Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΛΑΓΗ ΕΠΙΘΕΤΟΥ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν εχει γινει αναγνωριση πως θα αλλαξεις το ονομα πατρος;;(για το μικρο μιλαω).Εκτος κι αν εχει 2 ονοματα δηλωμενα και μπορεσει να προσθεσει και το δευτερο στο ονομα πατρος.Αυτο ομως πρεπει να το κανετε μαζι.Και για το επωνυμο μαζι θα πρεπει να πατε(και αν θα γινει κιολας).Απο τη στιγμη που εχει πατερα(ειναι αναγνωρισμενο δλδ)το παιδι πρεπει να παιρνεις την αδεια του για ολα δυστυχως...

Εντιτ:Ρωτα στο ληξιαρχειο καλυτερα πρωτα.Σε ΚΕΠ μην πας σιγα να μην ξερουν.

Link to comment
Share on other sites

μπεμπα ουτε΄γω νομιζω πως μπορεις ν'αλλαξεις το επωνυμο του παιδιου.Αυτο δεν θελεις ν'αλλαξεις,καταλαβα καλα?

 

Αλλα τωρα εσυ γιατι το θελεις αυτο?Αφου ηθελες την αναγνωριση οταν γεννησες και το παιδι εχει και το δικο σου επωνυμο.

 

Αν σκεφτεσαι πως θα τον βαλεις στην ακρη ετσι ή πως θα τον παραδειγματισεις φοβαμαι πως ειναι αργα και για τα δυο.

 

Εξηγησε μου για ποιο λογο θελεις να αλλαξεις το ονομα του παιδιου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Παιδιά από Δευτέρα θα ψάξω το θέμα και θα σας πω τουλάχιστον την μπορεί να γίνει στην δική μου περίπτωση.

 

Τι εγινε τελικα; Μπορεις ν'αφαιρεσεις το δευτερο επωνυμο και ν'αλλαξεις το πατρωνυμο (μικρο ονομα) χωρις εγγραφη συναινεση του πατερα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι εγινε τελικα; Μπορεις ν'αφαιρεσεις το δευτερο επωνυμο και ν'αλλαξεις το πατρωνυμο (μικρο ονομα) χωρις εγγραφη συναινεση του πατερα;

 

είμαι σε αναμονή

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω για μένα. είναι αρκετά διαφορετική περίπτωση αλά ίσως μπορεί να βοηθηθείς στο που να πας να ρωτήσεις... Εγώ όταν ενηλικιώθηκα, πήγα να αλλάξω το επώνυμο μου. Ο πατέρας μου είχε πεθάνει. (δεν ήθελα το επώνυμο γιατί μου έχει προκαλέσει πολλά ψυχολογικά τραύματα με την άσχημη συμπεριφορά του όσο ζούσε). Πήγα λοιπόν στο δήμο μου και ρώτησα. Μου είπαν οτι πρέπει να κάνω το λιγότερο τρία δικαστήρια, και να εξηγήσω στο δικαστήριο λεπτομερώς τους λόγους που δεν θέλω το επώνυμο μου. Και πάλι, είναι πολύ δύσκολο να συναινέσει ο δικαστής και να βγει υπέρ μου το δικαστήριο και δεχτούν την αλλαγή. Μόνο 1 στις 10 περιπτώσεις κερδίζεται ένα τέτοιο δικαστήριο. ευχομαι στη δική σου περίπτωση να σου πάνε όλα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα γιατι νομιζω οτι εμεις δηλωσαμε τι επιθετο θα εχει το εκτως γαμου παιδι μας?? και το επιβεβαιωσαμε στο γαμο? Νομιζω οτι το ονομα του πατερα φυσικα και δεν αλλαζει (εφοσον αυτος ειναι ο πατερας) αλλα γιατι το επωνυμο του παιδιου πρεπει να ειναι ιδιο με του πατερα ειδικα σε περιπτωσεις που το ζευγαρι εχει χωρισει πριν την γεννηση του παιδιου?

