Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγγειοκινητική ρινίτιδα Ρινίτιδα εγκυμοσύνης βουλωμένη μύτη


Recommended Posts

και γω κοριτσια σαν πρωτο συμπτωμα εγκυμοσυνης ειχα ρινιτιδα και μπουκωμα.Σε σημειο να μην μπορω να κοιμηθω καθολου την νυχτα. ακομα και οι εξετασεις αιματος ειχαν δειξει αναβασμενα ηωσινωφιλα, λογω αλλεργιας. βεβαια εχω ιστορικο ρινιτιδας χρονια, αλλα το παλευα οταν με επιανε με αντιισταμινικα. στην εγκυμοσυνη, το μονο που μου επετρεψε ο γιατρος σε συνεργασια με τον ωρυλα μου ηταν το pulmicort ή το nazonex.και τα δυο σπρευ για την μυτη. Σωθηκα κυριολεκτικα. όλα αυτα μεχρι τον 4ο μηνα, μετα υποχωρησε η ρινιτιδα.

Φιλια σε ολες!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε βοήθησε το pulmicort? Κι εμένα αυτό μου προτεινε ο γυναικολόγος, αλλά δε με ανακουφιζει, αφού δεν είναι αποσυμφορητικό, είναι για θεραπεία διαρκείας. Άσε που έχει κορτιζόνη και λέω να το αποφύγω αφού μπορώ... Αλλεργική ρινίτιδα έχω απ' όσο θυμάμαι τον εαυτό μου....

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα το nazonex. η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι αποσυμφορητικα, αλλα κανουν δουλεια οταν η αλλεργια ειναι σε εξαρση. για ξεμπουκωμα μου ειχε πει να βαζω καπου καπου οτριβιν για βρεφη.

και γω μια ζωη ρινιτιδα, κορτιζονουχα σπρευ και αντιισταμινικα. Αστα. παντως, με διαβεβαιωσαν οι γιατροι οτι με τα σπρευ δεν θα υπαρξει προβλημα για το μωρο. μονο αν ηταν κορτιζονη σε χαπι ή κατι αλλο.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Ήθελα απλά να σας ενημερώσω ότι τώρα που είμαι στον 4ο μήνα μειώθηκαν αισθητά τα φτερνίσματα. Τουλάχιστον τα βράδυα μπορώ και κοιμάμαι. Κυρίως τα έχω την ημέρα. Αφού στη δουλειά με πήραν πρέφα για τα συχνά μου φτερνίσματα και με πειράζουν!!Τώρα τί να πώ..Δεν ξέρω..Πού να χειμωνιάσει κι όλας, τί έχει να γίνει με τα φτερνίσματα! Εκτός αν αρχίσουν σιγά σιγά και μειώνονται! Δεν ξέρω, εδώ είμαστε για να σας πω..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 4 months later...

http://www3.interscience.wiley.com/journal/121634066/abstract?CRETRY=1&SRETRY=0

 

 

Nettle extract (Urtica dioica) affects key receptors and enzymes associated with allergic rhinitis

 

 

εγω εχω μη αλλεργικη ρινιτιδα (αγγειοκινητική όπως εγραψα σε αλλο ποστ , και δουλευει με τον ίδιο τρόπο)

(Το τσάι τσουκνίδας. ) υπάρχει στα καταστήματα με βιολογικά προιόντα.

 

είναι ιδανική εναλλακτική για όταν μια γυναίκα είναι έγκυος, και δεν μπορεί να πάρει αυτο = το pulmicort

 

ρωτήστε πάντα τον γιατρό σας πρίν, καθως δεν ενδείκνυται το τσαι τσουκνίδας για μακρόχρονη χρήση αν θυμαμαι καλά και θέλει περιορισμούς. είναι πάντως καλύτερα απο κάποιο χημικό φάρμακο.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

και μπουκωμα και φτερνισμα και ψιλοαιμορραγιες στη μυτη ...και επεμενα στη μανα μου οτι ειναι συμπτωμα εγκυμοσυνης και αυτη γελαγε :lol::lol: τελικα μου το επιβεβαιωσε ο γιατρος ..βεβαια ειναι λεγχομενο ακομα σε εμενα ..δεν εχω χρειαστει να παρω κατι

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το τόπικ και διαπίστωσα ότι κι εγώ έχω καθημερινά αρκετά φτερνίσματα και μπουκώματα στη μύτη κατά διαστήματα.

