Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τί θα κάνατε εσείς, αν ένα άλλο παιδάκι έφτυνε το παιδί σας κυριολεκτικά στη μούρη?


Recommended Posts

χτές λοιπόν πήγαμε σε μια ταβέρνα με εσωτερικό παιδότοπο.

είχαμε ήδη κάνει κράτηση για τραπέζι δίπλα από τον παιδότοπο.

στα 5 λεπτά που μπήκε η μεγάλη μου κόρη μέσα στο χώρο του παιδότοπου κ ενώ τακτοποιούσα τα δίδυμα στα καρεκλάκια, βγήκε με κλάματα λέγοντάς μας πως ένα παιδάκι/αγοράκι λίγο μεγαλύτερο από αυτήν δεν την άφηνε να παίξει με τίς χιλιάδες πλαστικές μπαλίτσες κ την έφτυσε μέσα στα μούτρα.:shock:

είδα 2 αγοράκια που την πλησίασαν πιο πριν στο χώρο του παιδότοπου.

 

φώναξα τα παιδάκια κοντά στην είσοδο του παιδότοπου κ τα ρώτησα τί έγινε?

'' δεν θέλουμε να παίξει με τις μπάλες''

με έχει λέω τόσα πολλά κ γιατί την έφτυσες?

''δεν θέλω να παίξει με τις μπάλες κ αυτή''

 

ωραία του λέω ευγενικά κ με χαμόγελο, θα μου δείξεις που είναι η μαμά σου να της πώ κάτι που θέλω?

κ με πήγε στη μαμά του. όταν με πήγε γύρισα κ είπα στο παιδάκι, κοινοποιώντας παράλληλα προς τους ''γονείς'':

θα σου εξηγήσει τώρα κ η μαμά σου κ ο μπαμπάς σου κ οι φίλοι σας εδώ, ότι δεν κάνει να φτύνουμε για κανένα λόγο άλλα παιδάκια κ ότι οι μπάλες είναι αρκετές για πάαααααρα πολλά παιδάκια!

φωνές της μάνας: παναγιώωωωτη τί έκανες πάλι??

ο πατέρας με φωνή: έλλλλα εδώ ρέεεεεεεε μ@λ΄@κα τώωωωρα!

οι οποίοι γονείς ήταν στον εξωτερικό χώρο της ταβέρνας με το τσιγάρο στο χέρι κ πέέεεερα βρέχει!

 

ήταν η 1η φορά που πήγα σε παιδότοπο την κόρη μου.

σε παιδική χαρά, μέχρι τώρα, δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο.

έτσι κάνουν οι γονείς στους παιδότοπους? δνε επιβλέπουν τα παιδιά τους?

θα μπορούσα κ ήθελα πολύ να της τραβήξω μια σφαλιάρα

της αδιάφορης/ ηλίθιας (επιεικώς) μάνας κ την άφηνα σύξυλη, αλλά δεν είναι του χαρακτήρ μου!

 

τί θα κάνατε αν ήσασταν στην θέση μου σαν γονιός?

έκανα καλά? έπρεπε να κάνω κάτι άλλο?

να σκεφτόμουν την κατσάδα/επίπληξη/τιμωρία που θα επέβαλαν οι γονείς του παναγιώτη εκ των υστέρων? γιατί είδα αγριεμένο τον πατέρα.

 

το παιδάκι ήρθε μετά από πολύ ώρα κ ζήτησε συγγνώμη κ είπε πως δεν θα το ξανακάνει.....

ζωηρό το είδα κ πάλι με άλλα παιδάκια.

κ οι γονείς του εκεί έξω.... με το τσιγάρο... καμία οπτική επαφή με το παιδί τους.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Lucy

    Lucy 9 δημοσιεύσεις

  • tzini

    tzini 9 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 5 δημοσιεύσεις

  • boy'smam

    boy'smam 5 δημοσιεύσεις

δεν νομιζω οτι ειναι θεμα παιδοτοπου,και στις κουνιες θα μπορουσε να συμβει

εμας κατι αναλογο ειχε συμβει παλι σε παιδοτοπο οπου καποιο παιδακι μεγαλυτερο ελεγε στο 2χρονο γιο μου να φυγει και τετοια κι οτι δεν το θελουν κλπ

ηταν ο αντρας μου μεσα κι αυτος επειδη ειναι ακομα λιγο μικρουλης ο γιος και το ακουσε και ειδε να τον σπρωχνουν,,,νομιζω οτι ειπε καπως ψαρωτικα οτι εκει εχουν πληρωσει ολοι για να μπορουν να παιζουν, οτι δεν ειναι δικο τους το μαγαζι, κι αν δεν θελουν εκει να βλεπουν καποιο παιδακι θα μπορουσαν να βγουν εξω και να πανε στην μαμα τους

 

νομιζω οτι τα μικρα χρειαζονται επιβλεψη, οχι τρελη ασφυκτικη,νορμαλ,,,καποιος ενηλικας πρεπει να εχει το νου και να δειχνει ποιο ειναι το μετρο οταν ξεφευγουν τα πραγματα

 

ολα τα παιδια μπορει να γινουν καφροι κι αν δεν ειναι καποιος ενηλικας σοβαρος κοντα να πει μια κουβεντα, να κανει κατι, χαιρετα μας τον πλατανο