(επι του πρακτικου οι δασκαλες τον παιδιων μου που ειμαστε φιλες στο facebook εκαναν ενα μηνα να με συνδεσουν με τα παιδια που εχουν το επιθετο του πατερα τους)

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα γιατι νομιζω οτι εμεις δηλωσαμε τι επιθετο θα εχει το εκτως γαμου παιδι μας?? και το επιβεβαιωσαμε στο γαμο? Νομιζω οτι το ονομα του πατερα φυσικα και δεν αλλαζει (εφοσον αυτος ειναι ο πατερας) αλλα γιατι το επωνυμο του παιδιου πρεπει να ειναι ιδιο με του πατερα ειδικα σε περιπτωσεις που το ζευγαρι εχει χωρισει πριν την γεννηση του παιδιου?

(επι του πρακτικου οι δασκαλες τον παιδιων μου που ειμαστε φιλες στο facebook εκαναν ενα μηνα να με συνδεσουν με τα παιδια που εχουν το επιθετο του πατερα τους)

 

την μανα σου την ξερεις, μανα ειναι μια , αυτη σε γενναει κλπ,,,,με ποιον σε εκανε? αυτο παιζεται γι αυτο το δηλωνεις, και ειναι ηθικη και πολυ επι της ουσιας υποχρεωση της μανας να το δηλωσει,,συμβολικα αλλα και πρακτικα αποφευγεις τα αιμομικτικα κουλουβαχατα στηις κοινωνιες των ανθρωπων οπου απαγορευεται η αιμομιξια

 

αν δεν συντρεχει λογος πολυ ακραιος, δεν μπορω να τον φανταστω τωρα, ειναι πολυ αρνητικο το παιδι να μην φερει το επιθετο του πατερα

 

τωρα αυτο με τις δασκαλες δεν το καταλαβα,, καπως δεν πρεπει να συνδεσουν τα παιδια με την υπαρξη του πατερα τους? με εσενα οκ καταλαβαν ειναι παιδια σου αλλα δεν πρεπει καπως να εγγραφει-δηλωθει και το αλλο τους μισο?,,,αυτη ειναι η ταυτοτητα τους

δεν τα καναμε με τον κρινο

Link to comment
Share on other sites

την μανα σου την ξερεις, μανα ειναι μια , αυτη σε γενναει κλπ,,,,με ποιον σε εκανε? αυτο παιζεται γι αυτο το δηλωνεις, και ειναι ηθικη και πολυ επι της ουσιας υποχρεωση της μανας να το δηλωσει,,συμβολικα αλλα και πρακτικα αποφευγεις τα αιμομικτικα κουλουβαχατα στηις κοινωνιες των ανθρωπων οπου απαγορευεται η αιμομιξια

 

αν δεν συντρεχει λογος πολυ ακραιος, δεν μπορω να τον φανταστω τωρα, ειναι πολυ αρνητικο το παιδι να μην φερει το επιθετο του πατερα

 

τωρα αυτο με τις δασκαλες δεν το καταλαβα,, καπως δεν πρεπει να συνδεσουν τα παιδια με την υπαρξη του πατερα τους? με εσενα οκ καταλαβαν ειναι παιδια σου αλλα δεν πρεπει καπως να εγγραφει-δηλωθει και το αλλο τους μισο?,,,αυτη ειναι η ταυτοτητα τους

δεν τα καναμε με τον κρινο

 

