Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιδέες για γάμο


hola

Recommended Posts

καλημέρα σε όλουσ.είμαι καινούρια στο φόρουμ....

θα ήθελα τισ ιδέεσ σας για τον γάμο μου. είναι λίγο περίεργη η κατάσταση καθώσ ο μέλλον σύζυγος έχει ένα παιδί και δεν είναι αποδεκτός απο την οικογένεια μου. θα ήθελα ένα γάμο απλό, για ευνόητουσ λόγουσ, και οικονομικό. βρ'ισκομαι στην κρήτη. θα είναι πολύ λίγα τα άτομα.θέλω κάτι όμορφο, λίγο πρωτότυπο και παρεήστικο.δεν έχω σκεφτεί κάτι συγκεκριμένο, μόνο το πως θα το μεθοδεύσω για να μην υπάρχουν προβλήματα.

περιμένω τισ ιδέεσ σας....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καταρχήν με το καλό!Πολύ λυπάμαι που αντιδρά έτσι η οικογένεια σου!

 

Δεν έχω πάει ποτέ στην Κρήτη και γι'αυτό δεν ξέρω αν είναι εφαρμόσιμο αυτό που θα προτείνω. Θα σου πω όμως πώς σκέφτομαι να κάνω εγώ τον δικό μου, που επίσης θα είναι κλειστός με λίγους και καλούς. Θέλω να τον κάνω σε ένα συγκεκριμένο ξωκλήσι δίπλα σε πευκοδάσος, βυζαντινής περιόδου. Στα 10 λεπτά είναι η θάλασσα με οικονομική ταβέρνα πάνω στο κύμα.

 

Για το νυφικό εγώ τουλάχιστον θα πάρω άσπρο φόρεμα καλοκαιρινό και αέρινο μάξι, που μπορεί να έχει πάνω και λουλουδάκια, θα δω....Για παπούτσια θα βάλω πλατφόρμες χρώματος ασημί ή με ένα μεγάλο λουλούδι. Δηλ. κάτι που θα ξαναβάλω όλο το καλοκαίρι. Δεν θέλω τακούνια γιατί με κουράζουν και είναι η μοναδική μέρα που δεν θέλω με τίποτα να κουραστώ.

 

Για τις προσκλήσεις, θα βάλω μια φωτογραφία των 2 μας και από κάτω το πού και πότε, εκτυπωμένα στον υπολογιστή και σε ιδιαίτερους φακέλους από το βιβλιοπωλείο (θυμάσαι τα χαρτιά αλληλογραφίας που παίζαμε μικρές;ακόμα τα πουλάνε!)

 

Για τη διακόσμηση δεν έχω σκοπό να κάνω τίποτα, γιατί δεν μου αρέσουν οι γκράντε διακοσμήσεις, οπότε δεν θέλω κάτι μέσα στην Εκκλησία. Εξάλλου οι αγιογραφίες τους είναι υπέροχες...

 

Για την ανθοδέσμη θα κόψω λουλούδια από τον κήπο μας, ό,τι υπάρχει και θα τα δέσω με μια άσπρη κορδέλα.

 

Για τα μαλλιά μου θα φτιάξω στεφανάκι από λουλούδια και θα τα στολίσω έτσι. Δεν θα πάρω κομμώτρια.

 

Για το μακιγιάζ θα βαφτώ μόνη μου, γιατί βάζω μόνο μάσκαρα και σκιά, δεν μου αρέσει τίποτε άλλο, ούτε και στον άντρα μου.

 

Για το κοστούμι του, μάλλον θα έρθει με τζιν, δεν ξέρει ακόμα!

 

Για τις μπομπονιέρες θα πάρω τούλι με το μέτρο και κουφέτα με το κιλό και θα τις φτιάξω μόνη μου.

 

Για τη βιντεοσκόπηση προτιμώ να τραβάει ο πατριός μου βίντεο...Μ'αρέσει και η ιδέα με τις φωτογραφικές μιας χρήσης πάρα πολύ.Δεν μου αρέσουν τα επαγγελματικά βίντεο, τα βρίσκω άκρως βαρετά. Οι φωτό μου αρέσουν πάρα πολύ, αλλά όχι οι στημένες.

 

Στην ταβέρνα θα έχω πάει αρνί να σουβλίσουν και θα έχω κανονίσει φιξ τα υπόλοιπα...

