Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γατούλα πολύ μου ακούγεται το 3 χρόνια... Δεν παίρνεις και μια δευτερη γνώμη βρε κούκλα μου? Εμένα και ο παιδίατρος που τον είδε στην κλινική όταν γεννήθηκε αλλά και η παιδίατρος που έχω τώρα μου είπαν για επέμβαση πάνω στο χρόνο.... Δεν ξέρω τι να πω.... Να σε ρωτήσω δεν τον έχει ψιλαφήσει? Γιατί σου έδωσε 3 σενάρια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπητοί γονείς του parents.gr

 

Ενημερωθείτε για την κρυψορχία διαβάζοντας το blog http://alldoctorsmess.blogspot.com/2009/01/blog-post_12.html

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σας πω την εμπειρία μας και σ'αυτό το θέμα. Ο μικρός μου γεννήθηκε με κρυψορχία. Ο παιδίατρος τον είχε ψιλαφήσει απο νωρίς ξέραμε οτι υπάρχει και περιμέναμε να κατέβει. Όταν ήταν 3,5 μηνών βρεθήκαμε σε ιδιωτικό νοσοκομείο για άλλο λόγο. Εκεί πρόσεξε την κρυψορχία κάποιος παιδοχειρούργος ο οποίος μας είπε οτι το παιδί πρέπει να χειρουργηθεί 12 μηνών αφου πρώτα στους 6 μήνες έπερνε κάποιο φάρμακο (κάτι σαν σπρέυ) που θα βοηθούσε την κατάσταση. Το είπα στον παιδιάτρος μας ο οποίος έφριξε, και μου είπε να μην κάνω τίποτα ακόμα απλα να περιμένουμε καθότι 9 στις 10 κατεβαίνει απο μόνο του. Εμείς είμασταν η μία περίπτωση στις 10 που δεν κατέβηκε. Τελικά κάναμε την επεμβαση στα 2,5 χρόνια στο Παίδων Πεντέλης με επιτυχία. Πήγαν όλα καλά, μόνο μία μέρα νοσηλεία. Θα μπορούσαμε ίσως να το είχαμε κάνει πιο νωρίς στα 2 χρόναι αλλά είχαμε άλλα θέματα να αντιμετωπίσουμε. Πάντως καλό θα ήταν να μην αφήσετε την επεέμβαση να φτάσει στα 3 (εαν δεν μπορείτε να τη αποφύγετε εντελώς) γιατί είναι μεγάλο το διάστημα στο οποίο ο όρχις βρίσκεται σε "αφιλόξενο" περιβάλλον. Ούτε βιασύνες ούτε αμέλεια. Συμβουλευτείτε ειδικούς.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

νεες μανουλες προσοχη στα αγορακια σας!!!

η κρυψορχια ειναι κατι πολυ σοβαρο και θελει προσοχη!!!

ειμαι 26 ετων σημερα και λογω αυτου του προβληματος που εχει ο αντρας μου εχω κανει μεχρι στιγμης 2 σπερματεχυσεις και 3 εξωσωματικες με κανενα αποτελεσμα.ειναι και εκεινος 26 ετων και το ανακαληψαμε μονοι μας οτι εχει κρυψορχια.δυστηχως οι γονεις του δεν μας το ειπανε ποτε ουτε ο ιδιος δεν το γνωριζε.και τωρα βασανιζομαστε!!!την ενχειρηση του την εκαναν 6 ετων που πλεον ηταν πολυ αργα.σημερα οι γιατροι μας λενε οτι η ενχειρηση πρεπει να γινεται εως 2 μηνων οταν ειναι το βρεφος γιατι μετα διαλυονται.

δεν μπορειτε να φανταστητε τι περναω με ολα αυτα ομως τον αγαπω και προσπαθω να του σταθω.πολλοι μου λενε γιατι δεν τον αφησα και προτιμησα να τα περασω εγω ολα αυτα μιας και εκεινος δεν μπορει να κανει καμια θεραπεια για να καλυτερευσει η κατασταση του.ομως θελω τοσο πολυ να κανω οικογενεια μαζι του και ελπιζω και ευχομαι στο τελος να πανε ολα καλα!!

