Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ?


Πως αισθάνεστε για μια πιθανή κατάργηση των παρελάσεων στα σχολεία ;  

135

  1. 1. Πως αισθάνεστε για μια πιθανή κατάργηση των παρελάσεων στα σχολεία ;

    • Συμφωνώ απόλυτα με το να καταργηθουν
      53
    • Συμφωνώ με το να καταργηθουν
      31
    • Ούτε συμφωνώ ούτε διαφωνώ με το να καταργηθούν
      12
    • Διαφωνώ με το να καταργηθούν
      24
    • Διαφωνώ απόλυτα με το καταργηθούν
      87


Recommended Posts

Ακριβώς... είναι καλά οργανωμένο το σχέδιο....

 

 

συγγνώμη αλλά μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι νέες και μορφωμένες γυναίκες μπορεί να έχουν τέτοιες απόψεις τη σημερινή εποχή.

 

και ποιο σχέδιο είναι αυτό βρε παιδιά;

 

καταργήστε τις παρελάσεις των ελλήνων για να γίνει τι;

 

να μας κατακτήσουν; να πάρουν τα πολύτιμα μέταλλά μας; να βιάσουν τις γυναίκες μας; να πάρουν τους άντρες μας σε καταναγκαστικά έργα; να προσηλυτίσουν τα παιδιά μας;

 

και μην ακούσω πάλι για θεωρίες κίσινγκερ και τέτοια, σας παρακαλώ πολύ.

 

το θέμα είναι απλό: προσφέρουν κάτι ΟΥΣΙΩΔΕΣ οι παρελάσεις; δεν μπορώ να καταλάβω πως έχουμε ανάταση του πατριωτικού αισθήματος με το να βλέπουμε παιδακια παραταγμένα να περπατάνε σαν στρατιωτάκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 206
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

.....

Δεν έχουμε ιστορική συνείδηση, τα παιδιά μας δεν αποκομίζουν τίποτε από το σάπιο σύστημα της εκπαίδευσης, γιατί τα περισσότερα διαβάζουν για τον βαθμό και όχι για να κατακτήσουν την γνώση.

.....

Από το σχολείο θυμάμαι πόσο άδικο θεωρούσα την σημαία να έχει το δικαίωμα να την κρατάει μόνο ο πρώτος μαθητής, λες και οι άλλοι δεν είναι άξιοι Έλληνες για να κρατήσουν την σημαία.

Την παρέλαση ακόμη και αυτήν την χρησιμοποιούμε για να κάνουμε ακόμη και εκεί επίδειξη και καταπιέζουμε τα παιδιά μας να βγούνε πρώτα και μετά περιμένουμε να αγαπάνε το σχολείο και τα μαθήματα.

 

Όλο αυτό εμένα μου προκαλεί αδικία. Είμαστε ένα έθνος γεμάτο με αδικίες, οι μισοί τις κάνουν και οι μισοί της δέχονται.

 

Για να είμαστε και λίγο τίμιοι, για το ότι δεν έχουμε ιστορική συνείδηση δεν φταίει μόνο το σχολείο. Εμείς τι κάνουμε για να αποκτήσουν τα παιδιά μας τέτοια συνείδηση? Μιλάμε στα παιδιά μας για την ιστορία μας? Τους λέμε τι έκαναν οι παππούδες μας? Τους πάμε στον άγνωστο στρατιώτη για να τους εξηγήσουμε τι είναι αυτά τα τοπονύμια που αναγράφονται στον τοίχο? Βεβαίως και το σχολείο έχει ευθυνη, αλλά έχουμε και εμείς.

 

Μιλώντας για το κριτήριο επιλογής των σημαιοφόρων, πάντα και παντού υπάρχει μία αδικία. Τι να πω κι εγώ που μια φορά που έπρεπε να είμαι σημαιοφόρος δεν μου έδωσαν τη σημαία γιατί ήμουν κοντή? Εκεί τα στύλωσα κι εγώ και δεν πήγα στην παρέλαση σαν παραστάτης γιΑΤΊ το θεώρησα άδικο. Δεν με απασχολεί πραγματικά ποιο είναι το σύστημα επιλογής, αρκεί να τηρείται απαρέγκλιτα. Δεν μπορεί να μην μου δίνεις εμένα τη σημαία επειδή είμαι κοντή, αλλά να την δίνεις σε έναν αλλοδαπό.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι απλό: προσφέρουν κάτι ΟΥΣΙΩΔΕΣ οι παρελάσεις; δεν μπορώ να καταλάβω πως έχουμε ανάταση του πατριωτικού αισθήματος με το να βλέπουμε παιδακια παραταγμένα να περπατάνε σαν στρατιωτάκια.

 

Ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τα πράγματα. Εσύ βλέπεις στρατιωτάκια. Αλλος βλέπει παιδιά να περπατούν με την Ελληνική σημαία. Η κόρη μου φέτος κατα την διάρκεια της παρέλασης κουνούσε την σημαία μας και φώναζε ''ζήτω''. Επιμένω οτι οι παρελάσεις είναι ένας (απο τους πολλούς όπως λες) τρόπους να θυμόμαστε αυτά τα γεγονότα. Αν χάσουμε και αυτά χάνουμε λίγο και απο την ταυτότητα μας. Και ναι, θα μπορούσαν να γίνουν πράγματα στην εκπαίδευση πιο ουσιαστικά, αλλα μέχρι τότε (γιατί καθόλου πίστη δεν έχω στο σύστημα μας) δεν βρίσκω τον λόγο να καταργηθούν οι παρελάσεις. Να καταργηθούν ο εξέδρες. Φέτος στην πόλη μου δεν είχαμε. Εγώ πάντως ένιωθα πολύ υπερήφανη οταν έκανα παρέλαση και με καμάρωναν οι δικοί μου! Ενιωθα περισσότερο Ελληνίδα απο ποτέ. Γιατί όχι κ τα σημερινά παιδιά...Καλό θα ήταν να κούγαμε και την δική τους άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως έχουμε κολλήσει σε στερεότυπα - και οι μεν και οι δεν.

 

Γιατί να καταργηθούν οι παρελάσεις? Αφού αυτοβούλως υπάρχει (μεγάλη) συμμετοχή. Κανένας δεν υποχρεούται να παρελάσει, κανένας δεν υποχρεούται να παρακολουθήσει. Και οι πάσης φύσεως αργίες δεν θεσπίστηκαν (το ακούσαμε κι αυτό) για να εξυπηρετηθούν οι ανάγκες της παρέλασης, υπήρχαν ούτως ή άλλως. Ούτε κανείς συμμετέχει για να την σκαπουλάρει από το σχολείο, αφού γίνονται σε μέρες επισήμων εθνικών εορτών-αργιών και εκ των πραγμάτων δεν θα γινόταν μάθημα!

 

Όσο για την ιστορικότητα (κολλήσαμε στον Μεταξά) πάει πολύ πίσω η βαλίτσα - σε αρχαία Ελλάδα (Παναθήναια), Βυζάντιο, κ.λ.π. Για να δούμε τι εξυπηρετεί κοινωνικά/συναισθηματικά πρέπει ν' ανατρέξουμε στο παρελθόν και να φθάσουμε μέχρι τις μέρες μας... σε πολύ "εξελιγμένες" μορφές δημόσιας έκθεσης/ εορτασμού/διαμαρτυρίας/ομαδικότητας, όπως το gay parade, το καρναβάλι, οι διαδηλώσεις, κ.λ.π.

 

Το επιχείρημα περί "στρατικοποίησης", στις μέρες μας το θεωρώ αστείο.

