Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρατσιστικό σχόλιο ( τι εστί ρατσισμός?)


Recommended Posts

ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. η κοπέλα (23 ετών, όχι και μικρή) έκανε ένα "αστείο" που είχε σαφέστατα ρατσιστική χροιά. τώρα αν το έκανε από ανοησία ή από ρατσισμό, αυτό η ίδια το ξέρει και όσοι τη γνωρίζουν προσωπικά και ξέρουν τις απόψεις της και την ιδεολογία της. σαφέστατα παραβίασε και τους κανόνες της επιτροπής, οπότε καλώς αποκλείστηκε.

όσο για το ήθος που θα έπρεπε να έχουν οι αθλητές και τα Ολυμπιακά Ιδεώδη, μάλλον έχουν από καιρό (δυστυχώς) χαθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 496
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υπερβολική έκταση το αστειο της κοπέλας. Ακρως υποκριτικός ο σποκλεισμός της, μην πω προκλητικός. Ε ρε κάτι μυνήσεις που θα πεσουν αν ξανακουσω ανεκδοτα για ξανθιες και πόντιους. Τι έπαθε ειπαμε η ρεπουση με τον συνωστισμό; Από που αποκλειστηκε;; Εγώ θα πω αυτό που εγραψα στο fb πάσα μη αριστερος στην ελλαδα βάρβαρος. Εκεί καταλήξαμε... Μην απορήσει κανεις λοιπόν αν στις επόμενες εκλογες η χα χτυπησει καμια 30 βουλευτες

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τα δανεικά το θέμα

 

αλλά το ότι υπονοείται πως ένας ολόκληρος λαός είναι τζαμπατζής, κλέφτης και ζήτουλας...

 

με αυτή τη λογική όμως θα έπρεπε να κακοφαίνεται σε συγγενείς θυμάτων από αεροπορικά δυστυχήματα το ανέκδοτο με το αεροπλάνο με τον Γερμανό, Αμερικάνο και Πόντιο που έπεσε στην Αφρική πχ κλπ κλπ

 

Αυτο ειναι αλλο!

Εδω ο πρωην προθυπουργος μας, δηλωσε στους Ευρωπαιους οτι κυβερναει μια χωρα "κλεφτων και απατεωνων" Τι να σου κανει και ο απλος γερμανος πολιτης απο εκει και περα?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολική έκταση το αστειο της κοπέλας. Ακρως υποκριτικός ο σποκλεισμός της, μην πω προκλητικός. Ε ρε κάτι μυνήσεις που θα πεσουν αν ξανακουσω ανεκδοτα για ξανθιες και πόντιους. Τι έπαθε ειπαμε η ρεπουση με τον συνωστισμό; Από που αποκλειστηκε;; Εγώ θα πω αυτό που εγραψα στο fb πάσα μη αριστερος στην ελλαδα βάρβαρος. Εκεί καταλήξαμε... Μην απορήσει κανεις λοιπόν αν στις επόμενες εκλογες η χα χτυπησει καμια 30 βουλευτες

κάτι μου λέει ότι ανάμεσά τους θα είναι και η Βούλα...

στροφή στην καριέρα της

Link to comment
Share on other sites

agentp

Και ο συναθλητής της θα μπορούσε να τη βάλει στη θέση της αν θιγόταν.
για ποιο λόγο πρεπει να βρεθει στην θεση του να το κανει την στιγμή που θυσιάζει την ζωη του για μια καριέρα για έρθει η όποια κοπέλα να του μιλήσει/αστειευτεί για την καταγωγή του? την στιγμή που συγκεντρώνεται για την καριέρα του... ? πάμε καλά?

 

απλά επειδη εσυ πιστευεις οτι καποιος εχει το δικαιωμα? ε λοιπον δεν είναι έτσι..

καθόλου δεν εχει δικαίωμα κανείς να λέει κάτι τέτοιο σε κάποιον άλλο, και εάν πιστευεις οτι αυτοι οι αθλητές αυτό κανουν στον ελευθερο τους χρονο τότε μπορεί να εχεις αλλη εικόνα απο την πραγματικότητα σχετικά με το τι κανουν αθλητές σε άλλες χώρες στον ελεύθερό τους χρόνο.

 

το σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να το προδιαθέσεις.

 

προσωπικά έχω γνωρίσει πολλές αθλητριες, και καμία σχεση δεν εχουν με αυτό που περιγράφεις. το εάν εδώ μερικά 20χρονα σχολιαζουν αυτά τα θέματα αστειευτικά δεν σημαίνει ότι αυτό κάνουν τα 20χρονα σε ολο το κόσμο, \και προφανώς και δεν είναι δικαιολογία για να το κανουν απλώς επειδή γίνεται εδώ!

 

[mariab]

Κατά την γνώμη μου πάντα η Ελλάδα δεν έχει ανθρωπιστικό πρόβλημα με κανέναν. Τους μετανάστες (νόμιμους και μη) οι Έλληνες αρχικά τους δέχθηκαν άνετα. Το πρόβλημα δημιουργήθηκε τα τελευταία χρόνια λόγω του δυσανάλογα μεγάλου αριθμού μεταναστών. Το πρόβλημα δεν είναι η νοοτροπία των Ελλήνων. Το πρόβλημα είναι η συνθήκη του Δουβλίνου η οποία γιγαντώνει ένα υπαρκτό κοινωνικό και οικονομικό πρόβλημα. Το να λέμε ότι όλα είναι καλά και απλώς κάποιοι είναι ρατσιστές είναι μάλλον στρουθοκαμιλισμός.

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ οτι ειναι ολα καλα. (??)

το οτι εσυ εχεις γνωμη οτι δεν υπαρχει ανθρωπιστικό πρόβλημα αυτή τη στιγμή, μου λέει ότι δεν έχεις διαβασει καμία έκθεση του UNCHR που είναι ένας απο τους αρμοδιους φορείς που ασχολείται με το θέμα

οπότε επέτρεψέ μου να σου πω, αυτό δεν είναι άποψη είναι μια υπόθεση. εχει πολύ μεγάλη διαφορα το ένα, απο το άλλο το ένα βασίζεται σε στοιχεία και το άλλο σε ΦΑΝΤΑΣΙΑ.

ως καλλιτεχνης αγαπώ την φαντασία, αλλα στα σημεία που πρέπει και μόνο, ή στα σημεία όπου βοηθάει στο να γίνεται κάτι παραγωγικό, δηλαδή στην δημιουργία νέων πραγμάτων. και αυτό δεν είναι ειρωνία είναι κάτι το απολύτα σοβαρό. εδω δεν καλείσαι να δημιουργήσεις κάτι νέο, αλλά να αναγνώσεις αυτό που υπάρχει.

