Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρατσιστικό σχόλιο ( τι εστί ρατσισμός?)


Recommended Posts

Επειδή πολλές (μάλλον άπειρες) φορές έχει συζητηθεί εδώ μέσα το θέμα ρατσισμός και η ετυμηγορίας της λέξης ρατσισμός, καθώς επίσης και τι θεωρείτε "ρατσιστικό" σχόλιο, είπα να βάλω το ακόλουθο παράδειγμα της αθλήτριας Βούλας Παπαχρήστου που σχολίασε κάτι ατυχέστατο στο twitter:

 

Με τόσους Αφρικανούς στην Ελλάδα, τουλάχιστον τα κουνούπια του Δυτικού Νείλου, θα τρώνε σπιτικό φαγητό

 

και η απολογία της μετά

Ανακοίνωση Τύπου

 

"Αθήνα, Τετάρτη 25 Ιουλίου 2012.

 

Ζητώ δημόσια συγγνώμη για το πραγματικά ατυχές και κακόγουστο αστείο που δημοσίευσα από τον προσωπικό μου λογαριασμό στο Twitter. Λυπάμαι και ντρέπομαι για τις αρνητικές αντιδράσεις που προκάλεσα, γιατί σε καμία περίπτωση δεν είχα σκοπό να θίξω κανέναν, ούτε να προσβάλλω τα ανθρώπινα δικαιώματα.

 

Το όνειρό μου είναι συνδεδεμένο με τους Ολυμπιακούς Αγώνες και δε θα συμμετείχα σε αυτούς αν δεν σεβόμουν απόλυτα τις αξίες τους. Οπότε, δεν θα μπορούσα να πιστεύω σε διακρίσεις μεταξύ ανθρώπων και φυλών.

 

Ζητώ συγγνώμη από όλους τους φίλους και συναθλητές που μπορεί να προσέβαλα ή να ντρόπιασα, την Εθνική Ομάδα Στίβου, καθώς και τους ανθρώπους και τις εταιρείες που στηρίζουν την αθλητική μου καριέρα και πορεία. Ακόμα, θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη από τον προπονητή μου και την οικογένεια μου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Με εκτίμιση

 

Βούλα Παπαχρήστου".

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=153547&catid=1

 

Το θέμα δεν είναι αν είπε επίτηδες ή όχι, χαριτολογώντας ή όχι.

Το θέμα μας είναι ότι αποβλήθηκε από τους Ολυμπιακούς αγώνες γι'αυτή της την φράση.

 

 

Πλήρωσε ακριβά το ρατσιστικό tweet η Βούλα Παπαχρήστου - Τέθηκε εκτός της Ελληνικής αποστολής των Ολυμπιακών Αγώνων

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=153606&catid=1

 

 

Τώρα ποιός στεναχωρήθηκε περισσότερο δεν ξέρω...........η αθλήτρια που αποβλήθηκε ή το μικρό Αφρικανάκι που διάβασε το σχόλιό της στο twitter?

 

Κι επειδή έχω δαιβάσει χιλιάδες αηδίες εδώ μέσα (και αλλού) από κάποιους που θεωρούν ότι τα λόγια τους δεν είναι ρατσιστικά........παιδιά παρηγορηθείτε για τα μπαν που τρώτε εδώ μέσα για ρατσιστικά μηνύματα.

 

Η κοπέλα αποβλήθηκε από τους Ολυμπιακούς αγώνες.........υπάρχουν και χειρότερα:cry::cry:

 

PS: Το θέμα δεν το έβγαλα για να σφαχτούμε πάλι, οκ????

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 496
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kατα την δικη μου ταπεινη αποψη καλα εκαναν και την απεκλεισαν απο τους Ολυμπιακους αγωνες. Τα μελη της Ολυμπιακης μας ομαδας πρεπει να εχουν και ηθος και να ξερουν που να σταματουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι σαχλαμάρα, αλλά ρατσιστικό όχι. Θεωρώ υπερβολικό και μυγιάγκιχτο το ότι την απέκλεισαν από την ομάδα.

