Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγγειοκινητική ρινίτιδα Ρινίτιδα εγκυμοσύνης βουλωμένη μύτη


Recommended Posts

Ως πασχουσα πολλα χρονια εχω παρει ντοκτορα στο θεμα αγγειοκινητικη ρινιτιδα. Το λοιπον τα συμπτωματα ειναι σχεδον ιδια με την αλλεργικη ρινιτιδα. Στην εγγυμοσυνη λογο της αλλαγης που συμβαινεις στο σωμα με το αιμα και τα αγγεια μας ειναι σχετικα λογικο να εμφανιστει. Η αντιμετωπιση ειδικα για την περιοδο της εγκυμοσυνης που δεν μπορουμε να παρουμε φαρμακα ειναι ρινικοι διαστολεις και περιορισμος των θερμοκρασιακων μεταβολων. Δλδ η αγγ.ρινιτιδα καπως ενεργοποιειται οταν αλλαζουμε αποτομα θερμοκρασια περιβαλλοντως. Π.χ. Το πλυσιμο του προσωπου με κρυο νερο το πρωι ή απο την ζεστη του δρομου στον εντονο κλιματισμο καποιου χωρου κτλ.

Κατι που επισης βοηθαει εκτος απο τους διαστολεις ειναι η ζεστη καθως χαλαρψνουν τα αγγεια και παυει το συνεχες φτερνισμα και οι αισθηση μπουκωματος υποχωρει.

Ρινικοι διαστολεις υπαρχουν εξωτερικοι αυτοκολλητοι και εσωτερικοι μεταλλικοι οι οποιοι ειναι ομως ακριβοι και ειναι για χρονια πασχοντες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια μου! Υποφέρω τοςο πολυ απο το μπούκωμα και δακρυα που ουφ δε μου κανει τιποτα ο ορός! Φοβαμαι λιγακι για σπρέι! Αλλα μαλλον δε το γλιτώνω! Δε κοιμάμαι καθολου και το ζουζουνι κλωτσάει ασταμάτητα 22 εβδομαδων μολις!! Τ:roll: Αλλη λύση δεν εχω.. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γεια σας κορίτσια μου! Υποφέρω τοςο πολυ απο το μπούκωμα και δακρυα που ουφ δε μου κανει τιποτα ο ορός! Φοβαμαι λιγακι για σπρέι! Αλλα μαλλον δε το γλιτώνω! Δε κοιμάμαι καθολου και το ζουζουνι κλωτσάει ασταμάτητα 22 εβδομαδων μολις!! Τ:roll: Αλλη λύση δεν εχω.. :(

 

