Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δράση για μαιευτήρια ιδιωτικά που δίνουν συμπλήρωμα


Recommended Posts

δεν έχω ξαναακούσει ότι δεν περιποιούνται τα μωρά, θα έλεγα ότι αυτό δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί.

αυτό που έχει ειπωθεί είναι το θέμα του ότι τα ταίζουν με συμπλήρωμα, αντί να μην τα ταίζουν τίποτε έτσι ώστε να λειτουργήσει ο θηλασμός κανονικά.

Ένας λόγος που γίνεται αυτό, ειδικά στα ιδιωτικά μαιευτήρια είναι το ότι αν δεν έδιναν καθόλου συμπλήρωμα θα έπρεπε οι μαίες και το προσωπικό να πηγαίνουν συνέχεια τα μωρά κάθε λίγο στην μητέρα, επίσης ίσως γίνεται και για ασφαλιστικούς λόγους δηλ να μην αφήνουν το μωρό στο δωμάτιο της μητέρας επειδή ίσως θεωρείται μεγαλύτερος ο κίνδυνος να πάθει κάτι εκεί? Δεν γνωρίζω για αυτό, γιατί δεν είχα ποτέ σχέση με μαιευτήριο,. ..αυτά τα γνωρίζω απο τις μαρτυρίες των ίδιων των μητέρων.

 

αλλά πάντως στα ιδιωτικά μαιευτήρια συνήθως δεν αφήνουν το μωρό να είναι (όλη την ημέρα) στο ίδιο δωμάτιο με την μητέρα, (αφού εκείνη πάει στο δωμάτιό της)ακόμα και σε περίπτωση που η μητέρα είναι καλά (δεν μιλάω για καισαρική). αν κάποια γνωρίζει το γιατί, ας μας το πεί..!

 

ποιο σύνδεσμο λες?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είχα διαβάσει κάπου ότι δεν υπάρχει μία οργάνωση γονέων που να εκφράζει τις αντιρρήσεις της για τα όσα συμβαίουν στο χώρο των μαιευτηρίων, πχ.μη υποστήριξη του μητρικού θηλασμού, υποκίνηση των μαμάδων να χορηγήσουν έτοιμο γάλα, διαφημιστικά κτλ.

Κάποιος σύνδεσμος τέλος πάντων όπου να μπορούν οι γονείς να κάνουν τις καταγγελίες τους και αυτές να πιάσουν τόπο.

Ίσως έτσι πιεστεί το κράτος να ελέγχει τα μαιευτήρια...

.png
Link to comment
Share on other sites

α τώρα κατάλαβα :D

το σεπτέμβριο θα δημοσιεύσουμε ενα κείμενο, σαν εταιρεία ενημερωσης γονεων, που θα απευθούνουμε στα ΜΜΕ και στο συνήγορο του πολίτη, έτσι ώστε να δούμε τι μπορεί να γίνει για διάφορα θέματα.

Μέσα απο τις μαρτυρίες των γονιών που γίνονται εδώ, έχει μαζευτεί μια πολυσέλιδη λίστα.

(Για την οποία πρέπει να γίνει και νομική έρευνα, σε αυτό ίσως μας βοηθήσει ο συνήγορος του πολίτη, δεν έχουμε μιλήσει ακόμα όμως λόγω καλοκαιρινής αποσυντόνισης όλης της ομάδας - που παρεπιπτώντος όλο το χρόνο εργάζεται εθελοντικά ε - :) .)

 

ένα απο αυτά είναι και το θέμα του θηλασμού το οποίο, έχει καταπολεμηθεί ήδη στην αγγλία, όπως με ενημερωσε ένας εκπρόσωπος του ΠΟΥ εκεί.

 

αυτό΄το φόρουμ όπως θα δείς και εδώ είναι εργαλείο της Εταιρείας Ενημέρωσης Γονέων http://parents.org.gr/news/?sid=245

που σίγουρα ο στόχος προκύπτει ότι είναι φυσικά και να γίνει μια ευαισθητοποίηση του κοινού και των φορέων, έτσι ώστε να ενημερωθούν και μέσα και απο την ενημέρωση, να δρομολογηθούν και βελτιώσεις.

