Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλματα ανάπτυξης


Λαμπρινή

Recommended Posts

Καλησπερα σας!! Βρε κοριτσια μηπως μπορει καποια να με βοηθησει;;; Ο μικρος μου συνεχιζει και τρωει καθε 1.30 ωρα κ εγω τα εχω φτησει.. 1 εβδομαδα τωρα.. Λετε να μην φτανει το γαλα μου;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 643
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, marianito είπε:

Καλησπερα σας!! Βρε κοριτσια μηπως μπορει καποια να με βοηθησει;;; Ο μικρος μου συνεχιζει και τρωει καθε 1.30 ωρα κ εγω τα εχω φτησει.. 1 εβδομαδα τωρα.. Λετε να μην φτανει το γαλα μου;;

 

Eτσι τρώνε πολλά μωρά που θηλάζουν, δεν είναι περιέργο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μια περιεργη ερωτηση; υπαρχει κανενα αλμα στη 21η εβδομαδα; απο οτι ειδα θα επρεπε να εχουμε ηρεμια τωρα... καναμε και εμβολιο αλλα η μικρη μοιαζει περισσοτερο εκνευρησμενη επει δεν καταφερνει ακομα να γυρησει ανασκελα....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Δωρα είπε:

μια περιεργη ερωτηση; υπαρχει κανενα αλμα στη 21η εβδομαδα; απο οτι ειδα θα επρεπε να εχουμε ηρεμια τωρα... καναμε και εμβολιο αλλα η μικρη μοιαζει περισσοτερο εκνευρησμενη επει δεν καταφερνει ακομα να γυρησει ανασκελα....

Δωρα μου απο την 23η ξεκιναει το επομενο αλμα.. Με κορυφωση την 26η εβδομαδα. Ποτε κανατε εμβολιο? Γκρινιαζει η μικρη η τσαντιζεται οταν προσπαθει να γυρησει ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πριν 4 μερες το καναμε. γρινιαζει λιγο και τσαντηζεται οταν δεν μπορει να γυρησει.... δηλ την βαζω ανασκελα στο παρκο, γυρναει αμεσα μπρουμητα και αρχιζει να χτυπιεται σαν ψαρι, την γυρναω πισω ξαναγυρναει παλι, και ξανα τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου ανεβασε καθολου πυρετο? Μπορει ο εκνευρισμος να ειναι κ απο το εμβολιο.. Μπορει κ απλα να τσαντιζεται !! Δες το για μια δυο μερουλες ακομα νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Δωρα είπε:

ειχε δεκατα μονο την μερα που το καναμε... επησης απο σημερα εχουμε και θεμα με τον υπνο, ακομα και στο μαρσιπο τσιρηζει για ωρα και μετα κοιμαται...

Μηπως περναει τα αλματα πιο νωρις εσενα;; Εμενα πχ ο δικος μου εχω παρατηρησει οτι τα περναει μια βδομαδα πιο νωρις.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι λογο το εμβολιο η λογο το αλμα που μας εποιασε 2 εβδ νωρητερα, αλλα εχουμε φοβερη γρινια, και εκνευρισμο. και πολυ μεγαλη δυσκολια στον υπνο, κυριως για αποκοιμηθει.. και οταν λεω εκνευρισμο, εχει φαει, ειναι ξεκουραστη και την βαζω κατω στο παρκο, γυρναει αμεσα μπρουμητα και κανει το αεροπλανακι νε πολλα νευρα. νομηζω θελει να γυρησει ανασκελα αλλα δεν ξερει το πως. καμια ιδεα πως μπορω να την βοηθησω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να τη βοηθησεις να γυρισει;λογικα θα το κανει μετα το αλμα

Εγω τους εδειχνα ενα παιχνιδακι που τους αρεζε,κ το κουνουσε ετσι μπροστα τους ωστε ακολουθωντας να γυρισουν

