Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΝΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ


Recommended Posts

Χαιρετώ!

 

Με το καλό το τρίτο σου παιδάκι!

 

Θα εστιάσω σε κάτι: Ψάχνετε έναν νονό και για τα δύο? Αν είναι έτσι, μήπωςαυτό είναι "ανασταλτικός" παράγοντας σε ό,τι έχει να κάνει με το κόστος της βάπτισης?

 

Για σας θα είναι μία, με ένα τραπέζι και για τα δύο, για το νονό όμως το κόστος θα είναι επί δύο...

 

Εκτός αν θα βαφτίσετε και τα δύο παιδάκια στο ίδιο μυστήριο με διαφορετικούς νονούς...

Βασικά δεν εγραψα γιατί ψάχνω από εδώ νονο αλλά για να ρωτησω αν ξέρετε αν επιτρέπεται να βαφτίσουν γιαγιάδες τα εγγόνια τους.Έτσι και αλλιώς για ένα μυστήριο με 2 νόνους λέμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σορυ αλλα εγω αν έβλεπα φιλη μου να πασχίζει να βρει νονό εννοείται οτι θα βοηθούσα!!! Για μένα ειναι μεσα στα καθήκοντα της φιλίας ειδικα αν η κοπέλα εχει προβλημα, δηλαδή το παιδάκι να μείνει αβαπτηστο; Ε οχι ρε παιδια!

 

Γιαννα εισαι πολυ γλυκεια κοπέλα μου! Μακαρι ολοι να ειχαν καρδιά σαν και σένα!

Και εγώ έτσι το βλεπω.Δεν θα αφηνα παιδάκι φίλης μου αβάπτιστο.

Από εκεί και πέρα απλά ήθελα να μάθω αν ξέρετε αν επιτρέπεται να γίνει νονά η γιαγιά.Τα υπόλοιπα μου βγήκαν σαν παράπονο που δεν μπορώ να κοινωνησω το παιδάκι μου πασχαλιατικα.Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας.

Link to comment
Share on other sites

Σορυ αλλα εγω αν έβλεπα φιλη μου να πασχίζει να βρει νονό εννοείται οτι θα βοηθούσα!!! Για μένα ειναι μεσα στα καθήκοντα της φιλίας ειδικα αν η κοπέλα εχει προβλημα, δηλαδή το παιδάκι να μείνει αβαπτηστο; Ε οχι ρε παιδια!

 

Γιαννα εισαι πολυ γλυκεια κοπέλα μου! Μακαρι ολοι να ειχαν καρδιά σαν και σένα!

 

Συγγνώμη βρε κοπέλα μου αλλά δεν κάνει μετακόμιση η κοπέλα να πάει ο φίλος να δώσει ένα χεράκι!! από που προκύπτει ότι στα καθήκοντα της φιλίας είναι να γίνει κάποιος νονός?? γιατί δεν σεβόμαστε την επιλογή του? θεωρώ επίσης υπερβολικό το σχόλιό σου περί "ξεφτίλας" για τους φίλους που δεν βαπτίζουν.. το να γίνει κάποιος νονός σημαίνει πολλά πράγματα... δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον ότι δεν είναι σωστός φίλος επειδή θέλει να είναι συνεπής με τον εαυτό του και να μην δεχτεί να αναλάβει αυτό το ρόλο.. προφανώς οι φίλοι της κοπέλας δεν έχουν τη λογική "τι, δεν βρήκατε νονό? φέρτο εδώ μωρέ να το βαπτίσουμε εμείς, δεν βαριέσαι"....

επίσης, χωρίς καμία παρεξήγηση, εγώ ούτε θα προσφερόμουν ούτε θα έβρισκα νονό από το ιντερνετ...

επειδή όπως έγραψα φίλος μου τον έχει βαπτίσει ο παππούς του νομίζω δεν θα έχει θέμα η κοπέλα.. αν και μέχρι τότε μπορεί να έχει βρεθεί κάποιος /α...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι το βλεπω.Δεν θα αφηνα παιδάκι φίλης μου αβάπτιστο.

Από εκεί και πέρα απλά ήθελα να μάθω αν ξέρετε αν επιτρέπεται να γίνει νονά η γιαγιά.Τα υπόλοιπα μου βγήκαν σαν παράπονο που δεν μπορώ να κοινωνησω το παιδάκι μου πασχαλιατικα.Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας.

