Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατι βρε παιδια???


Recommended Posts

Οι Ελληνες εχουμε γινει ρατσιστες με τους Ελληνες από φοβο μην τυχον και μας πουν ρατσιστες.

Σκιζονται για τα δικαιώματα των ξενων την ιδια στιγμη που οι Ελληνες στην χωρα τους δεν εχουν κανενα δικαιωμα....

 

Τα δικαίωματα των ξένων έναντι των Ελλήνων σε αυτή τη χώρα που ζούμε, κάποιος τα ψήφισε.

Και κάποιος ψήφισε αυτόν τον κάποιον.

 

Αντί λοιπόν να τα "βάζουμε" με τους μετανάστες οι οποιοι εκμεταλεύονται την νομοθεσία της χώρας που ζούνε και τα κενά της (π.χ. παντελή έλλειψη πάταξης φοροδιαφυγής και μαύρης εργασίας), καλό θα ήταν να τα βάλουμε με τα "μεγάλα" κεφάλια και με τις επιλογές που κάνουμε όταν βρισκόμαστε μπροστά στην κάλπη.

Εκτός των επιλογών που κάνουμε στην καθημερινότητά μας (έλα να μου καθαρίσεις το σπίτι χωρίς εργόσημο π.χ.)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ekabn

    Ekabn 51 δημοσιεύσεις

  • Elpidaz

    Elpidaz 27 δημοσιεύσεις

  • vtgian

    vtgian 18 δημοσιεύσεις

  • Nordor

    Nordor 16 δημοσιεύσεις

Τα δικαίωματα των ξένων έναντι των Ελλήνων σε αυτή τη χώρα που ζούμε, κάποιος τα ψήφισε.

Και κάποιος ψήφισε αυτόν τον κάποιον.

 

Αντί λοιπόν να τα "βάζουμε" με τους μετανάστες οι οποιοι εκμεταλεύονται την νομοθεσία της χώρας που ζούνε και τα κενά της (π.χ. παντελή έλλειψη πάταξης φοροδιαφυγής και μαύρης εργασίας), καλό θα ήταν να τα βάλουμε με τα "μεγάλα" κεφάλια και με τις επιλογές που κάνουμε όταν βρισκόμαστε μπροστά στην κάλπη.

Εκτός των επιλογών που κάνουμε στην καθημερινότητά μας (έλα να μου καθαρίσεις το σπίτι χωρίς εργόσημο π.χ.)

 

Πως γίνεται αυτό που λες να είναι τόσο σωστό,ολοι να συμφωνούν,αλλα οταν φτάνει αυτή η ρημάδα η ώρα της κάλπης κανείς να μην κάνει τιποτα πια?

 

Δυστυχώς τέτοια θέματα στην ελλαδα δεν θα αλλάξουν ποτέ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κοινο μυστικο πως οι αλλοδαποι φοροδιαφευγουν. Σε αυτο πανω απο ολα ευθυνονται αυτοι που τους προσλαμβανουν και δεν δηλωνουν τιποτα σε ικα η οπουδηποτε αλλου η δηλωνουν λιγοτερα. Στους ελληνες το κακο ειναι μικροτερο γιατι ο εργοδοτης μπορει να μπλεξει πιο ευκολα. Κατα την γνωμη μου θα επρεπε να το κρατος να θεσπισει καποια κριτηρια αναλογα με το που μενει ο καθενας ....ποσα ατομα ειναι στην οικογενεια...ποσοι δουλευουν και ποιο θεωρειται το ελαχιστο εισοδημα για να μπορει καποιος να ζησει αξιοπρεπως.

