Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο γιος μου ειναι 41 ημερων ρωτησα τον παιδιατρο αν πρεπει να κανω κατι με το πετσακι(ηξερα λογω μαμας μου) κ μου ειπε να μη το πειραξω..αλλα απο οτι βλεπω εδω μεσα κ απο αλλους που ακουω το μασαζακι στο πετσακι το ξεκινανε αμεσως εμενα γιατι μου ειπε να μην το πειραξω??να ανησυχω πρεπει η δεν πρεπει εχω μπερδευτει

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια να ξερατε πως σας συμπονω.....ο γιος μου γενηθηκε με φιμωση,δεν φαινοταν καθολου η βαλανος,ακομα κ τοτε που του εκανα κ εγω μαλαξεις. οι περισσοτεροι γιατροι μου ελεγαν να μην το πειραξω καθολου μεχρι 1.5 χρονων.τελικα του κατεβασε ο γιατρος το πετσακι με ξυλοκαινη....το παιδι πονεσε πολυ.....παρα πολυ για λιγες μερες .....κ ραγαδες εκανε αλλα δεν ετρεξε αιμα.του εβαζα κ εγω την αληφουλα μετα,αλλα...ΠΡΟΣΟΧΗ....δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να σταματησεις να του κανει η μαμα ''ασκησουλες''[ετσι τις λεμε τωρα]σε καθε αλλαγη πανας,γιατι κλεινει πολυ γρηγορα,κ αυτο μεχρι τα 4,παρολο που βλεπει οτι το παιδι δεν θελει.!!!!! εγω επεμεινα πολυ γιατι δεν ηθελα να του κανω χειρουργειο,να μπω δηλαδη σε μεγαλυτερη ταλαιπωρια για ολους!!!!μεγαλωνοντας το παιδι αρχισε σιγα σιγα κ εκανε τις ''ασκησουλες μονο του, μεχρι τωρα που δεν εχει κλεισει ακομα τα 4. ολα πηγαν καλα χαρη στην επιμονη μου,αλλα επρεπε να κανω πετρα την καρδια μου ,στους πονους του μικρου κ να συνεχισω........η γνωμη μου????? πριν σας πει ο οποιοσδηποτε γιατρος για χειρουργειο,ψαξτε το......παρτε κ αλλες γνωμες παιδιατρων γιατι συνηθως δεν συμπιπτουν οι γνωμες τους κ μπορει να ταλαιπωρισετε αδικα το παιδακι σας..........

[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb5m.lilypie.com/wzkxp3.png[/IMG][/URL][URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lbym.lilypie.com/Y21Rp3.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ο γιος μου ειναι σχεδον 2 μηνων(σε 4 μερες δηλ.) ρωτησα τον παιδιατρο αν πρεπει να κανω κατι με το πετσακι(ηξερα λογω μαμας μου) κ μου ειπε να μη το πειραξω..αλλα απο οτι βλεπω εδω μεσα κ απο αλλους που ακουω το μασαζακι στο πετσακι το ξεκινανε αμεσως εμενα γιατι μου ειπε να μην το πειραξω??να ανησυχω πρεπει η δεν πρεπει εχω μπερδευτει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ :

πουλάκι αγοριών/φίμωση

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19748

Φιμωση

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=82614

Ξερετε καλο γιατρο- νοσοκομειο για περιτομη? (παιδοχειρουργος για φιμωση)

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=53898

ΦΙΜΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΕΣ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΕΙΣ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=73906

Φίμωση (αγόρια)

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=64893

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι βρε κοριτσια? Και του δικου μου δεν κατεβαινε το πετσακι αρχικα παρα μονο λιγο.

Η παιδιατρος μου συνεστησε κι εμενα την fusicort και μασαζακι στο μπανιο. Το εκανα χωρις να δω καμια ιδιαιτερη διαφορα κι ετσι το αφησα. Στα 2 η γιατρος μου ξαναειπε να το κανω αλλα ο μικρος δεν ηθελε με τιποτα! Κλαμα, φωνες...καταλαβαινω οτι δεν ποναγε, απλα δεν ηθελε να τον πιανω. Ενιωθα σαν να το βιαζω το παιδι!

Οποτε το αφησα, δεν του κανω τιποτα.

Μεχρι τωρα δεν ειχε κανενα προβλημα, το πετσακι εχει κατεβει αλλα οχι εντελως, απο την μια πλευρα ειναι κολλημενο.