 

επειδη ομως στον γονιο μπορει και να ξεφυγουν πραγματα καλο ειναι οταν καποιος αλλος ενηλικας δει κατι αναρμοστο να ενεργησει οπως εσυ

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έκανες πολύ καλά. Οι γονείς αυτού του είδους (και υπάρχουν πολλοί, πίστεψέ με) έτσι αντιδρούν. Και μη σκας δε νομίζω ότι έφαγε ξύλο πχ. Αδιάφοροι είναι, απλά έπρεπε κάτι να πουν μπροστά σου. Και όταν βλέπεις αδιάφορους γονείς καταλαβαίνεις γιατί το παιδί επιδεικνύει τέτοια συμπεριφορά. Θέλει την προσοχή τους αλλά μπααααααα

Άσε γιατί όσο μπαίνω και στη θέση τους τρελαίνομαι... Τι θα έκανα αν το δικό μου παιδί έφτυνε ή χτυπούσε κάποιο άλλο.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

αρχικά μου έκανε τρομερή εντύπωση η αντίδραση του παναγιώτη σαν παιδί.

να φτύσει???

μου φαίνεται πολύ χυδαία κ υποτιμητική συμπεριφορά για την ηλικία του.

 

είναι τόσο κτητικά τα παιδιά για υλικά αγαθά, που συμπεριφέρονται τόσο αυτεξούσια κ προσβλητικά?

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Άσε γιατί όσο μπαίνω και στη θέση τους τρελαίνομαι... Τι θα έκανα αν το δικό μου παιδί έφτυνε ή χτυπούσε κάποιο άλλο.

 

δεν θα την άφηνα από τα μάτια μου αν ήταν τόσο ζωηρή.

ξέρει πως η συμπεριφορά της, έχει τις ανάλογες συνέπειες κ κατ' επλεκταση αφαίρεση πολλών δικαιωμάτων της. θα έβγαζα μια ωραιότατη φωτογραφία τον παιδότοπο, θα καλούσα ταξί κ θα γύρναγα σπίτι μαζί της να ατενίζει τους τοίχους του σπιτιού μαζί με την φωτογραφία για τουλάχιστον 2-3 μέρες, ώστε έχει άπλετο χρόνο να εμπεδώσει καλά στο μυαλουδάκι της τι ακριβώς έκανε λάθος κ σε πόσο δύσκολη θέση έφερε κ την παρέα της.

(ο σύζυγος θα με έψελνε βέβαια που θα τον παρατάγα με τα δίδυμα κ τους κουμπάρους, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.)

 

δεν διανοούμαι να βρεθώ στη θέση των γονιών του παναγιώτη.

τουλάχιστον αρχικά θα ζήταγα συγγνώμη εγώ για τη συμπεριφορά του δικού μου παναγιώτη.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τζινι νομιζω εκανες παρα πολυ καλα!Μπραβο σου.. και θα το εχω στο μυαλο μου αν αντιμετωπισω αναλογο θεμα στο μελλον.Εσυ δεν ειχες δικαιωμα να μαλωσεις το ξενο παιδι.. οποτε το πηγες στους γονεις του.Ασχετα αν τα ακουσε ο μικρος η οχι.. θεωρω οτι ηταν οτι πιο σωστο αυτο που εκανες!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τζινι νομιζω εκανες παρα πολυ καλα!Μπραβο σου.. και θα το εχω στο μυαλο μου αν αντιμετωπισω αναλογο θεμα στο μελλον.Εσυ δεν ειχες δικαιωμα να μαλωσεις το ξενο παιδι.. οποτε το πηγες στους γονεις του.Ασχετα αν τα ακουσε ο μικρος η οχι.. θεωρω οτι ηταν οτι πιο σωστο αυτο που εκανες!

 

δεν μπορώ να ξέρω τελικά αν ήταν σωστό, ή όχι αυτό που έκανα αφού στην τελική ο παναγιώτης ήταν ζωηρότατος κ πάλι κ οι γονείς το ίδιο αδιάφοροι.

 

το παιδί μου πώς μπορώ να προστατέψω από τέτοιες συμπεριφορές?

πληγώθηκε κ στεναχωρήθηκα γι αυτό που έγινε.:(

ίσως πραγματικά το πήρα εγώ πιο βαρέως από οτι το παιδί μου.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν μπορείς να βάλεις σε τάξη τα άλλα παιδιά / γονείς πρέπει να δεις πως θα βοηθήσεις το δικό σου παιδί να αμύνεται (όπως εσύ πιστεύεις καλύτερα) και να το αντιμετωπίζει.

