Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρατσιστικό σχόλιο ( τι εστί ρατσισμός?)


Recommended Posts

Δεν υπάρχουν πολλοί Αφρικανοί στην Αθήνα?

Και καλά κάνουν κατα τη γνώμη μου και ας έρθουν και άλλοι και όσοι άνθρωποι ζουν στις χώρες τους πείνα, δυστυχία καλά κάνουν και φέυγουν και έρχονται σε χώρες άλλες προκειμένου να επιβιώσουν.

 

Ο Νείλος βρίσκεται στην Αφρική σωστά?

 

Αν τα κουνούπια ήταν του Σηκουάνα και η αθλήτρια έλεγε το ίδιο για τους Γάλλους θα γινόταν τόσος ντόρος??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 496
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

To "φάλαινα" όμως είναι υποτιμητικό σχόλιο έτσι?

 

Το Αφρικανός γιατί???

Όχι πραγματικά δεν το πιάνω..

 

 

Διακωμώδηση εθνότητας να το πω? Πως αλλιώς?

Δεν είναι υποτιμητικό σχόλιο δηλαδή αυτό?

 

Και για να τελειώνουμε γιατί βλέπω πάλι κάποιους να έχουν όρεξη για καυγά κι εγώ δεν το άνοιξα το θέμα γι'αυτό το λόγο.

 

Κι εγώ έχω βρίσει αλλοδαπό που πήγε να μου καθαρίσει το παρμπρίζ του αυτοκινήτου μου ΕΝΩ ΤΟΥ ΕΙΠΑ 3-4 φορές ΟΧΙ, με τον εξής τρόπο:

 

"Μαζέψου σκυλάραπα γιατί θα πάρω το αλλοδαπών να σε μαζέψει"

 

Πρώτα όμως με είχε στείλει στο διάολο (έτσι ακριβώς-ήξερε αρκετά Ελληνικά για να διαολοστέλνει, αλλά όχι για να καταλάβει το ΟΧΙ)...εμένα την καλοβαλμένη Ελληνίδα που έχει κόλλημα με το αυτοκίνητό της και δεν θέλει να της το ακουμπάνε.

Οδόντα αντί οδόντος...........ΑΦΟΥ με προσβάλλουν, ΟΧΙ ΠΡΙΝ.

 

 

Πάμε λοιπόν παρακάτω........στην ουσία του θέματος περί ρατσισμού.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν πολλοί Αφρικανοί στην Αθήνα?

Και καλά κάνουν κατα τη γνώμη μου και ας έρθουν και άλλοι και όσοι άνθρωποι ζουν στις χώρες τους πείνα, δυστυχία καλά κάνουν και φέυγουν και έρχονται σε χώρες άλλες προκειμένου να επιβιώσουν.

 

Ο Νείλος βρίσκεται στην Αφρική σωστά?

 

Αν τα κουνούπια ήταν του Σηκουάνα και η αθλήτρια έλεγε το ίδιο για τους Γάλλους θα γινόταν τόσος ντόρος??

 

Τα περιστατικά με τον ιό του Δυτικού Νείλου που έχουν καταγραφεί στην Ελλάδα αφορούν Αφρικανούς; Όχι. Άρα το σχόλιό της είναι και άτοπο εκτός των άλλων, και απλά στοχοποιεί μια ομάδα ανθρώπων για να κάνει χαζό χιούμορ...

 

Από εκεί και πέρα, σημασία δεν έχει τι πιστεύει η κάθε μια μας (ή δεν πιστεύει, απλά λέει διάφορα για να κάνει ντόρο στο πάρεντς ;)) για το συνιστά ρατσισμό ή όχι... η Επιτροπή απεφάνθη ότι το συγκεκριμένο σχόλιο δεν ταιριάζει με το προφίλ των αθλητών και την απομάκρυνε. Δεν είναι κάτι πρωτοφανές, έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν και πολλοί διάσημοι από διάφορους χώρους έχουν τιμωρηθεί με πρόστιμα, έχουν χάσει τη δουλειά τους ή έχουν υποστεί διάφορες κυρώσεις και κατακραυγή για παρόμοιες συμπεριφορές (ένα πρόσφατο παράδειγμα είναι αυτό του Τζον Γκαλιάνο που απολύθηκε από του Ντιορ γιατί κυκλοφόρησε βίντεο που τον έδειχνε να κάνει αντιεβραϊκά σχόλια και μάλιστα στην προσωπική του ζωή, όχι σε σύνδεση με τον οίκο). Τι να κάνουμε, ζούμε στην εποχή του politically correct κι αυτά πρέπει να τα ξέρει κάθε δημόσιο πρόσωπο...

 

(Άσε που αντί να ανεβάζει ανέκδοτα καλύτερα να άνοιγε κανένα λεξικό να δει πώς γράφεται το ανάμειξη :lol::lol:)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν στο εξωτερικό και στα ξένα μέσα εκφράζονται υποτιμητικά για την Ελλάδα και μας σκυλοβρίζουν, δεν είδα κανέναν εδώ (πλην κάποιων εξαιρέσεων) να κόπτεται;.... εκεί ''έχουν δίκιο οι ξένοι που μας τα χώνουν΄΄.........

 

Όταν είναι όμως να πει κάτι κάποιος Έλληνας για τους αλλοδαπούς........ χαμός!!!!!!

 

Δεν το ψάχνετε κάποιοι μήπως είστε περισσότερο ρατσιστές από άλλους ως προς τους Έλληνες??????

 

να κ μια φορα που συμφωνουμε!!:D

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα πω είναι πως "καταπίνουμε καμήλες" ενόσω ασχολούμαστε με το "κουνουπι" της Παπαχρήστου.

