Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως πείθουμε τον σύζυγο για ένα ακόμη παιδάκι??


Recommended Posts

Μμμμ, κατάλαβα, άκυρο το σενάριο συμμαχία με την κόρη, ας ψάξουμε κάτι άλλο....:rolleyes: Εμένα πάλι ο μεσαίος όλο λέει ''Μαμά, να κάνουμε κι άλλο μωρό, εγώ θα του δίνω κρέμα κλπ''.Το πουλάκι μου...Ο μικρός δε λέει τίποτα κι ο μεγάλος είναι στον κόσμο του!:mrgreen:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΝΝΑ24 κάνε το δεύτερο και έλα να μας ξαναπείς. Όλες οι μαμάδες με πάνω από ένα ήταν πριν στην θέση την δική σου και ολες συμφωνούν ότι με τα δύο είναι χειρότερα!! Και όσο περισσότερα παιδιά τόσο πιο πολλές οι υποχρεώσεις! Παρεπιτπόντως στο εκπτωτικο χωριο εμένα θα είδες...(α! sorry πήγες ΣΚ εγώ ήμουν την Παρασκευή) Πάντως κυνήγαγα σαν την τρελή τον μικρό μου.. Εχθές για να βάλω για ύπνο τα παιδιά έκανα ακριβώς μία ώρα!!! Από την στιγμή που ξεκινήσαμε μέχρι να πάνε κρεββάτια και πριν αρχίσει ο μικρός τα πήγαινε και έλα! Και έλεγα στον άντρα μου όταν ήρθε! Έκανα μια ώρα να τα ετοιμάσω για ύπνο, και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΠΑΝΙΟ!! Έλεος δηλαδή, αν είχα 3 θα έκανα 1,5 ώρα???? Α πα πα πα πα!

 

...κάνεις λάθος , εγώ ήμουν στο εκπτωτικό ... την Κυριακή

Δύο παιδιά που έτρεχαν στο συντριβάνι τα δικά μου ήταν

Και αυτό που κατόρθωσε να ανοίξει την μεταλλική περίφραξη, η κόρη μου ήταν (όχι να μην λέτε για τα κορίτσια δηλαδή)

... Το καθημερινό μπάνιο εννοείται ότι έχει κοπεί (ευτυχώς που έχουμε χειμώνα ακόμη)

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

...κάνεις λάθος , εγώ ήμουν στο εκπτωτικό ... την Κυριακή

Δύο παιδιά που έτρεχαν στο συντριβάνι τα δικά μου ήταν

Και αυτό που κατόρθωσε να ανοίξει την μεταλλική περίφραξη, η κόρη μου ήταν (όχι να μην λέτε για τα κορίτσια δηλαδή)

... Το καθημερινό μπάνιο εννοείται ότι έχει κοπεί (ευτυχώς που έχουμε χειμώνα ακόμη)

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

 

λίγο έλειψα και έχετε γράψει τόσα!!

 

από που να αρχίσω και εγώ!

 

Καταρχήν Μarouskaki με τα 4 και χωρίς βοήθεια που είμαι εγώ , είμαι πραγματικά full..βέβαια και με τα 3 στην αρχή έτσι αισθανόμουν..μην πω και με το ένα...

ίσως δεν έχω εκπαιδευτεί ακόμη...

για παράδειγμα δεν μπορώ να πάω κάπου μόνη και με τα 4!! ενώ με τα 3 τα κατάφερνα..

 

και η μεγαλύτερη διαφορά από τις άλλες φορές είναι πως ενώ κοντεύει να χρονίσει το μικρό ...δεν θέλω ακόμη άλλο απεγνωσμένα ,όπως τις άλλες φορές..χι..βέβαια ούτε να σκεφτώ πως δεν θα ξανακάνω ποτέ θέλω...ο συζυξ φυσικά θεωρεί ότι κλείσαμε!

 

επίσης ενώ είμαι ήρεμη γενικά...αν ήμουν στο εμπορικό που λέτε παραπάνω ..και εγώ έτσι θα φώναζα...έλα εδώ στον ένα ..μην φεύγεις μακριά...στο άλλο...κάτσε λίγο ήρεμα να δει κάτι και η μανούλα..χαχα...αλλά οκ παιδάκια είναι πόσο στρατιωτακια να είναι πια? και τι να κάνεις? να τα κλείσεις μέσα , να μην πηγαίνεις πουθενά μήπως και φωνάξουν,τρέξουν και σε παρεξηγήσει κανείς?

