Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δράση για μαιευτήρια ιδιωτικά που δίνουν συμπλήρωμα


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες. Αυτό που έχω διαβάσει σε δύο βιβλία είναι ότι το κλάμα του μωρού και η μυρωδιά του προκαλούν την έκκριση του ήδη παραγόμενου γάλακτος από το μαστό αλλά η επαφή του στόματος του μωρού με τη θηλή προκαλεί την αρχική παραγωγή του από το μαστικό αδένα. Όπως και να έχει, αυτό που μετράει είναι κατά πόσο έχει επιμονή και υπομονή η κάθε μανούλα να θηλάσει το μωρό της. Όσο περισσότερο ψάχνω γι'αυτό τόσο ανακαλύπτω πως δεν είναι δύσκολο αν δε θέλουμε να το κάνουμε δύσκολο. Επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ ότι δεν το έχω βιώσει ακόμα σαν εμπειρία. Αλλά το θέλω ίσως περισσότερο από οτιδήποτε άλλο και ελπίζω να τα καταφέρω. Όταν βλέπω μωρά να θηλάζουν αχόρταγα συγκινούμε. Φιλιά σε όλες

rA1Fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλες. Αυτό που έχω διαβάσει σε δύο βιβλία είναι ότι το κλάμα του μωρού και η μυρωδιά του προκαλούν την έκκριση του ήδη παραγόμενου γάλακτος από το μαστό αλλά η επαφή του στόματος του μωρού με τη θηλή προκαλεί την αρχική παραγωγή του από το μαστικό αδένα. Όπως και να έχει, αυτό που μετράει είναι κατά πόσο έχει επιμονή και υπομονή η κάθε μανούλα να θηλάσει το μωρό της. Όσο περισσότερο ψάχνω γι'αυτό τόσο ανακαλύπτω πως δεν είναι δύσκολο αν δε θέλουμε να το κάνουμε δύσκολο. Επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ ότι δεν το έχω βιώσει ακόμα σαν εμπειρία. Αλλά το θέλω ίσως περισσότερο από οτιδήποτε άλλο και ελπίζω να τα καταφέρω. Όταν βλέπω μωρά να θηλάζουν αχόρταγα συγκινούμε. Φιλιά σε όλες

 

Παντως κι εγω που το εχω βιωσει, επιμενω να λεω το ιδιο.

Μην κανουμε δυσκολο κατι τοσο φυσικο που το καταφερνουν ακομα και γυναικες χαμηλοτατου βιοτικου επιπεδου, που ζουνε μεσα στην ανεχεια και με απειρες δυσκολιες.

Αλλα καμμια φορα αυτο φταιει, εχουμε την πολυτελεια να τα ψειριζουμε ολα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

kassiani μου δεν διαφωνώ σε αυτό που γράφεις για το ψείριασμά.

 

Αλλά ο θηλασμός δεν έχει να κάνει με βιοτικό επίπεδο ούτε με το διάβασμα ούτε και το υψηλό μορφωτικό επίπεδο άλλα με τις παραστάσεις που έχεις δίπλα σου όπως επίσης και με τις επιλογές σου.

 

π.χ οι γιαγιάδες μας δεν είχαν άλλη επιλογή από το να θηλάσουν άλλα είχαν και το know how από την γειτόνισσα την θειά, την μάνα.

 

Η μητέρες μας είχαν την γνώση από τις μητέρες τους άλλα επέλεξαν να ακολουθήσουν τον γιατρό τους και όχι την φύση ασχέτως μορφωτικού επιπέδου.

 

Εμείς δεν έχουμε την ....τεχνογνωσία δίπλα μας (στον κοινωνικό μου κύκλο μια κοπέλα θήλασε μέχρι 6 μηνών, η μητέρα μου παρότι με θήλασε μέχρι 8 μηνών συστηματικά μου πετούσε σπόντες για αποθηλασμό και συμπλήρωμα) έχουμε όμως την επιλογή να ενημερωθούμε για το τι είναι καλλίτερο για τα παιδιά μας και να αποφασίσουμε τελικά αν μας ταιριάζει ο θηλασμός ή όχι.

Άν όχι έχουμε την επιλογή της σκόνης κάτι που δεν είχαν οι γιαγιάδες μας:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω πει, οτι στο επομενο παιδακι μου (πρωτα ο θεος) θα κινηθώ σαν να μην εχω αλλη επιλογή απο το θηλασμο. τι θα κανω? δεν θα τα καταφερω?

Το θεμα τωρα ειναι οτι εχουμε επιλογες και συνηθως επιλεγουμε οχι το φυσικο πραγμα αλλα το τεχνητο.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω ετσι κινηθικα , και απλα δεν τα καταφερα . αλλα δεν νοιθω καθολου αποτυχημενη. προσπαθησα , κουραστηκα , ξενυχτησα , και τελικα γαλα δεν ειχα. και επειδη βοηθεια καμια δεν εχω , ουτε φαι ειχα απο μονο του , δεν με πειραξε που τελικα εδωσα αγοραστο γαλα στον μπεμπη. αμα εχεις τα παντα ετοιμα , σπιτι καθαρο , φαι ετοιμο , υπνο επαρκη , και ολα στο χερι , αλλοιμονο , γιατι να μην θηλασεις κιολας ?? ε , εγω κουραστηκα , αρρωστησα κιολας, αντλουσα συνεχεια απο το στηθος, θηλαζα συνεχεια , ε δεν ειχα . τι να πω ?? παντως , η γιαγια μου , που λετε πως η φυση προνοει , 80 χρονων ειναι , οταν γεννησε, δεν υπηρχαν γαλατα , θηλαζε αναγκαστικα , και δεν ειχε γαλα . και ξερετε τι εκανε ? το εδινε σε αλλες γυναικες το μωρο ,, για να θηλασει εκει !!!!!!! αυτο σημαινει , πως δεν εχουμε ολες γαλα . γιατι ι δικια μου γιαγια , αηδιασε που εδωσε το μωρο της αλλου. και εκανε υπερπροσπαθεια να θηλασει , αλλα γαλα δεν εβγαινε/

Smile !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαμαδες fun του θηλασμου,συμφωνω απολυτα μαζι σας και για τη χρησιμοτητα του πρωτογαλακτος και για τη σημασια της αποφυγης συμπληρωματος και για τα αντισωματα και για ολα.μια παρακληση μονο ..μη γινεστε δογματικες και απολυτες , υπαρχουν εξαιρεσεις σε ολους τους κανονες και πολλες εξαιρεσεις καμια φορα.