 

Οπως θα ξέρετε όλοι, το πιο σημαντικό εργαλείο αυτή την εποχή είναι η ενημέρωση του κοινού. απο τη στιγμή που το κοινό, είναι ενημερωμένο, μπορεί να αντιδράσει και μετρά και η γνώμη του. εάν δεν είναι δεν πρόκειται να γίνει ΄τίποτα.

 

οπότε, με λίγα λόγια, ναι είμαστε αυτό το μέρος που λές. ίσως όχι ακόμα μιας και βρίσκονται όλα στην αρχή τους, αλλά εγώ σαν αισιόδοξο άτομο, πιστεύω σε αυτό και στην επιτυχία που θα έχει στο να αλλάξει κάποια έστω πράγματα προς το καλύτερο!. :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σωστή κίνηση αυτή και ειδικά αν γίνει οργανωμένα μέσω της Εταιρίας Ενημέρωσης Γονέων! Πάντως σε οποιαδήποτε κίνηση διαμαρτυρίας, μαρτυριών κλπ κλπ κλπ σε οτιδήποτε χρειαστεί εγώ είμαι μέσα! Άντε και ξυπνάει ο επαναστάτης μέσα μου..... :)

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα πριν απο 15 μερες στο Μητερα και ειναι ετσι οπως σου τα ειπε η roz.

Oσο για τον πατερα τον αφηνουν μεσα με ειδικα ρουχα χειρουργιου και μπορει να μπαινοβγαινει αν χρειαστει αλλα οχι να το κανει σκοινι-κορδονι.(εμενα μου εφερε το liposan μου απ'εξω και ειχε και το κινητο του μαζι και μιλαγα με τη μαμα μου!)

 

Τα μωρακια ειναι στον ιδιο οροφο με εσενα (εκτος αν ειναι προωρο -φτου,φτου,φου- που τα εχουν αλλου) αλλα ειναι κλειστη η αιθουσα που τα εχουν και νομιζω οτι καλα κανουν γιατι διαφορετικα θα ηταν ολοι κολλημενοι πανω στα τζαμια συνεχεια.

 

Θυμαμαι οταν εκανα βολτες τη νυχτα (ο δρακουλας!!!) και περναγα απ' εξω ακουγα συναυλια απο μεσα και οταν ξεκινουσε ενα αρχιζαν και τα υπολοιπα!!!΄(γι'αυτο καθε φορα που ερχοταν ο πριγκιπας μου κοιμοταν συνεχεια)

 

Το μονο κακο ειναι οτι λογω καισαρικης δεν μπορουσα να θηλασω αμεσα και του διναν ξενο γαλα και γενικοτερα τα φερναν πολλες φορες ταισμενα ακομα κι αν τους ελεγες οτι θελεις να θηλασεις. Εγω ειχα βρει 2-3 κοπελες που τους ελεγα να μην το ταιζουν και τελικα ερχοταν πεινασμενος τις 2 τελευταιες μερες.

Επισης σου τα φερνουν στις 5.00, 10.30, 13.30, 17.30, 20.30 εκτος αν ζητησεις αποκλειστικο θηλασμο.

Στο δωματιο επιτρεπεται να εχεις το μωρακι σου συνεχεια μονο σε μονοκλινο αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρη.

 

Γενικοτερα ηταν ολοι εξυπηρετικοτατοι και εμεινα αρκετα ικανοποιημενη αλλα σε πολλα θα το δεις και μονη σου οτι θα ηρεμησεις οταν πας στο σπιτακι σου και βρεις τους ρυθμους σας με το μωρακι σου.

 

Οτι αλλη απορια εχεις για το Μητερα ρωτα ειναι πολυ προσφατη η εμπειρια μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eυχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια, είναι πολύ σημαντικό που με προετοιμάζετε!

Τις καλύτερες ευχές μου για τα ζουζούνια σας και ελπίζω να πάνε όλα καλά και να βοηθάω κι εγώ άλλες μέλλουσες μανούλες όπως εσείς εμένα!

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

telika opos nomiza , mipos to kanane epitides ta nosokomeia auto , kamia sxesi ! Sto mitera mou efernan ton bebi sunexeia na thilasei ! Epeidi omos to gala den katebainei etsi eukola , kai xreiazete xronos kai upomoni , to moro prepei na enudatothei ! Kai prepei na tou dinoun kai sumpliroma giauto to logo ! Ara min uperbaloume ! Giautes tis meres kai mexri na bgoume apo to nosokomeio , ean faei kai ligo sumpliroma mexri na katebasoume emeis gala , den tha pathei eksartisi oute tipota allo to moro !