Κι ομως δεν ειναι αυτονοητο οτι τα παιδια θα εχουν το επιθετο του πατερα γιαυτο και το δηλωνεις πριν τον γαμο (θρησκευτικο ή πολιτικο) ασχετα με το αν συνηθιζουμε τα παιδια να εχουν το επιθετο του πατερα. Μην ξεχναμε οτι καποτε οχι πολυ παλια και η συζυγος επερνε το επιθετο του συζυγου. Αυτο που ηθελα να πω (θα προσπαθησω να το διατυπωσω αλλιως). Εστω ενα ζευγαρι χωριζει πριν την γεννηση του παιδιου. Ενα ζευγαρι που δεν ειναι νομικα δεμενο και γινονται μπιλιες και δεν θελει ο ενας να εχει επαφη με τον αλλον (γιατι σχεση τελικα εχουν εφοσον υπαρχει ενα παιδι). Στο ονομα πατερα αναγραφεται το ονομα του πατερα. Γιατι ομως το επιθετο του παιδιου πρεπει να ειναι το ιδιο με το επιθετο του πατερα?

Για τις δασκαλες το ανεφερα γιατι στο Βελγιο ακομη οι παντρεμενες παιρνουν το επιθετο του συζυγου τους και επειδη εγω κανω ολες τις επαφες λογο γλωσσας θα ηταν πιο ευκολο αν συνεδεαν το επιθετο μου με τα παιδια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομικα ξερω οτι λες ποιανου το επιθετο θα παρει

αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα υπαρξουν και πολλα σοβαρα παρατραγουδα επισης και δυστυχως εις βαρος των παιδιων

 

το θεωρω αδικο αλλα και πολυ επικυνδινο η μη αναφορα στον βιολογικο πατερα εστω μεσω του επιθετου

 

τελος ενας καλος δασκαλος ρωταει και για τον πατερα ενος παιδιου και περιμενει εμπνεει προτεινει σχεσεις και με αυτον

κι αυτο το κανει αναλογιομενος το καλο του παιδιου κι οχι την ευκολια την δικια του

Link to comment
Share on other sites

νομικα ξερω οτι λες ποιανου το επιθετο θα παρει

αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα υπαρξουν και πολλα σοβαρα παρατραγουδα επισης και δυστυχως εις βαρος των παιδιων

 

το θεωρω αδικο αλλα και πολυ επικυνδινο η μη αναφορα στον βιολογικο πατερα εστω μεσω του επιθετου

 

τελος ενας καλος δασκαλος ρωταει και για τον πατερα ενος παιδιου και περιμενει εμπνεει προτεινει σχεσεις και με αυτον

κι αυτο το κανει αναλογιομενος το καλο του παιδιου κι οχι την ευκολια την δικια του

 

Καλα ας το αφησουμε το θεμα του δασκαλου. εμεις και οι δυο τους παμε στο σχολειο - πιο συχνα ο πατερας τους. απλα ειναι παρατηρηση - παραπονο που δεν εχουν συγκρατησει το δικο μου επιθετο (ειμαι μαμα_Κωνσταντινος γιατι τον μεγαλο τον ξερουν και οι δασκαλες του μικρου). στην ταξη δεν ειμαι σιγουρη αν χρησιμοποιουν επιθετα - ισως αν δυο παιδακια εχουν το ιδιο ονομα και στο σχολειο μας δεν εχει τυχει..

 

Τωρα αυτο με τον βιολογικο πατερα αν το παμε πιο μακρυα (βιασμος, one night stand) παλι πιστευεις οτι ειναι αδικο ή επικυνδυνο??

 

Εγω απαντησα με το σκεπτικο οτι εφοσον δεν ειναι υποχρεωτικο να εχει το επιθετο του πατερα γιατι να το δωσεις και μετα να προσπαθεις να το αλλαξεις (σε περιπτωση που οι γονεις δεν ειναι παντρεμενοι και εχουν χωρισει πριν την αναγνωριση του παιδιου)

Link to comment
Share on other sites

τ οτι παλια οι γυναικες επαιρνα το επιθετο του συζυγου με το νομο και με τη βουλα ηταν ειναι και θα ειναι ενα πελωριο λαθος,,ηθικα να το δεις, λογικα, ψυχαναλυτικα ενα λαθος σκετο

