Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε και πώς ενημερώσατε τον αντρα σας για την εγκυμοσύνη ??


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 347
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ κορίτσια είχα αίμα στην αρχή και πόνους περιόδου. Όταν είδα όμως οτι είναι λιγοτερο απο οτι συνήθως και η κυστη στο στήθος να μην πονάει άρχισα να σκέφτομαι οτι κάτι άλλο συμβαίνει. Του λέω :" όπως θα έρχεσαι απο την δουλειά δεν φέρνεις κ ενα τεστ εγκυμοσύνης;" γέλασε αλλά το έφερε!!! (Βλεπετε νομιζαμε οτι ειχα ενα κακο κυκλο περιοδου!)Ξημέρωσε Κυριακή κ μόλις ξύπνησα πήγα στην τουαλέτα και δεν ξανά επεστρεψα ποτε πια μονη πίσω...... Πήγα σιγά σιγά χωθηκα στο κρεβατι και του είπα :" αγάπη μου θα γίνουμε γονεις" και πήρα την πιο τρυφερή πρωινή αγκαλιά της ζωής μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

κανω το τεστ, μετα το αφηνω στο μπανιο και φευγω για δουλεια, γυρναει ο αντρας μου στο σπιτι εχοντας ξεχασει οτι θα εκανα τεστ και αποκλειοντας εγκυμοσυνη, το βλεπει και παθαινει σοκ.

Link to comment
Share on other sites

Το είχε καταλάβει πολύ πριν την καθυστέρηση, είχε προαίσθημα. Έκανα το τεστ μαζί του, εμφανίστηκε το θετικό αποτέλεσμα τόσο έντονο και από τα πρώτα δευτερόλεπτα...!!! Εγώ έτρεμα, είχα χαθεί ενώ αυτός έκλαιγε και με έσφιγγε στην αγκαλιά του!

Είχα ανάγκη αυτές τις αγκαλιές εκείνη τη στιγμή... Όταν το συνειδητοποίησα έκλαιγα κι εγώ! Από ευτυχία φυσικά!

Mother is the name for God in the lips and hearts of little children.

t8308.gif

1439794pqpow76qap.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κ από μένα!Όταν έμαθα για την πρώτη μου εγκυμοσύνη έκλαιγα ασταμάτητα από πανικό κ χαρά μαζί!Πήρα λοιπόν τον σύζυγο μου για να του ανακοινώσω το ευτυχές γεγονός.....η απάντηση του ''καλά,ξάπλωσε να ηρεμήσεις.Θα τα πούμε,έχω δουλειά τώρα''.Κ κατευθείαν σκέφτομαι:μα ΤΙ γουρούνι;;;;;Σε δευτερόλεπτα με ξαναπαίρνει κ μου λέει:Τί μου είπες μόλις;;;;:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εγω εκανα το τεστ μονη μου και χωρις να ξερει αυτος οτι εχω καθυστερηση.Οταν λοιπον ειδα οτι βγηκε θετικο πηγα και αγορασα μια καρτα που ελεγε"Συγχρητηρια" και μια βρεφικη σαλιαρα.Εγραψα μεσα στην καρτα "Μπαμπα ερχομαι!!!!",εβαλα και την σαλιαρα μεσα και τα εβαλα σε ενα φακελο.Εγραψα απ'εξω κανονικα τη διευθυνση μας και το ονομα του.Μια μερα που ειχε ρεπο και ηταν στο σπιτη πρωινη ωρα,εβαλα την καρτα μαζι με τα αλλα γραμματα που εφερε ο ταχυδρομος και αφησα να παει αυτος και να τα ανοιξει.Εγω φυσικα σαν να μην τρεχει τιποτα τον ρωτουσα"Τι ηρθε παλι να πληρωσουμε?Αμαν πια αυτοι οι λογαριασμοι!"Μολις ανοιξε την καρτα και καταλαβε,εκλαιγε σα μικρο παιδι και ετρεξε και με πηρε αγκαλια.Το ηθελε παρα πολυ αλλα χαρηκε κιολας που του το ανακοινωσα και αυτο τον τροπο.Αισθανθηκε μοναδικα.Σημερα ειμαι 39+2 και περιμενει πως και πως.Να φανταστειτε προχθες το βραδυ που επαθα μια κραμπα στη γαμπα μου ενω κοιμομασταν,οταν ξυπνησα ουρλιαζοντας αυτος νομισε οι γενναω και πεταχτηκε πανω σε χρονο μηδεν και αρχισε να καλει για ταξι.Εγω πονουσα φρικτα απο την κραμπα αλλα εσκασα στα γελια μολις ειδα την αντιδραση του.χεχεχε(Να σημειωσω οτι για μενα ειναι το τεταρτο παιδακι μου αλλα γι'αυτον ειναι το πρωτο καθ'οτι δευτερος συζηγος μου και γι'αυτο εγω ειμαι λιγο πιο ψυχραιμη)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το τεστ πριν να εχω καθυστερηση.. Απλα μου ειχαν μπει ιδεες. Το εκανα, βγηκε θετικο και το αφησα πανω στο πληκτρολογιο απο το γραφειο του (ο αντρας μου δουλευει απο το σπιτι) και εφυγα κανονικα για την δουλεια...