Βέβαια σε τόσο μικρή ηλικία 2 χρονών είναι δύσκολο να παίζουν τα παιδιά χωρίς να παρακολουθεί κάποιος ενήλικας αν τηρούνται βασικοί κανόνες. Καλά έκανε και σου το είπε, καλά έκανες και τους το είπες αλλά σιγά σιγά να αρχίσεις να σκέφτεσαι πως θα της πεις κάτι να την κάνεις να σκεφτεί ή να της δώσεις μια ιδέα πως να το αντιμετωπίσει μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

tzini καταλαβαινω πολυ καλα πως νιωθεις. Νομιζω οτι η μεγαλη μας αναγκη σας γονεις να προστατευουμε τα παιδια μας απο οτιδηποτε μπορει να τα στεναχωρησει-πληγωσει ειναι αυτη που μας κανει πολλες φορες , οταν συμβαινουν τετοια περιστατικα να τα παίρνουμε"πιο βαρια" απ οτι τα βιωνουν τα παιδια μας. Τα παιδιά τις περισσότερες φορές ξεχνούν εύκολα.Δυστυχως όμως δεν μπορουμε ποτε να τα προστατέψουμε τελείως ουτε θα βρισκόμαστε πάντα δίπλα τους πχ αργότερα όταν θα πάνε στο σχολειό. Οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να τα προσβάλλουν, να τα χτυπήσουν είτε εσκεμμένα είτε καταλάθος, να τους μιλήσουν άσχημα...Καθώς μεγαλώνουν μπορούμε με διάφορους τρόπους να ενισχύουμε την αυτοπεποίθησή και την αυτοεκτίμηση τους και να τα κατευθύνουμε σωστά, έτσι ώστε να μπορούν να υπερασπίζουν τον εαυτό τους αργότερα όταν θα είναι χωρίς εμας σε σχολείο πάρκο κτλ. (χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει οτι θα χτυπούν κι εκείνα ή θα φτύνουν )Προσωπικά έχω βρεθεί μπροστά σε σκήνές απείρου κάλλους(απαράδεκτη συμπεριφορά παιδιών και αδιαφορία γονέων) είτε σε πάρκο είτε σε παιδότοπο και πάντα βγαίνω από τα ρούχα μου. Θεωρώ οτι πολύ σωστά χειρίστηκες το θέμα, εγώ μάλλον θα αντιδρούσα πολύ πιο απότομα, πιθανόν πολύ κακώς να φώναζα και στο παιδάκι. Η κόρη μου είναι 2,5 ετών και μεχρι στιγμής είναι από τα πολύ ήσυχα παιδάκια, μπορεί ας πούμε πχ στο πάρκο στην τσουλήθρα να της πάιρνουν την σειρά, μικρότερης ηλικίας παιδάκια να της αρπάζουν πράγματα από τα χέρια κτλ, οπότε κι εγώ και ο πατέρας της προσπαθούμε να την βοηθούμε όσο μπορούμε όταν βρισκόμαστε σε μέρη με άλλα παιδάκια. Η ιδανικότερη αντιμετώπιση σε τέτοια συμβάντα είναι να ενημερώνεις τον γονέα του παιδιού, να του εξηγείς τι συνέβη με όσο πιο ήρεμο τρόπο μπορείς εκίνη τη στιγμή και απο και και περα στηρίζεις και υπερασπίζεις και εξηγείς οτι χρειάζεται στο παιδί σου

Link to comment
Share on other sites

αρχικά μου έκανε τρομερή εντύπωση η αντίδραση του παναγιώτη σαν παιδί.

να φτύσει???

μου φαίνεται πολύ χυδαία κ υποτιμητική συμπεριφορά για την ηλικία του.

 

είναι τόσο κτητικά τα παιδιά για υλικά αγαθά, που συμπεριφέρονται τόσο αυτεξούσια κ προσβλητικά?

 

 

Από όσα έγραψες φαίνεται πως δεν φταίει το παιδί, οι γονείς φταίνε (και κυρίως ο πατέρας που οι εκφράσεις που χρησιμοποίησε φανερώνουν τους τρόπους του).

 

Αλλά εξίσου απαράδεκτο βρίσκω το γεγονός ότι σε έναν παιδότοπο μπορεί να μην υπάρχει κοπέλα να επιβλέπει τα παιδιά. Ή να υπάρχει και να μην δει ότι πλακώνονται. Η να δει και να μην επέμβει. Γιατί κακά τα ψέματα και οι γονείς δικαιούνται να κάτσουν έξω και να τα πούνε ήσυχα χωρίς να σκέφτονται συνέχεια μήπως κάνει το παιδί καμιά ζαβολιά. Άλλωστε για αυτόν τον λόγο υπάρχουν τραπεζάκια έξω.

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε αντιστοιχες περιπτωσεις δεν εχω ανακατευτει καθολου. Εχει ερθει κλαιγοντας η μικρη και της εχω πει να πας να παιξεις και να κατσεις με το ετσι θελω. ΑΝ τυχον και σε πιασει καποιος σωματικα τοτε μονο θα ερθω. Και το αυτο κανω. Για κατι τετοια δεν ανακατευομαι συνηθως. Σε ξυλο μπαινω στην μεση.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Να και ένα παράδειγμα.

Εμένα ο Δημήτρης λατρεύει τους παιδότοπους και γενικά παίζει πολύ ωραία εκει. Να όμως που μια φορά κάτι εγινε εκει μέσα και χτύπησε ένα κοριτσάκι. Επί τόπου τον έπιασε η εκπαιδευτικός που κοιτούσε τα παιδιά, τον μάλωσε με ήπιο, αλλά πολύ σωστό τρόπο, τον πήρε από το χέρι και τον πήγε στον άντρα μου που κι αυτός του εξήγησε αμέσως πως και τι. Εννοείται πως κανείς δεν εγγυάται ότι δε θα ξανασυμβεί, παιδιά είναι και είναι φυσιολογικό να μαλώνουν, αλλά από τη στιγμή που οι μεγάλοι φέρονται ώριμα και υπεύθυνα, τα αποτελέσματα θα είναι ανάλογα.

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να ξέρω τελικά αν ήταν σωστό, ή όχι αυτό που έκανα αφού στην τελική ο παναγιώτης ήταν ζωηρότατος κ πάλι κ οι γονείς το ίδιο αδιάφοροι.

 

το παιδί μου πώς μπορώ να προστατέψω από τέτοιες συμπεριφορές?

πληγώθηκε κ στεναχωρήθηκα γι αυτό που έγινε.:(

ίσως πραγματικά το πήρα εγώ πιο βαρέως από οτι το παιδί μου.

 

Μια χαρά έπραξες! Να μην έχεις καμία αμφιβολία επ' αυτού. Το γεγονός ότι ο Παναγιώτης παρ' όλη την συγνώμη (πάλι καλά που την ζήτησε και αυτή δηλαδή) συνέχισε ζωηρότατος δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την δική σου αντίδραση αλλά με την ανατροφή που έχει λάβει από τους γονείς του.

Δυστυχώς το παιδί σου δεν μπορείς να το προστατέψεις από τέτοιες συμπεριφορές εκτός αν ήταν χρυσόψαρο και το έκλεινες σε γυάλα :P. Μην αγχώνεσαι πάντως γιατί τα παιδιά έχουν πραγματικά μεγάλες αντοχές και ψυχολογικά και σωματικά, μερικές φορές μεγαλύτερες και από τις δικές μας.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τις από πάνω μου πως δεν παίζει ρόλο ο παιδότοπος αλλά το παιδί...

έχω γνώση παρόμοιας οικογένειας και εγώ απλά δε τον αφήνω να πλησιάζει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αντιστοιχες περιπτωσεις δεν εχω ανακατευτει καθολου. Εχει ερθει κλαιγοντας η μικρη και της εχω πει να πας να παιξεις και να κατσεις με το ετσι θελω. ΑΝ τυχον και σε πιασει καποιος σωματικα τοτε μονο θα ερθω. Και το αυτο κανω. Για κατι τετοια δεν ανακατευομαι συνηθως. Σε ξυλο μπαινω στην μεση.

 

Συμφωνώ...

 

Ήθελα να ρωτήσω τι ηλικία ο Παναγιώτης ?

Πλέον από πέρυσι που ο μικρός ήταν 5 περίπου δεν είμαι και δίπλα του όπου πάμε...Μπορεί πχ να ήμαστε μέσα σε μια ταβέρνα και εκείνος να παίζει έξω....

 

Από κει και πέρα ναι μεν με πολύ άσχημο τρόπο οι γονείς επίπληξαν το παιδί, δεν έδοσαν τη θεματοθέτρια να καταλάβει ότι " έλα μωρέ παιδιά είναι...", το παιδί ήρθε ζητησε συγνώμι...

 

Αλήθεια κορίτσια τι ακριβώς θέλουμε έτσι ώστε να μην χαρατηρίζουμε τους υπόλοιπους γονείς ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!βιωσα κατι παρομοιο μονο που δεν ετυχε με την μικρουλα μου αλλα σε μενα!!!πηγαινοντας στην τραπεζα περιμενα την σειρα μου και στο καταστημα μπηκε μια μαμα με 2 παιδακια.το μεγαλο γυρω στα 5 το μικρο περιπου 3 ετων.το μικρο λοιπον σταθηκε μπροστα μου και χαμογελουσε.φυσικα ανταπεδωσα το χαμογελο.συνεχιστηκε αυτο 2 3 φορες ωσπου τον ρωτησα το ονομα του..Γιαννης μου λεει.δεν προλαβαινω να απαντησω και αρχιζει να με φτυνει!!!:shock::shock:

η μαμα του αμεριμνη ενω εβλεπε ολο το σκηνικο.του λεω λοιπον,γιαννακη μου δεν κανει να φτυνουμε με γλυκο τροπο..συνεχιζει το παιδι να φτυνει..μετα απο λιγα λεπτα μου λεει η μαμα..αχ μην του λετε δεν κανει οσο το λετε τοσο θα φτυνει...:shock::shock: λεω μαλιστα και τι κανετε δλδ σ αυτη την περιπτωση?τον αφηνετε να φτυνει μεχρι να βαρεθει??ε ναι μου λεει καπως ετσι...τον βουταει λοιπον απ τον ωμο και τον σερνει στην κυριολεξια στο πατωμα.μεχρι να τελειωσει την δουλεια της το παιδι ηταν ξαπλα στο πατωμα και η μανα να το σπρωχνει με το ποδι να σηκωθει..περιττο να πω τα κλαματα και τα ουρλιαχτα..δεν ξερω τι να πω θεωρω καλα επραξες και μιλησες στους γονεις,ο τροπος που αντιδρουν βεβαια δειχνει και γιατι το παιδι εχει μια καποια συμπεριφορα..νομιζω κι εγω ετσι θα αντιδρουσα.απλα πολλοι γονεις αντι να συζητησουν και να εξηγησουν προτιμουν να δειρουν να φωναξουν και να εξευτελισουν τα παιδια τους.πραγματικα κριμα :(

