζω οτι και εδω εχει ξανα αναφερθει.μην σε ανησυχει προσεχε το και δεν θα ξανα κλεισει.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σας πω.2 μερες πριν την εισαγωγη βγηκε παλι ο ουρητηρας.και επειδη ειχε κακακια πανω δεν ηθελα να μπει και να παθει καμια μολυνση οποτε προσπαθησα να το καθαρισω λιγο.ειχε ιχνος απο αιμα πανω αλλα μου ειπαν οτι εφοσον αυτο που βλεπουμε εμεις ειναι ο παρθενικος υμενας ειναι φυσιολογικο απο την πιεση να τραυματιστει λιγο.το ειχα σκεφτει οτι ηταν αυτο και δεν ανησυχησα απλα το επιβεβαιωσα με τον γιατρο.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 χείλη του κόλπου είχαν ενωθεί με εναν λεπτό υμένα, τον οποίο πολύ προσεκτικά η γιατρός έσπασε, όμως μας είπε ότι πρέπει να το παρατηρούμε συχνά γιατί μπορεί να ξαναενωθεί και αν δεν το πάρουμε είδηση θα υπάρξει κίνδυνος ουρολοίμωξης γιατί τα ούρα δεν θα μπορούν να βγούν.

 

Κατερίνα αυτό που περιγράφεις είναι η αντίστοιχη φίμωση που παθαίνουν τα αγοράκια. Μονο που οταν ενωνονται τα χειλη του κολπου το ιδιο ισχυει και για τα κοριτσακια.

Θα σου συνιστουσα ιδιαίτερη προσοχή, κόρη γνωστης μου το ειχε. Την πρωτη φορά το επαθε στα 4 ή μαλλον το καταλαβαν τοτε γιατι δεν μπορουσε να ουρησει κανονικα και ειχε ουρολειμωξη και μετα περι τα 11 το ξαναεπαθε! Δεν ξερω γιατι και πως ακριβως. Παντως το ανοιγουν με ψαλιδάκι οπως και στα αγορακια, μονο που στα κοριτσακια η πρωτη σεξουαλικη επαφη ειναι περισσοτερο επωδυνη.... :cry:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

χθες περασαμε παλι μια δυσκολη μερα.πριν φυγω το πρωι για το γραφειο ζοριζοταν η μικρη για να κανει κακακια.της ανοιγω το παμπερς και βλεπω παλι την ουρητηροκηλη να προβαλλει.απο τις 7 ως 7κ15 περιμενα να ξανα μπει οπως παντα,αλλα αυτο εκει να πρηζεται συνεχεια!την βαζουμε στη μπανιερα μηπως χαλαρωσει και μπει αλλα αρχισε να κλαιει.προφανως ετσουζε.ετσι οπως ηταν με τις πετσετες την παιρνουμε και τρεχουμε στο ιπποκρατειο.ανεβαινω εκει που νοσηλευοταν και μου λενε οτι δεν εχουν γιατρο και να παω στα εξωτερικα στην παιδοχειρουργικη που θα ξεκινησει εφημερια στις 8.περιμενα χωρις αποτελεσμα με το μωρο αγκαλια τυλιγμενο με την πετσετα να μην ξερω απο που να την πιασω και ουρλιαζε.ειχε διαρροια και μαλλον πονουσε η κοιλια απο αυτο γιατι ολοι επιμενουν οτι η ουρητηροκηλη δεν ποναει.ενταξει δεν το αμφισβητω γιατι οντως οταν βγαινει δεν δειχνει να την ενοχλει αλλα αυτη την φορα βγηκε πολυ και επειδη δεν εμπαινε πρηστηκε και σιγουρα την ενοχλουσε.

αφου μαλωσα με οποιον περνουσε απο μπροστα μου με βοηθησε μια καθαρηστρια και μια νοσοκομα και με στειλανε στην κλινικη της παιδοχειρουργικης σε οροφο γιατι εφημερια τελικα δεν ειχε!!!!!!!!

εκει μια παιδοχειρουργος εβαλε ξυλοκαινη και σιγα σιγα το εκανε μασαζ και επιτελους μπηκε.το σπινθυρογραφημα που θα καναμε σημερα τελικα το καναμε χθες και ειναι αριστα τα νεφρα.απλα το πανω μερος το δεξιου νεφρου δεν λειτουργει καθολου οποτε και στην ημινεφρεκτομη δεν θα υπαρχει προβλημα.σημερα θα παμε στον γιατρο μας και απο δευτερα θα σας εχω νεα.ισως να κοψουμε τωρα την ουρητηροκηλη και οταν χρονισει το νεφρο.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...