Δεν μπορει καποιος να δηλωνει εισοδημα 5000 ευρω να εχει αμαξι να μενει αθηνα και να ειναι 4 τα μελη της οικογενειας.Αυτος και απαλλαγη απο την εφορια εχει....και περνει επιδομα τεκνων...και βαζει πρωτος τα παιδια του στον σταθμο.Αν ομως πει το κρατος με αυτα τα δεδομενα θεωρω (για να μην κλεβεις) πως περνεις 14000 ας πουμε (αυθαιρετο το ποσο) ,σε φορολογω για 14000 τοτε ολοι εχουν πραγματικα τα ιδια δικαιωματα. Οπως επισης θα πρεπει να πει (αυτο μονο για τους αλλοδαπους και ας ακουγεται καπως) πρεπει να εχεις τα διπλασια ενσημα απο τον ελληνα για να βγαλεις αδεια παραμονης. Γιατι ετσι τα διπλασια ενσημα ειναι και διπλασια μεροκαματα αρα και διπλασιο εισοδημα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει καποιος να δηλωνει εισοδημα 5000 ευρω να εχει αμαξι να μενει αθηνα και να ειναι 4 τα μελη της οικογενειας.Αυτος και απαλλαγη απο την εφορια εχει....και περνει επιδομα τεκνων...και βαζει πρωτος τα παιδια του στον σταθμο.Αν ομως πει το κρατος με αυτα τα δεδομενα θεωρω (για να μην κλεβεις) πως περνεις 14000 ας πουμε (αυθαιρετο το ποσο) ,σε φορολογω για 14000 τοτε ολοι εχουν πραγματικα τα ιδια δικαιωματα. Οπως επισης θα πρεπει να πει (αυτο μονο για τους αλλοδαπους και ας ακουγεται καπως) πρεπει να εχεις τα διπλασια ενσημα απο τον ελληνα για να βγαλεις αδεια παραμονης. Γιατι ετσι τα διπλασια ενσημα ειναι και διπλασια μεροκαματα αρα και διπλασιο εισοδημα....

 

Ξέρεις ποιό εισόδημα λαμβάνει υπόψην του το κράτος και στέλνει ενημέρωση στη ΔΕΗ για το κοινωνικό τιμολόγιο αυτή τη στιγμή πυ γράφω? Του 2012.

Που σημαίνει ότι εγώ το 2013 με εισόδημα 7 χιλ. και κάτι και με αμάξι (του 2001) πλήρωσα χαράτσι !!!!!!!!!!!!!!

Γιατί φυσικά όταν έχεις αμάξι είσαι πλούσιος. και όπως έγραψα στην αίτησή μου προς την εφορία , να βγάλω τη ζάντα να την βάλω στην κατσαρόλα να την μαγειρέψω να φάει το παιδί μου χαχαχαχαχαχα (όχι το έγραψα αλήθεια).

 

Το Ελλαδιστάν πρέπει να εφαρμόσει την μεταναστευτική πολιτική που εφαρμόζουν πολλά κράτη για τους μετανάστες.

Πως νοικιάζεις σπίτι?

Ποιός είσαι, που πας σ'αυτή τη ζωή?:-P

 

Γιατί άραγε δεν τα κάνουν?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μ΄αρεσει που πιστεύετε ότι οι μετανάστες φοροδιαφεύγουν οικειοθελώς, δηλαδη ο εργοδότης θέλει να τους κολλάει ένσημα κι αυτοί λένε όχι όχι άστο, δε θελω να έχω φορολογίες και ασφάλιση, δε θελω να είμαι παρών σε αυτη τη χώρα, δεν πειράζει θα γυρίσω πισω στην πατρίδα μου που δεν έχουμε ούτε να φάμε (όχι ασφάλειες και τέτοια) και θα βολευτω εγώ μια χαρά στα 60-70 μου.

 