Οπως για ολα τα οργανα του σωματος η φυση έχει προνοησει να κανουν μια λειτουργια αλλα καμια φορα κατι δεν παει καλα και η λειτουργια αυτη δεν επιτελειται σωστα το ιδιο μπορει να συμβει και με το στηθος μας και το θηλασμο.Για τους χ , ψ ορμονικους , ψυχολογικους κ.τ.λ λογους μπορει οντως η μητερα να μην παραγει αρκετο γαλα .Διαβασα σε κειμενο αμαρικανιδας ειδικης στο θηλασμο οτι το 95 % των περιπτωσεων ανεπαρκειας μητρικου γαλακτος ειναι θεμα απλα κακης τεχνικης θηλασμου ή οχι συχνων θηλασμων και επομενως με επιμονη και προσπαθεια έρχεται το γαλα ,υπάρχει ομως ένα 5% των γυναικων που όσο κι αν προσπαθησουν το γαλα τους δε φτανει και αν δε συμπληρωσουν ,το παιδι τους κινδυνευει να υποσιτιζεται!!δεχτειτε οτι καποιες ανηκουν και σε αυτο το 5% οπως προφανως δεχεστε οτι υπαρχει και ενα αλλα μικρο ποσοστο γυναικων που απο τη φυση τους κολυμπανε κατευθειαν στο γαλα χωρις καμια ιδιαιτερη προσπαθεια( είχα μια τετοια διπλα μου όταν γέννησα τον μεγαλο μου,και καισαρικη και η μικρη μακρια στα προωρα,και της έφεραν κοριτσια το θηλαστρο και έβγαζε κανατια ,δεν πιστευα στα ματια μου!)

εγώ έχω τρια ,στον πρωτο δεν καταφερα να θηλασω απο αγνοια ,στους αλλους δυο ( δεν είναιι διδυμμα) ειχα παθιαστει αλλα παιχτηκε το ιδιο σκηνικο.Λιγο γαλα -επιπεδες θηλες,οποτε τους εβαζα στην αρχη συνεχως στο στηθος ,δε μπορουσαν να πιασουν καλα ,δεν πολυβρισκανε και γαλα σε λιγα λεπτα το παραταγανε -σε μια ώρα παλι το ιδιο .Ομως λογω μεγαλης και ισιας θηλης τα παιδια δεν εβαζαν το στομα τους εκει που επρεπε με αποτελεμα οι θηλες μου να γινονται χαλια-έβαλα και τα προστατευτικα σιλικονης ώσπου ειδα μεσα απο το πλαστικο τον μικρο να θηλαζει καθαρο αιμα!! τα παιξα..αυτο το βιολι τις πρωτες μερες και όταν δεν υπηρχε πια πυαρ αλλα κανονικο γαλα(κανονικο αλλα λιγο)Εντωμεταξυ το βαρος επεφτε ραγδαια και οι παιδιατροι επεμεναν στο συμπληρωμα.Με το που δοκιμαζαν το μπουκαλι στηθος ουτε να ξαναδουν στα ματια τους !

ΕΓΏ ΟΜΩς ΠΟΥ ΉΘΕΛΑ ΤΡΕΛΑ ΝΑ ΠΙΟΥΝ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΈΒΓΑΖΑ ΜΕ ΠΟΛΛΕς ΑΝΤΛΗΣΕΙς ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ 5 ολοκληρους μηνες για τον καθενα (το δικο μου έφτανε για τις μισες τους αναγκες και το υπολοιπο απο σκονη.και παρολο που -παλι δογματικα- πολλες μαιες και μαμαδες επεμεναν πως θα μου κοπει με το θηλαστρο, εγω απο μονη μου το εκοψα για να παω στη δουλεια,(δυστυχως τοτε δεν ήμουν μονιμη για να εχω 9μηνη αδεια )-με θηλαστρο στην ταξη και στα ιδιαιτερα δε γινεται κοριτσια -αλλος ένας δογματισμος ότι ο θηλασμος συνδιαζεται με όλες τις δουλειες !

οσο τωρα για το οτι αν θηλαζει ένα παιδι δε θα αρρωστησει πιστευω ότι αυτο ισχυει για όσο θηλαζει κυριως .ΌΤΑΝ ΠΑΝΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΌΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

εγω ετσι κινηθικα , και απλα δεν τα καταφερα . αλλα δεν νοιθω καθολου αποτυχημενη. προσπαθησα , κουραστηκα , ξενυχτησα , και τελικα γαλα δεν ειχα. και επειδη βοηθεια καμια δεν εχω , ουτε φαι ειχα απο μονο του , δεν με πειραξε που τελικα εδωσα αγοραστο γαλα στον μπεμπη. αμα εχεις τα παντα ετοιμα , σπιτι καθαρο , φαι ετοιμο , υπνο επαρκη , και ολα στο χερι , αλλοιμονο , γιατι να μην θηλασεις κιολας ?? ε , εγω κουραστηκα , αρρωστησα κιολας, αντλουσα συνεχεια απο το στηθος, θηλαζα συνεχεια , ε δεν ειχα . τι να πω ?? παντως , η γιαγια μου , που λετε πως η φυση προνοει , 80 χρονων ειναι , οταν γεννησε, δεν υπηρχαν γαλατα , θηλαζε αναγκαστικα , και δεν ειχε γαλα . και ξερετε τι εκανε ? το εδινε σε αλλες γυναικες το μωρο ,, για να θηλασει εκει !!!!!!! αυτο σημαινει , πως δεν εχουμε ολες γαλα . γιατι ι δικια μου γιαγια , αηδιασε που εδωσε το μωρο της αλλου. και εκανε υπερπροσπαθεια να θηλασει , αλλα γαλα δεν εβγαινε/

Καμία γυναίκα δεν πρέπει να νιώθει "αποτυχημένη" αν δεν καταφέρει να θηλάσει. Ο ισχυρισμός όμως, ότι όσες θηλάζουν τα έχουν όλα έτοιμα είναι εκτός τόπου και χρόνου! Για παράδειγμα εγώ, γέννησα και σε 40 μέρες, έκανα ολόκληρη μετακόμιση (με τον άντρα μου μαζί) σε άλλη πόλη, όπου ζούμε μόνοι μας, χωρίς καμία βοήθεια από πουθενά (είμαστε ξένοι ανάμεσα σε ξένους). Κι όμως ακόμη θηλάζω και δεν έδωσα καθόλου ξένο. Φυσικά και δεν θεωρώ τον εαυτό μου καλύτερο ή χειρότερο από άλλες μαμάδες, αλλά σίγουρα δεν είναι πάντα όλα στρωμένα με ροδοπέταλα...