Smile !

Link to comment
Share on other sites

A ! Episis ! Epeidi ego den imoun kai polu fan tou thilasmou , oi nosokomes me anagkazan na thilaso :-((( Mou efernan to moro sunexeia kai mou edeixnan pos na thilaso ! Kai tis perissoteres fores to efernan me klamata ! Den ksero , emena to mitera mia xara mou ferthike ! Ego den eixa gala , kai den katafera na thilaso polu , 1 mina mono !

Smile !

Link to comment
Share on other sites

telika opos nomiza , mipos to kanane epitides ta nosokomeia auto , kamia sxesi ! Sto mitera mou efernan ton bebi sunexeia na thilasei ! Epeidi omos to gala den katebainei etsi eukola , kai xreiazete xronos kai upomoni , to moro prepei na enudatothei ! Kai prepei na tou dinoun kai sumpliroma giauto to logo ! Ara min uperbaloume ! Giautes tis meres kai mexri na bgoume apo to nosokomeio , ean faei kai ligo sumpliroma mexri na katebasoume emeis gala , den tha pathei eksartisi oute tipota allo to moro !

 

με συγχωρεις αλλα η φυση εχει προνοησει για το μωρακι τις πωτες μερες και δε χρειαζεται καθολου ξενο γαλα.....δε χρειαζεται να παρει συμπληρωμα τις πρωτες μερες για να ενυδατωθει...δηλαδη τοσες χιλιαδες χρονια τα μωρακια που δεν επαιρναν συμπληρωμα παθαιναν τιποτα???ή μηπως τα υπολοιπα θηλαστικα ζωα δινουν συμπληρωμα στα μαϊμουδακια τους στα μοσχαρακια τους κ.ο.κ.....σε πληροφορω οτι το μωρο μπορει να ''παθει'' διαφορα εαν παθει συμπληρωμα και το πιο γνωστο...να μη καταφερει να θηλασει ή να παθει αλλεργια ή διαφορα αλλα.....

 

και το πιο σημαντικο τις πρωτες μερες προτιμοτερο ειναι να τρεφεται ΜΟΝΟ με το πρωτογαλα της μαμας παρα με το ξενο....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

telika opos nomiza , mipos to kanane epitides ta nosokomeia auto , kamia sxesi ! Sto mitera mou efernan ton bebi sunexeia na thilasei ! Epeidi omos to gala den katebainei etsi eukola , kai xreiazete xronos kai upomoni , to moro prepei na enudatothei ! Kai prepei na tou dinoun kai sumpliroma giauto to logo ! Ara min uperbaloume ! Giautes tis meres kai mexri na bgoume apo to nosokomeio , ean faei kai ligo sumpliroma mexri na katebasoume emeis gala , den tha pathei eksartisi oute tipota allo to moro !

 

A ! Episis ! Epeidi ego den imoun kai polu fan tou thilasmou , oi nosokomes me anagkazan na thilaso :-((( Mou efernan to moro sunexeia kai mou edeixnan pos na thilaso ! Kai tis perissoteres fores to efernan me klamata ! Den ksero , emena to mitera mia xara mou ferthike ! Ego den eixa gala , kai den katafera na thilaso polu , 1 mina mono !

από τη μια μας λες ότι "δε θα πάθει και τίποτα αν πάρει και λίγο συμπλήρωμα" και από την άλλη μας λες ότι κόπηκε το γάλα σου πριν σαραντήσετε:rolleyes:

 

Το γάλα δεν θέλει χρόνο για να κατέβει, θέλει να βάζει η μητέρα πολύ συχνά το μωρό στο στήθος. Αν δεν το βάζει συχνά, ή αν το μωρό είναι σκασμένο από το συμπλήρωμα και δεν θηλάζει, δεν πα να περιμένει και 10 χρόνια, το γάλα δεν θα κατέβει.

 

Το νεογέννητο δεν χρειάζεται ενυδάτωση, χρειάζεται πρωτόγαλα. Αυτό είναι η τέλεια, η ιδανική τροφή γι'αυτό.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω με τα κοριτσια, η φυση εχει προνοησει χιλιαδες χρονια τωρα για ολα τα θηλαστικα.

