Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ - rooming in και θηλασμός


Recommended Posts

Kαλημερα κοριτσια,

Επειδη ειμαι του χωρου και ξερω καποια πραγματα να σας λυσω καποιες αποριες...

Τα κυκλωματα οπως τα λεω εγω προωθησης συμπληρωματων κρεμων αντιβιοτικων κτλ ειναι πολυ καλα οργανωμενα...

Δυστυχως επειδη τα οικονομικα οφελη ειναι τεραστια τοσο για τις εταιριες τις κλινικες οσο και για τους ιδιωτες πολλοι ασυνειδητοι γιατροι τα κανουν ολα προς οφελος του κερδους.

Ο ελεγχος γινεται κυριως βλεποντας τις πωλησεις στην γυρω περιοχη του ιατρειου...γιατι σχεδον ολοι εχουν παιδιατρο κοντα στο σπιτι τους και πανε στο φαρμακειο της γειτονιας τους οποτε ευκολα βγαζουν ασφαλη συμπερασματα...

Εγω γεννησα στο αλεξανδρα και απο την πρωτη στιγμη θηλασα αποκλειστικα παρολο που η νυχτερινη νοσοκομα μου τσιριζε δωσε συμπληρωμα το μωρο ειναι μεγαλο εσυ δεν εχεις γαλα και πειναει...

Οταν ηρθε η ωρα να φυγω η παιδιατρος εκει μου εβαλε ενα σωρο διαφημηστικα στο βιβλιαριο του παιδιου...οταν την ρωτησα για καποιο αλλο γαλα που δεν ηταν μεσα σε αυτα μου ειπε ναι και αυτο καλο ειναι βγαζει απο το συρταρι το διαφημηστικο του και μου το δινει και λεει τα αλλαζουμε καθε 15 μερες για να μην εχουμε προβλημα με τις εταιριες!!!!

Στα ιδιωτικα μαιευτηρια παντως ειναι πιο σοβαρες οι συμφωνιες...

Εγω παντως αγορασα ενα τετοιο κουτι και σημερα ο μικρος μου γινεται 12 βδομαδων και το κουτι ειναι ακομα σφραγισμενο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 332
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αστα να πανε...

πολυ καλος μας φιλος ειναι ιατρικος επισκεπτης και μας λεει για μεγαλη βρωμα το θεμα... σε ολους τους τομεις υγειας

μας εχει εξιστορησει καταστασεις να τρελενεσαι... ειδικα οταν τον πετυχαμε σε μερα πληρωμης... (που τα ειχε ακουμπησει κανονικα στους γιατρους... τελειωμο δεν ειχε η κουβεντα...)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγνώμη που θα σας αλλάξω λίγο την κουβέντα αλλά χθες γνώρισα μια παιδίατρο που με έκανε να νιώσω πολύ άνετα και " φυσιολογικά" με το θηλασμό. Οπως έχω γράψει σε άλλο post( μη σας πρήζω πάλι :lol: ), αντιμετωπίζουμε πρόβλημα αλλεργίας. Πήγαμε λοιπόν να μας δει η γυναίκα και μέσα σε όλα μου είπε: Πολλές φορές οι παιδίατροι άντρες ή οι γυναίκες που δεν έχουν κάνει παιδιά ή δεν έχουν θηλάσει, προσπαθούν να βάλουν σε θεραπείες με αυστηρούς όρους τα παιδάκια. Δεν καταλαβαίνουν οτι μαμα-μωρό είναι σαν ένα δοχείο, απόλυτα εξαρτώμενο το ένα στοιχείο απο το άλλο. Πρέπει να καταλάβει ο παιδίατρος οτι η μανούλα δίνει τον καλύτερο της εαυτό όταν θηλάζει, και το κάνει με απεριόριστη αγάπη.

Μάλιστα μου παρομοίασε το θηλασμό με "μεταμόσχευση κυττάρων". :shock::D:D

 

....Ας καταλάβουν επιτέλους οι γιατροί οτι κάνουν λειτούργημα πέρα απο το επάγγελμα και οτι έχουν να κάνουν με ανθρώπους που έχουν αγωνία, πονάνε , απογοητεύονται , ελπίζουν και όχι με κινούμενα πορτοφόλια.... :?

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

xrysalis μου δυστυχώς δεν μπορώ να την έχω πάντα γιατι εκείνη είναι στα Πατήσια και εμεις μενουμε στη Ν.Μακρη!!!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock: και τι κανεις;;; μια εδω και μια εκει;;;

ποιο δυσκολο μου φαινεται αυτο!!

αλλα καταλαβαινω πως με ενα μωρο παιδι χρειαζεται κι εναν παιδιατρο κοντα σου! :)

 

αυτος ειναι ο λογος που δεν αλλαζουμε τη δικια μας... :(

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρος αυτή ειναι παιδογατρεντερολόγος και πήγαμε εκεί γαι το πρόβλημα της αλλεργίας. Εχουμε παιδίατρο κοντά μας αλλά σκέφτόμαστε να τον αλλάξουμε γιατί έχουμε αμφιβολίες.... για την ιστορία ... Το ξένο γάλα το έχει για ψωμοτύρι...

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καραρχήν νομίζω οτι αξίζει να εχουμε γιατρους που δεν υποτιμουν τη νοημοσύνη μας και κατα δευτερό αν ενας παιδίατρο δεν υποστηρίζει το θηλασμό (που ειναι πλεον γνωστο σε ολα τα μηκη και τα πλάτη της γης οτι ειναι οτι καλύτερο υπαρχη για τα βρεφη) τοτε σε τι είναι καλός? στο να ζυγίζει το μωρό, να μετραει την περιμετρο της κεφαλης και να κάνει ενα εμβόλιο chin.gif

Link to comment
Share on other sites

απλα η ερωτηση ηταν οταν στη ν σημερινη εποχη κοιταμε νε βγαλουμε γρηγορο χρημα και ολα τα επαγγελματα εχουν τροπο να το πετυχουν γιατι ενας παιδιατρος να περιμενει οταν και αν αρρωστησει ενα παιδι που δεν θηλαζει,αυτο εννοουσα......

 

οι περισσότερες επισκέψεις είναι έμμεσο ώφελος, τα ωφέλη από τις εταιρείες είναι εντελώς άμεσα και χειροπιαστά: ταξίδια για συνέδρια με πληρωμένα τα πάντα όχι μόνο για ένα άτομο, ταξίδια ανεξάρτητα από συνέδρια, δώρα...

 

παντως πιστευω οτι υπαρχουν και εξαιρεσεις.....

 

φυσικά και υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλοίμονο αν ήταν όλοι ίδιοι. Μόνο που οι εξαιρέσεις είναι πολύ σπάνιες και πραγματικά είναι δύσκολο να τους βρούμε. Είχα την τύχη να βρω μια τέτοια παιδίατρο, το ποσοστό των παιδιών που θηλάζουν στο ιατρείο της είναι πάνω από 80%!!! Τα περισσότερα μωρά θηλάζουν για περισσότερο από ένα χρόνο!!! Έτσι φαίνονται οι παιδίατροι που υποστηρίζουν το θηλασμό...