Έτσι φουντώνεις τον ρατσισμό δεν τον πολεμάς.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι σαχλαμάρα, αλλά ρατσιστικό όχι. Θεωρώ υπερβολικό και μυγιάγκιχτο το ότι την απέκλεισαν από την ομάδα.

Έτσι φουντώνεις τον ρατσισμό δεν τον πολεμάς.

Ηταν ακρως προσβλητικο!!! Συμφωνω το να θετουμε τους προβληματισμους μας για πραγματα που συμβαινουν στην χωρα μας και που εχουν να κανουν με ανθρωπους απο ξενες χωρες. Συμφωνω στο να προσπαθησουμε να λυσουμε προβληματ που προκυπτουν απο αυτο.

Αυτο ομως ειναι αλλο πραγμα. Η συγκεκριμενη κοπελα υποτιθεται οτι εκπροσωπει την Ελλαδα σε μια παγκοσμια διοργανωση που προαγει μεσα απο τον αθλητισμο την φιλια κτλ κτλ Απο την στιγμη που η ιδια εκανε το συγκεκριμενο σχολιο θετει η ιδια τον εαυτο της εκτος.

Link to comment
Share on other sites

Το "εζησα" λάιβ το σκηνικό στο twitter σήμερα.

 

Το "θυμικό" μου χάρηκε αφάνταστα με τον αποκλεισμό. Καιρός ήταν να υπάρξει κάποια εστω και συμβολική αντίδραση. Επισης, η κυρία εκπροσωπεί την Ελλάδα σε όλον τον κόσμο αυτή τη στιγμή.

Το "μυαλό" μου λέει ότι εδώ η ΧΑ είναι νομίμως εκλεγμένο κόμμα στη Βουλή, αυτό μας μάρανε, το βρίσκω λίγο υποκριτικό. Δηλαδή όταν η Χαλκιά ντοπέ είπε το γνωστό σχόλιο περί Eλληνικού DNA δεν μας πείραξε...

 

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το βλέπω απλώς σαν χαζό αστείο χωρίς πολιτικές προεκτάσεις. Αν είχε αναρτήσει ανέκδοτο για ξανθιές ή για Πόντιους δεν θα είχε την ίδια αντιμετώπιση.

Το πρόβλημα είναι ότι μέσω ίντερνετ κάθε βλακειούλα που λέγεται μεταξύ φίλων γίνεται δημόσιος λόγος.

Επιμένω ότι δεν πετάς έτσι από την ομάδα μια αθλήτρια που έχει κάνει χρόνια προετοιμασία και θα πρέπει να περιμένει άλλα 4 χρόνια για να ξαναέχει ευκαιρία. Εκείνη έχει επενδύσει το χρόνο της και τον κόπο της για την Ελλάδα.

Οι ίδιοι που την απέκλεισαν, αν πάρει μετάλλιο στην επόμενη ολυμπιάδα θα τρέχουν να φωτογραφηθούν μαζί της.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι ήταν black humor από την μία και υπερβολή η ακυρωση από την αποστολή από την άλλη!Δλδ έλεος αυτό μας μάρανε;;;;όλος ο υπόλοιπος ελληνικός αθλητισμός είναι καθαρός;Να μίλήσω για το ποδόσφαιρο ή να το αφήσω καλύτερα :confused:

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω απλώς σαν χαζό αστείο χωρίς πολιτικές προεκτάσεις. Αν είχε αναρτήσει ανέκδοτο για ξανθιές ή για Πόντιους δεν θα είχε την ίδια αντιμετώπιση.

Το πρόβλημα είναι ότι μέσω ίντερνετ κάθε βλακειούλα που λέγεται μεταξύ φίλων γίνεται δημόσιος λόγος.

Επιμένω ότι δεν πετάς έτσι από την ομάδα μια αθλήτρια που έχει κάνει χρόνια προετοιμασία και θα πρέπει να περιμένει άλλα 4 χρόνια για να ξαναέχει ευκαιρία. Εκείνη έχει επενδύσει το χρόνο της και τον κόπο της για την Ελλάδα.

Οι ίδιοι που την απέκλεισαν, αν πάρει μετάλλιο στην επόμενη ολυμπιάδα θα τρέχουν να φωτογραφηθούν μαζί της.

