Χορηγία Επικοινωνίας:  160 Χρόνια Γκάζι 

19/11  Κυριακή από τις 11:00-14:00 π.μ. στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
 Για ενήλικες και παιδιά από 5 -11 ετών !

Είσοδος Ελεύθερη 

Απαραίτητη η κράτηση θέσης!

Πατήστε στην εικόνα ή εδώ για να δηλώσετε συμμετοχή

texnopoli17nov.png

Λαμπρινή

Αλματα ανάπτυξης

565 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Καλησπερα σας!! Βρε κοριτσια μηπως μπορει καποια να με βοηθησει;;; Ο μικρος μου συνεχιζει και τρωει καθε 1.30 ωρα κ εγω τα εχω φτησει.. 1 εβδομαδα τωρα.. Λετε να μην φτανει το γαλα μου;;

Διαφημίσεις

νομηζω ειναι φυσιολογικο να τωει τοσο συχνα , η δικια μου ειναι 4ων μηνων και ακομα τρωει ανα 2ωρο την ημερα...

1 hour ago, marianito είπε:

Καλησπερα σας!! Βρε κοριτσια μηπως μπορει καποια να με βοηθησει;;; Ο μικρος μου συνεχιζει και τρωει καθε 1.30 ωρα κ εγω τα εχω φτησει.. 1 εβδομαδα τωρα.. Λετε να μην φτανει το γαλα μου;;

Eτσι τρώνε πολλά μωρά που θηλάζουν, δεν είναι περιέργο

μια περιεργη ερωτηση; υπαρχει κανενα αλμα στη 21η εβδομαδα; απο οτι ειδα θα επρεπε να εχουμε ηρεμια τωρα... καναμε και εμβολιο αλλα η μικρη μοιαζει περισσοτερο εκνευρησμενη επει δεν καταφερνει ακομα να γυρησει ανασκελα....

πρίν από 23 λεπτά , Δωρα είπε:

μια περιεργη ερωτηση; υπαρχει κανενα αλμα στη 21η εβδομαδα; απο οτι ειδα θα επρεπε να εχουμε ηρεμια τωρα... καναμε και εμβολιο αλλα η μικρη μοιαζει περισσοτερο εκνευρησμενη επει δεν καταφερνει ακομα να γυρησει ανασκελα....

Δωρα μου απο την 23η ξεκιναει το επομενο αλμα.. Με κορυφωση την 26η εβδομαδα. Ποτε κανατε εμβολιο? Γκρινιαζει η μικρη η τσαντιζεται οταν προσπαθει να γυρησει ?

Διαφημίσεις

πριν 4 μερες το καναμε. γρινιαζει λιγο και τσαντηζεται οταν δεν μπορει να γυρησει.... δηλ την βαζω ανασκελα στο παρκο, γυρναει αμεσα μπρουμητα και αρχιζει να χτυπιεται σαν ψαρι, την γυρναω πισω ξαναγυρναει παλι, και ξανα τα ιδια

Δεν σου ανεβασε καθολου πυρετο? Μπορει ο εκνευρισμος να ειναι κ απο το εμβολιο.. Μπορει κ απλα να τσαντιζεται !! Δες το για μια δυο μερουλες ακομα νομιζω...

ειχε δεκατα μονο την μερα που το καναμε... επησης απο σημερα εχουμε και θεμα με τον υπνο, ακομα και στο μαρσιπο τσιρηζει για ωρα και μετα κοιμαται...

πρίν από 19 λεπτά , Δωρα είπε:

ειχε δεκατα μονο την μερα που το καναμε... επησης απο σημερα εχουμε και θεμα με τον υπνο, ακομα και στο μαρσιπο τσιρηζει για ωρα και μετα κοιμαται...

Μηπως περναει τα αλματα πιο νωρις εσενα;; Εμενα πχ ο δικος μου εχω παρατηρησει οτι τα περναει μια βδομαδα πιο νωρις.