 

sorry αν κατάλαβα κάτι λάθος, αλλά εσύ λες ότι επειδή ήρθε και το τρίτο παιδί γρήγορα δεν προλάβατε να βαπτίσετε το δεύτερο και αποφασίσατε να κάνετε και την βάπτιση και για τα 2 μαζί.. οπότε ούτως ή άλλως αυτό δεν θα γινόταν...

πάντως μην στενοχωριέσαι.. μέχρι τότε σίγουρα θα βρεθεί κάποιος...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2,5 χρονια πηγα σε βαφτιςη που το μωρο το βαφτισαν ο παππους του και ο θειος του (δηλ ο πατερας και ο αδερφος της μαμας του μωρου), χωρις να εχουν καποιο "βυσμα" στη συγκεκριμενη εκκλησια (το λεω μπας και παιζει ρολο!).

Δεν εχω υπ' οψιν μου αλλη τετοια περιπτωση, αλλα νομιζω οτι απλα δεν τυχαινει, οχι οτι δεν το επιτρεπει η εκκλησια (και γιατι να εχει διαφορα ο θειος του μωρου απο τον παππου/γιαγια του μωρου, αλλωστε; ).

Ελπιζω να βρειτε ακρη, με το καλο κι οι δυο σας οι βαφτισεις και μη στενοχωριεσαι που δεν μπορεις να τα κοινωνησεις τωρα, θεμα χρονου ειναι, σε λιγους μηνες θα μπορειτε να κοινωνατε οποτε θελετε ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν 2,5 χρονια πηγα σε βαφτιςη που το μωρο το βαφτισαν ο παππους του και ο θειος του (δηλ ο πατερας και ο αδερφος της μαμας του μωρου), χωρις να εχουν καποιο "βυσμα" στη συγκεκριμενη εκκλησια (το λεω μπας και παιζει ρολο!).

Δεν εχω υπ' οψιν μου αλλη τετοια περιπτωση, αλλα νομιζω οτι απλα δεν τυχαινει, οχι οτι δεν το επιτρεπει η εκκλησια (και γιατι να εχει διαφορα ο θειος του μωρου απο τον παππου/γιαγια του μωρου, αλλωστε; ).

Ελπιζω να βρειτε ακρη, με το καλο κι οι δυο σας οι βαφτισεις και μη στενοχωριεσαι που δεν μπορεις να τα κοινωνησεις τωρα, θεμα χρονου ειναι, σε λιγους μηνες θα μπορειτε να κοινωνατε οποτε θελετε ;)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου... ένας φίλος μου τον έχει βαπτίσει ο παππους του αλλά μιλάμε πριν 40 χρόνια .. ρώτα την Εκκλησία να σου πουνε.. από την άλλη (δεν μιλάω για εσένα) δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να "κατηγορούμε" κάποιον γιατί δεν θέλει να αναλάβει τον ρόλο του νονού.. ο νονός δεν είναι μόνο μία λαμπάδα το Πάσχα... οπότε εγω προσωπικά καταλαβαίνω εάν κάποιος δεν θέλει... πάντως δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα να βαπτίσει η γιαγιά - παππούς από την στιγμή που μπορεί να βαπτίσει αδελφή κλπ.. με το καλό η βάπτιση και των 2...

 

Συμφωνώ μαζί σου...δε είναι τόσο απλό να βαφτίσεις ένα παιδί. Και αν κάποιος δεν είναι σίγουρος καλύτερα να μη το κάνει, από το να μετανιώσει μετά και αυτό να φανεί στο παιδί καλύτερα να μη το ξεκινήσει καν. Μη τους κατηγορούμε λοιπόν τόσο εύκολα, κάποιο λόγο θα έχουν.

 

Συμφωνώ και με τη ραβ, νομίζω πως δε θα ζήταγα εγώ από κάποιον να γίνει νονός για να μη τον φέρω σε δύσκολη θέση.