Έτσι ήμουν κ εγώ τους δύο τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης μου στπ δεύτερο παιδάκι..είχα τρελαθεί κ αρχικά έβαζα ένα σπρεί που μου σύστησε ένας φαρμακοποιός κ πραγματικά με βοήθησε πάραπολύ τον πρώτο ενα μήνα. Bio Nowzen λέγεται κ είναι φυτικό με υαλουρονικό οξύ, αλόη, ευκαλυπτο κ.α. κ μπορείς να το χρησιμοποιείς για όσες μέρες θέλεις. Μετά όμως μου χειροτέρεψε κ αυτό δεν με βοηθούσε. Είχα δοκιμασει κ τις φρικτές πλύσεις με φυσιολογικό κ φυσιομέρ αλλα δεν βοηθούσαν. ο γυναικολογος μου συστησε το nazonex αλλά αυτό θέλει μέρες για να δράσει κ για κάμποσες μέρες έβαζα nazonex, otrivin k το φυτικό κ ήμουν ήρεμη αλλά μερικές μέρες δεν με πιάνανε ουτε αυτά κ είχα φρικάρει κ τότε ο γιατρος μου μου ειπε να κάνω δύο ενέσεις celestone chronodose(κορτιζονη) οι οποίες έγιναν στην 37η εβδομαδα κ δεν είδα μεγάλη αλλάγη, ίσως λίγο καλύτερα, κ στην 38η εβδομαδα γέννησα. Τώρα εχουν περασει δύο εβδομάδες απο τον τοκετό κ ακόμα έχω ρινίτιδα αλλά πιο ήπια καθώς θηλάζω κ το παλεύω πάλι με το φυτικό που σου έγραψα. Δοκίμασέ το κ υπομονή! Εύχομαι να σου φύγει σύντομα κ με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπερα κοριτσια! Ειμαι νεα εδω, καθως και νεα εγκυουλα 18 εβδομαδων.Το προβλημα μου ξεκινησε στην 14η εβδομαδων οταν ξαφνικα ξυπνησα με βουλωμενη μυτη και επαθα αμεσως κριση πανικου στη θυμηση του 2018 οταν ταλαιπωρηθηκα με οξεια ιγμοριτιδα μηνες ατελειωτους και νοσηλεια στο νοσοκομειο.Το μονο που με ανακουφιζε τοτε και κοιμομουν ηταν το dexarhinaspray απο το οποιο ειχα εθιστει.Ηταν μια πολυ δυσκολη περιοδος και τωρα που δεν υποχωρει η βουλωμενη μυτη υποφερω απο φοβιες οτι θα ξυπνησω βουλωμενη ή ακομη χειροτερα οτι δε θα μπορεσω να κοιμηθω καθολου.Και ειμαι με φαρμακευτικη αγωγη απο ιατρο γιατι μετα απο την κριση πανικου στη 14η εβδομαδα εκανα να κοιμηθω 10 ολοκληρες μερες.Ημουν διαρκως ορθια και περα δοθε, ουτε ναρκωτικα να ειχα παρει..Φοβομουν να πιω νερο, να φαω, να κανω μπανιο απο φοβο μην "πνιγω"..Δεν αντεχα τη συννεφια ή το σκοταδι της νυχτας..Δεν μπορουσα να φαω τιποτα- ανορεξια στο φουλ και εχανα βαρος.. Τωρα τα συμπτωματα ειναι πιο ηπια ή μαλλον πιο αραια- με την εννοια οχι ολα μαζι και συνεχεια αλλα δεν εχουν υποχωρησει ικανοποιητικα ωστε να μπορω να ζω ηρεμα και να εστιαζω στο μωρακι μου ή σε αλλα ομορφα πραγματα στη ζωη..Ακομη νιωθω καποιες φορες οτι χανω τον ελεγχο του εαυτου μου και φοβαμαι και πολυ τι θα γινει στο μελλον και ποτε και αν θα ξεφορτωθω αυτο το πραγμα...Εχει νιωσει καμια μανουλα ή νιωθει καμια εγκυουλα κατι αντιστοιχο; Ευχαριστω για την υποστηριξη σας , εχω αναγκη να ακουσω πως αντιμετωπιζουν αλλες γυναικες την ρινιτιδα των εγκυων ή διαταραχες αγχους γιατι για την ωρα νιωθω μονη..Ευχαριστω κοριτσια❣

Link to comment
Share on other sites

δείτε και εδώ  

 

