Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΕΦΙΡ


Lia

Recommended Posts

Αλλά δεν νομίζω να πάθει τίποτα, κι εγώ τους άφησα για 15 μέρες στο ψυγείο με γάλα και ζυμώνουνε μια χαρά.

 

Επειδη εχω εξοντωσει πολλους ετσι παρατωντας τους στο ψυγειο, θελει προσοχη. Οσο λιγοτερο τοσο καλυτερα και δε νομιζω οτι πινεται αυτο το κεφιρ. Εμενα μου βρωμουσε. Μπορουν να πεθανουν οι σποροι

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Vera δεν κάνω κεφίρ στο ψυγείο, ελάχιστο γάλα απλά βάζω ίσα που να τους καλύψει.

Μιας φίλης μου της αντέξανε οι σπόροι στο ψυγείο χωρίς γάλα (δεν το θυμότανε λέει :roll:) για πάνω από 3 βδομάδες.

Δεν το πίστευα όταν μου είπε ότι έφτιαξε ένα κανονικότατο κεφίρ με τη συνηθισμένη γεύση μετά από τόση κακοποίηση των σπόρων!

 

Αλλά φυσικά εάν μυρίζει άσχημα ή έχει περίεργη γεύση το κεφίρ το πετάτε χωρίς δεύτερη σκέψη.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εχω κακοποιησει πολυ λογω της τεμπελιας μου και τα αφηνα βδομαδες στο ψυγειο.....παντα αναβιωνανε αλλα δεν ξερω κατα ποσο παρεμεναν ποιοτικα. Καποια στιγμη βεβαια τα κακαρωνανε. Και δε σου λεω πως γινοταν μεσα το γαλα! Στοκος!!! Εχω μεγαλη εμπειρια στην κακοποιηση κεφιρ :lol: γι αυτο προτιμω να τα αναλαμβανουν οι γονεις μου...με κουρασε πολυ η περιποιηση τους οσο ελειπαν στο χωριο και τα ειχα αναλαβει εγω.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Με ξεπατωνουν αρκουντως τα παιδια μου! Δεν αντεχω να ασχολουμαι καθημερινα και με μυκητες! Την κομπουχα την σωζει το γεγονος οτι θελει εβδομαδιαια περιποιηση!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή και εγώ εκτός από τεμπέλα είμαι και ξεχασιάρα έχω ξεχάσει άπειρες φορές τα κεφίρ μου σε όλα τα σημεία του σπιτιού εκτός και εντός ψυγείου και δεν έχουν πάθει τίποτα για αρκετές μέρες. Το κεφίρ αυτό επίσης το καταναλώνω πάντα γιατί λυπάμαι να το πετάξω και δεν παθαίνω τίποτα επίσης. Ειδικά τώρα με τη ζέστη έχω χάσει τη μπάλα καθώς γίνονται γρηγορότερα αλλά εμένα οι ρυθμοί μου είναι ακόμη χειμερινοί, οπότε δεν συμβαδίζουμε.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα αυτό το νήμα!

 

Vera δεν κάνω κεφίρ στο ψυγείο, ελάχιστο γάλα απλά βάζω ίσα που να τους καλύψει.

Μιας φίλης μου της αντέξανε οι σπόροι στο ψυγείο χωρίς γάλα (δεν το θυμότανε λέει :roll:) για πάνω από 3 βδομάδες.

Δεν το πίστευα όταν μου είπε ότι έφτιαξε ένα κανονικότατο κεφίρ με τη συνηθισμένη γεύση μετά από τόση κακοποίηση των σπόρων!

 

Αλλά φυσικά εάν μυρίζει άσχημα ή έχει περίεργη γεύση το κεφίρ το πετάτε χωρίς δεύτερη σκέψη.

Πετάτε το κεφίρ, όχι τους κόκκους, οι κόκκοι λογικά σε 2η προσπάθεια θα αποδώσουν σωστά αν δεν έχουν πεθάνει.

Βρήκες άθερμο γάλα rosie? Εγώ δεν έχω βρει κάτι ποιοτικό ακόμα... Που;

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα κοριτσια, μενω Πειραια και σκεφτομαι να αρχισω και εγω να πινω κεφιρ, και αν επιτρεπετε να το δινω και στον τριχρονο γιο μου. Που μπορω να βρω αυτους τους σπορους που λετε?

