Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοιμάται μόνο με στήθος!


Recommended Posts

καλησπέρα σας! θηλάζω αποκλειστικα το 7 μηνων αγορακι μου! και θα ηθελα να βοηθησετε στο εξης. τα βραδυα ξυπναει πολλες φορες και θηλαζει!ετσι κοιμομαστε μαζι! εχω κολλητα στοκρεβατι μας ενα κουνακι χωρις καγκελα. οποτε θηλαζει και κοιμαται... αυτο που με προβληματιζει (αν και δεν ειναι της ωρας, αλλα το σκευτομαι πολυ) ειναι πως θα μπορεσω να αποθηλασω αφου κοιμαται μονο με στηθος!! πιπιλα δεν παιρνει!εχω αρχισει και αγχωνομαι!

εχει περασει καμια σας παρομοια κατασταση??

 

σας ευχαρισω πολύ!

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειναι 2,5 ετων και κανει το ιδιο, λιγοτερο αλλα το κανει, οπως και να χει ειναι μικρος ο δικος σου εγω την πρωτη βελτιωση την ειδα οταν ηταν 10 μηνων

 

καλησπέρα! σε ευχαριστω για την απαντηση! εγω δεν σκευτομαι να θηλασω τοσο πολυ! θα κλεισουμε ομως χρονο και μετα θα αποθηλασω! ο λογος ειναι πως θελω να ξαναμεινω συντομ εγκυος και δεν μπορω να θηλαζω ταυτοχρονα λογω ιστορικου προωρων συσπασεων!:(

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να μάθεις στο παιδί να κοιμάται με άλλο τρόπο... Μην τον κοιμίζεις με το στήθος.

Προσωπικά δεν το άντεχα γι'αυτό και το προτείνω...

Περνάω όλη την ημέρα μου με το παιδί, χωρίς βοήθεια, στον ύπνο του θέλω κι εγώ να ξεκουραστώ. Αυτό. Για εμένα αυτές οι ώρες ξεκούρασης είναι πολύ σημαντικές!

 

7 μηνών δεν θεωρώ πως είναι μικρός για να κοιμάται χωρίς στήθος.

 

Είναι όμως θέμα ανθρώπου, η jackrussel για παράδειγμα το κάνει 2.5 χρόνια και δείχνει να το χαίρεται, εγώ πάλι θα είχα πάθει νευρικό κλονισμό.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να μάθεις στο παιδί να κοιμάται με άλλο τρόπο... Μην τον κοιμίζεις με το στήθος.

Προσωπικά δεν το άντεχα γι'αυτό και το προτείνω...

Περνάω όλη την ημέρα μου με το παιδί, χωρίς βοήθεια, στον ύπνο του θέλω κι εγώ να ξεκουραστώ. Αυτό. Για εμένα αυτές οι ώρες ξεκούρασης είναι πολύ σημαντικές!

 

7 μηνών δεν θεωρώ πως είναι μικρός για να κοιμάται χωρίς στήθος.

 

Είναι όμως θέμα ανθρώπου, η jackrussel για παράδειγμα το κάνει 2.5 χρόνια και δείχνει να το χαίρεται, εγώ πάλι θα είχα πάθει νευρικό κλονισμό.

 

ετσι εχει μαθει απο μωρό.. σιγουρα αν προσπαθοουσα κατι θα καταφερνα πχ με κουνημα κτλ. αλλα η κουραση ειναι τοσο μεγαλη που δεν αντεχω!

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να μάθεις στο παιδί να κοιμάται με άλλο τρόπο... Μην τον κοιμίζεις με το στήθος.

Προσωπικά δεν το άντεχα γι'αυτό και το προτείνω...

Περνάω όλη την ημέρα μου με το παιδί, χωρίς βοήθεια, στον ύπνο του θέλω κι εγώ να ξεκουραστώ. Αυτό. Για εμένα αυτές οι ώρες ξεκούρασης είναι πολύ σημαντικές!

 

7 μηνών δεν θεωρώ πως είναι μικρός για να κοιμάται χωρίς στήθος.

 

Είναι όμως θέμα ανθρώπου, η jackrussel για παράδειγμα το κάνει 2.5 χρόνια και δείχνει να το χαίρεται, εγώ πάλι θα είχα πάθει νευρικό κλονισμό.

