Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ


ateli

Recommended Posts

Δε βρίσκεις άκρη!! Δυστυχώς θα κάνουν αυτό που τους βολεύει. ¨οσο για τους γιατρούς δεν τους συμφέρει να κοντραριστούν με την κλινική.

Το χειρότερο είναι ότι μερικές φορές σου φέρνουν το μωρό και μόλις το έχουν ταίσει. Αυτό θηλάζει λίγο αφού η φύση του το ζητάει και κάνει εμετό. Μου έχει τύχει δύο φορές μέχρι τώρα και ελπίζω να μη ξαναγίνει.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 875
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οσο για τους γιατρούς δεν τους συμφέρει να κοντραριστούν με την κλινική.

 

Η κλινική δεν υπάρχει χωρίς τους γιατρούς... Η κλινική δεν μπορεί να κοντραριστεί με τους γιατρούς... Οι γιατροί είνια που πάνε τις πελατισσες εκεί...

Link to comment
Share on other sites

να παρεις τα αλλα τρια πιτσιρικια σου και να τα βαλεις να κανουν διαμαρτυρια στο προσωπικο με πανο και να φωναζουν για το συμφερον του μικρου μωρου..επισης μπορεις να τους πεις οτι θα φωναξεις τον λαζοπουλο :shock::shock::shock:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι έγκυος και απλά σκέφτομαι διάφορα , ένα απο αυτά ο θηλασμός

Για να κρατήσω αυτό το μωρό στην αγκαλιά μου κάνω ενέσεις ηπαρίνης(innohep) και θα ήθελα να μάθω αν θα μπορέσω μεθαύριο με το καλό που θα γεννήσω να θηλάσω τη μπουμπού μου!

Συνέβη σε καμμία απο εσάς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι έγκυος και απλά σκέφτομαι διάφορα , ένα απο αυτά ο θηλασμός

Για να κρατήσω αυτό το μωρό στην αγκαλιά μου κάνω ενέσεις ηπαρίνης(innohep) και θα ήθελα να μάθω αν θα μπορέσω μεθαύριο με το καλό που θα γεννήσω να θηλάσω τη μπουμπού μου!

Συνέβη σε καμμία απο εσάς?

 

Και βέβαια, να την θηλάσεις!!!! Η ηπαρίνη ακόμα και η χαμηλούς μοριακού βάρους που πέρνεις εσύ έχουν αρκετά υψηλό μοριακό βάρος και δεν εκκρίνονται στο γάλα :)

Άσε που δεν θα συνεχίσεις να την πέρνεις μετά τη γέννα, και θα την στατήσεις και καμιά μέρα πριν έτσι δεν είναι;;;;

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν ότι θα τη σταματήσω λίγες μέρες πριν τον τοκετό αλλά μετά ίσως χρειαστεί να τις χτυπήσω σε όλη τη λοχεία...

 

θα δείξει ανάλογα με τις εξετάσεις μου

επειδή θα ήθελα να θηλάσω το μωρό μου, να πάνε όλα καλά πρώτα ο Θεός,είπα μήπως έτυχε σε καμμία κοπέλα να μου πεί :wink:

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν ότι θα τη σταματήσω λίγες μέρες πριν τον τοκετό αλλά μετά ίσως χρειαστεί να τις χτυπήσω σε όλη τη λοχεία...

 

Πάντως είναι συμβατή με τον θηλασμό :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Φοβερή κρίση ημικρανίας. Μπορώ να πάρω voltaren υπόθετο; Αν ναι, μπορώ να θηλάσω όποτε θέλει το μωρό ή πρέπει να περάσουν κάποιες ώρες;

 

Θα σπάσει το κεφάλι μου. :(

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Για βολταρεν υπόθετο δεν ξερω αλλα το παρασεταμολ (ντεπον , παναντολ) ξέρω οτι επιτρεπετε και μπορει κατευθειαν να θηλάσει το μωρακι σου :)

Παρε διπλο ομως για να σε πιασει !

