Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλματα ανάπτυξης


Λαμπρινή

Recommended Posts

Εμεις σταθερά καθε 1,5 ωρα ξυπνάμε . Αντε να δουμε τωρα που θα αλλαξει η ωρα μπας και κοιμηθουμε καμια ωρα παραπάνω το πρωι γιατι απο τις 6 που φεγγει η μέρα πρεπει να κανουμε κικιρικου

 

:lol::lol: Κι εγω την εχω μια απορια τι θα γινει με την αλλαγη της ωρας!

Σας ευχομαι να σας φερει ηρεμια και ορεξη για πολυωρους υπνους! :D

 

Παντως αφου θα ειναι μεγαλυτερη η μερα και λογικα καλυτερος ο καιρος μπορουμε να το ριξουμε και στις βολτες!!! :wink:

 

Την επομενη νυχτα απο εκεινη με τις 7,5 ωρες κοιμηθηκε 5,5!Ειδες που το παιδακι μου δε θελει να φυγει απο την παρεα μας εδω???Το παλλευει!!!

Για να δουμε τι θα κανει σημερα! :lol::lol:

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 643
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσιαααα!!!

Ποιό είναι αυτό το βιβλίο που λέτε κ που περιγράφει τις φάσεις ταχείας ανάπτυξης??

Εψαξα λίγο μέσα στο θέμα για να το βρω αλλά δεν προλαβαίνω να το δω διεξοδικά ..

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πειτε μου κι εσεις, τι γινεται με αυτες τις φωνες?!

Εδω και λιγο καιρο ο μικρουλης μου αρχισε να φωναζει! Φωναζει δυνατα, φωναζει τραγουδιστα, φωναζει θυμωμενα, δεν μπορω να πω εχουμε ποικιλια ασματων απο ενα και μονο καλλιτεχνη! Καταλαβαινω οτι μεγαλωνει και πιθανον βρηκε εναν νεο τροπο επικοινωνιας αλλα το θεμα ειναι οτι ξεκιναει το πρωι και σταματαει το βραδυ! Αφου βγαινουμε εξω βολτα και φωναζει και στον κοσμο!! Ειναι φοβερο!! (οχι με την κακη εννοια) Το κουραστικο του θεματος ειναι οτι απο το απογευμα και μετα αρχιζει να βουηζει το κεφαλι μου! Πειτε μου, το ιδιο συμβαινει και με τα δικα σας ζουζουνια? Ειναι φαση και θα περασει? Θα αργησει πολυ?! (Ειναι στην 30στη εβδομαδα, θεωρητικα ειναι στη φαση προσκολλησης, πρακτικα ειναι παντα σε τετοια φαση!)

Link to comment
Share on other sites

Youpi το βιβλιο ειναι το " Oje , ich wachse " και δυστυχως δεν ειμαι μεταφρασμένο στο Ελληνικά .

 

Καλη μου Κατερίνα , εχεις να δεις ακομα :lol: Εμενα ποτε ποτε ακομα τσιρίζει και μιλαμε για φωνη οχι αστεια . Μετα για ενα διαστημα το αφηνει και οποτε της ερχεται το ξαναθυμαται και δωστου τα ντεσιμπελια !

Η αληθεια ειναι οτι σε καποια φαση ειχα και γω κουραστει πολυ ενω στην αρχη το εβλεπα χαριτωμένο μετα ειχα ημικρανίες !!!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

OK, ευχαριστω για το κουραγιο! Παντως το ιδιο νιωθω κι εγω, στην αρχη μου αρεσε, τωρα εχει αρχισει λιγο να με κουραζει... Δεν παραπονιεμαι παντως, μακαρι να ειναι χαρουμενο το μωρακι μου και τα μωρακια ολου του κοσμου!!

emoticon-cute-002.gifemoticon-cute-002.gifemoticon-cute-002.gifemoticon-cute-002.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι απο μένα.