 

Σωστό κι αυτό

 

 

 

η Επιτροπή απεφάνθη ότι το συγκεκριμένο σχόλιο δεν ταιριάζει με το προφίλ των αθλητών και την απομάκρυνε.

 

Καλά άμα το δω αλλιώς η "αγία" Επιτροπή του Ολυμπιακού ιδεώδους έχει πολλούς σκελετούς στο ντουλάπι της.

 

Ξαναλέω.........θεωρώ άκρως ρατσιστικό το σχόλιο.

Αλλά υπάρχει αυτό που λέμε punishment should fit the crime, πρότερος έντιμος βίος, κλπ κλπ.

Εάν η κοπέλα έκανε μια μακακια και δεν έχει δώσει ποτέ άλλα δικαιώματα, ΙΣΩΣ θα έπρεπε να τον εξετάσουν αλλιώς το θέμα.

Είναι κρίμα οι κόποι μιας ζωής να πηγαίνουν χαμένοι όταν μπορεί να αποδειχθεί ότι σε κάτι δεν υπάρχει δόλος.

 

Αλλά πάλι εγώ ποτέ μου δεν μπόρεσα να απολύσω άτομο στην δουλειά μου όταν μου το λέγανε να το κάνω. Κι έχω χάσει δουλειά για τέτοιο λόγο.

Οπότε δεν κάνω για "δικαστής" (εκτός αν πρόκεται για παιδεραστές:evil::evil:)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου κάνει εντύπωση που δεν βρίσκετε το σχόλιο της αθλήτριας κακόγουστο ΚΑΙ ρατσιστικό.

 

Για μένα καλά της έκαναν και την απέκλεισαν από τους Ολυμπιακούς και ελπίζω να μην αλλάξουν γνώμη. Τέτοια παραδείγματα αθλητών, να μας λείπουν.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι αυτό

 

 

 

 

 

Καλά άμα το δω αλλιώς η "αγία" Επιτροπή του Ολυμπιακού ιδεώδους έχει πολλούς σκελετούς στο ντουλάπι της.

 

Ξαναλέω.........θεωρώ άκρως ρατσιστικό το σχόλιο.

Αλλά υπάρχει αυτό που λέμε punishment should fit the crime, πρότερος έντιμος βίος, κλπ κλπ.

Εάν η κοπέλα έκανε μια μακακια και δεν έχει δώσει ποτέ άλλα δικαιώματα, ΙΣΩΣ θα έπρεπε να τον εξετάσουν αλλιώς το θέμα.

Είναι κρίμα οι κόποι μιας ζωής να πηγαίνουν χαμένοι όταν μπορεί να αποδειχθεί ότι σε κάτι δεν υπάρχει δόλος.

 

Αλλά πάλι εγώ ποτέ μου δεν μπόρεσα να απολύσω άτομο στην δουλειά μου όταν μου το λέγανε να το κάνω. Κι έχω χάσει δουλειά για τέτοιο λόγο.

Οπότε δεν κάνω για "δικαστής" (εκτός αν πρόκεται για παιδεραστές:evil::evil:)

 

Δεν είναι θέμα αγιοσύνης, είναι θέμα ίματζ. Απλά τα πράγματα. Και σε τέτοιες περιπτώσεις, συνήθως απομακρύνονται για να μην χαλάσουν το ίματζ... τώρα όλα τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ ότι δεν βλέπω κάτι ρατσιστικό στο συγκεκριμένο σχόλιο. Ένα κρύο αστείο ναι, αλλά ρατσιστικό δεν το βλέπω.

Το παράδειγμα που έθεσαν πιο πάνω για τα σχόλια των Γερμανών για τους Έλληνες ποδοσφαιριστές ήταν ξεκάθαρα προσβλητικά. Παρόλα αυτά θα τα έλεγες ρατσιστικά? Εγώ όχι. Το σχόλιο της αθλήτριας δεν ήταν καν προσβλητικό. Ήταν αστείο και θα ΄πρέπει να είσαι πολύ κομπλεξικός για να προσβάλεσαι.

Τέλος να πω το εξής. Εφόσον το κριτήριο για να ενταχθεί στην ομάδα ήταν οι επιδόσεις της, με ποια λογική την αποβάλουμε για τις απόψεις της? Ακόμη και αν είναι η ακραία ρατσίστρια, δεχόμαστε τα κριτήρια ένταξης στις ομάδες να είναι τα κοινωνικά φρονήματα? Υποτίθεται ότι έχουμε αγωνιστεί για να μην χρειαζόμαστε τέτοια πιστοποιητικά. Εμείς σήμερα θεωρούμε μιαρό το ρατσισμό. Πριν 50 χρόνια θεωρούσαν μιαρο τον κομμουνισμό και όλοι ξέρουμε πώς τους φέρονταν. Ο Χίτλερ θεωρούσε μιαρούς τους Εβραίους κλπ..... Εάν αρχίσουμε να αποκλείουμε τους άλλους για τα πιστεύω τους, κάνουμε αυτό ακριβώς που έκαναν οι προηγούμενοι. Το αν συμφωνούμε με τα πιστεύω τους ή όχι δεν έχει καμία σημασία.