 

κι εγω στον νευρικο κλονισμο ειμαι,,,μου αρεσε μεχρι 18 μηνων μετα με κουραζε

βεβαια αυτο για τους αλλους τροπους που λες επειδη εμας ειναι πολυ επιμονος αρχισε απο 16-18 μηνων τοτε αρχισε να δεχεται τα τραγουδακια κουκλακια κλπ βεβαια το βυζι βυζι

θελω να πω οτι δοκιμαζα διαφορα παντα αλλα απο τον χρονο κι υστερα εχουν καπως πιασει,,,τωρα κοιμαται λιγο παραμυθι λιγο βυζι, ξυπναει μια φορα μονο τη νυκτα πινει λιγο νερο και ξανακοιμαται αλλα 7 μηνων δεν επαιζε με τιποτα κατι τετοιο θηλαζε ολη νυκτα,,,,εμενα,δεν του αρεσε ουτε το μπιμπερο με αλλο γαλα, ευτυχως γιατι μετα απεδειχθη οτι ηταν αλλεργικος

 

πιπιλα γαλα σκονη δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στον νευρικο κλονισμο ειμαι,,,μου αρεσε μεχρι 18 μηνων μετα με κουραζε

βεβαια αυτο για τους αλλους τροπους που λες επειδη εμας ειναι πολυ επιμονος αρχισε απο 16-18 μηνων τοτε αρχισε να δεχεται τα τραγουδακια κουκλακια κλπ βεβαια το βυζι βυζι

θελω να πω οτι δοκιμαζα διαφορα παντα αλλα απο τον χρονο κι υστερα εχουν καπως πιασει,,,τωρα κοιμαται λιγο παραμυθι λιγο βυζι, ξυπναει μια φορα μονο τη νυκτα πινει λιγο νερο και ξανακοιμαται αλλα 7 μηνων δεν επαιζε με τιποτα κατι τετοιο θηλαζε ολη νυκτα,,,,εμενα,δεν του αρεσε ουτε το μπιμπερο με αλλο γαλα, ευτυχως γιατι μετα απεδειχθη οτι ηταν αλλεργικος

 

πιπιλα γαλα σκονη δοκιμασες?

Ναι, αν δεν παίρνει ούτε μπιμπερό ούτε πιπίλα είναι τρελό ζόρι!

Εμάς πιπίλα δεν πήρε(του την έδωσα στους 6 μήνες βέβαια και μόνο στα μούτα που δεν μου την πέταξε) αλλά πήρε μπουκάλι.

 

στον χρονο αλλαζουν πολλα θα δεις

 

Σίγουρα δεν συμπεριφέρονται πια ως νεογέννητα αλλά έχεις κι εσύ περισσότερες απαιτήσεις. Όχι από το μωρό αλλά από τον εαυτό σου. Εγώ ένιωθα πως πρέπει να του μάθω πλέον να κοιμάται μόνος γιατί δεν αντέχα άλλο.

Θέλω να πω πως όταν ήταν νεογέννητο καθόμουν όλη νύχτα και τον θήλαζα και το απολάμβανα, στον χρόνο όμως θα σάλταρα αν μου ξυπνούσε για να θηλάσει, μου ήταν βραχνάς.

Δεν μιλάω για τον θηλασμό, αλλά για τον ύπνο με στήθος.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! σε ευχαριστω για την απαντηση! εγω δεν σκευτομαι να θηλασω τοσο πολυ! θα κλεισουμε ομως χρονο και μετα θα αποθηλασω! ο λογος ειναι πως θελω να ξαναμεινω συντομ εγκυος και δεν μπορω να θηλαζω ταυτοχρονα λογω ιστορικου προωρων συσπασεων!:(

 

Έχεις καιρο ακόμα, οπότε μην αγχωνεσαι...

Ο βραδινος αποθηλασμος γίνεται σε μωρα μετα το έτος.

Πόσους θηλασμους κανετε κατα την διάρκεια της ημέρας;

Μην ξεχνάς να έχεις γνώμονα το μωρο σου κι όχι μια υποθετική εγκυμοσύνη..