Ο ρατσιμός προκύπτει απο το μεταναστευτικό ανθρωπιστικό πρόβλημα που δεν ήταν πρόβλημα τότε, όπως λές σωστά, γιατί βόλευε, είναι όμως τώρα πλέον και προφανώς χειροτερεύει και τα πράγματα, πάντως είναι εντελώς αλληλένδετα γεγονότα που συσχετίζονται χρονικά στην έξαρσή τους. υπάρχουν απειρες μελέτες για αυτά τα πράγματα δεν είναι τώρα κάτι που φαντάστηκα εγώ και το λέω χάριν επιχειρηματολογίας για μπλαμπλα. σίγουρα στο ιντερνετ θα σου προκύψουν δεκάδες σχετικοί σύνδεσμοι.

Το ότι ένας λαός επειδη δεν εχει συνηθίσει ένα άλλο χρώμα δέρματος επίσης είναι εντελώς προβλέψιμο ότι θα έχει ρατσισμό απέναντι σε αυτό όταν η γνωριμία υπάρχει σε αυτές τις συνθήκες όπως τώρα, και μόνο απο φόβο προς το διαφορετικό.

πχ το να μου λέει φίλος μου 185 με μυς απο αρση βαρων κλπ οτι φοβαται να περπατησει, σε σημεία που εχει μαυρους απλώς επειδή τους βλέπει (και ας είναι καλοντυμένοι ευγενικοί και ας προσεχουν τα παιδιά τους) και δεν φοβάμαι εγώ, ...(επειδη τους βλεπω καθε μέρα κ τους ξέρω) , κ ληστείες στην περιοχή γίνονται όχι απο μαύρους αλλά απο ρομά και άλλους του ανατολικού μπλοκ, ε είναι αποτέλεσμα φόβου που έχει σχέση με ρατσισμό.

απλά τα πράγματα.

Τι σχέση εχει το δουβλίνο. και το 90% να φύγουν, πάλι θα υπαρχει ρατσισμος προς αυτό το 10% ο οποίος θα εξαλειφθεί ίσως μετά απο μερικές δεκαετίες+. Τι μας απασχολεί για ποιό λογο δε μπορούν να φύγουν εφόσον το θέλουν. Το θέμα ειναι το αποτέλεσμα και η δυσάρεστη πραγματικότητα σήμερα.

Μου φαίνεται λίγο επίφοβο όταν στα πλαίσια του πουριτανισμού και του politically correct χάνουμε την αίσθηση του χιούμορ.
το ξαναλέμε,... το χιουμορ οταν μπαινει ΔΗΜΟΣΙΑ το διαβάζουν όλοι.

Αλλο να το πεις στην παρέα σου και ΑΛΛΟ ως εκπρόσωπος της χώρας σου να βγαίνεις να κανεις τον έξυπνο με τέτοια σχολια εις βαρος άλλων συναθλητών.

 

Μερικά πράγματα προκαλούν γέλιο ακόμη κι αν είναι χοντροκομένα ή μαύρα (δεν εννοώ εξ' Αφρικής, αλλά black χιούμορ).

Επίσης, μου φαίνεται πολύ επίφοβο όταν δημοσιεύεται λίστα με το τι επιτρέπεται να λέει κάποιος και τι όχι. Όπως έχω πει και σε προηγούμενο ποστ, πρέπει να έχεις δικαίωμα να πεις ό,τι θέλεις άσχετα με το εάν η πλειοψηφία (ή η μειοψηφία) δεν συμφωνεί μαζί σου. Για την ακρίβεια, αυτό μου φαίνεται σίγουρα ρατσιστικό.

αυτό είναι θέμα κυρίως γούστου αλλά πανω απο όλα συσχέτισης. οταν εχεις σχεση με το αντικείμενο, δεν το θεωρείς χιουμορ, τέλος. δηλαδή το μπλακ χιουμορ με Μητσοτακη και Μαρίκα όταν πέθανε, εάν ήσουν στην οικογένειά του δεν θα το θεωρούσες ΧΙΟΥΜΟΡ αλλά ύβρη! οκ? πολυυυ απλάαα. οπότε το να λες για αφρικανους οταν προκειται να συναθληθείς μαζί τους και αυτό που λες ΤΟΥΣ ΑΦΟΡΑ, ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ να είναι χιουμορ! πόσο πιο πολύ να εξηγηθεί!

 

ούτε λίστα γραφτηκε απο κάποιον ούτε κάτι άλλο. η ελευθερία σου τελειώνει εκεί που αρχίζει το δικό μου δικαίωμα για ελευθερία,... καπως έτσι δεν λέει η γνωστή φράση?... οπότε απόλυτη ελευθερία λόγου.... ασχετα με το τι πιστευει η πλειοψηφία (είτε παγκόσμια είτε κρατικά είτε δημοτικά), ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σε μια ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

καθαρά πρακτικά. οπότε αν είναι πες οτι δε σου αρέσει η δημοκρατία οτι αυτο που θες ειναι να λες αυτο που θες χωρίς να πεφτει λογο στον άλλο...

ε αυτό είναι άλλου είδους πολίτευμα.

 

Το να σοκαριστεί ένας Αμερικανός επειδή στην κάθε Ελλάδα υπάρχει πρόβλημα με τους μαύρους είναι μάλλον αστείο. Στην Αμερική η συντριπτική πλειοψηφία είναι βαθύτατα ρατσιστές. Εάν ο όρος μαυροι δεν είναι Politically correct συγχωρείστε με, αλλά το λέω με την ίδια ακριβώς βαρύτητα που θα έλεγα άσπρος ή λεπτός ή χοντρός, δηλαδή ως ένα αυταπόδεικτο στοιχείο εξωτερικής εμφάνισης
πολύ ασχημο αυτό που λες, για όσους αμερικανους δεν συμμερίζονται αυτο που λες. γενικευεις ασύστολα προς ένα λαό και προφανώς αυτό είναι ρατσιστικό απέναντι σε πολίτες μιας χώρας ειδικά απο την στιγμή που έχει και πλέον αφρικανικης καταγωγής πρόεδρο... :!::?:

προφανώς το να λέει κάποιος τέτοια πράγματα για έναν λαό ολόκληρο είναι ακριβως αυτό που είναι το νόημα του να καταλάβεις τι σημαίνει ρατσιστικός δημόσιος λόγος.

 

το ίδιο να πεις για τους ιταλούς τις γυναίκες στις φυλακές, τους χοντρούς, τους άσπρους όταν τις ονομάζεις όλες μαζί, σε μια ομάδα ανθρώπων αυτό σημαίνει διάκριση/ ρατσισμός.

αυτό που εσύ νομίζεις οτι δεν είναι ρατσισμός ΟΛΗ Η ΥΦΗΛΙΟΣ ΗΔΗ ΕΤΣΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΕΙ, ασχετως με το εάν μια ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ εδώ στην ελλάδα, συνεχίζει να πιστευει τα δικά της...

