Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοιμάται μόνο με στήθος!


Recommended Posts

ΔΟΝΤΙΑ! θα είστε πολυ καλύτερα μετα! ;)

Βγαίνετε έξω να μαζέψει ερεθίσματα και να κουραστεί;

 

Σ'ευχαριστώ nina-nana για την απάντηση, ναι, δόντια πρέπει να είναι. Έβγαλε τα 2 κάτω 7 μηνών, και τώρα έχουν φουσκώσει πολύ τα πάνω, ετοιμάζονται. Έξω βγαίνουμε, ναι, σχεδόν κάθε μέρα (εκτός αν βρέχει).

 

Είχαμε μιλήσει και στο τόπικ του αποκλειστικού παλαιότερα, απλά άνηκα στην κατηγορία που μου κοιμήθηκε 8ώρο σερί 2,5 μηνών με 5,5 μηνών, και όπως και να το κάνουμε μου κακοφαίνεται τώρα. 'Οχι που ξυπνάει τόσο συχνά, αλλά που κοιμάται ΜΟΝΟ με στήθος. Έχω κουραστεί πολύ.

 

Πιπίλα που ρώτησα πιο πάνω? Λές να πιάσει ή τσάμπα θα την αγοράσω? (δεν έχουμε)

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eμένα η μικρούλα τώρα κλείνει τον 8ο και δυο μήνες τώρα ήταν απάλευτη η κατάσταση. Ξύπναγε άλλοτε κάθε μια ώρα,κάθε 10 λεπτά κάθε δυο ή τρεις ώρες...εντελώς ακανόνιστα και εννοείται, ξαναέπφτε για ύπνο μόνο με στήθος. Σε αυτό το διάστημα έβγαλε τα δυο κάτω δόντια και πριν 4 μέρες έσκασαν τα πάνω δυο, οπότε και άρχισε να κοιμάται 4-5 ώρες σερί το βράδυ και να αφήνει το στήθος, αφου φάει, μόνη της. Εκανα ανάσταση πραγματικά γιατι με τερματισε αυτούς τους δυο μήνες. Το κυριότερο είναι οτι η παιδίατρος μου έλεγε να κόψω τα νυχτερινα με τη μεθοδο cry-it-out, πράγμα που δεν ψηνόμουν νακάνω με τίποτα καθώς η μπεμπουλα ένιωθα οτι έτρωγε κάποιο πακέτο και εγώ θα της το έκανα πιο μεγάλο με αυτο΄το τρόπο. Πάντως είχα μέσα μου πολλά ερωτηματικα για το αν είχα κάει κάτι "λάθος' με το θηλασμο και κρεμόταν τόσο πολύ απο το στήθος μου η μπέμπα. Το γεγονός οτι χαλάρωσε κάπως η κατάσταση τώρα που βγήκαν τα δυο πάνω με ανακούφισε γιατι τουλάχιστον κατάλαβα οτι είναι σίγουρα δόντια:cool:

Link to comment
Share on other sites

Ζω το ίδιο δράμα το τελευταίο τρίμηνο.

 

Να φανταστείς κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι και πάλι με ξυπνάει 5-6 φορές μέσα στη νύχτα για να πιπιλήσει το στήθος....!!!!

Να ελπίζω ότι φταίνε τα δόντια ή απλά.... κακομαθαίνει;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ nina-nana για την απάντηση, ναι, δόντια πρέπει να είναι. Έβγαλε τα 2 κάτω 7 μηνών, και τώρα έχουν φουσκώσει πολύ τα πάνω, ετοιμάζονται. Έξω βγαίνουμε, ναι, σχεδόν κάθε μέρα (εκτός αν βρέχει).

 

Είχαμε μιλήσει και στο τόπικ του αποκλειστικού παλαιότερα, απλά άνηκα στην κατηγορία που μου κοιμήθηκε 8ώρο σερί 2,5 μηνών με 5,5 μηνών, και όπως και να το κάνουμε μου κακοφαίνεται τώρα. 'Οχι που ξυπνάει τόσο συχνά, αλλά που κοιμάται ΜΟΝΟ με στήθος. Έχω κουραστεί πολύ.

