Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΥΡΗΤΗΡΟΚΗΛΗ ουρητηροκήλη


Recommended Posts

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΟ ΑΦΟΥ ΜΟΛΙΣ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΑΝΑΚΤΗΣΑΜΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΧΑΣΑΜΕ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 623
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσακι μου σου ευχομαι περαστικα και πανω απο ολα κουραγιο και ψυχραιμία. Εμενα ο γιος μου εχει εκ γεννητης ενα νεφρο και εχω δει πολλους γιατρους, γιατι ειχαν δει κατι και στην ουροδοχο κυστη και φοβομασταν για εγχειρηση. Θα σου δωσω τα στοιχεια που εχω και αν νομιζεις οτι μπορω να σε βοηθησω στειλε πμ. Λοιπον παρα πολυ καλη νεφρολογος ειναι η κα Μητσιωνη στο Αγλαια Κυριακου(τηλ κεντρο 23102009000-2107726000) η οποια ξερει εναν πολυ καλο παιδοχειρουργο νεφρολογο τα στοιχεια του δεν τα εχω μαζι μου. Αυτος ερχεται συγκεκριμενες μερες στην Ευρωκλινικη γιατι ειναι στο Παν. Πατρων. Επισης πολυ καλος παιδοχειρουργος(εκανε τις κυλες στον γιο μου 50 ημερων μονο) ειναι ο Φωκαεας στο Μητερα. Ελπιζω εστω και λιγο να σε βοηθησα. Γρηγορα περαστικα ευχομαι!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε κοπελιά και ανησυχούσα τόσες μέρες όλο κοίταγα μπας και έγραψες κάτι και σκέφτηκα να στείλω πμ αλλά φοβήθηκα μην ενοχλήσω και ήμουν σίγουρη ότι έχετε τρεχάματα. Να ξέρεις προσευχόμουν για το καλύτερο και ευτυχώς μόλις είδα ότι είναι κάτι σχετικά πάντα απλό. Διάταξη συμμένει ρήξη? Δεν ξέρω πολλά αλλά και η αδερφή μου πού τώρα είναι 23χρ. έχει ρήξη νεφρού και το μάθαμε μετά από πολλές ουρολοιμώξεις κ.α. αλλά δεν την έκανε την εγχείρηση απλά προσέχει και το παρακολουθεί. Δεν ξέρω αν το έιχε απ όταν γεννήθηκε πάντως τώρα το ξέρει 5-6 χρόνια μας είχαν πει ότι εκεί κάτω που είναι το νεφρό πιέζει την ουρήθρα και γιαυτό αρρώστενε συνέχεια από υπολείμματα που έμεναν στο σημείο σαν άμμος πήρε αγωγή φαρμακευτική την εγχείρηση μας είπαν δεν την συνιστούν ίσως επειδή ήταν μεγάλη δεν ξέρω, απλά σου αναφέρω την περίπτωση. Περαστικά σας και μπράβο που το κατάλαβες τόσο νωρίς. Εύχομαι το καλύτερο :D:D:D

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα σας ευχομαι το καλυτερο.Να ξερεις οτι οχι μονο δεν κουραζεις αλλα περιμενουμε και νεα σου.Ειλικρινα πιστεψε με οτι εμπαινα στα ιατρικα θεματα να δω αν υπηρχαν νεα σου.Καλο κουραγιο.Ολα θα πανε καλα.Να εισαι σιγουρη!!!

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι όλα τελικά να πάνε καλά!!

Δεν μπορεί δηλαδή να την χειρουργήσει κάποιος καλός χειρούργος εδώ..στην Ελλάδα;;

Είναι τόσο σπάνια η περίπτωση αυτή;;

 

...εντελώς πληροφοριακά ρωτάω..δεν έχω ιδέα...

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς....πολύ χαίρομαι η σκέψη μου ήταν μαζί σας....

 

Να ρωτήσετε πολλόυς γιατρούς...μήπως σε πανεπιστημιακά δημόσια νοσοκομεία είναι καλύτερα? Δεν γνωρίζω να προτείνω κάποιον, αν θέλεις ρωτάω τον παιδίατρο μου μήπως ξέρει κάποιον καλό.

 

Θέλεις παιδοχειρούργο δηλαδη?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς....πολύ χαίρομαι η σκέψη μου ήταν μαζί σας....

