Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θελει γαλα μονο απο το στηθος!


Recommended Posts

ο μικρος μου πριν λιγες μερες εγινε ενος ετους. θηλαζει το πρωι, μια φορα μεσα στη μερα, το βραδυ πριν τον υπνο και ξυπναει και 1 ή 2 φορες μεσα στη νυχτα και θηλαζει αλλα την περισσοτερη ωρα απλα πιπιλαει, δεν τραβαει γαλα. τρωει σχεδον τα παντα, καποια αλεσμενα καποια οχι, νερο πινει απο ποτηρακι αλλα και απο μπιμπερο. κοιμαται ποτε στο στηθος, ποτε αγκαλια, ποτε μ ετο μπαμπα ή τη γιαγια δεν εχει προβλημα στον υπνο.

το προβλημα ομως ειναι οτι δεν πινει γαλα απο μπιμπερο ή ποτηρακι, ουτε δικο μου ουτε ξενο και οταν χρειαζεται να παω καπου πρεπει να τον παρω μαζι ΄η να μην παω καθολου. επισης αν ξυπνησει μεσα στη νυχτα μετα δεν κοιμαται παρα μονο με στηθος. δε θελω να αποθηλασω ακομα (παρα τις πιεσεις που δεχομαι απο το συγγεβνικο μου περιβαλλον ειδικα απο τη μανα μου), απλα να πινει το γαλα με αλλο τροπο οταν δεν ειμαι εκει.

τι προτεινεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κάτι παρόμοιο περάσαμε κι εμείς, τα εχω γραψει εδω: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=96083

μαλιστα η μπεμπα μου δεν επιανε καν μπιμπερό, δεν ηθελε γάλα ούτε με ποτηρι, ούτε με καλαμακι ούτε δικό μου αντλημενο, ούτε ξενο

αποθηλάσαμε το πάσχα που ήταν 20 μηνών. τώρα αρχισε να πίνει φρέσκο κατσικίσιο γάλα με ποτηράκι, και αυτό όχι παντα

ο παιδίατρος μου ειχε πει ότι εχει δει παιδιά που αποθηλάζοντας δεν ξαναπίνουν γάλα, αλλά δεν ειναι λόγος ανησυχίας αν τρωει τυράκι ή γιαουρτάκι. η δικιά μου δεν ετρωγε ούτε αυτά, γι αυτό μου ειπε και της εβαζα μπρόκολο σε καθε φαγητό

τωρα τελευταια παμε καλύτερα, δέχεται να δοκιμάσει γαλακτοκομικά και ειμαι ευτυχής :-D

μην ανησυχείς, όσο θηλάζεις δεν υπάρχει θεμα, και όταν αποφασίσεις να αποθηλάσεις ακομα και αν δεν πίνει γάλα δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι, μπορεί να παρει ασβεστιο από άλλες πηγές

εχουν αποψη τα πιτσιρίκια μας, τι να κάνουμε!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

σημερα μου ματωσε και τη θηλη.... προβλεπω νυχτα με κλαμματα αφου δε θα μπορεσω να θηλασω (θηλαζω μονο απο το ενα στηθος, το αλλο δεν το επιασε καθολου απ την αρχη) για μια δυο μερες μεχρι να επουλωθει.............

Link to comment
Share on other sites

κάτι παρόμοιο περάσαμε κι εμείς, τα εχω γραψει εδω: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=96083

μαλιστα η μπεμπα μου δεν επιανε καν μπιμπερό, δεν ηθελε γάλα ούτε με ποτηρι, ούτε με καλαμακι ούτε δικό μου αντλημενο, ούτε ξενο

αποθηλάσαμε το πάσχα που ήταν 20 μηνών. τώρα αρχισε να πίνει φρέσκο κατσικίσιο γάλα με ποτηράκι, και αυτό όχι παντα

ο παιδίατρος μου ειχε πει ότι εχει δει παιδιά που αποθηλάζοντας δεν ξαναπίνουν γάλα, αλλά δεν ειναι λόγος ανησυχίας αν τρωει τυράκι ή γιαουρτάκι. η δικιά μου δεν ετρωγε ούτε αυτά, γι αυτό μου ειπε και της εβαζα μπρόκολο σε καθε φαγητό

τωρα τελευταια παμε καλύτερα, δέχεται να δοκιμάσει γαλακτοκομικά και ειμαι ευτυχής :-D

μην ανησυχείς, όσο θηλάζεις δεν υπάρχει θεμα, και όταν αποφασίσεις να αποθηλάσεις ακομα και αν δεν πίνει γάλα δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι, μπορεί να παρει ασβεστιο από άλλες πηγές

εχουν αποψη τα πιτσιρίκια μας, τι να κάνουμε!