Κάνετε μεγάλο λάθος. Εγώ είμαι Ελληνίδα οικονομική μετανάστης στην Ευρώπη και σας το δηλώνω ανεπιφύλακτα: ο μετανάστης θέλει να ειναι νόμιμος, ΄εχει ανάγκη να ενταχθεί στο σύστημα, το σύστημα ειναι το μόνο που ΄εχει, δεν ΄εχει φίλους, ανθρώπους να στηριχθεί, δεν ΄εχει κανέναν, φίλος του ειναι το ΙΚΑ και το κράτος. Αυτό το έχετε καταλάβει; Θα το καταλάβετε κάποτε; Πόσο εύκολο να μιλάς απο τον καναπεδακο σου για ανθρώπους που αναγκάστηκαν να αφήσουν τη μάνα τους, την πατρίδα τους, όλη τους ζωη, για να έρθουν κάπου να δουλέψουν και να τους βρίζουμε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι! Να μπουν τα παιδιά των μεταναστών στους παιδικούς, αφού τακτοποιηθούν τα Ελληνόπουλα! Και, όταν μεγαλώσουν και είναι μαθητές του 20, να παρελάσουν στην τελευταία σειρά (γιατί το θέμα δεν είναι να μην παρελάσουν, το θέμα είναι να μην πάρουν τη σημαία...)!

 

Τρολλάρω, όπως καταλαβαίνετε...

Link to comment
Share on other sites

Και, όταν μεγαλώσουν και είναι μαθητές του 20, να παρελάσουν στην τελευταία σειρά (γιατί το θέμα δεν είναι να μην παρελάσουν, το θέμα είναι να μην πάρουν τη σημαία...)!

 

Τρολλάρω, όπως καταλαβαίνετε...

 

Μανούλα σεβαστό αυτό που λες και χωρίς να απευθύνομαι σε εσένα,αλλα με αφορμη το σχόλιο σου,εχω μια απορία πραγματικά..:

 

Πόσο εγωιστές είμαστε οι έλληνες...;

Δε θέλουμε το παιδί του μετανάστη που αριστευει (σχεδόν πάντα χωρίς φροντιστηρια)να σηκώσει τη σημαία...

αλλα όταν οι μετανάστες αγωνίζονται για την Ελλάδα πχ ολυμπιακοί αγώνες που οι μισοί αθλητές είναι μετανάστες, βγαίνουν πρώτοι και χάρη τους σηκώνεται η σημαία και ακούγεται ο εθνικός ύμνος...,εκει χεζ@μ@στ@ απ'τη χαρα μας...;

και μη μου πείτε οτι δεν είναι το ίδιο...έλεος πια!

Link to comment
Share on other sites

Χαρά, συμφωνώ μαζί σου! Το σχόλιό μου ήταν σκωπτικό!

 

Η συζήτηση για την παρέλαση είναι τεράστια. Θα πω μόνο πως είναι εντυπωσιακό ότι το πρόβλημα όλων δεν είναι ότι θα παρελάσει ο μετανάστης, αλλά ότι θα σηκώσει τη σημαία (που, καλώς ή κακώς, χρησιμοποιείται ως έπαθλο). Όταν ο αριστούχος μετανάστης "παρέδωσε" τη σημαία και παρέλασε με το τμήμα, όλοι ήταν ευχαριστημένοι. Αυτό είναι φθόνος, καθαρά, και προσβάλλει τους "απλούς" μαθητές, γιατί είναι σαν να θεωρείται ότι μόνο όσοι είναι στη σημαία τιμούν την πατρίδα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα τελευταίο σχόλιο θα κάνω για το θέμα και θα αποχωρήσω,γιατί πραγματικά είναι ενα θέμα που με πονά ιδιαίτερα καθώς ο άντρας μου δεν είναι Έλληνας και εχω ζήσει σε ολο του το μεγαλείο το τι θα πει να είσαι μετανάστης σε αυτήν τη χώρα...

 

Μη σου τύχει να είσαι μετανάστης στην Ελλάδα!!!

 

ωραία οσα λέτε για το θέμα και συμφωνώ με την εφαρμογή πολλών απο αυτών,αλλα ειλικρινά δεν έχετε ιδέα του τι πρέπει να περάσουν αυτοί οι άνθρωποι ώστε να νομιμοποιηθούν,τι εξαθλίωση κσι απίστευτες συμπεριφορές πρέπει να ανεχτούν και αλλα τόσα που ούτε πάει το μυαλό σας...

 

Κρίμα γι'αυτη τη χώρα..!

 

Τελικά αποφασίσαμε να φύγουμε και τώρα είμαστε και οι δυο μεταναστες σε αλλη Ευρωπαϊκή χώρα....η μέρα με τη νύχτα!!!

