Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

γιατρε καλημερα σας

ειχα επικοινωνησει και στο παρελθον μαζι σας και θα ηθελα για ακομα μια φορα τη γνωμη σας. ο συζυγος εχει κανει 3 σπερμοδιαγραμματα εκ των οποιων τα 2 πολυ ασχημα με αποτελεσμα να μας ωθουν στην εξωσωματικη. θα ηθελα την γνωμη σας γιατι ειλικρινα εχω αρχισει να σκεφτομαι με το πορτοφολι και οχι με το μυαλο μου.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ δεκεμβριος 2012

 

 

ημερες αποχής: 2

 

ογκος σπερματος : 2,5 ml

ph 7.5

ρευστοποιηση κ.φ min

συσταση ομοιογενης

 

Μικροσκοπικα Ευρηματα

πυοσφαιρια = σπανια

Ερυθρά = οχι

Σπερματιδες = οχι

Σπερματοκυτταρα = οχι

Προστατικα κυτταρα = οχι

βλεννη= οχι

 

ΣΥΓΚΟΛΗΣΕΙΣ

απλές = σπανιες

Με πυοσφαιρία = οχι

Κεφαλη με κεφαλή = οχι

Ουρα νε κεφαλή = σπανιες

ουρά με ουρα = σπανιες

μικτές = σπανιες

 

 

ΕΜΜΟΡΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ ΑΝΑ ΜL = 24.000.000 ΦΤ > 20.000.000

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡ... ΟΛΙΚΟΣ 60.000.000 ΦΤ. > 40.000.000

ΖΩΤΙΚΟΤΗΤΑ (ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑ ) 50% Φ.Τ 50% ΣΤΑ 60 min

 

κινητικοτητα 1η ωρα 2η ωρα 3η ωρα

 

ταχεια κινηση 40% 38% 30%

 

νωθρη κινηση 10% 10% 12%

 

επι τοπου 7% 6% 5%

 

ακινητα 43% 46% 53%

 

 

 

 

Μορφολογια σπερματοζωαριων

τυπικες μορφές 80%

Ατυπες Μορφες 10%

Ανωμαλίες κεφαλής 10%

 

 

Οκτωβριοσ 2013

ημερες αποχης 3

οκγος 1,5

ρευστοποιηση ατελης

ph 8,5

οψη φυσιολογικη

γλοιοτης αυξημενη

συγκεντρωση 17 >10/ml

ολικος αριθμος 26 >10

ζωτικοτητα 68%

κυτταρικα στοιχεια -

συγκολισεις -

συσσωρευσεις -

κινητικοτητα % 1η ωρα 2η ωρα

ταχεια 0 0

βραδεια 8 0

μη προωθητικη κινηση 16 7

ακινητα 76 93

κινουμενα 24 7

προωθητικη κινηση 8 0

Μορφολογια %

φυσιολογικα 14

Ανωμαλιες κεφαλης 81

Ανωμαλιες μεσου τμηματος 10

Ανωμαλιες ουρας 9

κυτταροπλασματικο υπλοιμα 2

τερατοσπερματικος δεικτης 1,16

 

σε αυτο το δευτερο σπερμοδιαγραμμα βρεθηκε εντεροκοκκος σε εναεροβια καλλιεργεια και ληφθηκε αντιβιωση

 

3ο σπερμοδιαγραμμα 13/2/2014

 

ογκος ανα ml 0.8

Αριθμος σπερματοζωαριων ανα ml 20 εκατομυρια

ολικος αριθμος σπερματοζωαριων 16 εκατομυρια

στρογγυλα κυταρα 0,0

 

κινητικοτητα αρχικου δειγματος

ζωηρα 0%

προσθια κινουμενα 25%

επιτοπου 11%

ακινητα 64%

 

συνολικα προσθια κινουμενα 25%

συνολικα κινουμενα 36,0%

 

δειγμα μετα την επεξεργασια

 

ογκος πριν την επεξεργασια 0,3 ml

ογκος μετα την επεξεργασια 1 ml

αριθμος σπερματοζωαριων ανα ml μετα την επεξεργασια 2

κινητικοτητα μετα την επεξεργασια

%1η ωρα

ζωηρα 5

προσθια 40

επιτοπια 5

ακινητα 50

24η ωρα

ζωηρα 0%

προσθια 4%

επιτοπια 14%

ακινητα 82%

φυσιολογικη μορφολογια κατα kruger %1.0

το τελευταιο σπερμοδιαγραμμα εγινε σε συνθηκες αγχους καθως εγω εκανα χειρουργειο την ιδια ωρα- λαπαροσκοπηση και ο συζυγος περιμενε να βγω κα τον φωναξαν να δωσει το δειγμα.