 

το να παιρνουν τα παιδια το επιθετο της μανας, ετσι απλα χωρις πολυ σοβαρο λογο, κι αυτο να ειναι προιον ανωριμης επιλογης, γιατι ανωριμη επιλογη ειναι να υπαρχει πατερας κοντα σε μανα και παιδι και να παιρνει το επιθετο του παππου εκ μητρος ειναι εξισου ενα λαθος

 

τ οτι εινα κατι νομιμο δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο η ηθικο παντα

Link to comment
Share on other sites

τ οτι παλια οι γυναικες επαιρνα το επιθετο του συζυγου με το νομο και με τη βουλα ηταν ειναι και θα ειναι ενα πελωριο λαθος,,ηθικα να το δεις, λογικα, ψυχαναλυτικα ενα λαθος σκετο

 

το να παιρνουν τα παιδια το επιθετο της μανας, ετσι απλα χωρις πολυ σοβαρο λογο, κι αυτο να ειναι προιον ανωριμης επιλογης, γιατι ανωριμη επιλογη ειναι να υπαρχει πατερας κοντα σε μανα και παιδι και να παιρνει το επιθετο του παππου εκ μητρος ειναι εξισου ενα λαθος

 

τ οτι εινα κατι νομιμο δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο η ηθικο παντα

 

Μπορει για μια μανα να ειναι σοβαρος λογος οτι εξαφανιστικε ο πατερας πριν την γεννηση του παιδιου ή ηταν απων στην συνεχεια. Σε αυτη την ενοτητα που συζηταμε τετοια ειναι τα θεματα. Σιγουρα ενα παιδι θελει δυο για να γινει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το να παιρνουν τα παιδια το επιθετο της μανας, ετσι απλα χωρις πολυ σοβαρο λογο, κι αυτο να ειναι προιον ανωριμης επιλογης, γιατι ανωριμη επιλογη ειναι να υπαρχει πατερας κοντα σε μανα και παιδι και να παιρνει το επιθετο του παππου εκ μητρος ειναι εξισου ενα λαθος

 

τ οτι εινα κατι νομιμο δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο η ηθικο παντα

Εγώ πάλι έχω δώσει στο γιο μου το επίθετό μου (ή αν θες το επίθετο του μπαμπά μου) και δεν θεωρώ ότι έχουμε κάνει λάθος ούτε ότι η επιλογή μας (γιατί ήταν κοινή επιλογή δική μου και του συζύγου) ήταν ανώριμη ή ανήθικη! Μου φαίνεται πολύ εξτρεμιστικό αυτό που λες.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα να του δώσω το επίθετο της μαμάς μου, γιατί νιώθω ότι ανήκω περισσότερο στη μαμά μου παρά στον μπαμπά μου, αλλά πρακτικά δεν γινόταν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει για μια μανα να ειναι σοβαρος λογος οτι εξαφανιστικε ο πατερας πριν την γεννηση του παιδιου ή ηταν απων στην συνεχεια. Σε αυτη την ενοτητα που συζηταμε τετοια ειναι τα θεματα. Σιγουρα ενα παιδι θελει δυο για να γινει

 

ακομα κι αν δεν παρει το παιδι το ονομα του βιολογικου πατερα που ειναι τρεις λαλουν, θα μαθει και ποιος ειναι ο πατερας του και οτι εξαφανιστηκε

θελω να πω και το επιθετο να διαγραφει η ιστορια μιλαει απο μονη της,,,μακαρι ο ερχομος ενος παιδιου να σημαδευτει και απο καποιες ομορφες ελαχιστες αναμνησεις, εστω να ξερει οτι ηταν προιον ενος ερωτα αλλα ο μπαμπας σταθηκε στην πορεια ανωριμος,,,μακαρι οι μανουλες να εχουμε εστω και μια ομορφη στιγμη-κουβεντα να πουμε για τον βιολογικο πατερα του παιδιου μας,,,και πως να μην εχουμε εστω μια αφου μαζι με αυτον τα καναμε

