Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Τι να προσέξει παραπάνω βρε καλή μου;

Πρακτικά δεν γίνεται αυτό.......

Δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα μπορούσε να γίνει πράκτικά....Τον τρόπο....Ακόμα και να θέλεις να προσέξεις παραπάνω ένα παιδί δεν γίνεται (και δεν εννοώ δεν γίνεται ηθικά, γιατί η ηθική του καθενός είναι ξεχωριστή από τον άλλο)

 

Γίνεται.... γίνεται.... Καλή μου emmaki επειδή εσύ είσαι πάρα πολύ ηθικό και σωστό άτομο (ξέρω τι λέω) δεν σημαίνει ότι είναι όλοι έτσι!

Στο σχολείο του γιου μου "κανακεύουν" συγκεκριμένα παιδάκια λόγω ονόματος.... και πώς γίνεται βρε παιδί μου πάντα η κλήρωση(!) να τυχαίνει στα παιδιά αυτά να πάρουν τον κεντρικό ρόλο στη γιορτή... να μπει η εργασία τους στο περιοδικό του σχολείου... να διαβαστεί η έκθεσή τους στην τάξη.... να τύχουν ιδιαίτερης φροντίδας στο διάλλειμμα (αγκαλιές, χάδια κλπ).... κ.α. κ.α. κ.α.

Και δεν έχει σχέση μόνο με το όνομα .... αλλά και με τις απολαβές που μπορεί να έχει μία δασκάλα ή η Δ/νση του Σχολείου από συγκεκριμένα άτομα, ώστε να αναγκάζεται να "προσέχει" ένα παιδί παραπάνω.

Τώρα παρεπιπτόντως θα ήθελα κι εγώ να ευχαριστήσω τη δασκάλα μας που έμαθα τόσα πράγματα στα παιδιά μας, με τον υπέροχο τρόπο της και τη μεταδοτικότητά της.... έχεις καμιά ιδέα για ένα συμβολικό δωράκι τον Ιούνιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγω νομιζω οτι γινεται.

Ακομα θυμαμαι τις δασκαλες μου στο δημοτικο που μιλουσαν παντα πιο γλυκα και ηρεμα ( και με πολλα μπραβο)σε μια συμμαθητρια μου, κορη συναδελφου τους, απ' οτι σε ολα τα αλλα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

 

Το πρωτο κουδουνι!!!!

Μεγαλωνουμε.....δημοτικο!!!

Η καρδουλα χτυπα δυνατα....

Αφηνουμε το χερι της μαμας για να μπουμε πρωτη φορα στην ταξη.

Εσυ εκει κοντα μας!!Η πρωτη γνωριμια!!!

Ζεστο χαμογελο, γλυκια φωνη,θερμη υποδοχη....

Η καρδουλα ηρεμει! Ολα θα πανε καλα!

 

Τα πρωτα γραμματα, οι πρωτοι αριθμοι...

Εσυ εκει κοντα μας! Υπομονη, επαναληψη, να τα πουμε παλι, ξανα και ξανα....

 

Παιρνουμε θαρρος.Το σχολειο γινεται σαν το σπιτι μας.Φωνες, γελια,φασαρια, καυγαδες...

Εσυ εκει κοντα μας!Ηφωνη υψωνει λιγο, υφος και βλεμα αυστηρο, επανερχομαστε στην ταξη...

 

Μας παιρνει το παραπονο, χτυπαμε,ποναμε, νοιωθουμε λιγο αρρωστοι....

Εσυ εκει κοντα μας!Ανησυχο βλεμμα, τρυφερο χαδι, παρηγορες κουβεντες...

 

Ο καιρος περναει...μεγαλωνουμε!!

 

Δευτερα ταξη...τα πραγματα δυσκολευουν!!

Εσυ εκει κοντα μας για αλλη μια χρονια!!Ποσο χαιρομαστε!!!

 

Τα μαθηματα πληθαινουν, κανονες γραμματικης, καθετες πραξεις, πολ/σμος, μελετη...

Εσυ εκει κοντα μας, με υπομονη και ηρεμια, θα τα μαθουμε ολα, θα τα μαθουμε ολοι!!!

 

Συζητησεις, συμβουλες, παραδειγματα, η ταξη μια γροθια, δεν μας χωριζει τιποτα....

Κι εσυ εκει κοντα μας, μπροστα και διπλα μας, οδηγος και προτυπο μας!!!

 

Η καρδια γεματη αγαπη, για τους φιλους, για τη δασκαλα...

 

Ο καιρος περναει....μεγαλωνουμε!!!