 

Το πως διατηρείται η εθνική συνείδηση/μνήμη, ναι συμφωνώ ότι δεν έχει να κάνει μόνο με μια παρέλαση. Παίζει κι αυτή το ρόλο της βέβαια αλλά δεν είναι αρκετή. Φαντάζομαι όμως πως όσοι μιλάνε περί εναλλακτικών τρόπων και διευρυμένης παιδείας... πηγαίνουν τα παιδιά τους στις αντίστοιχες γιορτές στο σχολείο (όπου πλέον είναι πολύ χαλαρές, καθόλου "εθνικιστικές" αλλά παρ' όλα αυτά έχουν πολύ μικρή συμμετοχή), διαμαρτύρονται έντονα και με όποιο τρόπο μπορούν για τις αναλήθειες και τις σιωπές των σχολικών βιβλίων της ιστορίας, περνάνε πολύ χρόνο ιδιωτικά διαβάζοντας αντικειμενικές πηγές και τις μεταφέρουν στα μικράκια τους και δεν τ' αφήνουν να ζουν στον εικονικό/βίαιο κόσμο των καρτούν (βλέπε μπάρμπι, γκορμίτι, κ.λ.π.).

Γιατί - για μένα - το να λέω όχι στις παρελάσεις και να μην κάνω τίποτα από τα παραπάνω (και πολλά άλλα) και μόνο να σκέφτομαι/γράφω ευχολόγια για το πως θα διασωθεί/μεταφερθεί η ιστορική αλήθεια... κάποτε, με κάποιο τρόπο, από κάποιους άλλους... είναι τουλάχιστον εμμονή.

 

Συμφωνώ ότι πρέπει ν' απαλλαγούμε από τις μνήμες του παρελθόντος και τη σύνδεση των παρελάσεων με καθεστωτικά πολιτεύματα, υπερθεματίζω στο να μην είναι σημαιοφόρος ο καλύτερος μαθητής, πιστεύω φυσικά ότι πρέπει να φύγουν οι επίσημοι από τις εξέδρες (αν και ο χαιρετισμός ουσιαστικά είναι προς τη σημαία) κι άλλα πολλά διαδικαστικά που χωρούν συζήτηση.

 

Για την παρούσα εικόνα των παρελάσεων, εκτός από τα Λύκεια... παρελάζουν κι άλλοι. Παρελάζουν οι ανάπηροι/θύματα πολέμου, παρελάζουν οι άνθρωποι με ειδικές ανάγκες, παρελάζουν τ' αθλητικά και πολιτιστικά σωματεία, παρελάζουν τα νήπια, παρελάζουν τα Δημοτικά κι όλοι αυτοί καταχειροκροτούνται. Οι επιζώντες αγωνιστές για τις θυσίες τους, τα μικράκια για τη χάρη τους και τον αυθορμητισμό τους, οι Πόντιοι για την λεβεντιά τους και την ιστορία που κουβαλάνε, οι ομάδες ποδοσφαίρου για την αγωνιστικότητα τους και πάει λέγοντας. Καμία σχέση με "εθνικιστικό" παραλήρημα δηλαδή. Με λίγα λόγια, ένα μίγμα εθνικού εορτασμού και κοινωνικής συνεύρεσης. Παρελάζουν ειρηνικά οι νέοι (μεγάλη "πρόβα" για μετέπειτα "κινητοποιήσεις" με κοινό/ομαδικό στόχο), απολαμβάνουν οι μεγαλύτεροι. Και μετά, ένα μελίσσι ανθρώπων για καφεδάκι κάτω από τον ήλιο. Πού είναι το κακό?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν συμφωνω να καταργηθουνε οι παρελασεις , ενα ενα πλεον προσπαθουνε να μας γκρεμισουνε την Ελληνικη μας συνειδηση και σε λιγα χρονια πολλοι απο μας θα μας καταντισουνε να αισθανομαστε πολιτες μιας χωρας και οχι Ελληνες .Η παρελαση ειναι ενας τροπος να μας θυμιζει τι εγινε καποτε ( για οσους πλεον γνωριζουνε ιστορια , ευτυχως η δικια μας γεννια των 30 κατι και 20κατι 3ερει ακομα ) και οτι καποιοι θυσιαστικανε καποτε για να ειμαστε εμεις τωρα ελευθεροι . Τωρα οσους αγαπαμε το στρατο μας αποκαλουνε χουντικους και οσους αγαπαμε τη χωρα μας και την υπερασπιζομαστε μας ονομαζουνε φασιστες . Ειναι τοσο λυπηρο σε μια τετοια χωρα που περασε τοσα πολλα απο 3ενους κατακτητες να εχουμε καταντησει να λεμε τετοια μετα3υ μας , αλλα τι τα θελετε ρε παιδια, δεν βλεπετε πως βριζονται για τις ομαδες και πολλοι ανεγκεφαλοι νοτιοι αποκαλουνε εμας εδω Βουλγαρους ??? και πολλοι ανεγκεφαλοι απο εδω βριζουνε τους νοτιους . ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕς ΕΙΜΑΣΤΕ . Πολλες φορες ακομα και μικρη που ημουνα με επιανε μια περιεργη συγκινηση οταν εβλεπα τις παρελασεις και σκεφτομουνα οτι αμα καποτε χρειαζοτανε να ενωθουμε και να πολεμισουμε θα το καναμε .Ειμαι κατα των επισημων ομως , να καταργηθουνε οι εξεδρες με ολα αυτα τα κατακαθια , μονο αναπηροι πολεμου να ειναι οι επισημοι και ηρωες του τοτε .Και φυσικα ο απλος ο κοσμος , εμεις . Απαραδεκτο αυτο που συνεβει την Κυριακη , αποκλεισανε και με ελευθερους σκοπευτες παρακαλω την παρελαση απο τον απλο κοσμο για να προστατευσουνε τον γερο τον λαλακα τον παπουλια και ολους τους ομοιους του .

Οσο για τους μαθητες ? πολυ καλα κανανε , επειδη δεν εχουνε δικαιωμα ψηφου ακομα σημαινει οτι δεν εχουνε δικαιωμα να εχουνε αποψη για τη ζωη που τους ετοιμασαν καποιοι ? αυτο και αν ακουγετε δικτατορικο , εχουνε δικαιωμα να κρινουνε τα κοινα δηλαδη μονο οσοι εχουμε δικαιωμα ψηφου ????? δεν νομιζω οτι ειναι σωστο . Μπραβο στην μαθητευομενη νεολαια που αντι να πινει κανα φραπε , πηγε στην παρελαση , παρελασε και εδει3ε την αποψη και της νεας γεννιας για το καταντιμα της χωρας μας .

 

Συμφωνώ σε όλο το ποστ....

 

Εννοώ ότι κάτι που υπάρχει και συμβαίνει όσο όλοι θυμόμαστε τον εαυτό μας είναι λίγακι δύσκολο να το καταργήσεις επειδή μπορεί να θεωρηθεί κατάλοιπο κάποιας κατάστασης.[/QUOTE]

 

;)

επίσης θα συμφωνήσω με την mariab ότι για την ιστορία μας δεν φταίει μόνο το σχολείο.

ξέρω ότι για κάποιους είναι άσχετο αλλά θα γράψω το γνωστό... όποιος ξεχνάει το παρελθόν δεν έχει μέλλον....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγγνώμη αλλά μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι νέες και μορφωμένες γυναίκες μπορεί να έχουν τέτοιες απόψεις τη σημερινή εποχή.