εμένα το μεγαλύτερο πάει πρώτη,,,εκεί συνεννοήσ κάπως..αλλά τα άλλα...

 

το μαμα-αγαδων εννοεί πως έχω αγόρια?..δεν κατάλαβα καλά...2 + 2 έχω εγώ πάντως.. αλλά όταν το διάβασα νόμιζα κατι σαν αρμαγεδων οτι εννοούσε...δηλ καταστροφή..χαχα..τι σκέφτηκα?!!

 

όσο περισσότερα παιδιά νομίζω ..χαλαρώνει και η μαμά!! δηλ και να πέσει ένα(οχι να σκοτωθει ,να σκοντάψει λέμε)..και να φάει λίγο χώμα που λεει ο λόγος..και να ξεφύγει λίγο ..η να βήχει λιγάκι κλπ...είναι πιο χαλαρή...

 

ενώ όλες μας όταν είχαμε ένα και γινόταν κάτι τέτοιο ..σαν να είχε έρθει το τέλος του κόσμου!!

 

με κάθε παιδί ..αλλάζει όλη η δυναμική της οικογένειας..και η αντιμετώπιση της μάνας(κ του πατέρα ίσως)..γιαυτό όσοι έχουν λιγότερα ..συνήθως κρίνουν τούς άλλους λίγο αυστηρά ..η νομίζουν πως ζουν μια τρέλα και οι ίδιοι δεν θα άντεχαν...

όλοι όταν είναι παιδιά τους αντέχουν!!χιχι ε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

 

λίγο έλειψα και έχετε γράψει τόσα!!

 

από που να αρχίσω και εγώ!

 

Καταρχήν Μarouskaki με τα 4 και χωρίς βοήθεια που είμαι εγώ , είμαι πραγματικά full..βέβαια και με τα 3 στην αρχή έτσι αισθανόμουν..μην πω και με το ένα...

ίσως δεν έχω εκπαιδευτεί ακόμη...

για παράδειγμα δεν μπορώ να πάω κάπου μόνη και με τα 4!! ενώ με τα 3 τα κατάφερνα..

Μην είσαι σκληρή με τον εαυτό σου, λογικό να είναι δύσκολο να σέρνεις μόνη και τα 4 κάπου, το μικρό ούτε καν περπατάει!!!Όταν θα είναι 10,8,6 και 4 τα ξαναλέμε!;););)

και η μεγαλύτερη διαφορά από τις άλλες φορές είναι πως ενώ κοντεύει να χρονίσει το μικρό ...δεν θέλω ακόμη άλλο απεγνωσμένα ,όπως τις άλλες φορές..χι..βέβαια ούτε να σκεφτώ πως δεν θα ξανακάνω ποτέ θέλω...ο συζυξ φυσικά θεωρεί ότι κλείσαμε!

 

Θα φανεί αυτό στο μέλλον!!!

 

επίσης ενώ είμαι ήρεμη γενικά...αν ήμουν στο εμπορικό που λέτε παραπάνω ..και εγώ έτσι θα φώναζα...έλα εδώ στον ένα ..μην φεύγεις μακριά...στο άλλο...κάτσε λίγο ήρεμα να δει κάτι και η μανούλα..χαχα...αλλά οκ παιδάκια είναι πόσο στρατιωτακια να είναι πια? και τι να κάνεις? να τα κλείσεις μέσα , να μην πηγαίνεις πουθενά μήπως και φωνάξουν,τρέξουν και σε παρεξηγήσει κανείς?

εμένα το μεγαλύτερο πάει πρώτη,,,εκεί συνεννοήσ κάπως..αλλά τα άλλα...

Ξαναλέω ότι είναι μικρά όλα, θα έρθει κι η συνεννόηση....

 

το μαμα-αγαδων εννοεί πως έχω αγόρια?..δεν κατάλαβα καλά...2 + 2 έχω εγώ πάντως.. αλλά όταν το διάβασα νόμιζα κατι σαν αρμαγεδων οτι εννοούσε...δηλ καταστροφή..χαχα..τι σκέφτηκα?!!