Δ ξερω αν γινεται κατανοητο

Οπως κ οταν ηταν ανασκαλα,καναμε σαν ασκησουλες,τα χερακια εναωμενα αριστερα κ μετα δεξια,το ιδιο κ τα ποδια.κανοντας το γυρναει στο πλαι ολο το σωμα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου να ρωτησω κ εγω.. Η μικρη μου μπαινει στη 44η εβδομαδα..  Σημερα κατα τις 8 παρα ξεκινησαμε τη διαδικαδια για τον υπνο. Μπανιο μασαζακι ταισμα.. Απο τα 240μλ γαλα ηπιε τα 200 (τυχαινει φορες να μη το πινει ολο) την εβαλα στη κουνια της μετα κ δεν κοιμοταν. Γυρναγε σηκωνοταν ορθια κ γκρινιαζε.Καθε φορα που ξεκιναγε με το που εμπαινα στο δωματιο γελαγε !! Περασε η ωρα προσπαθωντας να την κοιμησω δεν!! Με το που εκλεινε τα ματια της μετα απο λιγο τα ανοιγε κ εκλαιγε μεχρι να ξαναμπω στο δωματιο. της εφτιαξα εξτρα γαλα 90 μλ κ τα ηπιε κ αυτα.Μετα ηθελε να γατζωθει πανω μου. Εν τελη κοιμηθηκε στην αγκαλια μου κ την εβαλα στη κουνια αλλα ολο συτο μας πηρε 9μιση η ωρα!! Λετε να ειναι αλμα η απλα ειχε υπερενταση? κ γενικα το αλμα το αντιμετωπιζω κανοντας οτι θελει αυτη σωστα?? 

Link to comment
Share on other sites

Δ μπορω να σε βοηθησω γτ εμεις για τον υπνο εχουμε αγκαλια,θηλασμο κ συνκοιμηση

Αλλα δ σημαινει οτι στο αλμα κανεις οτι θελει το μωρο,στο αλμα μπορει να πειναει πιο πολυ,μπορει να μην τρωει πολυ,μπορει να εχει γκρινια,μπορει να εχει ανησυχο υπνο

Απλα δινεις στο μωρο αυτο που εχει αναγκη,αν αυτο ειναι η παρουσια σου κ η αγκαλια σου,γτ οχι;

Ετσι κ αλλιως δ θα κακομαθει

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι θα της προσφερω κ την αγκαλια μ κ οτι θελει! δε το ειπα με ασχημο τροπο. πχ πριν σηκωνε τα χερακια της να τη παρω αγκαλια.. κ ετσι ηρεμησε.. Αυτο ζητησε αυτο ειχε εννοειται!! απλα δε το συνιθιζει αυτο με τον υπνο της!!. το ειχε κσνει αλλη μια φορα πριν 2 μηνες περιπου αλλα κρατησε λιγο. κ μαλλον ηταν αλμα υποθεσαμε με τη παιδιατρο. Σε ευχαριστω παντως!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα θα παρω το παιδιατρο γιατι ειλικρηνα δεν ξερω τι συμβαινει, το βραδυ απο τις 8μιση μεχρη τις 12μιση μου ξυπναγε ανα εικοσαλαπτο με τεταρτο με κλαμμα (σαν να ητανν απο πονο), τελικα της εδωσα δεπον και ετσι ξυπναγε μονο ανα 1 μιση ωρα. Και ειναι ξυπνησε οριστικα στης 5. Τα δοντια δεν ειναι μαλλον, η παλληδρομηση παλι δεν νομηζω αλλα το τι;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μου, εγώ ή τυχερή είμαι ή χαζή ή το ίδιο είναι! Όταν γέννησα φυσικά χαμπάρι δεν είχα για τα άλματα ανάπτυξης, κάποια στιγμή με ρώτησε μια φίλη πως πάω με τα άλματα κ μετά από μήνες συνειδητοποίησα τι σήμαινε αυτός ο πίνακας που μου είχε στείλει.

Κατάλαβα πως πριν κάποιες μέρες που με ξεζούμισε (έτυχε να έχω κ περίοδο και επηρεάστηκε κ απ' αυτό) πως ήταν άλμα μάλλον αλλά πέρασε ένας χρόνος κ δεν είδα ποτέ το παιδί να είναι τρομερά αγχωμένο, ταραγμένο, ανήσυχο κλπ να δείχνει πως παλεύει, εκ των υστέρων που το σκέφτομαι κάποιες μέρες ζητούσε πιο πολύ στήθος κ ξυπνούσε περισσότερες φορές (μετά το 6μηνο) αλλά κοιμόμαστε μαζί οπότε δεν με δυσκόλεψε σε κάτι το θέμα. Ουσιαστικά δεν κατάλαβα τα μέχρι τώρα άλματα του.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Vasilo είπε:

Κορίτσια μου, εγώ ή τυχερή είμαι ή χαζή ή το ίδιο είναι! Όταν γέννησα φυσικά χαμπάρι δεν είχα για τα άλματα ανάπτυξης, κάποια στιγμή με ρώτησε μια φίλη πως πάω με τα άλματα κ μετά από μήνες συνειδητοποίησα τι σήμαινε αυτός ο πίνακας που μου είχε στείλει.