Του χρονου θα παμε στην τριτη

Μπορει να μην ξαναβρεθουμε μαζι στην ιδια ταξη, αλλανα ξερεις....

 

Θα εισαι παντα εκει, κοντα μας,

στην ψυχη...και στην καρδια μας...

 

Κυρια Μαρθα,ευχαριστουμε για ολα οσα μας διδαξες, για ολα οσα μας προσφερες!!!

Δε θα σε ξεχασουμε ποτε! Θα εισαι παντα " η κυρια μας"

 

Τελευταιο κουδουνι!!! σ' αγαπαμε!!

 

Το εχω διαβασει δυο φορες και εχω κλαψει απο την πρωτη ως την τελευταια λεξη και τις δυο...ειναι παρα πολυ ζεστο τρυφερο και ανθρωπινο.Η δασκαλα σας πρεπει να ειναι πολυ ωραιος ανθρωπος για να σου βγαζει τετοια λογια....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι προυπολογισμο εχετε? για κατι αγοραστο. Οχι για δημιουργεια των παιδιων. Εμεις εχουμε 3 δασκαλες (απο μια στο βελγικο και μια στο ελληνικο σχολειο)

 

Ο προϋπολογισμός είναι κάτι το πολύ υποκειμενικό.

Μπορείς να πάρεις πολύ όμορφα πράγματα με 5 ευρώ και πολύ κιτσάτα με πολύ περισσότερα χρήματα.

 

Άλλωστε, δεν νομίζω ότι η αξία ενός δώρου εξαρτάται από το πόσα χρήματα ξόδεψες για να το πάρεις. Εξαρτάται από την αγάπη που έβαλες μέσα σε αυτό....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο προϋπολογισμός είναι κάτι το πολύ υποκειμενικό.

Μπορείς να πάρεις πολύ όμορφα πράγματα με 5 ευρώ και πολύ κιτσάτα με πολύ περισσότερα χρήματα.

 

Άλλωστε, δεν νομίζω ότι η αξία ενός δώρου εξαρτάται από το πόσα χρήματα ξόδεψες για να το πάρεις. Εξαρτάται από την αγάπη που έβαλες μέσα σε αυτό....

 

Για να ειμαι ειλικρινης δεν θα διαθεσω και πολυ χρονο για να ψαξω και ουτε και νιωθω καττι ιδιεταιρο για τις δασκαλες. Θα το κανω επειδη συνηθιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαι ειλικρινης δεν θα διαθεσω και πολυ χρονο για να ψαξω και ουτε και νιωθω καττι ιδιεταιρο για τις δασκαλες. Θα το κανω επειδη συνηθιζεται.

 

Άφησε, λοιπόν, το παιδάκι σου να διαλέξει κάτι....ένα ρεσό, ένα κεράκι, ένα βραχιόλι....Σίγουρα θα διαλέξει το καλύτερο!!!!!!!!!!

 

Ακόμα και σε ένα σούπερ μάρκετ να πάτε, υπάρχου πολλά αντικέιμενα για δωράκια

Link to comment
Share on other sites

Franklin, σ'ευχαριστω.

Η δασκαλα μας αυτο που καταφερε ειναι να κανει την κορη μου να αγαπαει το σχολειο και να ξυπναει καθε πρωι με πολυ ορεξη για να παει.

Αυτο για μενα ειναι το σημαντικο για τις πρωτες ταξεις του δημοτικου.Να αγαπησει το σχολειο και να μη φοβαται ή βαριεται να παει.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μπερδευτει λιγακι......

θελω να παρουμε κατι στις δασκαλες μας αλλα πραγματικα δεν ξερω τι.....

σκεφτικα κατι σε γλαστρακι με μυρωδικα για την κουζινα.....

ενα μπρελοκ για τα κλειδια.....

μαζι με το δωρο θα κανει και μια ομορφη ζωγραφια!!!!

για πειτε κατι ομορφο,οικονομικο,και εξυπνο!!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω μπερδευτει λιγακι......

θελω να παρουμε κατι στις δασκαλες μας αλλα πραγματικα δεν ξερω τι.....

σκεφτικα κατι σε γλαστρακι με μυρωδικα για την κουζινα.....

ενα μπρελοκ για τα κλειδια.....

μαζι με το δωρο θα κανει και μια ομορφη ζωγραφια!!!!

για πειτε κατι ομορφο,οικονομικο,και εξυπνο!!!!![/quote

 

Το γλαστρακι με τα μυρωδικα μου αρεσει πολυ σαν ιδεα.

