Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι πρώτες μέρες στον παιδικό! Αγωνίες και Φόβοι!


Recommended Posts

ευχαριστω για τις συμβουλες :)

μολις μιλησε η γυναικα μου με τη δασκαλα και ειναι ολα μελι γαλα στο σταθμο.....

αβυσσος η ψυχη τους...για να δουμε απο δευτερα τωρα :):):)

.png

ipqep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

Μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω πάρα πολύ το άγχος όλων των μαμάδων που πηγαίνουν τα παιδιά τους πρώτη φορά σχολείο,μιας και είμαι κι εγώ μια απο αυτές.

Στην περίπτωσή μας πέφτει κλάμα και απο τις δυό μας,παρόλο που προσπαθώ να κάνω όσο μπορώ περισσότερο να κάνω αυτά που έχω διαβάσει.Σήμερα ήταν η χειρότερή μου μέρα μιας και δεν με άφηνε να φύγω,κρατιόταν απο τα ρούχα μου και μου έλεγε μείνε λίγο ακόμα μαμά,μην με αφήνεις. Με τα χίλια ζόρια την άφησα,την πήρε η δασκάλα και όταν βγήκα απο το σχολείο έβαλα τα κλάματα και δεν μπορούσα να σταματήσω αφού σκεφτόμουνα ότι το παιδί μου υποφέρει και με ζητάει κι εγώ για κάποιον ανεξήγητο λόγο πρέπει να το αφήσω και να πάω στην δουλειά μου,αντί να τα παρατήσω όλα και να την πάρω να πάμε μια βόλτα.

Το άγχος μου και η αγωνία μου είναι μήπως δεν περνάει καλά στο σχολείο και ο λόγος που κλαίει και δεν θέλει να φύγω είναι αυτός.

Στην συνέχεια μίλησα με την δασκάλα και μου είπε ότι μετά σταματάει το κλάμα και περνάει καλά κι έτσι ηρέμησα κι εγώ.Απλά μπορώ να καταλάβω πάρα πολύ καλά πόσο εξαντλητικό πράγμα είναι ο αποχωρισμός.

Δώστε μου κι άλλες ιδέες για το τι μπορώ να κάνω για να φτιάξουν τα πράγματα, γιατί πραγματικά δεν το αντέχω

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/psych/?sid=257

 

http://parents.org.gr/psych/?sid=151

 

οπωσδήποτε διάβασε αυτά τα άρθρα.

 

το ότι κλαίς χειροτερεύει πάρα πολύ το ήδη υπάρχον άγχος της κόρης σου και της επιβεβαιώνει ότι κάτι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ έρχεται!

 

ευτυχώς που σου είπαν ότι απο τη στιγμή μετά που φύγεις, όταν είναι στον παιδικό ηρεμεί, και αυτό είναι πάρα πολύ θετικό και σημαίνει ότι δεν υπάρχει στην ουσία κάποιο πρόβλημα.

 

έχει πολύ μεγάλη σημασία να αισθάνεσαι εσύ ήρεμη και να επεξεργαστείς τα δικά σου συναισθήματα του αποχωρισμού, σε άλλη στιγμή και όχι την ώρα που αποχωρίζεσαι την κόρη σου.

 

η αλλαγή αυτή γίνεται για καλό και όχι για κακό, και το κλάμα σου της περνάει το λάθος μύνημα ...

 

το κλάμα της προέρχεται απο φόβο, και εσύ είναι ανάγκη να της καθησυχάσεις όσο γίνεται αυτό το φόβο, με την ηρεμία και την αποφασιστικότητά σου.

δεν θα την αποχωριστείς για πάντα, είναι για λίγες ωρίτσες μέχρι να ξαναβρεθείτε και να κάνετε υπέροχα πράγματα μαζί.

εάν δεν το νιώσεις εσύ, δεν μπορείς να της το μεταδώσεις.

δεν πρόκειται να το νιώσει αυτό απο μόνη της εντελώς εάν δεν της το καλλλιεργήσεις

όχι με την λογική και στα λόγια

αλλά με το συναίσθημά σου - .

ότι και να λες, και τα καλύτερα πράγματα, ακούγονται σαν ψέμματα στο παιδί - εάν δεν τα εννοείς και δεν είσαι ήρεμη εσωτερικά. αυτό ταράζει ακόμα περισσότερο τα παιδιά μιάς και έχουν ραντάρ και σόναρ, ισχυρότατου βεληνεκούς! :)

 

γράψε σε ένα χαρτί ή θυμήσου δικούς σου αποχωρισμούς, έτσι ώστε να βγάλεις σε άλλη στιγμή τα συναισθήματα αυτά...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθειά σου Μαρία,

 

Το πρόβλημά μου είναι οτι δεν ξέρω πως να της μάθω το να αποχωρίζεται και αυτό είναι κάτι που θέλω να της το δείξω με τον υγιέστερο τρόπο.

Σίγουρα παίζονται και δικά μου θέματα με τον αποχωρισμό αλλά η Χρύσα δεν θέλω να έκφράζει δικά μου συναισθήματα,αλλά δικά της.