Link to comment
Share on other sites

στο αρεταιειο εμενα που γεννησα προσφατα δε μου εφεραν ποτε συμπληρωμα...μιας και την ειχα ολη μερα μαζι μου το μονο που με ρωταγαν ειναι πως τα παμε ...αλλα βεβαια ητανε μια πολυ ''καλη''παιδιατρος που ελεγε σε μαναδες (ειδικα πρωταρες) ''τα μωρακια δεν εχουν δυαντους σαγονες για να θηλασουν ικανοποιητικα και το παιδι παιεναει και να του δωσεις συμπληρωμα...και αυτη παρακαλω κανει μαθημα στους ειδικευομενους.....και το ακουει η μαια και φρικαρει και μετα οταν εφυγε η παιδιατρος πιανει τις μαναδες και τους λεει δεν ισχυει αυτο και μπλα μπλα...βγαζεις ακρη???οχι

 

Στο Αρεταίειο όπου γέννησα πριν από περίπου 2μισι χρόνια, το μωρό μου το έφερναν πάντα με ένα μπουκάλι ξένο γάλα πάνω στο πυρεξάκι του.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ετσι κινηθικα , και απλα δεν τα καταφερα . αλλα δεν νοιθω καθολου αποτυχημενη. προσπαθησα , κουραστηκα , ξενυχτησα , και τελικα γαλα δεν ειχα. και επειδη βοηθεια καμια δεν εχω , ουτε φαι ειχα απο μονο του , δεν με πειραξε που τελικα εδωσα αγοραστο γαλα στον μπεμπη. αμα εχεις τα παντα ετοιμα , σπιτι καθαρο , φαι ετοιμο , υπνο επαρκη , και ολα στο χερι , αλλοιμονο , γιατι να μην θηλασεις κιολας ?? ε , εγω κουραστηκα , αρρωστησα κιολας, αντλουσα συνεχεια απο το στηθος, θηλαζα συνεχεια , ε δεν ειχα . τι να πω ?? παντως , η γιαγια μου , που λετε πως η φυση προνοει , 80 χρονων ειναι , οταν γεννησε, δεν υπηρχαν γαλατα , θηλαζε αναγκαστικα , και δεν ειχε γαλα . και ξερετε τι εκανε ? το εδινε σε αλλες γυναικες το μωρο ,, για να θηλασει εκει !!!!!!! αυτο σημαινει , πως δεν εχουμε ολες γαλα . γιατι ι δικια μου γιαγια , αηδιασε που εδωσε το μωρο της αλλου. και εκανε υπερπροσπαθεια να θηλασει , αλλα γαλα δεν εβγαινε/

 

Εγω παντως επαναλαμβανω (ως ηθικη υποχρεωση) οτι θεωρω αξιεπαινο το γεγονος οτι προσπαθησες.

Προσωπικα το μονο που με τρελαινει ειναι η αδιαφορια. Τιποτα αλλο.

 

Δεν ξερω πως ειναι να τα εχεις ολα ετοιμα, γιατι εγω και αλλο παιδι εχω και δουλευω και βοηθεια δεν εχω απο κανεναν (μαλιστα χτες ε πηρε μια θεια μου να μου ζητησει να κρατησω τα παιδια της για 3 μερες:confused:)και και και.

Δεν παραπονιεμαι.

Επιπλεον λιγες μερες αφου γεννησα, επαθα σοβαρη αλλεργια και χρειαστηκε να παω 3 φορες ολομοναχη στο συγγρου και να μεινω καθε φορα απο 3 ωρεςε περιπου μονη σε ενα δωματιο με ορους και ο αντρας μου στο σπιτι μονος με τα παιδια.

 

Θελω να πω οτι δεν τα καταφερα επειδη μου ηταν ολα ευκολα.

 

Παντως ειλικρινα, αν μεσα στο χαμο που αντιμετωπιζω, ειχα να αποστειρωνω και μπουκαλια, να βραζω και να κρυωνω και μετα να ξαναζεσταινω νερα, τοτε ηταν που θα επαιρνα τελειως τα βουνα.

Τουλαχιστον με το θηλασμο και δε χρειαζεται να κανω τιποτα και βαζοντας το μωρο στο στηθος, αγκαλιαζω και την κορη μου με το ελευθερο χερι.

 

μαμαδες fun του θηλασμου,συμφωνω απολυτα μαζι σας και για τη χρησιμοτητα του πρωτογαλακτος και για τη σημασια της αποφυγης συμπληρωματος και για τα αντισωματα και για ολα.μια παρακληση μονο ..μη γινεστε δογματικες και απολυτες , υπαρχουν εξαιρεσεις σε ολους τους κανονες και πολλες εξαιρεσεις καμια φορα.

Διαβασα σε κειμενο αμαρικανιδας ειδικης στο θηλασμο οτι το 95 % των περιπτωσεων ανεπαρκειας μητρικου γαλακτος ειναι θεμα απλα κακης τεχνικης θηλασμου ή οχι συχνων θηλασμων και επομενως με επιμονη και προσπαθεια έρχεται το γαλα ,υπάρχει ομως ένα 5% των γυναικων που όσο κι αν προσπαθησουν το γαλα τους δε φτανει και αν δε συμπληρωσουν ,το παιδι τους κινδυνευει να υποσιτιζεται!!δεχτειτε οτι καποιες ανηκουν και σε αυτο το 5% οπως προφανως δεχεστε οτι υπαρχει και ενα αλλα μικρο ποσοστο γυναικων που απο τη φυση τους κολυμπανε κατευθειαν στο γαλα χωρις καμια ιδιαιτερη προσπαθεια( είχα μια τετοια διπλα μου όταν γέννησα τον μεγαλο μου,και καισαρικη και η μικρη μακρια στα προωρα,και της έφεραν κοριτσια το θηλαστρο και έβγαζε κανατια ,δεν πιστευα στα ματια μου!)

εγώ έχω τρια ,στον πρωτο δεν καταφερα να θηλασω απο αγνοια ,στους αλλους δυο ( δεν είναιι διδυμμα) ειχα παθιαστει αλλα παιχτηκε το ιδιο σκηνικο.Λιγο γαλα -επιπεδες θηλες,οποτε τους εβαζα στην αρχη συνεχως στο στηθος ,δε μπορουσαν να πιασουν καλα ,δεν πολυβρισκανε και γαλα σε λιγα λεπτα το παραταγανε -σε μια ώρα παλι το ιδιο .Ομως λογω μεγαλης και ισιας θηλης τα παιδια δεν εβαζαν το στομα τους εκει που επρεπε με αποτελεμα οι θηλες μου να γινονται χαλια-έβαλα και τα προστατευτικα σιλικονης ώσπου ειδα μεσα απο το πλαστικο τον μικρο να θηλαζει καθαρο αιμα!! τα παιξα..αυτο το βιολι τις πρωτες μερες και όταν δεν υπηρχε πια πυαρ αλλα κανονικο γαλα(κανονικο αλλα λιγο)Εντωμεταξυ το βαρος επεφτε ραγδαια και οι παιδιατροι επεμεναν στο συμπληρωμα.Με το που δοκιμαζαν το μπουκαλι στηθος ουτε να ξαναδουν στα ματια τους !

ΕΓΏ ΟΜΩς ΠΟΥ ΉΘΕΛΑ ΤΡΕΛΑ ΝΑ ΠΙΟΥΝ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΈΒΓΑΖΑ ΜΕ ΠΟΛΛΕς ΑΝΤΛΗΣΕΙς ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ 5 ολοκληρους μηνες για τον καθενα (το δικο μου έφτανε για τις μισες τους αναγκες και το υπολοιπο απο σκονη.και παρολο που -παλι δογματικα- πολλες μαιες και μαμαδες επεμεναν πως θα μου κοπει με το θηλαστρο, εγω απο μονη μου το εκοψα για να παω στη δουλεια,(δυστυχως τοτε δεν ήμουν μονιμη για να εχω 9μηνη αδεια )-με θηλαστρο στην ταξη και στα ιδιαιτερα δε γινεται κοριτσια -αλλος ένας δογματισμος ότι ο θηλασμος συνδιαζεται με όλες τις δουλειες !