 

ο παιδιατρος μου ποτε δεν μου ειπε κατι εναντια στον θηλασμο

 

Ακόμη και αυτοί που είναι εντελώς κατά του θηλασμού σπάνια θα πούνε κάτι. Απλά σε πείθουν ότι ειδικά στην περίπτωσή σου δεν γίνεται. Βέβαια το ειδικά αυτό αφορά τελικά το 90% των μητέρων στον συγκεκριμένο ιατρείο...

 

 

και οταν για διαφορους λογους δεν ειχα γαλα δοκιμασα οτι μπορουσα να κανω απο θεμα αντοχης-ψυχολογιας και τα λοιπα

 

δεν υπάρχουν διάφοροι λόγοι για να μην έχεις γάλα, μόνο δύο υπάρχουν: ο ένας λόγος είναι να μην μπορείς να παράγεις αρκετό γάλα και οι πιθανότητες να σου συμβεί είναι 1 στις 250.... Οι περισσότερες μητέρες με αυτό το πρόβλημα μπορούν να δώσουν στο μωρό τους τουλάχιστον το μισό γάλα από αυτό που χρειάζσται. Ο άλλος λόγος είναι να μην θηλάζει το μωρό καλά, η πιθανότητα να σου συμβεί αυτό είναι 1 στις 10 και σίγουρα διορθώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σπιτι απογοητευτικαμε που εκλαιγε συνεχεια ο μικρος και του δωσαμε συμπληρωμα μαζι με θηλασμο .

 

Ο θηλασμός έχει μελετηθεί εδώ και δεκαετίες, για να εδραιωθεί χρειάζονται τουλάχιστον 4 εβδομάδες, συνήθως 6. Ξεκινώντας το συμπλήρωμα από τόσο νωρίς απλά δεν είχες ποτέ το γάλα που χρειάστηκε το μωρό. Μερικά μωρά είναι 23 ώρες το 24ωρο στο στήθος για να εδραιωθεί η γαλουχία. Αυτό είναι εντελώς φυσιολογικό για τις πρώτες εβδομάδες...

To ξερω αγλαια μου , μας το ειχε πει και η παιδιατρος αυτο , εγω δεν ειχα το κουραγιο να το καταφερω , ελπιζω στο δευτερο τωρα να ειμαι ποιο δυνατη και να καταφερω να θηλασω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μερικά μωρά είναι 23 ώρες το 24ωρο στο στήθος για να εδραιωθεί η γαλουχία. Αυτό είναι εντελώς φυσιολογικό για τις πρώτες εβδομάδες...

 

Αγλαϊα, το γεγονός ότι ο δικός μου ήταν για τουλάχιστον 4 μήνες, σχεδόν μονίμως προσκολημένος στο στήθος μου, ήταν φυσιολογικό τελικα;;

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα, το γεγονός ότι ο δικός μου ήταν για τουλάχιστον 4 μήνες, σχεδόν μονίμως προσκολημένος στο στήθος μου, ήταν φυσιολογικό τελικα;;

 

Φυσιολογικό αν και δύσκολο... :?

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τη μητέρα δύσκολο ναι!

Κάτι για να φάει, κάτι για να κοιμηθεί, κάτι για να ανακουφιστεί, μονίμως δίπλα με το στήθος στο στόμα με ήθελε!!! Και αν τελικά κουνιόμουν να φύγω από δίπλα του μόλις κοιμόταν, αμέσως να το καταλάβει βρε παιδί μου!!! :shock:

Αλλά όπως μου έλεγε και η παιδίατρος... "ποτέ δεν πρόκειται ξανά το παιδάκι σου να είναι όπως είναι τώρα... φρόντισε να το απολαύσεις γιατί μεγαλώνουν και φεύγουν από την αγκαλιά σου... τα κηνυγάς για να στη δώσουν!!! " Αυτό μου έδωσε κουράγιο να συνεχίσω (γιατί τότε το forum δεν το ήξερα!!!!!

:D

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι γιατρος αλλα θελω να ρωτησω,

τον γιο μου τον θηλασα (οχι απο επιλογη μου) 15μερες, ειναι τορα 17 μηνων και δεν εχει αρρωστησει ουτε μια φορα

και εγω ως βρεφος θηλασα 20μερες και οι φορες που εχω αρρωστησει εως σημερα ειναι μετριμενες αρα μηπως δεν ισχυει οτι το κανουν για επισκεψεις?

δεν ξερω,ρωταω..... :?

 

1...Καλό είναι να μην δίαμορφώνεις έικονα κάνοντας έρωτιση

2...Εγω ή ίδια έχω οργανώσει ταξιδάκια για γιατρουδακους που τα έχουν παρει χόντρα άπο μίζες φαρμακέυτικών

3..Λυπάμαι που δεν θήλασες ουτε και γω!!!!

4...Η λεξη αντισωματα σου λέει κάτι;;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι γιατρος αλλα θελω να ρωτησω,

τον γιο μου τον θηλασα (οχι απο επιλογη μου) 15μερες, ειναι τορα 17 μηνων και δεν εχει αρρωστησει ουτε μια φορα

και εγω ως βρεφος θηλασα 20μερες και οι φορες που εχω αρρωστησει εως σημερα ειναι μετριμενες αρα μηπως δεν ισχυει οτι το κανουν για επισκεψεις?

δεν ξερω,ρωταω..... :?

 

1...Καλό είναι να μην δίαμορφώνεις έικονα κάνοντας έρωτιση

2...Εγω ή ίδια έχω οργανώσει ταξιδάκια για γιατρουδακους που τα έχουν παρει χόντρα άπο μίζες φαρμακέυτικών

3..Λυπάμαι που δεν θήλασες ουτε και γω!!!!

4...Η λεξη αντισωματα σου λέει κάτι;;

 

οπως ειπα ΔΕΝ ξερω,ρωταω....

νομιζω αυτο κανουμε εδω ρωταμε για να μαθαινουμε....

τι ακριβως σε χαλασε?