Επίσης θέλω να σου πω ότι ποτέ δεν έχω κλάψει μέσα στο σχολείο και να με δει. Το ξέρω ότι το καταλαβαίνει και το αισθάνεται αλλά ήδη σήμερα ήταν καλύτερα και για τις δυό μας. Εγώ ήμουνα πιο αποφασιστική και πιο ήρεμη αφού ξέρω ότι περνάει καλά κι έτσι κι εκείνη ήταν καλύτερα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και για τις συμβουλές σου και ό,τι άλλο έχεις να μου πεις είμαι ανοιχτή.

Link to comment
Share on other sites

Φτανουν οι μερες που θα ξεκινησει και αγχωνομαι.

Υπαρχει και το κακο προηγουμενο σε μας και δεν ξερω κατα ποσο το εχει ξεπερασει το παιδι και πως θα νοιωσει και τρεμω.

Θα ηθελα την γνωμη σας για το τι πρεπει να κανω.

 

Εκδοχη 1:

Δειχνω οτι στεναχωριεμαι και οτι δεν υπαρχει αλλη επιλογη (για να καταλαβει οτι δεν θελω να το αφησω). Του εξηγω ακριβως την κατασταση (οτι η μαμα και ο μπαμπας δουλευουν και ετσι και ο Βασιλης παει σχολειο). Του υποσχομαι οτι μολις τελειωσω την δουλεια μου θα παω αμεσως να τον παρω και οτι οι κοπελες εκει ειναι πολυ καλες και αγαπανε τα παιδακια κλπ.

 

Εκδοχη 2:

Λεω χωρις συναισθηματισμους τα γεγονοτα . Οπως η μαμα και ο μπαμπας δουλευουν,ετσι ο Βασιλης παει σχολειο. Ολα τα παιδακια αυτο κανουν. Η μαμα και ο μπαμπας σε αγαπάνε αλλα χωρις να δειχνω οτι ενοχλουμαι(Αντε να δω πως το κανουν αυτο).

 

Εκδοχη 3:

Ανακοινωνω το γεγονος με πανηγυρισμους. Ο βασιλης και καλα θα παει σε ενα πολυυυυυ ωραιο σχολειο γιατι ειναι μεγαλος τωρα και θα παει σε σχολειο για μεγάλα παιδακια (και καλα να καταλαβει οτι ειναι αλλο σχολειο χωρις να του θυμισω καταστασεις). Να παρω γλυκα να δωσει στους νεους του φιλους , καινουργια τσαντα κλπ. και μετα για να τον γιορτασουμε να παμε για γλυκο .

 

Αγχωνομαι παρα πολυ γιατι εκτος του οτι στον συγκεκριμενο σταθμο η προσαρμογη γινεται χωρις το γονεα ειναι και το κακο προηγουμενο και :cry::cry: . Δεν θελω να νοιωσει το παιδι μου οτι το παραταω αλλα απο την αλλη δεν θελω να μπηξω εγω τα κλαματα (οπως εκανα παλιοτερα) και να επηρεασω αρνητικα το παιδι. Εντωμεταξυ να τονισω οτι εχω τρομερο αγχος γιατι φοβαμαι. Οι κοπελες φανηκαν πολυ καλες (επισης δεν τους εχω αναφερει το γεγονος και δεν ξερω αν πρεπει), και το περιβαλλον υπεροχο. Πηγαμε σε αλλον τελικα.

 

Τι θα κανωωωωω?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαβασες τα άρθρα που γράφω πιο πάνωωω?

 

- ΔΕΝ επιβραβεύεις με γλυκό.

 

- δεν υπερβάλλεις στις περιγραφές σου και λες την πραγματικότητα, με ένα ήρεμο τόνο. φυσικά και περιγράφεις τα θετικά περισσότερο απο τα αρνητικά πράγματα, αλλά ούτε παραλείπεις τα αρνητικά, ούτε και υπερτονίζεις τα θετικά.

 

- μη συγκρίνεις με άλλα παιδιά λέγοντας ότι όλα τα παιδιά αυτό κάνουν

 

αποφασιστικότητα ότι κάνεις το καλό.

 

συζήτηση με το παιδί σου, γιατί παει σε άλλο σχολείο.

 

ρώτα τον και για το θέμα του αυτιού! και ότι στο καινούριο σχολείο αν παει να γίνει κάτι τέτοιο να σου το πεί γιατι απαγορεύεται να το κάνει αυτό η δασκάλα. πες του ότι δεν θα ξαναπάτε σε αυτή τη δασκάλα.

απάντησε στις απορίες του, δώσε του χρόνο να τις εκφράσει.

 

ότι πάτε σε άλλο σχολείο δεν είναι κακό να το ξέρει, να το συνδυάσεις με το προηγούμενο θέμα και το ότι απο εδώ και πέρα θα μιλάτε για να σου λέει το αν η δασκάλα είναι καλή μαζί του.

 

θα πείς κιόλας και άλλα θετικά πράγματα που έχει το καινούριο σχολείο.

δεν χρειάζεται καινούρια τσάντα - αν θέλεις μπορείς να πάρεις δεν ειναι κατι τρομερό. αν σε καθησυχάζει πάρτου μια.