 

Για την ορχήστρα ενδέχεται να είναι το μόνο που θα ξοδέψουμε, θέλουμε κρητική μουσική!!!

 

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

hola, ελπίζω η Χριστινάκι Π να σε κάλυψε (εγώ προσωπικά ενθουσιάστηκα με το πως τα έχει οργανώσει, παρόμοια κι εγώ!).

 

Κι εγώ (παρόλο που μένω Αθήνα) τον γάμο μου θα τον κάνω στην Κρήτη-Λασίθι, τώρα τέλη Ιουλίου.

 

Λοιπον,

1)νυφικό=το έχω παραγγείλει πριν 5 μέρες μέσω ιντερνετ..e-bay μόνο ?130 (αλλά..θα ξέρω όταν το παραλάβω αν αξίζει τον κόπο για να στο συστήσω), παπούτσια απο το Μπουρνάζο (απο το πρατηριο τους στο Μπουρνάζι-Αθήνα όπου έχουν φοβερές προσφορές, ταχα πάρει νυφικά καλοκαιρινά με ?40!!)

 

2)μακιγιαζ, μαλλιά εγώ (επειδή εχω πολύ μακρυά μαλλιά θα βαλω λίγο πλεγμένο κισσό στα μαλλιά).

3)το στολισμό θα τον φτιαξω μόνη, μόνο εξωτερικά θα στολίσω την εκκλησία με λευκή ζάζα κ κισσό κ μικρά κεράκια σκόρπια (είναι βραδυνός γαμος διπλα στη θαλασσα), αν ρίξεις μια ματιά σε ετιαρίες στολισμών εδώ στο ιντερνετ όλο και θα βρεις ιδέες για να το φτιάξεις μόνη σου (αρκεί να αναλάβει κάποιος να τα στήσει εκείνη την μέρα. Αν έχεις όμορφη εκκλησία όπως η Χριστινάκι ΔΕΝ χρειάζεται τίποτα)

 

4)προσκλητηρια δεν εφτιαξα αφού θα ειμαστε μονο 25 ατομα

5)τραπεζι μετα σπιτι μου στην αυλη, μουσική με cd- τα οποία έχουμε ήδη έτοιμα 20 cd με διάφορες επιλογές :-)

6) μπομπονιερες= τούλι κ κουφέτα μεσα σε κεραμικά ποτήρια (διαφορετικών χρωμάτων)

7)φωτό ένας φίλος απο την παρέα μας

και

τέλος το μπουκέτο θα το φτιάξω μόνη μου (5 λευκά τριαντάφυλλα θα αγοράσω μόνο, θα βάλω γάζα και κισσό πάνω και τέλος!)

 

Όλα μπορείς να τα καταφέρεις και θα είναι σουπερ, αρκεί να είσαι σε καλή διάθεση. Ιδέες πολλές, δεν χρειάζονται πολλά λεφτά για να γίνει όμορφο.

 

Αφού θα τον κάνεις Κρήτη, αν επιλέξεις ένα εκκλησάκι δίπλα στη θάλασσα, απογευματάκι για να είναι ρομαντικά, απλό φόρεμα και σανδάλια -τα οποία δεν είναι υποχρεωτικό να είναι λευκά αν δεν θες-, στεφανάκι απο λουλούδια στα μαλλιά (έχει το accesorise με 10?), φτιαξεις μονη σου τις μπομπονιερες το κόστος θα είναι ελάχιστο!

Και αν δεν θες σπιτι σου το τραπέζι κανε το σε ένα ταβερνάκι με ρακές και μόνο μεζεδάκια (που να τα έχεις απο πριν συμφωνήσει με τον μαγαζάτορα το κόστος)

 

αυτά τα ολίγα, εύχομαι τα καλύτερααααααα;);)

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

hola, ελπίζω η Χριστινάκι Π να σε κάλυψε (εγώ προσωπικά ενθουσιάστηκα με το πως τα έχει οργανώσει, παρόμοια κι εγώ!).

 

Κι εγώ (παρόλο που μένω Αθήνα) τον γάμο μου θα τον κάνω στην Κρήτη-Λασίθι, τώρα τέλη Ιουλίου.