η λεξη αντισωματα μου λεει κατι, η λεξη διαλογος σε εσενα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.unicef.gr/oldpress/2003/dt3103.php

 

 

Δελτίο Τύπου

 

Δ.Τ. 31/2003

 

Αθήνα 27 Οκτωβρίου 2003

 

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ - 1 ΕΩΣ 7 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2003

 

Ο Θηλασμός σε ένα Παγκοσμιοποιημένο Κόσμο, για Ειρήνη και Δικαιοσύνη

Ο Μητρικός Θηλασμός σώζει ζωές ακόμα και εν μέσω πολέμων, επισημαίνει η UNICEF

Σε ένα κόσμο όπου υπολογίζεται ότι 3.000 με 4.000 βρέφη πεθαίνουν καθημερινά επειδή δεν θηλάζουν επαρκώς, η UNICEF καλεί για μια διαρκή δέσμευση για την προστασία, την προώθηση και την υποστήριξη του μητρικού θηλασμού. Το φετινό θέμα της Εβδομάδας Μητρικού Θηλασμού: «Ο Θηλασμός σε ένα Παγκοσμιοποιημένο κόσμο, για Ειρήνη και Δικαιοσύνη» δίδει ιδιαίτερη έμφαση στα τεράστια πλεονεκτήματα του θηλασμού ακόμα και στις πιο αντίξοες συνθήκες. Όπως δηλώνει η UNICEF, ακόμα και εν μέσω πολέμου, ο μητρικός θηλασμός είναι ζωτικής σημασίας για την υγεία, τη διατροφή, την επιβίωση και την προστασία κάθε μικρού παιδιού.

 

«Τα παιδιά που θηλάζουν είναι πιθανότερο να επιβιώσουν όταν κόβονται οι οδοί ανεφοδιασμού, όταν διακόπτεται η παροχή ηλεκτρικού ρεύματος, όταν οι κατοικίες καταστρέφονται και ενσκήπτουν επιδημίες,» επισημαίνει η επικεφαλής της UNICEF, Κάρολ Μπέλαμι. «Σε καταστροφές και καταστάσεις έκτακτης ανάγκης, ο μητρικός θηλασμός είναι συνήθως ο μόνος τρόπος που μπορεί να εγγυηθεί ασφαλή διατροφή στα βρέφη.».

 

Το μητρικό γάλα και μόνο, αποτελεί την ιδανική διατροφή των βρεφών για τους πρώτους έξι μήνες της ζωής τους καθώς περιέχει όλα τα θρεπτικά στοιχεία, αντισώματα, ορμόνες, ανοσοποιητικούς παράγοντες και αντιοξειδωτικά που χρειάζεται ένα βρέφος για να μείνει υγιές και να αναπτυχθεί. Προστατεύει από τη διάρροια και τις οξείες αναπνευστικές λοιμώξεις και ενεργοποιεί το ανοσοποιητικό σύστημα.

 

Σήμερα, είναι πιο ξεκάθαρο από ποτέ ότι ο αποκλειστικός μητρικός θηλασμός για τους πρώτους έξι μήνες της ζωής και ο συνεχιζόμενος θηλασμός με κατάλληλη συμπληρωματική διατροφή, αποτελούν μια σημαντική συνεισφορά στην επιβίωση, την υγεία, την ανάπτυξη, τη διατροφή και τη συναισθηματική ευημερία των μικρών παιδιών. Στοιχεία της UNICEF για την παιδική επιβίωση που παρουσιάστηκαν πρόσφατα στο ιατρικό περιοδικό "The Lancet" δείχνουν ότι ο βέλτιστος μητρικός θηλασμός μπορεί να σώσει πιο πολλές ζωές μικρών παιδιών από οποιοδήποτε άλλο μοναδικό μέτρο. Κάθε χρόνο πεθαίνουν πάνω από 10 εκατομμύρια παιδιά, κυρίως από αιτίες που μπορούν να προληφθούν, όπως διάρροια, πνευμονία, ιλαρά, ελονοσία και AIDS. Αν κάθε μωρό τρεφόταν αποκλειστικά με θηλασμό μέχρι να γίνει έξι μηνών και συνέχιζε και ακόμα μερικούς μήνες μετά, θα σωζόντουσαν περίπου 1.500.000 ζωές κάθε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.unicef.gr/bf06.php

 

Unicef Εβδομάδα Μητρικού Θηλασμού 2006

 

25 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

ΤΟΥ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

 

Μέσα από τον Διεθνή Κώδικα

Εμπορίας Υποκατάστατων Μητρικού Γάλακτος

Η UNICEF, μαζί με την Παγκόσμια Συμμαχία για την Προώθηση του Μητρικού Θηλασμού (World Alliance form Breastfeeding Action - WABA), την Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας (Π.Ο.Υ.) και διεθνείς Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις σε 120 χώρες του κόσμου, συμμετέχει στον εορτασμό της Εβδομάδας Μητρικού Θηλασμού 2006.

 

Η Εβδομάδα Μητρικού Θηλασμού (1-7 Νοεμβρίου), εστιάζει το ενδιαφέρον της σε ένα και μόνο θέμα κάθε φορά. Φέτος το βασικό θέμα είναι «25 Χρόνια Προστασίας του Μητρικού Θηλασμού» και θα επικεντρωθεί στο Διεθνή Κώδικα Εμπορίας Υποκατάστατων του Μητρικού Γάλακτος (International Code of Marketing of Breastmilk Substitutes - στο εξής Κώδικας). Τη σύσταση του Κώδικα αυτού ενστερνίστηκε 25 χρόνια πριν η Παγκόσμια Σύνοδος Υγείας (WHA) για την προστασία των μητέρων και των βρεφών. Ήταν και συνεχίζει να είναι μία από τις ιδέες που υποστηρίχθηκαν διεθνώς με πάθος.

 

Οι εταιρείες χρησιμοποιούν πολλούς τρόπους για να πείσουν τις μητέρες να χρησιμοποιούν υποκατάστατα του μητρικού γάλακτος για τη διατροφή των μωρών τους, αντί να ακολουθούν το φυσικό τρόπο του μητρικού θηλασμού. Εκατομμύρια παιδικές ζωές θα μπορούσαν να σωθούν, αν οι εταιρείες αυτές ακολουθούσαν τους κανόνες για τη διαφήμιση και την προώθηση των προϊόντων τους.

 

 

 

 

Το παρόν πληροφοριακό υλικό βασίζεται κατά μεγάλο μέρος στο περιεχόμενο του επίσημου ενημερωτικού φάκελου της WABA. Ευχαριστούμε τους εθελοντές της UNICEF που συνεργάστηκαν για τη σύνταξή του.

 

 

«Οι ακατάλληλες διατροφικές πρακτικές παραμένουν η μεγαλύτερη απειλή για την υγεία και την επιβίωση του παιδιού σε όλο τον κόσμο»

Διακήρυξη Innocenti για τη βρεφική και παιδική διατροφή 2005.

 

Η UNICEF υποστηρίζει την Π.Ο.Υ. και τις οργανώσεις υγείας σε όλο τον κόσμο, συστήνοντας τον αποκλειστικό θηλασμό για τους πρώτους έξι μήνες της ζωής και κατόπιν τη συνέχισή του, ενώ παράλληλα παρέχονται έγκαιρα, επαρκώς θρεπτικές, ασφαλείς και κατάλληλες συμπληρωματικές τροφές για δύο χρόνια ή και περισσότερο.