 

:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Ο Μιχάλης γεννήθηκε με κρυψορχία στον αριστερό όρχι και χειρουργήθηκε στην παιδοχειρουργική του Ελενα, ακριβώς 18 μηνών. Αυτό ήταν το όριο που μας έθεσαν και ο παιδοχειρουργός και η παιδίατρος. Είναι μια επέμβαση συνήθης για τους παιδοχειρουργούς, κράτησε περίπου 45', υπολογίζοντας από τη στιγμή που τον πήραν χειρουργείο. Το απόγευμα βγήκαμε. Γίνεται μια μικρή τομή χαμηλά στην κοιλιά και δεξιά ή αριστερά (ανάλογα με τον όρχι), "σπρώχνεται" στο όσχεο και καθηλώνεται εκεί με ράμματα.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γατούλα, ΟΛΟΙ οι γιατροί μου είχαν πει ότι αν δεν κατέβει μέχρι να χρονίσει, ΔΕΝ θα κατέβει και χρειάζεται επέμβαση. Συμβουλεύσου παιδοχειρουργό, ο οποίος θα σου συστήσει και υπέρηχο για να δει τη θέση του

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται και το ψαχνω, ενα ενα βημα και χωρις αγχος

Καναμε τον υπερηχο, υπαρχει ψηλα στο βουβωνα αλλα ειναι μικρος 9χλ

ψαχνω για ονομα παιδοουρολογου τωρα και θα κλεισω ραντεβου να δουμε τι θα γινει

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

.σημερα οι γιατροι μας λενε οτι η ενχειρηση πρεπει να γινεται εως 2 μηνων οταν ειναι το βρεφος γιατι μετα διαλυονται.

 

Καταρχήν σου εύχομαι να γίνεις γρήγορα μανούλα. Και συμφωνώ με την απόφασή σου να μεινεις δίπλα στον άντρα που αγαπάς και να προσπαθήσεις να τον κάνεις πατέρα του παιδιου σου.

Πολύ με ανησύχησες με αυτά που έγραψες γιατί το μωρό μου γεννήθηκε με κρυψορχία, τώρα δεν έχουμε πρόβλημα έχει κατέβει από τους 3 - 4 μήνες περίπου αλλά αυτό με τους 2 μήνες δεν το έχω ακούσει ποτε. ¨ολοι λένε για ένα με 1,5 χρόνο. Ξέρεις κάτι παραπάνω να μας πεις από όσα έχετε ακουσει?

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

.σημερα οι γιατροι μας λενε οτι η ενχειρηση πρεπει να γινεται εως 2 μηνων οταν ειναι το βρεφος γιατι μετα διαλυονται.

 

Καταρχήν σου εύχομαι να γίνεις γρήγορα μανούλα. Και συμφωνώ με την απόφασή σου να μεινεις δίπλα στον άντρα που αγαπάς και να προσπαθήσεις να τον κάνεις πατέρα του παιδιου σου.

Πολύ με ανησύχησες με αυτά που έγραψες γιατί το μωρό μου γεννήθηκε με κρυψορχία, τώρα δεν έχουμε πρόβλημα έχει κατέβει από τους 3 - 4 μήνες περίπου αλλά αυτό με τους 2 μήνες δεν το έχω ακούσει ποτε. ¨ολοι λένε για ένα με 1,5 χρόνο. Ξέρεις κάτι παραπάνω να μας πεις από όσα έχετε ακουσει?

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

 

 

 

γλυκια μου καταρχας σου ευχομαι τα καλυτερα για το παιδακι σου!!

εγω μεχρι να μου χτυπησει την πορτα αυτο το προβλημα δεν ηξερα τιποτα

απο τοτε ομως που το ανακαλυψαμε ρωτησα πολλους γιατρους για το τι ειναι και τι πρεπει να κανουμε.ενας ομως πολυ αξιοπιστος παιδιατρος που εχει ακρες στο παιδον και τον εμπιστευομαι παρα πολυ γιατι ηταν και δικος μου παιδιατρος αλλα και ολων των συγγενων μου

μου ειπε οτι πλεον εως 40 ημερων περιμενουν να καταιβουν και το πολυ δυο μηνων κανουν την ενχειρηση.και οτι ακομα στην ψηλαφιση θα μπορουσαμε να το καταλαβουμε οτι το ενα εχει μικροτερο μεγεθος και ειναι σαν <λιωμενο> διοτι οσο καιρο εμεινε στην κοιλια ειχε περισσοτερη θερμοκρασια και αλλιωθηκε.δεν θελω να σ'ανυσηχησω απλα θελω να δωσετε ολες σας μεγαλη προσοχη γιατι ειναι κατι που θα φανει στο μελλον αν τελικα πετυχε η οχι.