 

και ποιο σχέδιο είναι αυτό βρε παιδιά;

 

καταργήστε τις παρελάσεις των ελλήνων για να γίνει τι;

να μας κατακτήσουν; να πάρουν τα πολύτιμα μέταλλά μας; να βιάσουν τις γυναίκες μας; να πάρουν τους άντρες μας σε καταναγκαστικά έργα; να προσηλυτίσουν τα παιδιά μας;

και μην ακούσω πάλι για θεωρίες κίσινγκερ και τέτοια, σας παρακαλώ πολύ.

 

το θέμα είναι απλό: προσφέρουν κάτι ΟΥΣΙΩΔΕΣ οι παρελάσεις; δεν μπορώ να καταλάβω πως έχουμε ανάταση του πατριωτικού αισθήματος με το να βλέπουμε παιδακια παραταγμένα να περπατάνε σαν στρατιωτάκια.

 

όλα γίνονται για κάποιο λόγο . Αν σκεφτείς καλύτερα , όσα είπες παραπάνω ήδη συμβαίνουν ή θα συμβούν στο μέλλον !

οκ κάποιοι μπορέι να μην έχουν στο μυαλό τους τις παρελάσεις ακριβώς ...αλλά κάπου εκεί πάει το πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως έχουμε κολλήσει σε στερεότυπα - και οι μεν και οι δεν.

 

Γιατί να καταργηθούν οι παρελάσεις? Αφού αυτοβούλως υπάρχει (μεγάλη) συμμετοχή. Κανένας δεν υποχρεούται να παρελάσει, κανένας δεν υποχρεούται να παρακολουθήσει. Και οι πάσης φύσεως αργίες δεν θεσπίστηκαν (το ακούσαμε κι αυτό) για να εξυπηρετηθούν οι ανάγκες της παρέλασης, υπήρχαν ούτως ή άλλως. Ούτε κανείς συμμετέχει για να την σκαπουλάρει από το σχολείο, αφού γίνονται σε μέρες επισήμων εθνικών εορτών-αργιών και εκ των πραγμάτων δεν θα γινόταν μάθημα!

 

Όσο για την ιστορικότητα (κολλήσαμε στον Μεταξά) πάει πολύ πίσω η βαλίτσα - σε αρχαία Ελλάδα (Παναθήναια), Βυζάντιο, κ.λ.π. Για να δούμε τι εξυπηρετεί κοινωνικά/συναισθηματικά πρέπει ν' ανατρέξουμε στο παρελθόν και να φθάσουμε μέχρι τις μέρες μας... σε πολύ "εξελιγμένες" μορφές δημόσιας έκθεσης/ εορτασμού/διαμαρτυρίας/ομαδικότητας, όπως το gay parade, το καρναβάλι, οι διαδηλώσεις, κ.λ.π.

 

Το επιχείρημα περί "στρατικοποίησης", στις μέρες μας το θεωρώ αστείο.

 

Το πως διατηρείται η εθνική συνείδηση/μνήμη, ναι συμφωνώ ότι δεν έχει να κάνει μόνο με μια παρέλαση. Παίζει κι αυτή το ρόλο της βέβαια αλλά δεν είναι αρκετή. Φαντάζομαι όμως πως όσοι μιλάνε περί εναλλακτικών τρόπων και διευρυμένης παιδείας... πηγαίνουν τα παιδιά τους στις αντίστοιχες γιορτές στο σχολείο (όπου πλέον είναι πολύ χαλαρές, καθόλου "εθνικιστικές" αλλά παρ' όλα αυτά έχουν πολύ μικρή συμμετοχή), διαμαρτύρονται έντονα και με όποιο τρόπο μπορούν για τις αναλήθειες και τις σιωπές των σχολικών βιβλίων της ιστορίας, περνάνε πολύ χρόνο ιδιωτικά διαβάζοντας αντικειμενικές πηγές και τις μεταφέρουν στα μικράκια τους και δεν τ' αφήνουν να ζουν στον εικονικό/βίαιο κόσμο των καρτούν (βλέπε μπάρμπι, γκορμίτι, κ.λ.π.).

Γιατί - για μένα - το να λέω όχι στις παρελάσεις και να μην κάνω τίποτα από τα παραπάνω (και πολλά άλλα) και μόνο να σκέφτομαι/γράφω ευχολόγια για το πως θα διασωθεί/μεταφερθεί η ιστορική αλήθεια... κάποτε, με κάποιο τρόπο, από κάποιους άλλους... είναι τουλάχιστον εμμονή.

 

Συμφωνώ ότι πρέπει ν' απαλλαγούμε από τις μνήμες του παρελθόντος και τη σύνδεση των παρελάσεων με καθεστωτικά πολιτεύματα, υπερθεματίζω στο να μην είναι σημαιοφόρος ο καλύτερος μαθητής, πιστεύω φυσικά ότι πρέπει να φύγουν οι επίσημοι από τις εξέδρες (αν και ο χαιρετισμός ουσιαστικά είναι προς τη σημαία) κι άλλα πολλά διαδικαστικά που χωρούν συζήτηση.

 

Για την παρούσα εικόνα των παρελάσεων, εκτός από τα Λύκεια... παρελάζουν κι άλλοι. Παρελάζουν οι ανάπηροι/θύματα πολέμου, παρελάζουν οι άνθρωποι με ειδικές ανάγκες, παρελάζουν τ' αθλητικά και πολιτιστικά σωματεία, παρελάζουν τα νήπια, παρελάζουν τα Δημοτικά κι όλοι αυτοί καταχειροκροτούνται. Οι επιζώντες αγωνιστές για τις θυσίες τους, τα μικράκια για τη χάρη τους και τον αυθορμητισμό τους, οι Πόντιοι για την λεβεντιά τους και την ιστορία που κουβαλάνε, οι ομάδες ποδοσφαίρου για την αγωνιστικότητα τους και πάει λέγοντας. Καμία σχέση με "εθνικιστικό" παραλήρημα δηλαδή. Με λίγα λόγια, ένα μίγμα εθνικού εορτασμού και κοινωνικής συνεύρεσης. Παρελάζουν ειρηνικά οι νέοι (μεγάλη "πρόβα" για μετέπειτα "κινητοποιήσεις" με κοινό/ομαδικό στόχο), απολαμβάνουν οι μεγαλύτεροι. Και μετά, ένα μελίσσι ανθρώπων για καφεδάκι κάτω από τον ήλιο. Πού είναι το κακό?

 

Ελα ρε συ...τι ωραια τα ειπες...συμφωνω απολυτα.Μη ψαχνουμε μονιμως για φαντασματα εκει που δεν υπαρχουν.

 

Το μονο που θα αλλαζα ειναι η εξεδρα νομιζω...περιττο το βρισκω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως έχουμε κολλήσει σε στερεότυπα - και οι μεν και οι δεν.

 

Γιατί να καταργηθούν οι παρελάσεις? Αφού αυτοβούλως υπάρχει (μεγάλη) συμμετοχή. Κανένας δεν υποχρεούται να παρελάσει, κανένας δεν υποχρεούται να παρακολουθήσει. Και οι πάσης φύσεως αργίες δεν θεσπίστηκαν (το ακούσαμε κι αυτό) για να εξυπηρετηθούν οι ανάγκες της παρέλασης, υπήρχαν ούτως ή άλλως. Ούτε κανείς συμμετέχει για να την σκαπουλάρει από το σχολείο, αφού γίνονται σε μέρες επισήμων εθνικών εορτών-αργιών και εκ των πραγμάτων δεν θα γινόταν μάθημα!