Και μην ακούω για το παράδειγμα που πρέπει να αποτελούν οι αθλητές όταν η ίδια η πολιτεία δέχεται και ευνοεί το ντοπάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Ντροπή τους που δεν άφησαν το κοριτσάκι να αγωνιστεί, να διεκδικήσει αυτό για το οποίο είχε φτύσει αίμα, που της στέρησαν τη δυνατότητα να κερδίσει για την Ελλάδα... για ένα αστείο, το οποίο κυκλοφορεί παντού, το αν είναι κακόγουστο ή όχι δνε έχει να κάνει........ αυτά μας πείραξαν............... Αίσχος......... Η πλειοψηφία του κόσμου πάντως απ' ότι φαίνεται την στηρίζει..... Όλοι οι ψευτοπουριτανοί που προσβλήθηκαν.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενώ όταν κάποιοι βουλευτές, Έλληνες υποτίθεται, ανθέλληνες θα έλεγα εγώ, λένε τα χίλια δυο για τη χώρα, για την ιστορία....... τους λέμε και μπράβο..... αλλά είπαμε τη χώρα μας να την υποβιβάζουμε....... αυτό δεν είναι ρατσισμός....πραγματικά έχω αηδιάσει με όλη αυτή την υποκρισία.....

Link to comment
Share on other sites

η άποψη μου όπως την ανάρτησα και αλλού

 

σαφέστατα είναι ρατσιστικό όταν υπονοοείς ότι το κουνούπι διαχωρίζει τον ανθρωπο απο την καταγωγή του. .... σαν να λες, καταγεσαι απο αφρικη, το βλέπουν και τα κουνούπια οτι είσαι διαφορετικός.

 

αστείο είναι ΜΟΝΟ όταν ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΟΡΑ και ΓΕΛΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟ.

 

είναι αστείο αλλα ΟΧΙ αντιπροσωπευτικό για έναν αθλητή μιας χώρας που θα πάει να συναντήσει άλλους αθλητές και μάλιστα Αφρικανικής καταγωγής (απο τις διάφορες χώρες της υφηλίου όχι μόνο με διαβατήριο χωρας Αφρικής) , εμένα ΣΙΓΟΥΡΑ δε με αντιπροσωπεύει και σιχαίνομαι τα σχολια αυτά.

 

Όσο ΑΝΩΡΙΜΟ είναι να κάνεις bullying

 

τόσο επικίνδυνο γίνεται το σχόλιο του bullying, εφόσον περιέχει ρατσιστικού τύπου διαχωρισμούς...

 

Εάν πχ η κυρία μιλαγε για ντόπιους απο την κρήτη χανιώτες έναντι ηρακλειώτες, καθως εδω δεν υπαρχει άλλη φυλή/καταγωγή, παρότι θα ήταν προσβλητικό bullying, δεν θα΄ηταν ρατσιστικό. όταν όμως επικεντρώνεις σε φυλή καταγωγη, είναι/γίνεται ρατσιστικό. απλά πράγματα.

 

---

αυτά τα γραφω εδώ αναλυω κ απαντω σε καποια σχολια που θεωρω οτι πρεπει να απαντηθούν.

 

Άνθρωποι εκ της αφρικής ή αφρικάνικης καταγωγής δεν είναι μόνο οι μετανάστες αλλά και πολλοί άλλοι πολίτες που σίγουρα ΔΕΝ εννοούσε αυτή η αθλήτρια.

είναι πέρα για πέρα ξεκάθαρο οτι εκείνη εννοούσε ως αφρικανους τους χιλιάδες μετανάστες.

ελα όμως που όταν μιλάς για συνολικά ανθρώπους κάποιας καταγωγής θεωρώντας αυτονόητο ότι εννοείς τους δεκαδες χιλιάδες μετανάστες,

 

εκεί είναι που ο υπόλοιπη υφήλιος ΔΕΝ συμμερίζεται αυτό το αυτονόητο.

 

(κ θεωρείς αστεία την πεποίθηση οτι το κουνουπι θα διαχωρίσει ανάλογα με την καταγωγή/race=racism)

 

Αυτός είναι ο λόγος αποκλεισμού, και λυπάμαι που χρειάστηκε ένας ανθρωπος να λουστεί ως παραδειγματισμό, το βάρος αυτού που πλανάται σε όλη την χώρα με όλους ατιμώρητους.

 

εκεί είναι το μόνο λάθος.

 

είναι λάθος να πρέπει να πω σε αξιολόγους φίλους μου απο την αμερική με πτυχία και γνώσεις και ευρώπη που εχουν αφρικανικη καταγωγή, οτι μην τολμήσουν μονοι τους ναπάνε στο κέντρο της αθήνας (Ακουσον!) καθώς κινδυνεύουν εξαιτίας του χρώματος του δέρματός τους.

....

και η αθλητρια αυτή όπως όλος ο κόσμος αστειευτηκε για αυτη την κατάσταση,.... λες και τα κουνουπια διαχωρίζουν το ντοπιο απο το μη ντοπιο (!!!)

 

ΑΥΤΟ είναι το ρατσιστικό και όποιος δεν το καταλαβαίνει κατά την γνώμη μου

είτε δεν θέλει να το δεχτεί (άρνηση) ή δεν μπορεί να το κατανοήσει σε θέμα νοημοσύνης, ή απλά γουστάρει να είναι ρατσιστής -

 

ας το παραδεχτεί όμως, μην υποκρίνεται οτι ΔΕΝ είναι, και να υποστηρίζει ότι εδώ προκειται για ένα αστείο. ....

 

απλά πάρα πολύ απλά τα πράγματα

 

Μπορεί να είναι σαχλαμάρα, αλλά ρατσιστικό όχι. Θεωρώ υπερβολικό και μυγιάγκιχτο το ότι την απέκλεισαν από την ομάδα.

Έτσι φουντώνεις τον ρατσισμό δεν τον πολεμάς.