 

Ο μητρικός θηλασμός μπορεί να μειώσει τη νοσηρότητα και τη θνησιμότητα των βρεφών και των παιδιών, περισσότερο από κάθε άλλο υγειονομικό μέτρο.

Οι συνεχιζόμενες αντιεπαγγελματικές μέθοδοι προώθησης και διαφήμισης των υποκατάστατων του μητρικού γάλακτος υπονομεύουν το μητρικό θηλασμό.

Το 2006 μπορούμε γιορτάσουμε την επιτυχία του ότι περισσότερες από 70 χώρες υιοθέτησαν νομοθετικά μέτρα, που περιλαμβάνουν όλες ή τις περισσότερες από τις διατάξεις του Κώδικα, ο οποίος ρυθμίζει τη διαφήμιση και την προώθηση αυτών των ειδών.

Υπάρχουν πολλά να γίνουν ακόμα. Οι πολυεθνικές επενδύουν εκατομμύρια για τη διαφήμιση και την προώθηση βρεφικών τροφών. Μια πρόσφατη μελέτη έδειξε ότι ορισμένες εταιρείες ξοδεύουν κάθε χρόνο κατά μέσο όρο 30 δολάρια ανά βρέφος για τη διαφήμιση των προϊόντων τους, ενώ αντίστοιχα οι κυβερνήσεις δαπανούν 21 σεντς ανά βρέφος για την προώθηση του μητρικού θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια ευχαριστω για αλλη μια φορα για τις απαντησεις σου :D

 

Παρακαλώ!

 

Αν βάλεις στο google τις λέξεις "θηλασμός αντισώματα" βγάζει:

 

Results 1 - 10 of about 1,310 for θηλασμός αντισώματα. (0.28 seconds)

 

1310 αναφορές μόνο στα ελληνικά...

 

Αν βάλεις:

 

breastfeeding antibodies

 

βγάζει:

 

Results 1 - 10 of about 226,000 for breastfeeding antibodies. (0.20 seconds)

 

Ακόμη και αν διάβαζες την ετικέτα από το γάλα που έδινες στο μωρό σου θα ήξερες ότι αυτά δεν είναι μύθος. Οι εταιρείες που παράγουν τυποποιημένο βρεφικό γάλα έχουν πληρώσει πολύ χρήμα σε έρευνα για να αποδείξουν ότι και τα δικά τους γάλατα είναι καλά όμως όχι μονο δεν τα κατάφεραν αλλά αντίθετα είναι υποχρεωμένες να γράφουν συνεχώς πάνω στις ετικέτες τους ότι το μητρικό γάλα... κλπ.

 

Μια μητέρα μπορεί να υποθέσει ότι για σένα που έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο μια τέτοια ερώτηση δεν φαίνεται πολύ εγκυκλοπαιδική.

 

Για μένα δεν υπάρχει θέμα, δεν με ενδιαφέρει η πρόθεση των ερωτήσεων και απαντώ με την ίδια ψυχραιμία. Όμως μερικές μητέρες νιώθουν κάπως και δεν μπορούν να είναι τόσο ψύχραιμες.

 

Έτσι κι αλλιώς τα αντισώματα είναι ένα θέμα που τις περισσότερες εδώ μέσα δεν τις αφορά. Στη δική μας κοινωνία οι μητέρες που θηλάζουν είναι μειοψηφία, το κάνουν γιατί το επιλέγουν, το κάνουν έχοντας να αντιμετωπίσουν ένα σύστημα υγείας εχθρικό στο θηλασμό που προσποιείται ότι είναι υπέρ... έχοντας να αντιμετωπίσουν τον κάθε ένα γύρω τους που απαξιώνει την προσπάθεια και την προσφορά τους...

 

Αν κάποιοι ασχολήθηκαν με την υλική διάσταση του θηλασμού που είναι μετρήσιμη και πιο εύκολο να ερευνηθεί, το έκαναν για να αντιμετωπίσουν τις εταιρείες και τα ψέματα των διαφημίσεων...

 

Δυστυχώς δεν είναι δυνατό όλες οι μητέρες να έχουν την ίδια ψυχραιμία όταν τις προκαλούν. Κι εγώ σαν μητέρα δεν ήμουν πάντα τόσο ψύχραιμη, ειδικά πριν γίνω σύμβουλος... Μπορεί να μην το έδειχνα όμως καταλάβαινα πάντα και την ειρωνία και τα υπονοούμενα και την οποιαδήποτε πρόκληση άσχετο αν το έπαιζα εντελώς χαζή... Και το έπαιζα χαζή γιατί ήμουν πολύ διαβασμένη και η συζήτηση θα ήταν πολύ άνιση...

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια ευχαριστω για αλλη μια φορα για τις απαντησεις σου :D

 

Παρακαλώ!

 

Αν βάλεις στο google τις λέξεις "θηλασμός αντισώματα" βγάζει:

 

Results 1 - 10 of about 1,310 for θηλασμός αντισώματα. (0.28 seconds)

 

1310 αναφορές μόνο στα ελληνικά...

 

Αν βάλεις:

 

breastfeeding antibodies

 

βγάζει:

 

Results 1 - 10 of about 226,000 for breastfeeding antibodies. (0.20 seconds)

 

Ακόμη και αν διάβαζες την ετικέτα από το γάλα που έδινες στο μωρό σου θα ήξερες ότι αυτά δεν είναι μύθος. Οι εταιρείες που παράγουν τυποποιημένο βρεφικό γάλα έχουν πληρώσει πολύ χρήμα σε έρευνα για να αποδείξουν ότι και τα δικά τους γάλατα είναι καλά όμως όχι μονο δεν τα κατάφεραν αλλά αντίθετα είναι υποχρεωμένες να γράφουν συνεχώς πάνω στις ετικέτες τους ότι το μητρικό γάλα... κλπ.

 

Μια μητέρα μπορεί να υποθέσει ότι για σένα που έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο μια τέτοια ερώτηση δεν φαίνεται πολύ εγκυκλοπαιδική.

 

Για μένα δεν υπάρχει θέμα, δεν με ενδιαφέρει η πρόθεση των ερωτήσεων και απαντώ με την ίδια ψυχραιμία. Όμως μερικές μητέρες νιώθουν κάπως και δεν μπορούν να είναι τόσο ψύχραιμες.

 

Έτσι κι αλλιώς τα αντισώματα είναι ένα θέμα που τις περισσότερες εδώ μέσα δεν τις αφορά. Στη δική μας κοινωνία οι μητέρες που θηλάζουν είναι μειοψηφία, το κάνουν γιατί το επιλέγουν, το κάνουν έχοντας να αντιμετωπίσουν ένα σύστημα υγείας εχθρικό στο θηλασμό που προσποιείται ότι είναι υπέρ... έχοντας να αντιμετωπίσουν τον κάθε ένα γύρω τους που απαξιώνει την προσπάθεια και την προσφορά τους...