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

anastasaki κι εγω το ιδιο θεμα εχω.βασικα εμενα ακομα κι αν εχει φαει το μεσημεριανο της για να κοιμηθει θελει λιγο γαλα,οποτε στο στηθος και την παιρνει ο υπνος ετσι.βεβαια τα πρωινα που λειπω στη δουλεια και την εχει η μαμα μου την παιρνει ο υπνος δυσκολα και με πολλα κλαματα αφου δεν μπαινει στο στηθος και μπορει να κανει και 1 ωρα για να κοιμηθει.

εχω προσπαθησει να αποσυνδεσουμε τον θηλασμο απο τον υπνο αλλα δεν τα εχω καταφερει;)αντι να κοιμηθει εμεινε ξυπνια μεχρι τις 3 κι εγω την αλλη μερα σερνομουν...:)θελω να πιστευω οτι μολις χρονισει καποια αλλαγη θα υπαρξει...ελπιζω.εμενα πιπιλα παιρνει και τη φτυνει οποτε δεν τη θελει στον υπνο της αλλα ξενο γαλα με τιποτα εχω αλλαξει 5 και ολα μου τα φτυνει και με κοπαναει κιολας.οποτε συνιστω υπομονη σε μενα σε σενα και σε ολες τις υπολοιπες μανουλες:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χα! Εχω περασει και το νευρικο κλονισμο, εχω σιχτιρισει, ειχα προσπαθησει τα παντα και ξερεις που κατεληξα οταν ο Χαρης ηταν 15 μηνων? Στο να ξαναμεινω εγκυος!

 

Και YES!!!!!! it worked!!!!!!!!

 

Στο τελος του 1ου τριμηνου κοπηκε το γαλα μονο του. Ο Χαρης τοτε ηταν 18 μηνων. Περασαμε μια δυσκολη εβδομαδα με κλαματα (εκλαιγα κι εγω μαζι με το παιδι) αλλα αφου δεν ειχε αλλο γαλα θηλασμος τελος! Βεβαια εχω να σου πω οτι εκτοτε ο Χαρης κοιμαται με την τιραντα του σουτιεν στο χερι! Ναι Α Κ Ο Μ Α !!!!!

 

Δεν εχω καταφερει να το κοψω αυτο. Εχει αποθηλασει και το 2ο παιδι το οποιο το παραταω στην κουνια με μια πιπιλα και κοιμαται μονο του και για να κοιμησω το Χαρη πρεπει να ξαπλωσουμε μαζι και να μου κραταει την τιραντα! Και κουκλακια εχω δοκιμασει τιποτα!

 

Anyway αν θελεις να κανεις 2ο προχωρα εκει κοντα οταν θα χρονιζει το μωρο σου και στο 1ο τριμηνο αν δε σου κοπει τελειως το γαλα τουλαχιστον θα λιγοστεψει και θα ειναι πιο ευκολο να αποθηλασεις!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
anastasaki κι εγω το ιδιο θεμα εχω.βασικα εμενα ακομα κι αν εχει φαει το μεσημεριανο της για να κοιμηθει θελει λιγο γαλα,οποτε στο στηθος και την παιρνει ο υπνος ετσι.βεβαια τα πρωινα που λειπω στη δουλεια και την εχει η μαμα μου την παιρνει ο υπνος δυσκολα και με πολλα κλαματα αφου δεν μπαινει στο στηθος και μπορει να κανει και 1 ωρα για να κοιμηθει.

εχω προσπαθησει να αποσυνδεσουμε τον θηλασμο απο τον υπνο αλλα δεν τα εχω καταφερει;)αντι να κοιμηθει εμεινε ξυπνια μεχρι τις 3 κι εγω την αλλη μερα σερνομουν...:)θελω να πιστευω οτι μολις χρονισει καποια αλλαγη θα υπαρξει...ελπιζω.εμενα πιπιλα παιρνει και τη φτυνει οποτε δεν τη θελει στον υπνο της αλλα ξενο γαλα με τιποτα εχω αλλαξει 5 και ολα μου τα φτυνει και με κοπαναει κιολας.οποτε συνιστω υπομονη σε μενα σε σενα και σε ολες τις υπολοιπες μανουλες:-P

