Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Kαι εγώ έχω μια παρόμοια ερώτηση με το oneiraki. Εγώ γέννησα πριν έξι μήνες. Από τότε που μου ήρθε η περίοδος και μετά έχω κανονικό κύκλο 28 ημερών όπως ήταν και πριν την εγκυμοσύνη. Στην τελευταία μου περίοδο όμως, ήρθε 5 ημέρες νωρίτερα, με ροζ και καφέ υγρά και αίμα όμως για μια ημέρα και διήρκησε τρείς ημέρες όλο αυτό. Αυτό τι είναι τώρα? Κάποια ανωμαλία του κύκλου? Δεν έχει στρώσει ακόμη? Δείχνει κάποιο πρόβλημα στον οργανισμό μου? Εγκυμοσύνη? (πολύ τραβηγμένο μου ακούγεται) αλλά θα ήθελα την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα γιατρε!

Σας εχω ξαναγραψει με το θεμα της τραχηλιτιδας που εχω καθως θηλαζω... Αυτο που θελω να ρητωσω ειναι κατα ποσο ειναι φυσιολογικο το αιμα. Δεν εχω κανει ακομα θεραπεια λογω θηλασμου, ο γιατρος μου προτεινε για να μην διακοψω το θηλασμο να κανουμε καυτηριαση. Ποια ειναι η γνωμη σας??? και αυτο με το αιμα που βλεπω κατα διαστηματα (μεσα σε δυο εβδομαδες δυο φορες ματωσα λιγο) πρεπει να ανησυχω????

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΓΙΑΤΡΕ.ΕΙΜΑΙ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΤΡΙΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΧΤΕΣ ΕΚΑΝΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ PAPP-A.ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΟΛΑ ΒΓΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ (1,7ΜΜ),ΕΙΔΑΜΕ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ ΚΑΙ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ,ΧΕΡΙΑ,ΠΟΔΙΑ,ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΚΑΡΔΟΥΛΑ 157 ΠΑΛΜΟΙ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΒΙΟΧΗΜΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΕ ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΛΕΣ.Η ΧΟΡΙΑΚΗ 1.205 ΜΟΜ ΚΑΙ Η PAPP-A ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ,ΜΟΛΙΣ 0.306 ΜΟΜ.ΣΥΝΕΠΩΣ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN ΒΓΗΚΕ 1:1008.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΥΠΕΡΤΑΣΗΣ(ΕΧΩ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΟΕΚΛΑΜΨΙΑΣ ΑΠΟ ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΜΑΜΑ) ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΑΝ ΕΙΔΙΚΟΣ,ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

kalispera tha hthela na rotiso kai ego kati me thn seira moy..edo kai xronia pisteva pos exo polikistikes oothikes xoris ton katallilo ormoniko elenxo..prin liges meres oloklirosa oles tis ormonikes eksetaseis kai htan sta fysiologika epipeda oles htan para poly fysiologikes..ara giati exo astato kyklo??exo dyo palidromes kiyseis sto parelthon h mia de poly prosfati ton ioynio alla emena egyos poly eykola ston proto mhna prospatheion kai oi dyo...gia paradigma t.p eixa 6 martioy kai emeina egyos apo ths metreiseis 20 aprilioy pos eksigite toso kathisterimeni ooriksia..eimai tora se diadikasia eksetaseon gia thromvofilia kai argotera moy systise o giatros moy hsteroskopisi...einai sosta ayta ta vimata prepei na kano kai kati epipleon..poia einai i gnomi sas??eyxaristo ek ton proteron

 

 

Καλησπέρα,

 

Να υποθέσω ότι ο ορμονικός έλεγχος ήταν πλήρης (με έλεγχο και θυρεοειδούς και προλακτίνης) και ότι ο γυναικολόγος σας έχει αποκλείσει τις πολυκυστικές ωοθήκες και βάσει υπερηχογραφικών ευρημάτων και κλινικής εικόνας;

Αν ναι, άλλα αίτια διαταραχών του κύκλου μπορεί να είναι οι απότομες μεταβολές βάρους, το πολύ χαμηλό βάρος, ψυχογενείς παράγοντες ή ακόμα και να είναι ιδιοπαθές (=δεν ξέρουμε γιατί ακριβώς συμβαίνει). Σε τελική ανάλυση δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία εφόσον μένετε έγκυος εύκολα, γιατί αυτό υποδηλώνει τακτική ωορρηξία που είναι και το ζητούμενο.

Σχετικά με τις αποβολές συμφωνώ ότι η διερεύνηση που κάνετε είναι καταρχάς σωστή. Εάν χρειαστούν άλλες εξετάσεις (π.χ. καρυότυπος γονέων) θα σας ενημερώσει ο γιατρός σας αναλόγως και των αποτελεσμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ, συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σας να απαντάτε μέσω του φόρουμ σε ερωτήσεις. Γέννησα πριν 10 μήνες και από τον 5ο μήνα μου ήρθε κανονικά περίοδος κάθε μήνα (με κάποιες καθυστερήσεις τους πρωτους 2 μήνες αλλά τώρα σταθερά 30-32 μέρες).Τελευταία περίοδος ήτανε στις 2/9.Ήρθαμε σε επαφή με τον σύζυγο μου στις 15/9 και στις 19/9 μέχρι και σήμερα έχω (αρχικά) ροζ και (μετά) καφέ εκκρίσεις και κάποια αναιπέσθητα πονάκια χαμηλά. Θα μπορούσε να είναι εγκυμοσύνη ή απλή ωορρηξία?καφέ εκκρίσεις σε ωορρηξία είχα το πολύ 1-2 φορές από όσο μπορώ να θυμηθώ. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Καλησπέρα,