 

Βασικα "βοήθησε" το γεγονός ότι πόσταρε και διάφορα άλλα, ΄κυρίως retweets του Κασιδιάρη και λοιπά ωραία. Οπότε το αστείο ελήφθηκε σε αυτό το πνεύμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω απλώς σαν χαζό αστείο χωρίς πολιτικές προεκτάσεις. Αν είχε αναρτήσει ανέκδοτο για ξανθιές ή για Πόντιους δεν θα είχε την ίδια αντιμετώπιση.

Το πρόβλημα είναι ότι μέσω ίντερνετ κάθε βλακειούλα που λέγεται μεταξύ φίλων γίνεται δημόσιος λόγος.

Επιμένω ότι δεν πετάς έτσι από την ομάδα μια αθλήτρια που έχει κάνει χρόνια προετοιμασία και θα πρέπει να περιμένει άλλα 4 χρόνια για να ξαναέχει ευκαιρία. Εκείνη έχει επενδύσει το χρόνο της και τον κόπο της για την Ελλάδα.

Οι ίδιοι που την απέκλεισαν, αν πάρει μετάλλιο στην επόμενη ολυμπιάδα θα τρέχουν να φωτογραφηθούν μαζί της.

 

Δεν είναι θέμα πολιτικών προεκτάσεων πιστεύω, αλλά ανθρώπινων. Αν ένας Γερμανός αθλητής έγραφε στο τουίτερ του κάτι για τους Έλληνες και την τεμπελιά τους (γιατί είμαι σίγουρη ότι πολλά σχετικά ανέκδοτα θα κυκλοφόρησαν πρόσφατα και για μας), θα το βρίσκαμε το ίδιο ανώδυνο;

 

Άσε που νομίζω ότι ο τελευταίος λόγος για τον οποίο αφιερώνει ένας αθλητής των ολυμπιακών το χρόνο και τον κόπο του είναι η Ελλάδα ;) άσχετα από το τι λένε όταν τους πιάνουν ντοπέ...

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ με peony...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα "βοήθησε" το γεγονός ότι πόσταρε και διάφορα άλλα, ΄κυρίως retweets του Κασιδιάρη και λοιπά ωραία. Οπότε το αστείο ελήφθηκε σε αυτό το πνεύμα...

Έτσι εξηγείται τότε. Διάβασα μόνο το μεμονωμένο σχόλιο και γι αυτό δεν μου φάνηκε τόσο άσχημο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περα απο τις οποιεσδηποτε αλλες πολιτικες της πεποιθησεις, ειναι λογικο να τιμωρειται οταν σχολιαζει καποια χωρα ενω λαμβανει μερος ως αθλητριας σε ενα παγκοσμιο γεγονος. Εκει ειναι το ατοπημα της και οχι το οτι υποστηριζει την ΧΑ. Δεν νομιζω οτι τιμωρηθηκε για αυτο. Εαν δεν επαιρνε μερος στους Ολυμπιακους αγωνες που προαγουν το αθλητικο πνευα δεν νομιζω οτι θα ασχολιοταν κανεις μαζι της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα πολιτικών προεκτάσεων πιστεύω, αλλά ανθρώπινων. Αν ένας Γερμανός αθλητής έγραφε στο τουίτερ του κάτι για τους Έλληνες και την τεμπελιά τους (γιατί είμαι σίγουρη ότι πολλά σχετικά ανέκδοτα θα κυκλοφόρησαν πρόσφατα και για μας), θα το βρίσκαμε το ίδιο ανώδυνο;

Σ' αυτή την περίπτωση πόσο πιθανό το θεωρείς να τον απέκλειε η γερμανική ολυμπιακή επιτροπή; Εγώ χλωμό θα το έβλεπα...

Διάβαζα ένα σωρό υβριστικά δημοσιεύματα πριν τον αγώνα Ελλάδα _ Γερμανία και δεν είδα καμιά αντίδραση επίσημη ή ανεπίσημη.

