Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΗ


magdalena2012

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσάκια μου καλημέρα!!!

 

καταρχάς με το καλό τα μωράκια σας!!!

 

μην αγχώνεστε τόσο!!! οι γιατροί ανυσηχούν κυρίως για ζάχαρο και γενικώς οι εξετάσεις σας να είναι καλές!!! ακόμη ένας λόγος είναι για αυτές που θα γεννήσουν φυσιολογικά να μπορούν ΄να κάνουν τις κινήσεις που χρειάζετε!!! να σηκώνετε κάθε τρεις και λίγο λεκάνη για πλύσιμο κτλ κτλ να μπορείτε να σηκώσετε αρκετά τα ποδαράκι και ότι άλλο φαντάζεστε χιχιχι!!! μια καλή άσκηση που θα σας βοηθήσει είναι να μην σκύβετε αλλά να κάνετε βαθύ κάθισμα και πάλι πάνω πιαστείτε και κάπου δεν πειράζει, και όταν ξαπλώνετε να σηκώνετε την λεκάνη σας κάποιες φορές!!! μπορεί να σας φαίνεται λίγο αλλά και εγώ με τα παραπανίσια κιλά μου τα έκανα και γέννησα ω σα την κομανέτσι και άλλη πολύ πιο αδύνατη από εμένα δεν μπορούσε να κουνηθεί!!!!

 

το ξαναλέω μην αγχώνεστε για τα κιλά τι να κάνουμε έτσι είμαστε και στους άντρες μας προφανώς αρέσουμε!!!! εμείς να είμαστε καλά να βγάλουμε υγιή μωράκια και όλα τα υπόλοιπα περισσεύουν!!!!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια επανήλθα. μέχρι να κλάψει τουλάχιστον ότι προλάβω. έγραψα και αλλού ότι όλα ήταν τέλεια, το προσωπικό στο μητέρα κάτι παραπάνω από τέλειο, δεν αισθάνθηκα άσχημα ούτε στιγμή. γέννησα στις 6 του μήνα και έχω ήδη χάσει 7 κιλά, όταν γύρισα σπίτι είχα χάσει μόνο 2!!!! δεν πονάω καθόλου, σηκώθηκα μόνη μου μόλις μου βγάλανε καθετήρα το άλλο πρωί, γενικά όλα πήγαν όπως δεν τα φανταζόμουν. το θέμα είναι πως ότι φοβόμουν δεν έγινε και τελικά έχω θέμα με τον θηλασμό αλλά αυτό είναι σε άλλο τόπικ. δεν μπορώ να γράψω και για πολύ. το πρώτο βράδυ σπίτι έπαθα φρίκη. νόμιζα ότι θα το δώσω πίσω. τη μέρα κοιμόταν συνέχεια λόγω ίκτερου, το γάλα με το θήλαστρο ελάχιστο, το στήθος νόμιζε ότι είναι πιπίλα για ύπνο, η υγρασία με έχει πεθάνει και τα νεύρα μου κρόσια. τελικά μάλλον δεν είμαι και πολύ καλή μάνα, δε θέλω να δώσω ξένο γάλα αλλά φτάνει το δικό μου?? παίρνει 20 γρ. περίπου τη μέρα. γράφω και σε λάθος τόπικ το ξέρω αλλά με λίγα λόγια όσον αφορά τη γέννα και τα κιλά που μας ενδιαφέρουν εδώ όλα τέλεια! και πάλι το προσωπικό ειδικά μαίες και τραυματιοφορείς ΑΠΙΘΑΝΟΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