Γαλα δεν ειχες γιατι μαλλον εδινες και συμπληρωμα.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ειστε λίγο υπερβολικές!εγώ στο μαιευτήριο ξεκίνησα να θηλαζω από το 2ο 24ωρο και έδινα και το συμπλήρωμα!και το γάλα μου μια χαρά κατέβηκε, και το μωρό μια χαρά επιασε το στήθος και το γάλα μου δεν κόπηκε!το ίδιο και η ξαδέφη μου και η συνυφάδα μου και η φίλη μου!

το άλλο τρελο που διάβασα στο φορουμ είναι οτι οι παιδίατροι παίρνουν μίζες από τις εταιρίες γαλατων!!!!:confused::confused:πως γίνεται αυτο δηλαδή?που ξέρει η εταιρία ποιο γάλα αγοράζει καθε πελάτης του γιατρου?

Αλλα πράγματα θα έπρεπε να μας πειράζουν κι οχι αν 3 μερες στο μαιευτήριο πιει το παιδι λιγο ξένο γάλα!!!δεν είναι δα και δηλητήριο!τι να πουν κι οι μαναδες που δεν έχουν γάλα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ειστε λίγο υπερβολικές!εγώ στο μαιευτήριο ξεκίνησα να θηλαζω από το 2ο 24ωρο και έδινα και το συμπλήρωμα!και το γάλα μου μια χαρά κατέβηκε, και το μωρό μια χαρά επιασε το στήθος και το γάλα μου δεν κόπηκε!το ίδιο και η ξαδέφη μου και η συνυφάδα μου και η φίλη μου!

το άλλο τρελο που διάβασα στο φορουμ είναι οτι οι παιδίατροι παίρνουν μίζες από τις εταιρίες γαλατων!!!!:confused::confused:πως γίνεται αυτο δηλαδή?που ξέρει η εταιρία ποιο γάλα αγοράζει καθε πελάτης του γιατρου?

Αλλα πράγματα θα έπρεπε να μας πειράζουν κι οχι αν 3 μερες στο μαιευτήριο πιει το παιδι λιγο ξένο γάλα!!!δεν είναι δα και δηλητήριο!τι να πουν κι οι μαναδες που δεν έχουν γάλα!

 

Ada9, το ότι εσύ δεν είχες πρόβλημα (όπως κι εγώ άλλωστε, γιατί πέρασαν 2 ημέρες για να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό) δεν σημαίνει ότι άλλες δεν θα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ειστε λίγο υπερβολικές!εγώ στο μαιευτήριο ξεκίνησα να θηλαζω από το 2ο 24ωρο και έδινα και το συμπλήρωμα!και το γάλα μου μια χαρά κατέβηκε, και το μωρό μια χαρά επιασε το στήθος και το γάλα μου δεν κόπηκε!το ίδιο και η ξαδέφη μου και η συνυφάδα μου και η φίλη μου!

το άλλο τρελο που διάβασα στο φορουμ είναι οτι οι παιδίατροι παίρνουν μίζες από τις εταιρίες γαλατων!!!!:confused::confused:πως γίνεται αυτο δηλαδή?που ξέρει η εταιρία ποιο γάλα αγοράζει καθε πελάτης του γιατρου?

Αλλα πράγματα θα έπρεπε να μας πειράζουν κι οχι αν 3 μερες στο μαιευτήριο πιει το παιδι λιγο ξένο γάλα!!!δεν είναι δα και δηλητήριο!τι να πουν κι οι μαναδες που δεν έχουν γάλα!

Δεν αντιλεγει κανεις οτι το γαλα δεν θα κατεβει, αλλα πρωτον θα αργησει και δευτερον δεν θα επαρκει. Σε εσένα επαρκουσε ή εδινες και συμπληρωμα?