 

Πολύ φοβάμαι ότι κι εγώ μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω. Σίγουρα θα μπορούσε να είναι και τα δυο που αναφέρετε, η χρονική στιγμή της επαφής άλλωστε σαφώς και ήταν κατάλληλη για σύλληψη βάσει του κύκλου σας. Μερικές φορές μπορεί να υπάρχει μικρο-αιμορραγία από τον τράχηλο ή άλλα σημεία της μήτρας μετά από επαφή που να δίνει τέτοιου τύπου εκκρίσεις, αλλά δεδομένου της απόστασης 4 ημερών από την επαφή ως την έναρξη των συμπτωμάτων το θεωρώ μάλλον απίθανο.

Πάντως τα συμπτώματά σας δεν είναι ανησυχητικά, το αντίθετο είναι αρκετά συνηθισμένα, οπότε θα έλεγα να μη σας απασχολεί ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι εγώ έχω μια παρόμοια ερώτηση με το oneiraki. Εγώ γέννησα πριν έξι μήνες. Από τότε που μου ήρθε η περίοδος και μετά έχω κανονικό κύκλο 28 ημερών όπως ήταν και πριν την εγκυμοσύνη. Στην τελευταία μου περίοδο όμως, ήρθε 5 ημέρες νωρίτερα, με ροζ και καφέ υγρά και αίμα όμως για μια ημέρα και διήρκησε τρείς ημέρες όλο αυτό. Αυτό τι είναι τώρα? Κάποια ανωμαλία του κύκλου? Δεν έχει στρώσει ακόμη? Δείχνει κάποιο πρόβλημα στον οργανισμό μου? Εγκυμοσύνη? (πολύ τραβηγμένο μου ακούγεται) αλλά θα ήθελα την γνώμη σας.

 

 

Γενικά τον πρώτο καιρό μετά τον τοκετό ο κύκλος δεν είναι απαραίτητα ούτε σταθερός, ούτε ο ίδιος με την προ-εγκυμοσύνης κατάσταση. Ειδικά αν θηλάζετε μπορεί να περάσουν αρκετοί μήνες μέχρι να ομαλοποιηθεί. Τέτοιες "παρεκτροπές" όπως αυτή που περιγράφετε δεν είναι καθόλου ασυνήθιστες και υποδηλώνουν κάποια παροδική ορμονική αστάθεια που θα αυτορυθμιστεί στη συνέχεια. Εφόσον δεν επαναλαμβάνεται συχνά δε μας ανησυχεί και δεν απαιτείται κάποια διερεύνηση. Όσο για την πιθανότητα εγκυμοσύνης θα έλεγα ότι αν πιστεύετε ότι είναι δυνατό να συμβαίνει κάτι τέτοιο να κάνετε ένα τεστ εγκυμοσύνης για να βεβαιωθείτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε!

Σας εχω ξαναγραψει με το θεμα της τραχηλιτιδας που εχω καθως θηλαζω... Αυτο που θελω να ρητωσω ειναι κατα ποσο ειναι φυσιολογικο το αιμα. Δεν εχω κανει ακομα θεραπεια λογω θηλασμου, ο γιατρος μου προτεινε για να μην διακοψω το θηλασμο να κανουμε καυτηριαση. Ποια ειναι η γνωμη σας??? και αυτο με το αιμα που βλεπω κατα διαστηματα (μεσα σε δυο εβδομαδες δυο φορες ματωσα λιγο) πρεπει να ανησυχω????

 

 

Καλησπέρα,

 

Θα σας πω λίγο-πολύ το ίδιο που είχα αναφέρει και στην τελευταία επικοινωνία μας - εξαρτάται από το ποια ακριβώς είναι η αιτία του προβλήματος. Εάν έχετε αίμα προερχόμενο από τον τράχηλο λόγω λοίμωξης τότε χρειάζεστε αντιβίωση, όχι καυτηριασμό. Εάν το αίμα προέρχεται από τον τράχηλο αλλά απουσία λοίμωξης, τότε χρειάζεται κολποσκόπηση και πιθανός καυτηριασμός ανάλογα με το τι θα βρεθεί. Από την άλλη, μικρές φυσιολογικές αιμορραγίες ενίοτε μπορεί να συμβούν κατά τον θηλασμό και μέχρι να ξαναρχίσει και να ομαλοποιηθεί η περίοδος.