Κατάλαβα πως πριν κάποιες μέρες που με ξεζούμισε (έτυχε να έχω κ περίοδο και επηρεάστηκε κ απ' αυτό) πως ήταν άλμα μάλλον αλλά πέρασε ένας χρόνος κ δεν είδα ποτέ το παιδί να είναι τρομερά αγχωμένο, ταραγμένο, ανήσυχο κλπ να δείχνει πως παλεύει, εκ των υστέρων που το σκέφτομαι κάποιες μέρες ζητούσε πιο πολύ στήθος κ ξυπνούσε περισσότερες φορές (μετά το 6μηνο) αλλά κοιμόμαστε μαζί οπότε δεν με δυσκόλεψε σε κάτι το θέμα. Ουσιαστικά δεν κατάλαβα τα μέχρι τώρα άλματα του.

 

 

Για να πω την αλήθεια μια απ τα ίδια κι εγώ με την διαφορά πως διάβασα για τα άλματα μόλις γέννησα αλλά δεν είδα τόση μεγάλη διαφορά στο παιδί μου. Για την ακρίβεια τους πρώτους μήνες τον έβλεπα να θέλει να θηλάζει περισσότερο και διαπίστωνα πως όντως περνουσε άλματα. Τώρα πια δεν τα κοιτάζω καν. Αλλά  δύο περίπου βδομάδες που κυριολεκτικά δεν ξεκόλλουσε από πάνω μου ενημερώθηκα πως πέρασε το άλμα των 44 εβδομαδων! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Για να πω την αλήθεια μια απ τα ίδια κι εγώ με την διαφορά πως διάβασα για τα άλματα μόλις γέννησα αλλά δεν είδα τόση μεγάλη διαφορά στο παιδί μου. Για την ακρίβεια τους πρώτους μήνες τον έβλεπα να θέλει να θηλάζει περισσότερο και διαπίστωνα πως όντως περνουσε άλματα. Τώρα πια δεν τα κοιτάζω καν. Αλλά  δύο περίπου βδομάδες που κυριολεκτικά δεν ξεκόλλουσε από πάνω μου ενημερώθηκα πως πέρασε το άλμα των 44 εβδομαδων! 

Κ εμενα μια απο τα ιδια κοριτσια!!! Σε αυτο το αλμα των 40 εβδομαδων επηρεαστηκε  ο υπνος της κ στο ακριβως προηγουμενο..  Οσο ηταν πιο μικρη απλα ετρωγε παραπανω!! Βρε Δωρα μου συγγνωμη κιολας.. Δε το λεω με κακο τροπο μη φανει καπως.. Αλλα μηπως ειναι τιποτσ αλλο στο παιδι? στο εχω ξαναρωτησει τοτε με την κρυφη γοπ.. Μηπως λογω κουρασης εισαι εκνευρισμενη η στη τσιτα κ περναει κ στο μωρο?

Επεξεργάστηκαν by balletina
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό θα έλεγα: τα όποια άλματα ανάπτυξης ειναι εντελώς μέρος της ζωής με ένα μικρό μωρό, και μπορεί να δει κανείς αύξηση στο θηλασμό ή στα ml που μπαίνουν στο μπιμπερό, άντε και λίγο αλλιώτικο ύπνο, αλλά δεν είναι κάτι που νομίζω ότι παρατηρεί ιδιαίτερα καμία μαμά, εκτός αν το ψάχνει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν γεννησω την κορη μου κ γω φυσικα δ ειχα ιδεα,αλλα ηδη απο τον πρωτο μηνα εμαθα για τα αλματα.δ τα παρακολουθουσα απλα καποιες φορες θηλαζε παραπανω.γενικα ομως ηταν κολλημενη στο στηθος κ δυσκολη με τον υπνο

Ο μικρος ομως υποφερει με τα δοντια,κ σε συνδυασμο με καποια αλματα τα περναμε χαλια.ενα αυτο 17-19εβδ κ ενα των 40-44.κ περναει ασχημα κ το αγχος αποχωρισμου

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Πριν γεννησω την κορη μου κ γω φυσικα δ ειχα ιδεα,αλλα ηδη απο τον πρωτο μηνα εμαθα για τα αλματα.δ τα παρακολουθουσα απλα καποιες φορες θηλαζε παραπανω.γενικα ομως ηταν κολλημενη στο στηθος κ δυσκολη με τον υπνο