 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/3/2022 at 11:21 ΜΜ, Alikakii είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Ειμαι νεα εδω, καθως και νεα εγκυουλα 18 εβδομαδων.Το προβλημα μου ξεκινησε στην 14η εβδομαδων οταν ξαφνικα ξυπνησα με βουλωμενη μυτη και επαθα αμεσως κριση πανικου στη θυμηση του 2018 οταν ταλαιπωρηθηκα με οξεια ιγμοριτιδα μηνες ατελειωτους και νοσηλεια στο νοσοκομειο.Το μονο που με ανακουφιζε τοτε και κοιμομουν ηταν το dexarhinaspray απο το οποιο ειχα εθιστει.Ηταν μια πολυ δυσκολη περιοδος και τωρα που δεν υποχωρει η βουλωμενη μυτη υποφερω απο φοβιες οτι θα ξυπνησω βουλωμενη ή ακομη χειροτερα οτι δε θα μπορεσω να κοιμηθω καθολου.Και ειμαι με φαρμακευτικη αγωγη απο ιατρο γιατι μετα απο την κριση πανικου στη 14η εβδομαδα εκανα να κοιμηθω 10 ολοκληρες μερες.Ημουν διαρκως ορθια και περα δοθε, ουτε ναρκωτικα να ειχα παρει..Φοβομουν να πιω νερο, να φαω, να κανω μπανιο απο φοβο μην "πνιγω"..Δεν αντεχα τη συννεφια ή το σκοταδι της νυχτας..Δεν μπορουσα να φαω τιποτα- ανορεξια στο φουλ και εχανα βαρος.. Τωρα τα συμπτωματα ειναι πιο ηπια ή μαλλον πιο αραια- με την εννοια οχι ολα μαζι και συνεχεια αλλα δεν εχουν υποχωρησει ικανοποιητικα ωστε να μπορω να ζω ηρεμα και να εστιαζω στο μωρακι μου ή σε αλλα ομορφα πραγματα στη ζωη..Ακομη νιωθω καποιες φορες οτι χανω τον ελεγχο του εαυτου μου και φοβαμαι και πολυ τι θα γινει στο μελλον και ποτε και αν θα ξεφορτωθω αυτο το πραγμα...Εχει νιωσει καμια μανουλα ή νιωθει καμια εγκυουλα κατι αντιστοιχο; Ευχαριστω για την υποστηριξη σας , εχω αναγκη να ακουσω πως αντιμετωπιζουν αλλες γυναικες την ρινιτιδα των εγκυων ή διαταραχες αγχους γιατι για την ωρα νιωθω μονη..Ευχαριστω κοριτσια❣

Κορίτσι μου κατάθλιψη και κρίσεις πανικού, αγχωδη διαταραχή, αντιμετώπιζα σε όλη την εγκυμοσύνη. Είναι πολύ αγχωτική περιοδος . Είχα κάνει συνεδρίες. Αυτό που βοήθησε είναι να καταλαβαίνω ότι είναι πολύ συχνό, ακόμα και η αλλαγή των ορμονών προκαλεί άγχος σε πάρα πολλές γυναίκες..Και η σκέψη ότι δεν κάνω κακό στο μωρό, κάνω κακό μόνο στον εαυτό μου που τον ταλαιπωρω. Βουλωμενη μύτη είχα αλλά δε με βοήθησε κάτι γιατί δεν έπαιρνα και κάτι , μόνο φυσικό όρο, δε ξεβουλωνε ποτέ, ωστόσο δεν ήταν αυτό που μου προκαλούσε το άγχος. Τι να πω κουράγιο θα περάσει και αυτό. Επικεντρωσου στο μωράκι σου που θα έρθει, επικεντρωσου στην καθημερινότητα σου, κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν, βλέπε ανθρώπους που σε κάνουν χαρούμενη. Αν συνεχίζουν οι κρίσεις πανικού δες ψυχολόγο,οφείλεις στον εαυτό σου να έχει ποιότητα ζωής

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!  :) Είμαι στην 8η βδομάδα εγκυμοσύνης και έχω τρελαθεί με την αλλεργική ρινίτιδα. Το πρόβλημα μου είναι χρόνιο και το αντιμετώπιζα με xozal. Μόλις όμως έμαθα για την εγκυμοσύνη τα σταμάτησα. Ο γυναικολόγος με συμβούλεψε να επισκεφθώ αλλεργιολογο. Αυτός με τη σειρά του μου είπε ότι το xozal καλό θα ήταν να το αποφύγω γιατί δεν υπάρχουν αρκετές μελέτες για την ασφάλεια των αντισταμινικων στην κύηση. Μου έδωσε σπρέι για τη μύτη και πλύσεις με φυσιολογικό ορό.. όμως δεν μου κάνουν τίποτα. Όλη μέρα φτέρνισμα και καταρροή.. δεν μπορώ να σταθώ πουθενά! Είχε κάποια ανάλογη εμπειρία με αλλεργίες στο πρώτο τρίμηνο και πως το αντιμετωπίσατε; Συνέχισε κάποια από εσάς με τη παρότρυνση του γιατρού της τη χρήση αντισταμινικων; Γιατί δεν νομίζω να μπορεί να με βοηθήσει κάτι άλλο πέρα από τα αντισταμινικα! Έχω ειλικρινά απελπιστει! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...