οσο τωρα για το οτι αν θηλαζει ένα παιδι δε θα αρρωστησει πιστευω ότι αυτο ισχυει για όσο θηλαζει κυριως .ΌΤΑΝ ΠΑΝΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΌΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ.

 

Προσωπικα οχι απλα δε θεωρω τον εαυτο μου δογματικο, αλλα εχω ενθαρρυνει πολλες φιλες μου που ηταν ας πουμε "ντεμι" να κανουν συνδυασμενη διατροφη, γιατι ειμαι του "δογματος" απ' το ολοτελα...:)

 

Φυσικα και υπαρχει ενα μικρο ποσοστο γυναικων που ενω προσπαθουν σωστα και δεχονται σωστη βοηθεια, δεν καταφερνουν.

Σε καμμια περιπτωση ομως δεν αντιστοιχει στο φοβερο ποσοστο που υπαρχει στην ελλαδα.

Λες και μαζευτηκαμε ολες οι εξαιρετικες περιπτωσεις σε μια χωρα.

Φανταζομαι θα συμφωνεις σ' αυτο οτι ειναι κομματακι περιεργο.

 

Φυσικα και δε συνδυαζεται παντα με ολες τις δουλειες ο θηλασμος.

Προσωπικα αδυνατω να θηλασω στην αιθουσα του δικαστηριου.

Βρηκα ομως κι εγω τις δικες μου λυσεις.

Σε τελικη αναλυση υπαρχει και η συνδυασμενη διατροφη.

Το να κοψεις τελειως το θηλασμο ομως δεν καταλαβαινω ποιον ακριβως εξυπηρετει.

 

Η κορη μου πηρε μπουκαλι στο μαιευτηριο με δικο μου μονο γαλα γιατι ειχε ικτερο 20 και δεν επρεπε να βγαινει καθολου απο τη λαμπα.

Δυσκολευτηκαμε για λιγες μερες μετα να συνηθισει παλι το στηθος αλλα τα καταφεραμε.

 

Θα επιμεινω ομως στο εξης:

Το τοπικ αφορα τις πρωτες ημερες ζωης στο μαιευτηριο.

Ως προς αυτο λοιπον και ανεξαρτητα απο το αν στη συνεχεια θα δωσετε και ξενο γαλα στο μωρο σας, εχω να σας πω τις 3 πρωτες ημερες ειδικα να μην δωσετε τιποτα αλλο εκτος απο πρωτογαλα.

Υπαρχουν πολυ σοβαροι λογοι.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

.....Για τους χ , ψ ορμονικους , ψυχολογικους κ.τ.λ λογους μπορει οντως η μητερα να μην παραγει αρκετο γαλα .Διαβασα σε κειμενο αμαρικανιδας ειδικης στο θηλασμο οτι το 95 % των περιπτωσεων ανεπαρκειας μητρικου γαλακτος ειναι θεμα απλα κακης τεχνικης θηλασμου ή οχι συχνων θηλασμων και επομενως με επιμονη και προσπαθεια έρχεται το γαλα ,υπάρχει ομως ένα 5% των γυναικων που όσο κι αν προσπαθησουν το γαλα τους δε φτανει και αν δε συμπληρωσουν ,το παιδι τους κινδυνευει να υποσιτιζεται!!δεχτειτε οτι καποιες ανηκουν και σε αυτο το 5% οπως προφανως δεχεστε οτι υπαρχει και ενα αλλα μικρο ποσοστο γυναικων που απο τη φυση τους κολυμπανε κατευθειαν στο γαλα χωρις καμια ιδιαιτερη προσπαθεια( είχα μια τετοια διπλα μου όταν γέννησα τον μεγαλο μου,και καισαρικη και η μικρη μακρια στα προωρα,και της έφεραν κοριτσια το θηλαστρο και έβγαζε κανατια ,δεν πιστευα στα ματια μου!)

....Ομως λογω μεγαλης και ισιας θηλης τα παιδια δεν εβαζαν το στομα τους εκει που επρεπε με αποτελεμα οι θηλες μου να γινονται χαλια-έβαλα και τα προστατευτικα σιλικονης ώσπου ειδα μεσα απο το πλαστικο τον μικρο να θηλαζει καθαρο αιμα!! τα παιξα..αυτο το βιολι τις πρωτες μερες και όταν δεν υπηρχε πια πυαρ αλλα κανονικο γαλα(κανονικο αλλα λιγο)Εντωμεταξυ το βαρος επεφτε ραγδαια και οι παιδιατροι επεμεναν στο συμπληρωμα.

 

Και σε μένα το ίδιο συνέβη...Προφανώς ανήκω σε αυτό το "5%", γιατί εκτός από πύαρ δεν είδα να βγάζει το στήθος μου κάτι περισσότερο...Με τις θηλές δεν είχα κάποιο ανατομικό θέμα, ο μικρός έπιασε το στήθος αμέσως, όμως παρ' όλο που για προληπτικούς λόγους χρησιμοποίησα τις θηλές σιλικόνης, είδα κι εγώ κάποια στιγμή το σοκαριστικό να πίνει το μωρό αίμα!! Γέννησα Παρασκευή πρωί και Δευτέρα πρωί η παιδίατρος μας ενημέρωσε ότι το μωρό είχε χάσει βάρος παραπάνω από το κανονικό, έκανε και ένα 38 πυρετό, οπότε σύστηνε συμπλήρωμα. Όλα αυτά δε μπορούσα να τα διασταυρώσω βέβαια, δεν ήμουν μπροστά όταν το ζύγιζαν ή το θερμομετρούσαν...Το μόνο που εγώ ήξερα ήταν ότι όντως μέχρι τότε όποτε το έβγαζα από το στήθος και το έβαζα πάνω μου να ρευτεί, αυτό μου "τσίμπαγε" με τα χειλάκια του το δέρμα, προσπαθώντας να ξαναβρεί το στήθος (προφανώς πεινούσε κι άλλο!) και ότι όντως την προηγούμενη μέρα ήταν σαν "ζαυλακωμένο" και ενώ το είχα πολλές ώρες δίπλα μου, αυτό δεν ξυπνούσε για να φάει (προφανώς δεν ήταν και πολύ καλά)...Όλα αυτά με έκαναν να δώσω συμπλήρωμα χωρίς δεύτερη κουβέντα! Προείχε η υγεία του παιδιού από οποιοδήποτε δικό μου κόλλημα!!

Επίσης σχετικά με τις γυναίκες που κατεβάζουν λίτρα γάλακτος και αμέσως...2 διπλανές άλλαξα στο δωμάτιο. Και στις 2 είδα τεράαααστια παραγωγή χωρίς καμία προσπάθεια!!