 

πόσο σε παίρνει να τους πιέσεις ώστε την πρώτη μέρα να κάτσεις σε ένα παγκάκι?.

Μπορείς και να τονίσεις πραγματικά, το γεγονός που έγινε, και ότι ΔΕΝ φευγεις εάν δεν κάτσεις μια μέρα εκεί, έτσι ώστε να διασφαλίσεις ότι όλα είναι οκ. και ότι ο λόγος είναι αυτό το πράγμα. (αυτί, βία γενικότερα, μπορείς και να υπερβάλλεις λίγο!)

(κανονικά θέλει περισσότερες μέρες...)

 

να σας πώ κάτι....

μην αφήνεστε στις οδηγίες των υπευθύνων.

Πραγματικά είναι λάθος παιδαγωγικά να απαιτείται απο τον γονιό να φεύγει αμέσως.

Εάν το αισθάνεστε, και πραγματικά θέλετε να μείνετε μια μέρα έτσι ώστε να αισθανθεί την πρώτη μέρα ασφάλεια το παιδί σας ΑΠΑΙΤΗΣΤΕ ΤΟ.

τι θα παθουν αυτοί για μια μέρα?. αν σας πουν για άλλους γονείς θα πείτε, εγω δεν είμαι οι άλλοι γονείς, δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι γονείς.

 

οι οδηγίες που δίνεις είναι οι εξής

το παιδί σου όποτε θέλει μπορεί να βγεί να σε χαιρετήσει.

εσύ δεν το παροτρύνεις να παει στα άλλα πάιδιά, αυτό θα το κάνει η δασκάλα. εσύ είσαι απασχολημένη διαβάζοντας με προσοχή το βιβλίο σου όση ώρα εκείνος παίζει. αυτό θα του πείς κιόλας δηλαδή, απο πρίν. ότι εχεις να κανεις λιγη δουλίτσα με το βιβλίο σου, και οποτε θελει να ανοίγει την πόρτα ή να είναι μισάνοιχτη για να έρχεται να σε βλέπει να σου πεί τι κάνουν.

 

πραγματικά, δεν θα αλλάξει τίποτε εάν δεν αρχίσετε να απαιτείτε.

είναι δικαιολογία ότι δεν βοηθάει σε κάτι έστω και μια μέρα. σίγουρα το αισθάνεστε μέσα σας. μην αφήνετε τον οποιονδήποτε να καταπατά αυτό το συναίσθημα - για οποιουσδήποτε λόγους.

 

ξαναδιάβασε τα άρθρα, τύπωσε τα, έχε τα μαζί σου εκείνη την ημέρα για να σε καθοδηγούν.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι η Νινεττα και ειμαι καλα :lol: Σας γραφω για να σας πω τα νεα μας.Ο Αλεξανδρος παει καθε μερα στο νηπιαγωγειο χωρις κανενα παραπονο.Αρχιζω να πιστευω οτι περασαμε την περιοδο της προσαρμογης χωρις προβληματα(απο την πλευρα του παιδιου)καθε μερα ακουμε απο τον αλεξανδρο και ενα νεο ονομα φιλου του ,ενα νεο κολπο που εκανε στο σχολειο,κ.α. Μονο που την εχει ψωνισει λιγο, μας λεει οτι ειναι πολυ εξυπνος και πολυ ομορφος γιατι του το'παν λεει δυο κοριτσακια οτι ειναι πολυ μεγαλος γιατι εμαθε να μην διακοπτει την δασκαλα,οτι κανει φοβερες ζωγραφιες κ.λ.π.φυσικα ολα αυτα του τα λεω και εγω τωρα ομως που τα λεει η δασκαλα και τα παιδακια τα πιστευει κιολας :lol::lol: Ευχομαι να μην προσγειωθει αποτομα.εγω τωρα λεω πως ειμαι καλα γιατι γυριζω σπιτι μου επιτελουςΛιγο καιρο πριν αν δεν εφτανε η ωρα της επιστροφης του απο το σχολειο δεν πατουσα σπιτι ηταν τρομερα αδειο :( Εχω ξανα χρονο με τον αντρα μου!!!!φτιαχνω κανενα φαγητο της προκοπης ,ακουω την μουσικη που μου αρεσει.ετοιμαζω αυτα που θελω για την δουλεια μου!αντε και στα δικα σας :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να τους πιεσω εγω. Μαλλον αυτοι με πιεζουν. Το αν το παιδι θα μεινει και μεσημερι γενικα θα εξαρτηθει και καλα απο την προσαρμογη του. :? Και ετσι εχω αγχωθει και εγω + ολα τα αλλα.

 

Οσο για το να μεινω μαζι του την 1η μερα (1 ωρα θα κατσει) μου ειπαν οτι ειναι αδυνατον γιατι ειναι δοκιμασμενο οτι το παιδι θα κολησει πανω μου και θα κλαιει και θα ειναι πιο δυσκολο.

 

Το αποφασιστικοτητα οτι κανω το καλο πρεπει να το νοιωσω για να το μεταφερω :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

για απάντησέ μου με εντελώς απλή λογική.

πως θα κολλήσει πάνω σου και θα κλαίει απο τη στιγμή που κανένας δεν το τραβάει βίαια μακριά σου, και εσύ είσαι εκεί?