 

Πιπίλα που ρώτησα πιο πάνω? Λές να πιάσει ή τσάμπα θα την αγοράσω? (δεν έχουμε)

 

Ειναι αρκετα μεγάλος για να πιάσει τώρα πιπιλα και δεν ξερω αν θα εχει και νόημα. Δεν σημαίνει οτι δε θα θελει στηθος επειδη θα εχει πιπιλα.

 

Ειναι φυσιολογικο να κοιμάται με στηθος και τα δόντια χειροτερεύουν την κατάσταση. Μπορείς να τον πάρεις δίπλα σου ή να πηγαίνεις στο κρεβάτι του και να κοιμάσαι θηλαζοντας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ζω το ίδιο δράμα το τελευταίο τρίμηνο.

 

Να φανταστείς κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι και πάλι με ξυπνάει 5-6 φορές μέσα στη νύχτα για να πιπιλήσει το στήθος....!!!!

Να ελπίζω ότι φταίνε τα δόντια ή απλά.... κακομαθαίνει;

 

Ε οχι και κακομαθαινει :D Πολλα μπορει να φταίνε, δόντια, πείνα, ανησυχία, με το που ξυπνάει λιγο ψάχνει τροπο να ξανακοιμηθεί οποτε ζητάει στηθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα κοριτσια...εχω ενα αγορακι 6 μηνων(εγινε στις 7-1-16 6 μηνων)το οποιο την ημερα κοιμαται μονο πανω στο στηθος επειδη πιπιλαει(δεν παιρνει πιπιλα)για κανενα 20λεπτο με μισαωρο το πολυ....το απογευμα κοιμαται στο κρεβατι που κοιμαμαι εγω οχι στο δικο του...ατο δικο του θα τον βαλω απο βδομαδα...φυσικα το βραδυ θα ξυπνησει 2 φορες για να τον θηλασω και να πιπιλησει και ξανακοιμαται....το ερωτημα μου ειναι μηπως τον κακομαθαινω ή μηπως τον εχω κακομθαθει;με εχπυν ζαλισει οτι δεν θα ξεκολαει και οτι θα μαθει ετσι κτλ.....κοριτσια βοηθεια sos...πειτε μου τι να κανω...περιμενω.. .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια...εχω ενα αγορακι 6 μηνων(εγινε στις 7-1-16 6 μηνων)το οποιο την ημερα κοιμαται μονο πανω στο στηθος επειδη πιπιλαει(δεν παιρνει πιπιλα)για κανενα 20λεπτο με μισαωρο το πολυ....το απογευμα κοιμαται στο κρεβατι που κοιμαμαι εγω οχι στο δικο του...ατο δικο του θα τον βαλω απο βδομαδα...φυσικα το βραδυ θα ξυπνησει 2 φορες για να τον θηλασω και να πιπιλησει και ξανακοιμαται....το ερωτημα μου ειναι μηπως τον κακομαθαινω ή μηπως τον εχω κακομθαθει;με εχπυν ζαλισει οτι δεν θα ξεκολαει και οτι θα μαθει ετσι κτλ.....κοριτσια βοηθεια sos...πειτε μου τι να κανω...περιμενω.. .

Κατά τη γνώμη μου αν αυτό δεν αποτελεί τρελό πρόβλημα για σένα και το παιδάκι φαίνεται ξεκούραστο τότε λογικά το θέμα θα έπρεπε να λήγει εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου αν αυτό δεν αποτελεί τρελό πρόβλημα για σένα και το παιδάκι φαίνεται ξεκούραστο τότε λογικά το θέμα θα έπρεπε να λήγει εδώ...

 

Σε ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια...εχω ενα αγορακι 6 μηνων(εγινε στις 7-1-16 6 μηνων)το οποιο την ημερα κοιμαται μονο πανω στο στηθος επειδη πιπιλαει(δεν παιρνει πιπιλα)για κανενα 20λεπτο με μισαωρο το πολυ....το απογευμα κοιμαται στο κρεβατι που κοιμαμαι εγω οχι στο δικο του...ατο δικο του θα τον βαλω απο βδομαδα...φυσικα το βραδυ θα ξυπνησει 2 φορες για να τον θηλασω και να πιπιλησει και ξανακοιμαται....το ερωτημα μου ειναι μηπως τον κακομαθαινω ή μηπως τον εχω κακομθαθει;με εχπυν ζαλισει οτι δεν θα ξεκολαει και οτι θα μαθει ετσι κτλ.....κοριτσια βοηθεια sos...πειτε μου τι να κανω...περιμενω.. .