 

Μόλις τελείωσα την ανάγνωση οοοοολων των σελίδων που έχετε γράψει και μου δώσατε πολύ κουράγιο. Εμείς, αν τα έχω υπολογίσει σωστα περνάμε το άλμα της 12ης εβδομάδας... Θέλει συνέχεια στήθος, όχι ότι πριν δεν ήθελε αλλά προλάβαινα να πάω και ένα σουπερ μαρκετ, κλαίει σπαραχτικά και παραπονιάρικα και όσο βαθιά και να κοιμάται με το που την ακουμπάω στο κρεββάτι ξυπνάει. Και πάνω που είχα απογοητευτεί ότι η κορούλα μου εγινε απλώς γκρινιάρα, έτσι ξαφνικά, μου δώσατε ελπίδα και εξηγήσεις...

 

Νομίζω ότι το επίτευμά της θα έιναι να γυρίσει από ανάσκελα στο πλάι ή μπρούμυτα, νομίζω ότι ήδη το προσπαθεί. Το κακό είναι ότι φοράμε διπλές πάνες και δεν την αφήνουν να ανοίξει τα φτερά της και να δοκιμάζει τις δυνατότητές της. Αφού το κατάλαβα όμως θα τις βγάζω κάποια στιγμή μέσα στην ημέρα και θα την ενθαρρύνω να προσπαθεί. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Λενα μου χαιρομαι αν μπορεσαμε να σου φανουμε λιγο χρησιμες με τις εμπειριες μας .

Ηταν και για μενα πολυ σημαντικό να κατανοήσω τι εχει το μωρο μου . Να κατανοήσω πως με εχει ανάγκη και δεν ειναι "γκρινιάρικο" .

 

Το πρωτο μεγάλο αλμα ειναι αυτο της 12ης εβδομαδας .... υπομονή και κουράγιο :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινούλα τα άλματα ανάπτυξης τί λένε για τον 8ο μήνα;

Η δικιά μου πολύ γκρίνια εδώ και δύο μέρες, θέλει να κάνει διάφορα πράγματα που δεν μπορεί και νευριάζει.

Μπορεί να είναι και τα δόντια γιατί είναι φαφούτα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως νομίζω οτι διανυουμε ενα τεοτιο...δεν εξηγειται αλλιως...διαφορετικο το μωρο μας ειναι το πιο παραξενο του κοσμου...στις 10 μετα το ταισμα ειναι ενα πτωμα κοιμισμενος εντελως και σε 10 λεπτα ανοιγει το ματι και μεχρι τις 1-2 εχει ορεξη για παιχνιδια το ματι γαριδα κλπ...μα πως γινεται? και ειναι και κουρασμενος...και αυτο συμβαινει μερες πολλες νομιζω διανυουμε αυτο το αλμα της 7-8ης εβδομαδας...ε?

α και θελει στο στηθος συνεχεια και με έχει κουράσει πολυ... :oops::(

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ανθούλα μου , εμεις βγάλαμε 4 δοντια μεταξύ 8ο και 9ο μηνα ! Δεν σου συζητώ τι ωραια περασαμε.... :lol:

 

Θα δεις και πιο πανω στις συζητήσεις , οτι ο 8ος ειναι πολυ δυσκολος μηνας . Το κακο ειναι οτι δεν ειναι καλυτερος ο 9ος ... :? Αλλα κοντα στους 10 μήνες θα δεις ενα τελειως διαφορετικό μωρο !!!!

 

Η γκρινια την ημερα συνηθως παει πακέτο με τα κατορθώματα . Σ΄αυτους τους μηνες τα μωρά αλλάζουν παρα πολυ εξάλλου πλησιάζουν σιγα σιγα στο χρονο και στο μεγαλο "αλμα" του περπατήματος .