δεν ξερω αν ειναι λογο το εμβολιο η λογο το αλμα που μας εποιασε 2 εβδ νωρητερα, αλλα εχουμε φοβερη γρινια, και εκνευρισμο. και πολυ μεγαλη δυσκολια στον υπνο, κυριως για αποκοιμηθει.. και οταν λεω εκνευρισμο, εχει φαει, ειναι ξεκουραστη και την βαζω κατω στο παρκο, γυρναει αμεσα μπρουμητα και κανει το αεροπλανακι νε πολλα νευρα. νομηζω θελει να γυρησει ανασκελα αλλα δεν ξερει το πως. καμια ιδεα πως μπορω να την βοηθησω;

Διαφημίσεις

Να τη βοηθησεις να γυρισει;λογικα θα το κανει μετα το αλμα

Εγω τους εδειχνα ενα παιχνιδακι που τους αρεζε,κ το κουνουσε ετσι μπροστα τους ωστε ακολουθωντας να γυρισουν

Δ ξερω αν γινεται κατανοητο

Οπως κ οταν ηταν ανασκαλα,καναμε σαν ασκησουλες,τα χερακια εναωμενα αριστερα κ μετα δεξια,το ιδιο κ τα ποδια.κανοντας το γυρναει στο πλαι ολο το σωμα

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Κοριτσια μου να ρωτησω κ εγω.. Η μικρη μου μπαινει στη 44η εβδομαδα..  Σημερα κατα τις 8 παρα ξεκινησαμε τη διαδικαδια για τον υπνο. Μπανιο μασαζακι ταισμα.. Απο τα 240μλ γαλα ηπιε τα 200 (τυχαινει φορες να μη το πινει ολο) την εβαλα στη κουνια της μετα κ δεν κοιμοταν. Γυρναγε σηκωνοταν ορθια κ γκρινιαζε.Καθε φορα που ξεκιναγε με το που εμπαινα στο δωματιο γελαγε !! Περασε η ωρα προσπαθωντας να την κοιμησω δεν!! Με το που εκλεινε τα ματια της μετα απο λιγο τα ανοιγε κ εκλαιγε μεχρι να ξαναμπω στο δωματιο. της εφτιαξα εξτρα γαλα 90 μλ κ τα ηπιε κ αυτα.Μετα ηθελε να γατζωθει πανω μου. Εν τελη κοιμηθηκε στην αγκαλια μου κ την εβαλα στη κουνια αλλα ολο συτο μας πηρε 9μιση η ωρα!! Λετε να ειναι αλμα η απλα ειχε υπερενταση? κ γενικα το αλμα το αντιμετωπιζω κανοντας οτι θελει αυτη σωστα?? 

Δ μπορω να σε βοηθησω γτ εμεις για τον υπνο εχουμε αγκαλια,θηλασμο κ συνκοιμηση

Αλλα δ σημαινει οτι στο αλμα κανεις οτι θελει το μωρο,στο αλμα μπορει να πειναει πιο πολυ,μπορει να μην τρωει πολυ,μπορει να εχει γκρινια,μπορει να εχει ανησυχο υπνο

Απλα δινεις στο μωρο αυτο που εχει αναγκη,αν αυτο ειναι η παρουσια σου κ η αγκαλια σου,γτ οχι;

Ετσι κ αλλιως δ θα κακομαθει

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Εννοειται οτι θα της προσφερω κ την αγκαλια μ κ οτι θελει! δε το ειπα με ασχημο τροπο. πχ πριν σηκωνε τα χερακια της να τη παρω αγκαλια.. κ ετσι ηρεμησε.. Αυτο ζητησε αυτο ειχε εννοειται!! απλα δε το συνιθιζει αυτο με τον υπνο της!!. το ειχε κσνει αλλη μια φορα πριν 2 μηνες περιπου αλλα κρατησε λιγο. κ μαλλον ηταν αλμα υποθεσαμε με τη παιδιατρο. Σε ευχαριστω παντως!

Σημερα θα παρω το παιδιατρο γιατι ειλικρηνα δεν ξερω τι συμβαινει, το βραδυ απο τις 8μιση μεχρη τις 12μιση μου ξυπναγε ανα εικοσαλαπτο με τεταρτο με κλαμμα (σαν να ητανν απο πονο), τελικα της εδωσα δεπον και ετσι ξυπναγε μονο ανα 1 μιση ωρα. Και ειναι ξυπνησε οριστικα στης 5. Τα δοντια δεν ειναι μαλλον, η παλληδρομηση παλι δεν νομηζω αλλα το τι;;;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα