Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα,

η αδελφη εχει εναν μπεμπη και απο την αρχη ηθελε να δωσει μονο δικο της γαλα.Γεννησε στην 37 εβδομαδα και εκανε καισαρικη με ολικη ναρκωση.Απο την αρχη εβαζε το παιδι στο στηθος.Το γαλα της κατεβηκε την 6η μερα,εκανε αντλησεις και με το θηλαστρο και διαπιστωσε οτι εβγαζε πολυ λιγο,ακομα και τωρα μετα απο 25 μερες που γεννησε αντλει περιπου μιση ωρα και βγαζει με τα χιλια ζορια 30-40 γρ. καθε 3-4 ωρες. Να σημειωσω επισης οτι παιρνει κ χαπια μαγια μπυρας,πινει αρκετα υγρα, δεν εχει καποιο προβλημα υγειας αλλα ουτε και ψυχολογικο προβλημα, τρωει καλα και υγιεινα. Γιατι το γαλα της ειναι τοσο λιγο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατι το μωρο δεν θηλάζει και κάνει αντλησεις;

Με τι θηλαστρο κάνει αντλησεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι δεν βγάζει γάλα με αυτο το θηλαστρο! Αυτο το θηλαστρο ειναι μόνο για γυναίκες που έχουν εδραιώσει γαλουχια (έχουν θηλασει δηλαδη αποκλειστικά για 6 εβδομάδες) και μόνο για περιστασιακη χρήση (δηλαδη να κάνουν 1-2 αντλησεις για να αφήσουν στο μωρο γαλα και να πανε κάπου).

Για αντλησεις πριν την εδραίωση της γαλουχιας κατάλληλα ειναι ΜΟΝΟ τα νοσοκομειακο θηλαστρο που ειναι προς ενοικίαση.

Η αδερφη σου χρειάζεται επαναγαλακτισμο αν θέλει να συνεχίσει να θηλάζει.

Διάβασε προσεκτικά αυτο:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω πολυ, θα της το πω

 

συμφωνω με την nina nana...αυτο το θηλαστρο ειχα και εγω αλλα εβγαζα γαλα οταν γυρισα δουλεια δλδ.οταν ο μπεμπης ηταν 3 μηνων...και παλι καμια σχεση με αυτο που τρωει το μωρο.το γαλα που βγαζει το θηλαστρο δεν ειναι ενδεικτικο.εγω εκανα 45 λεπτα για 160 μλ....φαντασου ...και σε 5 λεπτα το μωρο μου ειχε φαει....δεν ξερω, γιατι δεν αναφερεις ποσο ειναι το μωρο σας ομως τις πρωτες 40 μερες το μωρο θελει πολυυυυυυυυυυ....στηθος...κοιμαται στο στηθος το ξυπνας και το ξαναβαζεις ..κοιμαται βαρια κ ξυπναει σε 30 ωρα ...το ξαναβαζεις...αυτο ειναι ο θηλασμος μεχρι να εδραιωθει..περιπου 6 βδομαδες...τουλαχ.εμενα τοσο μου πηρε...αν θελει να θηλασει πραγματικα παρολες τις δυσκολιες να ξεχασει το θηλαστρο..να ρωτησει και ενα παιδιατρο εμενα με βοηθησε πολυ..και να της μεταφερεις οτι το μωρο ειναι αυτο που κατεβαζει το γαλα...οσο πιο πολυ το βαζει τοσο πιο πολυ γαλα θα εχει....το θηλαστρο ειναι για μετα τωρα αν θελει μια στο τοσο αν θελει να φυγει για λιγο...ομως θελει χρονο και υπομονη...ο θηλασμος ειναι ο δυσκολος δρομος.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Μη ξεχνάμε ότι το καλύτερο θήλαστρο είναι πάντα το μωρό και η συχνή-συνεχή τοποθέτηση του στο στήθος της μαμάς ώστε να ενεργοποιηθεί ο εγκέφαλος της και να παραχθεί το γάλα. Τα άλλα μέτρα αύξησης της παραγωγής (πχ θήλαστρο κατά προτίμηση νοσοκομειακό διπλής άντλησης, βότανα κλπ) μόνο επικουρικά μπορούν να δράσουν. και εννοείται ότι το θήλαστρο δεν είναι αντιπροσωπευτικό του γάλακτος που μπορεί να παράγει μια μαμά!

 

Καλό κουράγιο!

Παιδίατρος - Πιστοποιημένη Σύμβουλός Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

 Ρωτήστε με κάτι  - πατήστε εδώ  

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...