Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΣΤΟ Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ


Recommended Posts

Μανούλες καλησπέρα!Είμαι σε αναζήτηση παιδικού σταθμού στην περιοχή του Ν.Ηρακλείου.Τι μου προτείνετε;Η βοήθειά σας θα μου είναι πολύτιμη.Σας ευχάριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μανούλες καλησπέρα!Είμαι σε αναζήτηση παιδικού σταθμού στην περιοχή του Ν.Ηρακλείου.Τι μου προτείνετε;Η βοήθειά σας θα μου είναι πολύτιμη.Σας ευχάριστω πολύ!

Καλησπέρα.

Πέρασα από την ίδια φάση πριν από λίγους μήνες.Τελικά κατέληξα στον Κουκλότοπο στο Ν.Ηράκλειο.Θα ξεκινήσουμε τον Σεπτέμβριο οπότε δεν μπορώ να σου μεταφέρω πολλές εμπειρίες.Τον έχουμε πάει 2 φορές για να εξοικειωθεί με τον χώρο.Γενικά πάντως σαν πρώτη εντύπωση έμεινα ευχαριστημένη.Είχα επισκεφτεί και άλλους 2 πριν να καταλήξω αλλά αυτός μου φάνηκε πιο οργανωμένος και η διευθύντρια μου έδωσε την εντύπωση ότι ασχολείται με τη δουλειά της.Ο,τι άλλο θες, ευχαρίστως να σου πω αν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Ποσο είναι το μωράκι σου ?

Προσφατα είδα το Λάμπετω για την μπεμπα μου και ενθουσιάστηκα ! Ολοκανουργιος σταθμος και οι 2 κοπελες που ειναι στα μικράκια πολύ καλές ! Ειναι μεταμορφωση και ειναι και οικονομικός .

Η μικρή φωλιά είναι στη γειτονιά μου και φαινεται καλός. Περναω απο εκει και ακουω να παιζουν και να χορευουν κ να τραγουδαν συνηθως δε ξερω ομως τίποτα παραπάνω . Δεχεται απο 2μιση και πάνω όπως και ο κουκλότοπος. Μια συνάδελφος πηγαινε τα παιδια της κουκλότοπο και ηταν πολύ ευχαριστημενη μου έλεγε.

Για τη τσιγκολελετα δεν γνωριζω αλλά χω διαβασει για τον σταθμο σε 'αλλο θεμα . Για ψαξτο μηπως το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς γραφτήκαμε στο Λαμπετώ γιατί έχει πραγματικά μεγάλους χώρους έχει ήλιο, αυλή, τα παιδία βλέπουν πράσινο μπροστά τους και όχι ακάλυπτους πολυκατοικίας (ω ναι το είδαμε και αυτό σε πρότυπο βρεφικό σταθμό με 600,00 € μηνιαίος) και πολύ μα πάρα πολύ βασικό είναι οικονομικός.

Από κορίτσια από το parents το βρήκα και μόλις το είδα εξωτερικά και ακούγοντας καλά λόγια από τα κορίτσια εδώ μέσα το αποφασίσαμε.

Μένει να τα διαπιστώσουμε και στην πραγματικότητα μιας και για το σχολείο που φέτος πάει το παιδί μου είχαμε ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά για μένα ήταν μια σκέτη απογοήτευση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ!!Για Τσιγκολελέτα και Μικρή φωλιά ξέρεις κάτι;

την Τσιγκολελέτα δεν την έχω ακούσει.τη μικρή φωλειά είχα σκοπό να την επισκεπτώ αλλά πέρασα μια Κυριακή τυχαία και είδα το κτίριο εξωτερικά και ομολογουμένως δεν με εντυπωσίασε,μου φάνηκε λίγο παρατημένο και τα παιχνίδια στη αυλή παλιά αλλά αυτή ήταν η πρώτη εντύπωση,ίσως μέσα να είναι αλλιώς τα πράγματα..

Για Λαμπετώ το είχα κοιτάξει και εγώ γιατί είχα ακούσει καλά σχόλια αλλά το πρόβλημα ήταν ότι έβαζαν τον μικρό μου που θα είναι 2,5 τον Σεπτέμβριο στο βρεφικό τμήμα που ξεκινούσε από 15 μηνών και αυτό με χάλασε γιατί έιναι μεγάλη η διαφορά σε αυτές τις ηλικίες.Θεώρησα ότι αντί να πάει προς τα μπρος η συμπεριφορά του,θα πάει προς τα πίσω.Ο κουκλότοπος που κατέληξα μου είπε ότι χωρίζουν τα παιδιά με βάση το έτος γέννησης,πχ ο δικός μου θα είναι με παιδάκια που όλα θα έχουν γεννηθεί το 2010.Αυτό μου φάνηκε πιο σωστό γιατί πιστεύω ότι θα υπάρχει ομοιογένεια στο τμήμα.