Ε, μολις το ειδε με πηρε τήλ. Και φανταζεστε...

 

Υγ 1. Επειδη ειχα τον Σεπτεμβριο μια παλλινδρομη γενικα ημασταν πολυ μαγκωμενοι στο να ενθουσιαστουμε.

 

Υγ 2. Στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα πολλες μερες καθυστερηση κ ο αντρας μου πηγε αγορασε τεστ κ μου ειπε να το κανω!! Ειχε προαισθημα!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Εμενα ο αντρας μου δουλευε την ημερα που το ανακαλυψα. Ειχα κανει ενα τεστ εγκυμοσυνης και ειχε βγει θετικο. Ετσι τον περιμενα να γυρισει σπιτι και - επειδη ειχαμε επετειο γαμου δυο μερες πριν, οπου και δεν του ειχα παρει δωρο - του ειχα ετοιμασει εκπληξη. Με διαφορα χαρτακια που περιειχαν γριφους, τον παρεπεμψα σε καποιο σημειο οπου τραβωντας κατι, πισω απο κει υπηρχε το θετικο τεστ εγκυμοσυνης. Κατι σαν το παιχνιδι του κρυμμενου θησαυρου. Και φυσικα δεν αμελησα ολο αυτο να το καταγραψω με την καμερα, γιατι ηταν ο τροπος που το "ανακοινωσαμε" στους γονεις μας χαχα!

SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου είμαι νέα στην ομαδα και θα ήθελα να σας μιλήσω για ενα πρόβλημα το οποίο με απασχολεί. Ελπίζω να έχω γράψει στο σωστό θέμα

Λοιπόν, ο κύκλος μου ειναι σταθερός (28 μέρες νταν) την 14η ημέρα του κύκλου (λογικά μερα ωορρηξίας) είχα επαφή με τον σύντροφο μου χωρίς προφύλαξη, εκσπερματωσε έξω ακριβως και σε λιγότερο απο ενα λεπτό ξανα μπήκε μέσα ( χωρίς να σκουπιστεί εκείνος αλλα ούτε και εγω). Ήθελα να μάθω αν υπάρχει περίπτωση για εγκυμοσύνη! Εχει καμία παρόμοια εμπειρία; Σας ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Εγώ έκανα χοριακη. Ο άντρας μου ήταν σε άδεια όποτε είμασταν όλη μέρα μαζί.Την δεύτερη μέρα της άδειας του είχαμε τραπέζι σε φυλικο ζευγάρι και ξέχασαν να έρθουν. Εγώ είχα νευριάσει παρά πολυ πρώτη φορά βρε κορίτσια τέτοια νεύρα. Τότε λέω στον άντρα μου πάμε για χοριακη δεν ειμαι καλα να δω το αρνητικό να τελειώνουμε.Αντε πάμε λέει γιατί θα σκάσεις. Μετα από δυο ώρες με παίρνουν και μου λένε ειναι θετική 38 μονάδες. Και η απάντηση μου όχι δεν σας πιστεύω κάνετε λάθος. Το λέω στον άντρα μου και νόμιζε και αυτός ότι ειναι λάθος. Μετα από δυο μερες ξανακάνω 145 μονάδες η χοριακη με παίρνουν και μου το λένε. Αυτή την φορά δεν χρειάστηκε να του πω τίποτα έκλαιγα και γελούσα μαζί και φυσικά και ο άντρας μου μαζί μου. Δεν θα ξεχάσω ποτέ αυτήν την στιγμή. Ο Θεος μας έκανε το μεγαλύτερο δώρο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρασκευή και περιμένω περίοδο απο το πρωί,ωστόσο έχω προαίσθημα πως ειμαι έγκυος.Όλη την ημέρα έχω πυρετό και κομμάρες και ο άντρας μου πηγαίνει στο φαρμακείο και παίρνει αντιπυρετικά και βιταμίνες!Σχολώντας το βράδυ απο την δουλειά αρνούμαι κατηγορηματικά να πάρω οτι δηποτε επιμένοντας οτι ειμαι έγκυος,Ε αφού το λες θα πάρω ενα τεστ! Μου είπε.