 

Some definitions of racism also include discriminatory behaviors and beliefs based on cultural, national, ethnic, caste, or religious stereotypes
στον ρατσισμό εδώ και καιρό ανήκει και η διάκριση με βαση αλλα στερεότυπα (πολιτισμικά, εθνικά , θρησκευτικά)

http://en.wikipedia.org/wiki/Racism

 

καθώς θεωρείται πλέον κάτι ΕΞΙΣΟΥ άδικο και αδικαιολόγητο.

 

δυστυχώς όταν όλοι μαζί αρνούνται να δουν κάτι, παρότι αυτό συμβαίνει,

(εδώ είναι ο στρουθοκαμηλισμός μάλλον που αναφέρεις)

δεν σημαίνει ότι δεν θα έρθει η συνέπειά του κάποια στιγμή.... και το ποιόν θα πετύχει τότε σίγουρα δεν θα είναι δίκαιο,

 

(καθώς θα μπορούσε να είναι ο οποιοσδήποτε αθλητης ή άλλο εκτεθειμένο πρόσωπο στην θέση της)

 

δυστυχώς είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι θα συμβεί όταν συναντηθούν αυτοι οι δυο κόσμοι.

 

κακώς που στην ακαδημία δεν τους διδάσκουν ότι ένας αθλητής, έχει μια δημόσια εικόνα την οποία πρέπει να διαφυλάσσει όπως και ένας άλλος ανθρωπος του δημόσιου βίου (καλλιτέχνης, πολιτικός). αυτό είναι το μόνο στο οποίο δε φταίει η κοπέλα εάν δεν το διδάχτηκε απο κανέναν.

 

προφανώς η υποκρισία είναι ότι η κοινωνία, επειδή διαπράτει καθημερινά αυτά τα "αστεία" θεωρεί ότι δεν πρέπει κανείς να την πληρώσει.

 

για μένα είναι το ίδιο με τα οικονομικά εγκλήματα κατά του κράτους.

εφόσον όλοι δεν μπορούν να τιμωρηθούν, τότε να μην τιμωρηθεί κανένας?

αφού όλοι το κάνουν... ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ!

 

....το καλυτερο,....και κάποιοι το θεωρούν υποκρισία να τιμωρείται ένας , όταν νιώθουν ένοχοι/οτι είναι πιθανό να τιμωρηθούν και οι ίδιοι γιατί πιστεύουν ή κάνουν τα ίδια...

 

...βλέπε τσοχατζοπουλος... ... μόνος του τα "έφαγε"... ? ειναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου.

 

έτσι και ο οποιοσδήποτε αυτή τη στιγμή διαπράττει κάποιο έγκλημα/αδικία/αστειισμό/διάκριση εις βάρος κάποιου την στιγμή που όλοι το κάνουν, αλλα εκείνος μονο φαίνεται απο τον προβολέα, είναι ο ίδιος αυτή η κορυφή.

 

αυτή φαίνεται μόνο αρχικά,... πως να το κάνουμε... δυστυχώς ή ευτυχώς.

 

μακάρι εάν η περίπτωση της κοπέλας γινόταν παράδειγμα, για να γίνει άλλη προσέγγιση του θέματος,

δηλαδη μακαρι να εβρισκαν καποια λύση για να θεσουν το θέμα όπως πρέπει .... το θέμα όμως έιναι...

είναι τόσο άσχημο αυτό το αστείο, που ..... ούτε να πεις συγνώμη δεν στέκει. ...σε ποιόν να την πεις τη συγνώμη????

σε όλους τους αφρικανους συναθλητες των ολυμπιακών? συγνώμη που είπα ένα αστειάκι για τους συμπατριώτες σας τους μετανάστες εδώ ελατε να σας κεράσω ένα ουζάκι ??????

 

εάν είχε ονοματισει καποιον θα μπορουσε να γυρίσει ,αλλά να αστειευτεί απέναντι σε ολόκληρη φυλή,... εμ... με τί μουτρα θα πηγαινε... μη σας πω οτι θα την εξοστράκιζαν..

μπορει αυτό να ήταν πολύ πιο οδυνηρό απο οτι απλώς τώρα αυτή η ανακοίνωση.. βεβαια μπορεί να ήταν καλό μάθημα, για εκείνη,

αλλά οι άλλοι ανθρωποι δε φταίνε σε τίποτα να αντιμετωπίζουν τέτοιες απόψεις. εχουν απολυτο δικαιωμα στο να προστατεύοται απο τέτοια, καθώς ο παγκόσμιος/σκλαβοπάζαρα πέρασε ευτυχως, τουλάχιστον ΣΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ της ευρώπης...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εάν είχατε πχ υιοθετημένο παιδάκι ή σύζυγο αφρικανικης καταγωγής,

στην οικογένειά σας δηλαδή, με ελληνικό ή ξένο διαβατήριο, δεν θα σας φαινόταν καθόλου αστείο... κ σίγουρα θα σας απασχολούσε...

Ελπίζω όσοι έχουν οικογένειες με καταγωγή απο αφρική, να γράψουν και τίποτα εδώ. Υπάρχουν πάντως στο φόρουμ ξέρετε και άνθρωποι που δεν είναι μόνο Έλληνες και άνθρωποι που δεν είναι μόνο καυκασιανής καταγωγής και όχι δεν βρίσκονται μόνο στον άγιο παντελεήμονα ως μετανάστες..

Το ότι δεν γράφουν επειδή μπορεί να φοβούνται ή να μην θέλουν να φανερώσουν την επωνυμία τους δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.

(...) Το ότι οι άλλοι μπορεί να είστε πλειοψηφία δεν σημαίνει ότι δικαιούστε να θεωρείτε αυτονόητη την μή ύπαρξη άλλων... είμαι σίγουρη ότι εάν προσπαθούσατε να βρεθείτε στην θέση τους πραγματικά, ποτέ δεν θα είχατε αμφιβολία για το πόσο σοβαρά είναι τέτοιου είδους "αστεία".

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι σαχλαμάρα, αλλά ρατσιστικό όχι. Θεωρώ υπερβολικό και μυγιάγκιχτο το ότι την απέκλεισαν από την ομάδα.

Έτσι φουντώνεις τον ρατσισμό δεν τον πολεμάς.

