Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδι μονογονεϊκών οικογενειών στο σχολείο ;;; !!!


Recommended Posts

Κατά την γνώμη μου εάν μια μανούλα είναι μονογονεική και ο πατέρας είναι «εξαφανισμένος» (αυτή η έκφραση δεν μου αρέσει καθόλου) τότε η μητέρα οφείλει να έχει κατά την γνώμη μου την ακόλουθη στάση.

 

Υποθέτω αρχικά…..ότι το παιδί το κράτησε γιατί το ήθελε και όχι γιατί κάποιος την ανάγκασε ή γιατί είχε κάποιο εσωτερικό δίλημμα. Υποθέτω και εννοείται ότι δεν έφερε το παιδί στον κόσμο τούτο τον μάταιο προκειμένου να κρατήσει κάποιον άνδρα δίπλα της και εννοείται βέβαια ότι δεν έκανε με κάποιον παιδί με ιδιοτελή κίνητρα. (Εκεί ίσως τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα γιατί σαφώς η δική της συμπεριφορά επηρεάζει την ψυχολογία του παιδιού)

 

Ωραία μέχρι εδώ ξεκάθαρα……άρα δεν τίθεται θέμα εξαφανισμένου πατέρα, μιλάμε για μια συνειδητή επιλογή. Αυτό οφείλει να περάσει η μαμά στο παιδί. Από την στιγμή που θα νοιώθει η ίδια άνετα με την επιλογή της. Η στάση της και μόνο να δώσει την εικόνα που πρέπει στο παιδί. Αν η ίδια η μητέρα μιλάει στο παιδί για τον εξαφανισμένο πατέρα που τον κυνηγάμε και δεν τον βρίσκουμε τότε το παιχνίδι είναι χαμένο. Το παιδί θα νοιώθει μειονεκτικά και θα αντιμετωπίζει αρχικά τον εαυτό του σαν κάτι λιγότερο.

 

Άρα ξεκινάμε ως εξής από μικρή ηλικία εξηγούμε στο παιδί

 

- εμείς είμαστε μονογονεική

- εμείς το επιλέξαμε

- μας αρέσει που είμαστε τα δυο μας

- που είναι ο μπαμπάς μου ;;; ο μπαμπάς σου είναι σπίτι του εμείς είμαστε μονογονεική και πολλά παιδάκια δεν έχουν τον μπαμπά τους δεν μας ενοχλεί καθόλου, σε αγαπάμε όλοι.

 

Το ξέρω ότι μπορεί να ακούγεται πολύ ουτοπικό αλλά εάν δεν στηρίξεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει.

 

Εμένα η κόρη μου βλέπει τον μπαμπά της μια φορά το μήνα. Όταν με ρωτάει που είναι λέω ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ, όταν μου λέει εγώ έχω μπαμπά;;; απαντάω και βέβαια έχεις αλλά εμείς είμαστε μονογονεική και δεν μένει μαζί ο μπαμπάς.

 

Σας πληροφορώ ότι είναι χειρότερα όταν έρχεται να το παίξει σούπερ πατέρας και τον βλέπει για 1 – 2 ώρες και μετά επιστρέφει στο σπίτι του. Μας αναστατώνει και το παιδί το ίδιο νοιώθει περίεργα.

 

Δεν λέω υπάρχουν και εγώ στιγμές που καταρρέω και βάζω και τα κλάματα ειδικά όταν είναι μια από αυτές τις μέρες που γυρνάω ξεμαλλιασμένη μέσα στο σπίτι προσπαθώντας να τις βάλω ορό στην μύτη ή να της φορέσω τα ρούχα της ή κάτι άλλο. Μετά έρχεται η πραγματικότητα όλες εκείνες οι μαμάδες στην παιδική χαρά που ο άνδρας τους είναι εξαφανισμένος αλλά μένει μέσα στο σπίτι τους!!!! Αυτό και εάν είναι τραγικό.

 

Κακίες τα παιδάκια μπορούν να πουν το θέμα είναι πως έχουμε εμείς προετοιμάσει το παιδί μας και σίγουρα την χαρακτήρα έχει και το μικρός μας. Εννοείται ότι όποιος μας προσβάλλει θα πρέπει να έχουμε μιλήσει στο παιδί μας για τους κακούς ανθρώπους……! Ναι δεν είναι όλοι καλή.

 

Στην παιδική χαρά είναι ένα χονδρό αγοράκι που παίζει με ένα άλλο και το φωνάζει «κοντέ»!!!! Το άλλο αγοράκι είναι κοντό όντως. ΕΕΕ λοιπόν εάν εγώ ήμουν η μητέρα θα έλεγα στο παιδί μου ότι αυτό το παιδάκι έχει πρόβλημα το ίδιο. Και ναι από εκεί ξεκινάει….ο άλλος μας μειώνει γιατί θέλει να νοιώσει ο ίδιος καλύτερα. Το παιδί που έχει την προβληματική οικογένεια ίσως και τον προβληματικό πατέρα θα προσβάλει η θα μειώσει το παιδί που δεν έχει πατέρα….για να νοιώσει καλύτερα. Εξηγούμε λοιπόν στο παιδί ότι δεν δέχεται καμία προσβλητική λέξη και συμπεριφορά…. ενημερώνει την δασκάλα, σαφώς την ίδια την μαμά, και τέλος λέει στο άλλο παιδάκι ότι δεν το θέλει για παρέα….εάν το θίγει. Επίσης θεωρώ ότι εάν πάρει μεγάλη έκταση το θέμα καλό θα ήταν να δει η μητέρα ποιοι είναι οι γονείς του άλλου παιδιού που δημιουργεί το πρόβλημα ώστε να τους μιλήσει και να τους ζητήσει να ελέγξουν την συμπεριφορά του παιδιού τους. Για μένα το θέμα είναι το πρόβλημα να μην πάρει έκταση και να μην έχουμε 20 παιδάκια να λένε στο ένα εσύ δεν έχεις μπαμπά!! Έχω τύχει σε σκηνικό αλβανάκια να φωνάζουν σε ένα παιδάκι από το πακιστάν εσύ είσαι πακιστανός!!!!