 

Να ρωτήσετε πολλόυς γιατρούς...μήπως σε πανεπιστημιακά δημόσια νοσοκομεία είναι καλύτερα? Δεν γνωρίζω να προτείνω κάποιον, αν θέλεις ρωτάω τον παιδίατρο μου μήπως ξέρει κάποιον καλό.

 

Θέλεις παιδοχειρούργο δηλαδη?

ΟΛΟΥΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΧΕΡΑΚΙ.ΠΑΙΔΟΝΕΦΡΟΛΟΓΟ ΘΕΛΟΥΜΕ.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε κοπελιά και ανησυχούσα τόσες μέρες όλο κοίταγα μπας και έγραψες κάτι και σκέφτηκα να στείλω πμ αλλά φοβήθηκα μην ενοχλήσω και ήμουν σίγουρη ότι έχετε τρεχάματα. Να ξέρεις προσευχόμουν για το καλύτερο και ευτυχώς μόλις είδα ότι είναι κάτι σχετικά πάντα απλό. Διάταξη συμμένει ρήξη? Δεν ξέρω πολλά αλλά και η αδερφή μου πού τώρα είναι 23χρ. έχει ρήξη νεφρού και το μάθαμε μετά από πολλές ουρολοιμώξεις κ.α. αλλά δεν την έκανε την εγχείρηση απλά προσέχει και το παρακολουθεί. Δεν ξέρω αν το έιχε απ όταν γεννήθηκε πάντως τώρα το ξέρει 5-6 χρόνια μας είχαν πει ότι εκεί κάτω που είναι το νεφρό πιέζει την ουρήθρα και γιαυτό αρρώστενε συνέχεια από υπολείμματα που έμεναν στο σημείο σαν άμμος πήρε αγωγή φαρμακευτική την εγχείρηση μας είπαν δεν την συνιστούν ίσως επειδή ήταν μεγάλη δεν ξέρω, απλά σου αναφέρω την περίπτωση. Περαστικά σας και μπράβο που το κατάλαβες τόσο νωρίς. Εύχομαι το καλύτερο :D:D:D

ΔΙΑΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΑΝ ΚΥΣΤΗ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΝΕΦΡΟΥ ΜΕΣΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΗΞΗ ΑΠΛΑ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΟ ΜΙΣΟ ΝΕΦΡΟ.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι όλα τελικά να πάνε καλά!!

Δεν μπορεί δηλαδή να την χειρουργήσει κάποιος καλός χειρούργος εδώ..στην Ελλάδα;;

Είναι τόσο σπάνια η περίπτωση αυτή;;

 

...εντελώς πληροφοριακά ρωτάω..δεν έχω ιδέα...

ΑΠ'ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΠΑΝΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙ 2 ΟΥΡΗΤΗΡΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΝΕΦΡΟ.ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΕΞΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΔΥΣΜΟΡΦΙΕΣ ΟΠΟΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

H μπεμπούλα μου έχει ένα ¨διπλό" νεφρό με δύο ουρητήρες και δύο πυέλους. Έχει επίσης υδρονέφρωση (διάταση) και ουρητηροκήλη (πρήξιμο στο τελείωμα του ουρητήρα, δεν ξέρω αν έχετε το ίδιο όπως το περιγράφεις). Το άλλο νεφρό είναι φυσιολογικό.

 

Χρειάζεσαι παιδοουρολόγο-χειρουργό νομίζω.

 

Είναι οι Τσαχουρρίδης και Στεφαννίδης (Παίδων), Ζουππάνος (χειρουργεί στο Ιατρικό Κέντρο στο Μαρούσι), Κουσσίδης (Μητέρα). Ο τελευταίος μας τα εξήγησε πολύ αναλυτικά, ήρθε πρόσφατα από το Ληντς στη Βρεττανία

,το μεγαλύτερο νοσοκομείο Παίδων στη Βρεττανία και έχει σπουδάσει ουρολογία και παιδοουρολογία (πολλά χρόνια δηλαδή και είναι πολύ αναλυτικός σε αυτά που λέει).

Στην εξέταση που έκανε κοίταξε και τα εξωτερικά όργανα μήπως έβγαινε κάτι.