miwt37f1iullcsq1.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!βιωσα κατι παρομοιο μονο που δεν ετυχε με την μικρουλα μου αλλα σε μενα!!!πηγαινοντας στην τραπεζα περιμενα την σειρα μου και στο καταστημα μπηκε μια μαμα με 2 παιδακια.το μεγαλο γυρω στα 5 το μικρο περιπου 3 ετων.το μικρο λοιπον σταθηκε μπροστα μου και χαμογελουσε.φυσικα ανταπεδωσα το χαμογελο.συνεχιστηκε αυτο 2 3 φορες ωσπου τον ρωτησα το ονομα του..Γιαννης μου λεει.δεν προλαβαινω να απαντησω και αρχιζει να με φτυνει!!!:shock::shock:

η μαμα του αμεριμνη ενω εβλεπε ολο το σκηνικο.του λεω λοιπον,γιαννακη μου δεν κανει να φτυνουμε με γλυκο τροπο..συνεχιζει το παιδι να φτυνει..μετα απο λιγα λεπτα μου λεει η μαμα..αχ μην του λετε δεν κανει οσο το λετε τοσο θα φτυνει...:shock::shock: λεω μαλιστα και τι κανετε δλδ σ αυτη την περιπτωση?τον αφηνετε να φτυνει μεχρι να βαρεθει??ε ναι μου λεει καπως ετσι...τον βουταει λοιπον απ τον ωμο και τον σερνει στην κυριολεξια στο πατωμα.μεχρι να τελειωσει την δουλεια της το παιδι ηταν ξαπλα στο πατωμα και η μανα να το σπρωχνει με το ποδι να σηκωθει..περιττο να πω τα κλαματα και τα ουρλιαχτα..δεν ξερω τι να πω θεωρω καλα επραξες και μιλησες στους γονεις,ο τροπος που αντιδρουν βεβαια δειχνει και γιατι το παιδι εχει μια καποια συμπεριφορα..νομιζω κι εγω ετσι θα αντιδρουσα.απλα πολλοι γονεις αντι να συζητησουν και να εξηγησουν προτιμουν να δειρουν να φωναξουν και να εξευτελισουν τα παιδια τους.πραγματικα κριμα :(

 

Πω πω! Έπαθα πλάκα! Πραγματικά ειναιπολυ δύσκολο παιδιά να κανείς το σωστό. Κάθε παιδι είναι διαφορετικό και θέλει διαφορετική αντιμετώπιση. Έχω παράδειγμα ξαδελφη μου με τρία κορίτσια. Το μεγάλο ήσυχο και αρκετά υπεύθυνο, το μεσαίο διαβολος (τώρα έχει αρχίσει να ηρεμει) και το μικρο ενώ ήταν ήσυχο και συνεργάσιμο τώρα έχει αρχίσει να ακολουθεί την μεσαία. Μια περίοδο η μεσαία είχε ακούσει απο το σχολείο την λέξει μ%}£[+¥\ς. Την έλεγε συνεχώς. Η ξαδελφη μου αφού της έλεγε δεν είναι καλο αυτο που λες και με ωραίο τροπο να της περάσει ότι δεν τα λέμε αυτα, η μικρη την είχε γραμμένη! Ρωτά λοιπόν μια δασκάλα για το συγκεκριμένο θέμα και η συμβουλή της δασκάλας ήταν να μην δίνει σημασία και να συμπεριφεται σαν να μην την είπε. Μετα απο μια εβδομάδα ( μπορει και λιγότερο) ακολουθώντας τέτοια τακτική η μικρη το έκοψε και δεν την ξαναειπε. Αλλα σε κάτι τέτοιο τελικά τι είναι σωστό να πεις στο παιδι σου?

Ένας άλλος προβληματισμός μου είναι τι συμβουλή δινεις στο παιδι σου όταν έρχεται κάποιο άλλο και το σπρώχνει. Εμένα με την μεγάλη μου μου έτυχε αυτο: είμαστε στα ικεα στο παιχθεί του εστιατορίου. Η κόρη μου ητα περίπου 22 μηνών. Έπαιζε μονή της με τα κουκλακια εκει και ήταν και ένα αγόρι περίπου ένα χρον μεγαλύτερο της και ενώ στην αρχη έπαιζε και αυτός δίπλα της ήσυχος ξαφνικά την σπρώχνει. Εγω τα ματιά μου συνεχώς πάνω της γιατί το τραπεζι που καθομουν ηταν ακριβώς μπροστά της και η μικρη μου με κοιτάει με απορία (σαν να μου λέει τι έγινε τώρα, τι εκανα). Εγω απλά κοίταξα τον μικρο και δεν είπα τίποτα γιατί και το σπρώξιμο ήταν απαλό να το πω. Όχι και τόσο έντονο. Ο μικρός με είδε και προκλητικά την ξανασπρωχνει. Του λέω και εγω με ήρεμο τροπο τα κλασικά ότι δεν είναι σωστό αυτο που κανείς και αν θα του άρεσε να το κάνουν και σε αυτόν μπλα μπλα. Φεύγει ο μικρός και μετα απο λίγο έρχεται και την ξανασπρωχνει. Οι γονείς ούτε που ήξερα ποιοι είναι και που είναι. Δεν υπηρχαν στα γυρω τραπεζια αλλα ατομα. Τότε του λέω με πιο έντονο τόνο να το σταματήσει αυτο που κάνει και την επόμενη φορά που θα το κάνει θα μιλήσω στην μαμα του. Φεύγει ο μικρός και εκει βλέπω που κάθονταν οι γονείς του. Ήταν κάτι τραπέζια πιο πέρα χωρίς ορατότητα στον παιδοτοπο. Δεν χρειάστηκε να το πω στην μαμα του γιατί έφυγαν αλλα εγω είχα μείνει με την απορία αν εκανα καλα ή έπρεπε να ψάξω την μαμα του και να το πω και στο παιδι μου τι λέω. Εντάξει την πρώτη φορά δεν το ήθελε το παιδάκι και μην δίνεις σημασία αλλα τις επόμενες φορές τι απαντας; Χτυπά το και εσυ ή φύγε απο κοντά του;