Κανένα μέτρο σύγκρισης...ούτε κατα διάνοια ..

Link to comment
Share on other sites

Ενα τελευταίο σχόλιο θα κάνω για το θέμα και θα αποχωρήσω,γιατί πραγματικά είναι ενα θέμα που με πονά ιδιαίτερα καθώς ο άντρας μου δεν είναι Έλληνας και εχω ζήσει σε ολο του το μεγαλείο το τι θα πει να είσαι μετανάστης σε αυτήν τη χώρα...

 

Μη σου τύχει να είσαι μετανάστης στην Ελλάδα!!!

 

ωραία οσα λέτε για το θέμα και συμφωνώ με την εφαρμογή πολλών απο αυτών,αλλα ειλικρινά δεν έχετε ιδέα του τι πρέπει να περάσουν αυτοί οι άνθρωποι ώστε να νομιμοποιηθούν,τι εξαθλίωση κσι απίστευτες συμπεριφορές πρέπει να ανεχτούν και αλλα τόσα που ούτε πάει το μυαλό σας...

 

Κρίμα γι'αυτη τη χώρα..!

 

Τελικά αποφασίσαμε να φύγουμε και τώρα είμαστε και οι δυο μεταναστες σε αλλη Ευρωπαϊκή χώρα....η μέρα με τη νύχτα!!!

Κανένα μέτρο σύγκρισης...ούτε κατα διάνοια ..

 

Α ρε hara ακριβως και εμεις το ιδιο! Και εγω σε άλλη χώρα και καμμια σχέση πως φέρονται σε μας η στα παιδια μας εδω με το αν είμασταν μετανάστες ελλαδα.. Παναγία μου ο Θεός να εχει καλα και να δώσει κουράγιο σε όποιον αναγκαστεί να ζήσει ελλαδα και δεν ειναι έλληνας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και, να προσθέσω ότι, χάρη στα 6 παιδάκια από την Αλβανία που υπάρχουν στη χρονιά του γιου μου, θα γίνουν στο Δημοτικό 2 τμήματα, από μόλις 17 μαθητές το καθένα! Χωρίς τα"Αλβανάκια", θα ήταν μόνο 1 τμήμα με 27 μαθητές! Μπορεί τώρα να πήρανε τις θέσεις στο προνηπιο, αλλά, μακροπρόθεσμα, θα συντελέσουν σε πολύ καλύτερες συνθήκες μάθησης!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα..δ θα γραψω κατι διωτι στις μερες μας οποιος αγαπαει τη χωρα του κ δ αντεχει αλλο να φοβαται να βγει εξω μη τον φανε λαχανο για πεντε ευρω κ οποιος ζηταει το παιδι του να παει στον παιδικο σταθμο αφου για να πληρωσει το κρατος πρεπει να δουλευουν κ οι 2 γονεις αμεσως θα θεωρηθει ρατσιστης κ εθνικιστης.το ενδεχομενο να αγανακτησε δεν υπαρχει.θα πεσουν να τον φανε ολοι γιατι εχουμε δημοκρατια.εξω λοιπον οπως πχ στη γερμανια υπαρχουν νομοι.κ πρωτα πρωτα ειναι τα παιδια τους κ μετα ολα τα αλλα.οποιος δε σεβεται τους νομους φευγει κ δε ξαναγυριζει.

Link to comment
Share on other sites

Σπανίως (ποτέ ισως;) οι εγκληματίες μετανάστες είναι οικογενειάρχες. Τουλάχιστον , όχι σε μεγαλύτερη συχνότητα από τους Έλληνες.

Σχετικά με την αντιμετώπιση των μεταναστών σε άλλες χώρες, δεν είναι παντού όπως τα περιγράφεις. Δες τα σχόλια των BabyCute και hara86.