και εμένα ακριβώς το ίδιο κάνει! ουτε πιπίλα, ούτε ξένο γάλα με μπιμπερό, ούτε καν δικό μου γάλα στο μπιμπερό δεν θελει, κοιμάται μόνο αν τη βάλω στο στήθος..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αχ κοριτσια το ιδιο θεμα εχω κι εγω.. οπως τα λεει η ιρενε! δεν με ενοχλει πολυ βασικα ο θηλασμος, δεν εχω κουραστει πολυ ακομα.. και ευτυχως πια τη νυχτα ξυπναει 1 φορα .. την βαζω στηθος και μονο αν δεν τη ξανααρει ευκολα ο υπνος ξαπλωνουμε μαζι... απλα σκεφτομαι ποσο θα συνεχιστει αυτο. δηλαδη η συνδεση υπνου και στηθους!! ? Γιατι αν θελει καποιος αλλος να ειναι μαζι της και νυσταξει και λειπω γινεται χαμος. πολυ γκρινια ! Εμενα ξενο γαλα πινει, αυτο ειναι καλο στην περιπτωση μας? δηλαδη αν της δωσει καποιος μπιμπερο θα βαρυνει και θα κοιμηθει λετε ε? Μια φορα το εχουμε κανει με δικο μου γαλα σεμπιμπερο και ηταν νυχτα και πετυχε.. την ημερα δεν ξερω τι γινεται ...γιατι αν δεν ξαπλωσουμε μαζι ξυπναει αμεσως και ειναι και εκνευρισμενη.. κι εγω δεσμευομαι να ειμαι εκει μαζι της και δεν προλαβαινω τις δουλειες!! Παντως τα κολπα τυπου "κοιμησου παιδι μου" εγω δεν μπορεσα να τα εφαρμοσω.. πολυ κλαμα η κυρια! Γιατι λετε οτι αλλαζουν πολλα στον χρονο?

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλημέρα!

Δυστυχώς περνάω και εγώ τα ίδια και πραγματικά ανακουφίστηκα που και άλλες μανούλες περνούν τα ίδια με εμένα...

Αυτό είναι ένα απο τα καλά του forum!!!Αισθανόμουν απαίσια...όλοι μου λέγανε ότι έχω κακομάθει το μωρό. Είναι το δεύτερο παιδάκι μου και με το πρώτο μου δεν είχα ταλαιπωρηθεί καθόλου...βέβαια στο πρώτο έχω τύψεις ότι δεν το χάρηκα όσο ήθελα. Εννοώ ότι στο πρώτο παιδάκι μου ήμουν πιο στριμμένη, έλεγα ότι δεν θέλω να το μάθω σε αγκαλιές κτλ με αποτέλεσμα να μεγαλώσει (είναι τώρα 4 χρονών) και να μην χαρώ την τρυφερή του ηλικία.

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι η τόση εξάρτηση του μωρού μου απο το στήθος με έχει κουράσει απελπιστικά (κοιμόμαστε μαζί γιατί το στήθος μου λειτουργεί ως φυσική πιπίλα!!!!), γιατί δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Το βράδυ π.χ. που κοιμάται και η μεγάλη θέλω να ψάξω στο internet για τη βάπτιση και δεν μπορώ γιατί ο μικρός δεν κοιμάται αν δεν είμαι μαζί του στο κρεββάτι....

Τέλος πάντων ας χαρούμε τα μωράκια μας γιατί σύντομα θα περπατήσουν και θα μας έχουν χεσμένες!!!!Αλλά και αν έχει καμιά σας κάποια ιδέα για να μπορέσουμε λίγο να ανασάνουμε είναι ευπρόσδεκτο!!!!!!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Δυστυχώς περνάω και εγώ τα ίδια και πραγματικά ανακουφίστηκα που και άλλες μανούλες περνούν τα ίδια με εμένα...

Αυτό είναι ένα απο τα καλά του forum!!!Αισθανόμουν απαίσια...όλοι μου λέγανε ότι έχω κακομάθει το μωρό. Είναι το δεύτερο παιδάκι μου και με το πρώτο μου δεν είχα ταλαιπωρηθεί καθόλου...βέβαια στο πρώτο έχω τύψεις ότι δεν το χάρηκα όσο ήθελα. Εννοώ ότι στο πρώτο παιδάκι μου ήμουν πιο στριμμένη, έλεγα ότι δεν θέλω να το μάθω σε αγκαλιές κτλ με αποτέλεσμα να μεγαλώσει (είναι τώρα 4 χρονών) και να μην χαρώ την τρυφερή του ηλικία.

