Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΗ


magdalena2012

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι συμφωνώ απόλυτα ! Και ίσα ίσα που ειναι πολυ σοβαρο και δεν ειμαι καθολου περίφανη. Απλα θυμαμαι πως ένιωθα εκείνες τις μερες και ποσο πολυ φοβόμουν για αυτο και ηθελα να τονίσω οτι ολα ηταν καλα

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με 80 ξεκινησα και τωρα ειμαι 86 κλεινω τον 60. Δεν με μαλωσε κανενας γιατρος για τα κιλα, αλλα ξερω φυσικα εγω πως δεν ειναι καλο να εχουμε παραπανησια, ειδηκα πριν την εγκυμοσυνη! Τι να κανουμε ομως, αφου τα εχουμε... Δεν το θεωρω αποκλειστικο εμποδιο στο να γινει καποια μανα! Μονο σε συνδιασμο με αλλα θεματακια υγειας, απλα επιβαρυνει λιγο τον οργανισμο της και το εμβρυο! Καλη τυχη σε ολες τις κοπελιτσες ;)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, ας πω και εγω τον πόνο μου..στην πρώτη εγκυμοσύνη ξεκίνησα με 87 κιλά και έφτασα τα 105, 18 κιλάκια δλδ, όπου σε ένα μήνα μετά τη γέννα έχασα τα 16..ολα καλά μέχρι εδώ..έλα όμς που μέτα από 4 μήνες ξεκίνησα ενέσεςι για διακοπή περιόδου για να κάνω επέμβαση εφάιρεσης ινομυώματος και έφτασα αισίως τα 99.....ορμόνες λέω εγώ για να παρηγορούμαι..τέλος πάντων..αλλά και εδώ είναι το άσχημο ένα χρόνο μετά το χειρουργείο είμαι ακόμα 99 στα 100 και έγκυος στο δεύτερο μωράκι μας στην 6 εβδομάδα...και φοβάμαι βρε κορίτσια..όλο τα κιλά σκέφτομαι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλο! Το να φοβάσαι δε βοηθαει το μωρούλι σου!! Προσπάθησε να μη τα πάρεις και ζητά απο το γυναικολογο να σου γράψει διατροφή! Επισης οσο μπορεις περπατά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστώ να είσαι καλά και εσύ! ο γιατρός μου είναι χαλαρός απλά μου είπε να προσέχω όσο μπορώ αλλά να μην αγχωθώ κ όσο για το περπάτημα είναι δύσκολο γιατί πριν 2 μήνες είχα μια αποβολή δυστυχώς και τώρα είμαι σε φάση ξεκουρασης και ηρεμίας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια να σας πω και εγώ την δικιά μου ιστορία. Είμαι 103 κιλά και 1,67 ύψος. Παρόλο που είχα ξεκινήσει εδώ και έναμιση μήνα γυμναστική και θα ξεκινουσα και διατροφή, με πρόλαβε η εγκυμοσύνη. Ήταν κάτι που δεν το περίμενα γιατί έχω κάνει αφαίρεση ινομμυωμάτων λαπαροσκοπικά και έπρεπε να περιμένω μέχρι τον Μάρτιο.

Όμως δεν θα το αφήσω έτσι. Θα ξεκινήσω διατροφή ούτως ή άλλως και θα συνεχίσω την γυμναστική μου όσο μπορώ.

Είμαστε 7 εβδομάδων και όλα πάνε καλά!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια μην αγχωνεστε και χαρειτε τις εγκυμοσυνες σας . Θα σας πω τις δικες μου εμπειριες . 1η εγκυμοσυνη ξεκινησα στα 70 κιλακια , εχω ενα καλο σαν σουλουπι . Δεν μου φαινονται σε καμμια περιπτωση τα κιλα μου . Βαλε κανα 10αρικο κατω . Λοοιπον δεν προοσεξα καθολουυυυ αλλα εντελως καθολου , πολυ φαι κοριτσια μου . Τερματησα την εγκυμοσυνη , ακριβως τη μερα που γεννησα ζυγιστηκα στην κλινικη 98 ολοκληρα δικα μου και σπαρταριστα κιλακια . Ε οκ σκεφτηκα δεν επιασα και τα 100 :P . Τα πρωτα 10 χαθηκαν με το που βγηκα απο μαιευτηριο , τα ειχα στην αγκαλιτσα μου πλεον και ηταν κουκλος . Τα υπολοιπα ταλαιπωρηθηκα πολυ να τα χασω . Ακολουθησα οταν ο πιτσιρικος μου ηταν 2 μηνων διατροφη απο ειδικο διατροφολογο και αισιως μεσα σε 1 χρονο αγγιξα το μαγικο αριθμο των 64 !!!! :cool: και ξαναμενω εγκυος (οχι θα εχανα) . Ουυυ κακιες που ακουσα . ..... κολητη και καλα "και ειπαμε ολοι τωρα που εχασε η Βικυ τα κιλα τωρα ξαναμεινε εγκυος" :twisted: , ποιος την χ#Ζει ???? εγω τερματισα τη δευτερη εγκυμοσυνη πιο λεπτη απο οτι την αρχησα . Αμεεε . Πρωτο τριμηνο σιχαινομουνα τον εαυτο μου και δεν μπορουσα να φαω τιποτα εχασα κανα 7αρη κιλα . Απο εκει και επειτα ακολουθησα την ιδια υγιεινη διατροφη που εκανα και πριν . Δεν επεσε ουτε αιματοκριτης ουτε τιποτα . Ολα τελεια . Τη μερα που γεννουσα μετρουσα 70 κιλα . Απο τα οποια τα 10 φυγανε απο το σωμα μου και μπηκαν και αυτα στην αγκαλιτσα μου .