Το σκεπτικο μου ειναι οτι απο το να ταλαιπωρω το παιδι για μηνες, ειδικα σε μια περιοχη που υποτιθεται του μαθαινω οτι ειναι δικη του και κανεις δεν την πιανει, προτιμω αν χρειαστει τελικα να του κανω μια επεμβαση αργοτερα και να τελειωνουμε. Ειναι μεγαλη βλακεια αυτο που λεω? Ειναι χειροτερο?

Link to comment
Share on other sites

Γκουντυ συμφωνω με εσενα και αυτο κανω.....Οσο δεν με αφηνε δεν τον ακουμπουσα...απλα τον παροτρυνα να το κανει λιγο λιγο μονος του. Ο μεγαλος γυρω στα 6 ηταν κομπλε! Μεχρι κατω. Ο μικρος ειναι σχεδον 5 και ακομη δεν ειναι εντελως κατω...αλλα θα παει και εκεινου...γιατι να τα ταλαιπωρουμε??

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι βρε κοριτσια? Και του δικου μου δεν κατεβαινε το πετσακι αρχικα παρα μονο λιγο.

Η παιδιατρος μου συνεστησε κι εμενα την fusicort και μασαζακι στο μπανιο. Το εκανα χωρις να δω καμια ιδιαιτερη διαφορα κι ετσι το αφησα. Στα 2 η γιατρος μου ξαναειπε να το κανω αλλα ο μικρος δεν ηθελε με τιποτα! Κλαμα, φωνες...καταλαβαινω οτι δεν ποναγε, απλα δεν ηθελε να τον πιανω. Ενιωθα σαν να το βιαζω το παιδι!

Οποτε το αφησα, δεν του κανω τιποτα.

Μεχρι τωρα δεν ειχε κανενα προβλημα, το πετσακι εχει κατεβει αλλα οχι εντελως, απο την μια πλευρα ειναι κολλημενο.

Το σκεπτικο μου ειναι οτι απο το να ταλαιπωρω το παιδι για μηνες, ειδικα σε μια περιοχη που υποτιθεται του μαθαινω οτι ειναι δικη του και κανεις δεν την πιανει, προτιμω αν χρειαστει τελικα να του κανω μια επεμβαση αργοτερα και να τελειωνουμε. Ειναι μεγαλη βλακεια αυτο που λεω? Ειναι χειροτερο?

 

Ακριβώς αυτες ηταν και οι αντιδράσεις του δικου μου και ακριβώς αυτες ειναι οι σκεψεις μου. Δεν μπορω - 5 ετων παιδί - να τον αναγκαζω 2 φορες την ημέρα με αυτη την ιστορία με την fucicort. Πιστευω οτι θα κανει κακους συσχετισμους με αυτη την περιοχη. Εχω δει βελτίωση απο μόνο του και εχω μια κρυφη ελπίδα οτι σε λίγο δεν θα εχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ok με αυτα που δαιβαζω εχω φρικαρει!

Καλα βρε κοριτσια γιατι αφηνετε τους γιατρους και σας τραυματιζουν τα παιδια σας; Τόσο εμπιστοσυνη πια τους εχετε;

Και οχι δεν το δεχομαι στις μέρες μας με τοση ενημέρωση κυριως από το διαδυκτιο, να τους αφηνουμε να κανουν οτι θελουν. Με την παραμικρη αμφιβολια να ζητατε και δευτερη γνωμη.!

τεσπα , ο γιος μου με οδηγιες της παιδιατρου απο μωρο κατεβαζα λιγο λιγο το πετσακι και το επλενα και ειχα χρησιμοποιησει και μια πο τις αλοιφες που αναφερθηκαν πιο πάνω. Στην αρχη σε καθε αλλαγη πανας και μετα σε καθε μπανιο. Είχε κατεβει σιγα σιγα μεχρι το κεφαλακι. Τωρα που εδω και τρια χρονια κάνει μπανιο μόνος του , στην αρχη τον εμαθα εγω να το πλενει(σε καθε μπανιο) και αργοτερα ασχοληθηκε ο συζυγος. Προσφατα το κατεβασε κι αλλο.

Ο γιος μου ειναι 9 χρονων και απο οσο διαβαζω στις διαφορες βιβλιογραφιες, αυτη ειναι και η φυσιολογικη εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα σε όλες και όλους.

 

Πολύ καλό θέμα και μπράβο στο parents.gr που το έβαλε ψηλά για να το διαβάζουμε και να πληροφορούμαστε.