Και τέλος σχετικά με τους ψυχολογικούς λόγους που αναστέλλουν την γαλακτοφορία...δεν το νομίζω!! Αν είναι να έχεις παραγωγή, έχεις!! Έχω φίλη που γέννησε δίδυμα στις 28 εβδομάδες, το ένα χάθηκε και το άλλο βγήκε από το μαιευτήριο μετά από 3 μήνες εντατικής νοσηλείας, μετά από 2 επεμβάσεις και πολλά σκαμπανευάσματα και αγωνίες έως τότε...Η κοπέλα δεν σταμάτησε στιγμή να βγάζει με θήλαστρο και να φτιάχνει stock...Αν έπαιζε ρόλο η κακή ψυχολογία, εκείνη τί θα έπρεπε να πει??

Μ' αυτά και μ' αυτά τείνω να πιστέψω ότι η ανεπάρκεια γάλακτος (όχι η μη επιθυμία θηλασμού, γιατί υπάρχει και αυτό!) είναι θέμα κυρίως οργανικό και πολύ λίγο επηρεάζεται από εξωτερικούς παράγοντες.

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ημουν σε αθλια ψυχολογικη κατασταση γιατι το μωρο μου θα εμπαινε εντατικη εξαιτιας αβλεψιας του γιατρου και παρ' ολα αυτα το γαλα ερεε του σκοτωμου.

 

Απο ψυχολογικους λογους μπορει να συμβει ομως να μη θελεις να θηλασεις πχ επιλοχεια καταθλιψη.

Αλλα αυτο ειναι σοβαρο και ο θηλασμος ειναι το μικροτερο προβλημα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειλικρινα, αν μεσα στο χαμο που αντιμετωπιζω, ειχα να αποστειρωνω και μπουκαλια, να βραζω και να κρυωνω και μετα να ξαναζεσταινω νερα, τοτε ηταν που θα επαιρνα τελειως τα βουνα.

Τουλαχιστον με το θηλασμο και δε χρειαζεται να κανω τιποτα και βαζοντας το μωρο στο στηθος, αγκαλιαζω και την κορη μου με το ελευθερο χερι.

 

Καλα, δεν το συζηταω αυτο, ειναι οτι χειροτερο εχεις να κανεις. Φαντασου να σηκωνομαι 2 φορες τη νυχτα για αντληση με ξυπνητηρι, και αφου εκανα οση ωρα εκανα αντληση, να πρεπει να πλυνω το θηλαστρο επιτοπου για να το αποστειρωσω για να το βρω ετοιμο για την επομενη αντληση. Και να ξυπναει και το μωρο αλλες 2 φορες, οπου επρεπε να σηκωθω να ζεστανω το αντλημενο γαλα που ηταν στο ψυγειο. ΚΟΛΑΣΗ.

Προσπαθουσαμε να δωσουμε στο παιδι μας τα ωφελη του μητρικου γαλακτος με ολα τα αρνητικα πρακτικα που εχει το βρεφικο.

Και εγω βεβαια βοηθεια απο κανεναν. Γι αυτο στους δυο μηνες ειπα τελος.

Η αληθεια ομως να λεγεται. Μολις σταματησα τις αντλησεις, η ψυχολογια μου ανεβηκε κατακορυφα.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Καπου στην ροη της συζητησης μπερδευτηκα απο το αρχικο κειμενο.

 

ηθελα να ρωτησω, αν υπαρχει οντως δραση για μαιευτηρια ιδιωτικα που δινουν συμπληρωμα.

 

γεννησα σε δημοσιο (κ δεν το μετανιωσα λεπτο). και στα δημοσια υπαρχουν ολα τα μεσα για να κανεις γαλα σε σκονη αλλα καμια υποστηριξη για θηλασμο (με κοιτουσαν σαν εξωγηινο). μεχρι και η παιδιατρος μαζι με την συνταγη για οινοπνευμα, βαμβακι και κατι αλλα για την περιποιηση του μωρου μου εγραψε και σκονη, ενω της ειπα οτι θηλαζα!

 

αυτο ομως που χρειαζεται να ενδυναμωθει (και υπεθεσα οτι για αυτο γινεται η δραση) ειναι η ελευθερια επιλογης της μητερας.

ειτε αυτο ειναι θηλασμος ειτε ειναι σκονη.

Ειναι δικαιωμα της καθε μητερας να επιλεξει με ποιον τροπο θα ταισει το μωρο της.

πρεπει και εχουν υποχρεωση να την ρωτησουν!!!!!!

 

αν ειναι σκονη, τοτε το προσωπικο του μαιευτηριου θα το δεχτει και θα πραξει αναλογως.

 

οταν ομως μια μητερα θελει να θηλασει αποκλειστικα, δεν πρεπει να το σεβαστουν???

για ποιον αλλο λογο να παει καποια σε ιδιωτικο μαιευτηριο? για να ζησει την εμπειρια της γεννας και τις πρωτες μερες οπως εκεινη επελεξε.

αν ειναι ετσι τοτε με ποιο δικαιωμα καταπατουν την ελευθερια της νεας μητερας?

για την ευκολια τους? για τα ποσοστα απο τις εταιριες? ή απλως απο αμαθεια?

ναι ο θηλασμος εχει τον χρονο του, μπορει να ειναι δύσκολος ή ευκολος αλλα θελει υποστηριξη. και εφοσον το επιλεγει μια μητερα πρεπει να την υποστηριξουν.

οταν οι ανθρωπου που εμπιστευτηκες την ζωη σου και την ζωη του παιδιου σου σε βλεπει σαν πορτοφολι αδιαφορωντας για τις δικες σου επιθυμιες (που για αυτο τους πληρωνεις, διοτι αν γινει κατι πολυ σοβαρο τα περισσοτερα μαιευτηρια στο νοσοκομειο σε στελνουν) δεν ειναι παραβιαση της ατομικης σου ελευθεριας και του μωρου σου?

 

παρακαλω αν γινει μια δραση να ενημερωθουμε για να γινει η αναλογη κινητοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, δεν το συζηταω αυτο, ειναι οτι χειροτερο εχεις να κανεις. Φαντασου να σηκωνομαι 2 φορες τη νυχτα για αντληση με ξυπνητηρι, και αφου εκανα οση ωρα εκανα αντληση, να πρεπει να πλυνω το θηλαστρο επιτοπου για να το αποστειρωσω για να το βρω ετοιμο για την επομενη αντληση. Και να ξυπναει και το μωρο αλλες 2 φορες, οπου επρεπε να σηκωθω να ζεστανω το αντλημενο γαλα που ηταν στο ψυγειο. ΚΟΛΑΣΗ.

Προσπαθουσαμε να δωσουμε στο παιδι μας τα ωφελη του μητρικου γαλακτος με ολα τα αρνητικα πρακτικα που εχει το βρεφικο.

Και εγω βεβαια βοηθεια απο κανεναν. Γι αυτο στους δυο μηνες ειπα τελος.

Η αληθεια ομως να λεγεται. Μολις σταματησα τις αντλησεις, η ψυχολογια μου ανεβηκε κατακορυφα.