Οσο για τους παιδιατρους το εχω ακουσει απο μια μεγαλη σε ηλικια που της ειχαν πει παλαιοτερα οταν ανοιγε το ιατρειο της οτι θα της το φτιαξουν αυτοι φτανει να προτεινει ξενο γαλα. Εχουν τα δωρακια τους απο ολες τις εταιρειες, οπως και αλλες ειδικοτητες γιατρων. Και αν δεν τα εχουν δεν με νοιαζει κρινω απο αυτα που προτεινουν κατα ποσο ειναι υπερ του θηλασμου

και αν διαβασεις το τι αλλο θα ακουσω στην ενοτητα του θηλασμου θα δεις πολλες μπαρουφες

Οσο για τις μαμαδες που δεν εχουν γαλα, δεν εχουν γιατι κατι σαμποταρισε την γαλουχια τους. ΔΕν σου φαινεται παραξενο οτι μονο το 5% στην Ελλαδα θηλάζει αποκλειστικά? Τι δηλαδη το υπολοιπο 95% των μωρων αν δεν υπηρχε ξενο γαλα θα πέθαιναν ή θα υποσιτιζονταν?

Οσο για το αν ειναι δηλητηριο το ξενο, σε παροτρυνω να το δοκιμασεις. Ξερω οτι δεν εννοεις το δηλητηριο που σκοτωνει αλλα γευστικα ειναι δηλητηριο.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν αντιλεγει κανεις οτι το γαλα δεν θα κατεβει, αλλα πρωτον θα αργησει και δευτερον δεν θα επαρκει. Σε εσένα επαρκουσε ή εδινες και συμπληρωμα?

Οσο για τους παιδιατρους το εχω ακουσει απο μια μεγαλη σε ηλικια που της ειχαν πει παλαιοτερα οταν ανοιγε το ιατρειο της οτι θα της το φτιαξουν αυτοι φτανει να προτεινει ξενο γαλα. Εχουν τα δωρακια τους απο ολες τις εταιρειες, οπως και αλλες ειδικοτητες γιατρων. Και αν δεν τα εχουν δεν με νοιαζει κρινω απο αυτα που προτεινουν κατα ποσο ειναι υπερ του θηλασμου

και αν διαβασεις το τι αλλο θα ακουσω στην ενοτητα του θηλασμου θα δεις πολλες μπαρουφες

Οσο για τις μαμαδες που δεν εχουν γαλα, δεν εχουν γιατι κατι σαμποταρισε την γαλουχια τους. ΔΕν σου φαινεται παραξενο οτι μονο το 5% στην Ελλαδα θηλάζει αποκλειστικά? Τι δηλαδη το υπολοιπο 95% των μωρων αν δεν υπηρχε ξενο γαλα θα πέθαιναν ή θα υποσιτιζονταν?

Οσο για το αν ειναι δηλητηριο το ξενο, σε παροτρυνω να το δοκιμασεις. Ξερω οτι δεν εννοεις το δηλητηριο που σκοτωνει αλλα γευστικα ειναι δηλητηριο.

ναι το γάλα μου επαρκούσε και δεν έδινα συμπλήρωμα!

Και που ξέρουν δηλαδή οτι ο παιδιατρος θα προτίνει οντως το γάλα τους κι οχι καποιο άλλο?το οτι θα το προτίνει ο παιδίατρος δε σημαινει οτι εγω θα το αγοράσω κιολας!ποσα πράγματα δεν μας πρωωθουν καθημερινα που μας είναι άχρηστα?

Στην ελλάδα θηλάζει αποκλειστικά μονο το 5% γιατι το υπόλοιπο 95% αναγκάζεται να

γυρίσει στη δουλεια στις 40 μέρες !(εγώ γυρισα στους 3 μηνες και ολο αυτό το διαστημα δεν πληρωνόμουν!ΤΣΜΕΔΕ εχω) και ξέρω να σου πω κι αλλα ταμεία που δεν δίνουν ουτε καν 40 μερες άδεια!κατα τα άλλα μας πείραξαν οι 4 μερες στο μαιευτήριο!Τι ποσοστό γυναικών δεν δουλεύει και μεγαλώνει αποκλειστικά τα παιδια?τι ποσοστο γυναικών γυρνέι στη δουλει'α μετα τους 6 μήνες?άρα πως θα θηλάσω αποκλειστικά οταν πρέπει να γυρίσω στη δουλειά(και μη μου πεις να βγαζω στη δουλεια το γάλα με θήλαστρο!)

Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος τελικά!

Link to comment
Share on other sites

ναι το γάλα μου επαρκούσε και δεν έδινα συμπλήρωμα!