Δεν είναι το θέμα πώς μας βλέπουν οι ξένοι, είναι δικό μας εσωτερικό πρόβλημα, είμαστε φοβισμένοι μην τυχόν και στεναχωρήσουμε κανέναν, ενώ την ίδια στιγμή εμείς τρώμε τη μια σφαλιάρα πίσω από την άλλη αδιαμαρτύρητα.

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτή την περίπτωση πόσο πιθανό το θεωρείς να τον απέκλειε η γερμανική ολυμπιακή επιτροπή; Εγώ χλωμό θα το έβλεπα...

Διάβαζα ένα σωρό υβριστικά δημοσιεύματα πριν τον αγώνα Ελλάδα _ Γερμανία και δεν είδα καμιά αντίδραση επίσημη ή ανεπίσημη.

Δεν είναι το θέμα πώς μας βλέπουν οι ξένοι, είναι δικό μας εσωτερικό πρόβλημα, είμαστε φοβισμένοι μην τυχόν και στεναχωρήσουμε κανέναν, ενώ την ίδια στιγμή εμείς τρώμε τη μια σφαλιάρα πίσω από την άλλη αδιαμαρτύρητα.

 

Το τι θα πει ο κάθε πολίτης ή δημοσιογράφος δεν έχει σημασία κι ούτε θα καθίσει κανείς να τον τιμωρήσει για αυτό. Όταν όμως συμμετέχεις σε τέτοιου επιπέδου εκδηλώσεις, που έχουν την επίφαση της φιλίας και σύμπνοιας των λαών, ε δεν μπορείς και δημόσια να λες τέτοια πράγματα. Τις προσωπικές της πεποιθήσεις δεν μπορούμε να τις κρίνουμε, ούτε το τι ψηφίζει, είναι δικαίωμά της. Απλά έπρεπε να ξέρει ότι σε τέτοιου επιπέδου συμμετοχές, μετράει και η στάση πέρα από τις επιδόσεις.

 

Και όταν είσαι γνωστός για τον α,β λόγο, το τουίτερ σαφώς και είναι δημόσιο μέσο και δεν απευθύνεται μόνο στα φιλαράκια σου. Δεν μπορεί να μην το ξέρει αυτό...

 

Βέβαια, σαφώς και η πρόσφατη συμμετοχή της ΧΑ στη Βουλή έχει δημιουργήσει ένα κλίμα πιο μυγιάγγιχτο, όπως το είπες, αλλά πέραν τούτου, πρέπει να δει και την προσωπική της ευθύνη, ειδικά εφόσον ισχυρίζεται ότι εκπροσωπεί τη χώρα. Υπάρχει μεγάλη μερίδα πολιτών της χώρας που δεν τους εκφράζουν τέτοιου είδους σχόλια, οπότε καλό είναι να αποφεύγονται..

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

... πρέπει να δει και την προσωπική της ευθύνη, ειδικά εφόσον ισχυρίζεται ότι εκπροσωπεί τη χώρα. Υπάρχει μεγάλη μερίδα πολιτών της χώρας που δεν τους εκφράζουν τέτοιου είδους σχόλια, οπότε καλό είναι να αποφεύγονται..

Από τη στιγμή που ζήτησε δημόσια συγγνώμη, το θέμα έπρεπε να κλείσει εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από τη στιγμή που ζήτησε δημόσια συγγνώμη, το θέμα έπρεπε να κλείσει εκεί.

 

Θα σου θυμίσω το σοφό άσμα "με μια συγγνώμη, συγγνώμη μα δεν γίνονται και θαύματα" (Αννούλα Βίσση, αν δεν απατώμαι) :D:D:D

 

Δυστυχώς οι δημόσιες θέσεις έχουν κι άλλες επιπτώσεις, πιο σοβαρές από ό,τι μια πλάκα κατ' ιδίαν...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν αντιλήφθηκα κάτι ρατσιστικό από πλευράς της:confused:

 

Δλδ όταν οι Γερμανοί έγραφαν στις εφημερίδες τους για τον αγώνα με την Ελλάδα στο Euro "να ρίξουμε ευρώ στο γήπεδο να το κυνηγάνε οι Ελληνες να βάλουμε γκολ" εν αντέδρασε κανείς:mad:

 

Όταν κυκλοφόρησε το ανέκδοτο με τον Κεντέρη (- Γιατί βγήκε πρώτος ο Κεντέρης?-Επειδή τον κυνηγούσαν 7 μαύροι) πόσοι γελούσανε αλλά δε μίλησαν για ρατσισμό..

 

Αμ ο Πίου?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

αποκλειστηκε απο τους ολυμπιακους.ειναι δυνατον???στη χωρα που ζει βεβαια ποιος να την υπερασπιστει???κανεις!!!κοιταμε τους αλλους κ ποτε τους δικους μας.θεωρω βεβαια οτι οι ολυμπιακοι αγωνες θα επρεπε να γινονται μονο στην ελλαδα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα!τι να πω,ελλαδα μια ζωη τρως τα παιδια σου!!!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το τι θα πει ο κάθε πολίτης ή δημοσιογράφος δεν έχει σημασία κι ούτε θα καθίσει κανείς να τον τιμωρήσει για αυτό. Όταν όμως συμμετέχεις σε τέτοιου επιπέδου εκδηλώσεις, που έχουν την επίφαση της φιλίας και σύμπνοιας των λαών, ε δεν μπορείς και δημόσια να λες τέτοια πράγματα. Τις προσωπικές της πεποιθήσεις δεν μπορούμε να τις κρίνουμε, ούτε το τι ψηφίζει, είναι δικαίωμά της. Απλά έπρεπε να ξέρει ότι σε τέτοιου επιπέδου συμμετοχές, μετράει και η στάση πέρα από τις επιδόσεις.

 

Και όταν είσαι γνωστός για τον α,β λόγο, το τουίτερ σαφώς και είναι δημόσιο μέσο και δεν απευθύνεται μόνο στα φιλαράκια σου. Δεν μπορεί να μην το ξέρει αυτό...

 

Βέβαια, σαφώς και η πρόσφατη συμμετοχή της ΧΑ στη Βουλή έχει δημιουργήσει ένα κλίμα πιο μυγιάγγιχτο, όπως το είπες, αλλά πέραν τούτου, πρέπει να δει και την προσωπική της ευθύνη, ειδικά εφόσον ισχυρίζεται ότι εκπροσωπεί τη χώρα. Υπάρχει μεγάλη μερίδα πολιτών της χώρας που δεν τους εκφράζουν τέτοιου είδους σχόλια, οπότε καλό είναι να αποφεύγονται..

 

Κινκα παιδί μου we make history εδώ...........συμφωνούμε απόλυτα:lol::lol:.

 

Επίσης περί συγνώμης

 

Από τη στιγμή που ζήτησε δημόσια συγγνώμη, το θέμα έπρεπε να κλείσει εκεί.

 

είμαστε άνθρωποι και όχι IPAD και γι'αυτό κάνουμε λάθη.

Τα λάθη έχουν συνέπειες και κυρίως στον επαγγελματικό τομέα, μιας και μιλάμε για επαγγελματία αθλήτρια.

 

Παίρνω παράδειγμα από το δικό μου επάγγελμα.

Μέρος της δουλειάς μου είναι να εγκρίνω φορτία που ταξιδεύουν σε όλη την υφήλιο. Ρητός και απαράβατος κανόνας της δουλειάς μου είναι ότι ΔΕΝ ΕΓΚΡΙΝΩ ποτέ και για τίποτε φορτίο χωρίς ο φορτωτής να μου δώσει τα δικά μου call sign (της δουλειάς μην σας εξηγώ:).

Ακόμα και αν είμαι 99,99999% σίγουρη για ποιο φορτίο μου λέει, πάντα μα πάντα θα ζητήσω γραπτή επιβεβαιώση. Ακόμα και αν το μεγάλο αφεντικό μου πεις "ενέκρινέ το" εγώ του απαντάω, στείλτο από το δικό σου mail.

 

Για τον απλό λόγο ότι αν γίνει ένα τέτοιο λάθος κι ένα container, πάει (π.χ.) Felixstowe αντί για Πειραιά, η συγνώμη μου θα είναι όχι απλώς μη αποδεκτή, αλλά γελοία για την θέση μου στην εταιρεία.