 

Εμάς ο δικός μας παιδίατρος μας έλεγε "δεν το πειράζουμε". Το κοίταζε αυτός όταν πηγαίναμε και είχε ύφος "εντάξει". Απορούσα γιατί ήταν "εντάξει" ενώ έβλεπα μια φίμωση. Τώρα που διάβασα εδώ τις επιστημονικές πληροφορίες του κ. Μαρινόπουλου το κατάλαβα.

 

Όμως κάποια στιγμή όταν ήταν περίπου ενάμιση έτους, να ο ένας φίλος να λέει "πρέπει να κατεβάζεις το πετσάκι", να ο άλλος να λέει "τι, δεν το κατεβάζεις; πρέπει να το κατεβάζεις", δώστου άλλος να λέει στη γυναίκα μου "πρέπει να το κατεβάζεις και δεν μπορείς να το κάνεις εσύ να πεις τον άντρα σου", είπα να ξεκινήσω να το κατεβάζω στο μπάνιο.

 

Το παιδί αντιδρούσε όλο και περισσότερο, τον ενοχλούσε αυτή η κίνηση. Σιγά σιγά άρχισε να έχει μια άρνηση να τον πλησιάζω στην περιοχή εκείνη.

 

Μετά άρχισα να βλέπω σιγά σιγά έναν ερεθσμό στο μπροστά σημείο του πέους (στην πόσθη, δηλ. το δέρμα, όχι στην βάλανο) και φοβήθηκα μήπως ήταν κάτι που έκανα εγώ. Σκέφτηκα επίσης ότι, αφού ουρεί κανονικά, ποιος ο λόγος να ταλαιπωρούμαστε τώρα με αυτό και να ενοχλούμε και τον παιδί; Ας εμπιστευτώ τον παιδίατρο. Λίγο μετά ο ερεθισμός εξαφανίστηκε και έκτοτε δεν ξαναασχολήθηκα.

 

Τώρα που διάβασα με λεπτομέρεια όλο το θέμα, ομολογώ ότι ξεαγχώθηκα. Δεν ξέρω τι γίνεται και πότε θα ανοίξει η πόσθη του παιδιού, αλλά ξέρω ότι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα μέχρι τα πέντε, αν δεν εμφανίσει κάποιο πρόβλημα.

 

Διαβάζοντας το θέμα σκέφθηκα δύο πράγματα. Το ένα είναι ότι η φύση τα κανόνισε έτσι ώστε ο άνθρωπος να μεγαλώνει χωρίς να χρειάζεται ειδικά φροντίδα για πράγματα που δεν τον καθοδηγεί το ένστικτό του. Για την περίοδο της γυναίκας, το ένστικτο την καθοδηγεί ότι εκεί χρειάζεται κάποια φροντίδα, προστασία-καθαριότητα κλπ. Για την πόσθη του άνδρα, αυτό μήπως έχει τελικά την φυσιολογική του εξέλιξη χωρίς να χρειάζεται κάτι;

 

Είναι προφανές ότι η περιτομή ήταν γνωστή από τους αρχαίους χρόνους και πιθανόν να ήταν γνωστή ως επέμβαση σε περίπτωση φίμωσης. Αλλά ίσως ένας λόγος που οι Εβραίοι καθιέρωσαν την περιτομή ως θρησκευτικό κανόνα (αλλά με σαφείς βιοτικές προεκτάσεις) ήταν για να μην έχουν θέματα σε μεγαλύτερη ηλικία: Η βρεφική περίτομη γινόταν σε ηλικία οκτώ ημερών και το μωράκι μπορεί να έκλαιγε αλλά δεν του έμενε κανένα ψυχολογικό για αργότερα. Μετά το υιοθέτησαν και οι μουσουλμάνοι, αλλά οι Χριστιανοί το κατήργησαν ήδη από την εποχή του Αποστόλου Παύλου, ως ένδειξεη διαφοροποίησης από τον Ιουδαϊσμό.

 

Αν λοιπόν στις χριστιανικές κοινωνίες και στις λοιπές αρχαίες κοινωνίες πλην Εβραίων και Μουσουλμάνων το πράγμα εξελισσόταν για σχεδόν 2000 χρόνια χωρίς παιδιάτρους και χωρίς κανένας να πολυασχολείται, γιατί να πολυασχολούμαστε σήμερα;

 