 

Τι ομορφη που ειναι φτου φτου φτου !!!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ Λαμπρινή :lol:

 

Χθες κλείσαμε τον 8ο μέχρι τον δέκατο υπομονή δλδ καλό καλοκαίρι :lol:

 

Η δικιά μου δεν έβγαζε άχνα τόσους μήνες και τώρα και η λίγη γκρίνια μου φαίνεται αρκετή.

Ξέχασα να σου πω είναι και στην φάση που έτσι και φύγω από το δωμάτιο νομίζει ότι δεν υπάρχω...αρχίζει να κλαίει με το που γυρνάω την πλάτη.

Αφού καμιά φορά θέλω να πάω μέσα στο ίδιο δωμάτιο να κάνω κάτι και αυτή νομίζοντας ότι θα φύγω αρχίζει προκαταβολικά το κλαμα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ναι τι δυσκολο και αυτο που φοβουνται μην φυγεις ! Αχ μωλε τη καλουλα μου κλαιει γιατι σε ψαχνει ... Εμενα δεν ηρεμουσε ουτε με τον αντρα μου , βασανο να παω τουαλετα μεσα στη νυχτα ... Ευτυχως σιγα σιγα ηρεμησε δεν ειναι τοσο εντονο .

Παντως παιζει πολυ ρολο να την κανεις να νιωθει σιγουρά και οτι θα ξαναγυρίσεις . :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλέ τι κουκλάκι είναι αυτό Ανθούλα?Σε καθηλώνει αυτό το μωρό! Λαμπρινή εμείς κλείσαμε χτες τον 9ο και θέλω να ελπίζω σε καλύτερες μέρες από ότι τον τελευταίο μήνα! Η αλήθεια είναι ότι την τελευταία εβδομάδα δείχνει να μη με έχει και τόσο ανάγκη, πιάνεται από παντού και γυρνάει όρθιος όλο το σπίτι (ελπίζω αύριο να μη γκρινιάζω πάλι γιατί άλλαξε τροπάριο!!!)! Το πολύ πολύ να μου πετάξει όλα τα ρούχα από τα συρτάρια έξω, τουλάχιστον όμως δεν με ζητάει συνέχεια! Το άσχημο σε αυτή τη φάση είναι ότι από την πολύ ζωηράδα όλο και χτυπάει από κάπου. Ας είναι επιπόλαια χτυπήματα βέβαια και όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω να της μιλάω πριν βγω από το δωμάτιο και συνεχίζω ενώ εξαφανίζομαι σιγά σιγά από το οπτικό της πεδίο μέχρι που της μιλάω από την άλλη άκρη του σπιτιού.

Πού θα πάει θα περάσει, κανονικά δεν έπρεπε να παραπονιέμαι αλλά σου είπα ήταν σαν να μην υπάρχει και τώρα μου φαίνεται κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Μαρινα ο 9ος οπως τα ειπαμε και τα συμφωνησαμε και πιο πριν με τη Ριτα , τη Διώνη κλπ ειναι ενας περιεργος μηνας ... Μια μερα ετσι , μια μερα αλλιώς :?

Εχει παντως πολυ αδειασμα ακομα :lol: Εμενα ακομα αδειάζει ...κοντα στο χρονο νομιζω μαθαινουν να "γεμιζουν" .

 