ειμαι σε αδιεξοδο. ο γυναικολογος με απογοητευσε πληρως λεγοντας μου οτι δεν μπορουμε να κανουμε μωρο παρα μονο με εξωσωματικη λογω του σπερματος και να μην μπουμε καν στην προσπαθεια βελτιωσης του μεσω ουρολογου γιατι ειναι απωλεια χρονου.

σας παρακαλω ποια η γνωμη σας? ο εντεροκκοκος δεν εκριζωθηκε απο οτι φανηκε στην νεοτερη καλλιεργεια. αξιζει να το προσπαθησουμε η οντως θα χασουμε χρονο. ηδη προσπαθουμε 3,5 χρονια γιατρε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα γιατρε! Μια φιλη μου ειναι εγκυος περιπου 6 εβδομαδες μετα την τελευταια της περιοδο. Η κοπελα ειναι 25 χρονων και εχει πολλα θεματα υγειας. Εχει οστεοπορωση, αναιμια, ελκος στομαχου, καταθλιψη και παλιοτερα ειχε και νευρικη ανορεξια. Απο αγωγη παιρνει μονο συμπληρωματα ασβεστιου και σιδηρου και ομεπραζολη αλλα οχι σε σταθερη βαση. Ο συντροφος της εχει διαβητη. Ποσο επικινδυνη ειναι αυτη η εγκυμοσυνη για το εμβρυο αλλα και για την ιδια; Τι μπορει να κανει να προστατεψει αυτη την εγκυμοσυνη που της εφερε ξανα το χαμογελο;

Απο την αρχη της εγκυμοσυνης νιωθει πονους στην κοιλια της. Ειναι φυσιολογικο ή μπορει να ειναι ενδειξει εκτοπης κυησης;

Εδω που μενουμε η πρωτη επισκεψη σε νοσοκομειο για μια εγκυο γινεται στις 9 εβδομαδες και ενω προσπαθει να βρει τον γενικο γιατρο της, εως τωρα αυτο σταθηκε αδυνατο. Γι αυτο ρωταω εδω.

Επισης, μπορει να ταξιδεψει με αεροπλανο σε εναν μηνα ;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:θέλω να πάρω το χάπι της επόμενης ημέρας,αλλά έχω κλείσει να κανω εξετάσεις για θυροειδη κτλ σε μια εβδομάδα. Θα αλλάξει τα αποτελεσματα των άλλων ορμονών το χαπι;

Σας ευχαριστώ πολύ

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας...θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Δεν έχω ακόμα παιδάκια, σχεδιάζουμε με τον άντρα μου να αρχίσουμε τις προσπάθειες τους επόμενους μήνες. Όμως λόγω ενός προβλήματος υγείας μάλλον θα αρχίσει και θεραπεία με κορτιζόνη τους επόμενους μήνες (1 μήνα θεραπεία και 2 συντήρηση, δηλαδή θα μειώνεται η δόση). Μπορεί η κορτιζόνη να επηρεάσει το έμβρυο ή τη σύλληψη αρνητικά; ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ!!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Αρχές Γενάρη έβγαλα υστεροσκοπικά ένα πολύποδα 5 χιλιοστων όλα πήγαν μια χαρά. Πριν την υστεροσκόπηση είχα ουρεόπλασμα. Η γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζομαι θεραπεία απο την στιγμή που κάναμε αυτή την επέμβαση έφυγε κι αυτό. Εγώ αναρωτιέμαι ο άντρας μου δεν το έχει κολλήσει;;;; Δεν έπρεπε να του δώσει κάποια θεραπεία;;; Ειναι αρνητικός παράγοντας τώρα που προσπαθούμε για μωρό;;; Ευχαριστώ πολύ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!

ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΧΟΣ ΤΟΥ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ.

ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ 29 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 17 ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ Μ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΧΟΣ ΤΟΥ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 mm. ΕΙΧΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΣΤΗΝ 5η ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΟΥ ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΑΥΤΗ Η ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΠΡΟΔΙΔΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας γιατρε.θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας περι φυσιολογικου τοκετου μετα απο 4 καισαρικες χωρις προηγουμενες επιπλοκες.την πρωτη καισαρικη την εκανα λογο οτι εφτασα 40 εβδομαδα κ δεν μπορουσε να περιμενει ο γιατρος αλλο κ μ εβαλε καισαρικη αν κ ημουν πολυ κατα .στο δευτερο μετα απο 3 χρονια που εμεινα εγκυος του ζητησα φυσιολογικο κ πηρα την κλασσικη απαντηση κ σαν ανοητη λογω εμπιστοσυνης προς το προσωπο του υποχωρησα,,,,κ ας διαφωνουσα...ποσο το εχω μετανιωσει...στο τριτο αναγκαστικα αλλα τελικα για καλο αλλαξα γυναικολογο λογω οτι με παρατησε 3 εβδομαδες πριν γεννησω λογω μαλλον απο τι καταλαβα δεν εκανε 3 καισαρικη ,,κ ετσι δεν ειχα την πολυτελεια για φυσιολογικο οπως κ για το τεταρτο διοτι εμεινα εγυος στους 9 μηνες ....τωρα λοιπον προβληματιζομαι παρα πολυ αν με παιρνει γιατι δεν θελω παλι κ αλλη καισαρικη.....μπορειτε να με κατατοπισετε λιγο?κ αν χρειαζεται εμπειρια αυτο απο τον γιατρο?δεν ειναι κ η πεμπτη καισαρικη δυσκολη οσο κ ενας φυσιολογικος τοκετο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας γιατρε.θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας περι φυσιολογικου τοκετου μετα απο 4 καισαρικες χωρις προηγουμενες επιπλοκες.την πρωτη καισαρικη την εκανα λογο οτι εφτασα 40 εβδομαδα κ δεν μπορουσε να περιμενει ο γιατρος αλλο κ μ εβαλε καισαρικη αν κ ημουν πολυ κατα .στο δευτερο μετα απο 3 χρονια που εμεινα εγκυος του ζητησα φυσιολογικο κ πηρα την κλασσικη απαντηση κ σαν ανοητη λογω εμπιστοσυνης προς το προσωπο του υποχωρησα,,,,κ ας διαφωνουσα...ποσο το εχω μετανιωσει...στο τριτο αναγκαστικα αλλα τελικα για καλο αλλαξα γυναικολογο λογω οτι με παρατησε 3 εβδομαδες πριν γεννησω λογω μαλλον απο τι καταλαβα δεν εκανε 3 καισαρικη ,,κ ετσι δεν ειχα την πολυτελεια για φυσιολογικο οπως κ για το τεταρτο διοτι εμεινα εγυος στους 9 μηνες ....τωρα λοιπον προβληματιζομαι παρα πολυ αν με παιρνει γιατι δεν θελω παλι κ αλλη καισαρικη.....μπορειτε να με κατατοπισετε λιγο?κ αν χρειαζεται εμπειρια αυτο απο τον γιατρο?δεν ειναι κ η πεμπτη καισαρικη δυσκολη οσο κ ενας φυσιολογικος τοκετο?
και πως καταλαβαινεις αν αντεχει η μητρα για κατι τετοιο???
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γιατρε, ειμαι 21 και τον Ιανουαριο εμεινα εγκυος αλλα την 9η βδομαδα το μωρο παλλινδρομησε... γνωριζω πως δυστυχως ειναι φυσιολογικο αυτο! ομως ηθελα να ρωτησω υπαρχει καποια περιπτωση να φταιει το οτι με τον αντρα μου ειμαστε τριτα ξαδερφια? βεβαια στο σοι μας δεν υπαρχει καποια ανωμαλια που εχω ψαξει.. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ειμαι καινουρια εδω κ θα ηθελα να ρωτησω κατι ειμαι 2μηνων εγκυος κ ο γιατρο μου εδωσε μια κολπικη αλοιφη την <VASCLOR> την βαζς καθε βραδυ αλλα την αλλη μερα οταν παω τουαλετα βγαινει η αλοιβη κομματια....για ποιον λογο γινετε αυτο......???ευχαριστωωω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα! και γω καινουργια :D συγχαρητηρια για το εργο που εκτελειται καταρχη! εγω θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης.. μετα απο επαφη 28 ημερων ακριβως, εαν κανω μια αιματολογικη εξεταση β΄χοριακης αυριο ή απο Δευτερα θα φανει εαν ειμαι εγκυος ή οχι; το αποτελεσμα θα ειναι αξιοπιστο ή καλυτερα να περιμενω ακομα λιγο για σιγουρια; σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :):):)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας γιατρε, γεννησα το παιδακι μου με καισαρικη λογω επιχειλιου πλακουντα και μου στοιχισε πολυ αυτο ,ωστοσο εχω ξεκινησει απο τωρα και ψαχνω για vbac ωστοσο πηγα μιλησα με τον γιατρο μου και μου εκοψε τα φτερα καθως μου ειπε το εξης : -εγω δεν εχω προβλημα να σε αναλαβω αλλα πρωτα θα υπογραψεις οτι γινεται με δικη σου ευθηνη ! -γιατι το λετε αυτο γιατρε? - γιατι εχεις 2% πιθανοτητα να παθεις ριξη της μητρας και αν γινει αυτο υπαρχουν 7% πιθανοτητες το παιδι να πεθανει γιατι μπορει να μην προλαβουμε να το βγαλουυμε λογω αιμοραγιας!

