Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ληψη τροφοβλάστης


Recommended Posts

καλησπέρα, μόλις μαθαμε το pappa 1/40 λήψη τροφοβλάστης στο Αρεταίειο έχει κάνει ΄κάποια κοπέλα ή που έχετε ακούσει καλύτερα και αν γνωρίζετε πιθανότητες ανατροπής του pappa επίσης υπαρχει κάποιος που να ξέρει αν το parlodel που σε αδειάζει από προλακτίνη και το έπαιρνα για 10 μέρες (το διέκοψα ~3 μερες) πριν την σύλληψη μπορεί να επηρεάσει το αποτέλεσμα ή άσχετο;; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το δικό μας PAPA έδειξε 1/25 και αναγκαστήκαμε να κάνουμε λήψη τροφοβλάστη για να επιβεβαιώσουμε ότι το μωράκι που έχουμε τώρα,

θα ήταν μιά χαρά.

Η άποψη του γυναικολόγου μας (την οποία ιοθετώ κ εγώ), είναι ότι το test PAPA στο 2012 δεν παρέχει ουσιώδης καμία απολύτως πληροφορία στο 100%.

Και η εγκηρότητα του αμβισβητηται απο πάρα πολλούς και σημαντικούς γιατρούς στο χώρο.

 

Θα κάνετε τον τροφοβλάστη, θα διαπιστώσετε οτι το μωράκι σας είναι μια χαρά και το φύλο του, θα δώσετε 600-700 ευράκια, κ θα φύγετε και χαμογελαστοί!

Μην αγχώνεσαι, η μλκια το PAPA μόνο στεναχώρια φέρνει...

κάνε τη τροφοβλάστη με εγκυρότητα 100% και τότε στεναχωρήσου, μέχρι τότε μη δένεις τίποτα κόμπο.

Wtf??? Δεν υπάρχει άλλος μπαμπάς εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ simos1 για την απάντηση σου και να σας ζήσει το μωράκι σας. Μου δίνεις λίγο κουράγιο αλλά ..τι να πω μακάρι κι εμείς όπως εσείς. Όσο για τα χρήματα σε ένα κέντρο που μας πρότεινε ο γιατρός μας κοστίζει 850 ευρω. Στα δημόσια νοσοκομεία άραγε υπάρχει εμπιστοσύνη στην λήψη και ποιο είναι το κόστος;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις ευχές!

Δυστυχώς τα δημόσια νοσοκομεία στην Θεσσαλονίκη (εδώ είμαι),

δεν έχουν τέτοιο εξοπλισμό, και δε καλύπτουν ούτε ποσοστό του κόστους του σε ιδιωτικό ιατρικό κέντρο.

Εμείς πήγαμε στο "Ιάκεντρο" πριν 7 μήνες περίπου, το οποίο έχω την εντύπωση ότι είναι το μοναδικό που έχει εξοπλισμό για τέτοια εξέταση.

Πληρώσαμε 650 ΕΥΡΩ αν θυμάμαι καλά, αλλά μπροστά στο βάρος που μας έφυγε ούτε τα νίωσαμε.

Η λήψη τροφοβλάστη στις μέρες μας αποτελεί ρουτίνα και διατρέχει ελάχιστους κύνδινους το έμβρυο και η μητέρα. Δε νομίζω οτι τήθεται θέμα εμπιστοσύνης... όπου μπορέσετε πιο φτηνά κάντε την,

αν γίνεται σε δημόσιο ...why not?

 

Σου εύχομαι μέσα απο τη καρδιά μου να αποδειχτεί για ακόμα μια φορά το PAPA παπαριά, και να έχετε σύντομα υγιέστατο το μωράκι σας στην αγκαλιά σας!