Το ερώτημα είναι τι ακριβώς συμβαίνει και τι προσπαθούμε να θεραπεύσουμε. Τι σας είπε ο γιατρός σας;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΓΙΑΤΡΕ.ΕΙΜΑΙ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΤΡΙΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΧΤΕΣ ΕΚΑΝΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ PAPP-A.ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΟΛΑ ΒΓΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ (1,7ΜΜ),ΕΙΔΑΜΕ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ ΚΑΙ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ,ΧΕΡΙΑ,ΠΟΔΙΑ,ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΚΑΡΔΟΥΛΑ 157 ΠΑΛΜΟΙ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΒΙΟΧΗΜΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΕ ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΛΕΣ.Η ΧΟΡΙΑΚΗ 1.205 ΜΟΜ ΚΑΙ Η PAPP-A ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ,ΜΟΛΙΣ 0.306 ΜΟΜ.ΣΥΝΕΠΩΣ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN ΒΓΗΚΕ 1:1008.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΥΠΕΡΤΑΣΗΣ(ΕΧΩ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΟΕΚΛΑΜΨΙΑΣ ΑΠΟ ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΜΑΜΑ) ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΑΝ ΕΙΔΙΚΟΣ,ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

 

Καλησπέρα,

 

Ομολογουμένως δύσκολο ερώτημα γιατί ουσιαστικά παίζουμε με τις πιθανότητες και δεν υπάρχει απολύτως σωστή απάντηση. Το πρόβλημα εδώ δεν είναι τόσο ούτε το σύνδρομο Down (1:1008 είναι απολύτως αποδεκτό αποτέλεσμα) ούτε η πιθανότητα προδιάθεσης για προεκλαμψία, πρόωρο τοκετό ή υπολειπόμενη ανάπτυξη που στο κάτω-κάτω μπορεί και να μη συμβούν. Προσωπικά θα ανησυχούσα περισσότερο για την πιθανότητα χρωμοσωμικών ανωμαλιών πέρα από τα σύνδρομα για τα οποία υπολογίζεται στατιστική πιθανότητα στην αναφορά του προγεννητικού ελέγχου (Down's και Edwards). Kάποιες έρευνες συνδέουν το χαμηλο Papp-A με ορισμένες χρωμοσωμικές ανωμαλίες που είναι ανιχνεύσιμες μόνο με αμνιοπαρακέντηση οπότε η εξέταση ίσως έχει νόημα γι'αυτό το λόγο.

 

Θσ σας πρότεινα πάντως, πριν πάρετε τις αποφάσεις σας να μιλήσετε με κάποιο συνάδελφο με εξειδίκευση στην Εμβρυομητρική Ιατρική ο οποίος ως πιο ειδικός θα μπορούσε να σας συμβουλεύσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα σας!

τελευταια μου περιοδος στις 03/09 με κυκλο 30 μερες αυτο το μηνα.ο κυκλος μου γενικα ειναι απο 29 μερες μεχρι 32 το τελευταιο 4μηνο.οι επαφες μας με τον συζηγο μου ηταν την 9η,13,15η,και 18η μερα του κυκλου μου!τωρα ειμαι στην 22η μερα.

επισκεφτηκα τον γυναικολογο μου,για ενα τυπικο κολπικο υπεριχο και το ενδομητριο μου ηταν 10,3.ημουν στην 19η μερα του κυκλου μου.ηταν ικανοποιημενος.και οι μερες που ηρθαμε σε επαφη ητανε καλες.

 

η ερωτηση μου,ειναι η εξης:απο το ενδομητριο καταλαβαινουμε αν υπαρχει περιπτωση συλληψης τοσο νωρις.....?:oops::oops::oops::oops::oops:

(δεν τον ρωτησα τον γιατρο μου επειδη ντραπηκα...:oops::oops::oops:)

 

τον φεβρουαριο ειχα μια παλινδρομη κυηση στην 8η εβδομαδα...

τον μαιο ξεκινησαμε παλι για μωρακι,αλλα οχι καθε μηνα επειδη η δουλεια του συζηγου μου εχει αρκετα ταξιδια....με χει πιασει πολυ αγχος!!!!!!!!!!μηπως και δεν ξαναμεινω εγκυος!!!

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!!!!

as1cOS5Nw3-0000Mzk5ZHwwMDAxNzU1ZHxEZXBwZQ.gif

 

''Oμορφαινεις τη ζωη μου....οταν βρισκεσαι μαζι μου!!!'';)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Θα σας πω λίγο-πολύ το ίδιο που είχα αναφέρει και στην τελευταία επικοινωνία μας - εξαρτάται από το ποια ακριβώς είναι η αιτία του προβλήματος. Εάν έχετε αίμα προερχόμενο από τον τράχηλο λόγω λοίμωξης τότε χρειάζεστε αντιβίωση, όχι καυτηριασμό. Εάν το αίμα προέρχεται από τον τράχηλο αλλά απουσία λοίμωξης, τότε χρειάζεται κολποσκόπηση και πιθανός καυτηριασμός ανάλογα με το τι θα βρεθεί. Από την άλλη, μικρές φυσιολογικές αιμορραγίες ενίοτε μπορεί να συμβούν κατά τον θηλασμό και μέχρι να ξαναρχίσει και να ομαλοποιηθεί η περίοδος.

Το ερώτημα είναι τι ακριβώς συμβαίνει και τι προσπαθούμε να θεραπεύσουμε. Τι σας είπε ο γιατρός σας;

Ο γιατρος μου μου ειπε να κανουμε καυτηριασμο για να τελειωνουμε μια και καλη γιατι με την αντιβιωση υπαρχει περιπτωση να μην περασει η αν περασει να ξαναεμφανιστει, ενω με τον καυτηριασμο θα ξεμπερδευουμε.