 

Όσο για την ιστορικότητα (κολλήσαμε στον Μεταξά) πάει πολύ πίσω η βαλίτσα - σε αρχαία Ελλάδα (Παναθήναια), Βυζάντιο, κ.λ.π. Για να δούμε τι εξυπηρετεί κοινωνικά/συναισθηματικά πρέπει ν' ανατρέξουμε στο παρελθόν και να φθάσουμε μέχρι τις μέρες μας... σε πολύ "εξελιγμένες" μορφές δημόσιας έκθεσης/ εορτασμού/διαμαρτυρίας/ομαδικότητας, όπως το gay parade, το καρναβάλι, οι διαδηλώσεις, κ.λ.π.

 

Το επιχείρημα περί "στρατικοποίησης", στις μέρες μας το θεωρώ αστείο.

 

Το πως διατηρείται η εθνική συνείδηση/μνήμη, ναι συμφωνώ ότι δεν έχει να κάνει μόνο με μια παρέλαση. Παίζει κι αυτή το ρόλο της βέβαια αλλά δεν είναι αρκετή. Φαντάζομαι όμως πως όσοι μιλάνε περί εναλλακτικών τρόπων και διευρυμένης παιδείας... πηγαίνουν τα παιδιά τους στις αντίστοιχες γιορτές στο σχολείο (όπου πλέον είναι πολύ χαλαρές, καθόλου "εθνικιστικές" αλλά παρ' όλα αυτά έχουν πολύ μικρή συμμετοχή), διαμαρτύρονται έντονα και με όποιο τρόπο μπορούν για τις αναλήθειες και τις σιωπές των σχολικών βιβλίων της ιστορίας, περνάνε πολύ χρόνο ιδιωτικά διαβάζοντας αντικειμενικές πηγές και τις μεταφέρουν στα μικράκια τους και δεν τ' αφήνουν να ζουν στον εικονικό/βίαιο κόσμο των καρτούν (βλέπε μπάρμπι, γκορμίτι, κ.λ.π.).

Γιατί - για μένα - το να λέω όχι στις παρελάσεις και να μην κάνω τίποτα από τα παραπάνω (και πολλά άλλα) και μόνο να σκέφτομαι/γράφω ευχολόγια για το πως θα διασωθεί/μεταφερθεί η ιστορική αλήθεια... κάποτε, με κάποιο τρόπο, από κάποιους άλλους... είναι τουλάχιστον εμμονή.

 

Συμφωνώ ότι πρέπει ν' απαλλαγούμε από τις μνήμες του παρελθόντος και τη σύνδεση των παρελάσεων με καθεστωτικά πολιτεύματα, υπερθεματίζω στο να μην είναι σημαιοφόρος ο καλύτερος μαθητής, πιστεύω φυσικά ότι πρέπει να φύγουν οι επίσημοι από τις εξέδρες (αν και ο χαιρετισμός ουσιαστικά είναι προς τη σημαία) κι άλλα πολλά διαδικαστικά που χωρούν συζήτηση.

 

Για την παρούσα εικόνα των παρελάσεων, εκτός από τα Λύκεια... παρελάζουν κι άλλοι. Παρελάζουν οι ανάπηροι/θύματα πολέμου, παρελάζουν οι άνθρωποι με ειδικές ανάγκες, παρελάζουν τ' αθλητικά και πολιτιστικά σωματεία, παρελάζουν τα νήπια, παρελάζουν τα Δημοτικά κι όλοι αυτοί καταχειροκροτούνται. Οι επιζώντες αγωνιστές για τις θυσίες τους, τα μικράκια για τη χάρη τους και τον αυθορμητισμό τους, οι Πόντιοι για την λεβεντιά τους και την ιστορία που κουβαλάνε, οι ομάδες ποδοσφαίρου για την αγωνιστικότητα τους και πάει λέγοντας. Καμία σχέση με "εθνικιστικό" παραλήρημα δηλαδή. Με λίγα λόγια, ένα μίγμα εθνικού εορτασμού και κοινωνικής συνεύρεσης. Παρελάζουν ειρηνικά οι νέοι (μεγάλη "πρόβα" για μετέπειτα "κινητοποιήσεις" με κοινό/ομαδικό στόχο), απολαμβάνουν οι μεγαλύτεροι. Και μετά, ένα μελίσσι ανθρώπων για καφεδάκι κάτω από τον ήλιο. Πού είναι το κακό?

 

 

Πέεεεεεεστα χρυσόστομη!!!

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη αναφερθηκε οτι δεν ειναι υποχρεωτικη η συμμετοχη στις παρελασεις,να αναφερω οτι αυτο δεν ισχυει διοτι καθε χρονο ερχεται εγκυκλιος που λεει οτι ειναι υποχρεωτικη και η συμμετοχη των μαθητων και των εκπ/κων.

Τωρα οσο για την προσωπικη μου γνωμη,δεν εχω ξεκαθαρη αποψη μεσα μου.Πιστευω οτι οντως δεν προσφερουν τιποτα στη διαμορφωση εθνικης συνειδησης και ιστορικης μνημης,αλλα και γω ακομα καμαρωνω τα παιδακια οταν παρελαυνουν και ειναι απεριγραπτη η χαρα που νιωθουν καποιοι παππουδες οταν βλεπουν το εγγονακι τους να βηματιζει κρατωντας το σημαιακι...και γω νιωθω οτι οταν δω το γιο μου θα χαρω και γω,ηδη περσι που ηταν 2,5 τον πηρα μαζι μου στη δοξολογια και τον εβαλα αναμεσα στα παιδακια του νηπιαγωγειου με ενα σημαιακι και η χαρα του ηταν απεριγραπτη!!!Σιγουρα δεν ειναι ο σκοπος να νιωσω εγω ή οποια αλλη μαμα αυτο το χαζοχαρουμενο αλλα τοσο γλυκο και απαραιτητο συναισθημα,αλλα ομολογω οτι το ενιωσα.

Εγω προσωπικα δε νιωθω καλα να διδαξω βηματισμο,δεν το εχω ρε παιδι μου,ειμαι γυναικα,σαν μαθητρια δεν παρελασα,στρατο δεν πηγα,δεν ειναι του στυλ μου γενικως...επισης δε μου αρεσει ο χαμος που γινεται σε καποιες ταξεις με τους μαθητες που ειναι υποψηφιοι σημαιοφοροι ή που θα ηθελαν να ειναι...εδω ευτυχως ειμαστε χωριο και δεν εχουμε τετοιες καταστασεις,αλλα αλλου εχω δει φοβερα πραγματα και με τους μαθητες και με τους γονεις...ειναι ξεκαθαρος ο νομος αλλα εχει ως αποτελεσμα καποιοι που εχουν παιδια στην Ε'δημοτικου να ενδιαφερονται πιο πολυ αν θα παρει τη σημαια το παιδι τους του χρονου παρα για την πραγματικη επιδοση του,ωστε στο τελος να γινονται κωμικοτραγικες καταστασεις.Μεχρι ενα σημειο αποτελει ενα καλο κινητρο,αλλα πρεπει να διδασκουμε στα παιδια και ηθος και οχι μονο πώς θα εχουν αριστη επιδοση.Δε θελω να αναφερθω σε καταστασεις αναλυτικα,απλα θεωρω πως ο μαθητης που σηκωνει τη σημαια δεν πρεπει να τη θεωρει "δωρακι "του αλλα τιμη για τον ιδιο και οποιος ηρθε με λιγα εκατοστα δευτερος ή τριτος δεν πρεπει να νιωθει ουτε αποτυχημενος ουτε αδικημενος...ειναι ο,τι πιο κωμικοτραγικο να μιλαμε για πατριδα,τιμη,συμβολα,ιστορικη μνημη και να βλεπεις συμμαθητες τσακωμενους και μουτρωμενους μεταξυ τους και μαμαδοπατεραδες να σχολιαζουν πικροχολα γιατι ηρθε πρωτο ενα αλλο παιδι...οσον αφορα το θεμα των αλλοδαπων εκει ειμαι καθετη...αν πρωτος στη βαθμολογια ηρθε αλλοδαπος και εφοσον το νιωθει,μπορει να γινει σημαιοφορος.Θεωρω τιμη για μια χωρα να τη νιωθουν οι αλλοδαποι κατοικοι της δευτερη πατριδα τους.Σκεφτειτε τους εαυτους σας:αν μεταναστευατε σε μια αλλη χωρα,θα θελατε να σηκωσετε τη σημαια της;;;Εγω οχι εκτος αν ειχα μεγαλωσει εκει.Δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο...αρα αν ενα παιδι Αλβανων αριστευσε και το θελει,σημαινει οτι νιωθει ευγνωμοσυνη προς τη Ελλαδα,σημαινει οτι νιωθει σαν τα δικα μας παιδια αρα οφειλουμε να μην του φερομαστε σαν να ειναι παιδι κατωτερου Θεου...ειναι τιμη μας και οχι ντροπη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με οσα εγραψε το μελος Sam και αρκετα με την Pilarin για τις παρελασεις