Wtf??? Δεν υπάρχει άλλος μπαμπάς εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι για την στήριξη σου, πήγαμε τελικά στο ιατρείο της γιατρου που μας πρότεινε ο γυναικολόγος μας από την αρχή η οποία ήταν εξαιρετική και μας έδωσε το ίδιο θάρρος με εσένα, επίσης μας πρόσεξε πολύ και στο θέμα των χρημάτων.Όσο για τα δημόσια νοσοκομεία δυστυχως όπως κατάλαβα δεν μπορούμε ακόμα στη συγκεκριμένη εξέταση να τα εμπιστευομαστε, θλιβερο. Βέβαια και εκεί πληρώνεις το κόστος του εργαστηρίου γιατί το στέλνουν έξω για την εξέταση αυτό που γλυτώνεις είναι τα χρήματα της λήψης ομως η λήψη είναι το θέμα, το ρισκάρεις;;; Μπροστα στον φόβο και την ανασφάλεια τα δίνεις τα χρήματα. Για να δούμε και τα αποτελέσματα.

Να σαι καλά και πάλι εσύ και η οικογένεια σου. Φιλιά στην όμορφη Θεσ/νίκη και στους ανθρώπους μας εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την λήψη την είδα με τα ίδια μου τα μάτια,

γίνεται με χρήση τρισδιάστατων υπερηχων και έχεις πληρης εικόνα,

για το που κατευθηνεται η βελόνα, ωστε να γινει η ληψη.

Το θέμα είναι να ειναι το εμβρυο σε καταληλη σταση, (κατι που μπορει να σε κανει να περιμενεις ισως και ωρες).

Απο εκει κ περα με το καταλληλο εξοπλισμο, δεν ειναι κατι δυσκολο κ θα το καταλαβεις κ μονη σου.

Ο πονος στην συζηγο μου ηταν στιγμιαιος, δυνατος, αλλα υποφερτος.

Μετα την λήψη είχε ενα πονακι για 2-3 μερες σαν πληγη... και τελος.

Το κόστος ήταν στα 650 κ λόγω κρισης κ γνωριμιων με τον γυναικολογο μας,

μας εκοψαν 100 ευρω και πληρωσαμε 550.

 

Επειδη οπως εισαι εσυ τωρα, ετσι ηταν και η συζηγος μου, με αποτελεσμα να εχω ψαξει οτι ερευνα και στατιστικες υπαρχουν για το PAPA, προκειμενου να την πεισω και να ηρεμησει (μαζι με αυτην κ εγω), τουλαχιστον εγω προσωπικα,

εχω πειστει οτι το PAPA ειναι αναξιοπιστο.

Το καλο της υποθεσης ειναι οτι θα ελεχθουνε με τον τροφοβλαστη,

πληθος ασθενειων (λιγοτερο σημαντικων) τα οποια δεν υπαρχει αλλος τροπος να ελεχθουν.

Ο ελεχγος τον χρωμοσωματων δινει απιστευτες πληροφοριες,

απο το φυλο... μέχρι και το χρώμα των ματιών του!

Ηρεμησε, μη τα σκεφτεσαι, κ μη μεταδιδεις πολυ πιθανον αδικα,

αχγος, σταναχωρια κ νευρα στο μικρουλι σου.

Σου ευχομαι κ παλι τα καλυτερα!

Wtf??? Δεν υπάρχει άλλος μπαμπάς εδώ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημερα !!εκανα την αυχενικη διαφανεια χτες κ το παπ Α κ ολα ηταν καλα.Αλλα λογο ηλικιας πρεπει να κανω αμνιοπαρακεντηση που ομως γινετε στην 20η εβδομαδα και κοστιζη αρκετα..Τηλεφωνησα στο Ελενας κ με ενημερωσαν για τη ληψη τροφοβλαστης η οποια μπορει να γινει κ τωρα.Ειναι πολυ πιο φτηνα εκει κ το σκεφτομαι.Γνωριζετε εαν το Ελενας ειναι αξιοπιστο?Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !!εκανα την αυχενικη διαφανεια χτες κ το παπ Α κ ολα ηταν καλα.Αλλα λογο ηλικιας πρεπει να κανω αμνιοπαρακεντηση που ομως γινετε στην 20η εβδομαδα και κοστιζη αρκετα..Τηλεφωνησα στο Ελενας κ με ενημερωσαν για τη ληψη τροφοβλαστης η οποια μπορει να γινει κ τωρα.Ειναι πολυ πιο φτηνα εκει κ το σκεφτομαι.Γνωριζετε εαν το Ελενας ειναι αξιοπιστο?Ευχαριστω.