Εγω βεβαια δεν ηθελα και ειπαμε προς το παρον να το ελεγχουμε καθε μηνα με κολποσκοπηση (να ειμαστε σιγουροι μου ειπε οτι δεν εχει προχωρησει προς την μητρα) μεχρι να σταματησω το θηλασμο και επειτα βλεπουμε τι θεραπεια θα κανουμε... σε 3 εβδομαδες θα με ξαναδει, δεν ξερω τι να πω!!!! Υπαρχει κατι που θα πρεπει να τον ρωτησω την επομενη φορα? Η αληθεια ειναι οτι πιστευω αδικα θα μπω στην διαδικασια του καυτηριασμου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα. Με έχετε βοηθήσει και σε ένα άλλο θέμα το VBAC. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο τώρα. Τις τελευταίες μέρες μετρώντας το ζάχαρο μου είναι πάνω από 200. Το πρωί (πολύ πρωί όμως αφου ξυπνάω στις 5) είναι 150 περίπου. Ειδικά τις τελευταίες μέρες προσέχω τί τρώω αρκετά και πάλι οι μετρήσεις το δείχνουν ψηλό. Πριν μέινω έγκυος ήταν λίγο ψηλό. Δεν ήταν διαβήτης αλλά κάτι σαν προ-διαβήτης και η διαβητολόγος που με είχε δεί μου είχε πεί οτι δεν μπορεί να μου δώσει το glucophage επειδή ήθελα να μείνω έγκυος. Να γεννήσεις μου λεεί και μετά. Τώρα όμως που είναι έτσι το ζάχαρο και φαίνετε ότι η διατροφή δεν το ελέγχει τί να κάνω; Ξέρω ότι ο γυναικολόγος μου το έχει δώσει αυτό το χάπι σε έγκυο (σε συνεργασία με άλλο διαβητολόγο). Εσείς τί γνώμη έχετε; Φοβάμαι ότι κάνω κακό στο έμβρυο μου και δεν ξέρω τί να κάνω.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ και συγχαρητήρια για τη βοήθεια που μας προσφέρετε!Ηθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί 3 γιατροί μου τα εξηγούν διαφορετικά και με έχουν μπερδέψει λίγο.Επαιρνα αντισυλληπτικά χάπια πριν μείνω έγκυος οπότε είχα σταθερό κύκλο και ξέρω πότε μου είχε έρθει περίοδος τελευταία φορά.Η τελευταία μου περίοδος ήταν 28 Μαρτίου και μετά σταμάτησα να παίρνω χάπια και έμεινα έγκυος αμέσως.Το μωράκι μου από τους πρώτους υπέρηχους βγαίνει 2 βδομάδες πιο μικρό από την ημερομηνία της περιόδου και οι γιατροί μου λένε ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα το μωρό.Αλλά μπορεί εγώ να μπερδεύομαι και η περίοδος μου ήταν 8 Απριλίου.Αλλά σίγουρα ξέρω την ημερομηνία.Μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε λίγο πιο απλά τι μπορεί να έχει γίνει?Δεν αγχώνομαι εφ`όσον το μωρό μου είναι πολύ καλά,απλή περιέργεια όμως.:)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κύριε Μιχαλόπουλε,

Θα ήθελα να παραθέσω και εγώ το θέμα που με ταλανίζει και δε με αφήνει να ησυχάσω τις τελευταίες εβδομάδες, ζητώντας ΑΜΕΣΑ τη δική σας πολύτιμη συνδρομή!!!! ΠΗΤ: 10/10/12, τελευταία έμμηνος ρύση: 4/1/12.

 

Διανύω την 38η (37εβδ +6μ) εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και από την αρχή ο πλακούντας μου ήταν οπίσθιος παραχείλιος (ούτε επιχείλιος, ούτε επιπωματικός). Σχεδόν 1 μήνα μετά τον Β' Επιπέδου, δηλαδή τέλη Ιουνίου, ο γιατρός που με παρακολουθεί μου ανακοίνωσε ότι ο πλακούντας έχει αρχίσει την ανοδική του πορεία και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για ενδεχόμενη καισαρική, κάτι το οποίο το απεχθάνομαι όσο τίποτε άλλο και τον είχα ενημερώσει γι'αυτή μου την επιλογή. Δυστυχώς, αυτή η χαρά κράτησε για 1 μήνα ακόμη μέχρι τα τέλη Αυγούστου οπότε και έκανα το DOPPLER ανάπτυξης και μου επανέφεραν το ξεχασμένο πλέον θέμα του Οπίσθιου Παραχείλιου Πλακούντα και την αναγκαιότητα της Καισαρικής, αν ο πλακούντας παρέμενε εκεί μέχρι και την 36η εβδομάδα της κύησής μου.

 

Στο μεσοδιάστημα επισκέφθηκα στις 23/8/12 ένα δημόσιο νοσοκομείο (ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ) και μετά από ένα σύντομο υπέρηχο με διαβεβαίωσαν ότι μπορώ να συνεχίσω φυσιολογικά μια και ο πλακούντας δεν ενοχλεί και μάλιστα απέχει 3.9εκ από το έσω τραχηλικό στόμιο. Στο ίδιο συμπέρασμα κατέληξε και ένας άλλος ιδιώτης γιατρός που επισκέφθηκα ζητώντας μια τρίτη γνώμη στις 18/9/12 και μέτρησε την απόσταση μεταξύ πλακούντα και τραχήλου 2.85εκ ενισχύοντας την επιλογή μου για φυσιολογικό τοκετό. Δεχόμενη πίεση από το γιατρό μου για προγραμματισμό καισαρικής λόγω του ότι ο χρόνος μας πιέζει σήμερα, 25/9/12 αναζητώντας μια σανίδα σωτηρίας, επισκέφθηκα και ένα ακόμη ιδιώτη γιατρό ο οποίος με προέτρεψε και αυτός για φυσιολογική εξέλιξη του τοκετού μια και κατά τη γνώμη του η θέση του πλακούντα δεν προτρέπει για ΚΤ (οπίσθιος παραχείλιος).