η μεγαλη μου η κορη σταματησε να πινει γαλα απο 20 μηνων(δε θηλαζε) αλλα τρωει τυρι, γιαουρτια μπροκολο κλπ

δεν θελω ακομα να αποθηλασω απλα να πιει με το μπιμπερο ή εστω το κουταλακι, οταν χρειαζεται να λειψω ή πχ σημερα που δεν θα μπορεσω να θηλασω

Link to comment
Share on other sites

η μπέμπα μου είναι 8 μηνών, θηλάζει πρωί, λίγο μετά τη φρουτοκρεμα για να κοιμηθεί και μετά πάλι το βράδυ. καμιά φορά το βράδυ δεν της φτάνει το γάλα και νευριάζει, αλλά ούτε να το πλησιάσει άλλο οποιοδήποτε γάλα-και έχω δοκιμάσει αρκετά. κοιμάται λίγο, και ύστερα ξυπνάει 2-3 φορές το βράδυ μέχρι να συμπληρώσει. Μαρτύριο δηλαδή. Τουλάχιστον τώρα πίνει γάλα. Φοβάμαι τη μέρα όμως που δε θα εχω εγώ να της δώσω...:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ίδια περίπτωση και ο γιος μου. Εμείς αποθηλάσαμε σιγά σιγά στους 14 μήνες, γιατί είχε ήδη προχωρήσει η δεύτερή μου εγκυμοσύνη και είχα συσπάσεις. Γάλα ξένο δεν ήπιε ποτέ. Τώρα είναι 2,5 και πρόσφατα κάναμε εξετάσεις, το ασβέστιό του ήταν στα ψηλότερα όρια!!!

 

Η γιατρός μας, υπέρμαχος του θηλασμού, πάντα με καθησύχαζε. Παιδιά που έχουν θηλάσει πέραν του χρόνου μου έλεγε, εφόσον δεν θέλουν γάλα ξένο δεν το χρειάζονται. Για παιδάκια που ακόμα θηλάζουν, νομίζω το να χάσουν κάποιο γεύμα γάλατος και να το αντικαταστήσουν με κάτι άλλο δεν είναι τραγικό.

 

Γενικά πάντως, εμείς από τότε που αποθηλάσαμε, το μόνο που πρόσεχα και προσέχω είναι να παίρνει ασβέστιο από άλλες τροφές:

- αμυγδαλόγαλα: λίγα αμύγδαλα στο νερό από το βράδυ. Το πρωί τα στραγγίζουμε και με καινούριο νερό τα λιώνουμε στο μούλτι. Το πίνει με μπανάνα σα χυμό ή το τρώει με κουάκερ και μέλι για πρωινό. Τώρα που μεγάλωσε τρώει και σκέτα αμύγδαλα σαν σνακ.

- κόκκινο κρέας: είναι σημαντική πηγή ασβεστίου.

- παστέλι, κουλούρι θεσσαλονίκης: το σουσάμι έχει ασβέστιο.

- μπρόκολο.

- 1 ή 2 φέτες κίτρινο (όχι λευκό, γιατί το κίτρινο έχει πιο πολύ ασβέστιο) τυρί την ημέρα.

 

Επίσης, επειδή το βράδυ δεν πίνει γαλατάκι, τρώμε κανονικά ένα καλό βραδυνό, όμως όχι πολύ αργά γιατί δεν είναι καλό να κοιμούνται πολύ φαγωμένα.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Kι εμείς θηλάζουμε ακόμα και είμαστε 20 μηνών.. Δεν έχει πιει ποτέ ξένο γάλα, δεν έχει πιάσει ποτέ μπιμπερό, ούτε πιπίλα βέβαια και μόλις δοκίμασε ξένο από ποτηράκι παραλίγο να κάνει εμετό. Μόνο στη θέα του μπιμπερό στρίβει γωνία και κάνει σαν τρελός για να θηλάσει..

Τρώμε ένα γιαουρτάκι κάθε απόγευμα από γαλακτοκομικά. Αυτό μόνο.

Φοβάμαι ότι δεν θα αποθηλάσει ποτέ αλλά ακόμα περισσότερο φοβάμαι ότι όταν αποθηλάσει δεν θα θέλει με τίποτα να πιει γάλα ξανά... Δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά και πως θα οδηγηθούμε στον αποθηλασμό..

Περιττό βέβαια να αναφέρω τα σχόλια των γύρω όταν ακούνε ότι θηλάζει ακόμα. Φαντάζομαι ότι όλες έχετε έρθει αντιμέτωπες με κάτι ανάλογο.