 

και αν θέλει, πηγαίνει στα παιδιά και αν δε θέλει δε πηγαίνει?(κανένας δεν του λέει για πρέπει και τέτοια)

 

στόχος αυτής της μιας έστω μέρας είναι να δεί πόσο ωραία περνάνε τα παιδιά εκεί. το ότι παίζουν, το ότι η δασκάλα τους δείχνει κόλπα, το ότι βγαίνουν στον κήπο να παίξουν... αυτά εάν δεν τα έχει ζήσει πριν τον αποχωρισμό, πως να έχει κάτι να πιαστεί για να παρηγορηθεί που θα σας αποχαιρετήσει?

 

και την μια ώρα πως το δικαιολογουν την πρώτη μέρα που το αφήνεις? τι θα καταλάβει σε μια ώρα για το τι γίνεται έκεί? ....τέλος πάντων..

 

θα ξαναπάτε οι δυό σας μια μέρα απλώς για να δείτε το σταθμό???

 

ή την πρώτη μέρα κατευθείαν θα τον αφήσεις???????? (έστω και για μια ώρα)..

 

(τα παιδιά δεν έχουν αίσθηση της "μιας ώρας" δεν μπορούν να καταλάβουν εάν τους πεις σε μια ώρα θα γυρίσω...- η παρηγοριά το ότι μια ώρα έιναι μόνο μια ώρα, είναι εντελώς λανθασμένη...... η εγκατάλειψη όμως, είναι εγκατάλειψη. και στα μάτια μου εάν ένα παιδί αφήνεται σε κάποιον που ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ, έχει ξαναδεί μόνο για λίγα λεπτά, μιαφορά, κατευθείαν και μένει χωρίς τον γονέα του..... ε δεν είναι σωστό.

 

ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΑΤΟΜΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ που θα προσλαμβάνατε το οποίο δεν γνωρίζετε? να ξεκινήσετε έτσι κατευθείαν? δεν θα βάλετε στο πρόγραμμα κάποιες μέρες στις οποίες να γνωρίσει το παιδί σας το άτομο αυτό πριν φύγετε και το αφήσετε μόνο μαζί του?

 

ΠΩΣ είναι δυνατόν εάν σας πιέζουν να το κάνετε αυτό να μην έχετε τύψεις? είναι δυνατόν?....? αναρωτηθείτε το λίγο.....

 

οι δικαιολογίες αυτές που σας λένε έιναι απόλυτες για το λόγο ότι έχουν σκοπό να βολέψουν τον παιδικό σταθμό και όχι να σεβαστούν το παιδί.

Πάρτε το χαμπάρι, ότι όταν σας το ζητάνε αυτό ΔΕΝ τους νοιάζει εκείνη τη στιγμή η σχέση σας με το παιδί σας, αλλά περισσότερο να μην έχουν κάποιον πάνω απο το κεφάλι τους.

5 μέρες υποχρεώνουν τους γονείς ή οικείο πρόσωπο εκεί που δουλεύω να είναι παρόντες. ΓΙΑΤΙ να το κάνουν αυτό πες, για ποιό λόγο... για πλάκα? επειδή γουστάρουν να έχουν τους γονείς απο πάνω, με τις φυσιολογικές ανησυχίες και ανασφάλειές τους?

γιατί νοιάζονται για τα παιδιά. για την ψυχή τους και επειδή πιστεύουν στο ότι η διαπαιδαγώγηση δεν γίνεται πλέον με την επιβολή και με το έτσι θέλω στο παιδί.

 

το να διώχνεις τον γονιό απο την πρώτη μέρα σε ηλικία προσχολική είναι αυταρχικό. είναι νοοτροπία "ε θα αντέξει, δε παθαίνει τίποτα" "ας κλάψει λίγο, να σκληραγωγηθεί" "θα του περάσει"...

σας αρέσει αυτή η νοοτροπία ? ακολουθήστε την...

εάν ΔΕΝ σας αρέσει όμως, μην την ακολουθείτε επειδή προσπαθούν κάποιοι να σας κάνουν πλύση εγκεφάλου, με το ζόρι και με δικαιολογίες βολέματος. Και μην μπαίνετε στη διαδικασία να φοβηθείτε να γίνετε αντιπαθητικές. προτιμάτε να είσαστε συμπαθητικές και να υποφέρει το παιδί σας, ή να σας θεωρούν αντιπαθητικές αλλά αυτό που θέλετε για το παιδί σας να το έχετε κάνει?.

 

ξαναγράφω ότι για να αλλάξουν τα πράγματα, είναι ανάγκη να γνωρίζετε τι θέλετε γιατί το θέλετε, και να το απαιτείτε...

έτσι δεν είναι με όλα τα πράγματα στη ζωή? εάν απλώς δεχόμαστε αυτό που μας προσφέρουν στο πιάτο (ειδικά στην ελλάδα), κατα πάσα πιθανότητα θα βγούμε χαμένοι.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 μέρες υποχρεώνουν τους γονείς ή οικείο πρόσωπο εκεί που δουλεύω να είναι παρόντες. ΓΙΑΤΙ να το κάνουν αυτό πες, για ποιό λόγο... για πλάκα? επειδή γουστάρουν να έχουν τους γονείς απο πάνω, με τις φυσιολογικές ανησυχίες και ανασφάλειές τους?