Και που ξέρουν δηλαδή οτι ο παιδιατρος θα προτίνει οντως το γάλα τους κι οχι καποιο άλλο?το οτι θα το προτίνει ο παιδίατρος δε σημαινει οτι εγω θα το αγοράσω κιολας!ποσα πράγματα δεν μας πρωωθουν καθημερινα που μας είναι άχρηστα?

Στην ελλάδα θηλάζει αποκλειστικά μονο το 5% γιατι το υπόλοιπο 95% αναγκάζεται να

γυρίσει στη δουλεια στις 40 μέρες !(εγώ γυρισα στους 3 μηνες και ολο αυτό το διαστημα δεν πληρωνόμουν!ΤΣΜΕΔΕ εχω) και ξέρω να σου πω κι αλλα ταμεία που δεν δίνουν ουτε καν 40 μερες άδεια!κατα τα άλλα μας πείραξαν οι 4 μερες στο μαιευτήριο!Τι ποσοστό γυναικών δεν δουλεύει και μεγαλώνει αποκλειστικά τα παιδια?τι ποσοστο γυναικών γυρνέι στη δουλει'α μετα τους 6 μήνες?άρα πως θα θηλάσω αποκλειστικά οταν πρέπει να γυρίσω στη δουλειά(και μη μου πεις να βγαζω στη δουλεια το γάλα με θήλαστρο!)

Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος τελικά!

Μπραβο σου εισαι πολυ τυχερη που το γαλα σου επαρκουσε, παροτι καθηστερησες λιγο να ξεκινησεις τον θηλασμο, οι πιο πολλες δεν τα καταφερνουν να εχουν επαρκεια γαλακτος. ΔΕν νομιζω οτι το 95% επιστρεφει στη δουλεια του στις 40 ημερες. Αλλα σιγουρα ειναι ενα προβλημα σε οσες επιστρεφουν νωρις στην δουλεια. Παρολα αυτα απο τον περίγυρο μου πολυ λιγες ειναι αυτες που θηλασαν αποκλειστικα το διαστημα που αποκλειστικα μεγαλωναν τα παιδια τους.

Οσο για τις 4 ημερες στο μαιευτηριο θα ηθελα να ενημερωσω, οχι τοσο εσενα γιατι τελικα τα καταφερες αλλα περισσοτερο νεες μαμαδες που πιθανον να μην ξερουν, οτι οι πρωτες μερες στο μαιευτηριο και γενικα ο πρωτος καιρος ειναι πολυ σημαντικος στην επίτευξη επαρκους γαλουχιας και δυστυχως πολύ λίγες εγκυες εχουν ενημερωθει για το θηλασμο πριν γεννησουν. Μια απο αυτες ημουν και εγω και αφου γεννησα ετρεχα και δεν εφτανα προκειμενου να ενημερωθω και να τα καταφερω και τελικα τα καταφερα μεσα απο αυτα που εμαθα απο το παρεντς και τα αντιστοιχα θεματα.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Popo !!! Aman ! Telika oses katafernoun na thilasoun exoun ena katitis ! Ego bgazo to kapelo se oses mporoun na to kanoun , 1000 Bravo ! Eilikrina ! Ego ston 1 mina arrostisa me iosi ! 20/10 gennisa kai pira antiviosi 1 mina meta ! E den nomizo na thilaza kai to paidi meta apo auto ! Kai na sou po ! Palia oi gunaikes piganan spiti molis gennagan ! Galata den eixan ! Angkastika ta ebazan sto stithos ! Tora gia na fugeis apo to nosokomeio , ta mora den prepei na exoun iktero ! Ektos kai ean pareis tin euthuni pano sou ! I enudatosi boithaei sto na min dimiourgithei ikteros ! Ama einai katakriteo kai to oti dexese na piei to paidi kseno gala , gia na fugeis kai kamia ora apo to nosokomeio ,l tote ti na po? Kai to kseno gala , mporei na einai kseno , alla toulaxiston ksereis kai poso pinei , kai toi vitamines pairnei . Kai den mporo na dexto pos eimai maimou kai prepei na taizo to maimoudaki mou

Smile !