 

ειναι λοιπον εκτος απο ρατσιστικο μια απιστευτα κακογουστη σαχλαμαρα,και μονον για αυτο θα επρεπε να την αποκλεισουν

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ο αθλητης δεν ειναι μονον για να πηδαει ψηλα η να τρεχει γρηγορα πρεπει να εχει παιδεια νιονιο αξιες αυτογνωσια κι αν γινεται και καλο χιουμορ, γιατι οχι?, αν δεν εχει χιουμορ εχοντας αυτογνωσια δεν θα κανει τουλαχιστον το χωρατατζη,,λυπηθειτε μας,,

 

κατι προσωπικοτητες ρε παιδι μου που προβαλλονται και για προτυπα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν η κοπελίτσα έπρεπε ν' αποβληθεί λόγω ρατσιστικού σχολίου ή λόγω έλλειψης γενικότερης παιδείας. Το σχόλιό της ήταν γελοίο, όταν μάλιστα υπάρχουν ήδη 2 θύματα από το κουνούπι του Νείλου. Και δεν βρίσκω το λόγο που έκανε το "αστείο". Ποιός ήταν ο λόγος? Και ποιός γέλασε με το κοφτερό της χιούμορ?

Δηλαδή, αν το έλεγε στην παρέα σας πως θ' αντιδρούσατε?

 

Το ότι έχει προσπαθήσει για την αθλητική της καριέρα δεν μου λέει και πολλά, μάλλον δεν ακολουθεί το "νους υγιής εν σώματι υγιεί". Τέλος πάντων, με καλύπτει αρκετά η ανακοίνωση του ΚΚΕ

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=153606&catid=1

 

'Μία βασική αιτία που γεννά τέτοιες απαράδεκτες συμπεριφορές, όπως της Β. Παπαχρήστου, είναι ο εθνικισμός και η εθνική υπεροψία, που καλλιεργούνται γενικότερα και ιδιαίτερα στο χώρο του αθλητισμού. Ο αποκλεισμός της από τους Ολυμπιακούς Αγώνες δεν αντιμετωπίζει από μόνος του το πρόβλημα. Η ουσιαστική του αντιμετώπιση προϋποθέτει πρώτα απ’ όλα διαπαιδαγώγηση που θα καλλιεργεί τη φιλία και την αλληλεγγύη ανάμεσα στους λαούς, άρα προϋποθέτει αθλητισμό σε εντελώς διαφορετική βάση από το σημερινό του εμπορίου, της ντόπας και της κερδοφορίας του κεφαλαίου."

 

Βέβαια, συμφωνώ απόλυτα και με τα κορίτσια που είπαν ότι για τα ΑΙΣΧΗ που γράφονται και λέγονται για μας τους ΕΛΛΗΝΕΣ (εντός, εκτός και επί τ' αυτά...), ΔΕΝ ανοίγει μύτη... Αν πας να δείξεις την ενόχλησή σου... είσαι γραφικός, εγωκεντρικός, κολλημένος, εθνικιστής, συνωμοσιολάγνος και τα λοιπά γνωστά και χαριτωμένα.

 

Όσο με τρομάζουν / αηδιάζουν οι ρατσιστές άλλο τόσο με τρομάζουν / αηδιάζουν και οι φιλόσοφοι του καναπέ που σε οτιδήποτε Ελληνικό βλέπουν πρόβλημα... και καταπίνουν αμάσητα τα αμάσητα...

Link to comment
Share on other sites

Ρατσισμός .. Ο ρατσισμός είναι το δόγμα που αναπτύσσεται με σύνδεσμο συγκεκριμένα γνωρίσματα "traits", όπως π.χ. εθνικά, θρησκευτικά, πολιτιστικά κ.λπ., προκειμένου να αναγάγει μια ομάδα αντίστοιχα (κοινωνική, φυλετική, θρησκευτική), ως υπέρτερη άλλων. Το πιο συνηθισμένο είδος ρατσισμού, και αυτό που έχει δώσει την αρχική ονομασία στην λέξη (εκ της ιταλικής ("ράτσα") razza = φυλή), είναι ο φυλετικός ρατσισμός.

 

Οι φυλετικοί ρατσιστές πιστεύουν σε βιολογικές διαφορές μεταξύ των φυλών, βάσει των οποίων και προσδιορίζουν αυτές σε ανώτερες και κατώτερες. Έτσι, με την θεωρία αυτή υποστηρίζουν ότι η φυλή με συγκεκριμένα (ανώτερα) εξωτερικά ή ανθρωπολογικά χαρακτηριστικά, έχει το δικαίωμα να θεωρεί εαυτόν της ανώτερη από τις άλλες.

Παράδειγμα ..
[YOU TUBE]_FpghhP4ITE [/YOU TUBE]

... η Φανή το είπε με το συνηθισμένο άισθημα αδικίας που έχουν πολλοί/ές Ελληνες/ίδες , την καταλαβαίνω αλλά αυτό δεν σημαίνει πως το σχόλιο δεν ήταν απίστευτα ρατσιστικό.

 

στους ίδιους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ολυμπιακό Στάδιο, δεκάδες χιλιάδες Έλληνες καθυστέρησαν την εκκίνηση του τελικού των 200 μέτρων επειδή φώναζαν ρυθμικά το όνομα Έλληνα αθλητή που είχε σκηνοθετήσει τροχαίο για να αποφύγει εξέταση για ντόπινγκ. Στο τέλος του αγώνα, γιούχαραν το νικητή.

[YOU TUBE]MhaCyu4ipuA[/YOU TUBE]

 

Αυτό ήταν το Ολυμπιακό πνεύμα κάποιων Ελλήνων το 2004.

 

 

 

2012..

 

Οταν αθλητής/τρια θέλει να λάβει μέρος σε Ολυμπιακούς αγώνες υπογράφει ενα συμβόλαιο ...(νομίζω πως η Ολυμπιακή επιτροπή της χώρας του το υπογράφει και ο αθλητής/τρια έχει υποχρτέωση να το ακολουθεί...άσχετα το πως γίνεται πάντως οι αθλητές/τριες αναγκαστικά αν θέλουν να αγωνιστούν πρέπει να ακολουθούν τις οδηγίες)

 

 

 

 

Από την ΔΟΕ (International Olympic Committee)

Σελ. 1 από 4 Παρ 2

στο IOC Social Media, Blogging and Internet Guidelines for participants and other accredited persons at the London 2012 Olympic Games

 

Postings, blogs and tweets should at all times conform to the Olympic spirit and fundamental principles of Olympism as contained in the Olympic Charter, be dignified and in good taste, and not contain vulgar or obscene words or images.
http://www.olympic.org/Documents/Games_London_2012/IOC_Social_Media_Blogging_and_Internet_Guidelines-London.pdf

 

 

The Olympic Charter .

Σελ 11 Fundamental Principles of Olympism

παρ. 5 και 6

 

5. Any form of discrimination with regard to a country or a person on grounds of race, religion, politics, gender or otherwise is incompatible with belonging to the Olympic Movement.