 

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε μια απίστευτα αγχωτική κατάσταση στην οποία δεν ξέρω ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??? Ο ΧΡΟΝΟΣ ΜΕ ΠΙΕΖΕΙ.......

Από τη μια ο γιατρός μου επιμένει ότι πρέπει να πάρουμε μια απόφαση για την Καισαρική μέχρι 26/9/12 μια και πρέπει να διεξαχθεί μέσα σε αυτή την εβδομάδα και από την άλλη εγώ θέλω να επιμείνω για φυσιολογικό τοκετό αλλά έχω ένα απίστευτο φόβο για την περίπτωση αποκόλλησης πλακούντα καθώς και αιμορραγίας.

Έχω πελαγώσει και δεν ξέρω τι να κάνω????? Φυσιολογικός ή Καισαρική?

Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να με συμβουλέψετε για το πως θα με χειριζόσασταν σαν ασθενής σας σε αυτή τη φάση?

Θα σας παρακαλούσα μόνο να το κάνετε άμεσα γιατί δεν υπάρχει πλέον χρόνος.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για το ογκώδες μήνυμά μου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κύριε Μιχαλόπουλε,

Θα ήθελα να παραθέσω και εγώ το θέμα που με ταλανίζει και δε με αφήνει να ησυχάσω τις τελευταίες εβδομάδες, ζητώντας ΑΜΕΣΑ τη δική σας πολύτιμη συνδρομή!!!! ΠΗΤ: 10/10/12, τελευταία έμμηνος ρύση: 4/1/12.

 

Διανύω την 38η (37εβδ +6μ) εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και από την αρχή ο πλακούντας μου ήταν οπίσθιος παραχείλιος (ούτε επιχείλιος, ούτε επιπωματικός). Σχεδόν 1 μήνα μετά τον Β' Επιπέδου, δηλαδή τέλη Ιουνίου, ο γιατρός που με παρακολουθεί μου ανακοίνωσε ότι ο πλακούντας έχει αρχίσει την ανοδική του πορεία και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για ενδεχόμενη καισαρική, κάτι το οποίο το απεχθάνομαι όσο τίποτε άλλο και τον είχα ενημερώσει γι'αυτή μου την επιλογή. Δυστυχώς, αυτή η χαρά κράτησε για 1 μήνα ακόμη μέχρι τα τέλη Αυγούστου οπότε και έκανα το DOPPLER ανάπτυξης και μου επανέφεραν το ξεχασμένο πλέον θέμα του Οπίσθιου Παραχείλιου Πλακούντα και την αναγκαιότητα της Καισαρικής, αν ο πλακούντας παρέμενε εκεί μέχρι και την 36η εβδομάδα της κύησής μου.

 

Στο μεσοδιάστημα επισκέφθηκα στις 23/8/12 ένα δημόσιο νοσοκομείο (ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ) και μετά από ένα σύντομο υπέρηχο με διαβεβαίωσαν ότι μπορώ να συνεχίσω φυσιολογικά μια και ο πλακούντας δεν ενοχλεί και μάλιστα απέχει 3.9εκ από το έσω τραχηλικό στόμιο. Στο ίδιο συμπέρασμα κατέληξε και ένας άλλος ιδιώτης γιατρός που επισκέφθηκα ζητώντας μια τρίτη γνώμη στις 18/9/12 και μέτρησε την απόσταση μεταξύ πλακούντα και τραχήλου 2.85εκ ενισχύοντας την επιλογή μου για φυσιολογικό τοκετό. Δεχόμενη πίεση από το γιατρό μου για προγραμματισμό καισαρικής λόγω του ότι ο χρόνος μας πιέζει σήμερα, 25/9/12 αναζητώντας μια σανίδα σωτηρίας, επισκέφθηκα και ένα ακόμη ιδιώτη γιατρό ο οποίος με προέτρεψε και αυτός για φυσιολογική εξέλιξη του τοκετού μια και κατά τη γνώμη του η θέση του πλακούντα δεν προτρέπει για ΚΤ (οπίσθιος παραχείλιος).

 

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε μια απίστευτα αγχωτική κατάσταση στην οποία δεν ξέρω ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??? Ο ΧΡΟΝΟΣ ΜΕ ΠΙΕΖΕΙ.......

Από τη μια ο γιατρός μου επιμένει ότι πρέπει να πάρουμε μια απόφαση για την Καισαρική μέχρι 26/9/12 μια και πρέπει να διεξαχθεί μέσα σε αυτή την εβδομάδα και από την άλλη εγώ θέλω να επιμείνω για φυσιολογικό τοκετό αλλά έχω ένα απίστευτο φόβο για την περίπτωση αποκόλλησης πλακούντα καθώς και αιμορραγίας.

Έχω πελαγώσει και δεν ξέρω τι να κάνω????? Φυσιολογικός ή Καισαρική?

Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να με συμβουλέψετε για το πως θα με χειριζόσασταν σαν ασθενής σας σε αυτή τη φάση?

Θα σας παρακαλούσα μόνο να το κάνετε άμεσα γιατί δεν υπάρχει πλέον χρόνος.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για το ογκώδες μήνυμά μου.