 

Η λήψη τροφοβλάστης έχει διπλάσιο ποσοστό ρίσκου αποβολής από την αμνιοκέντηση. Την κάνουνε συνήθως μόνον όταν υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις ότι το μωρό μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα. Ασε που αν στο Ελενα κάνουν τροφοβλάστη, λογικα θα κανουν και αμνιοκέντηση, πιο οικονομικά απ' ότι σε ιδιωτικό κέντρο. Για ρώτα.

 

ΥΓ πληροφοριακά, εγώ είμαι μεγαλύτερή σου, αλλά με απέτρεψαν από το να κάνω τροφοβλάστη κι έκανα αργότερα αμνιοκέντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !!εκανα την αυχενικη διαφανεια χτες κ το παπ Α κ ολα ηταν καλα.Αλλα λογο ηλικιας πρεπει να κανω αμνιοπαρακεντηση που ομως γινετε στην 20η εβδομαδα και κοστιζη αρκετα..Τηλεφωνησα στο Ελενας κ με ενημερωσαν για τη ληψη τροφοβλαστης η οποια μπορει να γινει κ τωρα.Ειναι πολυ πιο φτηνα εκει κ το σκεφτομαι.Γνωριζετε εαν το Ελενας ειναι αξιοπιστο?Ευχαριστω.

 

Είχα κάνει αμνιοπαρακέντηση στο Έλενας πριν απο 2,5 χρόνια. Ο γιατρός μου με είχε αποτρέψει από τη λήψη τροφοβλάστη, γιατί το θεωρούσε πολύ επικίνδυνο.

Εκείνος μου πήρε το αμνιακό υγρό, αλλά το πήγαμε έξω, σε κέντρο. Ο ίδιος ο γιατρός μας είχε πει να το κάνουμε αυτό. Πληρώσαμε αρκετά βέβαια, αλλά δεν μας είχε δώσει την εναλλακτική του να εξεταστεί στο νοσοκομείο.

Εσένα τι σου είπανε;;

Δεν είναι καλύτερο να ξέρεις το γιατρό που θα συλλέξει το αμνιακό υγρό (ή ότι συλλέγουν στον τροφοβλάστη); Είναι το πρώτο σου παιδάκι;;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημερα! Ειμαι εγκυος στη 13η εβδομαδα, εκανα αυχενικη διαφανεια, βγηκε 2,8mm δηλαδη αυξημενη λιγο πανω απο το οριο και μου προτεινε ο γιατρος να κανω ληψη τροφοβλαστης αμεσα. Ακουσα για μια νεα μεθοδο που θεωρειται ισαξια με τη ληψη τροφοβλαστης και αμνιοπαρακεντησης η οποια ειναι αιματολογικη αλλα δεν μου την ανεφερε ουτε ο γυναικολογος μου ουτε ο γιατρος που μου εκανε την αυχενικη. Θα του την αναφερω, ομως δεν ξερω τι να κανω. Εχω αγχος οσο να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Ειμαι εγκυος στη 13η εβδομαδα, εκανα αυχενικη διαφανεια, βγηκε 2,8mm δηλαδη αυξημενη λιγο πανω απο το οριο και μου προτεινε ο γιατρος να κανω ληψη τροφοβλαστης αμεσα. Ακουσα για μια νεα μεθοδο που θεωρειται ισαξια με τη ληψη τροφοβλαστης και αμνιοπαρακεντησης η οποια ειναι αιματολογικη αλλα δεν μου την ανεφερε ουτε ο γυναικολογος μου ουτε ο γιατρος που μου εκανε την αυχενικη. Θα του την αναφερω, ομως δεν ξερω τι να κανω. Εχω αγχος οσο να ειναι.