 

 

Αυτά τα πολλά από εμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και κάτι τελευταίο .... βεβαιωθείτε ότι το δικό σας παιδί δεν κοροϊδεύει κάποιο άλλο!!!! λογικό είναι ότι το παιδάκι που δεν έχει τον μπαμπά του εάν προσβάλει κάποιο παιδάκι (γα το χρώμα, την καταγωγή του, τα ρούχα του ή για κάποιο άλλο πράγμα) α δεχθεί επίθεση για αυτό που δεν έχει Τον Μπαμπά του :) Εξίσου σημαντικό να εξηγήσετε στο παιδί ότι εάν κοροϊδέψει κάποιο άλλο παιδάκι να δεχθεί και το ίδιο επίθεση.

 

για να είμαστε δίκαιοι δεν είναι τα δικά μας αγγελούδια πάντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Άργησα να μπω, έχω μια διαφορά φάσης…. UFO καταλαβαίνω τι λες (2 σελίδες πριν)! Ελπίζω να μη χαλάω το θέμα σου...

Γενικά για σχετικά θέματα (όσα θεωρώ εγώ τουλάχιστον) τα αναφέρω ως «φυσιολογικά και διαφορετικά».

Επίσης, γενικά μπορεί να μην είμαστε μονογονεϊκή οικογένεια αλλά συναναστρεφόμαστε με όλες τις μορφές οικογένειας γιʼ αυτό και μπήκα στο θέμα.

Παράδειγμα πραγματικό, ονόματα φανταστικά:

Ο αδελφός μου Παύλος εδώ και δύο χρόνια είναι με τη Μάνια που έχει ένα κοριτσάκι 9 χρονών τη Νέλλη. Οι 3 τους περνάνε πολύ ωραία και εμείς τους απολαμβάνουμε. Τα μικρά μου λατρεύουν τη Νέλλη και αντίστροφα. Συναντιόμαστε συχνά και τα παιδιά παίζουν πολλές ώρες μόνα τους.

Ένα πρωινό πριν το σχολείο, λέγανε ποιους θα καλέσουν το Σάββατο στο σπίτι.

Κατ: …Τη Μάνια, τη Νέλλη και τον μπαμπά της τον Παύλο

Νικ: Όχι Κατ, ο Παύλος δεν είναι μπαμπάς της είναι φίλος της.

Κατ: Ααα ναι, να καλέσουμε και τον Κώστα….

Εγώ κάγκελο (εσωτερικά, εξωτερικά έβαζα το μπουφάν μου), γιατί δεν έχω μιλήσει ποτέ γιʼ αυτό το θέμα. Και το ʽφίλος μουʼ είναι μία λέξη που χρησιμοποιεί η Νέλλη για τον αδελφό μου. Σε συζήτηση που είχα με τη Μάνια καταλήξαμε ότι τα παιδιά πρέπει στις κατʼ ιδίαν συζητήσεις που είχαν, να ρώτησαν τα δικά μου, να απάντησε η Νέλλη και τα δικά μου να ικανοποιήθηκαν από την απάντηση γιατί διαφορετικά θα με είχαν ρωτήσει. Οτιδήποτε τους φαίνεται παράξενο, με ρωτάνε.

Το θέμα είναι ότι πριν γνωριστούν τα παιδιά μεταξύ τους, εγώ δεν έκανα κανένα σχετικό briefing στα παιδιά μου. Βέβαια δεν είχε γίνει και κάποια συζήτηση μεταξύ των μεγάλων του τύπου «Χώρισε η Μάνια, έφυγε ο μπαμπάς της, δεν ενδιαφέρεται για τη Νέλλη…», έτσι τα παιδιά μου μη έχοντας ακούσει κάτι και προφανώς βλέποντας τη Νέλλη χαρούμενη, τους φάνηκε φυσιολογικό (η δική μου εξήγηση).

Εκ του αποτελέσματος θεωρώ (ρωτάω κιόλας να θεωρήσω?) ότι καλώς έκανα και δεν είχα ανοίξει κουβέντα από πριν (είχαμε μιλήσει για διαφορετικές οικογένειες, ανθρώπους,… γενικά αλλά όχι ειδικά), τα 3 παιδιά τα βρήκαν μόνα τους, τα δικά μου ρώτησαν, το άλλο απάντησε και οι μεγάλοι δεν ανακατεύτηκαν. Βέβαια, στην προκειμένη φάση εμπιστευόμουνα και τα 3 παιδιά.

Ή θα έπρεπε να είχα μιλήσει στα παιδιά μου από πριν? Και ρωτάω για αύριο θα συναντήσουν και άλλα παιδάκια σε άλλες μορφές οικογένειας. Γιατί άλλο θέμα είναι να μιλάς γενικά (και αόριστα και φιλοσοφικά, για να τους ανοίξεις τα μυαλά από πριν) για τη διαφορετικότητα και άλλο θέμα να μιλάς για διαφορετικότητα δείχνοντας συγκεκριμένα άτομα (π.χ. τη Νέλλη) ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Κατι παρομοιο θα ηθελα να ρωτησω κι εγω

Ηδη εχουμε ενα παραμυθι που το μικρο κοαλα κανει γενεθλια

Ο μπαμπας του μικρου κοαλα δεν αναφερεται πουθενα στο παραμυθι..μονο η μαμα και οι φιλοι του

Την 1000στη φορα που διαβασαμε το παραμυθι η μικρη αρχισε να λεει "μικο κοάλα θβηνει κελακι..τη μαμα του ..το μπαμπα του.."