Το Έκανα και ήταν θετικότατο και απλά στεκαμε και το κοιτούσαμε....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο τις πιο ομορφες στιγμες μας..

Ειχα προσαισθημα οτι ημουν εγκυος απο την αρχη κιολας πριν την καθυστερηση μου.

Ειχα φτασει στις 4 μερες καθυστερησης και ειπα στον αντρα μου (ηταν τριτη βραδυ) αυριο το πρωι θα παω να παρω ενα τεστ να κανω με τα πρωινα ουρα γιατι εχω ενα προαισθημα οτι ειμαι εγκυος..του ειχα πει πρωι πρωι να με ξυπνησει πρωτου παει στην δουλεια για να το κανουμε μαζι, ο χαζουλης μου ομως δεν ηθελε να με ξυπνησει! Τον ακουσα ομως και ξυπνησα ηταν 8 παρα! Παω τουαλετα το κανω και μετα απο 1-2 λεπτα εμφανιζεται αυτη η γλυκια ροζ γραμμουλα...ριχνω ενα τεραστιο χαμογελο και με ρωταει ο αντρας μου "αγαπη μου αυτο τι σημαινει";; και του λεω οτι σε εννια μηνες θα γινει πατερας....Αρχισαν τα κλαμματα οι αγκαλιες τα φιλια και μετα εφυγε για την δουλεια τοσοο μα τοσοο χαρουμενος! :)

ieCyp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην πρωτη εγκυμοσυνη μου μαζι καναμε το τεστ , μαζι ειδαμε το αποτελεσμα. Εκεινος το θεωρουσε πολυ πιο πιθανο απο οτι εγω , που πραγματικα εμεινα αλαλη απανω απο το τεστακι και με τα ματια γουρλωμενα .

Στη δευτερη εγκυμοσυνη εκανα τεστ πριν την καθυστερηση , κρυφα απο τον δικο μου , βεβαια σπιτι ηταν οποτε μολις ειδα το θετικο αποτελεσμα βγηκα και το ανακοινωσα.

Στην τριτη , εκανα το τεστ και παλι προ της αναμενομενης μερας της περιοδου . Αποφασησα να παρω το τεστακι απο ενα φαρμακειο στο εμπορικο κοσμος και το εκανα εκει στις τουαλετες . Τηλεφωνικα το ανακοινωσα στον αντρα μου .

Τωρα ημουνα σιγουρη οτι θα ερθει περιοδος , ε λεω πια δεν ειμαι και κοριτσακι , θα χρειαστει μερικους μηνες προσπαθειας για να επιτευχθει το αποτελεσμα . Ομως επειδη τα φιδια με εζωναν 2 μερες πριν την περιοδο αγορασα τεστ , το εκανα μεχρι να βγει η δευτερη γραμμη λεω , ε να ειδες αρνητικο ειναι ... εε σε λιγα δευτερα εκανε και την εμφανιση της και η πολυποθητη δευτερη . Ενα μηνυμα στο viber εστειλα στον αντρα μου φωτο το τεστακι και η αληθεια ειναι οτι και εκεινος δεν το περιμενε γιατι τον ειχα πεισει οτι θα ερθει περιοδος .