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι η τόση εξάρτηση του μωρού μου απο το στήθος με έχει κουράσει απελπιστικά (κοιμόμαστε μαζί γιατί το στήθος μου λειτουργεί ως φυσική πιπίλα!!!!), γιατί δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Το βράδυ π.χ. που κοιμάται και η μεγάλη θέλω να ψάξω στο internet για τη βάπτιση και δεν μπορώ γιατί ο μικρός δεν κοιμάται αν δεν είμαι μαζί του στο κρεββάτι....

Τέλος πάντων ας χαρούμε τα μωράκια μας γιατί σύντομα θα περπατήσουν και θα μας έχουν χεσμένες!!!!Αλλά και αν έχει καμιά σας κάποια ιδέα για να μπορέσουμε λίγο να ανασάνουμε είναι ευπρόσδεκτο!!!!!!

 

ειχα φραψει τον ιουλιο, τελικα αποθηλασε μονος του,,,πιο φυσικα δεν θα γινοταν

ειπαμε οτι η τελευταια φορα θα ειναι μετα τα χριστουγεννα οταν θα εχει φυγει το δεντρο και τελειωσε

απο 2 χρονων ειχε μειωσει στροφες, λιγο πριν τα 3 σταματησε τελειως να θηλαζει κοιμαται μονος κλπ

παει παιδικο και ειναι σουπερ ανεξαρτητο παιδακι

αξιζε τον κοπο και την κατα καιρους γκρινια μου και οποια ταλαιπωρια

 

τον χορτασα αγκαλιες φιλια κοιμηθηκα μαζι του οταν το ειχε αναγκη, οκ τον πιεσα και λιγο ανα διαστηματα αλλα παντα σεβομενη τα ορια του που μου τα εδειχνε με σαφη τροπο παντα ο ιδιος, και τωρα κοιταω πισω και λεω καλα εκανα θα ξαναεκανα τα ιδια

εσυ ξερεις το παιδι σου και τα ορια του

οπως λεω συχνα, αφου κλεισει χρονο προσπαθησε να αγγιζεις ανα τακτα χρονικα διασυηματα το θεμα θηλασμος-αποθηλασμος και υπνος στο δωματιο του, αρχιζε να βαζεις μικρα ορια, προτεινε του καινουργια πραγματα διαρκως αλλα μετα το χρονο,,,θα δεις,,,,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εχω κι εγω το ιδιο θεμα και πραγματικα καθε μερα αμφιτλαντευομαι! απο τη μια σκεφτομαι οτι ετσι ειναι το φυσικο και οτι προφανως το εχει αναγκη αυτο.. η ιδια με οδηγησε στο να κοιμομαστε μαζι κλπ απο την αλλη φοβαμαι οτι δεν της μαθαινω πως να κοιμαται απο μονη της και οτι αυτο θα ειναι πιο επωδυνο αργοτερα!! Ενα βραδυ ενω αποκοιμηθηκε στο στηθος κατι εγινε και ξυπνησε και λεω δεν δοκιμαζω? Απο τοτε την βαζω ξυπνια στην κουνια της αφου θηλασει και ξαπλωνω διπλα σε ενα στρωμα που εχω και κανω πως κοιμαμαι! Εκεινη το πρωτο βραδυ και το δευτερο διαμαρτυρηθηκε.. γκρινιαξε αρκετα.. τελικα ομως το ειδε παιχνιδι.. αρχισε να μιλαει, να τραβαει την κουνουπιερα, να σηκωνεται και να ξαναξαπλωνει.. να χασμουριεται! Τελικα τα εχουμε καταφερει και αποκοιμιεται μονη της! Χωρις κλαματα.. Εμενα το θεμα παραμενει ο υπνος το μεσημερι ή γενικα μεσα στην μερα.. Αν επιχειρησω να την βαλω κουνια ξυπναει, κλαιει κι αν επιμεινω χανει τον υπνο της και παραμενει εκνευρισμενη! Οποτε ξαπλωνουμε μαζι οσο κοιμαται και ετσι φυσικα δεν μπορω να κανω καμια δουλεια! Καποιες φορες ομως που ειμαι πτωμα κοιμαμαι κι εγω και το απολαμβανω.. μαλλον δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα! Οσο για τον αποθηλασμο κι εγω αγχωνομαι λιγακι πως θα γινει ολο αυτο ομαλα, πως θα γινει βασικα να ΜΗΝ ζηταει στηθος! μου φαινεται αδιανοητο αυτη τη στιγμη.. καπου διαβασα εδω μεσα οτι εχουν ποσταρει ενα υΠΟΜΝΗΜΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟΥ.. ξερει καμια που μπορω να το βρω?