Μαζι με τη ζωγραφια θα ειναι πολυ γλυκο δωρακι.

Link to comment
Share on other sites

Το γλαστρακι με τα μυρωδικα μου αρεσει πολυ σαν ιδεα.

Μαζι με τη ζωγραφια θα ειναι πολυ γλυκο δωρακι.

 

 

αλληθεια σου αρεσε;;;;

εγω σκεφτομουν πως θα παω με τις γλαστρουλες στο σχολειο.......θα με κοιτανε σαν χαζη.......αλλα γιατι οχι;;;;;καλυτερες ειναι οι ανθοδεσμες που πανε;;;;

θα μαγειρευουν και θα μας θυμουντε!!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία το δώρο αλλά η πράξη.Το γεγονός ότι κάποιος σκέφτηκε να κάνει αυτή την κίνηση.Αν μια παιδαγωγός είναι σωστή και αγαπά την δουλειά της δεν ξεχωρίζει ποτέ κάποιο παιδάκι.Όταν μου κάνουν ένα δώρο οι γονείς το λαμβάνω ως μια πράξη εκτίμησης για τα όσα έχω κάνει για τα παιδιά και όχι ως μια κίνηση που κρύβει συμφέροντα ( το δικό μας παιδί να προσέχεις)....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία το δώρο αλλά η πράξη.Το γεγονός ότι κάποιος σκέφτηκε να κάνει αυτή την κίνηση.Αν μια παιδαγωγός είναι σωστή και αγαπά την δουλειά της δεν ξεχωρίζει ποτέ κάποιο παιδάκι.Όταν μου κάνουν ένα δώρο οι γονείς το λαμβάνω ως μια πράξη εκτίμησης για τα όσα έχω κάνει για τα παιδιά και όχι ως μια κίνηση που κρύβει συμφέροντα ( το δικό μας παιδί να προσέχεις)....

 

Όταν δεν σου κάνουν δώρο πως το εκλαμβάνεις? Ότι δεν σε εκτιμούν? Ότι δεν σε συμπαθούν? Αναρωτιέσαι καθόλου γιατί δεν σου έκαναν δώρο? (από περιέργεια ρωτάω)

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν σου κάνουν δώρο πως το εκλαμβάνεις? Ότι δεν σε εκτιμούν? Ότι δεν σε συμπαθούν? Αναρωτιέσαι καθόλου γιατί δεν σου έκαναν δώρο? (από περιέργεια ρωτάω)

 

να απαντήσω εγώ;

Όταν μου κάνουν χαίρομαι απίστευτα! Μου δείχνουν έμπρακτα ότι με εκτιμούν οι γονείς.

Αν δεν μου κάνουν, δεν έχει καμία σημασία για μένα. γιατί η εκτίμηση μπορεί να δειχτεί και με άλλους τρόπους. Φυσικά και δεν αναρρωτιέμαι γιατί δεν μου κάνανε δώρο.

Αρχίζω να αναρρωτιέμαι τι συμβαίνει μόνο αν δεν έρχονται στις συναντήσεις, δεν μου μιλάνε, δεν σηκώνουν τηλέφωνα όταν βλέπουν νούμερο του σχολείου, λένε αρνητικά στους υπόλοιπους γονείς.......

 

Το δώρο είναι μια συμβολική κίνηση. Δεν είναι υποχρεωτικό για κανέναν. Όμως δίνει τεράστια χαρά σε αυτόν που το λαμβάνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να απαντήσω εγώ;

Όταν μου κάνουν χαίρομαι απίστευτα! Μου δείχνουν έμπρακτα ότι με εκτιμούν οι γονείς.

Αν δεν μου κάνουν, δεν έχει καμία σημασία για μένα. γιατί η εκτίμηση μπορεί να δειχτεί και με άλλους τρόπους. Φυσικά και δεν αναρρωτιέμαι γιατί δεν μου κάνανε δώρο.

Αρχίζω να αναρρωτιέμαι τι συμβαίνει μόνο αν δεν έρχονται στις συναντήσεις, δεν μου μιλάνε, δεν σηκώνουν τηλέφωνα όταν βλέπουν νούμερο του σχολείου, λένε αρνητικά στους υπόλοιπους γονείς.......

 

Το δώρο είναι μια συμβολική κίνηση. Δεν είναι υποχρεωτικό για κανέναν. Όμως δίνει τεράστια χαρά σε αυτόν που το λαμβάνει

 

 

Με πρόλαβες με την απάντηση σου!

:o

Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαι ειλικρινης δεν θα διαθεσω και πολυ χρονο για να ψαξω και ουτε και νιωθω καττι ιδιεταιρο για τις δασκαλες. Θα το κανω επειδη συνηθιζεται.