kalhspera!!!elpizw na yparxei mia pareoyla na me bohthisei giati eimai apelpismenh!!!panta hmoyn ayto poy lene gynaika me piashmata!!!!!fetos omws ebala polla kila kai eftasa sta 91:( eperna mia therapia kai paxyna apotoma!!!emeina egkyos sta 91!!!!!!!!!!!dwro zwhs nai alla exw anxwthei se asxhmo shmeio!!!!!otan anebhka sthn zygaria toy gunaikologoy epathe egkefaliko!!!!91????kai den soy fenete!!!!na pw oti den exw koilia exw periferia sthithos kai mpoytakia kai to ypsos moy einai 1.65.arxise na moy leei gia toys kindynoys moy eipe na parw mexri 12 kila kai epemene na prosexw thn piesh gia thn proeklampsia!!!oti tha pesw se koma kai mpla mlpa.twra mphka sto 4o kai eimai akoma 91.to thema einai oti olh mera klaiw..olh mera...niwthw oti tha pethanw sthn genna oti den tha mporw na anapneysw toys teleytaioys mhnes h tha pathei kati to mwro moy...kai den fobamai apla to exw sigoyro oti ola tha pane lathos....mexri poy skefthka na kopsw thn egkymosynh mono kai mono gi ayto.....synexeia zhtaw sygnwmh apo to mwro moy poy eimai toso paxoylh kai tha toy kanw kako....:(

Link to comment
Share on other sites

kalhspera!!!elpizw na yparxei mia pareoyla na me bohthisei giati eimai apelpismenh!!!panta hmoyn ayto poy lene gynaika me piashmata!!!!!fetos omws ebala polla kila kai eftasa sta 91:( eperna mia therapia kai paxyna apotoma!!!emeina egkyos sta 91!!!!!!!!!!!dwro zwhs nai alla exw anxwthei se asxhmo shmeio!!!!!otan anebhka sthn zygaria toy gunaikologoy epathe egkefaliko!!!!91????kai den soy fenete!!!!na pw oti den exw koilia exw periferia sthithos kai mpoytakia kai to ypsos moy einai 1.65.arxise na moy leei gia toys kindynoys moy eipe na parw mexri 12 kila kai epemene na prosexw thn piesh gia thn proeklampsia!!!oti tha pesw se koma kai mpla mlpa.twra mphka sto 4o kai eimai akoma 91.to thema einai oti olh mera klaiw..olh mera...niwthw oti tha pethanw sthn genna oti den tha mporw na anapneysw toys teleytaioys mhnes h tha pathei kati to mwro moy...kai den fobamai apla to exw sigoyro oti ola tha pane lathos....mexri poy skefthka na kopsw thn egkymosynh mono kai mono gi ayto.....synexeia zhtaw sygnwmh apo to mwro moy poy eimai toso paxoylh kai tha toy kanw kako....:(

 

Κορίτσι μου γλυκό, τί είναι αυτά που ακούω???

Καταρχήν δεν θέλω να ξανακάνεις τέτοιες σκέψεις! Ούτε η πρώτη είσαι αλλά ούτε και η τελευταία που έχει παραπάνω κιλά! Σε πληροφορώ οτι & εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου στα 93 κιλά και είμαι 1.60! Πολύ παραπάνω απο το φυσιολογικό. Ο γιατρός μου ούτε μια στιγμή δεν με πανικόβαλε σε τέτοιο βαθμό! Συγνώμη αλλά δεν το θεωρώ καθόλου σωστο να σε τρομοκρατεί έτσι ο γιατρός σου. Το μόνο που μου είπε είναι να προσπαθήσω να μην πάρω κιλά παραπάνω απο όσα χρειάζεται το παιδί.

Βέβαια εξαρχής μου είπε κομμένη ζάχαρη και λιγότερο αλάτι, αλλά δυστυχώς είμαι ξεροκέφαλη και δεν τα έχω κόψει, απλά δεν κάνω καταχρήσεις! Φοβούνται διαβήτη κύησης και φυσικά την πίεσή μας. Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι και μια αδύνατη δεν μπορεί να τα πάθει!