Το δεύτερο που σκέφθηκα ήταν ότι έχουμε αναγάγει τους παιδιάτρους σε ρυθμιστές της ζωής μας και ρυθμιστές της ζωής των παιδιών μας, ενώ είναι εμφανείς οι αντιφάσεις τους. Βλέπουμε τον έναν να λέει με καμάρι "εμένα ο παιδίατρος μου είπε αυτό" και ο άλλος να απαντάει με το ίδιο καμάρι "εμένα ο παιδίατρος μου είπε το ακριβώς αντίθετο". Και δεν καταλαβαίνουμε ότι δεν δικαιολογείται ούτε στη μία ούτε στην άλλη περίπτωση το καμάρι: Ένας από τους δύο κάνει λάθος, ένας από τους δύο τα ξέρει λάθος ή πάντως τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο. Και ο παιδίατρος άνθρωπος είναι, η επιστήμη του είναι ανθρώπινη, άρα ατελής, οπότε προς τι η θεοποίηση του παιδιάτρου και η αναγωγή του σε ρυθμιστή της ζωής μας, όταν είναι εμφανές ότι πολλά μπορεί να μην τα ξέρει ή να μην τα ξέρει καλά;

 

Ο παιδίατρος είναι γιατρός, άρα πηγαίνουμε εκεί όταν είμαστε άρρωστοι ή όταν υπάρχει θέμα υγείας. Αν υπάρχει πρόβλημα με την πόσθη του παιδιού μας, πιστεύω ότι θα μας το δείξει η φύση, θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην ούρηση, κάποιος ερεθισμός, κάποιος πόνος. Πόσες περιπτώσεις μας περιγράφουν εδώ σε αυτό το θέμα μανούλες, τις οποίες τις καθοδήγησε λάθος ο παιδίατρος και δημιουργήθηκε πρόβλημα από την οδηγία του παιδίατρου. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα κομπογιαννίτης ή ότι δεν πρέπει να ξαναπάμε σε παιδίατρο, αλλά σημαίνει ότι πρέπει να τα βλέπουμε όλα στις σωστές του διαστάσεις και να μην ξεχνούμε και τη δική μας ευθύνη να ελέγξουμε με έναν άλλο παιδίατρο (όχι μόνοι μας) μια γνώμη που δεν μας φαίνεται και τόσο σωστή.

 

Αυτά και συγγνώμη για την πολυλογία, με ενθουσίασε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

τελικά, το πετσάκι παρέμεινε κολημμένο απο τη μία πλευρά (το είχε κατεβάσει η γιατρός 2 φορές στο ιατρείο και κάναμε όλη την αγωγή με flixotide, μασάζ και βαζελίνη) και επειδή η γιατρός είδε ότι το στόμιο δεν είχε και την σωστότερη θέση στη βάλανο (ήταν λίγο πιό πάνω από ότι θα έπρεπε αλλά ίσως να έφταιγε που το "τράβαγε" το πετσάκι), μας παρέπεμψε σε παιδοουρολόγο. με ρώτησε αν πήρα utrogestan στην εγκυμοσύνη (που πήρα για 2 βδομάδες) και αν το παιδί ουρεί στην ευθεία ή τα ούρα κάνουν καμπύλη (επειδή κατουρούσε με το πουλάκι κλειστό τα ούρα έφευγαν πλάγια αλλά όταν το άνοιγε ουρούσε στην ευθεία).