 

όσο περισσότερα παιδιά νομίζω ..χαλαρώνει και η μαμά!! δηλ και να πέσει ένα(οχι να σκοτωθει ,να σκοντάψει λέμε)..και να φάει λίγο χώμα που λεει ο λόγος..και να ξεφύγει λίγο ..η να βήχει λιγάκι κλπ...είναι πιο χαλαρή...

 

Αυτό ναι, αν και πάλι είναι και στο χαρακτήρα, ξέρω κοπέλα που έχει ένα αλλά και με πέντε τα ίδια κολλήματα θα είχε μην κρυώσουν, μην πέσουν, μην μην μην....

ενώ όλες μας όταν είχαμε ένα και γινόταν κάτι τέτοιο ..σαν να είχε έρθει το τέλος του κόσμου!!

 

με κάθε παιδί ..αλλάζει όλη η δυναμική της οικογένειας..και η αντιμετώπιση της μάνας(κ του πατέρα ίσως)..γιαυτό όσοι έχουν λιγότερα ..συνήθως κρίνουν τούς άλλους λίγο αυστηρά ..η νομίζουν πως ζουν μια τρέλα και οι ίδιοι δεν θα άντεχαν...

όλοι όταν είναι παιδιά τους αντέχουν!!χιχι ε

 

 

Χαχα, έτσι!Πάω να τους μαζέψω, ένα κουφό πράγμα το βράδυ τα πιάνει η τρελή όρεξη να παίζουν καλά παρέα οι τρεις τους, άντε να τους στείλω γα νάνι τώρα:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον για να μη λεμε και ψεμματα σαφως και τα 2-3-4-5 ειναι πολυ δυσκολοτερα απο το ενα..μη παραμυθιαζουμε τις μανουλες οτι οκ τα αδελφια παιζουν μονα τους, ειναι πιο δυσκολο να εχεις μονο ενα κλπ κλπ

Εμεις εχουμε 4 και εχουμε μαθει να κουραζομαστε πολυ πχ οταν εχεις να κανεις ενα παιδι μπανιο το βραδυ τελειωνεις καποια στιγμη, οταν ομως εχεις 4 νομιζεις οτι τα παιδια δεν τελειωνουν ποτε!!! Αν βεβαια χτυπαει το βιολογικο σου ρολοι τοτε ολα αυτα τα προσπερνας μονο και μονο γιατι νιωθεις την αναγκη για ενα ακομη μωρακι στην αγκαλια σου;)

Μαμα αγα συμβουλη δοκιμασε να βγεις και με 4, τολμησε το και θα νιωσεις και παλι ελευθερη...εγω το κανω, με δυσκολιες βεβαια, αλλα νιωθω τελειως ανεξαρτητη καιι πιστευω αυτο ειναι το σπουδαιοτερο (καλα οκ συχνα γυριζω με νευρα )!

Επισης για μενα, οταν το σκεφτεσαι πολυ για το επομενο μωρο σημαινει οτι δεν το θελεις και πολυ...οταν το σκεφτεται μονο ο μπαμπας αλλα η μαμα το θελει πολυ, οπως ειχα ξαναγραψει, τοτε ναι μαλλον θα το κανουν!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μη λεμε και ψεμματα σαφως και τα 2-3-4-5 ειναι πολυ δυσκολοτερα απο το ενα..μη παραμυθιαζουμε τις μανουλες οτι οκ τα αδελφια παιζουν μονα τους, ειναι πιο δυσκολο να εχεις μονο ενα κλπ κλπ

Εμεις εχουμε 4 και εχουμε μαθει να κουραζομαστε πολυ πχ οταν εχεις να κανεις ενα παιδι μπανιο το βραδυ τελειωνεις καποια στιγμη, οταν ομως εχεις 4 νομιζεις οτι τα παιδια δεν τελειωνουν ποτε!!! Αν βεβαια χτυπαει το βιολογικο σου ρολοι τοτε ολα αυτα τα προσπερνας μονο και μονο γιατι νιωθεις την αναγκη για ενα ακομη μωρακι στην αγκαλια σου;)

Μαμα αγα συμβουλη δοκιμασε να βγεις και με 4, τολμησε το και θα νιωσεις και παλι ελευθερη...εγω το κανω, με δυσκολιες βεβαια, αλλα νιωθω τελειως ανεξαρτητη καιι πιστευω αυτο ειναι το σπουδαιοτερο (καλα οκ συχνα γυριζω με νευρα )!