 

Λοιπον,

1)νυφικό=το έχω παραγγείλει πριν 5 μέρες μέσω ιντερνετ..e-bay μόνο ?130 (αλλά..θα ξέρω όταν το παραλάβω αν αξίζει τον κόπο για να στο συστήσω), παπούτσια απο το Μπουρνάζο (απο το πρατηριο τους στο Μπουρνάζι-Αθήνα όπου έχουν φοβερές προσφορές, ταχα πάρει νυφικά καλοκαιρινά με ?40!!)

 

2)μακιγιαζ, μαλλιά εγώ (επειδή εχω πολύ μακρυά μαλλιά θα βαλω λίγο πλεγμένο κισσό στα μαλλιά).

3)το στολισμό θα τον φτιαξω μόνη, μόνο εξωτερικά θα στολίσω την εκκλησία με λευκή ζάζα κ κισσό κ μικρά κεράκια σκόρπια (είναι βραδυνός γαμος διπλα στη θαλασσα), αν ρίξεις μια ματιά σε ετιαρίες στολισμών εδώ στο ιντερνετ όλο και θα βρεις ιδέες για να το φτιάξεις μόνη σου (αρκεί να αναλάβει κάποιος να τα στήσει εκείνη την μέρα. Αν έχεις όμορφη εκκλησία όπως η Χριστινάκι ΔΕΝ χρειάζεται τίποτα)

 

4)προσκλητηρια δεν εφτιαξα αφού θα ειμαστε μονο 25 ατομα

5)τραπεζι μετα σπιτι μου στην αυλη, μουσική με cd- τα οποία έχουμε ήδη έτοιμα 20 cd με διάφορες επιλογές :-)

6) μπομπονιερες= τούλι κ κουφέτα μεσα σε κεραμικά ποτήρια (διαφορετικών χρωμάτων)

7)φωτό ένας φίλος απο την παρέα μας

και

τέλος το μπουκέτο θα το φτιάξω μόνη μου (5 λευκά τριαντάφυλλα θα αγοράσω μόνο, θα βάλω γάζα και κισσό πάνω και τέλος!)

 

Όλα μπορείς να τα καταφέρεις και θα είναι σουπερ, αρκεί να είσαι σε καλή διάθεση. Ιδέες πολλές, δεν χρειάζονται πολλά λεφτά για να γίνει όμορφο.

 

Αφού θα τον κάνεις Κρήτη, αν επιλέξεις ένα εκκλησάκι δίπλα στη θάλασσα, απογευματάκι για να είναι ρομαντικά, απλό φόρεμα και σανδάλια -τα οποία δεν είναι υποχρεωτικό να είναι λευκά αν δεν θες-, στεφανάκι απο λουλούδια στα μαλλιά (έχει το accesorise με 10?), φτιαξεις μονη σου τις μπομπονιερες το κόστος θα είναι ελάχιστο!

Και αν δεν θες σπιτι σου το τραπέζι κανε το σε ένα ταβερνάκι με ρακές και μόνο μεζεδάκια (που να τα έχεις απο πριν συμφωνήσει με τον μαγαζάτορα το κόστος)

 

αυτά τα ολίγα, εύχομαι τα καλύτερααααααα;);)

 

Υπέροχα!!!!!!Μου άρεσε ιδιαίτερα ο κισσός στα μαλλιά!!!!Στείλε για το νυφικό!!!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

σου στέλνω τον πωλητή απο όπου αγόρασα εγώ το φόρεμα (ebay), για να ρίξεις μια ματιά, στο ίντερνετ όμως μπορείς να βρεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

 

http://www.ebay.com/sch/ruiqian_dress/m.html?_trkparms=algo%3DRIC.CFNP%26its%3DI%252BC%26itu%3DUA%26otn%3D5%26pmod%3D140744516401%26ps%3D63%26clkid%3D8714420335309801233&item=130703116305&rt=nc&_trksid=p4340.m503&_trksid=p4340.l2562

 

σου έχω στείλει και πμ

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ για τις ιδέες σου Μυρτώ. Τωρα που άρχησα να κοιτάζω βλέπω οτι είναι όλα ακριβά. θα συνεχίσω την έρευνα βέβαια. Είμαι από Ηράκλειο... όποιοσ γνωρίζει κάτι..

Αν καποια κοπελα έχει παραγγείλει νυφικό απο το διαδύκτιο και το έχει παραλάβει ασ μασ πει πωσ ήταν...λέω να βρ'ω και γω κανένα με κανενα 100ρικο να πάρω!