ο παιδοουρολόγος, μόλις κατέβασε είδε το παιδί, αμέσως μίλησε για μια ελαφράς μορφής φίμωση (fish mouth). μας είπε να μην ξαναασχοληθούμε με το θέμα, μέχρι ο μικρός να γίνει δραστήριος σεξουαλικά. τότε θα συζητησουμε μαζί του για το αν πονάει κατά την επαφή και θα δούμε αν χρειάζεται επέμβαση. αν δεν τον ενοχλεί δεν θα κάνουμε τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Τι τραβήξαμε με αυτό το θέμα...ο παιδίατρός μας πάντα μας έλεγε να το κατεβάζουμε μέχρι εκει που πάει. όταν ήταν μηνών σε μια από τις φορές που το κατέβαζα, έβγαλε αίμα και ο μικρός υπέφερε για μέρες. Του βάλαμε αλοιφή (fucidin) και το αποτέλεσμα ήταν να ξανακλείσει...μετά από μήνες (και ενώ πάντα το κατέβαζα μέχρι εκεί που πήγαινε) είδα κάτι άσπρο σαν πύον πάνω. Στο μπάνιο το πίεσα και αυτό άρχισε να βγάζει παρα πολύ ώρα σαν μπιμπίκι ας πουμε. Ως που τελικά αυτή ήταν η φορά που του το κατέβασα εγώ πλήρως και βίαια, χωρίς να το καταλάβω! Η συνέχεια..δραματική έπαθε σαν μόλυνση βάζαμε πάλι betadin kai fucidin και πήρε και αντιβίωση. Πόναγε πολύ και δεν ήθελε να κάνει μπάνιο με τίποτα. Ο γιαττός μου εξήγησε οτι όταν είδα αυτό το άσπρο, έπρεπε να το πιέζω για να βγει από μέσα αλλά σταδιακά, πχ σε μια εβδομάδα. Δεν το ήξερα..Επίσης μας είπε οτι θα κάνει μηνες να ξεπερασει το ψυχολογικο σοκ του πόνου και όπως και έγινε! ακόμα μπορώ να πω που έχει περάσει ένας χρόνος, δε μ αφήνει να του αγγίξω εύκολα για να τον καθαρίσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ας πω κι εγω τον πονο μου με αυτό το θεμα.Εμας ο παιδιτρος από μωρα ελεγε δεν το πειράζουμε θα ανοιξει μονο του.Οταν ο μεγαλος μου πηγε 3 εβλεπα ότι εξακολουθουσε να είναι πολύ κλειστο..ο παιδίατρος μου ειχε πει όμως ότι δεν είναι φιμωση.Αρχισαμε σιγα σιγα στο μπανιο να το κατεβάζουμε...και ψιλοανοιξε.Ομως μετα ηρθαν οι διακοπες..καπου το αμελήσαμε και ξαναεκλεισε.Το παιδι τωρα είναι 5.Προσπαθω να το ξανανοίξω καιρο τωρα όμως δε...είναι πολύ κλειστο.Επισης το παιδι δε με αφηνει να το καθαρισω εγω..θελει να το κανει μονος του αλλα δε το κανει σωστα ώστε να ανοιξει.Παρεπιπτως καποια μερα που προσπαθησα να τον πλυνω γυρισε το πετσακι ολο πανω(παραφιμωση)..ουτε ξερω πως εγινε...και τα ειδα όλα.Εκτοτε κι εγω φοβομουν να κανω οτιδήποτε.

 

Σημερα τον πηγα σε παιδοχειρουργο να τον δει.Ειχα διαβασει πως το ανοιγουν με ξυλοκαεινη και μικρη επεμβαση και θεωρουσα θα εκανε κατι τετοιο.Ομως οτα το ειδε ο γιατρος μου ειπε ότι είναι παρα πολύ κλειστο...οντως είναι...και μου ιεπε ότι θα χρειαστεί ένα μικρο χειρουργιο γιατι οσο και να προσπαθω εγω δε θα ανοιξει ...χειροτερα θα ταλαιπωρειται το παιδι.Δε το περιμενα και μου ηρθε καπως ξαφνικο.Το βλεπω παντως και σε σχεση με το μικρο μου γιο ότι του μεγαλου είναι οντως πολύ κλειστο.Εχει κανει καμια στο παιδακι της αυτή την επεμβαση να μου πει πως ηταν το παιδι μετα?Να παρωκαι δευτερη γνωμη?Δεν ξερω τι να κανω.

 

ΥΓ...Για οσες μανουλες λετε πως μετα από εξεταση του γιατρου το παιδι ποναει όταν θελει να ουρησει...όταν το επαθε ο δικος μου αυτό μετα από εξεταση του παιδιατρου...τον εβαζα μεσα στη μπανιερα και του εριχνα ζεστο νερακι στο πουλι του...ετσι εκανε τσισα χωρις να ποναει.Βεβαια σε εμας πονεσε μονο για εκεινη τη μερα...την άλλη ηταν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Εμένα ο γιος μου δεν είχε φίμωση αλλά "βαλανοποσθικές συμφύσεις" όπως μας είπε ο παιδοχειρουργός που τον εξέτασε. Δηλαδή το δέρμα δεν ήταν εντελώς κλειστό αλλά ήταν κολλημένο γύρω γύρω και δεν κατέβαινε όσο έπρεπε. Επειδή το παιδί ήταν ήδη 8 ετών, μας είπε να προχωρήσουμε άμεσα σε μια μικροεπέμβαση πολύ εύκολη στο ιατρείο του. Του έβαλε ξυλοκαϊνη, και με μια λαβίδα άνοιξε σιγά σιγά το δέρμα γύρω γύρω μέχρι που κατεβαίνει εντελώς πλέον. Δεν πόνεσε αλλά ένιωθε ενόχληση για λίγες μέρες. Του έδινα παυσίπονο για 1-2 μέρες και εφαρμόζαμε τοπικά αλοιφή με κορτιζόνη για περίπου μια βδομάδα. Πλέον είναι μια χαρά και κατεβάζει το δέρμα άνετα μόνος του στο μπάνιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...