 

Αν κάποιοι ασχολήθηκαν με την υλική διάσταση του θηλασμού που είναι μετρήσιμη και πιο εύκολο να ερευνηθεί, το έκαναν για να αντιμετωπίσουν τις εταιρείες και τα ψέματα των διαφημίσεων...

 

Δυστυχώς δεν είναι δυνατό όλες οι μητέρες να έχουν την ίδια ψυχραιμία όταν τις προκαλούν. Κι εγώ σαν μητέρα δεν ήμουν πάντα τόσο ψύχραιμη, ειδικά πριν γίνω σύμβουλος... Μπορεί να μην το έδειχνα όμως καταλάβαινα πάντα και την ειρωνία και τα υπονοούμενα και την οποιαδήποτε πρόκληση άσχετο αν το έπαιζα εντελώς χαζή... Και το έπαιζα χαζή γιατί ήμουν πολύ διαβασμένη και η συζήτηση θα ήταν πολύ άνιση...

 

η ερωτηση μου δεν ηταν για τις μητερες ηταν για τους παιδιατρους.....

και το ξαναλεω απλα ρωτησα δεν ειχα καμια διαθεση ειρωνιας η κατι τετοιο

ποτε δεν θα εκρινα-κατακρινα μια μητερα που θηλαζει αλλα ουτε και μια που δεν θηλαζει.

η καθε μια μας εχει την ιστορια της....

Link to comment
Share on other sites

και για να θεσω καλυτερα την γνωμη μου γιατι δεν θελω να αφηνω παρεξηγησεις....

δεν πιστευω οτι το κερδος τον παιδιατρων ειναι οι επισκεψεις αυτο ειναι το "γλυκακι" στην ιστορια...

παιζονται αλλα κερδοι-μπονους οπως και σε καθε ιατρεικη ειδικοτητα.

αυτο ηθελα να ρωτησω και οχι να θιξω κανεναν.

εμενα και τον γιο μου το ανεφερα σαν παραδειγμα οχι σαν κανονα.

ελπιζω να καταλαβατε τι λεω και οτι δεν ειχα κααααανενα σκοπο να ειρωνευτω-κοροιδεψω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

" Όπως μαρτυρούν οι εκατοντάδες μαρτυρίες στο φόρουμ, η πολιτική των ιδιωτικών μαιευτηρίων,

ένα μεγάλο ποσοστό των παιδιάτρων,

και ένα μεγάλο ποσοστό των μαιών, ως επι το πλείστον σε ιδιωτικά μαιευτήρια,

αντί να ενθαρρύνουν,

αποθαρρύνουν με την στάση κ πολιτική τους, το μητρικό θηλασμό.

 

Ακόμα και η μητέρα η οποία είναι αποφασισμένη να θηλάσει, βρίσκει εμπόδια που δεν μπορεί να φανταστεί ότι όντως υπάρχουν - ακόμα και μετά την ανάγνωση όλων αυτών των μαρτυριών.

Εχουμε συγκεντρώσει εδώ απλώς ένα πολύ μικρό ποσοστό του συνολικού ποσοστού των παραπόνων για αυτά τα θέματα, σαν δείγμα.

 

Στόχος είναι κάθε μέλλουσα μητέρα να γνωρίζει τι μπορεί να συναντήσει,

σε ποιές συνθήκες είναι πιο πιθανό να συναντήσει αυτές τις περιπτώσεις,(σε ποιά μαιευτήρια)

αλλά και τι μπορεί να κάνει.

 

Επίσης στόχος είναι κάθε μέλλουσα μητέρα να γνωρίζει τον νόμο, που ορίζει οτι η χορήγηση συμπληρώματος στο νεογέννητο χωρίς την συγκατάθεση του γονέα, είναι συμφωνα με το νόμο, παράνομη.

 

Τα δικαιώματα του Έλληνα Ασθενούς, έτσι όπως ψηφίστηκαν από την Ελληνική Βουλή:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=178840#178840

 

Φυσικά αυτός ο νόμος είναι αρκετά ασαφής - σε αντίθεση με νόμους που υπάρχουν ήδη στο εξωτερικό - κάτι που βοηθά αρκετά τα μαιευτήρια, όσον αφορά τον τρόπο με τον οποίο ερμηνεύουν αυτόν τον νόμο.

 

Διαβάστε εδώ το νόμο - σύσταση που ισχύει στην καλιφόρνια Η.Π.Α. (στα Αγγλικά)

 

ενώ δείτε και εδώ

 

REPUBLIC ACT NO. 7600 - The Rooming-In and Breast-Feeding Act of 1992: Republic of the Philippines Congress of the Philippines

 

http://www.chanrobles.com/republicactno7600.htm

ή εδώ σε αρχείο word

http://www.childprotection.org.ph/databases/docs/ra7600.doc

 

που ψηφίστηκε πριν απο 16 χρόνια στις Φιλιππίνες.

 

Επειδή δεν υπάρχει τέτοιος νόμος στην Ελλάδα, η κατάσταση κ η λήψη αποφάσεων είναι στα χέρια όχι όσων έχουν συμφέρον στο να στηρίξουν τον θηλασμό, αλλά στα χέρια όσων έχουν συμφέρον στο να στηρίξουν την χορήγηση συμπληρώματος.

 

Σαν αποτέλεσμα αυτής της έλλειψης, στην Ελλάδα, τα ιδιωτικά μαιευτήρια, παιδίατροι αλλά και μαίες, συμβάλλουν στην συστηματική αποθάρρυνση των μητέρων να θηλάσουν και στην δημιουργία συνθηκών που θα δυσκολέψουν ή θα κάνουν αδύνατο τον θηλασμό-

με την κρυφή υποστήριξη και πριμοδότηση απο τις ιδιές εταιρείες που παράγουν τα συμπληρώματα/υποκατάστατα του μητρικού γάλακτος.

 

οι τρόποι με τους οποιους συντηρείται αυτό το status είναι

 

- δεν διασφαλίζεται το rooming in - όπου η μητέρα θηλαζει το μωρό όποτε αυτό το ζητάει

- σε ιδιωτικά μαιευτήρια όπου υπάρχει rooming in, πραγματοποιείται μόνο σε ένα μικρό ποσοστό των μητέρων οι οποίες έχουν την οικονομική δυνατότητα για μονόκλινο ή δίκλινο. Υπάρχει ξεκάθαρα διάκριση ανάλογα με την οικονομική δυνατότητα της κάθε οικογένειας.

- το μωρό δίνεται στην μητέρα χορτάτο και κοιμισμένο αφού του έχει χορηγηθεί κρυφά συμπλήρωμα χωρίς συγκατάθεση της μητέρας, και ακόμα και σε άρνηση της μητέρας να του χορηγηθεί συμπλήρωμα.