Πάντως νομίζω ότι για να αποφασίσεις παίζει μεγάλο ρόλο η ηλικία του παιδιού και τι προσφέρει ο κάθε σταθμός για την κάθε ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Ποσο είναι το μωράκι σου ?

Προσφατα είδα το Λάμπετω για την μπεμπα μου και ενθουσιάστηκα ! Ολοκανουργιος σταθμος και οι 2 κοπελες που ειναι στα μικράκια πολύ καλές ! Ειναι μεταμορφωση και ειναι και οικονομικός .

Η μικρή φωλιά είναι στη γειτονιά μου και φαινεται καλός. Περναω απο εκει και ακουω να παιζουν και να χορευουν κ να τραγουδαν συνηθως δε ξερω ομως τίποτα παραπάνω . Δεχεται απο 2μιση και πάνω όπως και ο κουκλότοπος. Μια συνάδελφος πηγαινε τα παιδια της κουκλότοπο και ηταν πολύ ευχαριστημενη μου έλεγε.

Για τη τσιγκολελετα δεν γνωριζω αλλά χω διαβασει για τον σταθμο σε 'αλλο θεμα . Για ψαξτο μηπως το βρεις.

επειδή κ εγώ πρόσφατα πέρασα από εκεί, αλλά ξέχασα :oops: να ρωτήσω,

ξέρεις πόσα παιδάκια είναι ανά τάξη?

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πέρασα από την ίδια φάση πριν από λίγους μήνες.Τελικά κατέληξα στον Κουκλότοπο στο Ν.Ηράκλειο.Θα ξεκινήσουμε τον Σεπτέμβριο οπότε δεν μπορώ να σου μεταφέρω πολλές εμπειρίες.Τον έχουμε πάει 2 φορές για να εξοικειωθεί με τον χώρο.Γενικά πάντως σαν πρώτη εντύπωση έμεινα ευχαριστημένη.Είχα επισκεφτεί και άλλους 2 πριν να καταλήξω αλλά αυτός μου φάνηκε πιο οργανωμένος και η διευθύντρια μου έδωσε την εντύπωση ότι ασχολείται με τη δουλειά της.Ο,τι άλλο θες, ευχαρίστως να σου πω αν ξέρω.

 

Κλείσαμε ήδη ένα χρόνο στον ΚΟΥΚΛΟΤΟΠΟ και είμαστε super-ευχαριστημένοι!!!

Πίστεψέ με, δεν θα το μετανιώσεις!!!!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο 2411konmar viewpost.gif

Καλησπέρα ,

Ποσο είναι το μωράκι σου ?

Προσφατα είδα το Λάμπετω για την μπεμπα μου και ενθουσιάστηκα ! Ολοκανουργιος σταθμος και οι 2 κοπελες που ειναι στα μικράκια πολύ καλές ! Ειναι μεταμορφωση και ειναι και οικονομικός .

Η μικρή φωλιά είναι στη γειτονιά μου και φαινεται καλός. Περναω απο εκει και ακουω να παιζουν και να χορευουν κ να τραγουδαν συνηθως δε ξερω ομως τίποτα παραπάνω . Δεχεται απο 2μιση και πάνω όπως και ο κουκλότοπος. Μια συνάδελφος πηγαινε τα παιδια της κουκλότοπο και ηταν πολύ ευχαριστημενη μου έλεγε.

Για τη τσιγκολελετα δεν γνωριζω αλλά χω διαβασει για τον σταθμο σε 'αλλο θεμα . Για ψαξτο μηπως το βρεις.

 

επειδή κ εγώ πρόσφατα πέρασα από εκεί, αλλά ξέχασα :oops: να ρωτήσω,

ξέρεις πόσα παιδάκια είναι ανά τάξη?

 

 

 

 

 

Τα παιδία στην τάξη του δικού μου παιδιού που θα ξεκινήσει από Σεπτέμβριο και θα είναι 3 χρονών θα είναι 28 με δυο δασκάλες αλλά ή αίθουσα είναι 3 φορές πιο μεγάλη από τον χώρο που είναι τώρα στον παιδικό (που είναι περίπου 22 παιδία σε ένα δωμάτιο 3Χ3)

Link to comment
Share on other sites

Κλείσαμε ήδη ένα χρόνο στον ΚΟΥΚΛΟΤΟΠΟ και είμαστε super-ευχαριστημένοι!!!

Πίστεψέ με, δεν θα το μετανιώσεις!!!!!!

Αχ μακάρι!Εύχομαι να μας πάνε όλα καλά!θα μου πεις καμία λεπτομέρεια έτσι για να μου ανεβαίνει το ηθικό???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ μακάρι!Εύχομαι να μας πάνε όλα καλά!θα μου πεις καμία λεπτομέρεια έτσι για να μου ανεβαίνει το ηθικό???

 

Το προσωπικό πάντα ευγενικό και εξαιρετικά συνεργάσιμο.

Οι χώροι -τους είδες φαντάζομαι-ευρύχωροι και καθαροί.

Super πλεονέκτημα που εκτός από την εξωτερική αυλή, υπάρχει και play-room στον κάτω όροφο όπου τα παιδιά παίζουν το Χειμώνα που ο καιρός δεν είναι καλός. Η κόρη μου τρελλαινόταν να παίζει εκεί με τις φίλες της, με τα κουζινικά.

Τακτικές, προγραμματισμένες συναντήσεις (τουλάχιστον 1 φορά το δίμηνο) με τον ψυχολόγο και τη δασκάλα του παιδιού, όπου σε ενημερώνουν αναλυτικά για την πρόοδό του και τα τυχόν προβλήματα που έχει και εκεί μπορείς κι εσύ να λύσεις τις δικές σου απορίες. Επιπλέον συναντήσεις με ψυχολόγο και παιδαγωγό για όλους τους γονείς μαζί, με θέματα κοινού ενδιαφέροντος, π.χ. παιδί & τηλεόραση.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του σταθμού είναι από τα πιό πλούσια που έχω ακούσει.

Με διαφορετική θεματική ενότητα κάθε μήνα (π.χ. μεταφορικά μέσα, επαγγέλματα, λουλούδια κτλ κτλ), στη διάρκεια του οποίου τα παιδιά κάνουν μουσικοκινητικά παιχνίδια γύρω από το εκάστοτε θέμα, παρατηρούν σχετικούς πίνακες ζωγραφικής, επισκέπτονται σχετικά μουσεία/εκθέσεις.

Μικρές γιορτούλες πολύ συχνά για τα παιδιά (π.χ. μηλογιορτή), όπου χορεύουν, διασκεδάζουν και τρώνε διάφορα εδέσματα π.χ. μηλόπιτες κτλ

Πολλές εκπαιδευτικές εκδρομές σε βιωματικά πάρκα, θέατρα, μουσεία.

Η κόρη μου 4,5 ετών, παρόλο που ήταν γενικά ένα δουλεμένο παιδί με πλούσιο λεξιλόγιο για την ηλικία της, εξελίχθηκε απίστευα στον ένα αυτό χρόνο του ΚΟΥΚΛΟΤΟΠΟΥ. Από τον τρόπο που ζωγραφίζει, μέχρι τον τρόπο που σκέφτεται και μιλάει....

Ίσως όμως ακόμα πιό σημαντικό απ' όλα είναι ότι το παιδί μου είναι χαρούμενο όταν πηγαίνει στο σχολείο. Περνάσει πολύ ωραία και μου το λέει!!!!!!

Για του λόγου το αληθές ρίξε μιά ματιά στην ιστοσελίδα: http://www.kouklotopos.gr/

Αλλά και στο facebook: KE.Π.Α Κουκλότοπος

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Το προσωπικό πάντα ευγενικό και εξαιρετικά συνεργάσιμο.

Οι χώροι -τους είδες φαντάζομαι-ευρύχωροι και καθαροί.

Super πλεονέκτημα που εκτός από την εξωτερική αυλή, υπάρχει και play-room στον κάτω όροφο όπου τα παιδιά παίζουν το Χειμώνα που ο καιρός δεν είναι καλός. Η κόρη μου τρελλαινόταν να παίζει εκεί με τις φίλες της, με τα κουζινικά.