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εγώ είχα κάνει 1 τεστ (θετικό) χωρίς να έχω καθυστέρηση αλλά είχα υποψίες.. Το μωράκι μου ήταν στο στρατό και δεν ήθελα να του πω κάτι χωρίς να είναι σίγουρο.. Την ημέρα που θα πήγαινα να τον δω έκανα και ένα δεύτερο τεστ (θετικό) και πήρα τηλ το γιατρό μου που μού είπε να πάω για χοριακή. Δεν είχα σκοπό να του πω τίποτα μέχρι να βεβαιωθώ ότι όλα είναι καλά. Του φάνηκε περίεργη η συμπεριφορά μογ αλλά δεν του πέρασε από το μυαλό για εγκυμοσίνη... Όταν πήγαμε να έρθουμε σε επαφή του το είπα γιατί τον πίεζα να πάρουμε προφυλάξεις (τα αντρικά υγρά προκαλούν συσπάσεις στη μήτρα) και αυτός άρχισε να πιστεύει ότι τον έχω απατήσει :-P εε μόλις του το είπα χάρηκε πολύ, αλλά εκεί που έβαλε τα κλάματα από χαρά ήταν όταν πήγα στο γιατρό και του είπα ότι ήταν καλά!! Σα μωρό παιδί έκλαιγε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν έμεινα έγκυος στη κόρη μου, να πω την αλήθεια δεν τον κατάλαβα. Εκείνη τη περίοδο είχα και πολλά θέματα στο κεφάλι μου οπότε μου πέρασε απαρατήρητο ότι είχα δύο βδομάδα καθυστέρηση. Δεν πέρασε όμως απαρατήρητο και από τον άντρα μου!  Ήταν Σάββατο πρωί όταν μπήκε μέσα στο σπίτι κρατώντας σακούλα φαρμακείου με δύο τεστ εγκυμοσύνης και φωνάζοντας 'Μάνα των παιδιών μου ήρθα'. -Το σκέφτομαι τώρα και γελάω:-D!- Ήταν τόσο σίγουρος και με τα τεστ δικαιώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Με εμάς ήταν λίγο περίεργο γιατί δεν του το ανακοίνωσα εγώ, Είχα καθυστέρηση αλλά δεν το σκεφτόμασταν για εγκυμοσύνη λόγω προβλημάτων υγείας, κυρίως εκείνος το θεωρούσε απίθανο να έμεινα έγκυος. 7η μέρα καθυστέρηση το πρωί έχω αρχίσει να το σκέφτομαι και πάω να κάνω χοριακή και του λέω γυρνώντας από την δουλειά να πάρει τα αποτελέσματα. Όταν γύρισε μου το ανακοίνωσε εκείνος, είμαι στην 11η εβδομάδα και ακόμη δεν το έχουμε πιστέψει 100% ! Καλή συνέχεια και καλή δύναμη σε όλες :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας και από μένααα!! Είμαι στο 3ο τρίμηνο τώρα αλλά όταν ανακάλυψα την εγκυμοσύνη μου είχα πάθει ένα ψιλό σοκ!!! (Αχαχχα) δεν το περίμενα με τίποτα καθώς ο άντρας μου ήταν στα καράβια οπότε δεν είχαμε επαφές. Και όταν γύρισε ήρθαμε σε επαφή (11/12/16) χωρίς να προλάβουμε να πάρουμε προφυλαξεις (μας συνεπήρε το πάθος της στιγμής είχαμε να ιδωθουμε καιρο βλεπετε) οπότε μετά από 15 μερες καθυστέρησης λέω κάτι δεν πάει καλά πάω και παίρνω τεστ εγκυμοσύνης και βγαίνει θετικό.. Είχα πανικοβληθει δεν ήξερα τι να κάνω(ειμαί και μικρή σχετικά,23 αλλα δεν μου πέρασε στιγμή απ το μυαλό να το ριξω) το θετικό της υπόθεσης ήταν ότι είχαμε τελειώσει με τις σπουδές μας  ,ο συντροφος μ ειχε δικο του σπιτι και το ότι είμαστε αρκετα χρόνια μαζί.. Και είχαμε συζητήσει για οικογένεια και παιδάκια αλλά μας ήρθε νωρίτερα!!