 

Ξέρω και εγώ παιδάκι που το έχει βαφτίσει η γιαγιά του οπότε από την εκκλησία δε νομίζω πως θα έχετε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

boo τα εξοδα για τους νονους ειναι πολλα τη δεδομενη περιοδο και λιγοι ειναι αυτοι που θα ηθελαν να αναλαβουν μια τετοια υποχρεωση σημερα. Δυστυχως. Δεν ειναι μονο η λαμπαδα . Και καποιος που σεβεται τον εαυτο του δεν θα ηθελε να μην ειναι συνεπης στις υποχρεωσεις του, ειδικα οταν προκειται για μικρο παιδακι που θα περιμενει τα δωρα με μεγαλη λαχταρα. Δεν θα ηθελε να το απογοητευσει. Μην το παρεξηγεις.

 

Για τη γιαγια η εκκλησια δεν νομιζω οτι θα εχει καποιο προβλημα .

Γιατι οχι η γιαγια να μην ειναι και πνευματικη μητερα του παιδιου? Ισα ισα ειναι κοντα στο παιδι και θα μπορει να ανταπεξελθει πιο σωστα στο ρολο της, στην πνευματικη καθοδηγηση του παιδιου και χριστιανικη διαπαιδαγωγηση του, συμφωνα με την εκκλησια. Μονο η ηλικια ισως να ειναι αποτρεπτικη.

 

Το καλυτερο θα ηταν εμεις οι γονεις να διαλεγαμε τους νονους των παιδιων μας και οχι να περιμεναμε προτασεις.

Link to comment
Share on other sites

Πριν πολλα χρονια γνωστο μου τον βαπτισε ο παππους του. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.. το πιο ευκολο ειναι να ρωτησεις στην εκκλησια.

Να σου πω την αληθεια και εμενα δεν μου αρεσε η προσεγγιση σου στο θεμα ακομη και η αγανακτηση ή το παραπονο που εβγαλες. Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να αναλλαβει μια τοσο μεγαλη υποχρεωση. Και ναι, δεν ειναι μονο η λαμπαδα το πασχα. Αν θελεις να μιλησουμεμ αντικειμενικα για το οικονομικο (και οχι τις επισκεψεις ή οτι αλλο συνεπαγεται μια κουμπαρια), ενας νονος χρειαζεται το λιγοτερο 70-80 ευρουλακια για το πασχα (παπουτσια ή ρουχα, λαμπαδα, τσουρεκι, αβγο σοκολατενιο). Τωρα μπορει να λες οτι σε νοιαζει μονο το κερι αλλα ενα παιδακι δεν θελει μονο το κερακι και αργοτερα θα υπαρξουν και οι γκρινιες. Δεν ειναι λιγες φορες που εδω μεσα υπηρχαν παραπονα για το εφτελες ποσο που ξοδευουν οι νονοι για τα βαπτιστηρια, ή τις λιγες κατα την δικη τους αποψη, επισκεψεις που κανουν στα βαπτιστηρια τους.

Η σημερινη εποχη ειναι δυσκολη απ ολες τις αποψεις. Θα πρεπει περα απο τον εαυτο μας να κοιταξουμε και τον διπλανο μας, τον φιλο μας ή τον συγγενη μας, τους λογους που δεν δεχεται να βαπτισει ενα παιδακι και οχι να του καταλογιζουμε οτι θελουμε. Εγω προσωπικα βγαζω το καπελο σε αυτους του ανθρωπους που μπορεσαν και αρνηθηκαν παρα να καταπιεστουν και να γκρινιαζουν για ενα τοσο μεγαλο μυστηριο.

Με το καλο το μωρακι σου και ευχομαι να βρεθουν ανθρωποι που πραγματικα θελουν να βαπτισουν τα παιδακια σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία που είναι να μιλάς εκ του ασφαλούς μην έχοντας αυτο το θέμα στο μυαλό σου.Κρατώ από τις απαντήσεις σας ότι δεν έχετε ακούσει κάτι αρνητικό .Περιμένω τηλ από τον πατερ γιατί ούτε εκείνος ήξερε.Είμαι σίγουρη πως υπάρχουν και άλλοι που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα και με χαρά θα σας ενημέρωσω μόλις το σιγουρεψω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη βρε κοπέλα μου αλλά δεν κάνει μετακόμιση η κοπέλα να πάει ο φίλος να δώσει ένα χεράκι!! από που προκύπτει ότι στα καθήκοντα της φιλίας είναι να γίνει κάποιος νονός?? γιατί δεν σεβόμαστε την επιλογή του? θεωρώ επίσης υπερβολικό το σχόλιό σου περί "ξεφτίλας" για τους φίλους που δεν βαπτίζουν.. το να γίνει κάποιος νονός σημαίνει πολλά πράγματα... δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον ότι δεν είναι σωστός φίλος επειδή θέλει να είναι συνεπής με τον εαυτό του και να μην δεχτεί να αναλάβει αυτό το ρόλο.. προφανώς οι φίλοι της κοπέλας δεν έχουν τη λογική "τι, δεν βρήκατε νονό? φέρτο εδώ μωρέ να το βαπτίσουμε εμείς, δεν βαριέσαι"....