 

διαφωνώ κάθετα,... απλώς ολοι οι ατιμώρητοι που θέλουν να είναι άνετοι, θελουν κανείς να μην τιμωρείται, μην τυχόν βγεί κάποιος και κατηγορήσει και αυτούς.....!

 

Εγώ το βλέπω απλώς σαν χαζό αστείο χωρίς πολιτικές προεκτάσεις. Αν είχε αναρτήσει ανέκδοτο για ξανθιές ή για Πόντιους δεν θα είχε την ίδια αντιμετώπιση.

Το πρόβλημα είναι ότι μέσω ίντερνετ κάθε βλακειούλα που λέγεται μεταξύ φίλων γίνεται δημόσιος λόγος.

Επιμένω ότι δεν πετάς έτσι από την ομάδα μια αθλήτρια που έχει κάνει χρόνια προετοιμασία και θα πρέπει να περιμένει άλλα 4 χρόνια για να ξαναέχει ευκαιρία. Εκείνη έχει επενδύσει το χρόνο της και τον κόπο της για την Ελλάδα.

Οι ίδιοι που την απέκλεισαν, αν πάρει μετάλλιο στην επόμενη ολυμπιάδα θα τρέχουν να φωτογραφηθούν μαζί της.

 

δεν είναι καθόλου χαζό, είναι επικίνδυνο και προσβλητικό εάν είσαι αφρικανός συναθλητής της, ,... εντελώς ξεκάθαρα.

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΘΑ ΤΟΛΜΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ ΚΑΤΑΦΑΤΣΑ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ σε καποιον συναθλητή της εκ της αφρικής ???? ????

 

Πιστευεις οτι αυτός ο συναθλητής της θα πρεπε να κρατήσει την ψυχραιμία του, μπροστά της?

 

Και εγω θεωρω υπερβολη τον αποκλεισμο της. Κριμα ειναι μετα απο τοση προετοιμασια.

Θριαμβος της υποκρισιας ηταν η αποβολη της!

 

σαφέστατα ειναι μεγάλο κρίμα. θα επρεπε να είχε σκεφτεί πολυ καλυτερα ΠΟΥ ΠΑΕΙ και οτι ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ εχει ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΦΡΙΚΑΝΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ!

Νόμιζε ότι έχει όλο Έλληνες στους ολυμπιακούς? ή όλο Ευρωπαίους?...//?!!!

 

Σ' αυτή την περίπτωση πόσο πιθανό το θεωρείς να τον απέκλειε η γερμανική ολυμπιακή επιτροπή; Εγώ χλωμό θα το έβλεπα...

Διάβαζα ένα σωρό υβριστικά δημοσιεύματα πριν τον αγώνα Ελλάδα _ Γερμανία και δεν είδα καμιά αντίδραση επίσημη ή ανεπίσημη.

Δεν είναι το θέμα πώς μας βλέπουν οι ξένοι, είναι δικό μας εσωτερικό πρόβλημα, είμαστε φοβισμένοι μην τυχόν και στεναχωρήσουμε κανέναν, ενώ την ίδια στιγμή εμείς τρώμε τη μια σφαλιάρα πίσω από την άλλη αδιαμαρτύρητα.

 

To "φάλαινα" όμως είναι υποτιμητικό σχόλιο έτσι?

 

Το Αφρικανός γιατί???

Όχι πραγματικά δεν το πιάνω..

 

Κι εγώ είμαι Λαρισαία:confused:

 

γιατι εσυ δεν διαφέρεις στο χρώμα δέρματος ....δεν εχεις αλλη καταγωγή φυλετική που να σε οριζει /διαχωρίζει απο την τρικαλιώτισσα... την οποια καποιος ονομαζει για να σε ορισει. ουτε και οι έλληνες. οι έλληνες εχουν καυκασιανή καταγωγή όπως και οι ευρωπαίοι. (!) Δεν κυνηγούσαν εσένα ή τους προγόνους σου εξαιτίας της καταγωγής σου/χρώμα δέρματος, ούτε στην οικογένειά σου είχες σκλάβους και αλυσοδεμένους στο οικογενειακό σου δέντρο.

 

τυχαίνει να έχουμε τεράστιο ανθρωπιστικό πρόβλημα μεταναστών, εκ των οποίων πολλοί κατάγονται απο την αφρική. ο πληθυσμός τους σε αυτή τη χώρα είναι ξεκάθαρα τεράστιος οπότε είναι αυτονόητο ότι αυτούς εννοεί κάποιος όταν λέει ένα τέτοιο "αστείο".

Η ελλάδα δεν εχει πρόβλημα ανθρωπιστικό με τους λαρισαίους. (...)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δε νομίζω να την αποκλείανε αν είχε πει ότι οι Έλληνες είμαστε τεμπέληδες και διεφθαρμένοι από το dna μας :rolleyes: όπως άλλωστε έχουν πει άλλοι κατα καιρούς...

 

Εγώ πάλι εξακολουθώ να πιστεύω ότι ήταν υπερβολή.

Κακόγουστο, χαζό ανούσιο αστείο να συμφωνήσω...

Ρατσιστικό προσωπικά δεν το βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως διάβασα κάπου πως Γερμανός αθλητής θαλάσσιου σπορ (δε θυμάμαι ακριβώς)σχολίασε για τον Έλληνα συναθλητή του (φαβορί) ότι δεν του μιλάει πολύ γιατί φοβάται μην του ζητήσει δανεικά... ο δικός μας απλώς χαμογέλασε λένε.

 

αυτός είναι ρατσιστής?