Θα μου αρεσε οχι να καταργηθουν αλλα να παψουν να ειναι υποχρεωτικες και εχουν ελευθερη συμμετοχη και χαρακτηρα

Δεν γιορταζουμε την υποταγη αλλα την επανασταση και τις νεες ιδεες

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και 800 παρελάσεις την ημέρα να γίνονται είναι πολύ δύσκολο πλέον να νιώσεις εθνική ανάταση και υπερηφάνεια έτσι όπως καταντήσαμε αυτή τη χώρα, εμείς όχι οι προγονοι μας που αγωνίστηκαν,

και σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ότι ο Κολοκοτρώνης, ο Μακρυγιάννης, ο Καραισκάκης, οι ήρωες της Εθνικής Αντίστασης, οι νεκροί του Πολυτεχνείου θα ήθελαν να "παρελάσουν" ποτέ μπροστά μας, ή αντίστροφα να τους "τιμούμε" με αυτόν τον τρόπο και μετά να την πέφτουμε στη ρεμούλα και να ρημάζουμε ότι με κόπο και θυσίες κατάφεραν, δηλ. την εθνική μας αυτοκυριαρχία και ανεξαρτησία, ήταν ταπεινοί κι αυτό γιατί ότι έκαναν το έκαναν για την πατρίδα και τα ιδανικά τους,

η επιδειξιομανία των σύγχρονων Ελλήνων εκφράζεται ποικολοτρόπως, ακόμη και στο πώς θα παρελάσει το παιδί τους, σε ποια σειρά θα το βάλουν και αν θα ξεχωρίσει ή όχι

 

καλύτερα λοιπόν να φροντίσουμε να "βάλουμε" σε τάξη τα του οίκου μας για να είναι περήφανες οι επόμενες γενιές και για εμάς και όχι μόνο για τους ένδοξους προγόνους, έτσι μόνο θα μπορέσουμε να διατηρήσουμε την εθνική μας ταυτότητα και όχι με τις παρελάσεις

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με οσα εγραψε το μελος Sam και αρκετα με την Pilarin για τις παρελασεις

Θα μου αρεσε οχι να καταργηθουν αλλα να παψουν να ειναι υποχρεωτικες και εχουν ελευθερη συμμετοχη και χαρακτηρα

Δεν γιορταζουμε την υποταγη αλλα την επανασταση και τις νεες ιδεες

 

τότε θα μιλάγαμε για κάτι άλλο που πολύ θα μου άρεσε, μία γιορτή, ένα πανηγύρι, κι επειδή standard θα μου θιχτείτε, με την αρχική έννοια της συλλογικής συμμετοχής, χωρίς βηματισμούς και σημαίες και επίσημους, μία μεγάλη δημόσια γιορτή μνήμης, ένα ανοιχτό δρώμενο, με παραστάσεις, ομιλίες, εκθέσεις, τραγούδια, αλλά μάλλον τότε δε θα πάταγε κανείς γιατί όλα αυτά είναι πολύ βαρετά για τον έλληνα του τζέρτζελου, του τσιφτετελιού και της πίστας

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

και 800 παρελάσεις την ημέρα να γίνονται είναι πολύ δύσκολο πλέον να νιώσεις εθνική ανάταση και υπερηφάνεια έτσι όπως καταντήσαμε αυτή τη χώρα, εμείς όχι οι προγονοι μας που αγωνίστηκαν,

και σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ότι ο Κολοκοτρώνης, ο Μακρυγιάννης, ο Καραισκάκης, οι ήρωες της Εθνικής Αντίστασης, οι νεκροί του Πολυτεχνείου θα ήθελαν να "παρελάσουν" ποτέ μπροστά μας, ή αντίστροφα να τους "τιμούμε" με αυτόν τον τρόπο και μετά να την πέφτουμε στη ρεμούλα και να ρημάζουμε ότι με κόπο και θυσίες κατάφεραν, δηλ. την εθνική μας αυτοκυριαρχία και ανεξαρτησία, ήταν ταπεινοί κι αυτό γιατί ότι έκαναν το έκαναν για την πατρίδα και τα ιδανικά τους,

η επιδειξιομανία των σύγχρονων Ελλήνων εκφράζεται ποικολοτρόπως, ακόμη και στο πώς θα παρελάσει το παιδί τους, σε ποια σειρά θα το βάλουν και αν θα ξεχωρίσει ή όχι

 

καλύτερα λοιπόν να φροντίσουμε να "βάλουμε" σε τάξη τα του οίκου μας για να είναι περήφανες οι επόμενες γενιές και για εμάς και όχι μόνο για τους ένδοξους προγόνους, έτσι μόνο θα μπορέσουμε να διατηρήσουμε την εθνική μας ταυτότητα και όχι με τις παρελάσεις

ρε τα κόκκαλά τους θα τρίζουν.... οι παρελάσεις μας μάραναν... τί υποκρισία...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με αυτήν την άποψη.

Πολλές φορές αισθάνομαι ότι η Ελλάδα δεν θα προχωρήσει ποτέ μπροστά, γιατί αυτοί που την κατοικούν έχουν παρωπίδες και εθελοτυφλούν, έχουν τόσο κολλημένα μυαλά και δεν κάνουν με τίποτα ένα βήμα μπροστά, να αναλογιστούν τις δικές τους ευθύνες χωρίς να μεταθέτουν τις ευθύνες γενικά και αόριστα στους κυβερνώντες.

 

Προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσε να κάνω παρέλαση, δεν έβλεπα το λόγο γιατί έπρεπε την ευγνωμοσύνη μου να την εκφράσω με αυτόν τον τρόπο και αφού και στους περισσότερους μαθητές δεν αρέσουν, για ποιο λόγο γιορτάζοντας να κάνεις κάτι που δεν σου άρεσει;

 

Αν έβλεπα ότι το απολάμβαναν θα έλεγα οκ.

Από το μυαλό μας κινδυνεύουμε και όχι από την κατάργηση των παρελάσεων.

Δεν έχουμε ιστορική συνείδηση, τα παιδιά μας δεν αποκομίζουν τίποτε από το σάπιο σύστημα της εκπαίδευσης, γιατί τα περισσότερα διαβάζουν για τον βαθμό και όχι για να κατακτήσουν την γνώση.

Στην Ελλάδα μην ξεχνάμε και την επίδειξη που κάνουμε με το να βλέπουμε ποιος κρατάει την σημαία και ποιος είναι παραστάτης και μετά συζητάνε ποιος είναι άριστος μαθητής.