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι, το καλοκαίρι ή αν δε θέλουμε να τους καλλιεργήσουμε για κάποιο χρονικό διάστημα, μπορούμε να τους αποθηκεύσουμε στην κατάψυξη?

 

Τεμπέλα! :P

Εγώ περιποιούμαι σχεδόν καθημερινά ... συν τον γάτο! :lol:

 

αλήθεια τι κάνει ο Μηνάς?

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, εγώ τους βάζω μαζί με λίγο γάλα μέσα σε ένα γυάλινο βαζάκι.

 

Τον θυμάσαι τον Μηνάκο μου; :lol:

Mια χαρά είναι αν εξαιρέσεις τα βάσανα που τραβάει απ' τα παιδιά!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Είμαι άσχετη με το θέμα..... προειδοποιώ!!!!!:confused:

 

1. το γυάλινο βάζο αν εχει μεταλλικό καπάκι κάνει ??? το κλασσικό που βάζουμε π.χ. τη μαρμελάδα ??

2, το βάζο μπορουμε να το πλένουμε με σαπούνι ή ενα απλο ξέπλημα με νερό αρκεί ??

 

3. αυτό το σουρωτήρι κάνει?? http://http://www.praktiker.gr/p/sourotiri-futura-metaltex-se-diafores-diastaseis-21927

δε μπορώ να φανταστώ πωs ειναι ενα σουρωτήρι με πλαστική σίτα, και όπου και αν εχω ρωτήσει μου δείχνουν αυτό για τα μακαρόνια.

 

 

προσ το παρόν αυτέs είναι οι απορείεs μου....:oops:

και που να μου φερουν και το κεφιρ.....

Link to comment
Share on other sites

@kouklaki, έχω εγώ πολλούς αν θες (όπως και κομπούχα). Μεταμόρφωση μένω

 

@Peppa pig, 1. Ναι, δεν έχω θέμα, 2. Με νερό αρκεί, ίσως χρειαστεί και λίγο τρίψιμο. 3. Μια χαρά το βλέπω αν και εγώ χρησιμοποιώ τούλι που όμως δεν είναι τόσο πρακτικό. Με βλέπω να πηγαίνω practiker σύντομα (βλέπω έχει και αρκετές διαστάσεις).

Και η fairy's mom σουρωτήρι χρησιμοποιεί.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί πηγα στο carfour και βρήκα ωραιώτατο σουρωτήρι με πλαστική σίτα σε πακέτο των τριών στα 4 ευρώ...

 

αγόρασα και τα γυάλινα δοχεία..... Αχ ειμαι έτοιμη να παραλάβω το κεφιρακι μου(απο το γνωστό του γνωστού του κουμπάρου χι χι χι χι ) και ο θεόs βοηθόs μη το πεθάνω!!!!!!!!!!!!

 

Ξεχασα σαs ευχαριστω για τιs απαντησειs

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποια κοπέλα να μου περιγράψει ακριβως πως φτιάχνουμε κεφιρ; Δεν έχω φτιάξει ποτέ, δεν έχω δει σπόρο κεφιρ ποτέ, δεν έχω ιδέα ούτε πως το φτιάχνουμε, ούτε πως το φυλάμε, ουτε καν τι πίνουμε από αυτό που φτιάξαμε. Απλά θα ήθελα να δω αν μπορώ να μπω σε τέτοια διαδικασία. Ευχαριστώ.

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί κάποια κοπέλα να μου περιγράψει ακριβως πως φτιάχνουμε κεφιρ; Δεν έχω φτιάξει ποτέ, δεν έχω δει σπόρο κεφιρ ποτέ, δεν έχω ιδέα ούτε πως το φτιάχνουμε, ούτε πως το φυλάμε, ουτε καν τι πίνουμε από αυτό που φτιάξαμε. Απλά θα ήθελα να δω αν μπορώ να μπω σε τέτοια διαδικασία. Ευχαριστώ.