Ο μικρος ομως υποφερει με τα δοντια,κ σε συνδυασμο με καποια αλματα τα περναμε χαλια.ενα αυτο 17-19εβδ κ ενα των 40-44.κ περναει ασχημα κ το αγχος αποχωρισμου

Ναι και το αγχος αποχωρισμου ειναι ψυχολογικη πιεση για το μωρο και λογικο να αντιδρα σε αυτη την ηλικια. Βεβαια της Δωρας ειναι μικρακι ακομα! Το εχω ξαναπει οτι η παιδιατρος μου μου ελεγε οτι το μωρο οσο ειναι μικρο πρεπει να ειναι κυριολεκτικα μαμ κακα πιπι κ νανι!! Δηλαδη ο υπνος του κανει καλο. Ναι μεν περναει χρονο με τους γονεις αλλα η κυρια του ρουτινα ειναι αυτη.Αν γκρινιαζει κατι το ενοχλει.Δωρα θα σου προτεινα να προσπαθησεις να ηρεμησεις εσυ γιατι με το να εχεις ενα μωρακι να γκρινιαζει αγχωνεσαι κ ειναι λογικο. με το που ηρεμησεις εστω για λιγο προσπαθησε να δεις τις αντιδρασεις του μωρου σου. Ποτε γκρινιαζει? Τρωει καλα? Μηπως το ενοχλει κατι που εφαγε εσυ ? Ειναι την ιδια ωρα καθε μερα η γκρινια? Δειχνει να ποναει? Γραψτα σε ενα χαρτι κ συζητησε τα με τη παιδιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα άλματα ισχύουν κορίτσια! Όποτε ο δικός μου παρουσιάζει διαφορετική συμπεριφορά από τη συνηθισμένη (περισσότερη γκρίνια συνήθως και όλη μέρα θέλει στήθος) κι η οποία κρατάει κάποιες εβδομάδες, κοιτάζω τα καταγεγραμμένα άλματα και τι να σας πω, 99%, πέφτει μέσα!! Ήμουν δύσπιστη στην αρχή, όμως είναι εντυπωσιακό! Χτες κοίταξα και είδα ότι βρισκόμαστε στο 60-64 εβδομάδων. Τα έχω παίξει! Στο τέλος είμαστε υποτίθεται, για να δούμε!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , marakiz είπε:

Πάντως τα άλματα ισχύουν κορίτσια! Όποτε ο δικός μου παρουσιάζει διαφορετική συμπεριφορά από τη συνηθισμένη (περισσότερη γκρίνια συνήθως και όλη μέρα θέλει στήθος) κι η οποία κρατάει κάποιες εβδομάδες, κοιτάζω τα καταγεγραμμένα άλματα και τι να σας πω, 99%, πέφτει μέσα!! Ήμουν δύσπιστη στην αρχή, όμως είναι εντυπωσιακό! Χτες κοίταξα και είδα ότι βρισκόμαστε στο 60-64 εβδομάδων. Τα έχω παίξει! Στο τέλος είμαστε υποτίθεται, για να δούμε!!

Καλε ναι!!!! Δεν τα αμφισβητει κανεις . Εννοειται υπαρχουν!! Αλλα πχ να γκρινιςζει το παιδι οολη την ημερα κ να λεμε ειναι το αλμα χωρις να ψαχνουμε κατι αλλο ? Εγω πρωτα κοιταγα οταν γκρινιαζε αν ειναι κατι σωματικο ,δοντια, πονακια, κολικοι πιο μικρη κ μετα κοιταγα τα αλματα. Απλανπιο μικρη που ηταν απλα ετρωγε παραπανω κ ειχε υπερενταση το παιφι. Οσο μεγαλωνει δυσκολευεται στον υπνο σηκωνεται στη κουνια κλπ.Εξαλλου νομιζω καταλαβαινουμε αν ποναει καπου το παιδι η αν γκρινιζει για αλλο λογο ... Εγω τουλαχιστον πλεον την καταλαβαινω.. Σε μεγαλο ποσοστο.Τωρα στη Δωρα καθε εβδομαδα σχεδον μας γραφρι η κοπελα ταλαιπωρημενη λογικα οτι περναει αλμα . Για αυτο εδωσα τις παραπανω "συμβουλες" !!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά απάντησα στο θέμα γιατί έτυχε να ταλαιπωρούμαστε αυτές τις μέρες κι έτυχε να το κοιτάξω.

Συμφωνώ φυσικά, δεν πάμε βάση αλμάτων, το παιδί ακολουθούμε. Η Δώρα είναι ξεκάθαρο πως χρειάζεται ξεκούραση..

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...