 

Κι εγώ μια από τα ίδια θυμάμαι. Νομίζω στους 6 μήνες που λιγοστεύουν οι θηλασμοί, είναι μια καλή ηλικία για να ξεκινήσεις να τον βάζεις να κοιμάται χωρίς θηλασμό. Να έχει νυστάξει βέβαια και να κάνεις υπομονή, να προσπαθείς πάντα όταν βρίσκεις ευκαιρία. Αξίζει τον κόπο, γιατί εμένα πήγε 10 μηνών και ξύπναγε το βράδυ για θηλασμό, με αποτέλεσμα να πίνει πολύ γάλα μέσα στο 24ωρο και να μην τρώει όσες στερεές χρειαζόταν (άρα δεν έπαιρνε τις θερμίδες που χρειαζόταν) και να μην πάρει γραμμάριο για έναν ολόκληρο μήνα (ούτε ύψος).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια από τα ίδια θυμάμαι. Νομίζω στους 6 μήνες που λιγοστεύουν οι θηλασμοί, είναι μια καλή ηλικία για να ξεκινήσεις να τον βάζεις να κοιμάται χωρίς θηλασμό. Να έχει νυστάξει βέβαια και να κάνεις υπομονή, να προσπαθείς πάντα όταν βρίσκεις ευκαιρία. Αξίζει τον κόπο, γιατί εμένα πήγε 10 μηνών και ξύπναγε το βράδυ για θηλασμό, με αποτέλεσμα να πίνει πολύ γάλα μέσα στο 24ωρο και να μην τρώει όσες στερεές χρειαζόταν (άρα δεν έπαιρνε τις θερμίδες που χρειαζόταν) και να μην πάρει γραμμάριο για έναν ολόκληρο μήνα (ούτε ύψος).

 

Νομιζω οτι εχει να κανει με το παιδι και οχι με το αν θηλαζει μονο και το λεω γιατι η δικια μου σε περιοδο που εβγαζε δοντια περασε και μια ιωσουλα μαζι εκανε σχεδον 20 μερες να φαει στερεη τροφη και μονο θηλαζε και δεν πλησιαζε τιποτα αλλο και βαρος πηρε οχι φυσικα κανα κιλο αλλα και μποι. Επισης το οτι τρωει το βραδυ παλι δεν νομιζω οτι παιζει ρολο για το ποσο θα φαει κατα την διαρκεια της ημερας εμενα θηλαζει 3-4 φορες κατα την διαρκεια της νυχτας και την ημερα τρωει κανονικα τα γευματα της και θηλαζει και οποτε θελει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι εχει να κανει με το παιδι και οχι με το αν θηλαζει μονο και το λεω γιατι η δικια μου σε περιοδο που εβγαζε δοντια περασε και μια ιωσουλα μαζι εκανε σχεδον 20 μερες να φαει στερεη τροφη και μονο θηλαζε και δεν πλησιαζε τιποτα αλλο και βαρος πηρε οχι φυσικα κανα κιλο αλλα και μποι. Επισης το οτι τρωει το βραδυ παλι δεν νομιζω οτι παιζει ρολο για το ποσο θα φαει κατα την διαρκεια της ημερας εμενα θηλαζει 3-4 φορες κατα την διαρκεια της νυχτας και την ημερα τρωει κανονικα τα γευματα της και θηλαζει και οποτε θελει

 

Εμενα κοριτσια δοξα το Θεο τρωει τις στερεες τροφες και τον βαζω στο στηθος οποτε θελησει...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα posts σας μεταφέρω σύντομα τη δική μας εμπειρία.

Αποκλειστικός θηλασμός μέχρι την εισαγωγή στερεών και μετά πρωί, στους ημερήσιους ύπνους και φυσικά το βράδυ για να αποκοιμηθεί... Κοιμόταν αποκλειστικά στο βυζί.....Είχα απελπιστεί για το πώς θα αποθηλάσω..... Τελικά ακολουθώντας τις οδηγίες του άντρα μου (!!!) τα πράγματα αποδείχτηκαν πιο εύκολα στην πράξη από ό,τι φανταζόμουν...