Link to comment
Share on other sites

+ οτι η αρρωστεια ειναι θανατηφορα,

οπότε οποιοδήποτε αστείο "τρώνε φαγητό" τα κουνούπια που μεταφέρουν θανατηφόρο ιό,

 

προφανώς και δεν είναι αστείο.... είναι μακάβριο... και αναίσθητο

(ρωτήστε κανέναν που ο γείτονάς του πχ αρρωστησε σοβαρά ή απεβίωσε απο το μικρόβιο, να δείτε κατά πόσο θα γελάσει)

 

και ειδικά με τα θανατηφόρα περιστατικά ρατσισμού που υπάρχουν, στην Ελλάδα επίσης δεν είναι αστείο να λές ότι ένα θανατηφόρο κουνούπι θα "φάει" ένα ντοπιο αφρικανό...

 

Όσοι λένε σιγά τα αυγά δεν γνωρίζουν προφανώς τους νόμους που ισχύουν για τον γραπτό δημόσιο λόγο και πόσο ο λόγος του καθενός μας ειδικά όταν δημοσιεύεται καπου εχει τεράστια βαρύτητα, την οποία κουβαλάει αυτός και μόνο που τον δημοσιεύει.

 

και για να προλαβω οσους θα πουν οτι "και οι αφρικανοι "τρώνε" τους έλληνες κ τα γεροντάκια, καθε μερα στο κέντρο κάθε μέρα,"

η βία που προέρχεται απο άτομα που έχουν ξεφύγει απο υποανάπτυκτους λαούς/συνθήκες κ βρίσκονται σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης και ποτέ δεν είχαν άλλο παράδειγμα στην ανατροφή τους, δε μπορεί ποτέ να εξισωθεί ή να δικαιολογηθεί με βία που προέρχεται απο στόχευση, προμελέτη και εκδίκηση απο ανθρώπους οι οποίοι παρά την δυτική τους ανατροφή θεωρούν ότι η λύση σε αυτό το τόσο τεράστιο πρόβλημα ειναι η συνέχιση της βίας ή ο αστειισμός της κατάστασης. απο την χιροσιμα δεν εμαθαν... ή δε ξέρουν την λέξη...

 

οποιος αντέχει μπορεί να δεί την ταινία amistad..

[YOU TUBE]CsdosE10EjU[/YOU TUBE]

 

να δεί και την σφαγή και στο κοντομάρι της κρήτης

[YOU TUBE]dGtpGPiJ98A[/YOU TUBE]

 

και να καταλαβει γιατι αυτα τα πραγματα δεν χωράει να τα θεωρουμε αστεία τέτοιες εποχές όπου τα γεγονότα ειναι ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ και δίπλα μας.

 

(και ειδικά για το πως θα το έβλεπε καποιος που καταγεται απο την αφρικη... )

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το βλέπω απλώς σαν χαζό αστείο χωρίς πολιτικές προεκτάσεις. Αν είχε αναρτήσει ανέκδοτο για ξανθιές ή για Πόντιους δεν θα είχε την ίδια αντιμετώπιση.

Το πρόβλημα είναι ότι μέσω ίντερνετ κάθε βλακειούλα που λέγεται μεταξύ φίλων γίνεται δημόσιος λόγος.

Επιμένω ότι δεν πετάς έτσι από την ομάδα μια αθλήτρια που έχει κάνει χρόνια προετοιμασία και θα πρέπει να περιμένει άλλα 4 χρόνια για να ξαναέχει ευκαιρία. Εκείνη έχει επενδύσει το χρόνο της και τον κόπο της για την Ελλάδα.

Οι ίδιοι που την απέκλεισαν, αν πάρει μετάλλιο στην επόμενη ολυμπιάδα θα τρέχουν να φωτογραφηθούν μαζί της.

 

 

Συμφωνω!

Link to comment
Share on other sites

Ενα κακογουστο αστειο, απο εναν ανθρωπο που προφανως δεν διαθετει καθολου χιουμορ! Απλα δεν το'χει η κοπελα!

Ρατσιστικο? Δεν νομιζω! Για να ειναι ρατσιστικο θα πρεπει να δηλωνει κατι αρνητικο για μια ομαδα ανθρωπων. Αυτο, δεν δηλωνει τιποτα!

Για να προσβληθει καποιος απο κατι τετοιο, (τοσο... χαζο) πρεπει να εχει την μυγα...

 

Α! Για να μην παρεξηγηθω...

Με τους αφρικανους συγκεκριμενα, δεν εχω τιποτα! Μια χαρα ανθρωποι ειναι, και πολυ ήσυχοι μαλιστα!

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι καθόλου χαζό, είναι επικίνδυνο και προσβλητικό εάν είσαι αφρικανός συναθλητής της, ,... εντελώς ξεκάθαρα.

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΘΑ ΤΟΛΜΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ ΚΑΤΑΦΑΤΣΑ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ σε καποιον συναθλητή της εκ της αφρικής ???? ????

 

Πιστευεις οτι αυτός ο συναθλητής της θα πρεπε να κρατήσει την ψυχραιμία του, μπροστά της?

Με δεδομένο ότι είναι 20 χρονών κι επειδή στις παρέες των νεαρών λέγονται μεγάλες χοντράδες στις οποίες κανείς δεν δίνει σημασία, θεωρώ πολύ πιθανό να το έλεγε και κατάφατσα. Και ο συναθλητής της θα μπορούσε να τη βάλει στη θέση της αν θιγόταν.