Της ειπα "το μικρο κοάλα εκανε γενεθλια με τη μαμα του και τους φίλους του..ειναι μονογονεικη οικογενεια")

Το θεμα ειναι εστω οτι μεγαλωνει λιγο και γνωριζει ενα παιδακι μονογονεικης οικογενειας που δεν εχει καμια σχεση με τον μπαμπα του..και με ρωταει "η Μαρια δεν εχει μπαμπα;"..τι απανταω;

Θα ηθελα να ξεφυγω απο το "δεν εχει"..αλλα μηπως ειναι λάθος;

Μηπως ειναι πιο σωστο να πω οτι ολα τα παιδακια εχουν μπαμπα αλλα για διαφορους λογους δεν μπορει εκεινος να τα βλεπει;(θανατος ξενιτια κοκ)

Μήπως ετσι τα κανω μπαχαλο και πει καμια χοντραδα στο αλλο παιδακι;

Πειτε μου γιατι με ενδιαφερει πολυ το θεμα

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Ή θα έπρεπε να είχα μιλήσει στα παιδιά μου από πριν? Και ρωτάω για αύριο θα συναντήσουν και άλλα παιδάκια σε άλλες μορφές οικογένειας. Γιατί άλλο θέμα είναι να μιλάς γενικά (και αόριστα και φιλοσοφικά, για να τους ανοίξεις τα μυαλά από πριν) για τη διαφορετικότητα και άλλο θέμα να μιλάς για διαφορετικότητα δείχνοντας συγκεκριμένα άτομα (π.χ. τη Νέλλη) ή όχι?

 

Νομζω οτι ειναι καλυτερα που δεν μιλησες για συγκεκριμενα παιδακια αλλα γενικοτερα. Ετσι και αλλιως υπαρχουν πολλων ειδων οικογενειες, καλυτερα να μιλας για τη διαφορετικοτητα γενικοτερα και να τους δωσεις να καταλαβουν οτι το διαφορετικο δεν ειναι κακο και δεν το κοροιδευουμε, ειτε ειναι ενα παιδι με γυαλια, ειτε ενα παιδι χωρις μαμα ή μπαμπα. Αν ελεγες ''οπως η Νελλη'', τοτε μπορει τα παιδια να την εβλεπαν αλλιως, σαν να ανηκει σε καποια ειδικη κατηγορια. Τωρα αναγνωριζουν την διαφορετικη της οικογενειακη κατασταση αλλα δεν την θεωρουν κατι ιδιαιτερο.

 

Το θεμα ειναι εστω οτι μεγαλωνει λιγο και γνωριζει ενα παιδακι μονογονεικης οικογενειας που δεν εχει καμια σχεση με τον μπαμπα του..και με ρωταει "η Μαρια δεν εχει μπαμπα;"..τι απανταω;

Θα ηθελα να ξεφυγω απο το "δεν εχει"..αλλα μηπως ειναι λάθος;

Μηπως ειναι πιο σωστο να πω οτι ολα τα παιδακια εχουν μπαμπα αλλα για διαφορους λογους δεν μπορει εκεινος να τα βλεπει;(θανατος ξενιτια κοκ)

Μήπως ετσι τα κανω μπαχαλο και πει καμια χοντραδα στο αλλο παιδακι;

Πειτε μου γιατι με ενδιαφερει πολυ το θεμα

 

Ολα τα παιδακια εχουν μπαμπα... οποτε το ''δεν εχει'' προσωπικα δεν μου αρεσει σαν απαντηση. Και νομιζω θα δημιουργησει πιο πολλα ερωτηματα σε ενα παιδι. Εγω θα ελεγα οτι εχει μπαμπα αλλα την μεγαλωνει μονο η μαμα της, καποιες φορες οι γονεις χωριζουν και μπορει τα παιδακια να τα μεγαλωσει μονη της η μαμα ή μονος του ο μπαμπας γιατι ο αλλος γονιος δεν μπορει.

Στην ερωτηση γιατι δεν μπορει δεν εχω ακομα απαντηση, θα ρωτησω συντομα παιδοψυχολογο γιατι κοντευει και η ωρα του μικρου μου να αρχισει τις ερωτησεις! Αλλα πιθανες απαντησεις ισως ειναι οτι ο αλλος γονιος μενει μακρια, δουλευει πολυ και τετοια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:-)

τι ωραιο παραδειγμα Ελευθερία :-)

 

στο ερώτημα σου λοιπόν και πως το βλέπω εγω :

Ή θα έπρεπε να είχα μιλήσει στα παιδιά μου από πριν? Και ρωτάω για αύριο θα συναντήσουν και άλλα παιδάκια σε άλλες μορφές οικογένειας. Γιατί άλλο θέμα είναι να μιλάς γενικά (και αόριστα και φιλοσοφικά, για να τους ανοίξεις τα μυαλά από πριν) για τη διαφορετικότητα και άλλο θέμα να μιλάς για διαφορετικότητα δείχνοντας συγκεκριμένα άτομα (π.χ. τη Νέλλη) ή όχι?

 

ενα τρικ ειναι στην απεύθυνση :

να καταλαβεις εμεις τον πατερα μου όλοι τον φωνάζουμε παπου ..

ετσι και τον φίλο της θα πρεπει να τον λέμε ο φιλος της ο ....

 

δεν ετυχε να παρέμβεις να πεις κατι ..αλλα ηρθε η ευκαιίρα και το εκάνες

" ειναι ο φίλος της είπες όχι ο μπαμπα της " σωστό :-):wink:

 

οι συνθετες οικογένειες ειναι δύσκολο να της ¨εξήγησεις ¨ αυτο ειναι αλήθεια !

 

marchalina στα παραμύθια που δεν αναφέρονται οι μπαμπαδες στο παιχνίδι μετα τα παιδια τον -τους βάζουν ...

οταν σε ρωτάει μπορέις να πεις εχει αλλα δεν ζεί μαζι τους

ειναι μακρία !

 

απλό και ειλικρινές !

 

το δεν εχει μπαμπα ειναι ψέματα :-) όλοι εχουν μπαμπα !