επίσης, χωρίς καμία παρεξήγηση, εγώ ούτε θα προσφερόμουν ούτε θα έβρισκα νονό από το ιντερνετ...

επειδή όπως έγραψα φίλος μου τον έχει βαπτίσει ο παππούς του νομίζω δεν θα έχει θέμα η κοπέλα.. αν και μέχρι τότε μπορεί να έχει βρεθεί κάποιος /α...

Ε ειδες που υπαρχει λογος που οι άνθρωποι δεν ειναι ίδιοι!

Ειμαι αντίθετη στο 100% αυτών που έγραψες. Εννοείται οτι δεν υπαρχει λίστα καθηκόντων για ενα φίλο, αλλα στους φίλους ΜΟΥ στρεφομαιβοταν εχω ανάγκη και να περιμένω να με βοηθήσουν οταν εχω προβλημα ιδιαιτερα οταν η θεματοθετρια ειπε επανειλημμένα οτι δεν περιμένει να πληρώσουν τιποτα εν ανάγκη

Όπως βλέπεις δεν υπαρχει σωστό λαθος, για μένα αυτο που της κανανε ειναι όντως ξεφτίλα για σένα οχι, καλώς έτσι ειναι η ζωη για αυτο και δεν ταιριάζουμε με όλους. μου ειναι αδιανόητο να αφήσω μωρακι αβαπτηστο

Για μένα το ξαναλέω μπράβο στην γιαννα που προθυμοποιήθηκε , μακαρι να μεν τριγυρνούσαν πιο πολυ άνθρωποι όπως η κοπελα

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ισως καποιες απο εμας δειχναμε περισσοτερη κατανοηση εαν εδειχνες κι εσυ στους ανθρωπους που εχεις γυρω σου. Προσωπικα εαν ημουν φιλη σου και ακουγα ή διαβαζα αυτα που εγραφες οχι μονο δεν θα σου βαφτιζα το παιδι αλλα ισως εφευγα και απο κοντα σου. Οταν ζητας εσυ την κατανοηση των φιλων σου να εισαι πρωτα εσυ ετοιμη να δειξεις την δικη σου.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ισως καποιες απο εμας δειχναμε περισσοτερη κατανοηση εαν εδειχνες κι εσυ στους ανθρωπους που εχεις γυρω σου. Προσωπικα εαν ημουν φιλη σου και ακουγα ή διαβαζα αυτα που εγραφες οχι μονο δεν θα σου βαφτιζα το παιδι αλλα ισως εφευγα και απο κοντα σου. Οταν ζητας εσυ την κατανοηση των φιλων σου να εισαι πρωτα εσυ ετοιμη να δειξεις την δικη σου.

 

Κοιτά σε μερικα δεν εχεις άδικο, όπως ειπε και η mama_3 σιγουρα 'ξεφτιλα' ειναι παρατραβηγμένο , αλλα δεν θα ταίριαζα με κάποιον που δεν μπορει να με βοηθήσει σε τοςο σημαντικό τομέα. Δεν χρειάζεται να συμφωνεις μαζι μου, ειναι 50 50 πως το βλέπει κανεις και τι περιμένεις απο τους φίλους σου, έτσι ειναι αυτά! Αυτο ειναι τεράστιο θεμα και σιγουρα δεν χρειάζεται να συμφωνούμε αλοιμονο .. Περα απο αυτο δείχνω απιςτευτη κατανόηση στους φίλους μου γιατι ειναι φίλοι μου και τους διάλεξα , όπως έκανες και εσύ με τους δικούς σου