 

και εγω ειχα κανει ληψη τροφοβλαστης επειδη ηταν οριακα παραπανω.ουτε εμενα μου ειχε αναφερει την μεθοδο αυτη(δεν ξερω αν υπηρχε πριν 2 χρονια)αλλα εχω δει και αλλες κοπελες εδω που γραφουν γι αυτην.νομιζω οτι δεν δινει παντα απαντησεις,δεν δειχνει παντα.καποια κοπελα που εχει κανει να σου πει καλυτερα.μην ανησυχεις,ολα καλα θα πανε:)

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα κανει ληψη τροφοβλαστης εκακη ηταν οριακα παραπανω.ουτε εμενα μου ειχε αναφερει την μεθοδο αυτη(δεν ξερω αν υπηρχε πριν 2 χρονια)αλλα εχω δει και αλλες κοπελες εδω που γραφουν γι αυτην.νομιζω οτι δεν δινει παντα απαντησεις,δεν δειχνει παντα.καποια κοπελα που εχει κανει να σου πει καλυτερα.μην ανησυχεις,ολα καλα θα πανε:)

 

Abebablom σε ευχαριστω πολυ.Το ευχομαι οσο τιποτα να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα eirinimare μαλλον επειδη τα αποτελεσματα αργουν στην εξεταση αιματος θα θελει να μαθει πιο αμεσα την απαντηση οπου στην τροφοβλαστη οι πρωτες ενδειξεις βγαινουν σε 2 μερες ρινικο οστο ειδατε στην αυχενικη?το εχω περασει και εγω

Link to comment
Share on other sites

Feno καλησπερα. Ρινικο οστο ειδαμε, ολα τα αλλα ειναι μια χαρα! Ετσι μου ειπαν τουλαχιστον! Μονο η αυχενικη διαφανεια που βγηκε 2,8mm. Με τη δικη σου την περιπτωση τι εγινε; Ελπιζω να πηγαν ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Feno καλησπερα. Ρινικο οστο ειδαμε, ολα τα αλλα ειναι μια χαρα! Ετσι μου ειπαν τουλαχιστον! Μονο η αυχενικη διαφανεια που βγηκε 2,8mm. Με τη δικη σου την περιπτωση τι εγινε; Ελπιζω να πηγαν ολα καλα!

 

Το οτι ειδατε ρινικο οστο και ολα τα αλλα ειναι φυσιολογικα ειναι παρα πολυ θετικο!!εμενα δεν ειχε ρινικο οστο και εκανα ληψη τροφοβλαστης λιγες ωρες μετα την αυχεν8ικη(για μενα προσωπικα πολυ επωδυνη εμπειρια και δεν θα ηθελα να την ξαναπερασω) δυστυχως εμεις ειχαμε συνδρομο down...αλλα τωρα ειμαι ξανα εγκυος στην ιδια εβδομαδα με σενα και ολα καλα στην αυχενικη!!παρολαυτα μου ειπαν λογω ιστορικου οτι πρεπει αργοτερα να κανω αμνιο και σκεφτομαι και εγω την εξεταση αιματος να γλυτωσω και το κινδυνο αποβολης.απο οτι ξερω οι παρεμβατικες μεθοδοι ελεγχουν πολλα συνδρομα ενω η εξεταση αιματος τα 3 βασικα...αλλα θα μιλησω και με τον γιατρο μου πριν αποφασισω..εσυ μιλησες???παντως πιστευω οτι το μωρακι σου ειναι μια χαρα και απλα θελουν να αποκλεισουν το ενδεχομενο

Link to comment
Share on other sites

Feno καλησπερα και παλι! Λυπαμαι πολυ για την προηγουμενη σου εγκυμοσυνη... Σου ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα τωρα! Εγω σημερα εκανα τη ληψη τροφοβλαστης και αναμενω με αγωνια τα αποτελεσματα! Δεν μπορω να πω οτι πονεσα, πιο πολυ φοβομουνα! Δυστυχως η αιματολογικη εξεταση δεν καλυπτει ολα τα ενδεχομενα, ρωτησα τον γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 5 months later...