Τακτικές, προγραμματισμένες συναντήσεις (τουλάχιστον 1 φορά το δίμηνο) με τον ψυχολόγο και τη δασκάλα του παιδιού, όπου σε ενημερώνουν αναλυτικά για την πρόοδό του και τα τυχόν προβλήματα που έχει και εκεί μπορείς κι εσύ να λύσεις τις δικές σου απορίες. Επιπλέον συναντήσεις με ψυχολόγο και παιδαγωγό για όλους τους γονείς μαζί, με θέματα κοινού ενδιαφέροντος, π.χ. παιδί & τηλεόραση.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του σταθμού είναι από τα πιό πλούσια που έχω ακούσει.

Με διαφορετική θεματική ενότητα κάθε μήνα (π.χ. μεταφορικά μέσα, επαγγέλματα, λουλούδια κτλ κτλ), στη διάρκεια του οποίου τα παιδιά κάνουν μουσικοκινητικά παιχνίδια γύρω από το εκάστοτε θέμα, παρατηρούν σχετικούς πίνακες ζωγραφικής, επισκέπτονται σχετικά μουσεία/εκθέσεις.

Μικρές γιορτούλες πολύ συχνά για τα παιδιά (π.χ. μηλογιορτή), όπου χορεύουν, διασκεδάζουν και τρώνε διάφορα εδέσματα π.χ. μηλόπιτες κτλ

Πολλές εκπαιδευτικές εκδρομές σε βιωματικά πάρκα, θέατρα, μουσεία.

Η κόρη μου 4,5 ετών, παρόλο που ήταν γενικά ένα δουλεμένο παιδί με πλούσιο λεξιλόγιο για την ηλικία της, εξελίχθηκε απίστευα στον ένα αυτό χρόνο του ΚΟΥΚΛΟΤΟΠΟΥ. Από τον τρόπο που ζωγραφίζει, μέχρι τον τρόπο που σκέφτεται και μιλάει....

Ίσως όμως ακόμα πιό σημαντικό απ' όλα είναι ότι το παιδί μου είναι χαρούμενο όταν πηγαίνει στο σχολείο. Περνάσει πολύ ωραία και μου το λέει!!!!!!

Για του λόγου το αληθές ρίξε μιά ματιά στην ιστοσελίδα: http://www.kouklotopos.gr/

Αλλά και στο facebook: KE.Π.Α Κουκλότοπος

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Και εγώ αφού επισκέπτηκα διάφορους σταθμούς σχημάτισα την εντύπωση ότι δεν είναι ένας σταθμός μόνο για φύλαξη αλλά δίνει έμφαση και στο εκπαιδευτικό και παιδαγωγικό κομμάτι.Πιστεύω ότι θα τα πάμε καλά με τον σταθμό και τους ανθρώπους του.Το μόνο που απομένει είναι να δούμε πώς θα προσαρμοστεί και ο μικρός καθώς είναι πρώτη φορά που θα βρεθεί με άγνωστους ανθρώπους και είναι αρκετά προσκολλημένος πάνω μου.Αυτό είναι και το μοναδικό μου άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Και εγώ αφού επισκέπτηκα διάφορους σταθμούς σχημάτισα την εντύπωση ότι δεν είναι ένας σταθμός μόνο για φύλαξη αλλά δίνει έμφαση και στο εκπαιδευτικό και παιδαγωγικό κομμάτι.Πιστεύω ότι θα τα πάμε καλά με τον σταθμό και τους ανθρώπους του.Το μόνο που απομένει είναι να δούμε πώς θα προσαρμοστεί και ο μικρός καθώς είναι πρώτη φορά που θα βρεθεί με άγνωστους ανθρώπους και είναι αρκετά προσκολλημένος πάνω μου.Αυτό είναι και το μοναδικό μου άγχος.

 

Όλα θα πάνε καλά!!!