 

 

Καλησπέρα,

 

Μπαίνοντας κατευθείαν στο θέμα, προσωπικά δε συστήνω καισαρική εάν ο πλακούντας είναι σε απόσταση μεγαλύτερη των 2 cm από το έσω τραχηλικό στόμιο. Στην περίπτωσή σας, ακόμα κι αν πάρετε το χειρότερο σενάριο μιλάμε για κοντά 3 cm οπότε θεωρώ ότι ο κίνδυνος αιμορραγίας είναι σχετικά μικρός. Ακόμα είναι ενθαρρυντικό το ότι απ' ό,τι συμπεραίνω δεν είχατε ως τώρα αιμορραγίες στην εγκυμοσύνη, κάτι που γενικά βελτιώνει την πρόγνωση.

 

Επιπλέον, θα συμφωνήσω με το συνάδελφο που σας είπε ότι το γεγονός ότι ο πλακούντας είναι οπίσθιος είναι θετικό στοιχείο. Ο λόγος είναι κυρίως γιατί αν συμβεί αιμορραγία κατά τον τοκετό, τυχόν επείγουσα καισαρική μπορεί να γίνει ταχύτατα και χωρίς να επιδεινώσει την αιμορραγία.

 

Θα σας συμβούλευα να μην πάρετε βιαστικές αποφάσεις υπό πίεση, απλά να βεβαιωθείτε ότι ο συνάδελφος στη Θεσσαλονίκη που θα αναλάβει τον τοκετό σας συμφωνεί και θέλει να υποστηρίξει την επιλογή σας.

 

Καλή επιτυχία και με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα γιατρέ και συγχαρητήρια για τη βοήθεια που μας προσφέρετε!Ηθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί 3 γιατροί μου τα εξηγούν διαφορετικά και με έχουν μπερδέψει λίγο.Επαιρνα αντισυλληπτικά χάπια πριν μείνω έγκυος οπότε είχα σταθερό κύκλο και ξέρω πότε μου είχε έρθει περίοδος τελευταία φορά.Η τελευταία μου περίοδος ήταν 28 Μαρτίου και μετά σταμάτησα να παίρνω χάπια και έμεινα έγκυος αμέσως.Το μωράκι μου από τους πρώτους υπέρηχους βγαίνει 2 βδομάδες πιο μικρό από την ημερομηνία της περιόδου και οι γιατροί μου λένε ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα το μωρό.Αλλά μπορεί εγώ να μπερδεύομαι και η περίοδος μου ήταν 8 Απριλίου.Αλλά σίγουρα ξέρω την ημερομηνία.Μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε λίγο πιο απλά τι μπορεί να έχει γίνει?Δεν αγχώνομαι εφ`όσον το μωρό μου είναι πολύ καλά,απλή περιέργεια όμως.:)

 

Καλησπέρα,

 

Η εξήγηση είναι αρκετά απλή και η διαφορά δεν οφείλεται στο ότι εσείς μπερδεύετε την ημερομηνία της περιόδου σας.

 

Όσο παίρνετε αντισυλληπτικά η ωορρηξία καταστέλλεται και ο κύκλος σας είναι "τεχνητός" δηλαδή ελέγχεται από τα φάρμακα. Με το που σταματάτε τα αντισυλληπτικά οι ωοθήκες αναλαμβάνουν και πάλι τον ορμονικό έλεγχο και η ωορρηξία επανέρχεται. Το πότε όμως ακριβώς επανέρχεται δεν είναι προβλέψιμο, ειδικά κατά τον πρώτο κύκλο. Είναι αρκετά σύνηθες η πρώτη ωορρηξία μετά τη διακοπή των αντισυλληπτικών να καθυστερήσει, ακόμα και μερικές εβδομάδες. Στη δική σας περίπτωση μάλλον καθυστέρησε περίπου δυο εβδομάδες.

 

Τα μηχανήματα υπερήχου μετρούν τις διαστάσεις του εμβρύου και τις αντιστοιχούν σε ηλικία κύησης. Αυτός ο υπολογισμός είναι ακριβής απλά δεν αντιστοιχεί με τη δική σας ημερομηνία περιόδου γιατί αυτή δεν ήταν περίπου δυο εβδομάδες πριν την ωορρηξία αλλά μάλλον πιο κοντά στις τέσσερις. Πάντως σε κάθε περίπτωση αυτό δεν έχει σημασία και η σωστή ημερομηνία είναι όντως η υπερηχογραφική.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα. Με έχετε βοηθήσει και σε ένα άλλο θέμα το VBAC. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο τώρα. Τις τελευταίες μέρες μετρώντας το ζάχαρο μου είναι πάνω από 200. Το πρωί (πολύ πρωί όμως αφου ξυπνάω στις 5) είναι 150 περίπου. Ειδικά τις τελευταίες μέρες προσέχω τί τρώω αρκετά και πάλι οι μετρήσεις το δείχνουν ψηλό. Πριν μέινω έγκυος ήταν λίγο ψηλό. Δεν ήταν διαβήτης αλλά κάτι σαν προ-διαβήτης και η διαβητολόγος που με είχε δεί μου είχε πεί οτι δεν μπορεί να μου δώσει το glucophage επειδή ήθελα να μείνω έγκυος. Να γεννήσεις μου λεεί και μετά. Τώρα όμως που είναι έτσι το ζάχαρο και φαίνετε ότι η διατροφή δεν το ελέγχει τί να κάνω; Ξέρω ότι ο γυναικολόγος μου το έχει δώσει αυτό το χάπι σε έγκυο (σε συνεργασία με άλλο διαβητολόγο). Εσείς τί γνώμη έχετε; Φοβάμαι ότι κάνω κακό στο έμβρυο μου και δεν ξέρω τί να κάνω.