- συστήνεται στην μητέρα να πάρει το χάπι διακοπής του θηλασμού επειδή "δεν έχει πολύ γάλα" δυσκολεύοντας ή κάνοντας και αδύνατο πιθανό επαναγαλακτισμό μετά την έξοδο απο το μαιευτήριο

 

H ανακρίβειες που υπάρχουν στα δημοσιευμένα άρθρα όπως αυτά

 

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=15154

 

δείχνουν την έλλειψη ενημέρωσης ακόμα και των δημοσιογράφων για την κατάσταση που μαρτυρούν οι ίδιες οι μητέρες.

Φυσικά και δεν ισχύει η εξής φράση:

Στην Ελλάδα το μέτρο εφαρμόζεται σήμερα στα περισσότερα μεγάλα μαιευτήρια που προωθούν με κάθε τρόπο το μητρικό θηλασμό

Δεν ισχύει ούτε για το σε πόσα μαιευτηρια εφαρμόζεται, (σαφώς δεν εφαρμόζεται στα περισσότερα μαιευτήρια) ούτε και το ότι προωθούν με κάθε τρόπο τον μητρικό θηλασμό (γίνεται ακριβώς το αντίθετο στα περισσότερα μαιευτήρια).

 

Αυτό το άρθρο http://www.iatronet.gr/articlespnsr.asp?art_id=5135 είναι κάπως πιο ενημερωτικό (γραμμένο το 2008) δηλώνει ότι

Το σύστημα rooming-in εφαρμόζεται στην Αθήνα στα δημόσια μαιευτήρια Έλενα και Αλεξάνδρα.

 

ψάχνοντας για το rooming in μέσω του google βρήκα κάποια γραπτά της κας. Μαλλιαρού.

 

Η ομιλία της Κυρίας Μαλλιαρού είναι πολύ ενημερωτική,

ιδιαίτερα και όσον αφορά το ερωτηματολόγιο το οποίο θέτει στους παιδιάτρους. (2002) http://www.iatrikionline.gr/deltio_49/epi2_2.htm

 

7. Nα εφαρμόζεται το σύστημα �rooming in�, δηλαδή το νεογέννητο να είναι μαζί με τη μητέρα του 24 ώρες το 24ωρο.

8. O θηλασμός να είναι χωρίς ωράριο και απεριόριστος.

 

"Eίμαι υποστηρικτικός στο μητρικό θηλασμό;"

1. Έχω δώσει δείγματα ξένου γάλακτος, συμμετέχοντας στο λεγόμενο marketing των εταιριών των γαλάτων σε formula; Γνωρίζω ότι απαγορεύεται, σύμφωνα με την οδηγία του Yπουργείου Yγείας, η διανομή δειγμάτων ξένου γάλακτος και η διαφήμιση τους με φυλλάδια;

2. Έχω πεισθεί για τα πλεονεκτήματα του μητρικού θηλασμού έναντι του ξένου γάλακτος;

3. Συνιστώ να τοποθετείται το μωρό στο στήθος της μητέρας του αμέσως μετά τον τοκετό;

4. Γνωρίζω το λεγόμενο nipple confusion, δηλαδή ότι το μωρό μπερδεύεται και δεν μπορεί να θηλάσει σωστά αν του δοθεί τις πρώτες 40 μέρες της ζωής πιπίλα ή μπιμπερό και ότι αυτό μπορεί να δράσει ανασταλτικά στην εδραίωση του θηλασμού;

5. Γνωρίζω ποιες είναι οι ιατρικές αντενδείξεις του θηλασμού, ότι δηλαδή το μωρό δεν θα πάρει μητρικό γάλα μόνο σε περίπτωση που η μητέρα έχει AIDS και ότι σε όλες τις άλλες περιπτώσεις θα πρέπει να αναζητήσω την κατάλληλη μέθοδο για τη χορήγηση του μητρικού γάλακτος;

6. Όταν η μητέρα παίρνει κάποιο φάρμακο λαμβάνω κάθε δυνατή μέριμνα ώστε το φάρμακο αυτό να μην αποτελεί αντένδειξη θηλασμού;

7. Γνωρίζω ότι το μωρό πρέπει να θηλάζει αποκλειστικά 6 μήνες και ότι με την προσθήκη των στερεών δεν πρέπει να διακόπτεται ο θηλασμός αλλά να παροτρύνεται η μητέρα ώστε να θηλάζει το μωρό της μέχρι τον πρώτο χρόνο της ζωής του ή και αργότερα αν το επιθυμεί;

8. Παροτρύνω τη μητέρα να θηλάζει το μωρό της όσο συχνά θέλει και απεριόριστα χωρίς χρονικούς περιορισμούς, ιδίως μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός;

9. Mπορώ να επιλύσω με σωστό και σύγχρονο τρόπο τα συνήθη προβλήματα του θηλασμού και με γνώμονα πάντα ότι θα πρέπει να συνεχίζεται ο θηλασμός; Mπορώ να δώσω συμβουλές για διατήρηση της γαλουχίας όταν προκύψουν προβλήματα προσωρινού αποχωρισμού μητέρας-παιδιού; Mπορώ να δώσω συμβουλές για την τόσο απλή υπόθεση της ατομικής τράπεζας μητρικού γάλακτος που θα βοηθήσει την εργαζόμενη μητέρα να θηλάσει μεγαλύτερο διάστημα το παιδί της;

10. Γνωρίζω ότι όταν θα συνταγογραφήσω ξένο γάλα συνυπογράφω στη διακοπή του θηλασμού διότι η ποσότητα γάλακτος που παράγει ο μαστός εξαρτάται αποκλειστικά από το πόσο γάλα ζητάει το μωρό; Γνωρίζω ότι σύμφωνα με το Yπουργείο Yγείας η συνταγογράφηση ξένου γάλακτος πρέπει να συνοδεύεται από ιατρική γνωμάτευση που να εξηγεί τους λόγους που το μωρό δεν μπορεί να θηλάσει αποκλειστικά;

 

 

το κείμενο της Κας. Μαλλιαρού απο την ιστοσελίδα της http://www.mothereducation.gr/html/maie/room.htm

 

Πρέπει άμεσα να εφαρμοσθεί το rooming in, δηλαδή η μητέρα να έχει το μωρό μαζί της, στο ίδιο δωμάτιο στο μαιευτήριο, όλο το 24ωρο. Ο βίαιος αποχωρισμός μητέρας παιδιού που επιτελείται στα μαιευτήρια είναι παράλογος, απάνθρωπος, παρωχημένος. Εκτός του ότι αποτελεί πλήγμα για τον μητρικό θηλασμό, είναι αιτία λοιμώξεων (σταφυλοκοκκικές λοιμώξεις, ιώσεις, σηψαιμία). Σχετικά πρόσφατα σε κεντρικό μαιευτήριο, πιστοποιήθηκε ενδημία με ιογενή νεογνική μηνιγγίτιδα. Αποτελεί πλήγμα για το θηλασμό ο αποχωρισμός του νεογέννητου από τη μητέρα του. Η φυσιολογική παραγωγή του μητρικού γάλακτος προάγεται, κατά κύριο λόγο, από το θηλασμό. Όταν λοιπόν το μωρό λείπει από το δωμάτιο της μητέρας, θηλάζει μόνο προγραμματισμένα, γεγονός που δρα ανασταλτικά στην παραγωγή επαρκούς ποσότητας γάλακτος από τη μητέρα. Όταν χρειασθεί να ταϊστεί, εκτός προγράμματος, του παρέχεται «ξένο» γάλα, συχνά, χωρίς καν να ερωτηθούν οι γονείς. Τέλος η όλη τακτική, συχνά γίνεται αιτία πρόκλησης μαστίτιδας στη μητέρα.