Κρίνουμε μια 20χρονη αθλήτρια σαν να είναι πολιτικό πρόσωπο ή τουλάχιστον διπλωμάτης καριέρας που δεν του συγχωρείται το παραμικρό ατόπημα. Θα μπορούσαν να την είχαν υποχρεώσει να κατεβάσει τις αναρτήσεις. Τώρα έγινε θέμα διεθνώς και το συμπέρασμα που προβάλλεται είναι ότι οι Έλληνες είναι ρατσιστές λόγω της κρίσης. Είναι ένας αδέξιος χειρισμός στα πλαίσια του εθνικού μας αυτομαστιγώματος από την πλευρά της επιτροπής που φούσκωσε μια ανοησία.

Άκουγα τον Κούβελο που προσπαθούσε να πει ότι αυτή η ανάρτηση είναι το ίδιο σοβαρό λάθος όσο το ντοπάρισμα. Δεν το δέχομαι ότι πρέπει να έχει την ίδια ποινή σαν να πιάστηκε ντοπαρισμένη.

Link to comment
Share on other sites

.....

Η ελλάδα δεν εχει πρόβλημα ανθρωπιστικό με τους λαρισαίους. (...)

 

Κατά την γνώμη μου πάντα η Ελλάδα δεν έχει ανθρωπιστικό πρόβλημα με κανέναν. Τους μετανάστες (νόμιμους και μη) οι Έλληνες αρχικά τους δέχθηκαν άνετα. Το πρόβλημα δημιουργήθηκε τα τελευταία χρόνια λόγω του δυσανάλογα μεγάλου αριθμού μεταναστών. Το πρόβλημα δεν είναι η νοοτροπία των Ελλήνων. Το πρόβλημα είναι η συνθήκη του Δουβλίνου η οποία γιγαντώνει ένα υπαρκτό κοινωνικό και οικονομικό πρόβλημα. Το να λέμε ότι όλα είναι καλά και απλώς κάποιοι είναι ρατσιστές είναι μάλλον στρουθοκαμιλισμός.

 

............................

 

ΑΥΤΟ είναι το ρατσιστικό και όποιος δεν το καταλαβαίνει κατά την γνώμη μου

είτε δεν θέλει να το δεχτεί (άρνηση) ή δεν μπορεί να το κατανοήσει σε θέμα νοημοσύνης, ή απλά γουστάρει να είναι ρατσιστής -

 

ας το παραδεχτεί όμως, μην υποκρίνεται οτι ΔΕΝ είναι, και να υποστηρίζει ότι εδώ προκειται για ένα αστείο. ....

 

.....

Μου φαίνεται λίγο επίφοβο όταν στα πλαίσια του πουριτανισμού και του politically correct χάνουμε την αίσθηση του χιούμορ. Μερικά πράγματα προκαλούν γέλιο ακόμη κι αν είναι χοντροκομένα ή μαύρα (δεν εννοώ εξ' Αφρικής, αλλά black χιούμορ).

Επίσης, μου φαίνεται πολύ επίφοβο όταν δημοσιεύεται λίστα με το τι επιτρέπεται να λέει κάποιος και τι όχι. Όπως έχω πει και σε προηγούμενο ποστ, πρέπει να έχεις δικαίωμα να πεις ό,τι θέλεις άσχετα με το εάν η πλειοψηφία (ή η μειοψηφία) δεν συμφωνεί μαζί σου. Για την ακρίβεια, αυτό μου φαίνεται σίγουρα ρατσιστικό.

 

............................

είναι λάθος να πρέπει να πω σε αξιολόγους φίλους μου απο την αμερική με πτυχία και γνώσεις και ευρώπη που εχουν αφρικανικη καταγωγή, οτι μην τολμήσουν μονοι τους ναπάνε στο κέντρο της αθήνας (Ακουσον!) καθώς κινδυνεύουν εξαιτίας του χρώματος του δέρματός τους.

....

 

Το να σοκαριστεί ένας Αμερικανός επειδή στην κάθε Ελλάδα υπάρχει πρόβλημα με τους μαύρους είναι μάλλον αστείο. Στην Αμερική η συντριπτική πλειοψηφία είναι βαθύτατα ρατσιστές. Εάν ο όρος μαυροι δεν είναι Politically correct συγχωρείστε με, αλλά το λέω με την ίδια ακριβώς βαρύτητα που θα έλεγα άσπρος ή λεπτός ή χοντρός, δηλαδή ως ένα αυταπόδεικτο στοιχείο εξωτερικής εμφάνισης.

Link to comment
Share on other sites

ειναι εντελώς διαφορετικά εάν σε γνωρίζω και πω προσωπικά για σενα /απευθυνόμενη σε σένα κατι που ξέρω οτι θα γελασεις (εφόσον υπήρξε τετοιο περιστατικό και οι συναθλητες γνωρίζονταν κιόλας)

εάν και έγιναν τέτοια σχόλια όπως το παραπάνω της αθλητριας απέναντι σε γενικά ολους τους έλληνες και όχι συγκεκριμένα επι προσωπικού, προφανώς και ίδια αντιμετώπιση θα πρέπει να υπάρχει και σε άλλους αθλητές απο τις άλλες χώρες.

 

είναι όμως και πολύ διαφορετικό το ένα απο το άλλο και στην φρασεολογία και στο νόημα... :wink: για δανεικά μπορείς και να αστειευτείς, ενώ για το να σε φάει ένα κουνουπι που κουβαλάει θανατηφόρο ιό, ,... ε όχι και τόσο έτσι δεν είναι?

 

δηλαδή εσυ να ένιωθες καλά εάν εγω ακόμα και αν σε γνώριζα λιγο, σου έκανα αστείο χαχαα είσαι και απο την ... πόλη και για αυτό θα σε φάει το κουνουπι του νείλου (χαχα δήθεν)...