 

 

Καλησπέρα,

 

Η μετφορμίνη (Glucophage) είναι ένα φάρμακο που χρησιμοποιείται εδώ και αρκετά χρόνια στη θεραπεία των διαβητικών όμως η χρήση του στην εγκυμοσύνη δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένη. Βασική αιτία είναι ότι υπάρχουν λίγες ως τώρα έρευνες που να εξετάζουν την ασφάλειά του στο έμβρυο, ενώ μερικές είναι υπό υλοποίηση και θα δώσουν αποτελέσματα σε λίγα χρόνια.

 

Πάντως τα περιορισμένα δεδομένα που υπάρχουν δεν έχουν δείξει κάποια παρενέργεια και είναι ως εκ τούτου ενθαρρυντικά. Προσωπικά είχα στο παρελθόν έναν αριθμό ασθενών στη Βρετανία που το είχαν δοκιμάσει κατόπιν παρότρυνσης των διαβητολόγων και χωρίς παρενέργειες (αν και κάποιες αναγκάστηκαν να χρησιμοποιήσουν τελικά ινσουλίνη λόγω αποτυχίας του φαρμάκου να ελέγξει το διαβήτη τους). Παρόλα αυτά, όσο αναμένονται περισσότερα δεδομένα, η χρήση της μετφορμίνης παραμένει ακόμα και στο εξωτερικό σχετικά περιορισμένη.

 

Θα σας έλεγα να κάνετε μια λεπτομερή καταγραφή των μετρήσεών σας και να το συζητήσετε με το γιατρό σας και το διαβητολόγο. Ανάλογα με την εικόνα και τη γνώμη τους κάνετε και τις επιλογές σας. Σε τελική ανάλυση πάντως, αν δεν πεισθείτε μπορείτε πάντοτε να επιλέξετε τη χρήση ινσουλίνης που είναι φάρμακο για το οποίο υπάρχει μεγάλη εμπειρία στην εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος μου μου ειπε να κανουμε καυτηριασμο για να τελειωνουμε μια και καλη γιατι με την αντιβιωση υπαρχει περιπτωση να μην περασει η αν περασει να ξαναεμφανιστει, ενω με τον καυτηριασμο θα ξεμπερδευουμε.

Εγω βεβαια δεν ηθελα και ειπαμε προς το παρον να το ελεγχουμε καθε μηνα με κολποσκοπηση (να ειμαστε σιγουροι μου ειπε οτι δεν εχει προχωρησει προς την μητρα) μεχρι να σταματησω το θηλασμο και επειτα βλεπουμε τι θεραπεια θα κανουμε... σε 3 εβδομαδες θα με ξαναδει, δεν ξερω τι να πω!!!! Υπαρχει κατι που θα πρεπει να τον ρωτησω την επομενη φορα? Η αληθεια ειναι οτι πιστευω αδικα θα μπω στην διαδικασια του καυτηριασμου.

 

 

Ομολογώ ότι ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω για τι πράγμα ακριβώς μιλάει ο γιατρός σας, έχω μπερδευτεί! :confused:

 

Θα σας πρότεινα να ζητήσετε και τη γνώμη κάποιου άλλου συναδέλφου πριν κάνετε οποιαδήποτε θεραπεία, αν μη τι άλλο για να καταλάβετε τι ακριβώς θεραπεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα σας!

τελευταια μου περιοδος στις 03/09 με κυκλο 30 μερες αυτο το μηνα.ο κυκλος μου γενικα ειναι απο 29 μερες μεχρι 32 το τελευταιο 4μηνο.οι επαφες μας με τον συζηγο μου ηταν την 9η,13,15η,και 18η μερα του κυκλου μου!τωρα ειμαι στην 22η μερα.

επισκεφτηκα τον γυναικολογο μου,για ενα τυπικο κολπικο υπεριχο και το ενδομητριο μου ηταν 10,3.ημουν στην 19η μερα του κυκλου μου.ηταν ικανοποιημενος.και οι μερες που ηρθαμε σε επαφη ητανε καλες.

 

η ερωτηση μου,ειναι η εξης:απο το ενδομητριο καταλαβαινουμε αν υπαρχει περιπτωση συλληψης τοσο νωρις.....?:oops::oops::oops::oops::oops:

(δεν τον ρωτησα τον γιατρο μου επειδη ντραπηκα...:oops::oops::oops:)

 

τον φεβρουαριο ειχα μια παλινδρομη κυηση στην 8η εβδομαδα...

τον μαιο ξεκινησαμε παλι για μωρακι,αλλα οχι καθε μηνα επειδη η δουλεια του συζηγου μου εχει αρκετα ταξιδια....με χει πιασει πολυ αγχος!!!!!!!!!!μηπως και δεν ξαναμεινω εγκυος!!!

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!!!!