 

Δε συγκρινεται ο θηλασμος με αποκλειστικη αντληση...

Ειναι οπως το λες, τα οφελη του θηλασμου με τα μειονεκτηματα του ξενου.

Ειδικα αυτες που ταιζουν με αποκλειστικη αντληση, τις θεωρω ηρωιδες.

4 αντλησεις την εβδομαδα εκανα τους τελευταιους 2 μηνες και εσπασαν τα νευρα μου.

Αυτη η ευκολια, πειναει το μωρο, το βαζω στο στηθος, δεν υπαρχει!!

 

Καπου στην ροη της συζητησης μπερδευτηκα απο το αρχικο κειμενο.

 

 

παρακαλω αν γινει μια δραση να ενημερωθουμε για να γινει η αναλογη κινητοποιηση.

 

Πραγματικα παντως θεωρω οτι η καλυτερη "δραση" ειναι η μεγαλη ενημερωση που υπαρχει πλεον σε θεματα θηλασμου και η ταση των νεων μητερων να ζητανε αποκλειστικο θηλασμο.

Ολη αυτη η ταση εχει πραγματικα αναγκασει τα μαιευτηρια και ιδιαιτερα τα ιδιωτικα που εχουν και το θεμα του ανταγωνισμου, να βοηθανε περισσοτερο το θηλασμο.

Το ιασω που ειδα εγω αυτην τη φορα δεν ειχε καμμια σχεση με το ιασω 3 χρονια πριν.

Μεχρι που ειπε η μαια σε μια διπλανη μου που ζητησε συμπληρωμα νομιζοντας οτι δεν εχει γαλα "δε φερνω τιποτα, εχεις γαλα θα σε βοηθησω εγω να θηλασεις":rolleyes:

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Πραγματικα παντως θεωρω οτι η καλυτερη "δραση" ειναι η μεγαλη ενημερωση που υπαρχει πλεον σε θεματα θηλασμου και η ταση των νεων μητερων να ζητανε αποκλειστικο θηλασμο.

Ολη αυτη η ταση εχει πραγματικα αναγκασει τα μαιευτηρια και ιδιαιτερα τα ιδιωτικα που εχουν και το θεμα του ανταγωνισμου, να βοηθανε περισσοτερο το θηλασμο.

\":rolleyes:

 

 

Kassiani, εγώ γέννησα στο Γένεσις στη Θεσσαλονίκη πριν 1,5 μήνα, με καισαρική... Παρόλο που είχα ζητήσει το μωρό να μου το βάλουν στο στήθος αμέσως μετά τη γέννα, απλά μου το έδειξαν και το έδωσα ένα φιλάκι... Το ξαναείδα σε 3,5 ώρες. Σίγουρα το είχαν ταϊσει. Παρόλα αυτά το έβαλα στο στήθος μου και σταγόνα-σταγόνα του έβαζα το πρωτόγαλα στο στοματάκι του... Αυτό το συνέχισα για 5 ημέρες που ήμουν στην κλινική, για 4 φορές την ημέρα... Όταν το ζητούσα παραπάνω φορές μου έλεγαν ότι εξ αιτίας της καισαρικής θα αργήσω να κατεβάσω γάλα... Και το έφερναν πάντα ταισμένο... Μόνο το τελευταίο βράδυ μου το έφεραν να το ταίσω 2 φορές μέσα στη νύχτα... Και φεύγοντας? Μου έδωσαν δείγμα 180 γραμμαρίων με ξένο γάλα... Και οι συμβουλές του παιδίατρου της κλινικής? "Αν το μωρό κλαίει στις 2 ώρες σημαίνει ότι δεν χορταίνει, άρα του δίνεται συμπλήρωμα". Ευτυχώς έκλεισα τα αυτιά μου σε αυτές τις μπούρδες και παλεύω ακόμη με αποκλειστικό θηλασμό, παρά τις δυσκολίες που προέκυψαν.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει το μωράκι σου και μπράβο σου! Να ξέρεις ότι ο πρώτος καιρός είναι δύσκολος, αλλά σύντομα θα βρείτε το δρόμο σας και τους ρυθμούς σας!

Καλή συνέχεια...:D

Link to comment
Share on other sites

Sonar σ΄ευχαριστώ πολύ, να χαίρεσαι και εσύ το μωράκι σου! :-)

Το γεγονός ότι αντέχω ακόμη να παλεύω για την επιτυχία του αποκλειστικού θηλασμού το οφείλω στα μαθήματα που έκανα με τις μαίες του Ιπποκρατίου, στις συμβουλές που πήρα εδώ στο forum όλο αυτό το διάστημα και στη σύμβουλο θηλασμού που με επισκέφθηκε στο σπίτι όταν ήρθα από την κλινική και μου έδωσε θάρρος ότι δε μου χρειάζεται το συμπλήρωμα γάλακτος....

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια μανούλα αν έχει γεννήσει προσφατα στο Διαβαλκανικό Θεσσαλονίκης και αν ξέρει τι γίνεται με τον θηλασμο. Θα γενήσω πρώτα ο Θεός σε 20 μέρες περίπου. Όταν πήγα πριν λίγες μέρες στο Διαβαλκανικό μου είπαν ότι οι μαίες είναι όλες ιδιαίτερα ενημερωτικές στο θέμα του θηλασμού, οτι βοηθούν πάρα πολύ και είναι υπέρ του μητρικού θηλασμου.

Φαντάζομαι όμως ότι επειδη δεν θα έχω το μωρο συνέχεια θα υπάρξουν κάποιες ώρες που θα του δώσουν συμπληρωμα...:? Δεν ξέρω...

Είμαι νέα μανούλα και δεν ξέρω...Μπορώ να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό παρόλο που δε θα μείνω σε μονόκλινο;;

Η αδερφή μου πάντος σε δημόσιο που γέννησε εδινε και συμπλήρωμα αλλά μετα θήλασε αποκλειστικα για 6 μήνες.

Να μην έχω εμπιστοσύνη στις μαίες;;;

Υποτίθεται ότι αυτές προσπαθούν για το καλύτερο..:|

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια μανούλα αν έχει γεννήσει προσφατα στο Διαβαλκανικό Θεσσαλονίκης και αν ξέρει τι γίνεται με τον θηλασμο. Θα γενήσω πρώτα ο Θεός σε 20 μέρες περίπου. Όταν πήγα πριν λίγες μέρες στο Διαβαλκανικό μου είπαν ότι οι μαίες είναι όλες ιδιαίτερα ενημερωτικές στο θέμα του θηλασμού, οτι βοηθούν πάρα πολύ και είναι υπέρ του μητρικού θηλασμου.

Φαντάζομαι όμως ότι επειδη δεν θα έχω το μωρο συνέχεια θα υπάρξουν κάποιες ώρες που θα του δώσουν συμπληρωμα...:? Δεν ξέρω...

Είμαι νέα μανούλα και δεν ξέρω...Μπορώ να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό παρόλο που δε θα μείνω σε μονόκλινο;;

Η αδερφή μου πάντος σε δημόσιο που γέννησε εδινε και συμπλήρωμα αλλά μετα θήλασε αποκλειστικα για 6 μήνες.