 

τι εχετε να πειτε γι αυτα? φοβηθηκα αρκετα παντως και αν και θελω πολυ να ζησω εναν φυσιολογικο τοκετο , νομιζω δεν μπορω να παρω τετειο ρισκο ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

χθες υπήρξε ατύχημα με τον σύντροφό μου . Στο τέλος της ερωτικής πράξης και ενώ έβγαινε ένιωσα τα υγρά του ν πέφτουν στο πόδι μ κ στη γύρω περιοχή , λόγω του οτι , όπως παρατηρήσαμε , είχε σπάσει το προφυλακτικό. Αμέσως πήγα στο μπάνιο κ ξέπλυνα καλά το σημείο. 'Οταν τον ρωτησα μου είπε σχεδόν κατηγορηματικά ότι το συμβάν έγινε εκτός κόλπου μου , αλλά δν πιστεύω πως μπορεί να είναι και απόλυτα σίγουρος. Σήμερα λοιπόν είδα κάποια καφέ υγρά . Δεν ξέρω πως να τα ερμηνεύσω.

Είμαι 19 και δεν έχω πάντα σταθερό κύκλο. Η γυναικολόγος που είχα επισκεφτεί πριν 3 χρόνια μου είχε δώσει να πίνω πριμολουτ όταν αργεί. Η τελευταία μου περίοδος ξεκίνησε στις 20/3/14 και διήρκησε 6 μέρες , ύστερα από χρήση του πριμολουτ.

Πιστεύετε ότι πρέπει ν ανησυχήσω γ εγκυμοσύνη εξαιτίας των καφέ υγρών που είδα? Θα μπορούσα να πάρω τώρα το χάπι της επόμενης μέρας ή να περιμένω να δω αν θα καθυστερήσει η περίοδός μου που έτσι κ αλλιώς καθυστερεί?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είμαι 5 μηνών έγκυος στο πρωτο μου παιδάκι.

Στην αυχενική διαγνώστηκε επιπωματικος πλακούντας ο οποίος αραιά και που μου κανει καποιες μικροαιμορραγίες (μονο στο σκούπισμα ποτε στο εσώρουχο) φυσικά προσέχουμε δεν έχουμε επαφες και δε σηκώνω βάρη.

 

Στη Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ αγωνιωντας αν έχει υπάρξει εστω κάποια άνοδος του πλακούντα διαπιστώθηκε οτι έχει αρχίσει να ανεβαίνει -αν και ακομα χαρακτηριζεται ως χαμηλος-αλλά επισης χωρίζεται σε 2 κομματια! Ο δεξιος είναι το κύριο κομματι και ο αριστερός είναι πιο μικρός...αυτό που με ανησυχεί είναι το γεγονος οτι ο ομφάλιος λώρος ξεκινά απο τη γέφυρα που ενώνει τα δυο αυτά κομματια η οποία είναι πολύ λεπτή...