 

χωρις παραξηγηση,αν δεν νιωθεις κατι για τις δακσλαες του παιδιου σου τοτε μην κανεις τιποτα.η συνηθεια δεν εναι λογος για να κανεις δωρο.οσο γλυκα και να προσφρεις το δωρο σου, η υποκρισια οτι ταχα ηθελες και υο πηρες φαινεται.το οτι δεν συμπαθεις τη δασκαλα μαλλον θα το εχει καταλαβει οποτε δεν θα νιωσει κατι με το δωρο αρα αχρηστο και παλι.η γνωμη μου ειναι και παλι χωρις παρεξηγηση.

Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαι ειλικρινης δεν θα διαθεσω και πολυ χρονο για να ψαξω και ουτε και νιωθω καττι ιδιεταιρο για τις δασκαλες. Θα το κανω επειδη συνηθιζεται.

 

Ένα κουτί σοκολατάκια τότε κι ένα φιλί από το παιδάκι σου (αν θέλει) θα είναι ό,τι πρέπει. Κι εσύ να μη νιώσεις ότι δεν τήρησες τις συνήθειες και η δασκάλα να μη νιώσει άβολα με ένα δώρω υποχρέωσης.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να αναρρωτιέμαι τι συμβαίνει μόνο αν δεν έρχονται στις συναντήσεις, δεν μου μιλάνε, δεν σηκώνουν τηλέφωνα όταν βλέπουν νούμερο του σχολείου, λένε αρνητικά στους υπόλοιπους γονείς.......

 

Το δώρο είναι μια συμβολική κίνηση. Δεν είναι υποχρεωτικό για κανέναν. Όμως δίνει τεράστια χαρά σε αυτόν που το λαμβάνει

 

Μου αρέσει όπως τα λες.:-D

 

Να σου πω τη δική μου εμπειρία? (κυρίως αφορά τους γονείς και όχι τη νηπιαγωγό).

 

Από τη νηπιαγωγό μας λοιπόν δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο. Τη συμπάθησα από την πρώτη στιγμή και την συμπαθεί πολύ και η κόρη μου.

 

Αυτό που βλέπω όμως στους υπόλοιπους γονείς, είναι ένας απίστευτος ανταγωνισμός μεταξύ τους, ποιος θα δείξει ότι ενδιαφέρεται πιο πολύ για το παιδί του, για το σχολείο, για τα κοινά, ποιοςθα προσεγγίσει πιο πολύ τη δασκάλα κοκ. Είναι σε τέτοιο βαθμό που πραγματικά έχω σιχαθεί τους περισσότερους και έχω ελάχιστες επαφές. Εντωμεταξύ ορισμένοι από αυτόυς φαίνεται σαν να μην έχουν άλλη δουλειά να κάνουν περα από το να ασχολούνται διαρκώς με το σχολείο.

Εντωμεταξύ εγώ δεν χάνω ποτέ ούτε συνάντηση, ούτε γιορτή, ούτε οποιαδήποτε δραστηριότηα προκύψει, παρόλο που δουλεύω και παίρνω άδειες για να μπορώ να είμαι παρούσα. Παρόλο που θα μπορούσε σε αυτά να παρευρίσκεται η γιαγιά της που την πηγαινοφέρνει, θέλω να είμαι εγώ η ίδια παρούσα.

Και έρχομαι στο θέμα. Όλοι αυτοί προφανώς κάτι θα οργανώσουν για τη δασκάλα που δεν πρόκειται να το μάθω είτε ομαδικά είτε ξεχωριστά. Εμένα που δεν μου αρέσει να συμμετέχω σε τετοιες φανφάρες, αν κάνω κάτι, θα είνάι τελείως συμβολικό. Μπορεί να μην κάνω και τίποτα.

Η νηπιαγωγός πως θα το πάρει άργε? Ότι εγώ δεν ενδιαφέρομαι ενώ οι υπόλοιποι ενδιαφέρονται? Ότι εγώ δεν εκτιμώ την προσφορά της ενώ οι άλλοι την εκτιμούν?

Δεν θέλω να της στείλω λάθος μήνυμα γιατί πραγματικά την εκτιμώ. ΑΛλά δεν θέλω να μπω και στο παιχνίδι ανταγωνισμού που παίζουν οι άλλοι (ποιος θα φανεί περισσότερο).