Καλησπέρα και από μένα!

 

Ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου, μιας και τυχαίνει να εχω κάνει τροφοβλαστη σε ιδιώτη γιατρό και σε δημόσιο νοσοκομείο.

 

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δυστυχώς δεν ήξερα και ακολουθώντας το επιχείρημα του γιατρού μου οτι σε δημόσιο νοσοκομείο μπορεί να πέσω σε κάποιον άπειρο ειδικευόμενο, πήγα σε ιδιώτη γιατρό. Γιατρός και εργαστήριο μου στοίχισαν 700 ευρώ με απόδειξη 80...

 

Τη δεύτερη φορά, με άλλο γιατρό πλέον, ήμουν πιο ενημερωμένη. Είχα μιλήσει με τον διευθυντή μαιευτικής του Αλεξανδρα και μου είχε πει οτι μόνο επιμελητές κάνουν λήψη τροφοβλαστη και φέρουν την ευθύνη, καθώς και οτι υπάρχει μεγάλη εμπειρία. Έτσι ακριβώς ήταν, η λήψη έγινε χωρίς πρόβλημα και εντελώς δωρεάν! Με μόνο 150 ευρώ επιπλέον μου έκαναν καρυοτυπο και είδαν τα σύνδρομα. Το μόνο αρνητικό του δημοσίου ειναι οτι τα αποτελέσματα παίρνουν περίπου μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

 

Ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου, μιας και τυχαίνει να εχω κάνει τροφοβλαστη σε ιδιώτη γιατρό και σε δημόσιο νοσοκομείο.

 

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δυστυχώς δεν ήξερα και ακολουθώντας το επιχείρημα του γιατρού μου οτι σε δημόσιο νοσοκομείο μπορεί να πέσω σε κάποιον άπειρο ειδικευόμενο, πήγα σε ιδιώτη γιατρό. Γιατρός και εργαστήριο μου στοίχισαν 700 ευρώ με απόδειξη 80...

 

Τη δεύτερη φορά, με άλλο γιατρό πλέον, ήμουν πιο ενημερωμένη. Είχα μιλήσει με τον διευθυντή μαιευτικής του Αλεξανδρα και μου είχε πει οτι μόνο επιμελητές κάνουν λήψη τροφοβλαστη και φέρουν την ευθύνη, καθώς και οτι υπάρχει μεγάλη εμπειρία. Έτσι ακριβώς ήταν, η λήψη έγινε χωρίς πρόβλημα και εντελώς δωρεάν! Με μόνο 150 ευρώ επιπλέον μου έκαναν καρυοτυπο και είδαν τα σύνδρομα. Το μόνο αρνητικό του δημοσίου ειναι οτι τα αποτελέσματα παίρνουν περίπου μήνα.

 

Dalidoula, νομίζω ότι είσαι τυχερή γιατί και εγώ την δεύτερη φορά που επέλεξα να κάνω λήψη τροφοβλάστη μέσω δημοσίου νοσοκομείου (Αλεξάνδρας) το φακελλάκι το ζήτησε, εντάξει δεν ήταν 500 που είχα δώσει την πρώτη φορά σε ιδιωτικό αλλά ήταν 300:mrgreen:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια,

το πιο πιθανό ειναι πως δεν θα το διαβάσει κανεις το μήνυμα άμεσα αλλα ήθελα να γράψω για κάποιον που ίσως ενδιαφερθεί στο μέλλον..