Είμαι στην 23η εβδομάδα και έχω πάρει 3 κιλά. Πιστεύω είναι καλά. Μην αγχώνεσαι σε παρακαλώ και εδώ μέσα θα δεις ιστορίες κοριτσιών με παραπάνω κιλά, που δόξα το Θεό όλα πήγαν καλά!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalhspera!!!elpizw na yparxei mia pareoyla na me bohthisei giati eimai apelpismenh!!!panta hmoyn ayto poy lene gynaika me piashmata!!!!!fetos omws ebala polla kila kai eftasa sta 91:( eperna mia therapia kai paxyna apotoma!!!emeina egkyos sta 91!!!!!!!!!!!dwro zwhs nai alla exw anxwthei se asxhmo shmeio!!!!!otan anebhka sthn zygaria toy gunaikologoy epathe egkefaliko!!!!91????kai den soy fenete!!!!na pw oti den exw koilia exw periferia sthithos kai mpoytakia kai to ypsos moy einai 1.65.arxise na moy leei gia toys kindynoys moy eipe na parw mexri 12 kila kai epemene na prosexw thn piesh gia thn proeklampsia!!!oti tha pesw se koma kai mpla mlpa.twra mphka sto 4o kai eimai akoma 91.to thema einai oti olh mera klaiw..olh mera...niwthw oti tha pethanw sthn genna oti den tha mporw na anapneysw toys teleytaioys mhnes h tha pathei kati to mwro moy...kai den fobamai apla to exw sigoyro oti ola tha pane lathos....mexri poy skefthka na kopsw thn egkymosynh mono kai mono gi ayto.....synexeia zhtaw sygnwmh apo to mwro moy poy eimai toso paxoylh kai tha toy kanw kako....:(

κοριτσι καλησπερα..!!!νομιζω οτι κακως το σκεφτεσαι ετσι,τοσο ανχωμενα,αυτο σε βλαπτει περισσοτερο απ'ολα!σκεψου μονο αυτο: εγω ξεκινησα την εγγυμοσυνη με 53 κιλα και ο γιατρος μου μου ειπε να παρω μαξιμουμ 12 κιλα...το ιδιο με σενα δηλαδη...ειμαι στον 6ο και εχω παρει 6,5 κιλα!!!!απο την αλλη σκεψου οτι ο γυναικολογος σου επρεπε να σε ενημερωσει για καποιους κυνδυνους, που εχουμε ολες ανεξαρτητως κιλων,απλα οι πιο γεματοι λιγο παραπανω!θελω να πω πως τσαμπα ανχωνεσαι τοσο γιατι οτι ισχυει για σενα ισχυει για ολες τις εγκυους...εμενα μια απο τις αδερφες μου ξεκινησε εγκυμοσυνη με 120 κιλα ,υψος 1.65 και πηγε 130 κιλα...γεννησε με καισαρικη (και τελικα εκανε τρια παιδια) ...ε και?ουτε ζαχαρο-διαβητη εκανε,ουτε πιεση ουτε τιποτα!!!και ειρωνια μια φιλη γυμναστρια κιλερ χωρις ιχνος λιπους εκανε διαβητη και απο τον 4ο μηνα και εκανε διαιτα....μην τα βλεπεις τοσο μαυρα!να αγαπας τον εαυτο σου και να προσεχεις οχι μονο για την σωματικη σου υγεια αλλα και για τη ψυχικη!να σκεφτεσαι μονο το μωρακι σου και ολα θα σου πανε καλα!και θα σου πω και κατι αλλο μην ακους κακοπροαιρετους ανθρωπους...ειναι οτι χειροτερο!κλεισε τα αυτια σου σε καθε @##$#%!@ που εχει να λεει εξυπναδες και στη τελικη ποιος σου ειπε οτι παιδια κανουν μονο οι αδυνατες δηλαδη??ευχομαι οτι καλυτερο για σενα ειλικρινα..εχω υπαρξει "παχουλη" και ξερω πως νιωθεις!ας ερθει με το καλο το μωρακι σου και ολα θα παρουν το δρομο τους!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

se eyxaristw kanina gia thn apanthsh!!!!!!apla exw kai dyo files poy moy lene synexeia hsoyn h pio omorfh kai pws egines etsi alla eilikrina egw den blepw na exw allaxei ektos to oti exw kila h mia apo tis dyo einai kai ekeinh egkyos kai frontizei synexeia na leei egw eimai adynath kai xalarh kai egw niwthw les kai eimai teras kai ekana megalo lathos...den thelw na stenaxwrw to agoraki moy kai ton antra moy alla me pnigoyn oi skepseis kai eimai me to piesometro agkalia!!!!!!!!!me to kalo se oles tis manoyles!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