Γύρω στον 8 - 9ο μήνα πειραματιστήκαμε, όχι καθημερινά (από δική μου δυστοκία) να βρούμε το ξένο γάλα που της αρέσει και τη σωστή θηλή. Δοκιμάζαμε με ένα μικρό μπιμπερό σε ώρες άσχετες με γεύματα και ύπνους, κάτι σα νερό. Όταν καταλήξαμε σε γάλα και θηλή, δίναμε μέσα στην ημέρα ένα μικρό μπιμπερό (πάλι όχι συστηματικά ...) Κάποια στιγμή το πήρα απόφαση και γω (πολύ σημαντικό για τον αποθηλασμό) και περίπου στους 10 μήνες έδωσα το πρωί ξένο γάλα, με μεγάλη επιτυχία ... Στους 12,5 έδωσα μπιμπερό και το βράδυ, στο ίδιο κρεβάτι που την κοιμίζω με βυζί και μετά ξαπλώνω δίπλα της και με χάδια στην πλάτη και τραγουδάκια την κοιμίζω. Από τις 28/12/15 έχει χρειαστεί να θηλάσω για να αποκοιμηθεί το βράδυ μόνο 3 φορές... Τα πράγματα εξελίχθηκαν ανέλπιστα καλά. Μου μένουν βέβαια οι ημερήσιοι ύπνοι αλλά αισιοδοξώ πλέον...

 

Καμια φορά τα πράγματα είναι πιο εύκολα από ό,τι νομίζουμε..

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι αν θέλεις να αποθηλάσεις και αν σε κουράζει αυτή η κατάσταση. Αν όχι, δεν έχεις θέμα.

Εγώ θηλάζω το μικρό μου εδώ και 9 μήνες αποκλειστικά μαζί με στέρεες. Δεν έχει πάρει σταγόνα ξένο γάλα. Στους ημερήσιους ύπνους δε θέλει στήθος. Νυστάζει, τον βάζω στην κούνια του (από 3 μηνών κοιμάται στην κούνια) σε δικό του δωμάτιο και κοιμάται μόνος του. Το βράδυ τον παίρνει τις περισσότερες φορές ο ύπνος στο στήθος, αλλά ακόμη και να μην αποκοιμηθεί στο στήθος κοιμάται μόνος του στην κούνια. Άρα το πως αποκοιμιέται δεν έχει να κάνει με το αν θηλάζεις ή όχι. Τη νύχτα ακόμη ξυπνάει κατά βάση 1 - 2 φορές, πίνει γάλα και τον βάζω ξύπνιο στην κούνια όπου ξανακοιμάται μόνος τους. Υπάρχουν βέβαια και περίοδοι (ιωσούλες, άλματα, κλπ.) που δεν ξεκολλάει όλη τη νύχτα από το στήθος.

Τώρα με τις στέρεες κάνει την ημέρα 3 θηλασμούς (πρωί - μεσημέρι - βράδυ) και όπως προείπα 1 - 2 θηλασμούς τη νύχτα.

Η εισαγωγή ξένου γάλακτος πάντως δεν έχει να κάνει με τα νυχτερινά ξυπνήματα. Έχω φίλες που θήλαζαν αποκλειστικά και κοιμόντουσαν τα μικράκια τους σερί όλη τη νύχτα από 2-3 μηνών και φίλες που δίνου ξένο και ακόμη ξυπνάνε τα παιδιά τους 1 - 1,5 χρονών ανά τρίωρο τη νύχτα για γάλα.

Επίσης, το νυχτερινό ξύπνημα ίσως σημαίνει ότι θέλει λίγο μαμά. Η μεγάλη μου, που τη θήλασα μοναχά 5 μήνες συνέχισε να ξυπνάει τη νύχτα μέχρι 2 χρονών για μια αγκαλίτσα. Δε θηλαζε γι' αυτό δεν την έβαζα στο στήθος, όμως τη μανούλα της την ήθελε...

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι αν θέλεις να αποθηλάσεις και αν σε κουράζει αυτή η κατάσταση. Αν όχι, δεν έχεις θέμα.