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όταν ήμουν 2,5-3 ετών μου είπε η μητέρα μου ότι είχα βγει στο μπαλκόνι και φώναζα "μαλ...." όποιον περνούσε. Προφανώς το είχα ακούσει κάπου και το επαναλάμβανα χωρίς να έχω επίγνωση του τι σημαίνει. Η μητέρα μου πήγε να με μαζέψει αλλά μια γειτόνισσα της είπε να μην με μαλώσει γιατί μπορεί να μου κόλλαγε :confused:. Παραδόξως το σύστημα δούλεψε και σταμάτησα από μόνη μου όταν βαρέθηκα.

Βέβαια ένα παιδάκι να λέει αυτήν την λέξη από το μπαλκόνι μπορεί να είναι και αστείο για κάποιους...το φτύσιμο όμως αποτελεί σωματική βία και δεν νομίζω ότι θα πρέπει να αντιμετωπίζεται καθ' αυτόν τον τρόπο. Δεν είμαι σίγουρη ούτε καν για την μέθοδο της γειτόνισσας στην περίπτωση των κακών λέξεων για να είμαι ειλικρινής.

Link to comment
Share on other sites

και εμεις το εχουμε παθει σε ταβερνα και ηταν και η μαμα του παιδιου που εφτυσε τον γιο μου μπροστα(και ειχε και φαγητο στο στομα του...μπλιαχ:evil:)

 

λοιπον δεν εκανε τιποτα αυτη.....εγω εμεινα ετσι:shock::shock::shock: και αυτη του λεει "Σ...."μου τι εκανες;;;μην το ξανακανεις!!

αλλα ηταν σαν να του ελεγε ελα αγαπη μου να φας το γλυκακι σου!!!

 

ενιωσα πολυ ασχημα και εγω και ο μικρος μου.......

αλλα οτι μαθουν απο το σπιτι τους αυτα κανουν!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι να μιλήσω από την αντίπερα όχθη...

 

Ο μικρός μου όταν ήταν 3 χρονών είχε μια τάση να φτύνει όλα τα παιδάκια. Μας καλούσαν φίλοι σε παιδότοπο να παιξουμε όλοι μαζί και εκείνος έφτυνε "αβέρτα κουβέρτα". Βρε τον έπιανα με το μαλακό, βρε με το απειλιτικό, αλλά δεν έπιανε τίποτα (κι ούτε ήθελα να φύγω από τον παιδότοπο, γιατι θα αδικούσα έτσι τη μεγάλη μου). Τον έβαζα όμως να ζητήσει συγγνώμη από το παιδάκι, κι αν έβλεπα τους γονείς του θα ζητούσα συγγνώμη κι εγώ προσωπικά. Μέχρι και σε ψυχολόγο πήγα και μου είπε φάση είναι θα περάσει και όσο πιο πολύ δίνω σημασία, τόσο θα κρατάει. Για μια περίοδο αποφεύγαμε τη συναναστροφή με άλλα παιδάκια και μετά ακολούθησα άλλον δρόμο: τον πήγα μια μέρα σε παιδική χαρά μόνο του (χωρίς την μεγάλη μου κόρη) κι όταν έφτυσε ξανά κάποιο παιδάκι, τον πήρα σηκωτό και γειά σας... Από τότε δεν το ξανάκανε...

 

Πιστεύω πως δεν είναι εύκολο και ως γονέας να διαχειριστείς ένα παιδί που φτύνει ή χτυπάει. Θεωρώ κι εγώ απαράδεκτη την αντίδραση των γονιών, αλλά άπό την άλλη δεν θα ήθελα και μια κυρία να πιάσει και να μαλώσει το παιδί μου για κάτι που πιθανό έκανε (πολλές φορές κάτι μπορεί να έγινε που να προκάλεσε μια αντίδραση, αλλά να αποσιωπείται). Όταν έρχεται κάποιο από τα παιδιά μου να παραπονεθεί για κάτι που του έκανε ένα άλλο παιδάκι, το παραπέμπω στην κυρία που τα φυλάει κι αν είναι κάτι χοντρό, τότε εκείνη βρήσκω και μετά τους γονείς. Δεν θα πάω στο παιδάκι κατευθείαν. Γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από όλα όσα ειπώθηκαν πρέπει όμως να μάθεις στο παιδι σου να αμύνεται...........και ναμην είναι παθητικο......οκ σαν μεγαλύετρη έδωσες στο άλλο παιδάκι την εναλλακτική να σκεφτει πως δεν ήταν καλο αυτο που έκανε...αλλά μπροστά στα μάτια του παιδιού σου.....η μαμα καθάρισε....απλά βρες ένα τροπο να μηκολώνει το παιδι σου.....