γιατί νοιάζονται για τα παιδιά. για την ψυχή τους και επειδή πιστεύουν στο ότι η διαπαιδαγώγηση δεν γίνεται πλέον με την επιβολή και με το έτσι θέλω στο παιδί.

 

Θα το πας σε δημοσιο η σε ιδιωτικο? Ρωτησες τι πτυχια εχουν οι παιδαγωγοι? Γιατι αν ειναι από ΤΕΙ υπενθυμισε τους οτι η προσαρμογη ήταν ενα παρα πολύ μεγαλο κεφαλαιο και αυτο που μας τονιζαν ηταν οτι ο γονιος δεν πρεπει να φυγει αμεσως.. Ο γονιος ειναι τοσο ανησυχος γι αυτον τον αποχωρισμο οσο και το παιδι και θα πρεπει να δωθει χρονος και στους δυο να προσαρμοστουν. Και για να προσαρμοστουν πρεπει να γνωρισουν το χωρο.. Επεφτε θεμα παντα στις εξετασειςκαι αν εγραφες το αντιθετο κοβοσουν...

Αν ειναι από κανα ΤΕΕ πες τους πως η εκπαιδευση τους ειναι ανεπαρκης (συγνωμη αν καποιος παρεξηγηθει αλλα εχω διδαξει και ξερω την υλη αυτων των παιδιων) και ισως θα επρεπε να διαβασουν και κανα βίβλιο παραπανω να διευρυνουν τις παιδαγωγικες τους γνωσεις..

Εχω συναντησει παιδια που την πρωτη μερα δεν εφευγαν από την αγκαλια της μαμας.. Μπηκε η μαμα μεσα στην ταξη αγκαλια με το παιδι και παρακολουθουσαν.. σιγα σιγα το περιβαλλον εγινε πιο οικειο και ο απωχωρισμος ποιο ομαλος. Ακομα κι αν την πρωτη μερα την περασει κολλημενος πανω σου, ειναι δικαιωμα του. Θελει το χρονο του για να γνωρισει το χωρο, να εξοικειωθει με τα καινουργια προσωπα και την καινουργια κατασταση, να εντοπισει μεσα στο πλήθος ενα "φιλικο" προσωπο και να κατευθυνθει σιγα σιγα προς αυτο.

Την πρωτη μερα που πηγα στα ΤΕΙ πηρα μαζι μου τη μαμα μου... Καθισε και με περιμενε, δεν γνωριζα κανεναν και αισθανομουν τρομερη ανασφαλεια. μερχι το τελος της μερας ειχα γνωρισει μια κοπελα που το προσωπο της μου φανηκε πιο συμπαθητικο από τους αλλους και την άλλη μερα πηγα μονη μου ξερωντας ομως οτι θα υπηρχε καποιο ατομο πιο οικειο από τα υπολοιπα...

Αν εγω εχω αυτη την αναγκη φανταστειτε ενα παιδακι...

Δεν μπορουμε να απαιτουμε να μην βλεπει τα στρουμφακια το παιδι μας στο σχολειο οταν καταπατουνται τα στοιχειωδη δικαιωματα τους.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδικος ειναι Δημοσιος και σταυροκοπιομαστε να τον παρουν μεσημερι. Αν παραζορισω το πολυ πολυ να μην τον κρατησουν. Θα το παλεψω και θα σας πω νεοτερα. Αν δεν καταφερω να τους πεισω τι να κανω? Να πω δεν τον φερνω? Και που θα βρω παιδικο?

 

Δωρα θα τους πω και αυτα που εγραψες μπας και....!

 

Μην σας φανει ηληθιο αλλα αν δεν με αφησουν τελικα θα σωσει καθολου την κατασταση να παρει ττον Πακη μαζι του? (το αγαπημενο του αρκουδακι). Εχω επισης σκεφτει να αφησω το αυτοκινητο εξω απο τον σταθμο σε σημειο που θα το βλεπει (ή ακομα και να κατσω και εγω αν και μου ειπαν οχι) . Θα βοηθησουν καθολου αυτα? Ακουγονται ηληθια αλλα ειμαι απελπισμενη.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Το ωραριο των παιδικων σταθμων ειναι 7 με 4 (σε καποιους 4 παρα τεταρτο) Δεν εχουν δικαιωμα να μην το κρατησουν. Εκτος αν οταν το εγραψες εκανες καποια ειδικη συμφωνια (εγγραφη αλλιως και να συμφωνησες προφορικα μπορεις να κανεις την ανηξερη) οτι το παιδι δεν θα μενει το μεσημερι... (πες τους οτι θα στειλεις το μεσημερα να τους φαει.. ισως πιασει αυτο ειναι μαλλον το ΙQ τους :?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν με ρωτησαν καν . Απο μονη μου εγραψα στην βεβαιωση το ωραριο μου ωστε να κανει μπαμ και τους το ειπα και προφορικα. Η απαντηση ηταν οτι ειναι παρα πολλα τα παιδια που δηλωσαν μεσημερι. Θα δουν πως θα παει η προσαρμογη και θα μου πουν μετα. Και σε ολες ετσι εχουν κανει. Καμια μαμα δεν ξερει. :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξη.. αλλα να ξερεις οτι δεν εχουν δικαιωμα να κανουν αυτες επιλογη στο ποια παιδια θα μεινουν και ποια οχι. Ειναι υποχρεωμενες να κρατησουν οσα κανουν εγγραφη ασχετα απ΄το αν εχουν χωρο να τα κοιμησουν η οχι.. Αν δεν εχουν να φροντισουν να μπουν.. Και πως τολμανε να κανουν λογο για το πως θα παει η προσαρμογη τη στιγμη που δεν ακολουθουν τους στοιχειωδης κανονες της προσαρμογης?