Ανθουλα τον πρωτο καιρο που συμβαινει (εμενα συνεβει νωρις στον 3ο αλλα ήταν και τοτε μεγαλη εκπληξη) καπως μας ερχεται ..μας κακοφαινεται ! Μετα ...συνηθίζεις :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα και χρόνια πολλά...βρήκα λίγο χρόνο και είπα να διαβάσω γι αυτό το περιβόητο άλμα ανάπτυξης. Είμαστε στη 18η εβδομάδα και μέσα στην γκρίνια. Μέχρι πρόσφατα είχαμε τουυυυυυυυυυυυυς κολικούς, τώρα έχουμε λιγότερους κολικούς, συν δόντια και άλμα ανάπτυξης...τα λόγια είναι περιττά! Έχω ωστόσο αγχωθεί με το θέμα της ποσότητας του γάλατός μου...νομίζω ότι είναι λιγότερο και το χειρότερο οτι δε χορταίνει το μωρό.Πήρε μόνο 500 γραμμάρια τον τελευταίο μήνα κι έτσι ο γιατρός μου έδωσε ένα γεύμα κρέμας με νερό εδώ και πέντε μέρες, στην αρχή σκέφτηκα να μην δώσω γιατί είναι νωρίς ακόμη αλλά τον λυπάμαι που χτυπιέται και θέλει να φάει και προσπαθεί μάταια να βρει γάλα αλλά εγώ δεν έχω... αυτό γίνεται πρωί βράδυ το τελευταίο διάστημα. Επίσης αντί να θηλάζει μπας και μου αυξήσει την παραγωγή αυτός τσατίζεται και τα παρατάει κλαίγοντας. Δεν ξέρω τι να κάνω, είναι όντως άλμα ή το παιδί μου πεινάει κι εγώ επειδή θέλω να συνεχίσω το θηλασμό του στερώ κάτι? Όλοι μου λένε καλά δεν το λυπάσαι που πεινάει, θέλει να μεγαλώσει, δώστου ξένο συμπλήρωμα...ναι αλλά αυτός ο δρόμος δεν έχει επιστροφή...μήπως όμως κι εγώ δεν έχω πολύ γάλα? Προχθές είπα να δοκιμάσω το θήλαστρο και έβγαλα μόνο 50 ml σε δέκα λεπτά από το ένα στήθος και δεν είχα άλλο μετά, και είχε ώρα να με θηλάσει! Πες ότι αν μετά από 2-3 ώρες έχω 100 ml γάλα σύνολο τι να χορτάσει το δόλιο... Από δική σας εμπερία ξερετε κάτι να με βοηθήσετε?

Link to comment
Share on other sites

aliki μου την αγωνία σου την έχουμε περάσει νομίζω όλες οι μαμάδες που θηλάζουμε...εγώ δες πόσο θηλάζω, ποτέ δεν μπόρεσα να βγάλω γάλα με το θήλαστρο...πόσες φορές ήθελα να δώσω συμπλήρωμα και ο άντρας μου και οι κοπέλες εδώ στο θηλασμό με απέτρεψαν..προς θεού μην ξεκινήσεις συμπήρωμα, βάζε το συχνότερα στο στήθος..μπες και στο θηλασμό και ξαναγράψε το πρόβλημα σου, θα σε βοηθήσουν πολύ οι κοπέλες εκεί...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, πραγματικά προσπαθώ απλά αυτά τα βράδια της αυπνίας με έχουν τσακίσει...σίγουρα περνάμε άλμα γιατί χθες ήταν πολύ χάλια η κατάσταση, τώρα τελευταία μου κάνει και κάτι κόλπα τύπου δε θέλει στήθος...

Κι εμένα ευτυχώς με στηρίζει ο άντρας μου απλά να φανταστείς χθες μέχρι και αυτός αναρωτήθηκε μήπως πρέπει να δώσουμε ξένο αλλά τώρα μουλάρωσα εγώ, τόσο αγώνα έκανα τόσους μήνες και με πειράζει...

Link to comment
Share on other sites

Αλικη μου καταρχήν μην αγχωνεσαι , ηρεμησε . Το μωράκι σου ειναι αρκετά μεγάλο πλεον για να ξερει τι να κανει ωστε να εχει οσο γάλα χρειαζεται . Αν υπάρχει θεμα με τη δική σου παραγωγή αυτο θα το δουμε απο τις πανες και το βαρος του μωρου , η λύση πάντως δεν ειναι να δωσεις κρέμα !