Εγώ θηλάζω το μικρό μου εδώ και 9 μήνες αποκλειστικά μαζί με στέρεες. Δεν έχει πάρει σταγόνα ξένο γάλα. Στους ημερήσιους ύπνους δε θέλει στήθος. Νυστάζει, τον βάζω στην κούνια του (από 3 μηνών κοιμάται στην κούνια) σε δικό του δωμάτιο και κοιμάται μόνος του. Το βράδυ τον παίρνει τις περισσότερες φορές ο ύπνος στο στήθος, αλλά ακόμη και να μην αποκοιμηθεί στο στήθος κοιμάται μόνος του στην κούνια. Άρα το πως αποκοιμιέται δεν έχει να κάνει με το αν θηλάζεις ή όχι. Τη νύχτα ακόμη ξυπνάει κατά βάση 1 - 2 φορές, πίνει γάλα και τον βάζω ξύπνιο στην κούνια όπου ξανακοιμάται μόνος τους. Υπάρχουν βέβαια και περίοδοι (ιωσούλες, άλματα, κλπ.) που δεν ξεκολλάει όλη τη νύχτα από το στήθος.

Τώρα με τις στέρεες κάνει την ημέρα 3 θηλασμούς (πρωί - μεσημέρι - βράδυ) και όπως προείπα 1 - 2 θηλασμούς τη νύχτα.

Η εισαγωγή ξένου γάλακτος πάντως δεν έχει να κάνει με τα νυχτερινά ξυπνήματα. Έχω φίλες που θήλαζαν αποκλειστικά και κοιμόντουσαν τα μικράκια τους σερί όλη τη νύχτα από 2-3 μηνών και φίλες που δίνου ξένο και ακόμη ξυπνάνε τα παιδιά τους 1 - 1,5 χρονών ανά τρίωρο τη νύχτα για γάλα.

Επίσης, το νυχτερινό ξύπνημα ίσως σημαίνει ότι θέλει λίγο μαμά. Η μεγάλη μου, που τη θήλασα μοναχά 5 μήνες συνέχισε να ξυπνάει τη νύχτα μέχρι 2 χρονών για μια αγκαλίτσα. Δε θηλαζε γι' αυτό δεν την έβαζα στο στήθος, όμως τη μανούλα της την ήθελε...

Συμφωνώ με τα παραπάνω, όπως επίσης: οι νυχτερινές αφυπνίσεις ή οι σύντομοι ύπνοι την ημέρα πολύ συχνά έχουν να κάνουν με κάποιον "υπνικό συσχετισμό". Δηλαδή, το κοιμίζεις με στήθος, μπουκάλι, αγκαλίτσα και μόλις το παιδί περάσει στη φάση που ο ύπνος είναι πιο ελαφρύς ξυπνάει αναζητώντας τις συνθήκες που το βοήθησαν να κοιμηθεί. Κοινώς δε γνωρίζει ότι μπορεί να αποκοιμηθεί και μόνο του (και με μπουκάλι δηλαδή να το κοίμιζες, πιθανότατα θα είχες το ίδιο πρόβλημα). Αλλά επειδή δε φάνηκε από το post να σε ενοχλεί ιδιαίτερα, πιο πολύ έδειξες να σε προβληματίζει το τι λέει ο περίγυρος, δε νομίζω ότι πρέπει να αισθάνεσαι υποχρεωμένη να αλλάξεις για την ώρα κάτι. Όταν δεις ότι κουράζεσαι ή/και έχει μεγαλώσει λίγο το νινί, μπορείς σίγουρα να επιχειρήσεις αλλαγές στον τρόπο που νανουρίζεται. Τρόποι υπάρχουν πολλοί. Παρεπιπτόντως, ξαναδιαβάζοντας το post κατάλαβα ότι δεν κοιμάται και πολύ την ημέρα. Είναι σύνηθες για ένα μωρό 6 μηνών να κοιμάται 3 φορές την ημέρα από 1 ωρίτσα με εξαίρεση τον 3ο ύπνο που μπορεί να είναι μικρότερος. Είναι ξεκούραστο το μικρό την ημέρα ή σου κάνει γκρινίτσες? Το βράδυ πόσο κοιμάται περίπου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας μανούλες.

Δεν ξέρω αν απευθύνομαι στο σωστό post, ελπίζω όμως να μου πείτε την γνώμη σας.

Και επειδή δεν θέλω να πολυλογώ και να σας πω το ιστορικό της μικρής μου θα φτάσω στο κυρίως θέμα.

Στον ύπνο γενικά δεν ήταν δύσκολο μωρό, Κοιμόταν (αφού σταματησα τον θηλασμό και μετά) συνεχόμενα 10 με 11 ώρες και μόνη της με λίγο χάδι για κανένα 10 λεπτό.