 

Το κακό είναι οτι στην περίπτωσή μας οι απόψεις διίστανται γιατί ακολουθούνται δύο διαφορετικές προσεγγίσεις, η μία λέει χειρουργείο τώρα που είναι νωρίς, με αυξημένο όμως κίνδυνο για να χρειαστεί σύντομα ή αργότερα και άλλη επέμβαση, η άλλη όχι χειρουργείο, περιμένουμε και αν υπάρξει ουρολοίμωξη τότε επεμβαίνουμε δραστικά (πολύ πιθανό να χρειαστεί ούτως ή άλλως αργότερα). Παίρνουμε και εμείς αντιβίωση (χημειοπροφύλαξη λέγεται) μέχρι να χρονίσει και ίσως και παραπάνω, και τουλάχιστον σε αυτό συμφώνησαν όλοι οι παιδοουρολόγοι.

 

Οι νεφρολόγοι γενικά προτιμούν την επέμβαση για να μη δημιουργηθεί μεγαλύτερο πρόβλημα στο νεφρό και χρειαστεί να κάνουμε ημινεφρεκτομή (να κοπεί το πάνω μέρος του νεφρού που σ'εμάς είναι διπλό). Στη δική μας περίπτωση πάντα.

 

Δες και στο θέμα "υδρονέφρωση" τα σχετικά...

 

Μην αγχώνεσαι πολύ πάντως γιατί υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ζουν κανονικότατα και με ένα νεφρό. Δεν είναι λόγος να σκέφτεσαι για τη ζωή του μωρού...

Τώρα το "μην αγχώνεσαι" βέβαια είναι μια κουβέντα... Ξέρω!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητη μου φιλη δεν ξερω αν διαβασες το ποστ μου νωριτερα αλλα ειδα πως εξηγησες οτι ψαχνεις για παιδονεφρολογο. Η κα Μητσιωνη που ανεφερα προηγουμενως παιδονεφρολογος ειναι(Παιδων Αγλαια Κυριακου). Ελπιζω και ευχομαι τα καλυτερα για την μικρη σου!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

H μπεμπούλα μου έχει ένα ¨διπλό" νεφρό με δύο ουρητήρες και δύο πυέλους. Έχει επίσης υδρονέφρωση (διάταση) και ουρητηροκήλη (πρήξιμο στο τελείωμα του ουρητήρα, δεν ξέρω αν έχετε το ίδιο όπως το περιγράφεις). Το άλλο νεφρό είναι φυσιολογικό.

 

Χρειάζεσαι παιδοουρολόγο-χειρουργό νομίζω.

 

Είναι οι Τσαχουρρίδης και Στεφαννίδης (Παίδων), Ζουππάνος (χειρουργεί στο Ιατρικό Κέντρο στο Μαρούσι), Κουσσίδης (Μητέρα). Ο τελευταίος μας τα εξήγησε πολύ αναλυτικά, ήρθε πρόσφατα από το Ληντς στη Βρεττανία

,το μεγαλύτερο νοσοκομείο Παίδων στη Βρεττανία και έχει σπουδάσει ουρολογία και παιδοουρολογία (πολλά χρόνια δηλαδή και είναι πολύ αναλυτικός σε αυτά που λέει).

Στην εξέταση που έκανε κοίταξε και τα εξωτερικά όργανα μήπως έβγαινε κάτι.

 

Το κακό είναι οτι στην περίπτωσή μας οι απόψεις διίστανται γιατί ακολουθούνται δύο διαφορετικές προσεγγίσεις, η μία λέει χειρουργείο τώρα που είναι νωρίς, με αυξημένο όμως κίνδυνο για να χρειαστεί σύντομα ή αργότερα και άλλη επέμβαση, η άλλη όχι χειρουργείο, περιμένουμε και αν υπάρξει ουρολοίμωξη τότε επεμβαίνουμε δραστικά (πολύ πιθανό να χρειαστεί ούτως ή άλλως αργότερα). Παίρνουμε και εμείς αντιβίωση (χημειοπροφύλαξη λέγεται) μέχρι να χρονίσει και ίσως και παραπάνω, και τουλάχιστον σε αυτό συμφώνησαν όλοι οι παιδοουρολόγοι.

 

Οι νεφρολόγοι γενικά προτιμούν την επέμβαση για να μη δημιουργηθεί μεγαλύτερο πρόβλημα στο νεφρό και χρειαστεί να κάνουμε ημινεφρεκτομή (να κοπεί το πάνω μέρος του νεφρού που σ'εμάς είναι διπλό). Στη δική μας περίπτωση πάντα.