 

6. Belonging to the Olympic Movement requires compliance with the Olympic Charter and recognition by the IOC.

http://www.olympic.org/Documents/Olympic%20Charter/Charter_en_2010.pdf

 

 

Οι κανόνες της ΔΟΕ δεν μιλούν μονο για ρατσιστικά κείμενα. Αλλά ακόμη και για όταν τα κείμενα δεν είναι

dignified and in good taste

 

 

 

Υπάρχουν δύο ερωτήσεις που νομίζω πως πρέπει να απαντηθούν.

Η πρώτη είναι αν το κείμενο αυτό ακολουθεί ή όχι τους κανόνες της ΔΟΕ που είναι δεσμευτικοί για όλες τις αθλήτριες στους Ο.Α .

 

Χωρίς να προσθέσω κάτι σε αυτά που έχουν πεί όλα τα μέλη που πόσταραν προφανώς το tweet της Β. Παπαχρήστου είναι τουλάχιστον κακόγουστο και αρκετές συμφωνούν πως είναι ρατσιστικό.

Άρα σύμφωνα με τους κανόνες της ΔΟΕ θα έπρεπε να της επιβληθεί ποινή.

 

Η δεύτερη ερώτηση είναι αν η ποινή που της επιβλήθηκε (και η οποία δεν είναι η χειρότερη που θα μπορούσε να της επιβληθεί καθώς αυτή είναι η μη συμμετοχή ποτέ ξανά σε οποιαδήποτε Ολυμπιάδα) είναι μικρή, αρκετή ή υπερβολική.

 

Αν είναι απλά ένα κακόγουστο αστείο νομίζω πως είναι υπερβολική. Το πολύ σοβαρότερο ρατσιστικό σχόλιο της Χαλκιά πχ στο προηγούμενο βίντεο δεν είχε ποτέ την ίδια τύχη που έχει το σχόλιο της Παπαχρήστου.

 

Αν είναι ρατσιστικό σχόλιο (ΕΙΝΑΙ ! και έχουν δοθεί ήδη πολύ καλοί λόγοι γιατί είναι ) νομίζω πως η απόφαση κινείται κοντά στο να είναι υπερβολική ...ΑΝ ΚΑΙ το άρθρο 5 και 6 λέει πολύ καθαρά πως κάθε μορφή διάκρισης is incompatible with belonging to the Olympic Movement .

 

 

 

Οσον αφορά τα σχόλια κι τις δικαιολογίες ...

Η κοπέλα είναι 23 , όχι 20,και από τα 18 στην Ελλάδα ψηφίζουμε ! Η υπόνοια επίσης πώς είναι ενα μικρό κοριστάκι την ώρα που προτάσσει το "κοριτσάκι" σαν δικαιολογία για να γίνει κάποια ρατσίστρια ή απλά ηλίθια για 15 δευτερόλεπτα πάει πίσω την μάχη που έχουν δώσει γυναίκες πριν από εμάς για να πχ ψηφίζουν οι γυναίκες μαζί με τους άνδρες ...από τα 18 !

 

Ο πραγματικός λόγος που κάνει την απόφαση ίσως υπερβολική είναι διότι .....

ενα ρατσιστικό σχόλιο ΔΕΝ κάνει αυτόν/ή που το είπε/έγραψε ρατσιστή/τρια. Εάν πείς μια χαζομάρα δεν θα πω πως είσαι χαζή και δεν το πιστεύω κιόλας πώς είσαι αν δεν γίνεται κατά εξακολούθηση. Θα σου πω όμως αν χρειάζεται πως είπες χαζομάρα. Από το σχόλιο της και μόνον δεν μπορεί να τεκμηριωθεί πως ή ίδια είναι ρατσίστρια.

 

Η Ελληνική Ολυμπιακή επιτροπή όμως έλαβε μια απόφαση που είναι ισοδύναμη με το να θεωρήσει την Παπαχρήστου ρατσίστρια.

Γιατί ?

 

Ισως για αυτό ?

564039_444782485553575_391278020_n.jpg

 

κι αυτο

efgrecd.JPG

 

 

Η Παπαχρήστου είναι εππαγελματίας αθλήτρια , 23 χρονών , που θα έπρεπε να ήξερε τι λένε οι κανόνες της ΔΟΕ. Λυπάμαι γιατί καταλαβαίνω πόσο έχει προσπαθήσει και μέσα σε 15 δευτερόλεπτα κατέστρεψε την καριέρα της .

 

Δεν είναι δημόσιο πρόσωπο όπως γράφτηκε , αντιπρωσωπεύει όμως την Ελλάδα και... δεν μπορώ να το πω πιό κομψά λυπάμαι αλλά Olympism is a philosophy of life, exalting and combining in a balanced whole the qualities of

body, will and mind ...και η Β. Παπαχρήστου ξέχασε ένα.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθω να πιστευω οτι το σχολιο δεν ηταν ρατσιστικο, δεν πειστηκα απο τα επιχειρηματα. Αν η διαφορετικη μου αποψη απο καποιους θεωρειται οτι ειμαι υπερ του ρατσισμου εστω και ασυνειδητα, βρισκω οτι εχει μεγαλη φαντασια!

Στο τελος για να αποδειξουμε τη σοβαροτητα του παραπτωματος της θα ακουσουμε οτι ακομη και τα κουνουπια παρεξηγηθηκαν.

ΑΛΛΑ εχω την αισθηση οτι η κοπελα συμμεριζεται αρκετες ιδεες τησ ΧΑ και ισως η ιδια να ειναι ρατσιστρια και οτι τελικα η πολιτικη της θεση ηταν η αιτια του αποκλεισμου της και το σχολιο ηταν απλα η αφορμη.

Ας πουν την αληθεια λοιπον "ενοχλουμαστε με την καλη σου σχεση με τα ακροδεξια στοιχεια και δεν σε θελουμε στην ελληνικη ομαδα".

Να αποδειχτουν ετσι οχι μονο οι ρατσιστες αν υπρχουν αλλα και οι καταπατητες της Δημοκρατιας (αν υπαρχουν).

Αφου το σχολιο ηταν ρατσιστικο γιατι δεν την απεκλεισαν απο το μεσω κοινωνικης δικτυωσης οπως εχει γινει σε αλλες περιπτωσεις? Μονη της κατεβασε το λογαριασμο.

Παρ΄ολα αυτα συμφωνω οτι αυτο το χοντροκομμενο και κρυο αστειο δεν θα επρεπε να ειπωθει απο αθλητρια των Ολυμπιακων αλλα η ποινη δεν ηταν αναλογη της πραξης της.

Και επισης σκεφτομαι οτι αν το εκανε αυτο αθλητης αλλης χωρας, και ο ιδιος ζητουσε συγνωμη, εδινε διευκρινισεις κλπ, η χωρα του θα τον στηριζε. Θα προσπαθουσε τουλαχιστον να τον βοηθησει και οχι να τον χαντακωσει πρωτη και μια ωρα αρχυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ας πουν την αληθεια λοιπον "ενοχλουμαστε με την καλη σου σχεση με τα ακροδεξια στοιχεια και δεν σε θελουμε στην ελληνικη ομαδα".