Η τακτική της χορήγησης «ξένου» γάλακτος στο μαιευτήριο, έστω και μικρών ποσοτήτων, πρέπει να αναθεωρηθεί και πρέπει να αντιληφθεί ο παιδίατρος ότι είναι μείζων ιατρική πράξη. Σύμφωνα με τις πρόσφατες μελέτες η διατροφή των πρώτων ημερών της ζωής είναι σημαντικός παράγων στη διαμόρφωση του ανοσοποιητικού συστήματος.

 

κάποια λίνκ που οδηγούν στις συζητήσεις των μελών του φόρουμ για αυτά τα θέματα:

 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΩΝ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ!!!

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2494

 

ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΟΥ (ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΝ ΜΗΝ ΤΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΤΕ)

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3119

 

Κλινικες και θηλασμος.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5721

 

THilasmos prin 70 xronia...

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4618

 

 

¨ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ¨ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4478

 

Καισαρική και rooming in-θηλασμός

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3359

 

Θηλασμός - το αργότερο μία ώρα μετά τη γέννηση του μωρού.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=192

 

Θηλασμός και επισκεπτήριο & γενικά περι θηλασμού

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=845

 

O θηλασμός στην αρχαία Eλλάδα Θ. Tαμπάκης Νεογνολογικό - Μ.Ε.Ν.

Γ.Π. Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης

http://www.iatrikionline.gr/deltio_49a/a9.htm

 

M.Στυλιανάκη "

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ενημερώσω οτι έχω στείλει εκ μέρους της εταιρείας, εμαιλ στην συγγραφέα του άρθρου που δηλώνει οτι

 

Στην Ελλάδα το μέτρο (rooming in) εφαρμόζεται σήμερα στα περισσότερα μεγάλα μαιευτήρια που προωθούν με κάθε τρόπο το μητρικό θηλασμό

 

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=15154

 

για την τεράστια αυτή ανακρίβεια, δίνοντας και το λινκ σε αυτό το τόπικ έτσι ώστε να διαβάσει τις μαρτυρίες των γονέων

 

και θα ήθελα με την σειρά σας να μπειτε σε αυτό το λινκ που παραθέτω και να στείλετε στην συγγραφέα εμαιλ, (ειναι πολυ ευκολο εχει φορμα κατευθείαν)

με την δική σας προσωπική εμπειρία.

 

Αφού έγραψε για αυτό το θέμα, ίσως την ενδιαφέρει αν ενημερωθεί για όλες αυτές τις μαρτυρίες να δημοσιεύσει ένα άρθρο το οποίο να είναι σωστό και να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

 

παρακαλώ βοηθήστε στην καλυτερη ενημέρωση όλων των συμπολιτών μας και στείλτε εμαιλ στην συγγραφέα του άρθρου!

 

 

Η επόμενη κίνηση είναι η συλλογή υπογραφών, για να απαιτηθεί απο την Ελληνική Βουλή να φτιάξει έναν τέτοιο νόμο όπως υπάρχει και στις άλλες πολιτισμένες χώρες που θα υποχρεώνει με σαφήνεια την τήρηση των πολυ σημαντικών αυτών κριτηρίων για την ενθάρρυνση του θηλασμού.

 

απόσπασμα απο το άρθρο

 

«Ιασώ»: Εδώ και ένα χρόνο εφαρμόζεται η πρακτική του «rooming in» στα περισσότερα μονόκλινα δωμάτια, ενώ προωθείται και για τα πολύκλινα. Για την επίτευξη του θηλασμού, τα μωρά που παραμένουν σε θαλάμους μεταφέρονται στις μητέρες τους μόλις κλάψουν

 

το rooming in δεν εφαρμοζεται εάν τα μωρά ειναι σε θάλαμο! Αφού το λέει η λέξη! ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ.

 

και το είδα με την δευτερη ανάγνωση. Που γνωρίζω για το θέμα. Φανταστείτε καποιος που δεν ξέρει τι ειναι το rooming in και δεν σκέφτεται πολύ καλά καθώς διαβάζει , την αγγλικη σημασία της λέξης.!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Προς το Συνήγορο του Πολίτη

 

Κύκλος Δικαιωμάτων του Παιδιού

20 Σεπτεμβρίου 2004

 

ΑΝΑΦΟΡΑ

Προς το Συνήγορο του Πολίτη

Αθήνα 20 Σεπτεμβρίου 2004

 

Κύκλος Δικαιωμάτων του Παιδιού

 

Ο μητρικός θηλασμός, όπως έχει χαρακτηρισθεί από την ΠΟΥ και την Unicef είναι αναφαίρετο δικαίωμα του βρέφους. Το δικαίωμα αυτό σας καλώ να προασπίσετε με όσα μέσα διαθέτετε.

 

Τα ποσοστά θηλασμού στη χώρα μας είναι από τα χαμηλότερα της Ευρώπης. Το γεγονός αυτό αποτελεί σημαντική ένδειξη κοινωνικής παθολογίας.

Σύμφωνα με εργασίες που έχουν γίνει στον ελληνικό χώρο, τα ποσοστά θηλασμού είναι υψηλά κατά τον 1ο μήνα ζωής, πέφτουν όμως ραγδαία μετά τον 1ο μήνα έτσι ώστε έχουμε ποσοστά αποκλειστικού θηλασμού το 1ο εξάμηνο της ζωής 5%.

 

Ένας σημαντικός παράγων που ευθύνεται, σύμφωνα με τις εργασίες, είναι το μαιευτήριο.