 

Δες και στο θέμα "υδρονέφρωση" τα σχετικά...

 

Μην αγχώνεσαι πολύ πάντως γιατί υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ζουν κανονικότατα και με ένα νεφρό. Δεν είναι λόγος να σκέφτεσαι για τη ζωή του μωρού...

Τώρα το "μην αγχώνεσαι" βέβαια είναι μια κουβέντα... Ξέρω!

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΘΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ .ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΣ?ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟΝ 1 ΜΗΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΟΤΑΝ ΖΟΡΙΖΟΤΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΗΛ ΣΤΟΝ 3 ΜΗΝΑ ΜΑΘΑΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΔΙΑΤΑΣΗ ΣΤΟ ΝΕΦΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΓΔΟΟ ΚΑΤΙ ΕΙΔΑΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΥΡΟΔΟΧΟ ΚΥΣΤΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ.ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΕΡΗΧΟ ΣΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς το ξέρουμε από τη Β' επιπέδου, αλλά δεν φαίνεται εξωτερικά τίποτα. Μόνο από υπέρηχους. Ο Παπανικκολάου -πίσω από το Χίλτον- θεωρείται πολύ καλός στη διάγνωση (υπέρηχους και κυστεοουρηθρογραφία) και έχει ένα από τα καλύτερα μηχανήματα υπερήχων. Με τα αποτελέσματα αυτά πας στον παιδοουρολόγο.

 

Ο κ.Ζουππάνος κάνει τον υπέρηχο ο ίδιος στο ιατρείο του, και στο Παίδων γίνεται στο τμήμα Υπερήχων. Εκεί όμως δεν είχαμε και την καλύτερη εμπειρία καθώς τη σήκωσε η γιατρός από το καρότσι και την έβαλε πάνω στο κρεβατάκι απότομα, με αποτέλεσμα να κλαίει γοερά και με βήχα στο τέλος από το πνίξιμο καθ'όλη τη διάρκεια της εξέτασης (ένα μωρό που σπάνια κλαίει λίγο). Εκεί πληρώσαμε 15 Ευρώ αλλά περιμέναμε και κανα δίωρο γιατί πρώτα περιμένεις στην ουρά για να πάρεις χαρτάκι κτλ. Άσε που το ραντεβού δεν ξέρω για πότε θα σου το κλείσουν! Μίλησα και με μία ακτινολόγο που μου είπε οτι η διάγνωση δεν είναι δουλειά του χειρουργού ή του παιδοουρολόγου ή του παιδονεφρολόγου αλλά του εξειδικευμένου ακτινολόγου-νεογνολόγου (πχ Παπαννικολάου αλλά μπορείς να πας σε οποιονδήποτε άλλο). Επίσης, καλό είναι να γίνονται οι υπέρηχοι (συνήθως ανά τρίμηνο) από τον ίδιο χειριστή, κάτι που διευκολύνει τον παιδοουρολόγο ή τον παιδονεφρολόγο κτλ.

 

Περιμένουμε να χρονίσει καλύτερα αφού δεν έχει παρουσιάσει ουρολοίμωξη (γιατί στην ουρητηροκήλη λιμνάζουν λίγα ούρα και γι'αυτό παίρνουμε αντιβίωση). Τα χειρουργεία μας είπαν είναι καλύτερο να γίνονται μετά το έτος. Σε αυτό είναι που υπάρχει η διαφωνία. Κατά πόσο δηλαδή είναι καλύτερο να γίνει σύντομα ή αργότερα όταν θα χρειαστεί.

 

Ελπίζω να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα. Και εγώ από την εμπειρία μου πάντα μιλάω. Μπορεί να είναι και αλλιώς τα πράγματα...

 

Σ'εμάς η διάταση είναι αποτέλεσμα της ουρητηροκήλης. Δεν είναι κάποιο πρόβλημα ανεξάρτητο από το ουροποιητικό. Γι'αυτό μιλάω για παιδοουρολόγο. Είδαμε και παιδονεφρολόγο που μας είπε να κάνουμε ό,τι μας είπε ο ένας παιδοουρολόγος (δεν είχε ανεξάρτητη γνώμη).

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΒΡΕΦΗ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΚΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ.

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ!!!

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ!!!