 

αυτό ακριβώς ενόχλησε και εμένα...

Από κει και πέρα συμφωνώ ότι σαν αστείο δεν γέλασα καθόλου και σε δικό μου λογαριασμό δεν θα το ανέβαζα. Σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ ρατσιστικό όμως...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

DALIA και Λαϊδα συμφωνώ απόλυτα μαζί σας...

 

Σ' αυτό το φόρουμ κάποιοι αν δεν πουν τη λέξη ρατσισμός δεκάκις κάθε μέρα, πιστεύουν ότι δεν θα πάει καλά η μέρα τους...

 

Ξεκολλήστε, δεν μπορείτε να χαρακτηρίζετε τους άλλους ρατσιστές επειδή αποτυπώνουν ένα υπαρκτό πρόβλημα.....

 

 

Δεν ξύπνησε μια μέρα η πλειοψηφία των Ελλήνων να πει ''έχω ακούσει για μια χώρα που λέγεται Πακιστάν, μισώ τους κατοίκους της και τους θεωρώ σκουπίδια και θα πάω εκεί να οργανώσω Κου-Κλουξ-Κλαν να καθαρίζω κόσμο)'', ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ, το να συζητάμε για την αθρόα προσέλευση μεταναστών από ΠΟΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ στην μικρή Ελλάδα δεν είναι ρατσισμός, είναι η πραγματικότητα.

 

Και πάλι αν σας φτιάχνει να λέτε αυτούς που το πρεσβεύουν αυτό (το 99% του κόσμου δηλαδή, γιατί εδώ στο φόρουμ πολλές γνώμες δεν είναι αντιπροσωπευτικές, μιλήστε με ανθρώπους έξω στον κόσμο) ρατσιστές, συνεχίστε......

Link to comment
Share on other sites

Ειπε λοιπον ο Ισιδωρος Κουβελος στην κρατικη τηλεοραση:"Είδαμε μόνο το "ανέκδοτο" και δεν μας ενδιαφέρει τι κάνει στο Twitter της. Δεν μπορεί ένας αθλητής να σχολιάζει τέτοιου είδους θέματα. Αν σχολίαζε δικά του αθλητικά θέματα, δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Αν, όμως, προσβάλλει κάποιες αξίες, τότε μπορούμε να επέμβουμε και έχουμε αρμοδιότητα να κρίνουμε την συμμετοχή του. Το έγραψε η ίδια και δεν χρειάζεται να πούμε κάτι περισσότερο".

Αυτο λοιπον για εμενα αποδεικνυει οτι δεν την εδιωξαν λογο σχολιου αλλα λογο ιδεων. Αν το σχολιο ηταν απο μονο του ρατσιστικο, δεν θα χρειαζονταν να αναφερουν το υπολοιπο περιεχομενο του λογαριασμου της.

Τωρα για το αν κανουν καλα που λογω ακροδεξιων πεποιηθησεων ακυρωνουν εναν αθλητη, δεν ξερω.Ακομη δεν το εχω καλοσκεφτει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λοιπον για εμενα αποδεικνυει οτι δεν την εδιωξαν λογο σχολιου αλλα λογο ιδεων.

 

Από πότε ο εθνικισμός θεωρείτε ιδέα?

 

εθνικισμός ο [eθnikizmós] Ο17 : 1.η απόλυτη και με πάθος προσήλωση των ατόμων στο έθνος τους, η οποία φτάνει ως την περιφρόνηση και την εχθρότητα προς άλλα έθνη· (πρβ. σοβινισμός): Aκραίος / επιθετικός ~. Φαινόμενα / εκδηλώσεις εθνικισμού. H έξαρση του εθνικισμού στις γειτονικές χώρες απειλεί την ασφάλεια και την ειρήνη της περιοχής. 2. η άποψη που ενθαρρύνει την έκφραση και την καλλιέργεια της εθνικής συνείδησης· η αφοσίωση των ατόμων στο έθνος στο οποίο ανήκουν, χωρίς όμως καμία διάθεση υποτίμησης ή περιφρόνησης άλλου έθνους· εθνισμός, πατριωτισμός. 3. (ιστ.) η πολιτική άποψη και κίνηση, που εκδηλώθηκε κατά το 19ο κυρίως αι. και αναγνώριζε και αποδεχόταν τις εθνικές διαφορές και ιδιομορφίες ως βάση για τη σύσταση και λειτουργία των πολιτικών κοινοτήτων: Στα τέλη του 19ου αι., το κίνημα του εθνικισμού άρχισε να χάνει το φιλελεύθερο και διεθνιστικό του χαρακτήρα, και να γίνεται συντηρητικότερο ακόμη και αντιδραστικό. [λόγ. εθνικ(ός) -ισμός μτφρδ. αγγλ. nationalism ή γαλλ. nationalisme]

 

Ακόμα κι έτσι να'ναι όπως τα λες, εφόσον είναι follower της ΧΑ, τότε είναι ρατσίστρια και εθνικίστρια και συγνώμη που σας το χαλάω αγαπητοί μου Χρυσαυγίτες εδώ μέσα.

Όσοι κάνετε like σε σελίδες της ΧΑ είστε ρατσιστές και εθνικιστές.

 

Τι λέω τώρα? Εδώ το 7% του ελληνικού λαού επισήμως δηλωμένοι ρατσιστο/εθνικιστές:P:p:p.........ακριβώς επειδή η δημοκρατία τους το επιτρέπει.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Από πότε ο εθνικισμός θεωρείτε ιδέα?

 

 

 

Ακόμα κι έτσι να'ναι όπως τα λες, εφόσον είναι follower της ΧΑ, τότε είναι ρατσίστρια και εθνικίστρια και συγνώμη που σας το χαλάω αγαπητοί μου Χρυσαυγίτες εδώ μέσα.

Όσοι κάνετε like σε σελίδες της ΧΑ είστε ρατσιστές και εθνικιστές.

 

Τι λέω τώρα? Εδώ το 7% του ελληνικού λαού επισήμως δηλωμένοι ρατσιστο/εθνικιστές:P:p:p.........ακριβώς επειδή η δημοκρατία τους το επιτρέπει.

Αν εισαι εσυ σιγουρη οτι ειναι εθνικιστρια , μπραβο σου, εγω δεν ειμαι. Μπορει και να ειναι αλλα προσωπικα δεν με ενδιαφερει αν ειναι. Με ενδιαφερει να μην ειμαι εγω.