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρεις αλλα οταν εχει ικτερο το παιδι (οπως ειχε και η δικια μου αλλωστε )μητρικο εδινα ( το εβγαζα ) και οχι ξενο.....απλα το βγαζεις με θηλαστρο....θες να μου πεις οτι το παιδι παθαινει ικτερο επειδη θηλαζει και δεν ''ενυδατωνεται'';;

 

και στο ξενο οπως λες μπορει ναξερεις οτι παιρνει καποιες ''βιταμινες '' αλλα τα αντισωματα σου κανενα γαλα εκτος απο το μητρικο δε προκειται να δωσει στο παιδι ουτε προκειται να το θωρακισει....

 

και οχι δε τα εβαζαν οι γιαγιαδες μας οπως λες αναγκαστικα στο στηθος....απλως κανανε το πιο φυσιολογικο πραγμα στο κοσμο και το καλυτερο για το παιδι τους...

 

μπορει να μην εισαι μαϊμου αλλα εισαι θηλαστικο οπως ολοι οι ανθρωποι ...και τα θηλαστικα ειπα το πιο φυσιολογικο πραγμα που κανουν ειναι να θηλαζουν τα παιδια τους ...

 

δε σου ειπε κανεις οτι αυτες που θηλαζουν υπερτερουν αλλα μη παρουσιαζεις σα φυσιολογικο το να δινεις ξενο γαλα

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ειστε λίγο υπερβολικές!εγώ στο μαιευτήριο ξεκίνησα να θηλαζω από το 2ο 24ωρο και έδινα και το συμπλήρωμα!και το γάλα μου μια χαρά κατέβηκε, και το μωρό μια χαρά επιασε το στήθος και το γάλα μου δεν κόπηκε!το ίδιο και η ξαδέφη μου και η συνυφάδα μου και η φίλη μου!

το άλλο τρελο που διάβασα στο φορουμ είναι οτι οι παιδίατροι παίρνουν μίζες από τις εταιρίες γαλατων!!!!:confused::confused:πως γίνεται αυτο δηλαδή?που ξέρει η εταιρία ποιο γάλα αγοράζει καθε πελάτης του γιατρου?

Αλλα πράγματα θα έπρεπε να μας πειράζουν κι οχι αν 3 μερες στο μαιευτήριο πιει το παιδι λιγο ξένο γάλα!!!δεν είναι δα και δηλητήριο!τι να πουν κι οι μαναδες που δεν έχουν γάλα!

εσύ τα κατάφερες, όμως δεν αντιδρούν όλα τα μωρά ούτε όλα τα στήθη με τον ίδιο τρόπο. Δεν ξέρω πόσο λεπτομερώς παρακολουθείς την ενότητα του θηλασμού, όμως καθημερινά γράφουν μαμάδες που ζητούν βοήθεια γιατί η παραγωγή τους μειώθηκε πολύ ή το μωρό έπαθε σύγχιση θηλών εξ αιτίας του συμπληρώματος.

Ego ston 1 mina arrostisa me iosi ! 20/10 gennisa kai pira antiviosi 1 mina meta ! E den nomizo na thilaza kai to paidi meta apo auto !

κρίμα που δεν συνλεχισες τον θηλασμό.

Υπάρχει ολόκληρο θρεντ στο φόρουμ σχετικό.

Υπάρχουν πολλές αντιβιώσεις συμβατές με τον θηλασμό.

Υπάρχουν μαμάδες στο φόρουμ που αρρώστησαν από τη νέα γρίππη, και τα μωρά τους δεν αρρώστησαν χάρη στα αντισώματα που συνέχισαν να παίρνουν από τον θηλασμό.

 

Πραγματικά πιστεύεις ότι οι αγελάδες από τις οποίες παράγεται το βρεφικό γάλα σκόνη δεν αρρωσταίνουν; Δεν παίρνουν αντιβίωση;; Σε πληροφορώ τίγκα στα φάρμακα και στις ορμόνες είναι.

 

Kai na sou po ! Palia oi gunaikes piganan spiti molis gennagan ! Galata den eixan ! Angkastika ta ebazan sto stithos ! Tora gia na fugeis apo to nosokomeio , ta mora den prepei na exoun iktero ! Ektos kai ean pareis tin euthuni pano sou ! I enudatosi boithaei sto na min dimiourgithei ikteros ! Ama einai katakriteo kai to oti dexese na piei to paidi kseno gala , gia na fugeis kai kamia ora apo to nosokomeio ,l tote ti na po?