 

Το βαρος που πηρε το μωρο σου ειναι πολυ καλό ! Μεχρι τον 3ο μηνα τα μωρα παιρνουν κατα μεσο ορο 750 γρμ και απο τον 4ο μηνα παιρνουν το μισο περιππου 400 γρμ ! Εσεις πηρατε 500 γρμ και ειναι πολυ καλά :) Ο γιατρος σιγουρα δεν εχει δει πολλά μωράκια που θηλαζουν ...

Εσυ ομως μπορεις να δεις στις καμπύλες αν το μωρο σου ειναι οκ και αν αναπτυσεται σωστα .

 

Καταλαβαινω για εναν καινουργιο αναγνωστη ειναι πολυ δυσκολο να διαβάσει ολες αυτες τις σελίδες αλλα μεσα σ΄αυτες εχουμε καταθέσει πολλες εμπειριες . Νομιζω ειναι εδω (μπορει και σ΄αλλο θεμα και εχω μπερδευτει ) η αγωνία της Dimitrali οτι η μικρουλα της δεν θηλάζει πολυ και φοβοταν για την παραγωγή της . Να ξερεις οτι και γω περασα απο αυτη τη φαση . Μετα τους 3 μηνες το μωρο μου εκει που ολη την ωρα ήταν στο στηθος ξαφνικά δεν ηθελε να θηλάσει . Καναμε και 5-6 ωρες χωρις θηλασμο στη διαρκεια της μερας .... Ειδικά αν βγαιναμε εξω και κοιταζε τοσα νεα πραγματα , ξετραιλονοταν και ξεχνουσε το μαμ .

Ειναι πολυ φυσικό αυτο που συμβαινει μην σε αγχωνει καθολου . Οταν νιωθεις οτι "πρεπει" να θηλάσει το μωρο παρτο σε ενα ησυχο δωμάτιο , χαμηλωσε τα φωτα και εχε ηρεμια και ησυχια .

 

Το θηλαστρο δεν σου διχνει ποσο γάλα εχεις μην μπαινεις σ αυτη τη διαδικασία . Τα καταφέρατε πολυ καλα μεχρι εδω , τωρα ειανι πολυ δυσκολο να "αποτυχετε " .

Δεν στερεις τιποτα στο μωρο σου και αν πεινάει ξερει που θα βρει να φαει . Μην ακους κανέναν , εσυ ξερεις καλυτερα απο ολους το μωράκι σου !!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια όταν λέμε ότι περνάει το άλμα της 12 εβδομάδας εννοούμε ότι κλίσαμε την 11 εβδομάδα και διανύουμε την 12 η κλίσαμε την 12 εβδομάδα? μάλλον περνάμε φάση η προετοιμαζόμαστε !!!

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ .περνάμε εδώ και 4 μέρες φάση ξέρεις τα γνωστά αγκαλιά πολύ στήθος και όχι ύπνος .μου δίνει κουράγιο να ξέρω ότι φάση είναι και θα περάσει από το να ακούω τον καθένα ότι τον κακόμαθα .έχουμε και σάλια και χέρι στο στόμα αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι είναι δόντια .το καλό η κακό είναι ότι δεν παίρνει πιπίλα με τίποτα

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ .περνάμε εδώ και 4 μέρες φάση ξέρεις τα γνωστά αγκαλιά πολύ στήθος και όχι ύπνος .μου δίνει κουράγιο να ξέρω ότι φάση είναι και θα περάσει από το να ακούω τον καθένα ότι τον κακόμαθα .έχουμε και σάλια και χέρι στο στόμα αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι είναι δόντια .το καλό η κακό είναι ότι δεν παίρνει πιπίλα με τίποτα

 

και μένα μέχρι έξη μηνών δεν ήθελε την πιπίλα με τίποτα! τώρα δεν μπορεί να κοιμηθεί χωρίς αυτή..αλλά τώρα έχει παγιωθεί ο θηλασμός οπότε δεν φοβάμαι ...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...