Τελοσπαντων ήθελα να το σιγουρέψω πρώτα κανοντας μια χωριακη και μετά θα του το έλεγα.. Δεν ξέρω και εγω πως κρατηθηκα με τόσο άγχος.. Επειδή δουλεύω σ ένα φροντιστήριο έβαλα μια συνάδελφο μου να του τηλεφωνήσει και να του πει να περάσει από κει να παραλάβει μια καρτα σχετικά με την επιδοση μου .. εκείνος φυσικά απορησε! Αλλά ηρθε τον φωναζω στο γραφειο και μου λεει "γιατί με καλεσαν εδω,δεν καταλαβαινω" του δινω λοιπόν ένα κουτί( με ωραιο περιτύλιγμα που) μέσα είχε μια πιπίλα ,ένα ζευγάρι παπουτσάκια , βρεφικό κορμάκι και μια κάρτα ανακοινωσης εγκυμοσύνης.Δεν χρειάστηκε να μιλήσω .. Το ανοίγει και πραγματικά είχε μείνει ! Για 2 λεπτά δεν μιλούσε καν . Μετά μου χαμογέλασε τόσο γλυκά και ταυτόχρονα ειχε βουρκωσει και έβαλα τ κλάματα και εγώ. Αγκαλιαστκαμε και κλαίγαμε! Του λέω" θα το κρατήσω".. Μου λέει "εννοείται" !! Μόλις βγήκαμε απ το γραφείο είχαν μαζευτεί όλοι και μας χειροκροτουσαν !!! Μετά πήγαμε στους γονείς μου ( εκεί ήταν το μεγαλύτερο άγχος.. φοβόμουν πολύ την αντιδράση του πατέρα μου) είχαν ηδη ξεκινήσει το βραδινό τους (φαγητό ) με το Γειά σας τους λέμε θέλουμε να σας ανακοινώσουμε κάτι.. Ο μπαμπάς μου είχε πάρει το σοβαρό ύφος (χαχχα) "τι εγίνε " λέει... Πριν πούμε οτιδήποτε βάζω τα παπουτσάκια στο τραπέζι..  Η μαμα μου να έχει μείνει στήλη άλατος και ο μπαμπάς μου να λέει "τι σημαίνει τώρα αυτό " 
"ότι είναι εγκυος χριστιανε μου" του λεει. Βάζει τα κλάματα και η μαμα ! Συνεχίζει ο μπαμπάς μου μα πως είνα δυνατόν κτλ κτλ.. Και να με ρωτάει αν είμαι σίγουρη πως το θέλω . Εννοείται του λέμε..τελοσπαντων χαρηκαν πολύ αν και είχαν μια ανησυχία για το πως θα τ καταφέρω λόγω της ηλικίας μου.. εννοείται μου είπαν θα με στηρίξουν αν χρειαστεί κτλ..Στους γονείς του που είναι πιο χαλαροί (μιας και ο σύντροφός μου είναι μεγαλυτερος μου) μπαίνουμε μέσα με μπλούζες " θα γίνω μανούλα " "θα γίνω χαζομπαμπας" (χαχαχαχ ) τ βλέπει η πεθερά μου και να μας λέει τι είναι  αυτα καλε ?? Τους δίνουμε και το δωράκι τους το οποίο ήταν η καρτα ανακοινωσης εγκυμοσύνης και το κορμακι. Εντάξει περιττω να σας πω πως δεν είχαν λόγια μας αγκάλιασαν καί χαρηκαν πάρα πολύ!!Την επομενη βγήκαμε όλοι μαζί να το γιορτάσουμε και να συζητησουμε για την ημερομηνία γάμου κτλ.! Τώρα περιμένουμε την πριγκίπισσα μας πως και πως.. τέλη Αυγούστου θα την έχουμε στην αγκαλιά μας πρώτα ο Θεός