πχ η δικη μου άποψη πάντα ήταν να μην δινω διακαίωμα για παρεκτρωπές.... στο παιδι που δεν γουστάρει να παιξει με το παιδι μου...απλά θα πάρω το παιδι μου πιο δίπλα και θα πω στο παιδι μου έλα παιξε εδω γιατι αυτό το παιδάκι δεν έχει όρεξη τωρα...και ίσως έρθει άλλο παιδάκι που ν έχει πιο πολυ όρεξη για παιχνιδι...

έτυχε να χτυπήσει μεγαλυτερο παιδι την μικρη μου πολυ δυνατά χωρίς να του κάνει τίποτα και η μανα όπως έχουμε πει όλες να ναι απαθής.......η αλήθεια είναι ότι μου γυρισε το μάτι ανάποδα αλλά από κεινη την μέρα έμαθα στην κόρη μου να αμυνεται της εξηγεισα καθώς έκλαιγε πως δεν έχω το δικαίωμα να μαλώσω το άλλο παιδι...γιατι αυτο μου ζήταγε ουτε καν της μιλησα ωσπου το παιδάκι ένιωσε ντροπη και έφυγε.....δεν ζητησε συγνωμη αλλά το κατάλαβε....η μανα βεβαια στην καρακοσμάρα της.....

όπως μου έτυχε να σπρωξει και το παιδι μου άλλο παιδι και την πρωτη και τελευταια φορά που το έκανε....την άρπαξα και φυγαμε απο τις κουνιες.... υπήρξε τιμωρια για μια εβδομαδα δεν θα ξαναπάμε κουνιες.....από τοτε μονο με τους φιλους της υπάρχουν κάτι ψιλοσπρωξίματα απο το σχολειο που δεν παρεξηγουνται και τα βρισκουν αμεσως......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν μπορείς να βάλεις σε τάξη τα άλλα παιδιά / γονείς πρέπει να δεις πως θα βοηθήσεις το δικό σου παιδί να αμύνεται (όπως εσύ πιστεύεις καλύτερα) και να το αντιμετωπίζει.

...

Έτσι είναι, δεν μπορούμε να βάλουμε όλο τον κόσμο στα δικά μας καλούπια.

Δεν θα πήγαινα ένα παιδάκι στους γονείς του για να του κάνουν παρατήρηση, εκτός αν ήταν μια κατάσταση εντελώς εκτός ελέγχου και θεωρούσα ότι το παιδί τους κινδύνευε. Δεν ξέρουμε τι "κουβαλάει" ο καθένας, τι προβλήματα έχει σε τι κατάσταση είναι. Σε παρόμοια περίσταση θα περιοριζόμουν σε μια πολύ επιεική παρατήρηση στον φταίχτη, ούτως ή άλλως έχω πει στους δικούς μου ν΄αποφεύγουν τους καυγατζήδες.

Επίσης δεν κάνω ποτέ συστάσεις ή παρατηρήσεις σε παιδιά που συνοδεύονται από τους γονείς τους. Εκείνοι ξέρουν και είναι υπεύθυνοι να τα χειριστούν, διαφορετικά μπορεί να ξεκινήσει ένα σκηνικό σαν αυτό που περιγράφετε στην τράπεζα.

Στους παιδότοπους, αν τα παιδιά μου ξεχνιόντουσαν με το παιχνίδι και τους άρεσε, θα τους άφηνα με πολύ χαλαρή επίβλεψη, δεν θεωρώ ότι πρέπει να τους βλέπω συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ...

 

Ήθελα να ρωτήσω τι ηλικία ο Παναγιώτης ?

Πλέον από πέρυσι που ο μικρός ήταν 5 περίπου δεν είμαι και δίπλα του όπου πάμε...Μπορεί πχ να ήμαστε μέσα σε μια ταβέρνα και εκείνος να παίζει έξω....

 

Από κει και πέρα ναι μεν με πολύ άσχημο τρόπο οι γονείς επίπληξαν το παιδί, δεν έδοσαν τη θεματοθέτρια να καταλάβει ότι " έλα μωρέ παιδιά είναι...", το παιδί ήρθε ζητησε συγνώμι...

 

Αλήθεια κορίτσια τι ακριβώς θέλουμε έτσι ώστε να μην χαρατηρίζουμε τους υπόλοιπους γονείς ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣ?