Από το σχολείο θυμάμαι πόσο άδικο θεωρούσα την σημαία να έχει το δικαίωμα να την κρατάει μόνο ο πρώτος μαθητής, λες και οι άλλοι δεν είναι άξιοι Έλληνες για να κρατήσουν την σημαία.

Την παρέλαση ακόμη και αυτήν την χρησιμοποιούμε για να κάνουμε ακόμη και εκεί επίδειξη και καταπιέζουμε τα παιδιά μας να βγούνε πρώτα και μετά περιμένουμε να αγαπάνε το σχολείο και τα μαθήματα.

 

Όλο αυτό εμένα μου προκαλεί αδικία. Είμαστε ένα έθνος γεμάτο με αδικίες, οι μισοί τις κάνουν και οι μισοί της δέχονται.

 

Πολύ καλά τα λες. Πώς είναι δυνατό ένα παιδί να συνδεθεί συναισθηματικά με την ιστορία και τους ήρωές του μέσω καταναγκαστικών παρελάσεων και εορτασμών; Ο κοντός, ας πούμε, τι έχει να θυμάται από το ΟΧΙ; Ότι παρήλαυνε τελευταίος και καταϊδρωμένος, περίγελο του μαζεμένου πλήθους; Σίγουρα, δεν έμαθε ιστορία ούτε ένιωσε εθνική περηφάνια. Άσε πια αυτοί οι πανηγυρικοί λόγοι, οι εξέδρες με τα λαμόγια επάνω, κλπ. Νιώθω πως αυτές οι εκδηλώσεις έχουν χάσει προ πολλού το νόημά τους και ότι χρειάζονται ανανέωση, μια νέα, φρέσκια και πιο ουσιαστική ματιά. Πραγματικά δεν έχω ιδέα τι μπορεί να τις αντικαταστήσει. Οπωσδήποτε όμως πρέπει να βρεθεί κάτι να τις αντικαταστήσει, κι όχι απλώς να απαξιώσουμε τις επετείους.Έχουμε μεγάλη ανάγκη να θυμόμαστε την εθνική μας ταυτότητα. Και να μαθαίνουμε την ιστορία μας, την αληθινή. Πράγμα που δεν γίνεται με μια μέρα εθνικής επετείου. Χρειάζεται καθημερινή προσπάθεια στα σχολεία. Αν αναλογιστεί κανείς μόνο την προπαγάνδα που γίνεται εναντίον μας, από γείτονες και μη...

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

τότε θα μιλάγαμε για κάτι άλλο που πολύ θα μου άρεσε, μία γιορτή, ένα πανηγύρι, κι επειδή standard θα μου θιχτείτε, με την αρχική έννοια της συλλογικής συμμετοχής, χωρίς βηματισμούς και σημαίες και επίσημους, μία μεγάλη δημόσια γιορτή μνήμης, ένα ανοιχτό δρώμενο, με παραστάσεις, ομιλίες, εκθέσεις, τραγούδια, αλλά μάλλον τότε δε θα πάταγε κανείς γιατί όλα αυτά είναι πολύ βαρετά για τον έλληνα του τζέρτζελου, του τσιφτετελιού και της πίστας

Ναι καπως ετσι ολα καλοδεχουμενα ομως ..και οι σημαιες και οι στολες και οι στρατιωτικοι(χωρις τα αρματα χε χε) ...θα μπορουσαν να στηθουν θεατρικα απο σχολεια ...εκθεσεις ζωγραφικης ...και κανα κοψιδι σουβλιστο οπως προσταζει η παραδοση..παραλληλα παραδοσιακοι χοροι..

Το κακο με τους επισημους ειναι οτι θα κατεβαιναν απο την εξεδρα να απωθεωθουν στις τρυφερες εκφρασεις λατρειας του πληθους:P:p

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι καπως ετσι ολα καλοδεχουμενα ομως ..και οι σημαιες και οι στολες και οι στρατιωτικοι(χωρις τα αρματα χε χε) ...θα μπορουσαν να στηθουν θεατρικα απο σχολεια ...εκθεσεις ζωγραφικης ...και κανα κοψιδι σουβλιστο οπως προσταζει η παραδοση..παραλληλα παραδοσιακοι χοροι..

Το κακο με τους επισημους ειναι οτι θα κατεβαιναν απο την εξεδρα να απωθεωθουν στις τρυφερες εκφρασεις λατρειας του πληθους:P:p

 

αν εννοείς το γιαουρτάκι ώς έκφραση λατρείας....και με λίγο αγγουροσκορδάκι γίνεται και ωραιότατη σως για τα κοψίδια

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

χωρίς βηματισμούς και σημαίες και επίσημους, μία μεγάλη δημόσια γιορτή μνήμης, ένα ανοιχτό δρώμενο, με παραστάσεις, ομιλίες, εκθέσεις, τραγούδια, αλλά μάλλον τότε δε θα πάταγε κανείς γιατί όλα αυτά είναι πολύ βαρετά για τον έλληνα του τζέρτζελου, του τσιφτετελιού και της πίστας

 

χωρίς σημαίες δεν μπορώ να το καταλάβω...

από κει και πέρα δεν είμαι του τσιφτετελιού αλλά ούτε και γενικώς των κουλτουριάρικων θεαμάτων..δεν το βρίσκω και τόσο κακό όσο το παρουσιαζεις

 

εεεεεεεεεεεεεεεε χμμμμμμ, να βοηθήσω?

 

νομίζω ότι εννοούσε πώς συμφωνεί αρκετά μαζί σου, όχι ότι αρκετά δε θέλουμε να σε ξανακούσουμε να μιλάς για το θέμα....παρανόηση, πάντως εγώ το πρώτο κατάλαβα εξου και η παρέμβαση

 

φιλικά πάντα!

 

και εγώ αυτό κατάλαβα πάντως..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

προστέθηκε ψηφοφορία.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με αυτήν την άποψη.

Πολλές φορές αισθάνομαι ότι η Ελλάδα δεν θα προχωρήσει ποτέ μπροστά, γιατί αυτοί που την κατοικούν έχουν παρωπίδες και εθελοτυφλούν, έχουν τόσο κολλημένα μυαλά και δεν κάνουν με τίποτα ένα βήμα μπροστά, να αναλογιστούν τις δικές τους ευθύνες χωρίς να μεταθέτουν τις ευθύνες γενικά και αόριστα στους κυβερνώντες.

 

Προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσε να κάνω παρέλαση, δεν έβλεπα το λόγο γιατί έπρεπε την ευγνωμοσύνη μου να την εκφράσω με αυτόν τον τρόπο και αφού και στους περισσότερους μαθητές δεν αρέσουν, για ποιο λόγο γιορτάζοντας να κάνεις κάτι που δεν σου άρεσει;

 

Αν έβλεπα ότι το απολάμβαναν θα έλεγα οκ.

Από το μυαλό μας κινδυνεύουμε και όχι από την κατάργηση των παρελάσεων.

Δεν έχουμε ιστορική συνείδηση, τα παιδιά μας δεν αποκομίζουν τίποτε από το σάπιο σύστημα της εκπαίδευσης, γιατί τα περισσότερα διαβάζουν για τον βαθμό και όχι για να κατακτήσουν την γνώση.

Στην Ελλάδα μην ξεχνάμε και την επίδειξη που κάνουμε με το να βλέπουμε ποιος κρατάει την σημαία και ποιος είναι παραστάτης και μετά συζητάνε ποιος είναι άριστος μαθητής.