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Violetaand είπε:

Γειά σας και από μένααα!! Είμαι στο 3ο τρίμηνο τώρα αλλά όταν ανακάλυψα την εγκυμοσύνη μου είχα πάθει ένα ψιλό σοκ!!! (Αχαχχα) δεν το περίμενα με τίποτα καθώς ο άντρας μου ήταν στα καράβια οπότε δεν είχαμε επαφές. Και όταν γύρισε ήρθαμε σε επαφή (11/12/16) χωρίς να προλάβουμε να πάρουμε προφυλαξεις (μας συνεπήρε το πάθος της στιγμής είχαμε να ιδωθουμε καιρο βλεπετε) οπότε μετά από 15 μερες καθυστέρησης λέω κάτι δεν πάει καλά πάω και παίρνω τεστ εγκυμοσύνης και βγαίνει θετικό.. Είχα πανικοβληθει δεν ήξερα τι να κάνω(ειμαί και μικρή σχετικά,23 αλλα δεν μου πέρασε στιγμή απ το μυαλό να το ριξω) το θετικό της υπόθεσης ήταν ότι είχαμε τελειώσει με τις σπουδές μας  ,ο συντροφος μ ειχε δικο του σπιτι και το ότι είμαστε αρκετα χρόνια μαζί.. Και είχαμε συζητήσει για οικογένεια και παιδάκια αλλά μας ήρθε νωρίτερα!!
Τελοσπαντων ήθελα να το σιγουρέψω πρώτα κανοντας μια χωριακη και μετά θα του το έλεγα.. Δεν ξέρω και εγω πως κρατηθηκα με τόσο άγχος.. Επειδή δουλεύω σ ένα φροντιστήριο έβαλα μια συνάδελφο μου να του τηλεφωνήσει και να του πει να περάσει από κει να παραλάβει μια καρτα σχετικά με την επιδοση μου .. εκείνος φυσικά απορησε! Αλλά ηρθε τον φωναζω στο γραφειο και μου λεει "γιατί με καλεσαν εδω,δεν καταλαβαινω" του δινω λοιπόν ένα κουτί( με ωραιο περιτύλιγμα που) μέσα είχε μια πιπίλα ,ένα ζευγάρι παπουτσάκια , βρεφικό κορμάκι και μια κάρτα ανακοινωσης εγκυμοσύνης.Δεν χρειάστηκε να μιλήσω .. Το ανοίγει και πραγματικά είχε μείνει ! Για 2 λεπτά δεν μιλούσε καν . Μετά μου χαμογέλασε τόσο γλυκά και ταυτόχρονα ειχε βουρκωσει και έβαλα τ κλάματα και εγώ. Αγκαλιαστκαμε και κλαίγαμε! Του λέω" θα το κρατήσω".. Μου λέει "εννοείται" !! Μόλις βγήκαμε απ το γραφείο είχαν μαζευτεί όλοι και μας χειροκροτουσαν !!! Μετά πήγαμε στους γονείς μου ( εκεί ήταν το μεγαλύτερο άγχος.. φοβόμουν πολύ την αντιδράση του πατέρα μου) είχαν ηδη ξεκινήσει το βραδινό τους (φαγητό ) με το Γειά σας τους λέμε θέλουμε να σας ανακοινώσουμε κάτι.. Ο μπαμπάς μου είχε πάρει το σοβαρό ύφος (χαχχα) "τι εγίνε " λέει... Πριν πούμε οτιδήποτε βάζω τα παπουτσάκια στο τραπέζι..  Η μαμα μου να έχει μείνει στήλη άλατος και ο μπαμπάς μου να λέει "τι σημαίνει τώρα αυτό " 
"ότι είναι εγκυος χριστιανε μου" του λεει. Βάζει τα κλάματα και η μαμα ! Συνεχίζει ο μπαμπάς μου μα πως είνα δυνατόν κτλ κτλ.. Και να με ρωτάει αν είμαι σίγουρη πως το θέλω . Εννοείται του λέμε..τελοσπαντων χαρηκαν πολύ αν και είχαν μια ανησυχία για το πως θα τ καταφέρω λόγω της ηλικίας μου.. εννοείται μου είπαν θα με στηρίξουν αν χρειαστεί κτλ..Στους γονείς του που είναι πιο χαλαροί (μιας και ο σύντροφός μου είναι μεγαλυτερος μου) μπαίνουμε μέσα με μπλούζες " θα γίνω μανούλα " "θα γίνω χαζομπαμπας" (χαχαχαχ ) τ βλέπει η πεθερά μου και να μας λέει τι είναι  αυτα καλε ?? Τους δίνουμε και το δωράκι τους το οποίο ήταν η καρτα ανακοινωσης εγκυμοσύνης και το κορμακι. Εντάξει περιττω να σας πω πως δεν είχαν λόγια μας αγκάλιασαν καί χαρηκαν πάρα πολύ!!Την επομενη βγήκαμε όλοι μαζί να το γιορτάσουμε και να συζητησουμε για την ημερομηνία γάμου κτλ.! Τώρα περιμένουμε την πριγκίπισσα μας πως και πως.. τέλη Αυγούστου θα την έχουμε στην αγκαλιά μας πρώτα ο Θεός