 

εμ... ?... ή ας αφαιρεσουμε το θεμα της καταγωγής και ας λέγαμε

 

"χμ το κουνουπι του νείλου θα φαει καλά που θα βρεί όλους τους απόφοιτους της ασοέ, "

 

ε εάν ο γιός σου εχει τελειώσει την ασοέ.... (λέμε τώρα) ... θα το βρεί αστείο????!!!?

 

προσθεσε λοιπον και το θέμα καταγωγής και παρελθόντος ατόμων αφρικάνικης καταγωγής, οπου απο κακόγουστο γίνεται κάτι πολύ πιο σοβαρό που δεν θα ήθελες να εχει δικαιωμα καποιος να το πει για αστείο, εάν ήσουν εσύ.

 

εάν ο προπαππούς σου πχ είχε πεθάνει σε σκλαβοπάζαρο των δυτικών λαών... εάν ο θείος σου προσπαθώντας να εργαστεί ποτέ δεν λαμβάνει προαγωγή ακόμα και σε φοβερή εταιρεία εξαιτίας του ρατσισμού που υπάρχει ακόμα και σήμερα στην δύση.

Ο έλληνας μπορεί να εξευρωπαιστεί και να μην φαινεται ποτέ ότι είναι έλληνας - πιστεψε με πολλοι προσπάθησαν για να εγκλιματιστουν σε χώρες να "ξεχάσουν" την καταγωγή τους (παλιά άλλαζαν τα ονόματα), ο αφρικανικης καταγωγης ποτέ δεν μπορεί να διώξει αυτό που τον διαχωρίζει απο απόσταση και 500 μέτρων απο τους άλλους.

 

για δες ως παράδειγμα το πάθος που υπάρχει με την τουρκία και τους τουρκους, εξαιτίας του παρελθόντος

φαντάσου ένας τουρκος να το κανε αυτό το ανέκδοτο στην τουρκία, για τους ελληνες.

τι θα γινόταν ? δεν θα ήταν απαράδεκτο και όχι μόνο απλώς κακόγουστο... ?...

δεν θα ήταν διαφορετικό για αρκετούς Έλληνες, να προέρχεται απο τουρκο πχ ή απο απλώς κάποιον απο την Ιρλανδία? [ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ε καμία σχέση... !]

 

το εχω ξαναγραψει. καποτε πηγαινα δημοτικο και στο σχολειο επαιρνα τετραδια unicef και εκει ειχε φωτογραφίες παιδιών απο την αφρικη που οχι μονο σχολειο δεν ειχαν αλλα να φάνε. αυτά μεγάλωσαν τώρα και ψάχνουν την τύχη τους.

εάν τότε όλοι είχαν παρει τετράδια unicef (συμβολικά το εννοώ, και φυσικά για όλη την ευρώπη οχι μονο για εμας εδω) τότε αυτά τα παιδάκια σημερα

στην χώρα τους δε θα χρειαζόταν να φύγουν σε ΙΔΙΑ σκλαβοκαράβια, όπως τότε, να έρθουν εδώ.

 

και να αστειευόμαστε σαν ανώτεροι θεοι για την τύχη τους απο ένα κουνούπι... ελεος. (και να θελουμε να λέμε οτι είμαστε πολιτισμένοι)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τα δανεικά το θέμα

 

αλλά το ότι υπονοείται πως ένας ολόκληρος λαός είναι τζαμπατζής, κλέφτης και ζήτουλας...

 

με αυτή τη λογική όμως θα έπρεπε να κακοφαίνεται σε συγγενείς θυμάτων από αεροπορικά δυστυχήματα το ανέκδοτο με το αεροπλάνο με τον Γερμανό, Αμερικάνο και Πόντιο που έπεσε στην Αφρική πχ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Η επιτροπή δεν αποφάσισε προφανώς με βάση την κρίση στην Ελλάδα ή τα εθνικά μας προβλήματα και διλήμματα, αλλά με βάση τους κανόνες της που υπάρχουν προ πολλού και ισχύουν για όλους.

 

RACISM

We cannot allow for anything that can be deemed to be racist and offensive towards any group of people.

If you are ever in any doubt please do not publish the message (hold it in the queue) and escalate it to management for further advise.

 

MINORITY GROUPS

We do not allow any inflammatory messages.

Allow positive, factual, non-confrontational and constructive comments.

 

Δεν θα της έκανε κανείς τίποτε αν δήλωνε ας πούμε ότι ψήφισε ΧΑ, γιατί αυτό είναι δικαίωμά της, αλλά αυτά τα και καλά ανώδυνα ανέκδοτα προφανώς δεν είναι αποδεκτά από μια επιτροπή με εκπροσώπους σε όλο τον κόσμο. Άλλωστε πώς αλλιώς θα μπορούσαν να συνυπάρξουν όλοι αυτοί οι άνθρωποι, αν δεν είχαν θεσπίσει ρητές οδηγίες για το τι είναι αποδεκτό και τι όχι μεταξύ τους; Εφόσον λοιπόν η επιτροπή έκρινε προσβλητική την ανάρτηση, είχε κάθε δικαίωμα να δώσει και τις ανάλογες κυρώσεις.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

είναι όμως και πολύ διαφορετικό το ένα απο το άλλο και στην φρασεολογία και στο νόημα... :wink: για δανεικά μπορείς και να αστειευτείς, ενώ για το να σε φάει ένα κουνουπι που κουβαλάει θανατηφόρο ιό, ,... ε όχι και τόσο έτσι δεν είναι?

Εάν υπήρχε τρόπος να εκπαιδεύσει κάποιος ένα κουνούπι ώστε να τσιμπάει συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων, θα ήταν απειλητικό το σχόλιο και δεν θα μπορούσε κάποιος ν΄αστειευτεί. Επειδή όμως τα κουνούπια πάνε μόνα τους όπου θέλουν μπορεί να γίνει ένα ανόητο αστείο. Υπάρχουν επίσης χιλιάδες κακόγουστα μακάβρια αστεία.