Περασαν τα χρονια και οι καιροι , πηγανε τα παιδια μου παιδικους και προνηπια και λεμε δεν κανουμε εναν ακομα μαγκα ή τσουπρα ? Μενω εγκυος στον 3ο . Ναι ειχα βαλει κιλακια , τυχανε πολλα και δεν μπορουσα να ελεγξω τη διατροφη μου . Βεβαια οχι τιποτα σπουδαιο , εφτασα ομως και παλι τα 68 κιλα . Στην τριτη εγκυμοσυνη δεν εβαλα πολυ βαρος . Την τελειωσα με 85 κιλα .Και παλι εγινε η γνωστη μετατοπιση απο σωμα σε αγκαλιτσα . Και ημουνα αρκετα ευχαριστημενη απο το βαρρος μου . Δυστηχως ομως ο μικρος μαγκας μας αντιμετωπισε πολλα με την ευθραστη υγεια του . 2-3 νοσηλειες με αναπνευστικα , σπανια συνδρομα . Δεν μοΥ αφησαν κανενα περιθωριο και ξεσπασα στο φαι . Εβαλα πολυ βαρος . Βαρος το οποιο αρχισα να χανω μολις 4 μηνες πριν παλι με την ιδια διατροφη .Ο μικρος μας ειναι 3μιση ετων πλεον και υγιης ευτυχως . Αγγιξα τα 90 κιλα . Δεν εχω παραπονο τα χανω και αυτο εχει σημασια . ΕΙμαι ηδη 7 κιλα κατω και συνεχιζω . Και μου χτυπαει την πορτα μου μια 4η εγκυμοσυνη . Και αγχωνομαι για το βαρος μου και την ηλικια μου σε συνδιασμο με το βαρος . Ο γιατρος ουτε μια στιγμη δεν ειπε κουβεντα . Το συζητησα μαζι του. Του ειπα οτι θελω να χασω αμα μπορω 10 κιλα μεχρι να αρχησουν να μπαινουν τα κιλα του μωρου και δεν εφερε καμια αντιρηση . Και τα καταφερνα καλα εστω αυτες τις λιγες βδομαδες που το φιλοξενησα μεσα μου πριν παλλινδρομισει .

Εχω υπαρξει σε καθε βαρος που μπορει να φανταστει κανεις . Και πολυ παχουλη , και παρα πολυ λεπτη (μετα τη γεννα της κορης μου τα 60 γινανε και 55 και λιγοτερα αφου εβλεπα τον εαυτο μου θεοχοντρο :shock:) και νορμαλ . Να σας πω κατι ? τωρα πια αισθανομαι ομορφα , ναι σιγουρα θα χασω αλλα 15 κιλα , για λογους υγειας κυριως , ομως αισθανομαι ομορφα με τον εαυτο μου . Χαρειτε και απολαυστε τις εγκυμοσυνες σας , ειμαι σιγουρη οτι ειστε κουκλιτσες η καθε μια , γιατι μεσα σας υπαρχει ενα μικρο θαυματακι και αυτο πιστεψτε με θα σας λατρευει σε καθε μεγεθος .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Κοριτσια μην αγχωνεστε και χαρειτε τις εγκυμοσυνες σας . Θα σας πω τις δικες μου εμπειριες . 1η εγκυμοσυνη ξεκινησα στα 70 κιλακια , εχω ενα καλο σαν σουλουπι . Δεν μου φαινονται σε καμμια περιπτωση τα κιλα μου . Βαλε κανα 10αρικο κατω . Λοοιπον δεν προοσεξα καθολουυυυ αλλα εντελως καθολου , πολυ φαι κοριτσια μου . Τερματησα την εγκυμοσυνη , ακριβως τη μερα που γεννησα ζυγιστηκα στην κλινικη 98 ολοκληρα δικα μου και σπαρταριστα κιλακια . Ε οκ σκεφτηκα δεν επιασα και τα 100 :P . Τα πρωτα 10 χαθηκαν με το που βγηκα απο μαιευτηριο , τα ειχα στην αγκαλιτσα μου πλεον και ηταν κουκλος . Τα υπολοιπα ταλαιπωρηθηκα πολυ να τα χασω . Ακολουθησα οταν ο πιτσιρικος μου ηταν 2 μηνων διατροφη απο ειδικο διατροφολογο και αισιως μεσα σε 1 χρονο αγγιξα το μαγικο αριθμο των 64 !!!! :cool: και ξαναμενω εγκυος (οχι θα εχανα) . Ουυυ κακιες που ακουσα . ..... κολητη και καλα "και ειπαμε ολοι τωρα που εχασε η Βικυ τα κιλα τωρα ξαναμεινε εγκυος" :twisted: , ποιος την χ#Ζει ???? εγω τερματισα τη δευτερη εγκυμοσυνη πιο λεπτη απο οτι την αρχησα . Αμεεε . Πρωτο τριμηνο σιχαινομουνα τον εαυτο μου και δεν μπορουσα να φαω τιποτα εχασα κανα 7αρη κιλα . Απο εκει και επειτα ακολουθησα την ιδια υγιεινη διατροφη που εκανα και πριν . Δεν επεσε ουτε αιματοκριτης ουτε τιποτα . Ολα τελεια . Τη μερα που γεννουσα μετρουσα 70 κιλα . Απο τα οποια τα 10 φυγανε απο το σωμα μου και μπηκαν και αυτα στην αγκαλιτσα μου .