Link to comment
Share on other sites

α και να βαλουμε κι ενα φρενακι με το θέμα σου χαλαω το θέμα ε ;;;

εννοώ δνε ειναι αστειο ποια :-)

 

οι γνωμες σας ειναι πολυτιμες γιατι μπορέι να υπαρχουν παραγωντες που εγω μπορει να μην εχω σκεφτεί :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κατι παρομοιο θα ηθελα να ρωτησω κι εγω

Ηδη εχουμε ενα παραμυθι που το μικρο κοαλα κανει γενεθλια

Ο μπαμπας του μικρου κοαλα δεν αναφερεται πουθενα στο παραμυθι..μονο η μαμα και οι φιλοι του

Την 1000στη φορα που διαβασαμε το παραμυθι η μικρη αρχισε να λεει "μικο κοάλα θβηνει κελακι..τη μαμα του ..το μπαμπα του.."

Της ειπα "το μικρο κοάλα εκανε γενεθλια με τη μαμα του και τους φίλους του..ειναι μονογονεικη οικογενεια")

Το θεμα ειναι εστω οτι μεγαλωνει λιγο και γνωριζει ενα παιδακι μονογονεικης οικογενειας που δεν εχει καμια σχεση με τον μπαμπα του..και με ρωταει "η Μαρια δεν εχει μπαμπα;"..τι απανταω;

Θα ηθελα να ξεφυγω απο το "δεν εχει"..αλλα μηπως ειναι λάθος;

Μηπως ειναι πιο σωστο να πω οτι ολα τα παιδακια εχουν μπαμπα αλλα για διαφορους λογους δεν μπορει εκεινος να τα βλεπει;(θανατος ξενιτια κοκ)

Μήπως ετσι τα κανω μπαχαλο και πει καμια χοντραδα στο αλλο παιδακι;

Πειτε μου γιατι με ενδιαφερει πολυ το θεμα

 

 

Νομίζω ότι το "δεν έχει " είναι λάθος αντιμετώπιση και βέβαια έχει αλλά όπως σωστά είπες για διάφορους λίγους δεν είναι μαζί. Πως δικαιολογείς στο παιδί σου τους μπαμπάδες της παιδικής χαράς;;; εμένα όποιον δει με ρωτάει ποιος είναι;;; από την κυρία που εργάζεται στην καθαριότητα του δήμου μέχρι και τους άγνωστους στο δρόμο! καλύτερα νωρίς παρά αργότερα εγώ έτσι το βλέπω.

 

Επίσης σημαντικό για μένα.....επειδή το έζησα μακριά από άτομα κακόβουλα .....που απλά θέλουν να σας πληγώσουν.

Link to comment
Share on other sites

ενα τρικ ειναι στην απεύθυνση :

 

Κατάλαβα τι εννοείς! :)

Σίγουρα είναι δύσκολο να εξηγείς τις σύνθετες οικογένειες όπως και πολλά άλλα σε αυτή τη ζωή, με απλές και όχι ‘σύνθετες’ λέξεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω ότι όσο λιγότερη έμφαση δίνουμε τόσο πιο φυσιολογικά φαίνονται τα πάντα στα παιδια. Αυτο που λένε το πολυ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο παπάς.Εμεις στην παρέα μας έχουμε 2 ειδών " διαφορετικές" οικογένειες, ολωνων τα παιδια όμως τους φαίνεται κάτι φυσιολογικό. Ούτε εγω έκανα κάτι ιδιαίτερο με το παιδι μου. Τα παιδια απλα αντιγράφουν συμπεριφορές ( συνήθως όχι πάντα ).Από το περιστατικό που ειπε η UFO είναι ολοφάνερο οτί το τάδε παιδάκι δεν έχει μπαμπα είναι κάτι που το παιδι που κορόιδεψε άκουσε να συζητιέται. Δεν παίζει τα παιδια να ρωτάνε ο μητσος έχει μπαμπα; Η κατινα ;κτλ. Το παιδάκι της φίλης μου που είναι μονογονεικη στο σχολείο το έχουν κοροϊδέψει για ένα σωρό πράγματα εκτός απο το ότι δεν έχει μπαμπα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατι παρομοιο θα ηθελα να ρωτησω κι εγω

Ηδη εχουμε ενα παραμυθι που το μικρο κοαλα κανει γενεθλια

Ο μπαμπας του μικρου κοαλα δεν αναφερεται πουθενα στο παραμυθι..μονο η μαμα και οι φιλοι του

Την 1000στη φορα που διαβασαμε το παραμυθι η μικρη αρχισε να λεει "μικο κοάλα θβηνει κελακι..τη μαμα του ..το μπαμπα του.."

Της ειπα "το μικρο κοάλα εκανε γενεθλια με τη μαμα του και τους φίλους του..ειναι μονογονεικη οικογενεια")

Το θεμα ειναι εστω οτι μεγαλωνει λιγο και γνωριζει ενα παιδακι μονογονεικης οικογενειας που δεν εχει καμια σχεση με τον μπαμπα του..και με ρωταει "η Μαρια δεν εχει μπαμπα;"..τι απανταω;

Θα ηθελα να ξεφυγω απο το "δεν εχει"..αλλα μηπως ειναι λάθος;

Μηπως ειναι πιο σωστο να πω οτι ολα τα παιδακια εχουν μπαμπα αλλα για διαφορους λογους δεν μπορει εκεινος να τα βλεπει;(θανατος ξενιτια κοκ)

Μήπως ετσι τα κανω μπαχαλο και πει καμια χοντραδα στο αλλο παιδακι;

Πειτε μου γιατι με ενδιαφερει πολυ το θεμα

Εγω προσωπικά δεν θα ανέφερα σε αυτή την ηλικία τη λέξη μονογονεικη, θεωρω ότι βαζω ταμπέλα. Θα έλεγα πχ είναι μια οικογένεια που έχει μόνο μαμά.Οπως οι άνθρωποι άλλοι είναι άσπρο, μαύροι, κόκκινοι έτσι και οι οικογένειες είναι έτσι και έτσι και έτσι.Εμάς σε εκείνη την ηλικία μας είχαν βοηθήσει πολυ στη διαφορετικότητα τα little people.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εστω και αργα βρηκα ενα θεμα.Λυπαμαι για οσες μαμαδες θιχτηκαν απο την "UFO"

 