 

για βιασμους και τετοια δεν θελω καν να φανταζομαι οπως επισης και για περιπτωσεις οπου το παιδι κινδυνευει απο τον πατερα του

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω δώσει στο γιο μου το επίθετό μου (ή αν θες το επίθετο του μπαμπά μου) και δεν θεωρώ ότι έχουμε κάνει λάθος ούτε ότι η επιλογή μας (γιατί ήταν κοινή επιλογή δική μου και του συζύγου) ήταν ανώριμη ή ανήθικη! Μου φαίνεται πολύ εξτρεμιστικό αυτό που λες.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα να του δώσω το επίθετο της μαμάς μου, γιατί νιώθω ότι ανήκω περισσότερο στη μαμά μου παρά στον μπαμπά μου, αλλά πρακτικά δεν γινόταν.

 

μπορει να ειναι εξτρεμιστικο αυτο που λεω αλλα δεν θελω να προσβαλλω κανεναν με ο,τι λεω, οποτε ας μην το παρει παρακαλω στραβα καποιος

Link to comment
Share on other sites

Δεν το παίρνω καθόλου στραβά και ούτε με νοιάζει τι σκέφτεσαι εσύ ή ο καθένας. Απλά σχολιάζω την θέση σου και δηλώνω ότι πραγματικά δεν πιστεύω πως ο σύζυγος και εγώ ανήκουμε στην κατηγορία των ανώριμων ή ανήθικων γονέων.

 

Επίσης πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ντε και καλά ένα παιδί να πάρει το επίθετο του ενός γονέα και όχι του άλλου ή και των δύο. Εφόσον ανήκει εξίσου και στους δύο, έχει δημιουργηθεί εξίσου και από τους δύο, γιατί να μην μπορεί να πάρει οποιοδήποτε από τα δύο επίθετα; Σε τι υπερέχει το επίθετο του πατέρα ως προς το επίθετο της μάνας;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ντε και καλά ένα παιδί να πάρει το επίθετο του ενός γονέα και όχι του άλλου ή και των δύο. Εφόσον ανήκει εξίσου και στους δύο, έχει δημιουργηθεί εξίσου και από τους δύο, γιατί να μην μπορεί να πάρει οποιοδήποτε από τα δύο επίθετα; Σε τι υπερέχει το επίθετο του πατέρα ως προς το επίθετο της μάνας;

 

Αυτό γίνεται, όταν πήγαμε με τον άντρα μου στην εκκλησία για να κανονίσουμε τα διαδικαστικά του γάμου, μας ρώτησε ο παπάς ποιο επίθετο θα θέλαμε να έχουν τα παιδιά που θα προκύψουν από το γάμο αυτό και έχεις την επιλογή να δώσεις όποιο θέλεις. Αφού το δέχεται η εκκλησία, φαντάζομαι ότι και το κράτος δεν θα έχει πρόβλημα με αυτό!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ντε και καλά ένα παιδί να πάρει το επίθετο του ενός γονέα και όχι του άλλου ή και των δύο. Εφόσον ανήκει εξίσου και στους δύο, έχει δημιουργηθεί εξίσου και από τους δύο, γιατί να μην μπορεί να πάρει οποιοδήποτε από τα δύο επίθετα; Σε τι υπερέχει το επίθετο του πατέρα ως προς το επίθετο της μάνας;

 

Με βάση την ελληνικλή νομοθεσία μπορεί να πάρει κ των δύο γονέων.