Επισης για μενα, οταν το σκεφτεσαι πολυ για το επομενο μωρο σημαινει οτι δεν το θελεις και πολυ...οταν το σκεφτεται μονο ο μπαμπας αλλα η μαμα το θελει πολυ, οπως ειχα ξαναγραψει, τοτε ναι μαλλον θα το κανουν!

 

Kοίτα, δε θεωρώ παραμύθιασμα το ότι 2-3-4 είναι καλύτερα από το ένα, όχι ότι κουράζεσαι λιγότερο φυσικά, αλλά είναι ψέμα ότι απασχολούνται μεταξύ τους?Τι να σου πω, εγώ βλέπω πολύ διαφορά τώρα που ξεπετάχτηκε και ο τρίτος...Αλήθεια το έλεγα ότι παίζουν καλά χωρίς να θέλουν εμένα ή το μπαμπά τους...Τεσπα, όπως είπες,όταν ακούμε το τικ τακ του ρολογιού του βιολογικού μας) τότε ξεχνάμε και κούραση και όλα (αν δεν την ξεχνούσαμε θα μέναμε όλες με ένα νομίζω....)

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Ως πατερας,θα πειθομουνα για ενα ακομα παιδακι μονο αν εβλεπα οτι το "σηκωναμε":

Αυτο σημαινει οτι εχεις ως οικογενεια επαρκεια χωρου,οικονομικη επαρκεια (εστω την τρεχουσα στιγμη,οχι ομως να λες θα κανω παιδι και μετα που ξερεις, ισως ξαφνικα βρεξει λεφτα ή θα τσονταρουν οι γονεις) και ως μανα να τα βγαζεις περα με τις αναγκες του παιδιου χωρις να νιωθεις εξοργισμενη,εξουθενωμενη,παραπονεμενη,αδικημενη απο την ζωη και τους ανθρωπους.

Εν ολιγοις πιστευω οτι ενα δευτερο-τριτο-τεταρτο παιδι σε μια οικογενεια που ειναι ηδη στα ορια της (οποια και αν ειναι αυτα),θετει σε κινδυνο την οικογενειακη γαληνη.

Link to comment
Share on other sites

Ως πατερας,θα πειθομουνα για ενα ακομα παιδακι μονο αν εβλεπα οτι το "σηκωναμε":

Αυτο σημαινει οτι εχεις ως οικογενεια επαρκεια χωρου,οικονομικη επαρκεια (εστω την τρεχουσα στιγμη,οχι ομως να λες θα κανω παιδι και μετα που ξερεις, ισως ξαφνικα βρεξει λεφτα ή θα τσονταρουν οι γονεις) και ως μανα να τα βγαζεις περα με τις αναγκες του παιδιου χωρις να νιωθεις εξοργισμενη,εξουθενωμενη,παραπονεμενη,αδικημενη απο την ζωη και τους ανθρωπους.

Εν ολιγοις πιστευω οτι ενα δευτερο-τριτο-τεταρτο παιδι σε μια οικογενεια που ειναι ηδη στα ορια της (οποια και αν ειναι αυτα),θετει σε κινδυνο την οικογενειακη γαληνη.

 

Σαφέστατα...

Στο δικό μας μπαμπά το βασικό ''όχι'' έχει να κάνει με την κούραση (ψυχοσωματική) του να μεγαλώσουμε ακόμη ένα παιδί, χώρο έχουμε, λεφτά έχουμε (όχι πολλά, αλλά μπορούμε να αντέξουμε ακόμη ένα), αλλά βοήθεια δεν έχουμε, εκεί κολλά....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα με την προλαλήσα και ο σύζυγος δυστυχώς με τον Anthoni. Eγώ στα 41, με 2 αγόρια 16,5 και 12 ετών και λιώνω για ένα κοριτσάκι....

 

Στο εύχομαι να τον πείσεις και να απλώσεις επιτέλους ροζ κι εσύ!Να σου πω...σκέφτηκες την πιθανότητα τρίτου γιου???Χαχαχα, κοίτα ποια μιλάει!:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
.