Link to comment
Share on other sites

Σωστές κουβέντες διαβάζω τόση ώρα. Μερικά σχόλια εάν μου επιτρέπετε :

 

1. Ναι, φοροδιαφεύγουν οικειοθελώς. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω ακούσει καθαρίστρια να μην θέλει εργόσημο ή εργάτη να μην θέλει ένσημα. Σε μια οικογένεια 4 ατόμων π.χ. που εργάζονται οι τρεις ένας τουλάχιστον έχει πάντα ένσημα και υποβάλλει φορολογική δήλωση ΟΧΙ και οι τρεις ... γιατί εάν είχαν ένσημα και δηλωθέν εισόδημα και οι τρεις ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΟ οικογενειακό επίδομα, διακοπές μέσω εργατικής εστίας, δεν θα είχαν μόρια για να στείλουν τα παιδιά τους σε δημόσιο παιδικό σταθμό, δεν δεν δεν δεν. Μία δήλωση λοιπόν στην οικογένεια αρκεί!!!! Επειδή όμως είμαι δίκαιος άνθρωπος αυτό το κολπάκι έχουμε αρχίσει να το ανακαλύπτουμε κι εμείς οι ενδοχώριοι :))). Και ειλικρινά μου την δίνει στα νεύρα όταν άνθρωποι με αρκετά καλό εισόδημα πληρώνουν μικρό ή μηδενικό φόρο και απολαμβάνουν προνόμια που κανονικά δεν δικαιούνται. Νιώθω οτι με κλέβουν.

 

2. Το μεταναστευτικό είναι μεγάλο θέμα που δυστυχώς οι κυβερνόντες λύνουν μόνο στα λόγια. Φτάνει να βρεθεί κανείς στην υπηρεσία που εκδίδει τις μπλε κάρτες και θα καταλάβει γιατί υπάρχουν τόσοι αλλοδαποί παράνομα στην Ελλάδα. Ο δε ρατσισμός εκεί μέσα???????? αχαχουχα.. αν δεν είσαι από χώρα με σαλόνια την έχεις πατήσει!

 

3. Σε συνέχεια του 2. επάνω νομίζω οτι είναι λογικό να δέχεται ένας σταθμός 18 παιδιά αλλοδαπά έναντι 12 δικών μας. Εχουν περισσότερα παιδιά από εμάς και είναι η Αθήνα έχει αρκετούς αλλοδαπούς... πότε δεν είχε άλλωστε? (λίγο ειρωνικό το σχόλιο αυτό το νιώθω κι εγώ... συγχωρείστε με όμως είμαι παρορμητική από τη φύση μου και δεν κρατιέμαι)

 

4. όσο για την σημαία... έχω μια μικρή ένσταση. Γιατί το ελληνόπουλο δεν θα σηκώσει την σημαία με καμάρι για να πει "κοιτάξτε είμαι ο καλύτερος μαθητής", θα σηκώσει την σημαία με καμάρι για να πει "ζήτω η Ελλάδα". και πιστέψτε με όσα σχόλια έχω ακούσει από αλλοδαπούς σε αυτό το θέμα όλα έχουν να κάνουν με τον πληγωμένο τους εγωισμό γιατί το παιδί τους είναι καλύτερος μαθητής.... λάθος κριτήριο επιλογής σημαιοφόρου κατά την άποψή μου. χμ.. θυμάστε τον Οδυσσέα??? Με πόσο καμάρι δήλωνε οτι νιώθει Έλληνας και τιμή του που σήκωσε την σημαία κλπ? για ψάξτε να αναρτήσετε πιο πρόσφατα άρθρα για το θέμα... ;)

 

5. ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ, ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ, ΕΧΩ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΡΙΑ

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τη σημαία: από τη στιγμή που χρησιμοποιείται ως έπαθλο, στο νεανικό και ανώριμο μυαλό του μαθητή είναι έπαθλο. Είμαι βαθιά πεπεισμένη ότι αυτός είναι ο λόγος που δημιουργήθηκε τόσος ντόρος, από ζήλια και μόνο για τα εικοσάρια του "Αλβανού". (Όταν ήμουν μαθήτρια, τη μοναδική χρονιά που δεν μπήκα στη σημαία, δεν πήγα καν να παρελάσω-δεν καταδεχτηκα! Αυτό λέει πολλά για την πλύση εγκεφάλου που δέχονται οι αριστούχοι.Παρεμπιπτόντως, θα προσπαθήσω τα δικά μου παιδιά να μην "καταντήσουν" έτσι...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παλι ευχομαι ο απολλωνακος μου και μαθητης του εικοσι να γινει κ την ελληνικη σημαια να σηκωσει κ εγω να τον καμαρωνω.πως να το κανουμε καποιοι πολεμησαν για εμας αψηφοντας τα νιατα τους για να ειμαστε σημερα εμεις ελευθεροι κ κατα τυχη οι ανθρωποι αυτοι ηταν ελληνες..οποτε ας μη τα ισοπεδωνουμε ολα βρε παιδια.καποια πραγματα εχουν εθνικη αξια.λαος που δε σεβεται την ιστορια του τι μελλον περιμενει να εχουν τα παιδια του;αυτη ειναι απλα η αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

"Κατάντια" εννοούσα να είναι η σημαία αυτοσκοπός και το παιδί να θεωρεί υποτιμητικό να παρελάσει με τους υπόλοιπους.

Τέλος πάντων, το θέμα σίγουρα δεν έχει μόνο άσπρο και μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ευχομαι ο απολλωνακος μου και μαθητης του εικοσι να γινει κ την ελληνικη σημαια να σηκωσει κ εγω να τον καμαρωνω.πως να το κανουμε καποιοι πολεμησαν για εμας αψηφοντας τα νιατα τους για να ειμαστε σημερα εμεις ελευθεροι κ κατα τυχη οι ανθρωποι αυτοι ηταν ελληνες..οποτε ας μη τα ισοπεδωνουμε ολα βρε παιδια.καποια πραγματα εχουν εθνικη αξια.λαος που δε σεβεται την ιστορια του τι μελλον περιμενει να εχουν τα παιδια του;αυτη ειναι απλα η αποψη μου.

 

τα ειπες ολα συμφωνω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ευχομαι ο απολλωνακος μου και μαθητης του εικοσι να γινει κ την ελληνικη σημαια να σηκωσει κ εγω να τον καμαρωνω.πως να το κανουμε καποιοι πολεμησαν για εμας αψηφοντας τα νιατα τους για να ειμαστε σημερα εμεις ελευθεροι κ κατα τυχη οι ανθρωποι αυτοι ηταν ελληνες..οποτε ας μη τα ισοπεδωνουμε ολα βρε παιδια.καποια πραγματα εχουν εθνικη αξια.λαος που δε σεβεται την ιστορια του τι μελλον περιμενει να εχουν τα παιδια του;αυτη ειναι απλα η αποψη μου.

 

Όταν λες "ήταν Έλληνες" προφανώς ξεχνάς για παράδειγμα ότι οι "Έλληνες" ναυτικοί που πολέμησαν επί τουρκοκρατίας ήταν Αρβανίτες, κάποιοι δε μιλούσαν γρι ελληνικά, και σε αυτούς χρωστάμε πολλά. Γιατί λοιπόν να μην επιτρέπεται σε Αλβανούς ας πούμε να σηκώνουν τη σημαία μας; Και οι δικοί τους πρόγονοι βοήθησαν για να είμαστε ελεύθεροι. ΄Μήπως πρέπει να σεβαστείς κι εσύ την ιστορία μας, που μας διδάσκει ότι χρωστάμε και στους Αρβανίτες (και σε τόσους άλλους);

 

Παιδιά, δε βγάζει πουθενά αυτό, πραγματικά δε βγάζει. Κρίμα τόση φαιά ουσία...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "ήταν Έλληνες" προφανώς ξεχνάς για παράδειγμα ότι οι "Έλληνες" ναυτικοί που πολέμησαν επί τουρκοκρατίας ήταν Αρβανίτες, κάποιοι δε μιλούσαν γρι ελληνικά, και σε αυτούς χρωστάμε πολλά. Γιατί λοιπόν να μην επιτρέπεται σε Αλβανούς ας πούμε να σηκώνουν τη σημαία μας; Και οι δικοί τους πρόγονοι βοήθησαν για να είμαστε ελεύθεροι. ΄Μήπως πρέπει να σεβαστείς κι εσύ την ιστορία μας, που μας διδάσκει ότι χρωστάμε και στους Αρβανίτες (και σε τόσους άλλους);

 

Παιδιά, δε βγάζει πουθενά αυτό, πραγματικά δε βγάζει. Κρίμα τόση φαιά ουσία...