Εδώ και 2 βδομάδες με το που βγαίνω από το δωμάτιο ουρλιάζει και ζητάει την αγκαλιά μου με το που ξαναπάω κοντά της. Καταφέραμε με μουσική να την ηρεμούμε και την παίρνει ο ύπνος. Όμως μου ξυπνάει τα βράδια 2 και 3 φορες ουρλιάζοντας και ξανακοιμάται μετά από πολύ ώρα και μόνο αφού ξαναπιει γάλα.

Αναρωτιέμαι λοιπόν γιατί να συμβαίνει αυτό? Περνάει φάση και θα περάσει ή μήπως είναι τα δοντάκια της που τώρα πλεον 13 μηνών να πονάει περισσότερο και για αυτό μας ξυπνάει και κλαίει???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας μανούλες.

Δεν ξέρω αν απευθύνομαι στο σωστό post, ελπίζω όμως να μου πείτε την γνώμη σας.

Και επειδή δεν θέλω να πολυλογώ και να σας πω το ιστορικό της μικρής μου θα φτάσω στο κυρίως θέμα.

Στον ύπνο γενικά δεν ήταν δύσκολο μωρό, Κοιμόταν (αφού σταματησα τον θηλασμό και μετά) συνεχόμενα 10 με 11 ώρες και μόνη της με λίγο χάδι για κανένα 10 λεπτό.

Εδώ και 2 βδομάδες με το που βγαίνω από το δωμάτιο ουρλιάζει και ζητάει την αγκαλιά μου με το που ξαναπάω κοντά της. Καταφέραμε με μουσική να την ηρεμούμε και την παίρνει ο ύπνος. Όμως μου ξυπνάει τα βράδια 2 και 3 φορες ουρλιάζοντας και ξανακοιμάται μετά από πολύ ώρα και μόνο αφού ξαναπιει γάλα.

Αναρωτιέμαι λοιπόν γιατί να συμβαίνει αυτό? Περνάει φάση και θα περάσει ή μήπως είναι τα δοντάκια της που τώρα πλεον 13 μηνών να πονάει περισσότερο και για αυτό μας ξυπνάει και κλαίει???

 

Καλησπερα! Να σου ζησει η κορουλα σου!

Ποτε σταματησατε τον θηλασμο και με τι τροπο; Οταν λες κοιμαται μονη της εννοεις οτι αφου σταματησε να θηλαζει κοιηθηκε χωρις κλαματα και τιποτα; απλα μονη της; απο οταν γεννηθηκε που κοιμηθηκε και μεχρι τωρα;

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Να σου ζησει η κορουλα σου!

Ποτε σταματησατε τον θηλασμο και με τι τροπο; Οταν λες κοιμαται μονη της εννοεις οτι αφου σταματησε να θηλαζει κοιηθηκε χωρις κλαματα και τιποτα; απλα μονη της; απο οταν γεννηθηκε που κοιμηθηκε και μεχρι τωρα;

 

Καλημέρα.