Ειναι follower της ΧΑ αλήθεια? Τα υπολοιπα που γραφεις δεν με αφορουν αλλα ξεκινησες ενα θεμα και μαλιστα ζητας να μη σφαχτουμε και με ηπιο τροπο λες οτι ανεβαζεις το θεμα για να δειξεις τι ειναι ρατσισμος.

Και αν κατι δεν σου αρεσει απο οσα διαβαζεις αρχιζεις και λες οσους διαφωνουν ρατσιστες και χρυσαυγιτες.

Καπου τα εχεις μπερδεψει.

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι εσυ σιγουρη οτι ειναι εθνικιστρια , μπραβο σου, εγω δεν ειμαι. Μπορει και να ειναι αλλα προσωπικα δεν με ενδιαφερει αν ειναι. Με ενδιαφερει να μην ειμαι εγω.

Ειναι follower της ΧΑ αλήθεια? Τα υπολοιπα που γραφεις δεν με αφορουν αλλα ξεκινησες ενα θεμα και μαλιστα ζητας να μη σφαχτουμε και με ηπιο τροπο λες οτι ανεβαζεις το θεμα για να δειξεις τι ειναι ρατσισμος.

Και αν κατι δεν σου αρεσει απο οσα διαβαζεις αρχιζεις και λες οσους διαφωνουν ρατσιστες και χρυσαυγιτες.

Καπου τα εχεις μπερδεψει.

 

Απ ότι βλέπω η κοπέλα κάνει Like σε σελίδες της ΧΑ?

Δεν έχω twitter & fb,ότι βλέπω σε Print screen εδώ μέσ (και αλλού) σχολιάζω.

Άρα αφού κάνει like συμφωνεί μαζί τους σωστά? Αυτό δεν σημαίνει like? ¨Οτι σου αρέσει κάτι? Αυτοί έχουν δηλώσει εθνικιστές ουκ ολίγες φορές, σωστά?

Άρα αφού τους κάνει like δεν είναι εθνικίστρια, ΣΩΣΤΑ?

 

Πιστεύω ήμουν ξεκάθαρη.

Όσοι κάνετε like σε σελίδες της ΧΑ είσαστε το ίδιο με αυτούς και εννοείται ότι η προτροπή μου να μην σφαχτούμε δεν αφορά άτομα με Χρυσαυγίτικες απόψεις...............εκεί θα σφαχτώ ανετότατα.

Κάνε μου αναφορά να με μπανάρουν......απλά πράγματα.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

η eva peel τα έγραψε πολύ καλά

 

---

στο IOC Social Media, Blogging and Internet Guidelines for participants and other accredited persons at the London 2012 Olympic Games

 

Παράθεση:

Postings, blogs and tweets should at all times conform to the Olympic spirit and fundamental principles of Olympism as contained in the Olympic Charter, be dignified and in good taste, and not contain vulgar or obscene words or images.

http://www.olympic.org/Documents/Gam...nes-London.pdf

 

 

----

είδα κάπου "δεν μας ενδιαφέρει τι κάνει στο Twitter της."

όπως είδαμε

η αθλητρια εχει ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ συμβόλαιο ότι το twitter της πρέπει να ακολουθεί κάποιους κανόνες.

 

εσείς δεν το ξέρει, εκείνη εάν δουλεύει τόσα χρόνια για αυτό

θα πρεπε να το ξέρει ΑΠΕΞΩ και ανακατωτά, το συμβόλαιο αυτό.

 

Αυτο λοιπον για εμενα αποδεικνυει οτι δεν την εδιωξαν λογο σχολιου αλλα λογο ιδεων. Αν το σχολιο ηταν απο μονο του ρατσιστικο, δεν θα χρειαζονταν να αναφερουν το υπολοιπο περιεχομενο του λογαριασμου της.
δεν γραφει το συμβολαιο για ποσοτητα tweets για μεγεθος φράσης tweet η προυποθέσεις αν μιλάς για ιδέες ή ανέκδοτα.

αλλά γράφει για όλο το λογαριασμό...

 

Σ' αυτό το φόρουμ κάποιοι αν δεν πουν τη λέξη ρατσισμός δεκάκις κάθε μέρα, πιστεύουν ότι δεν θα πάει καλά η μέρα τους...
πολύ προσβλητικό όταν γίνεται η συζητηση σε πολύ ήρεμο κλίμα να γενικεύεις και να μιλάς για "κάποιους".

θα ήταν ευγενικό, προς χαριν της συζητησης που συμμετέχεις να ονομασεις τον ΚΑΘΕ έναν έτσι ώστε να μπορέσει ο καθε ενας να σου απαντήσει.

 

Και πάλι αν σας φτιάχνει να λέτε αυτούς που το πρεσβεύουν αυτό (το 99% του κόσμου δηλαδή, γιατί εδώ στο φόρουμ πολλές γνώμες δεν είναι αντιπροσωπευτικές, μιλήστε με ανθρώπους έξω στον κόσμο) ρατσιστές, συνεχίστε......
οι γνωμες αντιπροσωπευουν ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΓΡΑΦΟΥΝ εάν δεν σου αρέσουν οι απόψεις, μπορείς να αποχωρήσεις. [λες "σε αυτο το φόρουμ", "εδώ στο φόρουμ", υπαρχουν και άλλα φόρουμ!]

να προτείνεις να παμε να μιλήσουμε έξω με ανθρώπους (πάλι χωρίς να γραφεις σε ποιόν μιλάς..) είναι επίσης άτοπο γιατί εδώ γράφουμε απο υπολογιστές. εδώ γινεται η συζητηση.

Δηλαδή αν δε μπορείς να γραψεις καποιο επιχειρημα άλλο και κουράστηκες, προτεινεις να ρωτησουμε καποιον αλλο να βοηθήσει στην επιχειρηματολογία που ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ εσύ εδώ ? :!::!:

 

Επίσης, το εάν το οποιο ποσοστό του κόσμου διαφωνεί (πάντα χωρίς επιχειρήματα έτσι? ) δεν με ενδιαφέρει προσωπικά. δεν είναι επιχείρημα

 

Στην γερμανία κάποτε το 99% συμφωνούσε με τον χίτλερ. Αυτή την νοημοσύνη, ωριμότητα, γνώση, είχε.

 

οπότε η ψυχολογία της μάζας σόρρυ, δεν πιάνει ( προσωπικά σε μένα). δεν είναι επιχείρημα. εμ, δεν είναι πως να το κανουμε!

 

Και στην Γερμανία αγαπητή ιοσιφινα, δεν ξυπνησαν μια μέρα και έγιναν ρατσιστές. τους εβραίους όμως τους δολοφόνησαν (και άλλους) κανονικότατα.

Πιστεύεις οτι ΤΟ ΗΞΕΡΑΝ οτι είναι ρατσιστες εκείνη τη στιγμή?