Πολύ όμορφη η ιστορία σου!!!! Μακάρι να είχα το θάρρος να το κάνω και εγώ κάπως έτσι, αλλά κότα η δικιά σου :-P φοβάμαι μην κάτι δεν πάει καλά... Να φανταστείς είμαι 5 μιση μηνών και το ξέρουν μόνο η μαμά μου, το αγόρι μου και η κολλητή μου. Το είχα πει και σε δυο κοπέλες που σπουδάζουμε στην ίδια πόλη, με σκοπό αν χρειαστώ τίποτα να με βοηθήσουν..

Μια χαρά ηλικία έχεις, θα κάνετε υπέροχη παρέα!!! Με το καλό να την έχετε αγκαλίτσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Πολύ όμορφη η ιστορία σου!!!! Μακάρι να είχα το θάρρος να το κάνω και εγώ κάπως έτσι, αλλά κότα η δικιά σου :-P φοβάμαι μην κάτι δεν πάει καλά... Να φανταστείς είμαι 5 μιση μηνών και το ξέρουν μόνο η μαμά μου, το αγόρι μου και η κολλητή μου. Το είχα πει και σε δυο κοπέλες που σπουδάζουμε στην ίδια πόλη, με σκοπό αν χρειαστώ τίποτα να με βοηθήσουν..

Μια χαρά ηλικία έχεις, θα κάνετε υπέροχη παρέα!!! Με το καλό να την έχετε αγκαλίτσα!!!!

Καλα και εγω στην αρχή είχα πανικοβληθει . Είχα μπει και στο φορουμ να ρωτήσω τα κορίτσια μήπως δείχνουν λάθος τα τεστ εγκυμοσύνης χαχα . Αλλά τελικά δεν ήταν τίποτα !! Και ο μπαμπάς μου που είναι τόσο αυστηρός δεν το πήρε και τόσο άσχημα τελικά ! Και ειδικά τώρα που πλησιάζουν οι μέρες έχουν ξετρελαθεί όλοι! Οπότε μην φοβάσαι τίποτα.  Κοίτα να τ απολαύσεις γιατί η εγκυμοσύνη είναι η πιο όμορφη περίοδος στη ζωή της γυναίκας! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Violetaand είπε:

Καλα και εγω στην αρχή είχα πανικοβληθει . Είχα μπει και στο φορουμ να ρωτήσω τα κορίτσια μήπως δείχνουν λάθος τα τεστ εγκυμοσύνης χαχα . Αλλά τελικά δεν ήταν τίποτα !! Και ο μπαμπάς μου που είναι τόσο αυστηρός δεν το πήρε και τόσο άσχημα τελικά ! Και ειδικά τώρα που πλησιάζουν οι μέρες έχουν ξετρελαθεί όλοι! Οπότε μην φοβάσαι τίποτα.  Κοίτα να τ απολαύσεις γιατί η εγκυμοσύνη είναι η πιο όμορφη περίοδος στη ζωή της γυναίκας! 

Απλά ξέρω (δυστυχώς, από πρώτο χέρι) ότι μια στις 4 αν όχι μια στις 2 αποβάλει. Γι' αυτό δεν άφησα τον εαυτό μου να παρςσυρθεί... 