Σταμάτησα τον θηλασμό 7 μηνών. Είχα ξεκινήσει όμως σιγα σιγά το συμπληρωμα για να το συνηθίζει. Τον πρώτο μήνα ήθελε απαραιτήτος αγκαλιά για να κοιμηθεί. Μια μέρα (ξαφνικά πραγματικά) εκεί που τη νανούριζα στην αγκαλιά μου και την πηρε ο ύπνος, σηκώνετε πάλι και αρχίζει να κλαίει. Την έβαλα λοιπόν στην κούνια της και κοιμήθηκε αμέσως. Από τοτε κοιμάται στην κούνια της. Της δίνω το γάλα εκεί, την χαϊδεύω λίγο στο πρόσωπο και στα χεράκια που της αρέσει και φεύγω από το δωμάτιο μετά από λίγο. Αλλες φορές κοιμάται αμέσως, άλλες φορές μονολογεί και την παίρνει ο ύπνος λιγο αργότερα. Εχει όμως τώρα δυο βδομάδες που μόλις βγω από το δωμάτιο αρχίζει και ουρλιάζει και μας ζητάει. Καταφέραμε να την ηρεμούμε με μουσική, όμως και πάλι τη νύχτα - ξημερώματα ξυπνάει και το μωρό σπαράζει στο κλάμα και δεν μπορούμε να την ηρεμήσουμε εύκολα, και αγκαλιά που την έχουμε ηρεμεί μετά από λίγο. Και ενώ νυστάζει το βλέπουμε δεν κοιμάται πάλι αμέσως, μπορεί και μετά από δυο ώρες και μόνο άμα πιει γάλα. Δεν μας έχει συνηθίσει έτσι, για αυτό λέω, μηπως να είναι δοντάκια?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σταμάτησα τον θηλασμό 7 μηνών. Είχα ξεκινήσει όμως σιγα σιγά το συμπληρωμα για να το συνηθίζει. Τον πρώτο μήνα ήθελε απαραιτήτος αγκαλιά για να κοιμηθεί. Μια μέρα (ξαφνικά πραγματικά) εκεί που τη νανούριζα στην αγκαλιά μου και την πηρε ο ύπνος, σηκώνετε πάλι και αρχίζει να κλαίει. Την έβαλα λοιπόν στην κούνια της και κοιμήθηκε αμέσως. Από τοτε κοιμάται στην κούνια της. Της δίνω το γάλα εκεί, την χαϊδεύω λίγο στο πρόσωπο και στα χεράκια που της αρέσει και φεύγω από το δωμάτιο μετά από λίγο. Αλλες φορές κοιμάται αμέσως, άλλες φορές μονολογεί και την παίρνει ο ύπνος λιγο αργότερα. Εχει όμως τώρα δυο βδομάδες που μόλις βγω από το δωμάτιο αρχίζει και ουρλιάζει και μας ζητάει. Καταφέραμε να την ηρεμούμε με μουσική, όμως και πάλι τη νύχτα - ξημερώματα ξυπνάει και το μωρό σπαράζει στο κλάμα και δεν μπορούμε να την ηρεμήσουμε εύκολα, και αγκαλιά που την έχουμε ηρεμεί μετά από λίγο. Και ενώ νυστάζει το βλέπουμε δεν κοιμάται πάλι αμέσως, μπορεί και μετά από δυο ώρες και μόνο άμα πιει γάλα. Δεν μας έχει συνηθίσει έτσι, για αυτό λέω, μηπως να είναι δοντάκια?

Μπορεί και να'ναι, για πες όμως, τι πρόγραμμα έχει μέσα στην ημέρα? Σε σχέση με τον ύπνο εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σταμάτησα τον θηλασμό 7 μηνών. Είχα ξεκινήσει όμως σιγα σιγά το συμπληρωμα για να το συνηθίζει. Τον πρώτο μήνα ήθελε απαραιτήτος αγκαλιά για να κοιμηθεί. Μια μέρα (ξαφνικά πραγματικά) εκεί που τη νανούριζα στην αγκαλιά μου και την πηρε ο ύπνος, σηκώνετε πάλι και αρχίζει να κλαίει. Την έβαλα λοιπόν στην κούνια της και κοιμήθηκε αμέσως. Από τοτε κοιμάται στην κούνια της. Της δίνω το γάλα εκεί, την χαϊδεύω λίγο στο πρόσωπο και στα χεράκια που της αρέσει και φεύγω από το δωμάτιο μετά από λίγο. Αλλες φορές κοιμάται αμέσως, άλλες φορές μονολογεί και την παίρνει ο ύπνος λιγο αργότερα. Εχει όμως τώρα δυο βδομάδες που μόλις βγω από το δωμάτιο αρχίζει και ουρλιάζει και μας ζητάει. Καταφέραμε να την ηρεμούμε με μουσική, όμως και πάλι τη νύχτα - ξημερώματα ξυπνάει και το μωρό σπαράζει στο κλάμα και δεν μπορούμε να την ηρεμήσουμε εύκολα, και αγκαλιά που την έχουμε ηρεμεί μετά από λίγο. Και ενώ νυστάζει το βλέπουμε δεν κοιμάται πάλι αμέσως, μπορεί και μετά από δυο ώρες και μόνο άμα πιει γάλα. Δεν μας έχει συνηθίσει έτσι, για αυτό λέω, μηπως να είναι δοντάκια?

 

Ρωτησα για τον θηλασμο γιατι αν ηταν προσφατη η διακοπη, μπορει απλα να μην το ειχε συνηθισει και να ξυπνουσε σε αναζητηση αυτου.