Αυτό με τον ίκτερο είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ απάτη.

Υπάρχει ολόκληρο θέμα στην ενότητα του θηλασμού για όποια ενδιαφερεται.

Σου φαίνεται λογικό το αγελαδινό γάλα να ρίχνει τον ίκτερο στα ανθρωπάκια; Μήπως και το σκυλίσιο ρίχνει τον ίκτερο στα γατάκια;

Kai den mporo na dexto pos eimai maimou kai prepei na taizo to maimoudaki mou
Αυτό ας κάνω ότι δεν το διάβασα:rolleyes:

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω κι εγω την yasemi με τα λιγα που ξερω,πως δεν υπαρχει λογος οταν αρρωστησεις να σταματησεις να θηλαζεις...και υπαρχουν αντιβιωσεις συμβατες με τον θηλασμο-το ξερω γιατι γεννησα με καισαρικη και τις πρωτες μερες στο μαιευτηριο μου χορηγουσαν αντιβιωση...

σημειωτεον οτι οι μαιες ποτε δεν προτειναν συμπληρωμα "μεχρι να κατεβει το γαλα",ηταν αυτονοητο πως το πρωτογαλα ειναι ακριβως αυτο που χρειαζεται το νεογεννητο...και το γαλα μου κατεβηκε κανονικα,το μωρο μου ανεβασε ικτερο και μου ειπαν να το θηλαζω και να το αφηνω στο φως του ηλιου,ποτε δεν μου μιλησαν για συμπληρωμα...

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

εσύ τα κατάφερες, όμως δεν αντιδρούν όλα τα μωρά ούτε όλα τα στήθη με τον ίδιο τρόπο. Δεν ξέρω πόσο λεπτομερώς παρακολουθείς την ενότητα του θηλασμού, όμως καθημερινά γράφουν μαμάδες που ζητούν βοήθεια γιατί η παραγωγή τους μειώθηκε πολύ ή το μωρό έπαθε σύγχιση θηλών εξ αιτίας του συμπληρώματος.

 

κρίμα που δεν συνλεχισες τον θηλασμό.

Υπάρχει ολόκληρο θρεντ στο φόρουμ σχετικό.

Υπάρχουν πολλές αντιβιώσεις συμβατές με τον θηλασμό.

Υπάρχουν μαμάδες στο φόρουμ που αρρώστησαν από τη νέα γρίππη, και τα μωρά τους δεν αρρώστησαν χάρη στα αντισώματα που συνέχισαν να παίρνουν από τον θηλασμό.

 

Πραγματικά πιστεύεις ότι οι αγελάδες από τις οποίες παράγεται το βρεφικό γάλα σκόνη δεν αρρωσταίνουν; Δεν παίρνουν αντιβίωση;; Σε πληροφορώ τίγκα στα φάρμακα και στις ορμόνες είναι.

 

 

Αυτό με τον ίκτερο είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ απάτη.

Υπάρχει ολόκληρο θέμα στην ενότητα του θηλασμού για όποια ενδιαφερεται.

Σου φαίνεται λογικό το αγελαδινό γάλα να ρίχνει τον ίκτερο στα ανθρωπάκια; Μήπως και το σκυλίσιο ρίχνει τον ίκτερο στα γατάκια;

Αυτό ας κάνω ότι δεν το διάβασα:rolleyes:

 

εγραφα μαλλον ταυτοχρονα με εσενα...και συμφωνω απολυτα μαζι σου.

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μενα ρε κοριτσια το ιδιο μου ειπαν, θηλασμο και στο παραθυρο. Για συμπληρωμα ουτε λογος, και δεν ζητησα κιολας. Ο γιατρός είπε να μου δωσουν 2 μπουκαλακια συμπληρωμα, αν χρειαζομουνα το οποιο δεν το εμαθα και φυσικα δεν το ζητησα ποτε.Οταν η μαμα μου καποια στιγμή ειπε στον προισταμενο του οροφου, το παιδί δεν μπορεί να χορταίνει με αυτο που τρωει και ΑΡΑ να του δωσουμε λιγο συμπληρωμα, εκεινος της απαντησε. Η φύση ξέρει.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...