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά σε μερικα δεν εχεις άδικο, όπως ειπε και η mama_3 σιγουρα 'ξεφτιλα' ειναι παρατραβηγμένο , αλλα δεν θα ταίριαζα με κάποιον που δεν μπορει να με βοηθήσει σε τοςο σημαντικό τομέα. Δεν χρειάζεται να συμφωνεις μαζι μου, ειναι 50 50 πως το βλέπει κανεις και τι περιμένεις απο τους φίλους σου, έτσι ειναι αυτά! Αυτο ειναι τεράστιο θεμα και σιγουρα δεν χρειάζεται να συμφωνούμε αλοιμονο .. Περα απο αυτο δείχνω απιςτευτη κατανόηση στους φίλους μου γιατι ειναι φίλοι μου και τους διάλεξα , όπως έκανες και εσύ με τους δικούς σου

 

Το σκεπτικο ειναι λαθος. Δεν ειναι βοήθεια. Ειναι μια υποχρεωση μεχρι το τελος της ζωης καποιου αν θελει να ειναι σωστος νονος. Καποιοι απλα δεν ειναι ετοιμοι να το κανουν. Και οπως ειπα το θεωρω πολυ πιο εντιμο να αρνηθουν απο το να το κανουν και να βαρυγκομουν ή να δουν το παιδι μονο στην εκκλησια και να εξαφανιστουν.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικο ειναι λαθος. Δεν ειναι βοήθεια. Ειναι μια υποχρεωση μεχρι το τελος της ζωης καποιου αν θελει να ειναι σωστος νονος. Καποιοι απλα δεν ειναι ετοιμοι να το κανουν. Και οπως ειπα το θεωρω πολυ πιο εντιμο να αρνηθουν απο το να το κανουν και να βαρυγκομουν ή να δουν το παιδι μονο στην εκκλησια και να εξαφανιστουν.

 

Ναι βρε Ζωη το δέχομαι αυτο που λες, δεν το καταλαβαινω ειμαι το ακριβώς αντίθετο πραγματικά αλλα το δέχομαι οτι το πιστεύεις εσυ . Εγω διάλεξα τους νονούς και μάλιστα πλήρωσα σχεδον όλο το ποςο για να μην επιβαρύνω. Για αυτο λέω αμαρτία αν η κοπελα ειδικα δεν περιμένει να πληρώσουν καν. Τεσπα we ll agree to disagree :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να πω κάτι άλλο..δεν ξέρω ίσως φανεί τραβηγμένο..δεν ξέρω πόσων χρονών είναι η γιαγιά...αν είναι μεγάλη θα 'φύγει' εκ των πραγμάτων όταν το παιδί ειναι ακόμη σε μικρή ηλικία..μακάβριο αυτό που λέω, δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

να πω κάτι άλλο..δεν ξέρω ίσως φανεί τραβηγμένο..δεν ξέρω πόσων χρονών είναι η γιαγιά...αν είναι μεγάλη θα 'φύγει' εκ των πραγμάτων όταν το παιδί ειναι ακόμη σε μικρή ηλικία..μακάβριο αυτό που λέω, δεν ξέρω...

 

Κοιταξε, δεν ειναι μακαβριο ειναι ρεαλιστικό, οπως επισης ρεαλιστικο ειναι οτι "αυτα" δεν πανε με χαρτακι (ηλικιακης) προτεραιοτητας, ουτε μπορεις να στηριχθεις στη στατιστικη, ολα μερος της ζωής είναι. Οπότε κάνεις μια επιλογη με την καρδια σου και με θετικη σκεψη και ελπίζεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Με βάφτισε ο παππούς μου πριν 33 χρονια. Την κορη μου πέρσι την βάφτισε η μητερα μου κ της έδωσε το ονομά της. Εμάς μας πρότεινε για νονός ενας μακρινός γνωστός, αλλά κανένας κοντινός φίλος. Κ εφόσον η μητερα μου με βοήθησε να βγάλω εις πέρας την εγκυμοσυνη ήταν ο καταλληλότερος άνθρωπος. Δεν χρειάζεται να περιμένεις καμία απάντηση απο παπά. Εννοείται οτι επιτρέπεται. Το μονο που είχαν ρωτήσει ειναι ο νονός να εχει κανει θρησκευτικό γάμο (εφόσον είχε παντρευτεί).