Link to comment
Share on other sites

.σημερα οι γιατροι μας λενε οτι η ενχειρηση πρεπει να γινεται εως 2 μηνων οταν ειναι το βρεφος γιατι μετα διαλυονται.

 

Καταρχήν σου εύχομαι να γίνεις γρήγορα μανούλα. Και συμφωνώ με την απόφασή σου να μεινεις δίπλα στον άντρα που αγαπάς και να προσπαθήσεις να τον κάνεις πατέρα του παιδιου σου.

Πολύ με ανησύχησες με αυτά που έγραψες γιατί το μωρό μου γεννήθηκε με κρυψορχία, τώρα δεν έχουμε πρόβλημα έχει κατέβει από τους 3 - 4 μήνες περίπου αλλά αυτό με τους 2 μήνες δεν το έχω ακούσει ποτε. ¨ολοι λένε για ένα με 1,5 χρόνο. Ξέρεις κάτι παραπάνω να μας πεις από όσα έχετε ακουσει?

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

 

 

 

γλυκια μου καταρχας σου ευχομαι τα καλυτερα για το παιδακι σου!!

εγω μεχρι να μου χτυπησει την πορτα αυτο το προβλημα δεν ηξερα τιποτα

απο τοτε ομως που το ανακαλυψαμε ρωτησα πολλους γιατρους για το τι ειναι και τι πρεπει να κανουμε.ενας ομως πολυ αξιοπιστος παιδιατρος που εχει ακρες στο παιδον και τον εμπιστευομαι παρα πολυ γιατι ηταν και δικος μου παιδιατρος αλλα και ολων των συγγενων μου

μου ειπε οτι πλεον εως 40 ημερων περιμενουν να καταιβουν και το πολυ δυο μηνων κανουν την ενχειρηση.και οτι ακομα στην ψηλαφιση θα μπορουσαμε να το καταλαβουμε οτι το ενα εχει μικροτερο μεγεθος και ειναι σαν <λιωμενο> διοτι οσο καιρο εμεινε στην κοιλια ειχε περισσοτερη θερμοκρασια και αλλιωθηκε.δεν θελω να σ'ανυσηχησω απλα θελω να δωσετε ολες σας μεγαλη προσοχη γιατι ειναι κατι που θα φανει στο μελλον αν τελικα πετυχε η οχι.

 

Μου κάνει πάντως εντύπωση γιατί όλες οι μαμάδες στο φορουμ και σε άλλα τόπικ για την κρυψορχία ξέρουν κάτι για 1-1,5 χρόνο. Βέβαια κανείς δεν μπορείς να είναι σίγουρος. Το μέλλον θα δείξει. Άλλωστε περιπτώσεις με προβληματικό σπέρμα υπάρχουν πολλές και σε άντρες με κανένα ανατομικό πρόβλημα. Αλλά να σε ρωτήσω κάτι και σορυ αν είναι...πατάτα ερώτηση. όταν λες οτι ο άντρας σου είχε κρυψορχία...και με τον ένα όρχη δεν θα μπορούσαν να παραχθουν αρκετά σπερματοζωάρια για να μεινεις έγκυος? Γνωστή μου με πρόβλημα του άντρα της με μικρό αριθμό σπερ/ων είχε εισπράξει την εξής απάντηση από το γιατρό της "Εμεις θέλουμε μόνο 1 σπερματοζωάριο". Σου εύχομαι γρήγορα τα καλύτερα.

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα εχω επισκεψη με τον Νικα στο Αγ Σοφια και θα σας ενημερωσω για οτι μαθω.

Τωρα για το διμηνο, μου φαινεται καπως.....θα το ειχαμε ματαδει καπου στο Ιντερνετ. Παντου βλεπω 18μηνο και ο γιατρος Μαρινοπουλος που μπαινει εδω λεει 6μηνο-12μηνο. Το πιο νωρις που εχω ακουσει.

Θα σας πω τα χουνερια μας σημερα αυριο....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

.