Το μπούκωμα, το παθαίνω συνήθως βράδυ.

Αλλά ούτε που το είχα φανταστεί ότι είναι από την εγκυμοσύνη όλο αυτό! :roll::roll:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα κι εγω να δω ποιο ειναι το τρελο συμπτωμα.. :o

Και στις δυο προηγουμενες εγκυμοσυνες μου ειχα πολυ μπουκωμα, φτερνισμα και ενιοτε ελαφρια αιμορραγια απο τη μυτη. Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι ολα φυσιολογικα και να μην ασχολουμαι και με αυτο.

Και τωρα τα ιδια ειμαι. Ψυχραιμια.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιτέλους βρήκα οτι δεν έχω κρύωμα!

Είναι σύμπτωμα εγκυμοσύνης!

Εδώ και 3 βδομάδες τρέχει η μύτη μου, και τα αυτιά μου είναι τελείως βουλωμένα! Ολη μέρα...

Αφού έλεγα να πάω σε ΩΡΛ για να μου δώσει κάτι για το ''κρύωμα''. Αλλά απο οτι φαίνεται τελικά ειναι απο το μωρουλινάκι...

Απίστευτο, ειδικά αυτό με τα αυτιά είναι λες και έχω ανέβει υψόμετρο ή στο αεροπλάνο! :D

Link to comment
Share on other sites

΄Επαθα ρινίτιδα εγκυμοσύνης στον γιο μου, μετά τον τοκετό το γύρισε σε αλλεργική ρινίτιδα και τώρα έχει χειροτερέψει πάρα πολύ. Δε μπορώ ν΄αναπνεύσω, έχω πολύ δυνατα φταρνίσματα και δυστυχώς έχω δοκιμάσει τα πάντα, αλλά μόνο το dexa rhina βοηθάει για να μπορώ να κοιμάμαι τουλάχιστον τα βράδια. Είναι τρομερό να ζορίζεσαι ν΄αναπνεύσεις 3 χρόνια σχεδόν τώρα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όντας εκπαιδευτικός στην πρωτοβάθμια είχα συνηθίσει κάθε Οκτώβρη-Νοέμβρη να κολλάω από τα μαθητούδια μου ένα συναχάκι με καταρροή και μπούκωμα κι ως εκ τούτου να κλείνω ένα καθιερωμένο φθινοπωρινό ραντεβού στον ωτορινολαρυγγολόγο μου που μου συνταγογραφούσε κάτι απλό (ρινικά σπρέυ, ή σιποράκια) για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων, που συνηθως υποχωρούσαν άμεσα. Φέτος αυτή η εποχή συνέπεσε με τις πρώτες εβδομάδες κυήσεως και ο γιατρός μου μου συνέστησε μόνο το φισιονερ φόρτε για την απόφραξη της μύτης καθώς κανένα άλλο ρινικό σπρέυ δεν είναι αναλόγως αθώο στη σύσταση, το οποίο μου είπε ότι μπορώ να το χρησιμοποιώ καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μιας και η ρινίτιδα αυτή ίσως με ακολουθούσε για 9 μήνες! τώρα που μπαίνω στο μήνα μου τα συμπτώματα του βουλώματος και των συχνών φτερνισμάτων έχουν κρατήσει στην ίδια ένταση για όλο το προηγούμενο διάστημα, αλλά έχω αντικαταστήσει το φισιονερ με απλό ορό που με μια συριγγούλα κάνω πλύσεις τα πρωινά (είναι λίγο μπλιαξ η διαδικασία, αλλά τουλάχιστον νιώθω ότι εξοικονομώ ευκολότερες αναπνοές...) Για όσες από εσάς έχετε και στενό διάφραγμα στη μύτη, σας συμπάσχω γιατί ξέρω πως είναι να νιώθεις μονίμως ότι παίρνεις λειψό αέρα απότι χρειάζεσαι... Εύχομαι καλό υπόλοιπο και καλή λευτεριά σε όλες!!!