Όχι βέβαια, και δικαστηρια γινόντουσαν για αυτες τις πράξεις και αυτοι τις θεωρούσαν δικαιολογημένες ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΝ αυτό το κάτι που ήθελαν να διαφυλάξουν. Η ιδέα, προς χάριν του "προβλήματος"

 

Ξεκολλήστε, δεν μπορείτε να χαρακτηρίζετε τους άλλους ρατσιστές επειδή αποτυπώνουν ένα υπαρκτό πρόβλημα.....
κανείς δεν είναι κολλημένος. το ξεκολλήστε δεν είναι επιχείρημα.

 

αν μπορείς επιχειρηματολόγησε χωρίς να γενικεύεις, και όταν μιλας σε καποιον να λες σε ποιον απαντας , είναι ευγενικό..

 

το να λες οτι καποιος είναι ρατσιστής επειδή εχει ρατσιστικές απόψεις - εχει δικιο η Eya peel δεν μπορείς να το λες παρά μόνο όταν τις έχει κατ εξακολούθηση όχι μόνο μια μεμονωμένη φορά,... και υπαρχει και ενα καλο βίντεο που εξηγεί την διαφορά.. (πρεπει να το βρω)

 

Το προβλημα βρίσκεται στο ότι εσύ νομίζεις ότι η λέξη είναι "ρατσιστης" είναι βρισιά, και για αυτό αρνείσαι να δείς την συσχέτιση του

"δεν θέλω τους μαυρους εδώ - οι μαύροι κουβαλάνε αρρώστειες - μην ακουμπήσεις ποτέ κάποιον μαυρο (πακιστανο αφρικανό)

και μετά

ο μαύρος δεν αξίζει να του δωσεις κατι, ο μαύρος είναι κατώτερος απο ότι εγώ, δεν δικαιούται δωρεάν περίθαλψη όπως ο ιταλος που έρχεται απο ευρώπη, ο μαυρος αμα τον δω στο δρομο να τον χτυπάνε δε θα παρέμβω ενω αν δω καποιον άσπρο (πχ γάλλο) θα παρέμβω. "

 

όταν αυτά τα λές και τα φωνάζεις καθε μέρα, ε γίνεται ρατσιστης και ας μην το εχεις καταλάβει.

 

δεν είναι χαρακτηρισμός, είναι ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ, των ΑΠΟΨΕΩΝ που εκφράζει κάποιος. και ναι εάν το 99% τις εκφράζει ναι είναι 99% της Ελλάδας ρατσιστες γιατι το κάνουν κάθε μερα και τις μοιράζουν χωρίς τύψεις ή φόβο και χωρίς αισθηση του πιθανού αποτελέσματος.

 

να το αποτέλεσμα, ενθάρρυναν κάποιον που πηγαίνει έξω,

(όπου δεν υπαρχει το 99%) , όπου εκεί αυτοί δεν είναι πια μέσα στο 99% που συμμερίζεται τις απόψεις τους,

αλλά είναι στο 1% ......και το υπόλοιπο 99% σκέφτεται αυτό που η υπόλοιπη ευρώπη ή η ολυμπιακή κοινότητα σκέφτεται.

 

...ότι δεν γίνεται να γράφεις ή να αστειεύεσαι για θέματα καταγωγής, τέτοιες εποχές. εάν έχεις και ακόμα περισσότερα γραπτά σου δημόσια που υποστηρίζουν τις διακρίσεις, επίσης δεν γίνεται.. .

 

στον κανόνα που παρέθεσε ευγενικά η Εύα, είναι ξεκάθαρα τα πράγματα.

 

άρα το 99% μπορεί να φωνάζει και να οδυρεται, έξω απο το σπιτάκι του όμως, ισχυουν άλλες συνθήκες. θα πρέπει να τις γνωρίζει πριν βγεί έξω με την ίδια σιγουριά που έχει στον χώρο του να λέει διάφορα....

 

 

 

 

----

εάν είμαι με μια παρέα 10 ατόμων και οι 9 λένε άτοπες θεωρείες χωρίς επιχειρήματα, εγώ δεν θα βουλώσω το στόμα μου για να τους κάνω την χάρη.

 

Εδώ υπάρχει δημοκρατία - εάν αυτό το 1% που υποστηρίζεις οτι υπάρχει εδώ, (χωρίς να ονοματίζεις ε) αν δεν σου αρέσει πας σε άλλη συζητηση ή απέχεις.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μια Γερμανίδα αθλήτρια δήλωσε: οι ελληνες ήρθαν ξυπόλυτοι, δεν έχουν παπούτσια να βάλουν κ προσέχουμε μην κλέψουν τα δικά μας. Αυτή η αθλήτρια δεν αποκλείστηκε όμως. Μου το έδειξε χτες ο άντρας μου... Θα το ποστάρω μόλις μου το ξαναβρεί... Αυτό δεν είναι ρατσιστικό σχόλιο;;;;

Link to comment
Share on other sites

ένα θα πω και θα κλείσω την κουβέντα για μένα...πιστεύω ότι το μεταναστευτικό είναι ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα της Ελλάδας αυτή τη στιγμή..για το οποίο ευθύνονται οι επιλογές των πολιτικών μας και φυσικά όχι οι μετανάστες..

προσωπικά δεν θα μπορούσα να ζήσω στον Άγιο Παντελεήμονα και πολλές φορές "αγανακτώ" με τους μελαμψούς που κάνουν παραεμπόριο μπροστά στα ιστορικά μας μνημεία..

αυτή είναι η μία όψη..

και η άλλη...ευχαριστώ τον Θεό που γεννήθηκα στην Ελλάδα, από καλοστεκούμενη οικονομικά οικογένεια...δεν τολμώ να με φανταστώ στη θέση ενός εξαθλιωμένου μετανάστη που έρχεται με τα πόδια ή θαλλασοπνίγεται προκειμένου να επιβιώσει..

 

είναι ένα τεράστιο θέμα αυτό που θίγετε..συμφωνώ ότι η κοπέλα πάνω στην απερισκεψία της έκανε ένα σχόλιο ..θα μου πεις πιο υποκριτικό δεν είναι να το πιστεύει και να μην το αναπαράγει..? δεν ξέρω..αλλά όπως είπε κάποια κοπέλα πριν..το θυμικό μου συμφωνεί με τον αποκλεισμό, ακριβώς εξαιτίας αυτού που υποτίθεται ότι πρεσβεύει ο πρωταθλητισμός..από την άλλη η λογική μου το θεωρεί και λίγο άδικο...δεν μπορώ να τοποθετηθώ ξεκάθαρα..

 

επίσης..ο καθένας -όταν πρεσβεύει την ευγενή άμιλλα και τα ιδεώδη του αθλητισμού (εντός ή εκτός εισαγωγικών)-ε όχι, δεν μπορεί να λέει ό,τι θέλει..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...