και στην τελικη αν γουσταρεις να αφησεις εκει το παιδι σου μεχρι το απογευμα καινα κλαιει με μαυρο δακρυ ειναι δικαιωμα σου... Μπορουν να στο καθυστερησουν το πολυ 10 μερες οχι παραπανω

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έγραψα κάτι και σβήστηκε...

 

αν πας την πρώτη μέρα με κρουασάν και φρούτα και κεράσεις δασκάλες διεύθυνση και παιδιά της τάξης του, μετά πας και στη διευθύντρια να μιλήσετε για άσχετα θέματα και έτσι περάσει η πρώτη ώρα?..

 

πάλι καλά dora που σας τα λέγανε τότε...

είναι μήπως σε καποιο βιβλίο γραμμένο? αν ναι θα βοηθούσε να πήγαινε με αυτή τη σελίδα εκεί και να ρωτήσει γιατί δεν τηρείται αυτό που διδάσκουν οι καθηγητές? απλώς ενημερωτικά δηλαδή.

ανάλογα με τα επιχειρήματα, ίσως μετά να έχεις και παραπάνω στοιχεία για το πως θα τους αντιμετωπίσεις. ?

δεν ξέρω γιατι πραγματικα δεν μπορώ να φανταστώ την νοοτροπία και ψυχολογία αυτών των ανθρώπων..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρια μου εμεις στη σχολη δουλευαμε με σημειωσεις. Μας εγιναν καποια βιβλια αλλα ηταν ασχετα.. Ηταν βιβλια που μπορει ο καθε γονιος να αγορασει από τα βιβλιοπωλεια για να ενημερωθει.. Για τα ΤΕΙ θεσσαονικης και Γιαννενα δεν ξερω τι κανανε.. αυτοι μαθαινανε τον "πρωινο κυκλο" ενω σε εμας το θεωρουσαν απαρχαιωμενο συστημα και ηταν καθετοι στο να μην το κανουμε. Δυστυχως δεν εχω καθολου βιβλιογραφια.. Ηταν περιεργο τουλαχιστον τοτε το συστημα στο ΤΕΙ ΑΘηνων.. για να περασεις το μαθημα επρεπε να παρακολουθεις υποχρεωτικα αλλιως δεν ηξερες τι ειχε ειπωθει στην ταξη και δεν παιρνουσες.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

αν πας την πρώτη μέρα με κρουασάν και φρούτα και κεράσεις δασκάλες διεύθυνση και παιδιά της τάξης του, μετά πας και στη διευθύντρια να μιλήσετε για άσχετα θέματα και έτσι περάσει η πρώτη ώρα?..

 

O μικρος θα θελει να ειναι μαζι μου στην διευθυντρια και εκει θα γινει μαχη. Χωρια που μου οταν την ρωτησα να ειμαι απ εξω να με βλεπει μονο μου ειπε οχι γιατι θα κλαιει να ερθει σε μενα. Γι αυτο σκεφτηκα να παρει γλυκα μαζι του να κερασει τους φιλους του κλπ. Ωσπου να τα δωσει δεν θα περασει λιγη ωρα? Ωσπου να τα φανε δεν θα περασει αλλη λιγη ωριτσα? :lol: Δλδ ελπιζω και ευχομαι να παρει γραμμη οτι λειπω οσο γινεται αργοτερα.

 

Γενικα οσα μου ειπε λεει και καλα οτι ειναι δοκιμασμενα για την πιο ανωδυνη και ευκολη προσαρμογη του παιδιου. Οτι και καλα εγω μπορει να αγχωνομαι αλλα εκεινο θα περασει καλυτερα ετσι (παρατωντας το :evil: )

 

Αν δω και δεν αντεχω η επομενη εναλακτικη ειναι ευρεση ιδιωτικου παιδικου σταθμου και 300αρα μειον που δεν αντεχουμε. :?

 

Μαριααααα. Το αρκουδακι μαζι του θα βοηθησει?

Λεω επισης να βρω κατι σαν κλεψυδρα και να του δωσω για να καταλαβει ποτε θα γυρισω αλλα μιας ωρας κλεψυδρα? Βασικα ψαχνω κατι σαν ρολοι που να καταλαβαινουν τα παιδια να ξερει πως κοντευει η ωρα. Αλλα να αλλαζει ωρα για την 2η και τριτη μερα (κατι σαν τους φυλακισμενους με τις γραμμες :cry: )

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εlenik μετα την πρωτη δευτερη μερα θα ξερει ακριβως ποτε θα πας να τον παρεις αφου θα ειναι μετα ή κατα τη διαρκεια καποιας συγκεκιμενης δραστηριοτητας αφου στους σταθμους ακολουθουν προγραμμα...