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

ειχα φραψει τον ιουλιο, τελικα αποθηλασε μονος του,,,πιο φυσικα δεν θα γινοταν

ειπαμε οτι η τελευταια φορα θα ειναι μετα τα χριστουγεννα οταν θα εχει φυγει το δεντρο και τελειωσε

απο 2 χρονων ειχε μειωσει στροφες, λιγο πριν τα 3 σταματησε τελειως να θηλαζει κοιμαται μονος κλπ

παει παιδικο και ειναι σουπερ ανεξαρτητο παιδακι

αξιζε τον κοπο και την κατα καιρους γκρινια μου και οποια ταλαιπωρια

 

τον χορτασα αγκαλιες φιλια κοιμηθηκα μαζι του οταν το ειχε αναγκη, οκ τον πιεσα και λιγο ανα διαστηματα αλλα παντα σεβομενη τα ορια του που μου τα εδειχνε με σαφη τροπο παντα ο ιδιος, και τωρα κοιταω πισω και λεω καλα εκανα θα ξαναεκανα τα ιδια

εσυ ξερεις το παιδι σου και τα ορια του

οπως λεω συχνα, αφου κλεισει χρονο προσπαθησε να αγγιζεις ανα τακτα χρονικα διασυηματα το θεμα θηλασμος-αποθηλασμος και υπνος στο δωματιο του, αρχιζε να βαζεις μικρα ορια, προτεινε του καινουργια πραγματα διαρκως αλλα μετα το χρονο,,,θα δεις,,,,

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου!

Δυστυχώς όταν είναι μικρά τα παιδιά αγχωνόμαστε με την ιεράρχηση του τί πρέπει να κάνουμε ώστε να μην κακομάθουν και χάνουμε την ουσία που είναι να είναι ευτυχισμένα τα μωράκια μας...

Εντάξει δεν λέω, είναι κουραστικό να είμαστε με το βυζί μονίμως έξω, αλλά είναι τόσο λίγο το διάστημα που μας έχουν ανάγκη που δεν αξίζει να αγχωνόμαστε.

Βέβαια δυστυχώς δεν δουλεύω, οπότε έχω τον χρόνο ανταποκρίνομαι παραπάνω στις ανάγκες του από το αν δούλευα. Αυτό το λέω γιατί σίγουρα υπάρχουν μανούλες που έχοντας στο μυαλό τους ότι θα επιστρέψουν στη δουλειά σε λίγο καιρό προσπαθούν δικαιολογημένα να οριοθετήσουν νωρίτερα τα μωράκια τους.

Πραγματικά έχω τόσο διαφορετική αντιμετώπιση στον μικρό απο ότι είχα στη μεγάλη μου που νιώθω ότι την αδίκησα...Μακάρι να υπήρχε κάποιος εκείνη την εποχή που να μου έλεγε πόσο άδικο είχα όταν δεν την χαιρόμουν όσο θα ήθελα. Για αυτό γράφω για όλες τις μανούλες που νιώθουν ότι πρέπει να αλλάξουν την εξάρτηση του μωρού για αγκαλιά και θηλασμό. Χαρείτε το γιατί σε λίγους μήνες θα το αναπολείτε...

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κι εγω εδω!!βεβαια ο δικος μου ειναι 4,5 μηνων ακομα αλλα κοιμαται μονο με στηθος.οταν νυσταζει τι κουνημα τι αγκαλια..τιποτα.μονο στηθος.ουτε πιπιλα ουτε μπιμπερο καταδεχεται ο κυριος.το βραδυ κοιμαται στο κρεβατι μας και κανει τουλαχιστον 3-4 θηλασμους.δεν ξερω πως θα το κοψουμε αυτο....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Καλό κουράγιο. Σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα με το δικό μου και δεν κατάφερα να του το κόψω (γιατί μόνος του δεν το έκοβε με τίποτα) πριν γίνει 14 μηνών. Τώρα λοιπόν που έχουν περάσει περίπου 20 μέρες που σταματήσαμε τους νυχτερινούς θηλασμούς (και επιτέλους κοιμηθήκαμε σερί όλη τη νύχτα) έχω να σου πώ τα εξής:

Κατ'αρχήν πιστεύω ότι πρέπει να πατήσει χρόνο για να μπορέσει να το κόψει, αφού δεν το έχετε κάνει ακόμα. Ο λόγος είναι ότι αυτή την εποχή θα βγάζει δόντια, πιθανόν να θέλει να μπουσουλήσει κλπ οπότε δεν είναι εύκολο να του αφαιρέσεις αυτό που τον κάνει να αισθάνεται ανακούφιση πιο πολύ απο οτιδήποτε άλλο.