Link to comment
Share on other sites

αυτό που δεν αναφέραμε καθόλου (και είναι μεγάλο κόστος) είναι

1)τα στέφανα

2)οι βέρες

3) το σετ : δίσκος-ποτήρι-μπουκάλι

 

τα πρώτα 2...είναι ακριβά. Δεν έχω βρει στέφανα κάτω των ?100 ή βέρες κάτω των ? 300 (και κοιτάω τις πιο απλές). Το σετ δισκο-ποτηρ-μπουκαλ προχωπικά θα το φτιάξω μόνη μου

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα! Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά.... σχετικά με το:

 

παπούτσια απο το Μπουρνάζο (απο το πρατηριο τους στο Μπουρνάζι-Αθήνα όπου έχουν φοβερές προσφορές, ταχα πάρει νυφικά καλοκαιρινά με ?40!!)

 

έχω την εντύπωση πως έκλεισε!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω υποψην μου ενα μαγαζι με στεφανα, νυφικα,κανατες οικονομικο. στεφανα απο 80 -120 Ε. ειναι στην αργυρουπολη καπου. αν σας ενδιαφερει να βρω τηλ.

αν εχετε να μου προτινετε μαγαζια, εκκλησιες, ξενοδοχεια, παραλιες που να μπορω να κανω τη δεξιωση του γαμου στο ηρακλειο κρητησ και στα περιχωρα, πειτε μου.

ευχαριστω πολυ κοριτσια.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που δεν αναφέραμε καθόλου (και είναι μεγάλο κόστος) είναι

1)τα στέφανα

2)οι βέρες

3) το σετ : δίσκος-ποτήρι-μπουκάλι

 

κι εμείς κάναμε γάμο σαν των κοριτσιών πιο πάνω,

ελάχιστοι καλεσμένοι (9 στην εκκλησία και 50 στο τραπέζι),

απλά όλα και χειροποίητα,

πιο πολύ ξοδέψαμε για το φαγητό (μεσημεριανό σε ξενοδοχείο)

για να περιποιηθούμε τους φίλους και συγγενείς

που χαρήκαν με τη χαρά μας και μας τίμησαν.

 

Στέφανα χρησιμοποιήσαμε των γονιών μου

(πετυχημένος γάμος γαρ),

σετ δίσκο-ποτήρι-κανάτα χρησιμοποιήσαμε της εκκλησίας

(όλες έχουν),

βέρες κάπου 200 ευρώ αλλά χαλάλι,

τι άλλο θα μας μείνει απο όλα τα χαζά έξοδα?

Φωτογράφος συνοικιακός 180 ευρώ (χωρίς βίντεο),

φόρεμα ραφτό αλλά όχι νυφικό, φλατ παπούτσια,

μακιγιάζ και μαλλιά μόνες μας,

το κοστούμι του γαμπρού το είχαμε... χαλαρά!

 

 

εμένα πιο ακριβά και δυσεύρετα μου είχαν φανεί

τα μεγάλα κεριά-λαμπάδες αλλά κι εκεί βρήκαμε κάτι οικονομικό

και το στολίσαμε μόνοι μας με απλά λουλούδια ανθοπωλείου

(χύμα τα αγοράσαμε).

 

βασικά αν ξεφύγεις απο τη δικτατορία της ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ γάμος,

θα δεις ότι για όλα υπάρχουν λύσεις καλόγουστες και οικονομικές,

αρκεί να ξέρεις τι θες

και να μην ακούς όλους τους καλοθελητές που σε πιέζουν

γιατί "έτσι πρέπει, έτσι κάνουν όλοι".

 

με το καλό :wink:

7Y7np3.png
Link to comment
Share on other sites

Furka, δεν το ήξερα ότι έχουν οι εκκλησίες δίσκο-ποτήρι-κανάτα για όσους δεν αγοράσουν!

 

εγώ πάντως χτες που πήγα στο κέντρο Αθήνας να αγοράσω τα υλικά μου (για μπομπονιέρες-στολισμό κα) βρήκα στην οδό Καλαμίδα (κάθετη στην Αθηνάς) ωραιότατο μπουκάλι με ? 2,5!! (σκέτο και θα το διακοσμήσω με φρέσκο κισσό, αφού με κισσό θα φτιάξω μόνη μου όλη τη διακόσμηση).

 

Αν κάποια ενδιαφέρεται να αγοράσει τούλια και γάζες έχω διευθύνσεις (4 ώρες ήμουν χωμένη σε μικρομαγαζάκια στο κέντρο να βρω καλές τιμές!)