 

εισαι πολυ αγχωμενη και το καταλαβαινω απολυτα... προσπαθησε ομως να το αποβαλεις γιατι ακομα και αν το κρυβεις καλα σιγουρα αυτο θα περναει στο παιδι...

 

Παιρνοντας του ρολογια κλεψυδρα ή κατι σχετικό νομιζω οτι αυτοματως του θετεις το θεμα της φυγης απο το σχολειο και της καταναγκαστικής παραμονής του εκει .... ακομα και το αρκουδακι δεν θα το εδινα συνειδητα εκτος αν επεμενε εκεινος παρα πολυ...

 

Να σαι αισιοδοξη και να το πιστευεις καταρχήν εσυ οτι εκει θα περναει καλα.. παντα εχουμε τα ματια μας ανοιχτα αλλα πρεπει να ξεκιναμε παντα θετικα...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

Είπα να σας γράψω τις προόδους που κάνουμε, για να μην γράφουμε πάντα μόνο τα δυσάρεστα.

Το ΣΚ ο Αναστάσης μου ανέφερε πολλές φορές το σχολείο του, χωρίς να τον ρωτάω εγω, μου ανέφερε τραγουδάκια που λένε και την προσευχούλα που λένε πριν φάνε.

Μου έκανε φοβερή εντύπωση! Μέσα σε 4 εβδομάδες έμαθε ένα σορό πράγματα.

Το Σάββατο όταν πήγαμε για ψώνια περάσαμε από τον δρόμο που πάμε για τον παιδικό του, φυσικά ο Αναστάσης τον γνώρισε και μου λέει που πάμε Μαμά?? Αυτός είναι ο δρόμος για το σχολείο. Του λέω Σάββατο είναι Αναστάση δεν έχεις σχολείο για ψώνια πάμε!.......Α! καλά μαμά! Μου αρέσει πολύ το σχολείο …… :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: ……..ντοινκγγγγγγγγγγγ :shock::shock:

 

Βέβαια ακόμα έχουμε εφιάλτες τα βράδια ( Μαρία Σ. πρέπει να ανυσυχώ??) φωνάζει μαμά μου που είσαι, δεν θέλω να παω σχολείο κλπ. Σήμερα μου ζήτησε να κοιμηθεί μαζί μας, φυσικά και τον άφησα, θέλω να νιώσει ασφαλείς. Τι άλλο μπορώ να κάνω να τον βοηθήσω???

Link to comment
Share on other sites

....Το αρκουδακι μαζι του θα βοηθησει?

Λεω επισης να βρω κατι σαν κλεψυδρα και να του δωσω για να καταλαβει ποτε θα γυρισω αλλα μιας ωρας κλεψυδρα? Βασικα ψαχνω κατι σαν ρολοι που να καταλαβαινουν τα παιδια να ξερει πως κοντευει η ωρα. Αλλα να αλλαζει ωρα για την 2η και τριτη μερα (κατι σαν τους φυλακισμενους με τις γραμμες :cry: )

Elenik αν το παιδί εκφράσει έντονη επιθυμία και θέλει να πάρει κάποιο αγαπημένο αντικείμενο από το σπίτι πάρ'τε το. Θα το κάνει να νιώσει ασφάλεια και ότι έχει κάτι οικείο. Δεν ξέρω τι γίνεται με το πρακτικό του θέματος, έχω συζητήσει με νηπιαγωγούς που λένε ότι αν φέρνει το κάθε παιδί ενα παιχνίδι από το σπίτι γίνεται χαμός και μαλώνουν για τα παιχνίδια τελικά. Ισως κάποια παιδαγωγός να μπορεί να προτείνει κάτι. Εγώ σκέφτομαι ότι μπορείς να του πες ότι θα έχει το αρκουδάκι στην τσάντα του (να μη μπει δηλαδη με αυτό) και μπορεί να το βγάλει αν θελήσει. Ή θα δώσετε το αρκουδάκι στη δασκάλα του να φυλάει και μπορεί να το ζητήσει. Συνήθως είναι μια ασφάλεια για το δρόμο και για τις πρώτες στιγμές, που συμφωνώ απόλυτα να μείνεις κι εσύ μέσα, όπως γράφει η Μαρία πιο πάνω.