 

 

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

 

 

Αλλά να σε ρωτήσω κάτι και σορυ αν είναι...πατάτα ερώτηση. όταν λες οτι ο άντρας σου είχε κρυψορχία...και με τον ένα όρχη δεν θα μπορούσαν να παραχθουν αρκετά σπερματοζωάρια για να μεινεις έγκυος? Γνωστή μου με πρόβλημα του άντρα της με μικρό αριθμό σπερ/ων είχε εισπράξει την εξής απάντηση από το γιατρό της "Εμεις θέλουμε μόνο 1 σπερματοζωάριο". Σου εύχομαι γρήγορα τα καλύτερα.

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

 

λογω του οτι του την εκαναν σε ηλικια 6 ετων την ενχειρηση εχουμε σημερα αυτα τα αποτελεσματα ασχετα οτι τοτε τους ειχαν επιβεβαιωσει οτι ολα πηγαν καλα.

διοτι σε τοσο μεγαλη ηλικια επιρεαζονται τα σπερματοζωαρια,καταστρεφονται τα κυταρα και πλεον υπαρχουν σπαρματοζωαρια με ανωμαλιες που μπορουν και γονιμοποιουν το ωαριο αλλα δυστηχως δεν μπορουν να γινουν εμβρυο κανονικο

και να φανταστεις την ενχειρηση την εκανε και στο εξωτερικο!!

ελπιζω και ευχομαι η δικια μας περιπτωση να μην εχει καμια σχεση με την δικια σας.ισως να ετυχε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια για σας και από εμένα.

Ο ένας ορχις του γιού μου ανεβοκατεβαινε, όπως μας έλεγε ο παιδίατρος, δηλ. μια ήταν στη θέση του - μια ανεβαινε προς τη κοιλια. Μας είχε πει ότι αν δε κατέβει μόνιμα μέχρι 1,5 χρ. να του κάνουμε επέμβαση να κατέβει διότι υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να καταστραφει λόγω διαφοράς θερμοκρασίας. Υπάρχουν βέβαια και πιθανότητες να κατεβει στην εφηβία αλλά είναι ρισκο να το αφήσουμε μέχρι τότε. Μας είχε πει ότι τυχαινει αυτο σε πολλα παιδάκια και δεν είναι κατι ανησυχητικό. Εμείς δε το ρισκάραμε και 1,5 ετων του κάναμε την επέμβαση. Ολα πήγαν καλά, μπήκαμε το πρωϊ στο νοσ/μειο και το βράδυ βγήκαμε. Φαινεται μια μικρη γραμουλα στην κοιλίτσα του και μια πιο μικρή στον ορχι, ψιλοπραγματα δηλαδη. Αν θελετε να σας πω καμια λεπτομέρια ρωτηστε με.

γεια σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

έχουμε ένα αγοράκι 4 ετών γεννήθηκε με κρυψορχία και από τις δύο πλευρές έγινε η επέμβαση 18 μηνών ( ο υπέρηχος έγινε στο ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ είναι από τους καλύτερους ) κατέβηκε ο ένας όρχις ο άλλος κατέβηκε μέχρι ενός σημείου, αναγκαστικά περιμέναμε έναν χρόνο για να γίνει πάλι η επέμβαση, ο γιατρός μας είπε ότι δεν ήταν ικανοποιητικό μέγεθος, τον κάτέβασε ,αλλά θα περιμένουμε μέχρι 6 ετών να κάνουμε κάποιες εξετάσεις να δούμε.....υπήρχε περίπτωση να του αφαιρεθεί κατά τη διάρκεια της δεύτερης επέμβασης αν δεν ήταν σε καλή κατάσταση, καταλαβαίνετε το άγχος και την αγωνία και τώρα είμαστε σε μιά αγωνία μέχρι τα 6 χρόνια του. Σκέψεις διάφορες περνουν από το μυάλο μας που δεν αφήνουν να ηρεμήσουμε καρκίνος , αφαίρεση ........