Σας αποστέλλω περίληψη εργασίας των Ε. Αδάμ και συν, («Απόψεις προθέσεις και πρακτική θηλασμού σε πληθυσμό της Αθήνας» Δελτ Α Παιδιατρ Κλιν Πανεπ Αθηνών 44:189-196, 1997), η οποία έγινε σε δείγμα 6102 γυναικών, στην οποία φαίνεται ότι η πρακτική θηλασμού ήταν σε εξάρτηση από την πολιτική που εφαρμόζεται στο μαιευτήριο: Τα βρέφη που στο μαιευτήριο έπαιρναν υποκατάστατα μητρικού γάλακτος αποκλειστικά ή σαν συμπλήρωμα με το μητρικό, είχαν λιγότερες πιθανότητες να θηλάζουν στο τέλος του 1ου μήνα της ζωής. Σημειωτέον ότι η πρόθεση θηλασμού των γυναικών, πριν γεννήσουν ήταν 90%,

 

Επειδή ο κύκλος για τα δικαιώματα του παιδιού έχει ως αποστολή την προώθηση και εφαρμογή νομοθεσίας και διεθνών συμβάσεων για τα δικαιώματα του παιδιού, σα ς αποστέλλω έγγραφο του Υπουργείου Υγείας , Αριθμ.Πρωτ: Υ3γ/3618-9.10.95. Οι οδηγίες και απαγορεύσεις που αναφέρονται στο έγγραφο αυτό ουδέποτε εφαρμόσθηκαν από τα μαιευτήρα.

 

Συγκεκριμένα στα μαιευτήρια του ελλαδικού χώρου:

• Χορηγούνται υποκατάστατα μητρικού γάλακτος λάθρα στο νεογέννητο, χωρίς καν να ενημερωθούν οι γονείς.

Υπάρχει παρακαταθήκη υποκαταστάτων μητρικού γάλακτος.

• Παρέχουν υποκατάστατα μητρικού γάλακτος στο νεογνό, χωρίς την απαιτούμενη από το Υπουργείο Υγείας, τον ΠΟΥ και την Unicef, ιατρική γνωμάτευση, με τους λόγους για τους οποίους το νεογνό δεν μπορεί να θηλάσει τη μητέρα του.

ΚΑΤΑΣΤΡΑΤΗΓΕΙΤΑΙ ο διεθνής κώδικας εμπορίας και διακίνησης υποκαταστάτων μητρικού γάλακτος. Παραδείγματα: Διαφημίζουν τα υποκατάστατα μητρικού γάλακτος μέσα στο μαιευτήριο. Δίνουν δωρεάν δείγματα τέτοιων υποκαταστάτων και έντυπα που αναγράφονται μάρκες τέτοιων υποκαταστάτων. Ως γνωστό κάθε μαιευτήριο έχει και μια εταιρεία γαλάτων που το υποστηρίζει οικονομικά.

• Αντί να εκπαιδεύουν τη μητέρα στην τέχνη του θηλασμού, της ενσπείρουν την αμφιβολία ότι δεν μπορεί να καταφέρει να θηλάσει αποκλειστικά το μωρό της. (Ως γνωστό ο θηλασμός εδραιώνεται τις πρώτες 40 μέρες της ζωής και το γάλα παράγεται με τις θηλαστικές κινήσεις και αναστέλλεται με την εισαγωγή της μποτίλιας. Η μέρες του νεογνού στο μαιευτήριο είναι καθοριστικές για το αν και πόσο θα θηλάσει).

 

Εμείς οι παιδίατροι ως πρεσβευτές των παιδιών στον κόσμο των μεγάλων και εσείς ως συνήγοροι των παιδιών, ελπίζω να βοηθήσουμε περισσότερα ελληνόπουλα να θηλάσουν τη μητέρα τους.

 

Στη διάθεση σας σε ότι χρειαστεί στον αγώνα για την προάσπιση του δικαιώματος του βρέφους να θηλάσει.

 

 

Μαρία-Αδαμαντία Μαλλιαρού

 

http://www.mothereducation.gr/html/etc/syn.htm

 

Ο υποστηρικτικός για το μητρικό θηλασμό παιδίατρος:

1. Έχει πεισθεί για τα πλεονεκτήματα του μητρικού θηλασμού έναντι του ξένου γάλακτος. Έχει μελετήσει τον τρόπο με τον οποίο θα υποστηρίξει τη θηλάζουσα.

2. Γνωρίζει ότι απαγορεύεται, σύμφωνα με την οδηγία του Υπουργείου Υγείας, η διανομή δειγμάτων «ξένου» γάλακτος και η διαφήμιση του με φυλλάδια. Άρα δεν δίνει δείγματα «ξένου» γάλακτος, δεν συμμετέχει στο marketing των εταιριών γαλάτων.

3. Συνιστά να τοποθετείται το μωρό στο στήθος της μητέρας του αμέσως μετά τον τοκετό.

4. Γνωρίζει το λεγόμενο nipple confusion, δηλαδή ότι το μωρό μπερδεύεται και δεν μπορεί να θηλάσει σωστά, αν τις πρώτες 40 μέρες της ζωής τού δοθεί πιπίλα ή μπιμπερό. Αν για κάποιο λόγο, το διάστημα αυτό, χρειασθεί να χορηγηθεί στο μωρό τεχνητή διατροφή, συνιστάται η χορήγηση να γίνει με ειδική σύριγγα ή ειδικό δοχείο.

5. Γνωρίζει ποιες είναι οι τεκμηριωμένες ιατρικές αντενδείξεις του θηλασμού.

6. Όταν η μητέρα παίρνει κάποιο φάρμακο λαμβάνει κάθε δυνατή μέριμνα ώστε το φάρμακο αυτό να μην αποτελεί αντένδειξη θηλασμού.

7. Γνωρίζει ότι το μωρό πρέπει να θηλάσει αποκλειστικά 6 μήνες και ότι με την προσθήκη των στερεών δεν πρέπει να διακόπτεται ο θηλασμός αλλά να παροτρύνεται η μητέρα ώστε να θηλάσει το μωρό της μέχρι τον πρώτο χρόνο της ζωής του ή και αργότερα αν το επιθυμεί.

8. Παροτρύνει τη μητέρα να θηλάζει χωρίς χρονικούς περιορισμούς, ιδίως μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός.

9. Μπορεί να επιλύσει με σωστό και σύγχρονο τρόπο τα συνήθη προβλήματα του θηλασμού και με γνώμονα πάντα ότι θα πρέπει να συνεχίζεται ο θηλασμός. Επί προσωρινού αποχωρισμού μητέρας –παιδιού ή όταν η μητέρα επανέρχεται στην εργασία της, συμβουλεύει τη διατήρηση της γαλουχίας και συνιστά την ατομική τράπεζα μητρικού γάλακτος.

10. Γνωρίζει ότι όταν θα συνταγογραφήσει ξένο γάλα συνυπογράφει στη διακοπή του θηλασμού, διότι η ποσότητα γάλακτος που παράγει ο μαστός, εξαρτάται αποκλειστικά από το πόσο γάλα ζητάει το μωρό. Γνωρίζει ότι σύμφωνα με το Υπουργείο Υγείας, η συνταγογράφηση ξένου γάλακτος πρέπει να συνοδεύεται από ιατρική γνωμάτευση που να εξηγεί τους λόγους που το μωρό δεν μπορεί να θηλάσει αποκλειστικά.

 

 

http://www.mothereducation.gr/html/lacta/paidiatr.htm

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...