Εν ολιγοις πιστευω οτι ενα δευτερο-τριτο-τεταρτο παιδι σε μια οικογενεια που ειναι ηδη στα ορια της (οποια και αν ειναι αυτα),θετει σε κινδυνο την οικογενειακη γαληνη.

 

Συμφωνώ πάρα πολύ μαζί σου..Και το σημαντικό δεν είναι να ακούμε μόνο το ρολόι (τικ τακ) και να κάνουμε παιδιά, αλλά να μένουμε ενωμένοι και ευτυχισμένοι. Αλλιώς το παιδί γίνεται αυτοσκοπός και αποτυγχάνει το όλο θέμα!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!

 

ειναι καμία εδώ??

 

τι έγινε τελικά με όσες θέλατε μωράκια? προχώρησε η κατάσταση?

τους ''πείσατε'' τους μπαμπάδες?

 

εγώ μάλλον περνάω φάση τρέλας, η baby feaver που λένε οι ξένοι και θέλω και άλλο , αλλά ούτε που τολμάω να το αναφέρω στον σύζυξ ! :confused:

 

ευτυχώς το πετάνε τα παιδιά στα αστεία, του τύπου

''μπαμπά αντί να πάρουμε καναρινάκι δεν κάνουμε ένα αδερφάκι που θα το έχουμε για πάντα?!''

τρελή χαρά εγώ που το άκουσα, δεν αντέδρασε άσχημα και ο συζηξ χιχι

αλλά μετά ...

 

ειπα λοιπόν να διαβάσω καμιά άλλη ιστορία να χαρώ με εσάς!

(μην ακούσω για εγκυμοσύνες τελευταια μεχρι τα αυτια χαμογελάω):D

Link to comment
Share on other sites

Πού είσαι ρε mama-aga?Λέω κι εγώ μπήκες να μας πεις εσύ κανένα ευχάριστο:mrgreen::mrgreen::mrgreen: Εμείς πάλι το έχουμερίξει στα καναρίνια, τα οποία όλως περιέργως μας ζουν μόνο τα αρσενικά, τα θηλυκά πεθαίνουν μετά από λίγο καιρό....Όπως κατάλαβες, το μόνο θηλυκό σε αυτό το σπίτι είμαι και θα μείνω εγώ...Και στα παιδιά, σταθερά στα τρία με σύζυγο κέρβερο και ....την πάσαν ελπίδα εις σε ανατίθημι μήτερ του Θεού....:-D:grin::-D

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

xaxa βρε marouskaki...τι ωραία τα λες!!

και εμάς στα καναρίνια μας βλέπω...αντε να δούμε!

εκτός αν έρθει από ''θαύμα'' κανα μωράκι...η κανένας πελαργός χασει τον δρόμο του ..και το αφήσει σε μας..

η ελπίδα πεθαίνει τελευταία..χαχα :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νεοι ειμαστε δοξα το θεο 5 εχουμε. η γυναικα μου υστερα απο 2 αποβολες θελει και εκτο . προσωπικα καθολου,επιμενει.τι γινεται?

 

Να σας ζήσουν ευτυχισμένε πατέρα τα 5 παιδάκια σας!Αν η σύζυγος μετά από 5 παιδιά και 2 αποβολές θέλει κι άλλο παιδάκι,φαίνεται ότι έχει τις αντοχές που απαιτούνται, οπότε νομίζω κρίμα να τη φάει το μαράζι.Αν θέλει ο Θεός θα σας το στείλει, σας το εύχομαι, μακάρι. Εσύ γιατί κολλάς αν επιτρέπεται??

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως πείθουμε το σύζυγο.....Ε, νομίζω δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο ;). Ο καθένας τους έχει τα κουμπιά του στο σεξ που όταν τα πατάς τελείωσε, τον έχεις σκυλάκι. Πατήστε λοιπόν τα κουμπιά και.....ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα μαρουσκακι υπαρχουν 10000000000 λογοι να κολλαει κανεις στο 6ο παιδι... Το περιεργο ειναι να μην κολλαει!!

 

Εγώ πιστεύω το σημείο καμπής είναι από το 2ο στο 3ο ή από το 3ο στο 4ο...Πιστεύω ότι 5 παιδιά δεν προέκυψαν τυχαία κι ότι η οικογένεια έχει συγκεκριμένα πιστεύω και προχωρά σε περισσότερα από 4 παιδιά.Γι' αυτό απόρησα;););) Λόγοι για να μην κάνεις κι άλλο παιδί πάντα θα υπάρχουν άπειροι, το θέμα είναι τι μετρά περισσότερο για τον καθένα μας.