 

Περαστικουλια και γρήγορα !!! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν βρεθηκα στο νοσοκομειο με αφυδατωση απο υψηλο πυρετο μου ειπαν οτι πανω απο 50 κιλα πρεπει να περνουμε διπλο ντεπον για να εχει αποτελεσμα και μου δωσανε κατευθειαν 2 να πιω.

Εκεινες τις μερες επερνα ντεπον-πονσταν εναλαξ και θηλαζα και τη μικρη μου!

Και βολταρεν εβαζα τις πρωτες μερες μετα τη γεννα.

Περαστικα!

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορεις να παρεις voltaren Υποθετο.. ο γιατρος μου το συνεστησε αφοβα, πολυ καλυτερο απο το να παρεις ντεπον και πιο δραστικο θα ελεγα.. σε 15 λεπτακια πονος τελος.. εχω παρει με την σεσουλα..

επισης στην κλινικη οταν ημουν ακομα και απο τα πονακια που ειχα απο τα ραμματα της καισαρικης μου εβαζαν 1 καθε μερα σαν αντιβιωση..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας :) Είστε τόσο γλυκά πλάσματα - τρέχετε με τα ζουζουνάκια σας, φροντίζετε σπίτια και συζύγους, προλαβένετε να απαντάτε γρήγορα και σε μαμάδες-ερείπια, όπως ήμουν εγώ εχθές το βράδυ...

 

2 Advil πήρα μαζί τελικά, και άρχισα να συνέρχομαι κατά τα μεσάνυχτα. Βρε τι τράβηξα...

 

Και πάλι σας ευχαριστώ για την καλόκαρδη διάθεσή σας.

 

Φιλιά πολλά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

περαστικουλια!!!!

ασχετο αλλα πως τα πηγες με τη 3ημερη απουσια??ολα καλα????

 

Όλα πήγαν πολύ καλά :) Έφαγε 13 από τα 15 γεύματα που είχα αφήσει, σταγόνα ξένο δεν ήπιε, όλα καλά.

 

Εσείς πώς πήγατε; Την είχες αφήσει την Παρασκευή το βράδυ, ε; Όλα καλά; Ελπίζω και εσύ να πέρασες καλά :)

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

και εμεις ολα καλα!!!!αυτη τη βομαδα μαζευω τα κομματια μου,αφου απο δευτερα επιστρεφω στη δουλεια!!!ειμαι βεβαια λιγο αγχωμενη αλλα θελω να πιστευω οτι θα τα καταφερουμε καλα!!!!φιλια

τρεμε σκαλωσια επιστρεφω στη δουλειααααααααααα :lol:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

θηλαζω αποκλειστικα και θα πρεπει να αφαιρεσω ενα δοντι με γναθοχειρουργικη επεμβαση (απο οτι εχω διαβασει εδω στο φορουμ επιτρεπεται).Εκτος απο την ενεση θα χρειαστει για καμια εβδομαδα να παρω αντιβιωση.Επειδη θηλαζω αποκλειστικα γνωριζει καποιος που θα δω ποια φαρμακα ειναι συμβατα με τον θηλασμο και ποια οχι?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τότε η παιδίατρος μου, μου είπε να περιμένω όταν σταματήσω το θηλασμό να κάνω οτιδήποτε;

Γιατι θα ειναι ολιγον τι ασχετη με τον θηλασμο,οπως οι περισσοτεροι γιατροι,παιδιατροι, γυναικολογοι κτλ.

Εδω προχτες ειπα στον γυναικολογο μου οτι δινω μητρικο γαλα στο μωρο και εμεινε ετσι :shock::shock::shock: Του πα οτι θηλαζω οχι οτι αντλω,μην παθαινε και τιποτα :lol::lol:

Μου πε εισαι εξαιρεση!!!Ακου 8 μηνες θηλασμο!!!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...