αλλα φοβαμαι δεν θα επρεπε.Τελοσπαντων επειδη δεν παρακολουθησα ολα τα ποστ

 

εχω να παραθεσω μια ιστορια.Οταν ημουν μαθητρια στο δημοτικο στην ταξη μου ηταν

 

ενα κοριτσακι που ο μπαμπας του ηταν φυλακη.Ολοι το ξεραμε και θυμαμαι πως

 

γενικως δεν την πολυεπαιζαν.Στα γενεθλια της ειχαμε παει τεσσερα παιδακια ολα

 

κι'ολα.Καποια μερα η δασκαλα μας λοιπον την ρωτησε που ειναι ο μπαμπας

 

της.Παγωμαρα.Ολοι ψιθυριζαν στην φυλακη ειναι. Το κοριτσακι

 

παγωσε.Απροετοιμαστο δεν απαντουσε και στο τελος εβαλε τα κλαματα.

 

Σηκωθηκα επανω και λεω.Γιατι φερνεται την Ν. σε δυσκολη θεση κυρια?Ξερετε που

 

ειναι ο μπαμπας της.Γιατι δεν ρωτατε την Π. που ειναι ο δικος της?Γιατι που ειναι ο

 

μπαμπας της,με ρωταει? Δεν ξερω,λεω!Ρωτηστε την.

 

Καλα βεβαια φωναξανε την μαμα μου σχολειο.Τους στολισε,βεβαια.

 

Λοιπον ουφο μου καλο,θα τα φας τα ρουχα σου.Απο μεσα σου,ομως.

 

Στην δασκαλα κανε της μια κουβεντουλα.Δωσ'της και κανενα αναγνωσμα να

 

μελετησει.Και στην διευθυνση του σχολειου κανε μια βολτα για να ξερουν με τι

 

εκπαιδευτικο εχουν να κανουν.Οσο για τις μαμαδες που θιγονται,συγνωμη,κατανοηση

 

δεν εχω.'Η μαλλον εχω.Που να κατσουν να το σκεφτουν!Ωστοσο υπαρχει και η

 

αμηχανια στην οποια ερχονται.Δεν το εχουν σκεφτει ποτε.Και επειδη οπως καλα

 

ξερουμε μιλαμε,και τα παιδια ακουνε,ισως να υποτιμουν την νοημοσυνη των δικων

 

τους παιδιων.

 

Ο Χατζηδακις ελεγε πως συνηθιζουμε να συμπεριφερομαστε στα παιδια σαν να ειναι

 

συναισθηματικα αναπηρα.Και 30 χρονια μετα εξακολουθουμε να το κανουμε με

 

ευλαβικη συνεπεια.Αγαπημενο ουφο το παιδι σου ειναι σε καλο δρομο.Τα αλλα δεν

 

ειναι.Και δεν φταινε κιολας.Τωρα εσυ δουλεψε το λιγο.

 

Εμεις ειμαστε επαρχια τωρα και η μικρη παει σχολειο.Πολλες μαμαδες θελησαν να

 

μιλησουν μαζι μου για την "κατασταση" μου.Τυπου εχεις σκεφτει τι θα της πεις?

 

Η μικρη ξερει ηδη πως λενε τον γενητορα της.Ξερει πως εμεις ειμαστε δυο στην

 

οικογενεια.Και συχνα αναφερεται στη φιλη της που κλαιει και ζηταει συνεχεια τον

 

μπαμπα της.Ρωτωντας την λοιπον μου ειπε,πως η Μ. κλαιει γιατι θελει τον μπαμπα

 

της.Και διαπιστωνει μονη της.Μαμα,ειμαι πολυ τυχερη.Εγω δεν εχω λογο για να

 

κλαιω!

 

Ενταξει,εχουμε μιλησει με την μικρη.Παιδοψυχολογος στο σχολειο.Και με συνεδριες

 

και'γω και η μικρη.Ουφο το παιδι σου ειναι ΟΚ!Εσυ ψαξ'το λιγο ακομα.Μην τις

 

δειρεις.Στην δασκαλα χωσ'τα.Και σωστα την αφηνεις να το διαχειριστει.Καλα τα παει.

 

Και'συ ενεργητικη ακροαση με τα χιλια.Φιλια!Παω να ποτισω τις ντοματες μου.

Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη δημοτικου με πηρε η διευθυντρια να μου πει οτι ο γιος μου χτυπησε ασχημα ενα παιδι.σοκαριστικα.οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι ο αντρει τον κοροιδευε οτι εκεινος ειναι σπιτι με τον μπαμπα του ενω ο δικος μου οχι.(χωρισμενη κ βρισκομαι σε 2 γαμο).του ελεγε να σταματησει κ εκεινος συνεχισε.ε,τοτε δεν αντεξε κ τον χτυπησε.την αλλη μερα πηγα στο σχολειο κ ειπα στην διευθυντρια το σκηνικο.τον δικαιολογησε βεβαια γιατι ξερουμε ποσο ευαισθητο θεμα ειναι για τα παιδια.ο γιος μου καθε φορα που ηταν να παει στον μπαμπα του το ελεγε στα παιδια ολο χαρα.οποτε ολα γνωριζαν την κατασταση.προσωπικα καλα του εκανε κ τον χτυπησε.στον ιδιο βεβαια δεν το ειπα ποτε αυτο.γενικα τα παιδια ειναι σκληρα κ οσο να τα προετοιμασεις δεν ξερεις πως θα αντιδρασουν.οσο για τα αλβανακια που φερονται ρατσιστικα απεναντι στα πακιστανακια ειναι αληθεια.εχουν βγαλει κ τραγουδακια.μα ειναι δυνατον?