 

εντιτ:

είτε της μητέρας

είτε του πατέρα

είτε κ των 2 γονέων.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

ακομα κι αν δεν παρει το παιδι το ονομα του βιολογικου πατερα που ειναι τρεις λαλουν, θα μαθει και ποιος ειναι ο πατερας του και οτι εξαφανιστηκε

θελω να πω και το επιθετο να διαγραφει η ιστορια μιλαει απο μονη της,,,μακαρι ο ερχομος ενος παιδιου να σημαδευτει και απο καποιες ομορφες ελαχιστες αναμνησεις, εστω να ξερει οτι ηταν προιον ενος ερωτα αλλα ο μπαμπας σταθηκε στην πορεια ανωριμος,,,μακαρι οι μανουλες να εχουμε εστω και μια ομορφη στιγμη-κουβεντα να πουμε για τον βιολογικο πατερα του παιδιου μας,,,και πως να μην εχουμε εστω μια αφου μαζι με αυτον τα καναμε

 

για βιασμους και τετοια δεν θελω καν να φανταζομαι οπως επισης και για περιπτωσεις οπου το παιδι κινδυνευει απο τον πατερα του

Συμφωνώ κι επαυξάνω, σε όλα.

 

Όσο για την επιλογή επιθέτου ή τα πολλά επίθετα... δεν μ' απασχόλησε το θέμα (παρά μόνο ως πείραγμα την ώρα που μας ρώτησε ο παπάς όταν έφτιαχνε τα χαρτιά).

Αφ' ενός, μου φαίνεται αστείο και κουραστικό ένα παιδί να έχει ονόματα σιδηρόδρομο (το ένα πίσω από το άλλο), αφ' ετέρου πιστεύω πως το παιδί μου δεν "ανήκει" πουθενά, δεν ήθελα να το ταυτίσω με κανέναν ή να το συνδέσω με την οποιαδήποτε οικογενειακή ιστορία ή πρόσωπο... οπότε, επειδή έπρεπε να πάρει κάποιο επίθετο:rolleyes: - ευχαρίστως και παραδσιακά παραχώρησα την τιμή στο σύζυγο (ο οποίος κατά τη γνώμη μου έχει και πολύ εύηχο επίθετο).:-D

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την ελληνικλή νομοθεσία μπορεί να πάρει κ των δύο γονέων.

 

εντιτ:

είτε της μητέρας

είτε του πατέρα

είτε κ των 2 γονέων.

Μα φυσικά, αυτό το γνωρίζω, αφού έχω κάνει και χρήση της σχετικής νομοθεσίας ;)

 

Η απάντησή μου ήταν προς την Jackrussel που εξέφρασε αντιρήσεις ηθικής φύσεως, λέγοντας ότι παρόλο που ο νόμος το επιτρέπει, δεν είναι "σωστό" ή "ηθικό" να πάρει το παιδί το επίθετο της μητέρας χωρίς να συντρέχει σοβαρός λόγος.

 

Αυτό δεν καταλαβαίνω, γιατί είναι λάθος ή ανώριμο ή ανήθικο να πάρει ένα παιδί το επίθετο της μητέρας αντί για το επίθετο του πατέρα.

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η ταυτοτητα τους δεν τα καναμε με τον κρινο

 

Ξερεις, υπαρχουν και παιδια απο δοτη σπερματος, που η μανα τους οντως τα εκανε με τον κρινο.

 

Κατα τ'αλλα, θεωρω οτι οι αποψεις σου περι επωνυμου ταιριαζουν μονο σε μια ακρως φαλλοκρατικη κοινωνια! Οσο δικαιωμα εχει ο πατερας να δινει το επωνυμο του στο παιδι, αλλο τοσο εχει κι η μητερα. Αν συμφωνησουν να δωσουν μονο το ενα, καλως. Αλλά να θεωρειται αυτοματως δεδομενο οτι το ζευγαρι θα επιλεξει το επωνυμο του αντρα για τα παιδια τους ειναι αδιανοητο.