 

Πιστεύετε οτι είναι επικίνδυνο αυτό, ή θα μπορούσε να έχει καποια αρνητικη εξέλιξη η εγκυμοσύνη;;; προς το παρόν όλα δείχνουν οτι το μωρά κι τρέφεται σωστα στην 21η εβδομαδα ηταν 460 γρ. Αλλά μελλοντικά θα μπορούσε να επιφέρει προβλήματα η θέση του ομφάλιου λώρου και η ιδιατερη μορφολογία του πλακούντα;;;

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γιατρέ καλησπέρα σας

Στις 4/3 αδιαθετησα και στις 7/3 έκανα ελεύθερα ερωτα με το αγόρι μου

Για να μην υπαρξει θέμα εγκυμοσυνης (επειδη ειχα διαβασει πως μπορει η ωορηξια να συμπεσει με την περιοδο), πηρα στις 8/3 το χαπι της επόμενης ημερας.

Μεχρι και τις 13/4 δεν ειχα κανενα συμπτωμα απο το χαπι (καφε αίμα κλπ) και επειδη η επομενη περιοδος ηταν κανονικα στος 31/3, εκανα και τεστ και Β χωριακη, τα οποια ηταν αρνητικα.

Πηγα στον γυναικολογο και στον υπερηχο βρηκε μια κυστη 3,5x4 , η αιτια δηλαδη της καθυστερησης!

Μου συνιστησε λοιπον να παρω αντισυλληπτικα (yasmin) για την αντιμετωπιση της κυστης, τα οποια και αρχισα στις 17/4.

Μπορώ να κανω ελευθερα ερωτα, χωρις να υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης?

Υπαρχει καποιος χρονος "αναμονης" ωστε να δρασει το αντισυλληπτικο χαπι?

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα γιατρε!ειμαι στον 8 μηνα εγκυμοσυνης.στον 5περιπου μηνα εμφανισα εξωτερικα κονδυλωματα,που ειχα χρονια να εμφανισω!βαζω τοπικα την αλνταρα αλλα εχω ακομα 2με3!ο γιατρος μου μου λεει οτι δεν επηρεαζουν κ οτι θα μπορω να γενησω φυσιολογικα!ισχυει;μπορω να κανω κατι αλλο,καυτηριασμο;μηπως πρεπει να κανω καισαρικη;;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εχω μια ερωτηση μπορει να φανει λιγο χαζη αλλα θα την κανω, γεννησα πριν 5 μηνες και δεν εχω ακομα σταθερο κυκλο,μου ηρθε περιοδο 19/04 και ειχα επαφη με τον αντρα μου στις 30/04, στις 02/05 ειχα ραντεβου στην γυναικολογο για τεστ ΠΑΠ, εαν υπηρχε εγκυμοσυνη θα μπορουσε να το δει η γυναικολογος η ειναι παρα πολυ νωρις; επισης μου ειπε οτι σε 10μερες θα μου ερθει περιοδος,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΥΡΙΕ ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΕ...ΕΧΩ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ Β ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ Α ΘΕΤΙΚΟ!Η ΚΟΡΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 9 ΕΤΩΝ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΤΗΣ.ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΙΚΗ ΚΥΗΣΗ.ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ANTI D.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω ενα παιδακι 10 ετων και επιθυμω να κανω και αλλο αλλα δεν τα καταφερνω. Ο γιατρος μου μου συστησε να κανω υστεροσκοπηση για να δουμε τι τρεχει. Ειναι απαραιτητο ή μπορω να το αποφυγω;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη,

 

Μετά από σχεδόν δύο χρόνια συμμετοχής στην ενημερωτική προσπάθεια που γίνεται από αυτή την ιστοσελίδα έφτασε δυστυχώς η στιγμή να περάσει η σκυτάλη στην επόμενη γενιά εθελοντών. Οι διαρκώς αυξανόμενες επαγγελματικές μου υποχρεώσεις καθιστούν την άμεση και τακτική απάντηση στις ερωτήσεις σας εξαιρετικά δύσκολη, πράγμα μη ικανοποιητικό τόσο για εσάς που αναζητάτε απαντήσεις στα προβλήματά σας όσο και για εμένα το ίδιο.

 

Ζήτησα λοιπόν από τη διαχείριση του parents.gr όπως το θέμα "Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο" κλείσει άμεσα για νέες δημοσιεύσεις. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω από καρδιάς για την εμπιστοσύνη σας όλο αυτό τον καιρό καθώς και να συγχαρώ τους ανθρώπους πίσω από το parents.org.gr για τη συμβολή τους στην ενημέρωση του κοινού σε θέματα υγείας και όχι μόνο.

 

 

Γιώργος Μιχαλόπουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...