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το θεμα ειναι εστω οτι μεγαλωνει λιγο και γνωριζει ενα παιδακι μονογονεικης οικογενειας που δεν εχει καμια σχεση με τον μπαμπα του..και με ρωταει "η Μαρια δεν εχει μπαμπα;"..τι απανταω;

Θα ηθελα να ξεφυγω απο το "δεν εχει"..αλλα μηπως ειναι λάθος;

Μηπως ειναι πιο σωστο να πω οτι ολα τα παιδακια εχουν μπαμπα αλλα για διαφορους λογους δεν μπορει εκεινος να τα βλεπει;(θανατος ξενιτια κοκ)

 

Νομίζω ότι το "δεν έχει " είναι λάθος αντιμετώπιση και βέβαια έχει αλλά όπως σωστά είπες για διάφορους λίγους δεν είναι μαζί.

 

Ολα τα παιδακια εχουν μπαμπα... οποτε το ''δεν εχει'' προσωπικα δεν μου αρεσει σαν απαντηση. Και νομιζω θα δημιουργησει πιο πολλα ερωτηματα σε ενα παιδι. Εγω θα ελεγα οτι εχει μπαμπα αλλα την μεγαλωνει μονο η μαμα της, καποιες φορες οι γονεις χωριζουν και μπορει τα παιδακια να τα μεγαλωσει μονη της η μαμα ή μονος του ο μπαμπας γιατι ο αλλος γονιος δεν μπορει.

 

το δεν εχει μπαμπα ειναι ψέματα :-) όλοι εχουν μπαμπα !

 

Προσοχη, μια σημαντικοτατη διορθωση: Δεν εχουν ολα τα παιδακια μπαμπα!

Μην ταυτιζουμε λανθασμενα την προελευση ενος κυτταρου (σπερματοζωαριου) με τον πατερα ενος παιδιου, γιατι η λεξη "πατερας" εχει και κοινωνικη διασταση και νομικη διασταση. Ειναι λοιπον εντελως λαθος να λεμε οτι "ολοι εχουν μπαμπα"!

 

Υπαρχουν μονες μαμαδες που συνελαβαν παιδια με (γνωστο ή ανωνυμο) δοτη σπερματος μεσω τραπεζας σπερματος. Αυτα τα παιδια ΔΕΝ εχουν μπαμπα. (ουτε σε κοινωνικο πλαισιο, ουτε σε νομικο)

 

Υπαρχουν μονες μαμαδες που υιοθετησαν παιδια. Αυτα μπορει να εχουν βιολογικο πατερα, αλλά παλι ΔΕΝ εχουν "μπαμπα" και το πιστοποιητικο γεννησης το αντικαθρεφτιζει αυτο διοτι πουθενα δεν τον αναγραφει.

 

Υπαρχουν παιδια που εχουν δυο μαμαδες! (μεσω δοτη σπερματος ή υιοθεσιας)

 

Αν εξηγουμε στα παιδια τα πραγματα με τη σωστη ορολογια, θ'αντιλαμβανονται τον κοσμο στις σωστες του διαστασεις, Μπορουμε να τους εξηγησουμε με τη βοηθεια βιβλιων με εικονες κατα την προσχολικη ηλικια, οτι ολα τα παιδακια εχουν προελθει απο ενα ωαριο κι ενα σπερματοζωαριο (αν ειναι μικρη η ωριμοτητα του παιδιου, μπορει να χρησιμοποιηθουν αλλες λεξεις, οπως αυγουλακι μιας γυναικας και σπορακι ενος ανδρα). Με τη βοηθεια αλλων βιβλιων, μπορουμε να εξηγησουμε τις πολλες διαφορετικες μορφες οικογενειας.

 

Διαβασα μ'ενδιαφερον το θεμα με το σχολειο (επικαιρο!) και μου αρεσε πολυ η ωριμη αντιμετωπιση που εδειξε η μικρη της UFO στην κακεντρεχεια του αλλου κοριτσιου - αλλά ακομη περισσοτερο μου αρεσε που ρωτησε τη μαμα της γιατι οι αλλοι γονεις δεν κανουν παρατηρηση στα παιδια τους! Ψυχουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ufo. θέλω να καταθέσω κι εγώ ανάλογεσ εμπειρίες. Δυστυχώς κορίτσια ο ρατσισμός είναι εδώ.Ρατσισμός που κρύβει ανασφάλειες βέβαια και κομπλεξ γονιών και εκπαιδευτικών, γιατρων, γειτόνων, δημοσίων υπαλλήλων κτλ.1.παιδων πεντέλης : υπαλληλος- όνομα πατρος παρακαλώ.εγω: όνομα μητρός καραμπουζουκλιδου αγλαια. υπαλληλοσ:ονομα πατρος σας ειπα. εγω: σας είπα όνομα μητρος .......υπάλληλος :όνομα πατρος κυρία μου. εγω :κυριέ μου δεν διαθέτουμε γιαυτο σας επαναλαμβάνω όνομα μητρος....υπαλληλος :δλδ δεν έχετε συζυγο ? εγω εν εξάλλω: λέτε να καθίσουμε να το κουβεντιάσουμε κύριε? να παραγγειλουμε και καφέ. Που? στο παιδων παρακαλω.και αλλα πάρα πολλά. και καποια κοπελα ανέφερε πωσ δεν σουχουν πει :αχχχχ καυμένη σε παράτησε κάνε υπομονή μπορει να σε παντρευτεί:shock:.όσο για τα παιδι μου ναι έχει εισπράξει και εκείνος αλλά πιστεύω ότι δεν είναι θέμα παιδιών αλλά θέμα γονιών.του είχα πει ο μπαμπάς ζει στη γαλλία. έρχεται λοιπον παιδάκι γνωστών στις διακοπες απο το δίπλα δωμάτιο κ ξαφνικά ρωτάει τον δικό μου:ποιος θα κοιμηθεί στο 3ο κρεββάτι ο μπαμπάς σου? όχι λέει ο δικος μου θα έρθει η γιαγιά μου.α ! και ο μπαμπάς σου που είναι ?είναι σε μια μακρινή χώρα του λέει ο δικός μου(4,5). και απαντά το άλλο παιδι (ηλικια 88):έλα τώρα μη μας λεσ ψέμματα. οδικος μου επιμένει δελέω ψέμματα . αφου λες του λέει.τεσπα συνεχίζουν το παιχνιδι.λοιπον αυτα ομως ειναι κατευθυνόμενα κατάλαβες?που ξέρει το παιδάκι ότι ο δικός μου λέει ψέμματα κατι έχει ακουσει.Αλλα έχω πέσει σε περιπτωση που ξέρουν την κατάσταση το παιδάκι κοροιδεύει το δικο μου επειδή ο μπαμπάς του είναι μακρια (προφανως ανταγωνιστικα γιατι και ο δικος του μακριά ήταν) επεμβαίνει αμέσςως η θεία υπενθυμίζοντας ΄του ότι και ο δικός το υ μπαμπάς δεν είναι εκεί και λέγοντάς του πως ποτε δεν κοροιδευουμε τους άλλους για τους γονείς τους σε καμμιά περιπτωση.Είανι θέμα αγωγήσ και ανατροφής δυστυχως.όσο για τις τέλειες οικογένειες που σε κοιτουν παρηγοριτκά ή δεν ξέρω π ωσ αλλιώς, βλέπω τα παιδιά τους και τον τροπο που λειτουργουν απεναντί τους οι τέλειες οικογένειες και μου δίνω στα κρυφά συγχαρητήρια. δεν ειμαι η τέλεια μάνα αλλά κάθε μέρα προσπαθω όοοσο μπορώ να γίνομαι καλύτερος άνθρωπος.:-D. καλή δύναμη σε όλες μας κορίτσια .ufo συγχαρητήρια για την επιλογή σου στην ελληνική επαρχία πρεπει να το σκέφτεσαι 2 φορές το πράγμα κι έχεισ να αντιμετωπίσεις πιο σκληρες καταστάσεις σου ευχομαι ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