8hyMp2.pngyXkPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ φτερνίζομαι πιο συχνά από ότι πριν μείνω έγκυος και το είχα σχολιάσει στον άντρα μου. Όντως λοιπόν οφείλεται στην εγκυμοσύνη,ε; Μα γιατί δεν έχω καμιά αλλεργία και φτερνιζόμουν μόνο αν κοιτούσα τον ήλιο ή άλλαζα απότομα θερμοκρασία ενώ τώρα φτερνίζομαι σχεδόν 1 φορά την ημέρα χωρίς λόγο. Η μύτη μου μετά τον 2ο μήνα άρχισε να στεγνώνει και να μπουκώνει αλλά με τακτικό φύσημα προσπαθώ να την κρατάω ανοιχτή μιας και ήξερα από την αρχή ότι είναι σύμπτωμα αφού το είχα διαβάσει πριν το πάθω. Καλή συνέχεια σε όλες σας και ανώδυνα φτερνίσματα μας εύχομαι!

39of6754xr8myz8h.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, κι εγώ τα ίδια ακριβώς συμπτώματα και στις δύο εγκυμοσύνες είχα. Πολύ μπούκωμα, ξηρασία, φυσούσα τη μύτη και δεν έβγαζε τίποτα. Δυσκολευόμουν τρομερά να κοιμηθώ το βράδυ καθώς αναπνέω μόνο από τη μύτη. Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν το συνηδειτοποίησα αλλά στη δεύτερη, κατάλαβα ότι είμαι έγκυος απ' αυτό και μόνο πρίν τις 4 εβδομάδες κύησης.!!

Το μεγαλύτερο δώρο του Θεού, είναι τα παιδιά !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα ματωνει η μυτη μου ...τους πρωτους μηνες βεβαια περισσοτερο ...τωρα τον τελευταιο μηνα , ισως και λογω ανοιξης , σφυριζω-ροχαλιζω στον υπνο μου ...χωρις να εχω κατρροη η μυτη μου ειναι κλειστη...και χειροτερευει το βραδυ ..το παλευω με φυσιολογικο ορο , αλλα με αηδιαζει λιγακι η διαδικασια

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αχ, εγώ έχω ρινίτιδα-μπούκωμα εδώ και βδομάδες με αποτέλεσμα να μαζευτεί υγρό στο αυτί μου και να έχω μισοκουφαθεί.

Ο ωρλ μου είπε να πάρω pulmicort και μάλλον θα μου δώσει και αντιβίωση, ενώ έπεται παρακέντηση στο αυτί μου.

Τρέμω στη σκέψη να πάρω φάρμακα!!!Είμαι στον 4ο μήνα.

Καμία με εμπειρία με φάρμακα;;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Μη μου λες τέτοια γιατί και μένα με τρώνε τ' αφτιά μου!

Τώρα τελευταία, 10 μέρες περίπου έχω κι εγώ συνάχι. Νόμιζα πως είναι από την αλλεργία μου στην ελιά αλλά όπως βλέπω είναι σύμπτωμα εγκυμοσύνης. Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο: εμένα κλείνει και η φωνή μου όποτε έχω συνάχι και διάβασα ότι η βραχνάδα στη φωνή συνοδεύει συχνά την αλλεργική ρινίτιδα. Έχει κπ από σας κάτι τέτοιο;

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Μηπως καμια κοπελα παιζει το ματι της ? δεν ξερω βρε κοριτσια αλλα απο τοτε που εμεινα εγκυος παιζει το ενα μου ματι .

Φτερνισματα ειχα και εγω στην αρχη και ηταν τοσο δυνατα που ειχα φοβηθει .Τωρα μου εχει μεινει ενα ψιλομπουκοματακι αλλα οχι υπερβολικα πραγματα

Μωρο μου ηρθες για να μου αλλαξεις την ζωη.Σ αγαπω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

το να βουλωνουν τα αυτια κατα διαστηματα στην διαρκεια της μερας εχει να κανει με την εγκυμοσυνη; ειμαι 3 μηνων.... ας μου απαντησει καποιος γιατο ανησυχω μηπως εχω υπερταση.... :(

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ξηροτητα στη μυτη, χαζοαιμορραγιες ..φταρνισμα ....φυσιολογικα στην εγκυμοσυνη κατα το γιατρο μου ..

τωρα για τα αυτια , δε μου εχει τυχει ..ουτε το εχω ξανακουσει

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...