 

Παρεμβαίνω στο θέμα καθαρά για "ιστορικούς" λόγους. Οι αρβανίτες δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τους Αλβανούς. Υπάρχει σύγχυση (σκόπιμη;) στη χρήση των ονομάτων. Οι αρβανίτες ορίζονται ως "αρβανιτόφωνες" έλληνες. Είναι άλλο πράγμα οι Αλβανοί. Μην τα συγχέεις.

 

Στους Αλβανούς δεν χρωσταμε τίποτα σχετικά με τους αγώνες μας. Στους αρβανίτες χρωστάμε ό,τι και στους υπόλοιπους προγόνους μας, δηλαδή πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμβαίνω στο θέμα καθαρά για "ιστορικούς" λόγους. Οι αρβανίτες δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τους Αλβανούς. Υπάρχει σύγχυση (σκόπιμη;) στη χρήση των ονομάτων. Οι αρβανίτες ορίζονται ως "αρβανιτόφωνες" έλληνες. Είναι άλλο πράγμα οι Αλβανοί. Μην τα συγχέεις.

 

Στους Αλβανούς δεν χρωσταμε τίποτα σχετικά με τους αγώνες μας. Στους αρβανίτες χρωστάμε ό,τι και στους υπόλοιπους προγόνους μας, δηλαδή πολλά.

 

Οι Αρβανίτες έχουν τεράστια σχέση με τους σημερινούς Αλβανούς, ουσιαστικά την ίδια σχέση που έχουμε κι εμείς που γεννηθήκαμε στην Ελλάδα πρόσφατα με τους τότε "Έλληνες".

Όταν λες οι Αρβανίτες "ορίζονται" ως "αρβανιτόφωνες" (αρβανιτόφωνοι; ), από ποιόν ορίζονται;

Και το "ιστορικούς" γιατί το βάζεις σε εισαγωγικά; Δεν είναι ιστορικοί; Ή δεν ξέρεις πότε βάζουμε εισαγωγικά;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως και εγώ ξέρω ότι οι Αρβανίτες είναι, ουσιαστικά, Αλβανοί που εγκαταστάθηκαν στον Ελλαδικό χώρο.Σε πολλά σημερινά αρβανιτοχώρια, οι γηραιότεροι μιλάνε αρβανίτικα, τα οποία έχουν πάρα πολλές ομοιότητες με τα αλβανικά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη παρατηρω μια συγχηση στο θεμα ποιοι ειναι ελληνες και αρα τους οφειλουμε πολλα και ποιοι δεν ειναι και αρα - συμφωνα με καποιους - δεν τους οφειλουμε τιποτα , θα ηθελα να πως τα εξης: Επειδη η ελλαδα κυριως λογω θεσης εχει γνωρισει απειρους κατακτητες ειναι φυσικο και επομενο ο ορος ελληνας να χωραει μεγαλη συζητηση. Επρεπε ομως καποια στιγμη και αφου εγινε το πρωτο συγχρονο ελληνικο κρατος το οποιο εφτανε εκει μεχρι την στερεα ελλαδα να μπορεσουμε σαν λαος να χαρακτηριστουμε. Επρεπε να βρουμε ενα μοναδικο χαρακτηριστικο κατι που θα χαρακτηριζε εναν σαν ελληνα. Στην αρχη ειπαν οποιος μιλαει ελληνικα....αυτο ομως γρηγορα εγκαταλειφτηκε γιατι μιλαγαν ακομα και καποιοι τουρκοι η και σλαβοι ελληνικα. Ετσι ειπαν θα χαρακτηριζεται σαν ελληνας αυτος που βρισκεται στην γεωγραφικη περιοχη που θεωρουμε ελλαδα και θα ειναι χριστιανος ορθοδοξος.Ο διαχωρισμος λοιπον εγινε βαση θρησκειας.Ολοι οσοι πολεμισαν το 1821 και μετα στην ελλαδα εναντια στους τουρκους ηταν χριστιανοι ορθοδοξοι (με ελαχιστες εξαιρεσεις). Οι αρβανιτες φυσικα και καμια σχεση δεν εχουν με τους αλβανους το μονο ισως κοινο στοιχειο ειναι πως η διαλεκτος τους μοιαζει τα αλβανικα.