NAGIA μου, γιατι θεωρεις οτι ηταν ρατσιστικη η συμπεριφορα του υπαλληλου στο Παιδων?

Ο ανθρωπος μπορει να νομιζε οτι δεν ακουσες την ερωτηση του και γι' αυτο την επαναλαμβανε.Επειδη κι εγω στη δουλεια μου ζηταω ονοματεπωνυμα γονιων κλπ στοιχεια, νομιζω οτι δεν θα καταλαβαινα με την πρωτη την απαντηση σου και θα ξαναρωτουσα.

Σε αναλογη περιπτωση που μου ετυχε, η μητερα μου απαντησε επιθετικα" δεν υπαρχει πατερας, πειραζει?".

Μα γατι να πειραζει? Ειπα εγω οτι πειραζει( και γιατι αλλωστε)?Εκανα απλως μια τυπικη ερωτηση οπως κανουμε σε ολους, χωρις διακρισεις .

Link to comment
Share on other sites

Nagia,ειμαι και'γω μια μαμα μονη που ζουσα στην Αθηνα και τωρα ειμαι στην επαρχια.

 

Θα συμφωνησω απολυτα σ'αυτο που γραφεις σχετικα με την ανατροφη και την

 

αγωγη .Και αφορα πρωτα τους γονεις αυτο που λεω.Το συνηθες ειναι οι ανθρωποι

 

στις μεγαλες πολεις να ειναι περισσοτερο συνηθισμενοι σε πραγματα διαφορετικα

 

ωστοσο επειδη ζουμε πια σε επαρχια και'μεις δεν μπορω να πω πως εχω αντιμετωπισει

 

προβληματα σε σχεση με την απουσια του πατερα της.Οι περισσοτεροι ειναι διακριτικοι

 

και ελαχιστοι ηταν αυτοι που θελησαν να το κουβεντιασουν πιο βαθια.Ωστοσο ειναι

 

θεμα στασης δικης σου και τι εχεις περασει στο παιδι.

 

Πχ,η κορη μου στο σχολειο εχει μια συμμαθητρια που διαρκως την ενοχλουσε.

 

Κατα καιρους ερχοταν το παιδι στο σπιτι και εκανε ερωτησεις του τυπου μαμα εχεις

 

παντρευτει τον θειο.Η ταδε μου ειπε πως δεν μπορουν να γεννηθουν παιδακια εαν δεν

 

ειναι η μαμα τους παντρεμενη.

 

Της μιλουσα και τις εξηγουσα πως για να γεννηθουν παιδακια δεν χρειαζεται ο γαμος.

 

Και τελοσπαντων ολα οσα εκρινα πως θα μπορουσαν να λυσουν τις αποριες της σε σχεση με το θεμα.

 

Εν τω μεταξυ ειχα πιασει και την δασκαλα.

 

Ωσπου μια μερα το παιδι ηρθε και μου λεει,αμαν πια βρε μαμα.Αυτη η Βικυ δεν καταλαβαινει αυτο που της λεω.

 

Τι της ειπες παιδακι μου?

 

Της ειπα πως η μαμα της και ο μπαμπας της εκαναν παιδακια επειδη ηθελαν.

 

Και πως εσυ δεν ηθελες να παντρευτεις τον μπαμπα μου.Και πως ειναι αδιακριτη και να μην την νοιαζει τι κανει η δικη μου μαμα.

 

 

Δεν περιμενα απο το παιδακι μου ουτε εγω αυτην την απαντηση.Που το μεγαλωνω και νομιζα πως ηξερα τις δυνατοτητες του.(Ειναι και μονο τριων χρονων).Που να φανταστω,η γυναικα.

 

Επομενως τι κανουμε εμεις στα παιδια εχει σημασια.Και ποσο και αν νιωθουμε ασχημα εμεις και αβολα με αυτο που ζουμε.

 

Παντα θα υπαρχουν οι ανθρωποι κακοβουλοι ή ανεγκεφαλοι που θα προσπαθησουν να μας φερουν σε δυσκολη θεση.Αλλα εμεις οριζουμε την σταση τους απεναντι μας.

 

Προσωπικα αισθανθηκα πολυ καλα οταν αντιληφθηκα την οξυδερκεια της και την ετοιμοτητα της να μιλησει ετσι.