Εμείς εφαρμόσαμε μια μέθοδο ύπνου (αυτή από το "Κοιμίσου παιδί μου") στους 14 μήνες (το τονίζω γιατί θεωρώ ότι πριν κλείσει χρόνο είναι αρκετά σκληρό), και από τη δεύτερη μέρα κοιμήθηκε χωρίς νανούρισμα, αφού τον βάζω κάτω νυσταγμένο, αλλά ξύπνιο. Τον προλαβαίνω δηλαδή πριν αποκοιμηθεί στο στήθος και τον βάζω στο κρεββατάκι του, τον φιλάω, τον καληνυχτίζω και βγαίνω από το δωμάτιο. Πλέον δεν διαμαρτύρεται καθόλου και κοιμάται μόνος του μετά από λίγο χωρίς να κλάψει καθόλου (είναι πλέον θέμα 1-2 λεπτών). Και το σημαντικότερο είναι ότι κοιμάται σερί μέχρι το πρωι. Τις πρώτες μέρες ξυπνούσε κάποιες φορές όπως όταν θηλάζαμε, αλλά καταφέραμε και τον πείσαμε ότι πλέον δεν θα θηλάζει τη νύχτα (με πολλά γλυκόλογα). Τώρα πλέον ξυπνάει κατευθείαν το πρωι. Θηλάζουμε πριν κοιμηθεί και μόλις ξυπνήσει, και έτσι το γάλα έχει προσαρμοστεί στις ανάγκες του. Σημειωτέον: αν είναι να το κάνεις θα πρέπει να είσαι σίγουρη ότι τρώει όσο χρειάζεται μέσα στη μέρα (γάλα αλλά και άλλες τροφές) και δεν πεινάει. Γιατί όπως είναι λογικό, τα παιδάκια που θηλάζουν δεν μπορείς να μετρήσεις πόσο τρώνε, οπότε μπορεί όντως να πεινάει και να ξυπνάει το βράδι.

Κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να κάνεις υπομονή μερικούς μήνες ακόμα και μετά να το προσπαθήσεις.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! η κορουλαμου κοιμοταν μονο με στηθος , αλλα οταν 11μηνων σταματησαμε τον θηλασμο, 2 βραδυα ξυπνησε να ψαξει , το 3ο κοιμηθηκε συνεχομενα!!

YQzpp2.png

Το αγγελουδακι μας !!!!!!

aLLhp2.png

 

Τα μωρακια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

πω πω απογοητευτηκα με αυτα που διαβαζω,δηλαδη μετα το χρονο θα δουμε αλλαγη????

Νομιζα και γω τοσο καιρο οτι εκανα λαθος που κοιμοτανε μονο στο στηθος,αλλα τελικα βρηκα παρηγορια.Το θεμα ειναι οτι γυριζω σε δυο μηνες στην δουλεια και δεν εχω τα χρονικα περιθωρια να περιμενω τοσο.....ο θεος να βαλει το χερι του

το να την παρει ο υπνος μονη της μου φαινεται ακατορθωτο

yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σε εμένα νομίζω είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα!!!

 

Όχι μόνο αποκοιμιέται με θηλασμό, όχι μόνο κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι, όχι μόνο ξυπνάει τη νύχτα για να θηλάσει, αλλά αν τυχόν ξυπνήσει κάποια στιγμή και δεν είμαι δίπλα του (να με ακουμπήσει ή να πιάσει το "στήθος-πιπίλα"), βάζει τα κλάμματα και φυσικά...ξυπνάει κανονικά!!!

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να είμαι "δεμένη" κι εγώ στο κρεβάτι από τις 9:30 το βράδυ που κοιμάται.΄

Ούτε να φάω σαν άνθρωπος, ούτε να περάσω λίγο χρόνο με το μεγαλύτερο παιδάκι μου, ούτε τίποτα...