Και δεν θα απολυθώ απλώς............θα κληθώ να αποζημιώσω την εταιρεία για την αξία του λάθος ναύλου, την αξία για το redirect του εμπορεύματος στον σωστό προορισμό + τις αξίες για διαφυγόντα κέρδη του πελάτη μου, failed deadlines και άλλα χίλια δυο που και να δουλεύω μια ζωή δεν θα μπορέσω να τα ξεπληρώσω.

 

Θεωρώ ότι ένα τέτοιο λάθος έκανε και η κοπέλα......"έστειλε το container σε λάθος λιμάνι" με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Ειλικρινά με λύπη μου διαπιστώνω ότι ακόμα κάποιοι δεν καταλαβαίνουν που βρίσκεται ο ρατσισμός σ'ενα τέτοιο σχόλιο:cry::cry::cry::cry:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά με λύπη μου διαπιστώνω ότι ακόμα κάποιοι δεν καταλαβαίνουν που βρίσκεται ο ρατσισμός σ'ενα τέτοιο σχόλιο:cry::cry::cry::cry:

 

Για πες μας εσύ να καταλάβουμε τότε

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας εσύ να καταλάβουμε τότε

 

Είναι φανερό ότι οι απόψεις μας δεν συμφωνούν επί του θέματος οπότε σε παραπ'εμπω στα ακόλουθα λινκ να για λύσεις τις απορείς σου

 

 

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=54067

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1491834&postcount=93

 

Μπορείς επίσης να απευθύνεις το ερώτημά σου στη ΔΟΕ μιας και η αθλήτρια αποκλείστηκε λόγο ρατσιστικού σχολίου, το οποίο εσύ δεν καταλαβαίνεις.

Και για μην κουράζεσαι ψάχνοντας:

 

[email protected]

http://www.olympic.org

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

http://www.olympic.org/Documents/Various/MODERATION-GUIDELINES-FOR-SOCIAL-FINAL.pdf

Οι οδηγίες της ΔΟΕ για την χρήση των social media από τους αθλητές.

 

Το μόνο που θα πω είναι πως "καταπίνουμε καμήλες" ενόσω ασχολούμαστε με το "κουνουπι" της Παπαχρήστου.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει. Δημοκρατία θέλουμε, σωστά?

 

Μπορεί να εκπλαγείς και να σου αλλάξω την κοσμοθεωρία :lol:....αλλά...ΟΧΙ στην Δημοκρατία δεν λες και δεν κάνεις ότι θες.

Μιλάς και πράτεις βάσει συγκεκριμένων νόμων.

 

Όταν λες και κάνεις ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ, τότε υπάρχουν συνέπειες.

Εκτός αν έχεις υπόψη σου κάποια άλλη δημοκρατία την οποία εγώ δεν ξέρω.

 

Παράδειγμα (πάλι):lol:

 

Αν έχεις κάποια κιλά παραπάνω ( η πολλά κιλά παραπάνω) και φοράς γυαλιά κι εγώ σου:

 

"Άντε μωρή φάλαινα κι εσύ και τα πατομπούκαλά σου........κλπ κλπ κλπ"... αλήθεια δεν είναι?

Δεν είσαι χοντρή?

Δεν φοράς γυαλιά?

Γιατί να νευριάσεις και ο νόμος να σου δίνει το δικαίωμα να με μηνύσεις?

 

Δημοκρατία δεν έχουμε?

Ότι θέλω δεν μπορώ να λέω?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

ρατσισμός ο [ratsizmσs] Ο17 : η αντίληψη εκείνων που πιστεύουν ότι η δική τους φυλή είναι ανώτερη από τις άλλες που η φύση τις έχει καταδικάσει σε κληρονομική κατωτερότητα· (πρβ. φυλετικές διακρίσεις): Ο ~, παρόλο που είναι επιστημονικά αστήρικτος, αποτελεί σημαντικό παράγοντα πολιτικού ανταγωνισμού. H ιδεολογία του ρατσισμού μόνο μίσος και φανατισμό εμπνέει. || Kοινωνικός ~, για ανάλογη αντίληψη και συμπεριφορά σε βάρος κοινωνικών ομάδων που μειονεκτούν ή διαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...