Να μην έχω εμπιστοσύνη στις μαίες;;;

Υποτίθεται ότι αυτές προσπαθούν για το καλύτερο..:|

 

Δεν ξερω αν θα εχεις εμπιστοσυνη στις μαιες, αλλα να εχεις στον εαυτο σου.

 

Το οτι δεν εισαι σε μονοκλινο δε σημαινει οτι δεν μπορεις να εχεις αποκλειστικο θηλασμο.

Ζητας αποκλειστικο, βαζουν ταμπελακι και σου το φερνουν καθε φορα που πειναει.

Το συμπληρωμα θα σου προτεινα να το αποφυγεις τελειως, ειδικα αυτο το πρωτο 4ημερο στο μαιευτηριο, καθως ειναι απαραιτητο για το μωρο να πιει μονο το πρωτογαλα της μητερας.

Φαινεται λιγο, αλλα ειναι το μονο που χρειαζεται ενα νεογεννητο και το βοηθαει να καθαρισει το εντερο του.

Αντιθετα το ξενο γαλα εκεινες τις ημερες του επιβαρυνει πολυ το εντερο.

Με το καλο:)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

ο Ιάσωνας ήρθε στο κόσμο πριν 6 μέρες στο μαιευτήριο Λητώ και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μας για το χειρισμό του αποκλειστικού θηλασμού.

 

Πρώτα από όλα είχαμε ενημερώσει το γιατρό μας και τις μαίες ότι θέλουμε να θηλάσει η μαμά αμέσως μετά τη γέννα, έστω και αν δεν έχει γάλα. Κανείς δεν έφερε αντίρρηση. Έτσι, με το που γεννήθηκε ο μικρούλης, τον σκορπίσανε και μας τον έδωσαν αμέσως, η μαμά τον ακούμπησε στο στήθος της και ο μικρός μύρισε και άνοιξε το στοματάκι του - η πρώτη επαφή, ένα λεπτό από τη γέννηση. Αφού περιποιήθηκαν τη μαμά, έπειτα από 30 λεπτά τον ξανά έδωσαν και ο μικρός τράβηξε τις πρώτες γουλιές.

 

Πηγαίνοντας στα δωμάτια, ζήτησα εγώ προσωπικά από τις νοσηλεύτριες ότι θέλουμε αποκλειστικό θηλασμό όλες τις ώρες της ημέρας, πρωί, απόγευμα, βράδυ. Εκεί συναντήσαμε κάποιο πρόβλημα, καθώς ο μικρός γεννήθηκε 2.310 οπότε έπρεπε να παραμείνει στα πρόωρα για παρακολούθηση.

 

Οι νοσηλεύτριες επέμενα ότι καλό είναι το μωρό να παίρνει συμπλήρωμα - εγώ από την άλλη εξήγησα ότι είναι δικαίωμα μας να έχουμε αποκλειστικό θηλασμό! Μου έλεγαν όλη την ώρα ότι άδικα θα παιδευτούμε διότι είναι αδύνατο να έχει η μαμά γάλα, είναι οι πρώτες ώρες, κτλ κτλ. Έκανα φασαρία και ζήτησα αμέσως θήλαστρο! μετά από λίγο τους πήγα το μπουκαλάκι με λίγο γάλα και "έμειναν" έκπληκτες λέγοντας μου κιόλας ότι δε το έχουν ξαναδεί.

 

Να μην πολυλογώ, ο μικρός τρεφόταν αποκλειστικά με θηλασμό, όλες τις προγραμματισμένες ώρες της ημέρας και κατά τη διάρκεια της νύχτας, η μαμά ξύπναγε, χρησιμοποιούσε το θήλαστρο και το κατεβάζανε άμεσα στο μωρό, λόγω ότι τη νύχτα δε μπορούσε η μαμά να εισέλθει στο θάλαμο με τα πρόωρα.

 

Φυσικά πήρε και συμπλήρωμα αλλά ΜΟΝΟ όταν δεν ήθελε να πιει το μητρικό γάλα από το μπιμπερό. (έτσι τουλάχιστον μας ενημέρωναν)

 

Όλα αυτά διαδραματίστηκαν μόλις λίγα 24ωρα πριν στο Μαιευτήριο Λητώ.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σου ζησει και συγχαρητηρια για το θηλασμο.

 

Απ' οτι βλεπω και σ' εσενα οτι δεν το εχουν ξαναδει ειπαν:rolleyes:

Το ιδιο ακριβως ακουγα κι εγω οταν τους πηγαινα τα μπουκαλι με το γαλα μου, για να δινουν στην κορη μου που ηταν στη λαμπα.

 

Το συμπερασμα μου παντα ειναι οτι χρειαζεται λιγη προσπαθεια για το αυτονοητο και λιγη εμπιστοσυνη στον εαυτο μας.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Μητέρα 4 φορές.

 

Τις 1ες 2 (2005+2006) ήμουν σε 3κλινο και μου έφερναν το μωρό κάθε 3 ώρες και το βράδυ 1 φορά. Από την αρχή τους είχα πει αποκλειστικό θηλασμό. Μόνο στη 2η επειδή ήταν μεγάλο το μωρό μου έδιναν και συμπλήρωμα (για να μην αφυδατωθεί κατά τα λεγόμενά τους), το οποίο μόνο 3 φορές το χρησιμοποίησα (εφόσον το μωρό δεν έκλαιγε). Πάντως μου είχαν τονίσει και τις 2 φορές ότι αυτές ΔΕΝ ΤΑ ΤΑΪΖΟΥΝ, Ο,ΤΙ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΡΩΝΕ.

Καλά τις επόμενες 2 γέννες ήταν τέλεια. Γιατί είχα μονόκλινο (λόγω ασφάλειας) και υπέγραψα 1 χαρτί ότι το μωρό θα το έχω εγώ υπ'ευθύνη μου, οπότε ήμουν συνέχεια μαζί του. Μόνο για μπανάκι, άλλαγμα πάνας και εξετάσεις μου το παίρνανε. Τέλεια κορίτσια, δε το συζητώ. Και το βράδυ αγκαλίτσα κοιμόμασταν!!!!:P

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τον πρωτότοκο γιό μου τον γέννησα στο Μητέρα, ενώ τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη θα πάω στο Έλενα. Από τη δική μου εμπειρία κατάλαβα πως στα ιδιωτικά μαιευτήρια προωθούν το συμπλήρωμα γάλακτος, ενώ βέβαια υποστηρίζουν και τον μητρικό θηλασμό.

Καθώς δεν είχα ενημερωθεί ιδιαίτερα για το θέμα, αλλά και ενώ ήμουνα φανατική υπέρ του θηλασμού, μετά από τα συγκεκριμένα ωράρια που φέρναν τα μωράκια και ενώ μας τόνιζαν πως ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ, θήλαζα το μωρό και στη συνέχεια επιχειρούσα να δώσω και συμπλήρωμα σε περίπτωση που το μωρό δεν χορταίνει. Το αποτέλεσμα, το μωρό δεν έπινε συμπλήρωμα και θεώρησα πως το γάλα μου ήταν αρκετό.