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω το σημείο καμπής είναι από το 2ο στο 3ο ή από το 3ο στο 4ο...Πιστεύω ότι 5 παιδιά δεν προέκυψαν τυχαία κι ότι η οικογένεια έχει συγκεκριμένα πιστεύω και προχωρά σε περισσότερα από 4 παιδιά.Γι' αυτό απόρησα;););) Λόγοι για να μην κάνεις κι άλλο παιδί πάντα θα υπάρχουν άπειροι, το θέμα είναι τι μετρά περισσότερο για τον καθένα μας.

 

 

Kαι εγώ συμφωνώ μαζί σου!!!

 

Μάλιστα πιστεύω ότι τα 4 είναι σημείο καμπής..

 

μέχρι 3 κάνει πολύ κόσμος..και μπορεί να αντέξει πολύ κόσμος..

 

τα 4 είναι σαν να είσαι στο κενο!

 

έχεις πολλά παιδιά για αρκετούς ανθρώπους ,αφού τα 2 είναι το σύνηθες ..άντε 3 ...και το 4 είναι εύκολο να τύχει ή να επιλέξεις ένα ακόμη...

 

και λίγα παιδιά για πολύτεκνος, αφού στους κύκλους των πολυτέκνων τα 4-5 δεν είναι πολλά δεδομένου ότι έχουν 8-9 παιδιά αρκετοί από αυτούς που είναι συνειδητά πολύτεκνοι..

 

οπότε ναι είναι σημείο καμπής!

 

αυτό που δεν ξέρω είναι αν πάς από το 4 στο 5 ..είναι τό ίδιο εύκολο να πας και στο 6 και παρακάτω μετά?

 

μακάρι να μας έλεγε καποια μανούλα με πάνω από 6 παιδάκια τις διαφορές!!

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ συμφωνώ μαζί σου!!!

 

Μάλιστα πιστεύω ότι τα 4 είναι σημείο καμπής..

 

μέχρι 3 κάνει πολύ κόσμος..και μπορεί να αντέξει πολύ κόσμος..

 

τα 4 είναι σαν να είσαι στο κενο!

 

έχεις πολλά παιδιά για αρκετούς ανθρώπους ,αφού τα 2 είναι το σύνηθες ..άντε 3 ...και το 4 είναι εύκολο να τύχει ή να επιλέξεις ένα ακόμη...

 

και λίγα παιδιά για πολύτεκνος, αφού στους κύκλους των πολυτέκνων τα 4-5 δεν είναι πολλά δεδομένου ότι έχουν 8-9 παιδιά αρκετοί από αυτούς που είναι συνειδητά πολύτεκνοι..

 

οπότε ναι είναι σημείο καμπής!

 

αυτό που δεν ξέρω είναι αν πάς από το 4 στο 5 ..είναι τό ίδιο εύκολο να πας και στο 6 και παρακάτω μετά?

 

μακάρι να μας έλεγε καποια μανούλα με πάνω από 6 παιδάκια τις διαφορές!!

δεν ειμαι πολυτεκνη μαμα,αλλα προερχομαι απο πολυτεκνη οικογενεια...ειμαστε συνολικα 7 αδερφια και αυτο που μου ειπε η μαμα μου ειχε σκεψεις απο το 3ο στο 4ο παιδι...μετα τι 5 τι 6 τι 7 το ιδιο ειναι.ανακυκλωνεις ρουχα σε ολα τα παιδια(αγορασα το 1ο μου "δικο"μου μπλουζακι στο λυκειο!!!!)και παιχνιδια και και και...η διαφορα ειναι η απελπιστικη κουραση...λιγο σε καταπινει ο ρολος της μαμας...δεν θυμαμαι ποτε τη μαμα μου εκτος σπιτιου για να κανει κατι για τον εαυτο της,παντα ειχε και ενα κουτσουβελο να σερνεται πισω της...εγω προσωπικα δεν θα αντεχα με τοσα παιδια και θαυμαζω τους ανθρωπους που το τολμουν!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...