Σου εύχομαι Καλό Καλοκαίρι και ραντεβού το Σεπτέμβρη!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Εμείς μένουμε στη Μεταμόρφωση και πέρυσι τέτοιον καιρό, έψαχνα τους παιδικούς της γύρω περιοχής για την κόρη μου, που ήταν 2,5 ετών τότε. Το Λαμπετώ ήταν να το επισκεφθούμε, αλλά μου είχαν πει νομίζω τηλεφωνικά τιμή και τελικά δεν πήγαμε. Ο κουκλότοπος είναι κοντά στο σπίτι μου και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, αλλά ήταν από τους πιο ακριβούς, έβγαινε γύρω στα 420? το μήνα. Στη μικρή φωλιά είχαμε πάει, αλλά δεν είχε θέσεις. Όταν το επισκεφθήκαμε ο εσωτερικός χώρος μου φάνηκε καλός, ο εξωτερικός χώρος είναι λίγο παρατημένος και το πρόγραμμά τους μου φάνηκε καλό. Επίσης, είχαμε πάει και στην Τσιγκολελέτα, αλλά μου είχε χτυπήσει πολύ άσχημα που είχε σκάλες εσωτερικά, τα μικρότερα παιδάκια ήταν στον κάτω χώρο, ο οποίος ήταν σαν ημιυπόγειο, έπρεπε να ανεβαίνουν σκάλες κτλ. Επίσης, έχω ακούσει καλά λόγια και για τους μικρούς εξερευνητές και εκεί η τιμή ήταν γύρω στα 400? το μήνα. Είχαμε πάει και στο Castellino, αλλά ενώ οι χώροι είναι τεράστιοι και ευρύχωροι, από άλλες μαμμάδες δεν είχα ακούσει και τα καλύτερα λόγια. Τελικά καταλήξαμε στο Ονειρολούλουδο, είναι πολύ κοντα στη μικρή φωλιά. Είναι πολύ φωτεινό και ευρύχωρο και επειδή άνοιξε πέρυσι δεν είχε και πολλά παιδάκια. Η κοπέλα που το έχει είναι πάρα πολύ καλή και κάνουν πάρα πολλά πράγματα. Η τιμή για τον προηγούμενο χρόνο ήταν 350?/μήνα. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κορίτσια και απο μένα

 

εγώ έχω δει 3 παιδικούς

 

μικρή φωλιά: οκ μου φάνηκε, οχι κάτι το ιδιαίτερο, ούτε γελάει ούτε κλαίει,

δεν μιλήσαμε για το οικ. γιατί έλειπε η υπεύθυνη,

μου είπαν οτι τώρα που κλείνει τον Αυγουστο θα το βάψουν, γιατί ήταν πολύ απεριποίητο εδώ που τα λεμε...

 

τσιγκολελέτα: δεν μου άρεσε που δεν είχε πολύ φυσικο φως μέσα, οι χωροι λίγο στενοί, σκάλες για να πανε στον μεγάλο χώρο και για το φαγητο, και για να βγουν έξω,

η δε αυλή δεν μου έκανε κλικ, και μου είπε οτι οταν βρέχει δεν βγαίνουν έξω για κανα δυο μερες γιατί εχει κατι σαν μοκέτα-ταπητα κατω που θελει μερες για να στεγνωσει!!!

τηλεόραση στον κάτω χώρο που τρώνε κι όλας

και ενας υπολογιστής που τον βάζει μου είπε για να βλέπουν 1 φορα τον μήνα

εκπαιδευτικά προγράμματα, πχ για ζώα κτλ

 

ονειρολούλουδο: εκεί καταλήξαμε τελικά, πολύ οικογενειακό στυλ. αυτο μας αρεσε πολύ, καθαρό και καινούριο, φωτεινο, ανετοι χώροι

ήδη ξεκινήσαμε ένταξη, εδώ και 2 μερες. και όλα καλά με τον μικρό...

η ιδιοκτήτρια πολύ ζεστή, και μου φάνηκε οτι το αγαπάει αυτό που κάνει.

τώρα εχει 3 κυριες για 16 παιδάκια. μια χαρά.

τηλεοραση - υπολογιστή δεν εχει

ελπίζω να μείνουμε και μακροπρόθεσμα ευχαριστημένοι!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Είμαι και εγώ σε αναζήτηση παιδικου σταθμού για τη μικρή μου (ειναι 2 χρονών και 3 μηνων) στο Νέο Ηράκλειο ή και σε γύρω περιοχές. Δεν την δέχτηκαν στο δήμο και έχω αγχωθεί ώστε να βρω κάτι καλό και άμεσα! Οποιαδήποτε πληροφορία είναι πολύτιμη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Διάβασες ήδη από το θέμα τις απόψεις για τους παιδικούς της περιοχής.Απλά θα σε συμβούλευα να το τρέξεις λίγο το θέμα γιατί έιναι λίγο αργά και ίσως οι θέσεις να έχουν συμπληρωθεί..Κάλη αρχή όπου και αν καταλήξεις!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες για το Ονειρολούλουδο. Πού βρίσκεται και κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας; Δεν το βρίσκω πουθενά στο internet

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες για το Ονειρολούλουδο. Πού βρίσκεται και κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας; Δεν το βρίσκω πουθενά στο internet

 

Γεια σου!

 

το τηλέφωνο είναι 211 7058592

και η δ/νση Πρ. Κατσούλη & Χαράς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...