Αυτό είναι για να πω την αλήθεια που με ενοχλεί περισσότερο....

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα νομίζω είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα!!!

 

Όχι μόνο αποκοιμιέται με θηλασμό, όχι μόνο κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι, όχι μόνο ξυπνάει τη νύχτα για να θηλάσει, αλλά αν τυχόν ξυπνήσει κάποια στιγμή και δεν είμαι δίπλα του (να με ακουμπήσει ή να πιάσει το "στήθος-πιπίλα"), βάζει τα κλάμματα και φυσικά...ξυπνάει κανονικά!!!

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να είμαι "δεμένη" κι εγώ στο κρεβάτι από τις 9:30 το βράδυ που κοιμάται.΄

Ούτε να φάω σαν άνθρωπος, ούτε να περάσω λίγο χρόνο με το μεγαλύτερο παιδάκι μου, ούτε τίποτα...

Αυτό είναι για να πω την αλήθεια που με ενοχλεί περισσότερο....

 

Ωχ... Βασικά επιδίωξε το πρώτο δίωρο που κοιμάται βαριά (συνήθως) να μην είσαι δίπλα του ώστε να έχεις χρόνο για σένα. Αν θέλεις βάλε τη μπλουζα σου δίπλα του να μυριζει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να'μαι κι εγώ στο club, παίρνω θάρρος απ'τις μαμάδες που γράφετε πως σταματάει γύρω στο χρόνο κι απογοητεύομαι απ'όσες γράφουν πώς κρατάει πολύ παραπάνω...

Έχω ένα μπέμπη που μπήκε στο 10ο, θηλάζω αποκλειστικά, και δεν κοιμαται παρά μόνο με στήθος. Μεσημέρι, βράδυ, ένας θόρυβος να τον ξυπνήσει θέλει πάλι στήθος. Κατά τη διάρκεια της νύχτας δε, ξυπνάει 5-6 φορές, πάλι στήθος, αλλιώς κλάμα και πάλι κλάμα. Αυτό που ακούω να κοιμίζουν τα μωρά με αγκαλιές και νανουρίσματα μου φαίνεται τόσο εξωπραγματικό, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση..

Για πείτε βρε κορίτσια υπάρχει καποιος άλλος τρόπος που μου διαφεύγει ή περιμένω ως το χρόνο και βλέπουμε? Πιπίλα δεν έχω δώσει. Να προσπαθήσω να του δώσω το βράδυ? Ρούχο του έβαλα, αλλά αυτό χρησιμεύσε στο να μην ξυπνάει τόσο συχνά, όχι στο να μην κοιμάται με στήθος αφου ξυπνήσει.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να'μαι κι εγώ στο club, παίρνω θάρρος απ'τις μαμάδες που γράφετε πως σταματάει γύρω στο χρόνο κι απογοητεύομαι απ'όσες γράφουν πώς κρατάει πολύ παραπάνω...

Έχω ένα μπέμπη που μπήκε στο 10ο, θηλάζω αποκλειστικά, και δεν κοιμαται παρά μόνο με στήθος. Μεσημέρι, βράδυ, ένας θόρυβος να τον ξυπνήσει θέλει πάλι στήθος. Κατά τη διάρκεια της νύχτας δε, ξυπνάει 5-6 φορές, πάλι στήθος, αλλιώς κλάμα και πάλι κλάμα. Αυτό που ακούω να κοιμίζουν τα μωρά με αγκαλιές και νανουρίσματα μου φαίνεται τόσο εξωπραγματικό, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση..

Για πείτε βρε κορίτσια υπάρχει καποιος άλλος τρόπος που μου διαφεύγει ή περιμένω ως το χρόνο και βλέπουμε? Πιπίλα δεν έχω δώσει. Να προσπαθήσω να του δώσω το βράδυ? Ρούχο του έβαλα, αλλά αυτό χρησιμεύσε στο να μην ξυπνάει τόσο συχνά, όχι στο να μην κοιμάται με στήθος αφου ξυπνήσει.

 

 

ΔΟΝΤΙΑ! θα είστε πολυ καλύτερα μετα! ;)

Βγαίνετε έξω να μαζέψει ερεθίσματα και να κουραστεί;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...