Γνωμη μου φυσικα ειναι πως ελληνας ειναι οποιος αισθανεται ελληνας τοσο απλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι Αρβανίτες έχουν τεράστια σχέση με τους σημερινούς Αλβανούς, ουσιαστικά την ίδια σχέση που έχουμε κι εμείς που γεννηθήκαμε στην Ελλάδα πρόσφατα με τους τότε "Έλληνες".

Όταν λες οι Αρβανίτες "ορίζονται" ως "αρβανιτόφωνες" (αρβανιτόφωνοι; ), από ποιόν ορίζονται;

Και το "ιστορικούς" γιατί το βάζεις σε εισαγωγικά; Δεν είναι ιστορικοί; Ή δεν ξέρεις πότε βάζουμε εισαγωγικά;

 

κατ' αρχάς, επειδή βλέπω λίγη ένταση, τα εισαγωγικά τα έβαλα διότι η ιστορική αναδρομή δεν είναι το θέμα του τόπικ. Τόνιζα απλώς τον λόγο της παρέμβασής μου. Θα μπορούσα να βάλω έντονη γραμματοσειρά. Μια χαρά ξέρω πότε μπάινουν τα εισαγωγικά. Μην ανησυχείς για αυτό.

 

Θα πρότεινα να διαβάσεις λίγα πράγματα σχετικά με την καταγωγή των αρβανιτών, των Αλβανών και κυρίως των Ελλήνων. Ευχαρίστως να σου παραθέσω πηγές.

Αρβανιτόφωνες (δηλ. οι ομιλούντες αρβανίτικα) ορίζονται οι αρβανίτες από τους ιστορικούς. Ηταν χριστιανοί (προερχόμενοι αρχικά από τα εδάφη που σήμερα ονομάζονται Βόρεια Ηπειρος). Υπάρχει μία ολόκληρη διαδοχή της

διαδρομής τους μέσα στον Ελλαδικό χώρο. Η γλώσσα που μίλαγαν ήταν κράμα τουρκικών, αρχαίων ελληνικών, λατινικων και σλαβικών. Μοιάζει με τα σημερινά αλβανικά.

Οι Αλβανοί με την έννοια του έθνους δεν υπήρχαν καν όταν προτοεμφανίζεται ο όρος αρβανίτης. Οι ίδιοι οι Αρβανίτες (μεταξύ των οποίων και ο Μπότσαρης) είχαν Ελληνική συνείδηση. Οι ίδιοι όριζαν τους εαυτούς τους σαν Έλληνες και όχι απλώς σαν χριστιανούς. Νομίζω άλλωστε ότι όλοι έχουμε στους κύκλους μας αρβανίτες γνωστούς και φίλους. Δεν νομίζω ότι τίθεται από κανέναν θέμα σχετικά με την εθνικότητά τους.

 

Οι Αλβανοί δεν είναι απόγονοι των αρβανιτών. Σίγουρα κάποιοι αρβανίτες βρέθηκαν στην σημερινή Αλβανία και κάποιοι Αλβανοί΄είναι απόγονοί τους. Κατά τον ίδιο τρόπο βέβαια και Έλληνες βρέθηκαν στην Αλβανία. Τι θα πούμε δηλαδή; Ότι οι Αλβανοί είναι Ελληνικής καταγωγής;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...