 

Ειδικα σε χωρισμενα ζευγαρια που η μητερα εχει ξανακανει παιδι, εχουμε το φαινομενο να μεγαλωνει τα παιδια της απο τον πρωτο και τον δευτερο γαμο με διαφορετικα επωνυμα τοσο μεταξυ τους οσο και με την ιδια! Σ'ενα σπιτι υπαρχει μια μητερα, δυο παιδια, τρια διαφορετικα επωνυμα. Καλως για οσους το προτιμουν ετσι, αλλά οχι και να θεωρουμε δεδομενο οτι αυτο ειναι το επιθυμητο απ'ολες τις γυναικες. (μηπως εισαι διαζευγμενος πατερας που νιωθει οτι το μονο που τον ενωνει με το παιδι ειναι το επωνυμο του; )

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις, υπαρχουν και παιδια απο δοτη σπερματος, που η μανα τους οντως τα εκανε με τον κρινο.

 

Κατα τ'αλλα, θεωρω οτι οι αποψεις σου περι επωνυμου ταιριαζουν μονο σε μια ακρως φαλλοκρατικη κοινωνια! Οσο δικαιωμα εχει ο πατερας να δινει το επωνυμο του στο παιδι, αλλο τοσο εχει κι η μητερα. Αν συμφωνησουν να δωσουν μονο το ενα, καλως. Αλλά να θεωρειται αυτοματως δεδομενο οτι το ζευγαρι θα επιλεξει το επωνυμο του αντρα για τα παιδια τους ειναι αδιανοητο.

 

Ειδικα σε χωρισμενα ζευγαρια που η μητερα εχει ξανακανει παιδι, εχουμε το φαινομενο να μεγαλωνει τα παιδια της απο τον πρωτο και τον δευτερο γαμο με διαφορετικα επωνυμα τοσο μεταξυ τους οσο και με την ιδια! Σ'ενα σπιτι υπαρχει μια μητερα, δυο παιδια, τρια διαφορετικα επωνυμα. Καλως για οσους το προτιμουν ετσι, αλλά οχι και να θεωρουμε δεδομενο οτι αυτο ειναι το επιθυμητο απ'ολες τις γυναικες. (μηπως εισαι διαζευγμενος πατερας που νιωθει οτι το μονο που τον ενωνει με το παιδι ειναι το επωνυμο του; )

 

σοορυ αλλα τα παιδια μου δεν τα εκανα με τον πατερα μου για να τους δωσω το επιθετο μου, τα παιδια ανηκουν σε εμενα και στον δικο τους πατερα, οχι στον δικο μου, τον δικο τους λοιπον δηλωνουμε

οχι δεν ειμαι διαζευγμενος πατερας ειμαι μητερα γυναικα με τα ολα της που λενε

εγω χωριζω απο τον πατερα τους , αλλα εκεινα δεν χωριζουν ποτε απο το dna τους

δεν εχουμε μονον εμεις δικαιωματα αλλα και οι μπαμπαδες οπως και τα παιδια

 

τωρα στην προσωπικη ιστορια του καθενος δεν εχω ορεξη να μπω και να την κρινω,,την ακουω σεβομαι την οποια επιλογη αλλα εχω επιφυλαξεις ως προς μια διαδεδομενη τετοια σταση, και δεν μιλαω παντα για τα ακραια περιστατικα

 

δεν βρισκω το νοημα, με τιποτα ομως, και δεν αναφερομαι στα παιδια απο δοτη σπερματος, δεν βρισκω νοημα στις αλλες περιπτωσεις τις πιο λαιτ ας πουμε,,, χεστηκατε θα μου πεις, το φανταζομαι,, και γι αυτο δεν ξαναγραφω

αν φανει σε καποιον χρησιμη η τοποθετηση μου για να προβληματιστει καλως αν οχι χεστηκα κι εγω

 

σας φιλω

μια υποταγμενη γυναικα απο φαλλοκρατη φασιστα αντρα, πατερα, γιο που δεν εχει μονο δικαιωματα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...