Ξέρω πολύ κόσμο που θα προσβάλλονταν πολύ άσχημα με τα δανεικά, ειδικά από Γερμανούς...

 

"χμ το κουνουπι του νείλου θα φαει καλά που θα βρεί όλους τους απόφοιτους της ασοέ,

"ε εάν ο γιός σου εχει τελειώσει την ασοέ.... (λέμε τώρα) ... θα το βρεί αστείο????!!!?

 

Υπάρχουν χιλιάδες ανέκδοτα με δικηγόρους και ξανθιές :lol: με κάποια απ΄αυτά έχω στραβώσει τα μούτρα μου και με άλλα έχω γελάσει...

 

εάν ο προπαππούς σου πχ είχε πεθάνει σε σκλαβοπάζαρο των δυτικών λαών... εάν ο θείος σου προσπαθώντας να εργαστεί ποτέ δεν λαμβάνει προαγωγή ακόμα και σε φοβερή εταιρεία εξαιτίας του ρατσισμού που υπάρχει ακόμα και σήμερα στην δύση.

Σαφώς υπάρχει ρατσισμός, αλλά δεν φταίει το κορίτσι και για τα σκλαβοπάζαρα της Αφρικής. Ούτε ήταν ποτέ η Ελλάδα χώρα που εκμεταλλεύτηκε τους μαύρους και είχε αποικίες...

Συμφωνώ με τη mariab σ΄αυτό

Επίσης, μου φαίνεται πολύ επίφοβο όταν δημοσιεύεται λίστα με το τι επιτρέπεται να λέει κάποιος και τι όχι.

Η υπερβολή με την πολιτική ορθότητα μπορεί να φέρνει και τ΄αντίθετα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

 

Μου φαίνεται λίγο επίφοβο όταν στα πλαίσια του πουριτανισμού και του politically correct χάνουμε την αίσθηση του χιούμορ. Μερικά πράγματα προκαλούν γέλιο ακόμη κι αν είναι χοντροκομένα ή μαύρα (δεν εννοώ εξ' Αφρικής, αλλά black χιούμορ).

Επίσης, μου φαίνεται πολύ επίφοβο όταν δημοσιεύεται λίστα με το τι επιτρέπεται να λέει κάποιος και τι όχι. Όπως έχω πει και σε προηγούμενο ποστ, πρέπει να έχεις δικαίωμα να πεις ό,τι θέλεις άσχετα με το εάν η πλειοψηφία (ή η μειοψηφία) δεν συμφωνεί μαζί σου. Για την ακρίβεια, αυτό μου φαίνεται σίγουρα ρατσιστικό.

 

 

Το να σοκαριστεί ένας Αμερικανός επειδή στην κάθε Ελλάδα υπάρχει πρόβλημα με τους μαύρους είναι μάλλον αστείο. Στην Αμερική η συντριπτική πλειοψηφία είναι βαθύτατα ρατσιστές. Εάν ο όρος μαυροι δεν είναι Politically correct συγχωρείστε με, αλλά το λέω με την ίδια ακριβώς βαρύτητα που θα έλεγα άσπρος ή λεπτός ή χοντρός, δηλαδή ως ένα αυταπόδεικτο στοιχείο εξωτερικής εμφάνισης.

 

Συμφωνω μαζι σου!

Το ολο θεμα μου φαινεται παρατραβηγμενο...Εννοειται ειμαι κατα του ρατσισμου, εχω τσακωθει με κοσμο γιατι υποστηριξα καποιες μειονοτητες, αλλα μου φαινεται οτι αρχιζουμε να βλεπουμε τον ρατσισμο και εκει που δεν υπαρχει.

Συμφωνω η θεση της δεν της επιτρεπει την αναπαραγωγη τετοιων αστειων. Κακογουστων εστω, αλλα προσωπικα το κατατασω στα αστεια. Οπως τοσα και τοσα ανεκδοτα αναφερονται σε μαυρους, σε ξανθιες, στον Χριστο κτλ ετσι και αυτο ειναι σαν αυτα τα ανεκδοτα.

Το να αναλυουμε οτι το τσιμπημα του κουνουπιου μπορει να ειναι θανατηφορο και δεν αστειευομαστε με τοσο σοβαρα θεματα το βρισκω παρατραβηγμενο επιχειρημα προκειμενου να επιβεβαιωσουμε το τεραστιο σφαλμα της κοπελας. Αν ειναι ετσι να απαγορευσουμε ολα τα ανεκδοτα με την μικρη Αννουλα (μακαβρια) ή με τις ξανθιες/τον Χριστο/τους εβραιους/ τους μαυρους που σαφως ειναι ρατσιστικα.

Αν εμενα μου λεγανε παντως οτι το κουνουπι του Αχελωου βρισκεται στην Αστορια και με τοσους Ελληνες τρωει ''σπιτικο φαι'' θα χαμογελουσα... Σιγα τα αυγα...

Link to comment
Share on other sites

Α! Κατσε τωρα γιατι μπερδευτηκα!

Δηλ, εγω, καθ'οτι και ξανθια, γιατι δεν προσβάλομαι απο ενα καλό, επαναλαμβανω καλό (!) ανεκδοτο με ξανθιες, και αντ'αυτου, γελάω κι'ολας? Μαλλον πρεπει να αναθεωρησω και να αρχισω να παρεξηγιεμαι με γνωστους , φιλους και μη...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...