 

Είναι απλό. http://diaita-express.com/diaita.php?id=1761#.UROYSPLkWSo

Δες το κομμάτι που λέει "βάλτε 2-3..." (δεν με αφήνει copy/paste)

 

Το υπόλοιπο άρθρο αν θες να μάθεις περισσότερο καθώς και την προσωπική άποψη του γράφοντος.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα !!!!!!!!!! Το κεφιρακι μου ζει εδω και 5 μέρεs . το φροντίζω καθημερηνά. Το μόνο κακό είναι οτι αρέσει μόνο στον άντρα μου, εμένα με ανακατεύει.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας, ψαχνω σπορους κεφιρ μιας αποφασισα να το ενταξω στην διατροφη μου. Μπορει καποια να με προμηθευσει? Μενω στον Πειραια

 

Ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ έφτειαξα κεφίρ πολλαπλασιάζοντας το έτοιμο κεφίρ του εμπορίου. Απλά, πρόσθεσα σε 500μλ φρέσκο γάλα (νορμάλ παστερίωση, όχι βαθιά παστερίωση) λίγο, με το μάτι, έτοιμο κεφίρ από αυτά που πουλάνε στα σούπερ, και το άφησα σε γυάλινο μπουκάλι σε θερμοκρασία δωματίου για 24 ώρες. Έγινε η ΑΚΡΙΒΗΣ αναπαραγωγή του αρχικού κεφίρ του εμπορίου!!! Το ίδιο νόστιμο. Δεν μου διαχωρίστηκε αν και το κούνησα μπροσ-πίσω κανα δυο φορές, και το πίνω όλο χωρίς να το σουρώνω, με όλη την καλλιέργεια που έχει μέσα. Φαντάζομαι ότι αν κρατήσω μια μικρή ποσότητα από αυτό το καινούριο κεφίρ (3-4 κουταλιές της σούπας) αραιώνοντάς το πάλι με φρέσκο γάλα, θα συνεχίσω την παραγωγή μου. Το πίνω παγωμένο (ζεστό μυρίζει άσχημα) με μια φέτα μαύρο ψωμί για πρωϊνό και μισό ποτήρι το βράδυ πριν τον ύπνο. Χαρίζει αίσθηση κορεσμού και κοιμάσαι πιο εύκολα. Το πόσο μου έστρωσε το "εντερικό" απλά δεν περιγράφεται :P, άρχισαν να διαγράφονται οι κοιλιακοί, κατάλαβα ότι τα τελευταία χρόνια ήμουν μονίμως φουσκωμένη λόγω της δυσκοιλιότητας. Το κεφίρ το ξαναξεκίνησα τώρα μετά από πολλά χρόνια για να ισορροπήσω την χλωρίδα μου (κολπική και εντερική) μετά από μία αγωγή αντιβίωσης. Κάνει θαύματα!

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, ψαχνω σπορους κεφιρ μιας αποφασισα να το ενταξω στην διατροφη μου. Μπορει καποια να με προμηθευσει? Μενω στον Πειραια

 

Ευχαριστω πολυ :)

 

ΧΑΡΙΖΩ ΚΕΦΙΡ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΜΑΖΙ ΜΟY [email protected]

 

:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κοριτσια μενω βορεια και εχω πολλους σπορους κεφιρ νερου ,οποια ενδιαφερεται να ερθει να παρει ας στειλει πμ!!Θα αρχισω να τους πεταω στο τελος κριμα ειναι!!!!

 

Εγώ ενδιαφέρομαι για σπόρους κεφίρ νερού αν έχεις και δεν τους έχεις πετάξει.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είπα να ξεκινήσω δοκιμάζοντας το γάλα με κεφίρ από το Σ/Μ. Είμαι πρωτάρα σ'αυτό. Το πρωί που πήγα να το ζεστάνω 'έκοψε', δηλαδή επάνω μαζεύτηκε νερό. Μήπως δεν κάνει να το ζεσταίνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα όχι μόνο και μόνο επειδή δεν είναι τόσο ευχάριστο μετά γευστικά. Μπορείς όμως να το κάνεις λίγο ή να το αφήσεις το κάπου μισή ώρα εκτός ψυγείου.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...