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

lucy μου επιεδη δουλλευα ως νηπιαγωγος,πιστεψε με οτι αν η δασκαλα ειναι καλη θα εχει καταλαβει ποιο γονεις την συμπαθουν και ενδιαφερονται για το απιδι τους και πιοι ειναι ανταγωνιστικοι και υποκριτες.κανε οτι αισθανεσαι εσυ σωστο. εγω αγαπουσα και φιλαγα τα δωρα απο γονεις που εμφανιζονταν οπλη τη χρονια.οι υπολοιποι που με θυμοντουσαν μονο στο τελος της χρνοιας ,δεν μου ελεγε κατι το δωρο τους.

Link to comment
Share on other sites

lucy μου επιεδη δουλλευα ως νηπιαγωγος,πιστεψε με οτι αν η δασκαλα ειναι καλη θα εχει καταλαβει ποιο γονεις την συμπαθουν και ενδιαφερονται για το απιδι τους και πιοι ειναι ανταγωνιστικοι και υποκριτες.κανε οτι αισθανεσαι εσυ σωστο. εγω αγαπουσα και φιλαγα τα δωρα απο γονεις που εμφανιζονταν οπλη τη χρονια.οι υπολοιποι που με θυμοντουσαν μονο στο τελος της χρνοιας ,δεν μου ελεγε κατι το δωρο τους.

 

Μακάρι!

 

Και οι άλλοι εμφανίζονται, αλλά το πρόβλημα είναι ότι παραεμφανίζονται. Δηλαδή αν ήμουν η δασκάλα θα είχα εκνευριστεί. Αλλά δεν ξέρω αν εγώ είμαι η περίεργη.

Εντωμεταξύ σε ό,τι έχει ζητήσει η δασκάλα, εμείς ανταποκρινόμαστε αμέσως ή υπόλοιποι πρέπει να κάνουν συμβούλιο που λέει ο λόγος και να συζητάνε το θέμα μέχρι εξαντλήσεως.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

χωρις παραξηγηση,αν δεν νιωθεις κατι για τις δακσλαες του παιδιου σου τοτε μην κανεις τιποτα.η συνηθεια δεν εναι λογος για να κανεις δωρο.οσο γλυκα και να προσφρεις το δωρο σου, η υποκρισια οτι ταχα ηθελες και υο πηρες φαινεται.το οτι δεν συμπαθεις τη δασκαλα μαλλον θα το εχει καταλαβει οποτε δεν θα νιωσει κατι με το δωρο αρα αχρηστο και παλι.η γνωμη μου ειναι και παλι χωρις παρεξηγηση.

 

Το οτι εμενα μου ειναι αδιαφορες δεν σημαινει οτι το παιδι δεν τις συμπαθει. Ξερω οτι θα στεναχωρηθει οταν δωσουν οι αλλοι δωρο αν δεν δωσει και αυτος

Link to comment
Share on other sites

Ένα κουτί σοκολατάκια τότε κι ένα φιλί από το παιδάκι σου (αν θέλει) θα είναι ό,τι πρέπει. Κι εσύ να μη νιώσεις ότι δεν τήρησες τις συνήθειες και η δασκάλα να μη νιώσει άβολα με ένα δώρω υποχρέωσης.

 

Μα δεν τιθεται θεμα ουτε να τις υποχρεωσω ουτε να τις καλοπιασω μια και ξερω ηδη οτι δεν θα τις εχουμε του χρονου.. (παρεπιπτοντος τα σκολοτακια ειναι πολυ ακριβα εδω)

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα mmdad δεν μπορω να καταλαβω γιατι μπαινεις στο κοπο να παρεις καποιο δωρο για τις δασκαλες του απιδιου σου αφου δεν τις θες.ας ζωγραφισει κατι το παιδακι σου και να το δωσει.αν και θεωρω ασχημο να μην προσπαθεις να πλησιασεις τις δασκαλες του απιδοιυ σου ασχετα απο το αν τις συμοαθεις ή οχι

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν τιθεται θεμα ουτε να τις υποχρεωσω ουτε να τις καλοπιασω μια και ξερω ηδη οτι δεν θα τις εχουμε του χρονου.. (παρεπιπτοντος τα σκολοτακια ειναι πολυ ακριβα εδω)

 

Σου ειπα απλώς πώς θα ένιωθα εγώ αν μια μαμά με την οποία είχαμε ψυχρές ή καθόλου σχέσεις μου έφερνε δώρο.

 

Πραγματικά, η αλικουλα έχει δίκιο. Βάλε το μικρό να σου πει τι θέλει εκείνο για δώρο στη δασκάλα ή κόψτε της ένα λουλούδι και μια ζωγραφιά.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...