Την προηγούμενη φορά που ήμουν έγκυος είχε γίνει αντάρα στο σπίτι μου!!! Ο πατέρας μου να σκέφτεται μόνο το οικονομικό, μιας και είμαστε και οι 2 μας φοιτητές, ενώ ο αδερφός μου άρχισε ένα παραλήρημα του τύπου ότι τον κάνω ρεζίλι στον κόσμο επειδή είμαι 21 χρονών... Και άρχισε να φωνάζει, να ωρύεται και να μην ακούει τίποτα! Ο πατέρας μου μπορεί να μη φώναζε, αλλά επέμενε στο να το ρίξουμε και το έβλεπε απλά σαν ένα πρόβλημα το οποίο αν το βγάζαμε από τη μέση δε θα μας επηρεάσει καθόλου!!! Ενώ αν το κρατήσουμε, κάποια στιγμή θα χωρίσουμε γιατί είμαστε και οι δυο μικροί... 

Αφού και εγώ και το αγόρι μου, όταν παλινδρόμησε, πιστεύαμε ότι ανακουφίστηκαν... 

Δε λέω ότι δε θα το αγαπούσαν, αλλά το έβλεπαν τελείως ωμά... 

Η μητέρα μου μού είχε πει να κάνω ό,τι θέλω εγώ αν και είχε και μερικές φοβίες για το μέλλον...

Ωστόσο δε φαντάζεσαι πόση απίστευτη ηρεμία είχα που δεν τους είχα πάνω από το κεφάλι μου να με πιπιλάνε....

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Απλά ξέρω (δυστυχώς, από πρώτο χέρι) ότι μια στις 4 αν όχι μια στις 2 αποβάλει. Γι' αυτό δεν άφησα τον εαυτό μου να παρςσυρθεί... 

Την προηγούμενη φορά που ήμουν έγκυος είχε γίνει αντάρα στο σπίτι μου!!! Ο πατέρας μου να σκέφτεται μόνο το οικονομικό, μιας και είμαστε και οι 2 μας φοιτητές, ενώ ο αδερφός μου άρχισε ένα παραλήρημα του τύπου ότι τον κάνω ρεζίλι στον κόσμο επειδή είμαι 21 χρονών... Και άρχισε να φωνάζει, να ωρύεται και να μην ακούει τίποτα! Ο πατέρας μου μπορεί να μη φώναζε, αλλά επέμενε στο να το ρίξουμε και το έβλεπε απλά σαν ένα πρόβλημα το οποίο αν το βγάζαμε από τη μέση δε θα μας επηρεάσει καθόλου!!! Ενώ αν το κρατήσουμε, κάποια στιγμή θα χωρίσουμε γιατί είμαστε και οι δυο μικροί... 

Αφού και εγώ και το αγόρι μου, όταν παλινδρόμησε, πιστεύαμε ότι ανακουφίστηκαν... 

Δε λέω ότι δε θα το αγαπούσαν, αλλά το έβλεπαν τελείως ωμά... 

Η μητέρα μου μού είχε πει να κάνω ό,τι θέλω εγώ αν και είχε και μερικές φοβίες για το μέλλον...

Ωστόσο δε φαντάζεσαι πόση απίστευτη ηρεμία είχα που δεν τους είχα πάνω από το κεφάλι μου να με πιπιλάνε....

Καλά μόνο ρεζίλι δεν θα γινοταν σε ένα τόσο ευχάριστο γγεγονός . Όσο για τους γονείς πάντα έχουν τις ανησυχίες τους όταν προκειται για μικρές ηλικίες .. Αλλά είναι δώρο θεού και είναι κρίμα να κάνεις άμβλωση (μιλάω για ηλικίες πάνω από 20) λίγο μ τ στηριξη από τ μεριά των γονέων λίγο εσείς θα τ κατεφέρετε μια χαρά!  Σ ευχομαι κλ τελειομηνη εγκυμοσυνη και με έναν πόνο!  

Link to comment
Share on other sites

Το χε καταλαβει γιατι λιγο μετα που εμεινα εγκυος (δεν ειχα κανει τεστ ακομα) ζητησα να φαω μπριζολα μοσχαρισια ενω το πιο "βαρυ" που ετρωγα κανονικα ηταν γαλοπουλα βραστη...:-D:-D:-D Αλλα μετα πηρα ενα τεστ, το εκανα βγηκε θετικο και τον πηρα επιτοπου τηλεφωνο και του ειπα "αντε, θα γινεις και μπαμπας!!!" Χεσ@@κε απ τη χαρα του εννοειται αλλα το περιμενε...☺☺☺

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...