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στέφανα χρησιμοποιήσαμε των γονιών μου

(πετυχημένος γάμος γαρ),

 

Παλιότερα τα στέφανα τα είχε η εκκλησία και χρησιμοποιούνταν τα ίδια σε κάθε γάμο. Είναι καινούργια συνήθεια να έχει το κάθε ζευγάρι τα δικά του και να τα παίρνει σπίτι του μετά το γάμο.

 

Αν δεν έχετε αντίρρηση, μπορείτε λοιπόν να δανειστείτε από φίλους και να τους τα επιστρέψετε μετά.

Link to comment
Share on other sites

το μονο που χρειαζεσαι για την εκκλησια ειναι τα στεφανα οι βερες κ ο κουμπαρος.ουτε καραφες κ ποτηρια που τα πουλουν πανακριβα ουτε λαμπαδες.ενα κερακι δινει ο παπας στην κουμπαρα κουμπαρο κ τελος.τα εχουμε κανει ολα εμποριο πια.τον γαμο μου τον χαρηκα με 5 ανθρωπους κ χωρις νυφικο.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

απίστευτο το τι μαθαίνουμε απο το forum, μεγάλη ευκολία η ανταλλαγή πληροφοριών μεταξύ μας!

 

εγώ δυστυχώς δεν έχω τα στέφανα των γονιών μου ή των πολύ στενών συγγενών για να τα ζητήσω, θα ρώτησα τον ιερέα που θα μας παντρέψει αν όντως έχει η εκκλησία.

τώρα για το μπουκάλι-ποτήρι-δίσκο εγώ το μπουκάλι το αγόρασα χτες απο την οδό Καλαμίδα 2 (κάθετη της Αθηνάς στο κέντρο) ?2,50! ένα κολωνάτο ποτήρι θα πάρω..απο το σπίτι μου και δίσκο κατι θα βρω απλο και φτηνο που να το χρησιμοποιησω και μετα!

 

αυτό με τη λαμπάδα δεν το ήξερα, να'σαι καλα, φεύγει άλλο ένα κόστος!!:P:p

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites

εγώ δυστυχώς δεν έχω τα στέφανα των γονιών μου ή των πολύ στενών συγγενών για να τα ζητήσω, θα ρώτησα τον ιερέα που θα μας παντρέψει αν όντως έχει η εκκλησία.

 

Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα τα έχει πια, το πολύ πολύ να βρίσκονται σε κανένα λαογραφικό ή εκκλησιαστικό μουσείο:) Έχει πάρα πολλές δεκαετίες που εγκαταλείφθηκαν τα "κοινόχρηστα" στέφανα, ίσως και πάνω από αιώνα.

Τα παλιά ήταν μεταλλικά, και έμοιαζαν λίγο με κορώνες. Έχεις δει αγιογραφίες με το γάμο στην Κανά; Κάπως έτσι ήταν τα πολύ χλιδάτα. Οι πιο φτωχές εκκλησίες είχαν βέβαια πολύ πιο φτωχικά στέφανα.

 

Μόλις βρήκα μια φωτογραφία από το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο:

http://www.byzantinemuseum.gr/el/permanentexhibition/byzantine_world/authority_administration/?bxm=863

 

Εντάξει, ίσως αυτά να παραείναι ασυνήθιστα για τα σημερινά γούστα. Γεγονός είναι πάντως ότι τα στέφανα δεν είναι όπως οι βέρες, που δεν αλλάζουν χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ίσως αυτά να παραείναι ασυνήθιστα για τα σημερινά γούστα. Γεγονός είναι πάντως ότι τα στέφανα δεν είναι όπως οι βέρες, που δεν αλλάζουν χέρια.

Έτσι είναι, και μάλιστα σε άλλες ορθόδοξες εκκλησίες χρησιμοποιούνται ακόμα τα κοινά στέφανα, π.χ. δείτε εδώ μια φωτογραφία από γάμο στη Ρουμανία.

 

Ποτήρι-καράφα έχουν πολλές εκκλησίες, μερικές μάλιστα δεν αφήνουν να πας δικό σου. Εναλλακτικά μπορείς να δανειστείς από κάποιον φίλο ή συγγενή. Δίσκο κι εμείς πήγαμε έναν που είχαμε στο σπίτι.