Περασαν τα χρονια και οι καιροι , πηγανε τα παιδια μου παιδικους και προνηπια και λεμε δεν κανουμε εναν ακομα μαγκα ή τσουπρα ? Μενω εγκυος στον 3ο . Ναι ειχα βαλει κιλακια , τυχανε πολλα και δεν μπορουσα να ελεγξω τη διατροφη μου . Βεβαια οχι τιποτα σπουδαιο , εφτασα ομως και παλι τα 68 κιλα . Στην τριτη εγκυμοσυνη δεν εβαλα πολυ βαρος . Την τελειωσα με 85 κιλα .Και παλι εγινε η γνωστη μετατοπιση απο σωμα σε αγκαλιτσα . Και ημουνα αρκετα ευχαριστημενη απο το βαρρος μου . Δυστηχως ομως ο μικρος μαγκας μας αντιμετωπισε πολλα με την ευθραστη υγεια του . 2-3 νοσηλειες με αναπνευστικα , σπανια συνδρομα . Δεν μοΥ αφησαν κανενα περιθωριο και ξεσπασα στο φαι . Εβαλα πολυ βαρος . Βαρος το οποιο αρχισα να χανω μολις 4 μηνες πριν παλι με την ιδια διατροφη .Ο μικρος μας ειναι 3μιση ετων πλεον και υγιης ευτυχως . Αγγιξα τα 90 κιλα . Δεν εχω παραπονο τα χανω και αυτο εχει σημασια . ΕΙμαι ηδη 7 κιλα κατω και συνεχιζω . Και μου χτυπαει την πορτα μου μια 4η εγκυμοσυνη . Και αγχωνομαι για το βαρος μου και την ηλικια μου σε συνδιασμο με το βαρος . Ο γιατρος ουτε μια στιγμη δεν ειπε κουβεντα . Το συζητησα μαζι του. Του ειπα οτι θελω να χασω αμα μπορω 10 κιλα μεχρι να αρχησουν να μπαινουν τα κιλα του μωρου και δεν εφερε καμια αντιρηση . Και τα καταφερνα καλα εστω αυτες τις λιγες βδομαδες που το φιλοξενησα μεσα μου πριν παλλινδρομισει .

Εχω υπαρξει σε καθε βαρος που μπορει να φανταστει κανεις . Και πολυ παχουλη , και παρα πολυ λεπτη (μετα τη γεννα της κορης μου τα 60 γινανε και 55 και λιγοτερα αφου εβλεπα τον εαυτο μου θεοχοντρο :shock:) και νορμαλ . Να σας πω κατι ? τωρα πια αισθανομαι ομορφα , ναι σιγουρα θα χασω αλλα 15 κιλα , για λογους υγειας κυριως , ομως αισθανομαι ομορφα με τον εαυτο μου . Χαρειτε και απολαυστε τις εγκυμοσυνες σας , ειμαι σιγουρη οτι ειστε κουκλιτσες η καθε μια , γιατι μεσα σας υπαρχει ενα μικρο θαυματακι και αυτο πιστεψτε με θα σας λατρευει σε καθε μεγεθος .

 

θαθελα να σε σχολιασω εστω και τωρα. Κοπελα μου πραγματικα ταπες τοσο ομορφα ολα αυτα που βουρκωσα. ειδικα οταν περιεγραφες πως τα κιλα εγιναν μωρο στην αγκαλια σου, εδωσα ενα φιλακι στο δικο μου παιδακι! Πολυ θαρρος και μαγκια ειχες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...