Τι έκπληξη όμως; Την πρώτη μέρα επιστροφής στο σπίτι, ή μάλλον το πρώτο μας βράδυ, το μωρό από τις 21:00 και έπειτα σχεδόν ανά μια ώρα έκλαιγε! Το θήλαζα ξανά και ξανά και απορούσα γιατί δεν χορταίνει; Εν τέλει, στις 3:00 τα μεσάνυχτα ο σύζυγος έψαχνε για διανυκτερεύον φαρμακείο και συμπλήρωμα, με το οποίο ταΐσαμε τον μικρό και επιτέλους ηρέμησε.

Για τους επόμενους 5 μήνες το μωρό τρεφόταν πρώτα με θηλασμό και στη συνέχεια με λίγο συμπλήρωμα, μέχρι που από κακή διατροφή δική μου κόπηκε το γάλα μου και δεν κατάφερα να το επαναφέρω.

Αυτό που με ενόχλησε ιδιαίτερα ήταν η ψεύτικη επιβεβαίωση των νοσοκόμων πως δεν τα ταΐζουν!

Τώρα στο Έλενα που θα έχω το μωράκι μου συνέχεια δίπλα μου θα κάνω τα πάντα για να του παρέχω αποκλειστικό θηλασμό!!! Θεωρώ πως είναι το ιδανικότερο για τις ανάγκες του μωρού και της μαμάς.

 

;););)

dhiYp2.png?g6h8jYLq
Link to comment
Share on other sites

Τι έκπληξη όμως; Την πρώτη μέρα επιστροφής στο σπίτι, ή μάλλον το πρώτο μας βράδυ, το μωρό από τις 21:00 και έπειτα σχεδόν ανά μια ώρα έκλαιγε! Το θήλαζα ξανά και ξανά και απορούσα γιατί δεν χορταίνει; Εν τέλει, στις 3:00 τα μεσάνυχτα ο σύζυγος έψαχνε για διανυκτερεύον φαρμακείο και συμπλήρωμα, με το οποίο ταΐσαμε τον μικρό και επιτέλους ηρέμησε.

Για τους επόμενους 5 μήνες το μωρό τρεφόταν πρώτα με θηλασμό και στη συνέχεια με λίγο συμπλήρωμα, μέχρι που από κακή διατροφή δική μου κόπηκε το γάλα μου και δεν κατάφερα να το επαναφέρω.

Με το καλό να έρθει το δεύτερο παιδάκι σου!

 

Έχεις δίκιο ότι στα μαιευτήρα ταΐζουν τα παιδιά συμπλήρωμα, ακόμα κι αν η μαμά ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό. Όμως ακόμα κι έτσι, αν η μαμά είναι σωστά πληροφορημένη και κάνει τα σωστά βήματα, το παιχνίδι δεν χάνεται.

 

Το μωρό σου ήταν απόλυτα φυσιολογικό να πεινάει και να κλαίει κάθε μία ώρα, και συχνότερα. Το μητρικό γάλα είναι εύπεπτο και χωνεύεται γρήγορα, ενώ το αγελαδινό είναι αρκετά δύσπεπτο και χωνεύεται αργότερα. Το νεογέννητο είναι φυσιολογικό να είναι σχεδόν συνέχεια στο στήθος αν η μητέρα θέλει να πετύχει αποκλειστικό θηλασμό.

 

Επίσης, το γάλα σου κόπηκε λόγω του συμπληρώματος που έδινες, όχι λόγω κακής διατροφής.

 

Αν θέλεις να θηλάσεις το 2ο μωρό σου, μπορείς να ενημερωθείς από το φόρουμ διαβάζοντας τα αντίστοιχα θέματα. Επίσης μπορείς να πάρεις το βιβλίο "Θηλασμός, μια υπέροχη σχέση" που έχει γράψει η παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού Άννα Πατσούρου. Εδώ http://ariadni144.wordpress.com/odigies_thilasmou_gia_tis_protes_40meres/ μπορείς να βρεις συνοπτικά τις βασικές οδηγίες θηλασμού.

 

Με το καλό να έρθει το μωρό σου και να το θηλάσεις για όσο επιθυμείς!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τον πρωτότοκο γιό μου τον γέννησα στο Μητέρα, ενώ τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη θα πάω στο Έλενα. Από τη δική μου εμπειρία κατάλαβα πως στα ιδιωτικά μαιευτήρια προωθούν το συμπλήρωμα γάλακτος, ενώ βέβαια υποστηρίζουν και τον μητρικό θηλασμό.

Καθώς δεν είχα ενημερωθεί ιδιαίτερα για το θέμα, αλλά και ενώ ήμουνα φανατική υπέρ του θηλασμού, μετά από τα συγκεκριμένα ωράρια που φέρναν τα μωράκια και ενώ μας τόνιζαν πως ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ, θήλαζα το μωρό και στη συνέχεια επιχειρούσα να δώσω και συμπλήρωμα σε περίπτωση που το μωρό δεν χορταίνει. Το αποτέλεσμα, το μωρό δεν έπινε συμπλήρωμα και θεώρησα πως το γάλα μου ήταν αρκετό.

Τι έκπληξη όμως; Την πρώτη μέρα επιστροφής στο σπίτι, ή μάλλον το πρώτο μας βράδυ, το μωρό από τις 21:00 και έπειτα σχεδόν ανά μια ώρα έκλαιγε! Το θήλαζα ξανά και ξανά και απορούσα γιατί δεν χορταίνει; Εν τέλει, στις 3:00 τα μεσάνυχτα ο σύζυγος έψαχνε για διανυκτερεύον φαρμακείο και συμπλήρωμα, με το οποίο ταΐσαμε τον μικρό και επιτέλους ηρέμησε.

Για τους επόμενους 5 μήνες το μωρό τρεφόταν πρώτα με θηλασμό και στη συνέχεια με λίγο συμπλήρωμα, μέχρι που από κακή διατροφή δική μου κόπηκε το γάλα μου και δεν κατάφερα να το επαναφέρω.

Αυτό που με ενόχλησε ιδιαίτερα ήταν η ψεύτικη επιβεβαίωση των νοσοκόμων πως δεν τα ταΐζουν!

Τώρα στο Έλενα που θα έχω το μωράκι μου συνέχεια δίπλα μου θα κάνω τα πάντα για να του παρέχω αποκλειστικό θηλασμό!!! Θεωρώ πως είναι το ιδανικότερο για τις ανάγκες του μωρού και της μαμάς.

 

;););)

 

Πλέον μπορείς και στο "Μητέρα" να ζητήσεις rooming in ώστε να έχεις συνέσεις το μωρό σου. Έτσι, θα το ταϊζεις εσύ αποκλειστικά. Αν είναι αυτός μόνο ο λόγος που θέλεις να πας στο Έλενα, εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...