 

Οι γονεις του αλλου παιδιου θα πρεπε ν'αγχωνονται.Οχι εγω.Βεβαια επαγρυπνας παντα.Αλλα αυτο δεν ισχυει για ολους τους γονεις.

 

Ποιος θελει να πληγωθει το παιδι του?Αλλα τελικα οτι και να κανουμε εμεις πρεπει να μαθουν και αυτο στην ζωη τους.Δεν γινεται να μην πληγωθουν ποτε.Θα συμβει και συμβαινει σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
NAGIA μου, γιατι θεωρεις οτι ηταν ρατσιστικη η συμπεριφορα του υπαλληλου στο Παιδων?

Ο ανθρωπος μπορει να νομιζε οτι δεν ακουσες την ερωτηση του και γι' αυτο την επαναλαμβανε.Επειδη κι εγω στη δουλεια μου ζηταω ονοματεπωνυμα γονιων κλπ στοιχεια, νομιζω οτι δεν θα καταλαβαινα με την πρωτη την απαντηση σου και θα ξαναρωτουσα.

Σε αναλογη περιπτωση που μου ετυχε, η μητερα μου απαντησε επιθετικα" δεν υπαρχει πατερας, πειραζει?".

Μα γατι να πειραζει? Ειπα εγω οτι πειραζει( και γιατι αλλωστε)?Εκανα απλως μια τυπικη ερωτηση οπως κανουμε σε ολους, χωρις διακρισεις .[/QU

κοιταξε μέχρι την τριτη φορα που με ρωτησε και του απαντησα δεν διαθετουμε ονομα πατρος γιαυτο σας λέω το όνομα μητρος ολα καλα αλλα για την συνεχεια ολυμπια μου? που με ρωταει δλδ δεν υπαρχει συζυγος? ο ίδιος μπορει να σου πει οτι προς θεου δεν ειναι ρατσιστής εγω όμως εισπράττω διαφορετικότητα απο τη στιγμή που πρεπει να λεω και να επεξηγω και μαλιστα μπροστα στο παιδι μου να γινεται αυτη η συζήτηση κάθε τρεις και λίγο.και μαλιστα στο παιδων που αντιμετωπιζουν τόσα παιδια καθε μερα αρα και διαφορετικές οικογενειακές καταστάσεις.αυτα

Link to comment
Share on other sites

Nagia,ειμαι και'γω μια μαμα μονη που ζουσα στην Αθηνα και τωρα ειμαι στην επαρχια.

 

Θα συμφωνησω απολυτα σ'αυτο που γραφεις σχετικα με την ανατροφη και την

 

αγωγη .Και αφορα πρωτα τους γονεις αυτο που λεω.Το συνηθες ειναι οι ανθρωποι

 

στις μεγαλες πολεις να ειναι περισσοτερο συνηθισμενοι σε πραγματα διαφορετικα

 

ωστοσο επειδη ζουμε πια σε επαρχια και'μεις δεν μπορω να πω πως εχω αντιμετωπισει

 

προβληματα σε σχεση με την απουσια του πατερα της.Οι περισσοτεροι ειναι διακριτικοι

 

και ελαχιστοι ηταν αυτοι που θελησαν να το κουβεντιασουν πιο βαθια.Ωστοσο ειναι

 

θεμα στασης δικης σου και τι εχεις περασει στο παιδι.

 

Πχ,η κορη μου στο σχολειο εχει μια συμμαθητρια που διαρκως την ενοχλουσε.

 

Κατα καιρους ερχοταν το παιδι στο σπιτι και εκανε ερωτησεις του τυπου μαμα εχεις

 

παντρευτει τον θειο.Η ταδε μου ειπε πως δεν μπορουν να γεννηθουν παιδακια εαν δεν

 

ειναι η μαμα τους παντρεμενη.

 

Της μιλουσα και τις εξηγουσα πως για να γεννηθουν παιδακια δεν χρειαζεται ο γαμος.

 

Και τελοσπαντων ολα οσα εκρινα πως θα μπορουσαν να λυσουν τις αποριες της σε σχεση με το θεμα.

 

Εν τω μεταξυ ειχα πιασει και την δασκαλα.

 

Ωσπου μια μερα το παιδι ηρθε και μου λεει,αμαν πια βρε μαμα.Αυτη η Βικυ δεν καταλαβαινει αυτο που της λεω.

 

Τι της ειπες παιδακι μου?

 

Της ειπα πως η μαμα της και ο μπαμπας της εκαναν παιδακια επειδη ηθελαν.

 

Και πως εσυ δεν ηθελες να παντρευτεις τον μπαμπα μου.Και πως ειναι αδιακριτη και να μην την νοιαζει τι κανει η δικη μου μαμα.

 

 

Δεν περιμενα απο το παιδακι μου ουτε εγω αυτην την απαντηση.Που το μεγαλωνω και νομιζα πως ηξερα τις δυνατοτητες του.(Ειναι και μονο τριων χρονων).Που να φανταστω,η γυναικα.

 

Επομενως τι κανουμε εμεις στα παιδια εχει σημασια.Και ποσο και αν νιωθουμε ασχημα εμεις και αβολα με αυτο που ζουμε.

 

Παντα θα υπαρχουν οι ανθρωποι κακοβουλοι ή ανεγκεφαλοι που θα προσπαθησουν να μας φερουν σε δυσκολη θεση.Αλλα εμεις οριζουμε την σταση τους απεναντι μας.

Προσωπικα αισθανθηκα πολυ καλα οταν αντιληφθηκα την οξυδερκεια της και την ετοιμοτητα της να μιλησει ετσι..

έτσι είαν ιεμείσ τι δουλειά θα κάνουμε ειναι το θεμα απλα οι μονες μαμαδες έχουμε να κανουμε πιο σκληρη δουλεια.φιλια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εγω θα εκανα γραπτη αναφορα στο σχολειο και θα ζηταγα εξηγησεις γραπτες μεσα σε 2 εβδομαδες. στο επομενο σταδιο θα το κοινωποιουσα στον δημο- απαραδεκτο να υπαρχουν τετοιοι εκπαιδευτικοι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...