 

 

Καλησπέρα,

 

Το πάχος του ενδομητρίου είναι μια ένδειξη της φάσης του κύκλου στην οποία βρισκόμαστε. Το ενδομήτριο από την περίοδο μέχρι την ωορρηξία σταδιακά παχαίνει ώστε να είναι έτοιμο να υποδεχτεί το γονιμοποιημένο ωάριο. Ένα ενδομήτριο αυξημένου πάχους μαζί με τα αντίστοιχα ευρήματα από τις ωοθήκες μπορεί να δείχνει ότι η ωορρηξία έγινε πρόσφατα, οπότε έτσι προφανώς συμπέρανε ο γιατρός σας ότι οι μέρες της επαφής ήταν σωστές. Πάντως σαφώς και τόσο νωρίς δε μπορεί να επιβεβαιωθεί η σύλληψη, δυστυχώς θα πρέπει να περιμένετε μερικές εβδομάδες ακόμα...

 

Κατά τ'άλλα θα έλεγα να μην αγχώνεστε, μια παλίνδρομη κύηση δεν προδιαθέτει σε υπογονιμότητα και δεν αναμένεται να επηρεάσει τις πιθανότητές σας να συλλάβετε. Απλά μάλλον χρειάζεται να προσπαθήσετε για λίγο περισσότερο χρόνο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το πάχος του ενδομητρίου είναι μια ένδειξη της φάσης του κύκλου στην οποία βρισκόμαστε. Το ενδομήτριο από την περίοδο μέχρι την ωορρηξία σταδιακά παχαίνει ώστε να είναι έτοιμο να υποδεχτεί το γονιμοποιημένο ωάριο. Ένα ενδομήτριο αυξημένου πάχους μαζί με τα αντίστοιχα ευρήματα από τις ωοθήκες μπορεί να δείχνει ότι η ωορρηξία έγινε πρόσφατα, οπότε έτσι προφανώς συμπέρανε ο γιατρός σας ότι οι μέρες της επαφής ήταν σωστές. Πάντως σαφώς και τόσο νωρίς δε μπορεί να επιβεβαιωθεί η σύλληψη, δυστυχώς θα πρέπει να περιμένετε μερικές εβδομάδες ακόμα...

 

Κατά τ'άλλα θα έλεγα να μην αγχώνεστε, μια παλίνδρομη κύηση δεν προδιαθέτει σε υπογονιμότητα και δεν αναμένεται να επηρεάσει τις πιθανότητές σας να συλλάβετε. Απλά μάλλον χρειάζεται να προσπαθήσετε για λίγο περισσότερο χρόνο ακόμα.

 

 

 

 

δηλαδη γιατρε,

 

μπορει και να αδιαθετησω στις 2 του μηνα που περιμενω και ας ειναι το ενδομητριο 10,3 χιλιοστα.σωστα?

as1cOS5Nw3-0000Mzk5ZHwwMDAxNzU1ZHxEZXBwZQ.gif

 

''Oμορφαινεις τη ζωη μου....οταν βρισκεσαι μαζι μου!!!'';)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη γιατρε,

 

μπορει και να αδιαθετησω στις 2 του μηνα που περιμενω και ας ειναι το ενδομητριο 10,3 χιλιοστα.σωστα?

σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας!!!καλο σας βραδυ!!!

as1cOS5Nw3-0000Mzk5ZHwwMDAxNzU1ZHxEZXBwZQ.gif

 

''Oμορφαινεις τη ζωη μου....οταν βρισκεσαι μαζι μου!!!'';)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη γιατρε,

 

μπορει και να αδιαθετησω στις 2 του μηνα που περιμενω και ας ειναι το ενδομητριο 10,3 χιλιοστα.σωστα?

 

Σωστά, γιατί η αύξηση του πάχους του ενδομητρίου είναι ανεξάρτητη του αν έγινε σύλληψη ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ γιατρέ.έχω ήδη κανονίσει ραντεβού με τον διαβητολόγο να το δούμε το θέμα γιατί αγχώθηκα.

εάν γνωρίζετε, τί θα μπορούσε να προκαλέσει η μετφορμίνη στο έμβρυο;από τις λίγες έρευνες που έχουν γίνει υπάρχει κάποια ένδειξη;

και πάλι σας ευχαριστώ.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλημερα! Ειμαι 24 χρονων και τον Ιανουαριο ημουν στην 13η εβδομαδα και στην αυχενικη διαφανεια ο γιατρος ειδε οτι το εμβρυο εχει Ακρανια και ετσι επρεπε να διακοψω (τραυματικη εμπειρια). Απο τοτε με τον συζηγο προσπαθουμε λιγο στην τυχη. Αυτο τον μηνα περιοδο ειχα στις 15/9 και τωρα που ειμαι στην 12η μερα του κυκλου μου ξεκινησα τεστ ωορρηξιας γιατι ο κυκλος μου ειναι αστατος,απο 30 εως 40 μερες. Ολοι μου λενε μην αγχωνεσαι και οτι ειμαι μικρη. Αλλα αυτο που με αγχωνει περισσοτερο ειναι μην παθω παλι τα ιδια. Ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι ειναι σπανιο φαινομενο και οτι απλα ετυχε να μην δημιουργηθει σωστα το κεφαλι του. Εκανε εξετασεις και στο εμβρυο και δεν βρηκαν οτι φταιει κατι. Φοβαμαι ομως πολυ. Τον εμπιστευομαι τον γυναικολογο μου,αλλα μια δευτερη γνωμη θα με ηρεμουσε περισσοτερο. Θα ηθελα να μου πειτε αν εχω πιθανοτητες να μεινω πολυ συντομα εγκυος και αν υπαρχει περιπτωση να παρουσιαστει παλι το ιδιο προβλημα.

eNortjKzUjIyMDAzM1ayBlwwFWICzg,,06.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...