Όσον αφορά την ώρα, μην ανησυχείς, ακόμη και τα παιδιά που δεν ξερουν να διαβάζουν την ώρα γνωρίζουν πότε έρχεται η ώρα να τα πάρουν οι γονείς τους. Συνήθως τη συνδιάζουν με κάποια δραστηριότητα που προηγείται. Εξάλλου, δε θα βοηθούσε αν καθόταν κάπου και μετρούσε το χρόνο λεπτό προς λεπτό... Σκοπός είναι να προσαρμοστεί και να περάσει καλά, και γιαυτό να επιμείνεις σε όσα γράφουν τα κορίτσια παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

εχω να σου κανω μια προταση.ευχομαι να πετυχει.μπορεις να του δωσεις το ρολοι σου αν εχεις δηλαδη καποιο που να φορας προχειρο.τυπου swatch δηλαδη ο.κ.θα ειναι λιγο μεγαλο ομως μπορεις να του κανεις μια τρυπουλα στο λουρακι για να του κανει.ετσι εχουμε ενα μεταβατικο αντικειμενο που το συνδιαζει με εσενα.μετα βαλε 2 γραμμουλες με αυτοκολλητη ταινια πανω στο ρολοι στην ωρα που θα πας να το παρεις πες του οτι οταν φτασει ο μικρος δεικτης εδω και ο μεγαλος εδω θα ερθω να σε παρω.ετσι θα ξερει.καλη επιτυχια!!!Α! αν δεν εχεις δικο σου μπορεις να του αγορασεις καποιο.υπαρχουν και για πολυ μικρα παιδακια με διαφορετικο χρωμα στους δεικτες και μεμεγαλους αριθμους.και εκει ομως βαλε τα αυτοκολλητα για σιγουρια και ΜΗΝ ΑΡΓΗΣΕΣ.(το δικο σου ομως ειναι πιο καλα)

Link to comment
Share on other sites

mtheo είσαστε σε πολύ καλό δρόμο όπως σίγουρα βλέπεις και συ...

 

καλά κάνεις που είσαι ελαστική στο θέμα του ύπνου για αυτό το διάστημα.

 

Χρειάζεται την υποστήριξη αυτή, και πίστεψέ με κάνει μεγάλη διαφορά.

 

Σε λίγο καιρό θα δείς που αυτά θα ελαχιστοποιηθούν.

 

η παρέα με τα άλλα παιδιά ειναι πολύ καλό - κάλεσες κάποιο απο τη τάξη του να βρεθούν εκτός σχολείου? στο σπίτι σε παιδότοπο ή ακόμα καλύτερα σε πάρκο?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι.. συμφωνω με τη Μαρια..

Κατσε και περιμενε μια μερα να συναντησεις καποιες λαλλες μαμαδες (καποιες να σου φαινεται συμπαθητικες και σενα) και δεν ειναι ντροπη ζητησες τους να συναντηθητε.. Εξηγησε της οτι ειναι πρωτη χρονια του παιδιου στο σταθμο και οτι ειναικαλο να κανει το παιδι σχεσεις με τα παιδια εκτος σχολειου.. Να δεις που και αυτες τα ιδια προβληματα εχουν..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, κορίτσια (κι αγόρια)!!!

Αποφάσισα να γραφτώ κι εγώ στην παρέα σας γιατί αυτή την εποχή αντιμετωπίζουμε το γνωστό πρόβλημα της προσαρμογής στον παιδικό σταθμό.

Ο γιος μου ο Βασίλης είναι 23 μηνών και έχουμε ξεκινήσει βρεφονηπιακό σταθμό από τις 3/9. Ακόμα δεν έχει προσαρμοστεί, αν και η κατάσταση είναι λίγο καλύτερη.

Στο σταθμό είναι πολύ πολύ ήσυχος, ακούει τη δασκάλα του, αλλά δεν πλησιάζει τα άλλα παιδιά. Έχει σταματήσει να κλαίει και να με ζητάει, από τη δεύτερη εβδομάδα περίπου.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν επιστρέφει στο σπίτι έχει φοβερά νεύρα και υπερένταση και ξεσπάει ιδιαίτερα σε μένα κι όχι στον μπαμπά του. Του φταίνε όλα, ουρλιάζει, ξεσπάει σε κλάματα, θέλει αγκαλιά και όταν τον παίρνω δε θέλει, αλλά αν τον αφήσω ξαναθέλει κτλ. Το βράδυ τις δύο πρώτες εβδομάδες δεν κοιμόταν καθόλου καλά, έκλαιγε στον ύπνο του, με φώναζε, ξύπναγε και ήθελε τα χίλια δυο παράλογα πράγματα. Από την τρίτη εβδομάδα μέχρι τώρα, αυτό γίνεται περίπου κάθε 4 ημέρες. Μου λέει ότι δεν τον αγαπάω ή όταν ξυπνάει και κλαίει, παρόλο που τον έχω αγκαλιά φωνάζει ότι δεν είμαι η μαμά του κι ότι η μαμά του έφυγε!

Να σας ενημερώσω ότι φεύγει με το σχολικό στις 6.30 και γυρνάει στις 17.00. Επίσης πριν πάει στο σταθμό, ήταν ένα πολύ καλό και χαρούμενο παιδάκι που με άκουγε, αλλά τώρα έχει αλλάξει εντελώς.

Ελπίζω να μη σας κούρασα. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το πώς να χειριστώ την κατάσταση. Κάνω υπομονή, αλλά ειλικρινά αναρωτιέμαι αν θα προσαρμοστεί ή αν θα πρέπει να κάνουμε εμείς κάτι (να μειώσουμε το ωράριο με κάποιο τρόπο, να αλλάξουμε σταθμό κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...