ΕΦΟΣΟΥΝ Η ΖΟΥΖΟΥΝΙΤΣΑ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΡΟΛΛΗΠΤΙΚΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΙΩΣΕΙΣ ΩΤΙΤΙΔΕΣ ΚΤΛ???

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα μήνα μου έλεγε η κουνιάδα μου για ένα κοριτσάκι γνωστών της το οποίο έχει παλλινδρόμηση στα νεφρά(νομίζω..) και παίρνει προληπτικά αντιβίωση από μωρό. Το παιδάκι είναι τώρα 7 χρονών και δεν έχει αρρωστήσει ποτέ λόγω των αντιβιώσεων,οπότε προφανώς προστατεύονται και από τις ιώσεις :wink:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Προστατεύονται αλλά όχι από δυνατούς ιούς. Άρα δεν προστατεύονται 100%. Το κακό είναι οτι η αντιβίωση δυναμώνει τα μικρόβια και γενικά οι λοιμώξεις είναι πιο δυνατές. Αυτό μου το είπε ο παιδοουρολόγος. Ξέρω, δεν τα λέω όπως πρέπει αλλά αν είναι κάποιος γιατρός ας τα πει σωστά.

 

Υπάρχουν όμως επιστημονικές έρευνες που δείχνουν οτι ο θηλασμός προστατεύει από την ουρολοίμωξη (το λέει και ο Π.Ο.Υ. στις οδηγίες του και αναφέρεται σε αυτές τις έρευνες). Φυσικά προστατεύει και από όλες τις υπόλοιπες αρρώστιες για τις οποίες έχουμε εμείς αντισώματα. Πάλι όμως όχι 100%. Δεν υπάρχει μαγικό φίλτρο δηλαδή. Καλύτερα να μην παίρνουν αντιβίωση τα μωρά αλλιώς θα δίναμε σε όλα...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Αχ ρε Βίκυ μου τί έχετε τραβήξει? Αντε στις 17 να κάνετε την εξέταση και όλα να πάνε καλά!

θα δειξω προς το παρων τις εξετασεις και θα παρω ακομη μια γνωμη.

σέυχαριστω πολυ συμπεθερουλα μου!!!

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια,

επανερχομαι στο θεμα για να σας πω τα νεοτερα.

την παρασκευη πηγα στο ιπποκρατειο και ειδε τις εξετασεις(και τους υπερηχους απο την εγκυμοσυνη)μια παιδονεφρολογος.καταρχην ενα κοριτσακι πριν λιγες μερες ειχε τα ιδια αλλα η μαμα του δεν προλαβε να βγαλει φωτο αυτο που προβαλλει και επειδη εγω προλαβα και το εδειξα μου ζητανε το αρχειο για να το βλεπουν οι εκπεδευομενοι γιατροι.

σκεφτομαι να τους το δωσω αλλα μονο εφοσον μου δωσουν και αυτοι ολα τα αποτελεσματα των εξετασεων που προκειται να κανουμε(στα νοσοκομεια απο οσο ξερω τα κρατανε αρχειο, δεν τα δινουν)

πειτε μου την γνωμη σας να δωσω φωτο?θελω να βοηθησω τους γιατρους αλλα δεν θελω να δωσω κατι τοσο προσωπικο,αλλα οσο πιο πολλοι το ξερουν τοσο λιγοτερο θα ταλαιπωρηθουν επομενα περιστατικα και μπορει να γλιτωσουν οι γονεις να ακουνε για καρκινους και αλλα τετοια δυσερεστα χωρις να ισχυουν,οπως εμεις!

λοιπον, αυτο που περιμεναμε ηταν να κανουμε κανα δυο εμβολια και να γινει η βαφτιση.τωρα ειμαστε ετοιμοι.

μας ειπαν οτι πρεπει να κανει πυελογραφια και σπινθιρογραφημα και οτι καλυτερα να γινει εισαγωγη για να τα κανουμε πιο γρηγορα.μαλλον απο βδομαδα θα μπουμε αλλα επειδη το σπιτι μας ειναι κοντα θα γυρναμε το μεσημερι.εχω αγχωθει πολυ.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι να σας πανε ολα καλα,για μενα ειναι καλο να δωσεις τις φωτογραφιες γιατι ξερεις οτι θα βοηθησεις αρκετα παιδακια με την ιδια παθηση.Πιστευω οτι στην θεση σου μαλλον θα τις εδινα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...