Η κοπελα μας ειπε πως η μητερα φωναξε τι εκανες παλι και πως γενικα φαινοταν ζωηρο παιδακι αρα στην περιπτωση αυτη η γνωμη μουειναι να εισαι πιο προσεκτικος αφου ξες τι παιδακι εχεις για να αποφυγεις τετοιες καταστασεις....αν δεν θες να καθεσαι μεσα για χ,ψ λογους τοτε διαλεγεις εστω μια θεση που να εχεις οπτικη επαφη για να μπορεις να χειριστεις τετοιου ειδους καταστασεις....επισης το οτι ηρθε και ζητησε συγνωμη δεν σημαινει οτι καταλαβε.μπορει να του εχωσαν κανα σκαμπιλι και να ηρθε οπως τον ειπαν και ****** και αλλα χιλια δυο ...αρα δεν ζητησε συγνωμη επειδη καταλαβε το λαθος αλλα επειδη του το επιβαλανε με φωνες και βρυσιες....αρα θα το ξανακανει και θα επαναλαμβανεται ολο το σκηνικο παντου και παντα και θα ειναι ενας φαυλος κυκλος.....ειναι π[ολυ εξεφτελιστικο να σε φτυνουν στο προσωπο και ασχημο...και ναι υπαρχουν αδιαφοροι γονεις ,οχι ολοι αλλα υπαρχουν σιγουρα.....χθες ημουν στον παιδοτοπο και εκει που καναμε τσουληθρα ηρθε ενα μικρο γυρω στα 4 και μου λεει κατεβα..λεω μισο λεπτο να ερθει και ο μικρος και εκεινη τη στιγμη με εσπρωξε και φυσικα εγω τσουλησα...ηταν διπλα του η γιαγια του και επαθε σοκ...ηρθε ζητησε συγνωμη και γενικα ηταν συνεχεια μαζι του.Γνωριζω γονεις που καθονται και ειναι συνεχεια στο μπιριμπιρι με το μικρο τους και ειναι πολυ καλοι σε ολα απλα το μικρο περναει φασεις και δεν μαζευεται,γνωριζω γονεις που ειναι στην κοσμαρα τους και οτι και να κανουν τα καμαρια τους λενε την περιφημη ατακα...ελα μωρε παιδια ειναι.ολοι ετσι δεν ειμασταν;...τελος να πω πως η κοπελα επραξε πολυ σωστα, αν δεν ελεγε τιποτα δεν ξερω πραγματικα πως θα ειχε δικαιολογησει την ολη φαση στην μικρη και τι παραδειγμα θα της εδινε και εγω ετσι θα αντιδρουσα.
Link to comment
Share on other sites

τί θα κάνατε αν ήσασταν στην θέση μου σαν γονιός?

έκανα καλά? έπρεπε να κάνω κάτι άλλο?

΄

Εσύ μια χαρά φέρθηκες και πολύ ευγενικά θα έλεγα.

 

Εγώ είμαι λίγο πιο απόλυτη σε κάτι τέτοια.

 

Καταρχήν πάντα έχω οπτική επαφή με το παιδί μου (σε κουνιες, παιδότοπους κτλ). Δεν παρεμβαίνω σε οτιδήποτε συμβεί, αλλά μόνο αν συμβεί κάτι που θεωρώ ότι την θέτει σε κίνδυνο. Από την άλλη πλευρά προσέχω μήπως κάνει εκείνη κάτι που θίξει κάποιο άλλο παιδάκι (αν και σπάνια).

Αν τυχόν κάποιο παιδί την χτυπήσει ή την φτύσει όπως στην περίπτωσή σου ή την ενοχλεί γενικώς, θα το πιάσω, θα το "μαλώσω" και θα το διώξω από το σημείο. Θα δώσω πρώτα λίγο χρόνο να εμφανιστεί ο γονέας του ή κάποιος που το συνοδεύει (αν και στο 99% των περιπτώσεων οι γονείς είναι απόντες και στον κόσμο τους). Αν δεν εμφανιστεί, αναλαμβάνω εγώ την κατάσταση. Και μάλιστα σε ανάλογες περιπτώσεις, λέω και στον επιτιθέμενο να πάει να μου φωνάξει τον γονιό του.

Παράλληλα θα επισημάνω στην κόρη μου πως να φερθεί σε περίπτωση που δεν είμαι μαζί της (στο σχολείο πχ).

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, δεν μπορούμε να βάλουμε όλο τον κόσμο στα δικά μας καλούπια.

Δεν θα πήγαινα ένα παιδάκι στους γονείς του για να του κάνουν παρατήρηση, εκτός αν ήταν μια κατάσταση εντελώς εκτός ελέγχου και θεωρούσα ότι το παιδί τους κινδύνευε. Δεν ξέρουμε τι "κουβαλάει" ο καθένας, τι προβλήματα έχει σε τι κατάσταση είναι. Σε παρόμοια περίσταση θα περιοριζόμουν σε μια πολύ επιεική παρατήρηση στον φταίχτη, ούτως ή άλλως έχω πει στους δικούς μου ν΄αποφεύγουν τους καυγατζήδες.

Επίσης δεν κάνω ποτέ συστάσεις ή παρατηρήσεις σε παιδιά που συνοδεύονται από τους γονείς τους. Εκείνοι ξέρουν και είναι υπεύθυνοι να τα χειριστούν, διαφορετικά μπορεί να ξεκινήσει ένα σκηνικό σαν αυτό που περιγράφετε στην τράπεζα.

Στους παιδότοπους, αν τα παιδιά μου ξεχνιόντουσαν με το παιχνίδι και τους άρεσε, θα τους άφηνα με πολύ χαλαρή επίβλεψη, δεν θεωρώ ότι πρέπει να τους βλέπω συνέχεια.

 

Συμφωνώ:wink:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...