 

Τα στέφανα είναι του κουμπάρου, γιατί να τα πάρεις εσύ;

 

Το ποτήρι φρόντισε να είναι φαρδύ (όχι τύπου σαμπάνιας) για να μπορείτε εύκολα να πιείτε 3 φορές ο καθένας - κάντε πρόβα από πριν. Αυτά που είναι ανοιχτά προς τα πάνω είναι τα καλύτερα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. Αν όχι, πες μου να σου βάλω φωτογραφία ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ποτήρι φρόντισε να είναι φαρδύ (όχι τύπου σαμπάνιας) για να μπορείτε εύκολα να πιείτε 3 φορές ο καθένας - κάντε πρόβα από πριν. Αυτά που είναι ανοιχτά προς τα πάνω είναι τα καλύτερα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. Αν όχι, πες μου να σου βάλω φωτογραφία ;)

 

αν είναι εφικτό, βάλε μας μια φωτο να ξερουμε ολες τι να ψαχνουμε

Όσο για τα στέφανα, ναι είναι του κουμπάρου έξοδο (στην δική μου περίπτωση η κουμπάρα είναι άνεργη τώρα και έχει να μου βαπτίσει και το παιδί, τουλάχιστον θέλω να την γλυτώσω απο το έξοδο στεφάνων:P)

 

 

σύντομα όμως θα σας πω μαγαζί με τις πιο φτηνές βέρες Αθήνας και κάτι πήρε το μάτι μου στο ιντερνετ με πολυυυ φτηνα στεφανα

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικά θέλεις ποτήρια σαν αυτά (ειδικά το τελευταίο στη σειρά, το πιο κοντό) ή έστω σαν αυτό:

 

1009l.jpg

 

Και ΟΧΙ σαν αυτό, που στενεύει προς τα πάνω:

 

10383475_23.limghandler.jpg?i=aT1maWxlcyUyZjElMmZtZWRpYSUyZjIwMTIlMmYwMyUyZjAyJTJmMTAzODM0NzVfMjMuanBnJnc9MCZoPTM3OCZzdD10cnVlJmJnPTE2Nzc3MjE1JmNyPWZhbHNlJmF0PTQ%3D

 

Βασικά χρειάζεσαι ποτήρι από το οποίο να μπορείς να πιεις όταν είναι μισογεμάτο (όχι όταν είναι ξέχυλο) χωρίς να ζουπηχτεί η μύτη σου. Κάνε μια δοκιμή και θα καταλάβεις τι εννοώ :wink:

Link to comment
Share on other sites

Γκουγκλάροντας βρήκα αυτό http://www.123-mpomponieres.gr/c.Stefana-Gamou-Oikonomika.53349.html δεν το ξέρω το σάιτ για να το συστήσω, αλλά δε ρίχνεις μια ματιά;

 

Αχ, θα είναι πολύ όμορφα, γιατί θα είναι μόνο αγαπημένα πρόσωπα χωρίς κουτσομπολιά. Να ευτυχίσετε....

 

Χριστινάκι είσαι κορυφή!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

το ξερω εγω το σαιτ και το μαγαζι βασικα. πηρα απο εκει τις μπομπο για τη γαμοβαφτιση. τωρα θα παρω απο εκει του μπεμπη. αν δεν με συμφερει θα παρω απο εκει τα υλικα και θα τις κανω μονη μου. το μαγαζι εινια στον ευοσμο στη θεσσαλονικη.

 

παντως καραφες ειδα εγω στο vicko στη γειτονια πριν κανενα 2μηνο και τις ειχε η 25 η 35 ευρω. η μισ μαλιστα ηταν ακριβως ιδια με τη δικη μου καραφα. για στολισμο μπορεις να βαλεις εσυ κορδελα η στρασακι. θα σου βγει πιο φθηνα. μπορεις να ψαξεις και σε συνοικιακο μαγαζι στη γειτονια σου. μπορει αν τα βρεις φθηνα μπορει ακι οχι. αλλα στα νυφαδικα τα εχουν παρα πολυ ακριβα στεφανα καραφες και ποτηρι.

Link to comment
Share on other sites

τα πιο οικονομικά στέφανα που έχω βρει (μέχρι στιγμής) στο ιντερνετ

απο 35?, ρίξτε μια ματιά hola και Χριστινάκι

 

http://www.123-mpomponieres.gr/c.Stefana-Gamou-Oikonomika.53349.html

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...