Άν κάποιος μπόρει να μας δώσει περισσότερες πλήροφορίες θα ήταν πολύτιμες για εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο την επισκεψη στο Αγ Σοφια με τον Νικα, να πω πρωτα οτι σε εμπνεει σα γιατρος, προσεγγισημος και με χιουμορ. Δυστυχως ακοσα το σεναριο που περιμενα να ακουσω. Τον ψηλαφισε, θεωρει οτι ειναι πολυ μικρος, πιθανοτατα αυτο που επιασε δεν ειναι καν ο ορχης αλλα τα υπολοιπα στοιχεια που τον αποτελουν , επιδεδημιαδα, καπως ετσι το ειπε, και κατα 99 % αν υπαρχει δεν ειναι βιωσιμος. Αυριο θα παρω για να κλεισω ραντεβου το οποιο μπορει να αργησει αρκετα, ισως και μετα το καλοκαιρι. Θεωρει οτι η εγχειρηση μεχρι τα 2 το πολυ ειναι ΟΚ. Θα το κυνηγαω μηπως πετυχω καμια αναβολη και με χωσει νωριτερα. Απο αυτο που θα δει, θα προχωρησει η στο κατεβασμα η στην αφαιρεση.

Τον ρωτησα και για την πλαστικη ποτε πρπει να γινει και μου ειπεοτι η αμερικανικη τακτικη ειναι απο τα 4 και ολο πρεοσθετεις επιθεματα, η γνωμη του ειναι γυρω στα 12, μια και καλη, ανωδυνη και ακινδυνη επεμβαση.

 

Περισσοτερα δε ρωτησα γιατι δεν ημουνα και παρα πολυ ευτυχης με αυτα που ακουσα :cry:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντελη γιατι δεν κατεβξκε ο δευτερος μεχρι εκει που επρεπε, δε καταλαβα? Στα 2,5 που κατεβηκε και μετα απο 2 χειρουργεια δε μπορουσε να κρινει αν ειναι βιωσιμος? και να φτασει το παιδι 6?

Γνωμη μου, να ακουσεις και μια 2η αποψη, αν δεν εχεις ηδη ακουσει

Απο αυτα που ξερω, το προβλημα ειναι αν ο ορχης δε βρισκεται στο φυσικο του περιβαλλον, κατι που εσεις το εχετε διορθωσει ηδη :roll:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντελή γειά σου. Αν συμπέρανα σωστά, κάνατε μια επέμβαση και κατέβασαν μονο τον έναν όρχι, σωστά; Ο δεύτερος τί έγινε; Τι εννοείς τον κατέβασαν μέχρι ενός σημείου; απ΄όσο ξέρω απ' το γιο μου, όταν τον κατεβάζουν τον συγκρατούν στο όσχεο γιατί αλλιώς πάλι θα ανεβοκατεβαίνει. Ο Παπανικολάου είναι ο ακτινολόγος στο Χίλτον μάλλον όχι το νοσ.Παπανικολάου στη Θεσ/κη. Σ' αυτόν είχαμε πάει και μεις για το υπέρηχο όρχεων και είναι πράγματι καλός. Κοιτάξτε το σύντομα και όσο για τους γιατρούς ρώτα ότι θέλεις!

 

Γατούλα υπομονή, κλείσε τα ραντεβού σου και καλή συνέχεια.

Κράτα μας ενήμερους

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ο δεύτερος δεν κατέβηκε στο πρώτο χειρουργίο γιατί ήταν αρκετά ψηλά και αν τον πίεζε να κατέβει τελείως ίσως το λουράκι που είναι πιασμένος ο όρχις τα έσπαγε και το δεύτερο χειρουργείο έπρεπε να γίνει μετά από ένα χρόνο για να θρέψει το λουράκι και να μη σπάσει με ένα πιο σύντομο χειρουργίο.Την επέμβαση τη κάναμε στο Παίδων με τον Δημητριάδη και ναι για τον υπέρηχο λέω τον Παπανικολάου.Έχω τύψεις μήπως δεν κάναμε τα πράγματα καλά μήπως δεν βρήκαμε καλό γιατρό,αν και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα μαζί του.Μας είπε θα το δούμε στα 6 χρόνια γιατί σε αυτή την ηλικία υπάρχει ανάπτυξη των όρχεων.

Έγω που σας γράφω είμαι η γυναίκα του Παντελή με λένε Μαρία αλλά όταν πήγα να κάνω εγγραφή με το Μαρία μου έλεγε ότι έχει δωθεί αυτό το όνομα έτσι επέλεξα του άντρα μου.