Από το σχολείο θυμάμαι πόσο άδικο θεωρούσα την σημαία να έχει το δικαίωμα να την κρατάει μόνο ο πρώτος μαθητής, λες και οι άλλοι δεν είναι άξιοι Έλληνες για να κρατήσουν την σημαία.

Την παρέλαση ακόμη και αυτήν την χρησιμοποιούμε για να κάνουμε ακόμη και εκεί επίδειξη και καταπιέζουμε τα παιδιά μας να βγούνε πρώτα και μετά περιμένουμε να αγαπάνε το σχολείο και τα μαθήματα.

 

Όλο αυτό εμένα μου προκαλεί αδικία. Είμαστε ένα έθνος γεμάτο με αδικίες, οι μισοί τις κάνουν και οι μισοί της δέχονται.

 

Συμφωνώ μαζί σου!

Ποτέ δεν έκανα παρέλαση, ποτέ δεν ήθελα να κρατάω τη σημαία, ποτέ δεν έβρισκα κανένα νόημα σε όλο αυτό το πανηγύρι όπως πολυ καλά είπατε....

Εύχομαι να μην αναγκάσει κανένας το παιδί μου να το κάνει.

Επίσης εξηγήστε μου γιατί ειλικρινά δε το καταλαβαίνω πως σας έκανε η παρέλαση να νιώθετε ελληνίδα και να καμαρώνετε; Τι σας πρόσφερε δηλαδή;Επίσης το να κουνάς την ελληνική σημαία στο εξωτερικό σου δίνει μια ευχαριστήση, το καταλαβαίνω...αλλά το να τη κουνάς στην Ελλάδα τι ικανοποίηση σου δίνει;Ποτέ δε μπόρεσα να το καταλάβω ούτε αυτό...

Τώρα αλήθεια καμαρώνετε που είστε ελληνίδα;Γιατί εγώ μια ντροπή την έχω....

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να μην αναγκάσει κανένας το παιδί μου να το κάνει.

Αυτή θα είναι η μία πλευρά.

Αλήθεια φαντάζεσαι να αρέσει λέει στο παιδί σου τρελά να κάνει παρέλαση;

 

Επίσης εξηγήστε μου γιατί ειλικρινά δε το καταλαβαίνω πως σας έκανε η παρέλαση να νιώθετε ελληνίδα και να καμαρώνετε; Τι σας πρόσφερε δηλαδή;

Εμένα μου είχαν εμφυσήσει οι δάσκαλοί μου το αίσθημα του πατριωτισμού και της υπερηφάνειας όταν άκουγα ή τραγουδούσα τον Εθνικό μας Ύμνο, όταν έπαιρνα μέρος στην παρέλαση, όταν ταυτόχρονα ακούγονταν τα εμβατήρια και ο ρυθμός των τυμπάνων για το βηματισμό κι όταν χειροκροτούσε το πλήθος στο πέρασμά μας. Αισθανόμουν, ότι ναι, αξίζω κι εγώ έστω λίγο σε σχέση με τους ήρωες, που άξιζαν πολύ περισσότερο από ένα απλό χειροκρότημα. Ότι ναι, είμαι κι εγώ σαν κι εκείνους ισάξια Ελληνίδα κι ότι ίσως μια μέρα φανώ κι εγώ αντάξιά τους.

 

Φορούσαμε άσπρο-μπλε και παντού υπήρχαν γύρω μας σημαίες, πώς να μην αισθανόμασταν ότι, εκείνη τη μέρα είμαστε όλοι οι Έλληνες ενωμένοι κάτω από τα ίδια ιδεώδη; Μας ένωναν οι αγώνες που έδωσαν για όλους μας οι ήρωες όλων των πολέμων.

Επίσης το να κουνάς την ελληνική σημαία στο εξωτερικό σου δίνει μια ευχαριστήση, το καταλαβαίνω...αλλά το να τη κουνάς στην Ελλάδα τι ικανοποίηση σου δίνει;

 

Την υπέρτατη τιμή για ένα μαθητή. Αφού δεν υπάρχει άλλη ανώτατη διάκριση για την ηλικία του. Αυτό είναι το αριστείο του.

 

Ποτέ δε μπόρεσα να το καταλάβω ούτε αυτό...

Τώρα αλήθεια καμαρώνετε που είστε ελληνίδα;Γιατί εγώ μια ντροπή την έχω....

Ναι οι σύγχρονοι κυβερνώντες μας έκαναν να το αισθανθούμε κι αυτό. Ακόμη και οι Μπαγκλαντέζοι μας έχουν πάρει στο ψιλό. Όμως εγώ αισθάνομαι ντροπή μόνο για το σημερινό μας κατάντημα, όχι για το παρελθόν μας. Ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιες μέρες να μου το θυμίζουν, πως κάποτε ήμασταν παλλικάρια, πώς κάποτε ήμασταν ατρόμητοι κι ορμούσαμε στη φωτιά, πως κάποτε χτυπούσαμε με τη γροθιά το μαχαίρι.

 

Άραγε υπάρχει κανείς σήμερα να τους μοιάζει, ή όλοι είναι αντάξιοι ενός φραπέ στην καφετέρια; Βρε.... τελικά, σαν να έχετε δίκιο όσοι θέλετε να καταργηθούν οι παρελάσεις, αφού δεν έχουμε καμμία ομοιότητα με τους λεβέντες του ηρωικού παρελθόντος μας, τι τις θέλουμε τις παρελάσεις; Σάμπως έχουμε και τίποτα να δείξουμε;

 

 

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχαν εμφυσήσει οι δάσκαλοί μου το αίσθημα του πατριωτισμού και της υπερηφάνειας όταν άκουγα ή τραγουδούσα τον Εθνικό μας Ύμνο, όταν έπαιρνα μέρος στην παρέλαση, όταν ταυτόχρονα ακούγονταν τα εμβατήρια και ο ρυθμός των τυμπάνων για το βηματισμό κι όταν χειροκροτούσε το πλήθος στο πέρασμά μας. Αισθανόμουν, ότι ναι, αξίζω κι εγώ έστω λίγο σε σχέση με τους ήρωες, που άξιζαν πολύ περισσότερο από ένα απλό χειροκρότημα. Ότι ναι, είμαι κι εγώ σαν κι εκείνους ισάξια Ελληνίδα κι ότι ίσως μια μέρα φανώ κι εγώ αντάξιά τους.

 

Φορούσαμε άσπρο-μπλε και παντού υπήρχαν γύρω μας σημαίες, πώς να μην αισθανόμασταν ότι, εκείνη τη μέρα είμαστε όλοι οι Έλληνες ενωμένοι κάτω από τα ίδια ιδεώδη; Μας ένωναν οι αγώνες που έδωσαν για όλους μας οι ήρωες όλων των πολέμων.

 

 

 

Χρειαζόμαστε να φοράμε άσπρο-μπλε και να κουνάμε τις σημαίες για να αισθανόμαστε όλοι Ελληνες ενωμένοι κάτω από τα ίδια ιδεώδη; Χωρίς αυτά δεν έχει ο άθρωπος αξίες και ιδεώδη; Δε μου εξηγείς πως σε ενωνει η παρέλαση με τους ηρωες...

 

Αν η κόρη μου θέλει να παρελάσει εννοείται πως δε θα της το απαγορέψω. Ο καθένας έχει την ελευθερία βούλησης και πράξης. Αλλά ευελπιστώ μέχρι τότε να είναι ένας σκεπτόμενος άνθρωπος με ανοιχτά μυαλά, χωρίς προκαταλήψεις και κόμπλεξ, να ξεχωρίζει τις αξίες της ζωής και να θελει να εξελίσσεται και αυτή και η χώρα της, είτε ζει εδώ είτε στο εξωτερικό, που θα είναι και το πιθανότερο....