Link to comment
Share on other sites

Με βάφτισε ο παππούς μου πριν 33 χρονια. Την κορη μου πέρσι την βάφτισε η μητερα μου κ της έδωσε το ονομά της. Εμάς μας πρότεινε για νονός ενας μακρινός γνωστός, αλλά κανένας κοντινός φίλος. Κ εφόσον η μητερα μου με βοήθησε να βγάλω εις πέρας την εγκυμοσυνη ήταν ο καταλληλότερος άνθρωπος. Δεν χρειάζεται να περιμένεις καμία απάντηση απο παπά. Εννοείται οτι επιτρέπεται. Το μονο που είχαν ρωτήσει ειναι ο νονός να εχει κανει θρησκευτικό γάμο (εφόσον είχε παντρευτεί).

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ. Να σου ζησει η κορούλα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν ένα παιδί χάσει τη γιαγιά του λέτε να σκεφτεί "πάει και η λαμπάδα ρε γαμώτο..." ; 'Ελεος!

 

 

 

Συγνώμη, αυτό είπα? Είπα ότι θα χάσει ένα πρόσωπο και δύο ρόλους, γιαγιά και νονά..Νομίζω είναι απλό..Εκτός αν το θεωρείς υπερβολή, οπότε πάσο..

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ κρίμα να συνδέουμε την νονά μόνο με μια λαμπάδα:confused: Έχω αρνηθεί σε φίλους μου να γίνω νονά, τους εξήγησα με ειλικρίνια ότι έχω αποφασίσει να γίνω πνευματική μητέρα μόνο σε ένα παιδί (όπως και έγινα) για να μπορέσω να δώσω το 100% των δυνατοτήτων μου (και δεν εννοώ την λαμπάδα αλλά κάτι πιο ουσιαστικό) και όχι να μοιράσω αυτές τις δυνατότητες σε 50-50. Αυτή μου η επιλογή ευτυχώς έγινε σεβαστή από τους άλλους χωρίς να ταρακουνήθουν η μεταξύ μας σχέσεις.

Ο μεγάλος μου έχει νονό, νονό των χριστουγέννων και του Πάσχα, πρέπει να σας πω ότι θα προτιμούσα να είχε αρνηθεί τότε και η απάντηση του να ήταν πιο πολύ υπεύθυνη και ώριμη:oops:

Γιαγιά ή παππού δεν θα έκανα νονούς, συμφωνώ και εγώ για την ηλικία, χάνονται δύο ρόλοι και όχι μια λαμπάδα (για όνομα του θεού) :shock:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Με χαρά σας λέω οτι είχατε δίκιο.Μας πήρε τηλ ο πάτερ και μας είπε ότι επιτρέπεται.Οπότε αφού δεν υπάρχει κάποιος φίλος και όχι από επιλογή αλλά από ανάγκη θα γίνουν οι γιαγιάδες νονες.Αν είχα και εγώ επιλογή δεν θα μπέρδευα τους ρόλους αλλά εκεί που θα μένουν αβαφτιστα τα παιδάκια μου ας γίνει και έτσι.Να χαιρεστε όλες τα παιδάκια σας.Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και καλή Ανάσταση να έχουμε όλοι με υγεία πάνω από όλα.

Link to comment
Share on other sites

Με χαρά σας λέω οτι είχατε δίκιο.Μας πήρε τηλ ο πάτερ και μας είπε ότι επιτρέπεται.Οπότε αφού δεν υπάρχει κάποιος φίλος και όχι από επιλογή αλλά από ανάγκη θα γίνουν οι γιαγιάδες νονες.Αν είχα και εγώ επιλογή δεν θα μπέρδευα τους ρόλους αλλά εκεί που θα μένουν αβαφτιστα τα παιδάκια μου ας γίνει και έτσι.Να χαιρεστε όλες τα παιδάκια σας.Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και καλή Ανάσταση να έχουμε όλοι με υγεία πάνω από όλα.

 

Α μπράβο κορίτσι! Τελεια νέα! Ειδες τελικά εχει να κανει με τον ιερέα!

Οι γιαγιάδες (το αίμα δηλαδή) όπως και να το κάνουμε θα δείξουν μεγαλύτερη αγαπη απο οποιοδήποτε άλλον! Ολα γίνονται για κάποιο λόγο τελικά!!

 

Να τα χαίρεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...