Ο Δημητριάδης μετά το χειρουργίο ( μετά 6 μήνες ) όλα Ο.Κ. αλλά θα τα πούμε 6 ετών, ο παιδιάτρος τον πιάνει τον όρχι.Ξυπνάω και κοιμάμαι με αυτή την αγωνια. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩ...............................

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΠαντελοΜαρακι τοτε. Εγω θα σου προτεινα να μιλησεις με εναν ακομα, να του τα πεις . Πιθανοτατα να ειναι ολα ΟΚ και να ησυχασεις ετσι!

 

μαμωτω 2 κρυψορχιες και κατεβηκαν, εμεις 1 και που ειναι οεοοοοοοοο

:lol::lol::lol:

 

 

το νευρικο μου συστημα

παιρνω τηλ για να κλεισω για το χειρουργειο, η μιλανε η δεν απαντανε!

αει σιχτηρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γατούλα

τον Νίκα τον θυμάσαι, γιατί τον είχα δει στο Νοσοκομείο φαίνεται μια χαρά

κάνε υπομονη, καταλαβαίνω.Πόσο είναι τώρα το μωρό ? είναι μια τρέλλα αυτό με το πότε θα γίνει η επέμβαση τελικά καλείται ο γονιός να αποφασίσει πότε θα την κάνει... εμάς στην αρχή μας είπα 3 ετών..........και έγω κάνω σενάρια μήπως έπρεπε να πάω πιο νωρίς γιατί έτσι θα γινόταν πιο νωρίς η δεύτερη αλλά που να ξέρουμε ότι θα πάμε για 2 χειρουργιο.......γράψε μου νέα σου

 

Μαρία

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν, ο χειρουργός του σίγουρα ξέρει περισσότερα και καλύτερα και για να σας λέει να περιμένετε μέχρι τα 6 έχει τους λόγους του. Για να σου φύγει η ανασφάλεια γιατί δεν παίρνεις μια δεύτερη γνώμη; Αν σου πει τα ίδια ησυχάζεις, αν όχι το ψάχνεις κι άλλο.

Ο δικός μας παιδίατρος μας είχε στείλει στον Ζουπάνο, επί της Κηφισίας, πριν τον Αντέννα

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, 50 ημερων, Αγλαια Κυριακου, βουβωνοκηλη.

Επειγουσα εισαγωγη, χαμηλος αιματοκριτης, πιθανοτητα για μεταγγιση, ανα ανεβει πρωτα ο αιματοκριτης και υστερα η επεμβαση. εγω ΟΚ.

Επομενη για χειρουργειο. Το βραδυ της παραμονης μας λενε, 3 ειμασταν με ιδιο θεμα, παρτε το φακελο σας - ο οποιος γραφει, εμπιστευτικο , να μη δινετε σε ασθενη η γονεα :shock: - και πηγαινετε στον εφημερευοντα χειρουργο. Α στο μεταξυ ειχαν αποφασισει οτι δε χρειαζεται η μεταγγιση. Παω και μου λεει, οτι λογω του χαμηλου αιματοκριτη, αυτος δε θα ρισκαρε να το χειρουργησει το παιδι μου, και να αποφασισω ΕΓΩ ο ΓΟΝΙΟΣ τι θα κανω, θα την κανουμε αυριο η οχι. :shock::shock::shock:

 

Φυσικα κατεβαινω σε εξαλλη κατασταση. Την πληρωσε ο ειδικευομενος του θαλαμου :lol: Βρες μου το διευθυντη και φανταζεστε. Τελικα με ηρεμησε και η παιδιατρος μου οτι η συγκεκριμενη επεμβαση δεν ειναι τοσο αιμοραγικη και με τα πολλα ηρεμησα. Φυσικα ενημερωθηκε και ο διευθυντης

 

Το να βγαζουν γιατροι ο ενας το ματι του αλλουνου -μετα λογια- δε το ειχα ξαναζησει

 

ΑΘΛΙΟΙ

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γατούλα καλημέρα

τελικά είναι κρυψορχία ή βουβονοκύλη ή αυτά είναι το ίδιο ? πότε θα γίνει η επέμβαση ? το παίδί τώρα είναι 50 ημερών? θέλω να τα καταλάβω πές τα μου πιο αναλυτικά.

Οι γιατροί μπορεί να σε τρελάνουν πρέπει να πας σε 300 γιατρούς και τελικά να απόφασίσεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...