Τι θα γίνει δλδ? Θα ξυπνήσει μια μέρα και θα αποφασίσει ότι βαρέθηκε να θηλάζει? Δεν έχω βαρεθεί τον θηλασμό απλά θέλω να ξέρω με ποια διαδικασία θα οδηγηθούμε ομαλά στον αποθηλασμό χωρίς όμως να σταματήσει να πίνει γάλα..

f1OTp2.png

pNHkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου έπαιρναν μια κάποια ποσότητα με δημητριακά του εμπορίου ανακατεμένα με αγελαδινό γάλα σε μπολ. Αυτό το γεύμα μπορεί και να το προσφέραμε κάποια άλλη στιγμή της ημέρας. Πάντως ούτε και έτσι έπαιρναν το γάλα που παίρνουν με μπουκάλι άλλα παιδιά της ηλικίας τους. Ε, προσφέραμε και τυράκια, γιαουρτάκια και κάτι γινόταν... Πέρασε έτσι κανένας χρόνος, οπότε άρχισαν να πίνουν μεγαλύτερες ποσότητες με γάλα σε ποτήρι και καλαμάκι. Ιδιαίτερα όταν άρχισαν να καταλαβαίνουν καλύτερα με λόγια ότι θα ψηλώσουν κλπ κλπ.

 

Μου έλειψε όμως που μέχρι τον αποθηλασμό το πρωϊνό γεύμα των παιδιών ήταν πρωϊνό χουζούρι, αντί να σηκώνομαι πρωϊνιάτικα, να ετοιμάζω, να πλένω και να έχω και την έννοια-κυνήγι αν θα φάνε... Με δεδομένο όλο το υπόλοιπο τρέξιμο που είχαμε ως εργαζόμενοι γονεις το πρωϊ για να ετοιμάσουμε όλο τον κόσμο, να βγει έξω από το σπίτι στην ώρα του, αυτό το χουζούρι μου έλειψε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια βοήθεια! Ο αποθηλασμος τελικά μήπως είναι πιο δύσκολος από τον θηλασμό; Έχω μια κορούλα 12 μηνών που τη θηλαζω αποκλειστικά από τη μέρα που γεννήθηκε. Δεν χρειάστηκε ποτέ να πιείτε από μπιμπερό ή μάλλον λάθος μου που δεν της το έμαθα. Πίνει νερό με το ποτηράκι αλλά μολις δει γάλα μέσα αηδιάζει όσο πεινασμένη και αν είναι! Έχουμε δοκιμάσει όλες τις σκόνες αλλά και φρέσκο γάλα. Αναγκαστικά πριν κοιμηθεί της δίνω γιαουρτάκι και μέσα στη μέρα της κάνω κρεμούλες, κέικ κλπ. Θηλάζει πια μόνο μέσα στη νύχτα μια φορά ενώ κοιμάται. Για μπιμπερό ενώ κοιμάται ούτε λόγος... Ξυπνάει και κλαίει όταν το καταλάβει. Πιστεύετε δεν θα πιείτε ποτέ γάλα ξένο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Μετά τον πρώτο χρόνο, τα παιδιά χρειάζονται 3 μερίδες γαλακτοκομικών την ημέρα. Μία μερίδα ισοδυναμεί με 1 γιαούρτι (μέγεθος ενηλίκου) ή 1 ποτήρι γάλα ή 1 κομμάτι κίτρινο τυρί, σε μέγεθος σπιρτόκουτο (η παρμεζάνα έχει το πιο πολύ από όλα).

 

Αν καλύπτεται με τα υπόλοιπα, δε χρειάζεται το γάλα.

 

Μπιμπερό μην του δώσεις τώρα, είναι κρίμα... Υποτίθεται ότι αυτά που παίρνουν μπιμπερό, πρέπει να το κόβουν, μετά το χρόνο. Εσείς, που δεν πήρατε ποτέ, τώρα θα ξεκινήσετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια βοήθεια! Ο αποθηλασμος τελικά μήπως είναι πιο δύσκολος από τον θηλασμό; Έχω μια κορούλα 12 μηνών που τη θηλαζω αποκλειστικά από τη μέρα που γεννήθηκε. Δεν χρειάστηκε ποτέ να πιείτε από μπιμπερό ή μάλλον λάθος μου που δεν της το έμαθα. Πίνει νερό με το ποτηράκι αλλά μολις δει γάλα μέσα αηδιάζει όσο πεινασμένη και αν είναι! Έχουμε δοκιμάσει όλες τις σκόνες αλλά και φρέσκο γάλα. Αναγκαστικά πριν κοιμηθεί της δίνω γιαουρτάκι και μέσα στη μέρα της κάνω κρεμούλες, κέικ κλπ. Θηλάζει πια μόνο μέσα στη νύχτα μια φορά ενώ κοιμάται. Για μπιμπερό ενώ κοιμάται ούτε λόγος... Ξυπνάει και κλαίει όταν το καταλάβει. Πιστεύετε δεν θα πιείτε ποτέ γάλα ξένο;

 

Δεν έχω καταλάβει, θέλεις να αποθηλασεις ή να πίνει ξένο γάλα επιπλέον;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...