Εύχομαι λοιπόν από μόνης της να αρνείται να συμμετέχει σε όλο αυτό και να ξεχωρίζει τι πραγματικά αξίζει και τι όχι.

 

Τέλος, μην είσαι τόσο αρνητική με τη νέα γενιά, δεν είναι όλοι φραπέ και λούφα. Όλα αυτά τα πιτσιρίκια που κατεβαίναν ειρηνικά στους δρόμους και δίνανε λουλούδια στους μπάτσους κάποια καλά στοιχεία θα έχουν, δε μπορεί....Απλά τα ιδανικά τους μπορεί να είναι τελείως διαφορετικά από τα δικά σου αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

ΜΑΡΙΤΑ αν ο άνθρωπος έχει ιδεώδη, θα πει ότι τα έχει διαρκώς κι όχι μόνο στις δώδεκα παρά τέταρτο της Κυριακής. Θα πει ότι από κάπου τα έχει μάθει (οικογένεια, σχολείο, περιβάλλον). Άπαξ και ριζώσουν μέσα του γίνεται καλύτερος άνθρωπος και αγαπάει την πατρίδα του και τους ομοεθνής και ομοδόξους του. Άρα λοιπόν, δεν είναι ακριβώς η ώρα της παρέλασης που το δημιουργεί όλο αυτό, αλλά που το εξυψώνει, καθώς τις άλλες μέρες ο καθένας έχει στη σκέψη του και στις προτεραιότητές του κάτι άλλο.

 

Έτσι εξηγώ το πώς με ενώνει η παρέλαση με τους ήρωες. Εκείνη την ημέρα έχουμε στο μυαλό μας, ότι τους γιορτάζουμε και τους ευχαριστούμε για τη θυσία που έκαναν. Έχει καθιερωθεί τόσες δεκαετίες ότι η παρέλαση είναι εκδήλωση μνήμης και τιμής στους πεσόντες του πολέμου, έτσι έχω μάθει να τα ενώνω αυτά τα δύο.

 

Αν η κόρη μου θέλει να παρελάσει εννοείται πως δε θα της το απαγορέψω. Ο καθένας έχει την ελευθερία βούλησης και πράξης. Αλλά ευελπιστώ μέχρι τότε να είναι ένας σκεπτόμενος άνθρωπος με ανοιχτά μυαλά, χωρίς προκαταλήψεις και κόμπλεξ, να ξεχωρίζει τις αξίες της ζωής και να θελει να εξελίσσεται και αυτή και η χώρα της, είτε ζει εδώ είτε στο εξωτερικό, που θα είναι και το πιθανότερο....[/QUOTE]

 

Απ' αυτά συμπεραίνω ότι, όχι μόνο εγώ, αλλά όλοι εμείς που θέλουμε να συνεχιστεί η παρέλαση, δεν είμαστε σκεπτόμενα άτομα, άρα είμαστε μάλλον ανεγκέφαλοι, δεν έχουμε ανοιχτά μυαλά, άρα έχουμε παρωπίδες και είμαστε στενόμυαλοι, όπως επίσης, είμαστε προκατειλημμένοι και κομπλεξικοί και φυσικά δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε δυο γαϊδουριών άχυρο, εφόσον πρώτα δεν ξέρουμε να ξεχωρίσουμε τις αξίες της ζωής. Και δε φτάνουν αυτά, αλλά κρατάμε και την εξέλιξη της χώρας μας πίσω.

 

Ευτυχώς που τέτοια ποστς κάνουν το δικό μου λόγο να ξεχωρίζει καθώς εγώ που είμαι στην άλλη όχθη, δηλαδή αντίθετη σ' αυτά που λέτε εσείς, δε συνηθίζω να μειώνω τους συνομιλητές μου πλαγίως ή ενίοτε και ευθέως, αλλά σέβομαι το δικαίωμα του καθενός να εκφράζει αυτό που πρεσβεύει.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δεν ήθελα να πω αυτό....ο καθένας έχει τα δικά του ιδανικά και αξίες και δε σημαίνει ότι οι δικές μου είναι σωστές και οι δικές σου λάθος. Για μένα ένας άνθρωπος που μένει κολλημένος στα σύμβολα, στη πατρίδα, στις παρελάσεις κτλ κτλ δεν είναι χαζός φυσικά αλλά δεν είναι και ανοιχτόμυαλος σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα τα οποία μπορεί και να είναι λάθος!

Και να τελειώσει εδώ το θέμα γιατί ο σκοπός μου δεν είναι η αντιπαράθεση, εσύ μιλάς να αγαπάει τους ομοεθνής του και θέλω να αγαπάει όλους τους ανθρώπους είτε ομοεθνής είτε όχι. Έτυχε να είμαι Ελληνίαδα, είμαι περήφανη αλλά το ίδιο θα είμουν και αν γεννιόμουν στο Μπαγκλαντές....δεν θα άλλαζε τίποτα στα αισθήματά μου!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τα πάντα, αλλά μου κάνει εντύπωση που τα έχετε με τις παρελάσεις....καταρχήν κανείς δεν αναγκάζει κανέναν να παρελάσει........αλλά ακόμα κι αν γίνει αυτό από τη στιγμή που κάποιος είναι μαθητής δεν οφείλει να κάνει ότι λέει το σχολειό του?

Αν ζούσε αλλού π.χ. θα έκανε ότι κάνει ο άλλος λαός....

Για μένα η παρέλαση είναι μέρα μνήμης και τιμής για όλους αυτούς που έδωσαν τη ζωή τους για έναν καλύτερο κόσμο...(άσχετα που καταντήσαμε πάλι να χρειάζονται νέοι αγώνες)......ειδικά στις 28 Οκτώβρη που περνάνε ακόμα ήρωες του 40 είναι σα να βλέπουμε μπροστά μας ζωντανή την ιστορία........

Τέλος πάντων....δυο μέρες είναι αυτές......σημαντικές για το έθνος και οι δύο.....κι ας θυμόμαστε ότι λαός που δεν έχει μνήμες δεν έχει τίποτα.........

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ένας άνθρωπος που μένει κολλημένος στα σύμβολα, στη πατρίδα, στις παρελάσεις κτλ κτλ δεν είναι χαζός φυσικά αλλά δεν είναι και ανοιχτόμυαλος σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα τα οποία μπορεί και να είναι λάθος!

Και να τελειώσει εδώ το θέμα γιατί ο σκοπός μου δεν είναι η αντιπαράθεση, εσύ μιλάς να αγαπάει τους ομοεθνής του και θέλω να αγαπάει όλους τους ανθρώπους είτε ομοεθνής είτε όχι. Έτυχε να είμαι Ελληνίαδα, είμαι περήφανη αλλά το ίδιο θα είμουν και αν γεννιόμουν στο Μπαγκλαντές....δεν θα άλλαζε τίποτα στα αισθήματά μου!!

 

Ανάλογα πως εννοείς το κόλλημα......αν το εννοείς όπως εγώ με ακραία εθνικιστικά στοιχεία, τότε συμφωνώ μαζί σου.......αλλά το να έχεις δυο μέρες το χρόνο να αποδίδεις τιμές δεν είναι κόλλημα.......όσο για το ανοιχτόμυαλος (ανοιχτόμυαλοι συνήθως θεωρούνται αυτοί που μπορούν να δουν και τις δυο πλευρές....όχι αυτοί που τα ισοπεδώνουν όλα) ......αν είναι αυτοί που τα ισοπεδώνουν όλα είναι το ίδιο επικίνδυνοι με τα εθνικιστικά στοιχεία των άκρων........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...