 

Εγω πιστευω οτι προκειται περι αγχους αποχωρισμου.

13 μηνων, ο εγκεφαλος της εχει τριπλασιαστει απο την γεννηση και αυτο συνεπαγεται περισσοτερη αντιληψη των καταστασεων και των πραγματων. Ισως το παιδι, ξυπνωντας και μη βλεποντας σε, βλεποντας δηλαδη ενα αδειο σκοτεινο δωματιο, τρομαζει και νιωθει εγκαταλειψη (προσπαθω να το περιγραψω,το πως μπορει να νιωθει εκεινη την συγκεκριμενη στιγμη αφου δεν σε βλεπει εκει, οχι βεβαια οτι εσυ το εγκαταλειπεις!!!) και γι αυτο κλαιει σπαρακτικα μεχρι να σε δει και να την παρηγορησεις. Αυτο ειναι το πιθανοτερο σεναριο για εμενα. Ισως χρειαζεται να σε νιωθει πιο συχνα κοντα της.

Το αλλο σεναριο ειναι τα δοντια. Αληθεια, ποσα εχει;

 

Γενικοτερα, να ξερεις οτι ειναι φυσιολογικο για ενα βρεφος ή και νηπιο να ξυπναει συχνα (ακομα και αν μεχρι τοτε ο υπνος ηταν συνεχομενος) γιατι ο εγκεφαλος ωριμαζει νευρολογικα οταν το παιδι παει 2-3 ή ακομη και 4 χρονων, αναλογα το παιδι.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σταμάτησα τον θηλασμό 7 μηνών. Είχα ξεκινήσει όμως σιγα σιγά το συμπληρωμα για να το συνηθίζει. Τον πρώτο μήνα ήθελε απαραιτήτος αγκαλιά για να κοιμηθεί. Μια μέρα (ξαφνικά πραγματικά) εκεί που τη νανούριζα στην αγκαλιά μου και την πηρε ο ύπνος, σηκώνετε πάλι και αρχίζει να κλαίει. Την έβαλα λοιπόν στην κούνια της και κοιμήθηκε αμέσως. Από τοτε κοιμάται στην κούνια της. Της δίνω το γάλα εκεί, την χαϊδεύω λίγο στο πρόσωπο και στα χεράκια που της αρέσει και φεύγω από το δωμάτιο μετά από λίγο. Αλλες φορές κοιμάται αμέσως, άλλες φορές μονολογεί και την παίρνει ο ύπνος λιγο αργότερα. Εχει όμως τώρα δυο βδομάδες που μόλις βγω από το δωμάτιο αρχίζει και ουρλιάζει και μας ζητάει. Καταφέραμε να την ηρεμούμε με μουσική, όμως και πάλι τη νύχτα - ξημερώματα ξυπνάει και το μωρό σπαράζει στο κλάμα και δεν μπορούμε να την ηρεμήσουμε εύκολα, και αγκαλιά που την έχουμε ηρεμεί μετά από λίγο. Και ενώ νυστάζει το βλέπουμε δεν κοιμάται πάλι αμέσως, μπορεί και μετά από δυο ώρες και μόνο άμα πιει γάλα. Δεν μας έχει συνηθίσει έτσι, για αυτό λέω, μηπως να είναι δοντάκια?

 

 

Είστε στην κορύφωση του άγχους αποχωρισμού, η περίοδος 12-18 μηνών κυριαρχείται απο αυτό. Οσο πιο πολυ ανταποκρίνεστε στις ανάγκες του μωρού τόσο πιο ομαλή και σύντομη θα ειναι η περίοδος.

Φυσικά και τα δόντια ευθύνονται, το βραδυ γενικώς οι πόνοι ανάπτυξης ειναι πιο έντονοι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Είστε στην κορύφωση του άγχους αποχωρισμού, η περίοδος 12-18 μηνών κυριαρχείται απο αυτό. Οσο πιο πολυ ανταποκρίνεστε στις ανάγκες του μωρού τόσο πιο ομαλή και σύντομη θα ειναι η περίοδος.

Φυσικά και τα δόντια ευθύνονται, το βραδυ γενικώς οι πόνοι ανάπτυξης ειναι πιο έντονοι.

 

Σωστη!!!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...