Πριν λίγες μερες εκανα ληψη τροφοβλαστη με τον άντρα μου λόγω στίγματος. ΔΕΝ πονάει, σου κανει και τοπική! Αλλα το πιο σημαντικό πιστεύω ειναι ο γιατρός που θα σου το κανει.. δεν λέω πως εχουμε τρομερή άνεση αλλα πραγματικά αξίζει να τα δώσεις τα χρήματα σε έναν πολυ καλο γιατρό για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Πραγματικά μεσα απο την καρδιά μου το λέω αυτό. Επίσης αμα έχετε την επιλογή, να προτιμήσετε τροφοβλαστη και όχι αμνιοκέντηση. Έχουν ίδιες πιθανότητες αποβολής αλλα στην ληψη τροφοβλαστη μπορείς να επεμβεις άμεσα σε ενα άσχημο αποτέλεσμα.. όπως και να'χει πραγματικά η αναμονή σε καίει.. εύχομαι να μην χρειαζόταν να το περάσουμε αυτό αλλα ολα έχουν το λόγο τους κυρίως για την υγεία του εμβρύου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 7/11/2017 at 5:19 PM, Penelope tink said:

Καλησπέρα κορίτσια,

το πιο πιθανό ειναι πως δεν θα το διαβάσει κανεις το μήνυμα άμεσα αλλα ήθελα να γράψω για κάποιον που ίσως ενδιαφερθεί στο μέλλον..

Πριν λίγες μερες εκανα ληψη τροφοβλαστη με τον άντρα μου λόγω στίγματος. ΔΕΝ πονάει, σου κανει και τοπική! Αλλα το πιο σημαντικό πιστεύω ειναι ο γιατρός που θα σου το κανει.. δεν λέω πως εχουμε τρομερή άνεση αλλα πραγματικά αξίζει να τα δώσεις τα χρήματα σε έναν πολυ καλο γιατρό για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Πραγματικά μεσα απο την καρδιά μου το λέω αυτό. Επίσης αμα έχετε την επιλογή, να προτιμήσετε τροφοβλαστη και όχι αμνιοκέντηση. Έχουν ίδιες πιθανότητες αποβολής αλλα στην ληψη τροφοβλαστη μπορείς να επεμβεις άμεσα σε ενα άσχημο αποτέλεσμα.. όπως και να'χει πραγματικά η αναμονή σε καίει.. εύχομαι να μην χρειαζόταν να το περάσουμε αυτό αλλα ολα έχουν το λόγο τους κυρίως για την υγεία του εμβρύου!

Ήταν όλα καλά στην εξέταση; Ρωτάω γιατί κι εγώ σε λίγες μέρες θα κάνω αυτήν την εξέταση και φοβάμαι πολύ. Όχι τόσο για την εξεταση όσο για τα αποτελέσματά της!! Εύχομαι να είναι όλα καλά και να απολαύσω την εγκυμοσύνη μου μέχρι το τέλος!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ναι πήγαν ολα καλα ευτυχώς και τωρα χαιρόμαστε τον μπέμπη μας!! Ελπιζω να σου έχουν πάει ολα καλα πραγματικά γιατι τωρα το είδα το μήνυμα και ξέρω ποσο δύσκολες ειναι αυτές οι στιγμές.. εύχομαι ολα τα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας ! Θα ήθελα να σας πω και εγώ την δική μου εμπειρία. Και εγώ και ο σύζυγός έχουμε στίγμα οπότε ξέραμε ότι σε κάθε εγκυμοσύνη θα έπρεπε να κάνουμε λήψη τροφοβλάστη. Την πρώτη φορά ζούσαμε στην Γαλλία και την έκανα εκεί. Η διαδικασία ήταν πιο ενοχλητική έως και πόνο και κρατησε γύρω στο 20λεπτο με μισάωρο σε νοσοκομείο  αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά και έχουμε τώρα ένα αγοράκι 3,5 ετών . Τώρα είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι και έπρεπε να την ξανακάνουμε. Πήγα λοιπόν σήμερα με άγχος στην αρχή για την διαδικασία και στην συνέχεια για τα αποτελέσματα. Η διαδικασία κράτησε 5-10 λεπτά δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα ( ελάχιστο τράβηγμα ) η γιατρός πολύ ψύχραιμη και καθησυχαστικη ! Το άγχος ήταν ήταν περισσότερο τελικά.Το έκανα στο Προγενεσις και το συστήνω ανεπιφύλακτα!!

Ελπίζω τώρα και τα απότελεσματα να είναι καλά !! Υπομονή λίγες μέρες ..... 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...