kalhspera!!!elpizw na yparxei mia pareoyla na me bohthisei giati eimai apelpismenh!!!panta hmoyn ayto poy lene gynaika me piashmata!!!!!fetos omws ebala polla kila kai eftasa sta 91:( eperna mia therapia kai paxyna apotoma!!!emeina egkyos sta 91!!!!!!!!!!!dwro zwhs nai alla exw anxwthei se asxhmo shmeio!!!!!otan anebhka sthn zygaria toy gunaikologoy epathe egkefaliko!!!!91????kai den soy fenete!!!!na pw oti den exw koilia exw periferia sthithos kai mpoytakia kai to ypsos moy einai 1.65.arxise na moy leei gia toys kindynoys moy eipe na parw mexri 12 kila kai epemene na prosexw thn piesh gia thn proeklampsia!!!oti tha pesw se koma kai mpla mlpa.twra mphka sto 4o kai eimai akoma 91.to thema einai oti olh mera klaiw..olh mera...niwthw oti tha pethanw sthn genna oti den tha mporw na anapneysw toys teleytaioys mhnes h tha pathei kati to mwro moy...kai den fobamai apla to exw sigoyro oti ola tha pane lathos....mexri poy skefthka na kopsw thn egkymosynh mono kai mono gi ayto.....synexeia zhtaw sygnwmh apo to mwro moy poy eimai toso paxoylh kai tha toy kanw kako....:(

 

Κοπελια τι γιατρός ειναι αυτός που σε εχει πανικοβαλει έτσι έλεος.....τι σκέψεις ειναι αυτές ;;; Εγω θα σου πω πως άρχισα με 98 κιλά τους πρώτους τρεις μήνες πήγα 95 τωρα ειμαι 19 εβδομάδων και ειμαι 96 και δεν προσέχω και ιδιαίτερα αν και θα πρέπε λόγω σακχάρου (93) . Είπαμε θετική σκέψη και όλα θα πανε καλα !

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

smak twra eida thn apanthsh soy se eyxaristw!!!!mallon den me tromokratei o giatros moy oso oi alloi h egw h idia ton eayto moy....:( makari na pane ola kala kai na bgei eythxhsmeno to mwro moy kai oxi klapsiariko san emena...pragmatika otan emetha oti eimai egkyos den skefthka stigmh oti kati tha pathei to mwro exaitias twn kilwn moy isws giati sthn pragmatikothta den etrwga pote saboyres apla megalh posothta faghtoy se syndyasmo me to xapi poy me paxyne poly,prosexw arketa thn diatrofh trww froyta kai faghto sto spiti kai elpizw mhn perasw kata poly ta 100.......ti perimenete?egw ekana ayxenikh kai moy eipan ena omorfo agorakii!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

smak twra eida thn apanthsh soy se eyxaristw!!!!mallon den me tromokratei o giatros moy oso oi alloi h egw h idia ton eayto moy....:( makari na pane ola kala kai na bgei eythxhsmeno to mwro moy kai oxi klapsiariko san emena...pragmatika otan emetha oti eimai egkyos den skefthka stigmh oti kati tha pathei to mwro exaitias twn kilwn moy isws giati sthn pragmatikothta den etrwga pote saboyres apla megalh posothta faghtoy se syndyasmo me to xapi poy me paxyne poly,prosexw arketa thn diatrofh trww froyta kai faghto sto spiti kai elpizw mhn perasw kata poly ta 100.......ti perimenete?egw ekana ayxenikh kai moy eipan ena omorfo agorakii!!!!!

η ψυχολογια μας παιζει τετοια παιχνιδια καμια φορα που και λογω ορμονων σαλταρουμε....προφανως η φιλη σου για να νιωσει η ιδια καλυτερη σε κανει να αισθανεσαι εσυ χαλια...μην την ακους!εμενα μια "φιλη" πηρε στην εγγυμοσυνη 16 κιλα αλλα με υψος 1.48 εγινε σαν μπαλα...κανεις μας δεν της ειπε πως εγινες ετσι...αυτη τωρα που βλεπει οτι εγω δεν εχω παρει πολλα κιλα και δεν εχω αλλαξει προσπαθει να με κανει να νιωθω ασχημα συνεχεια,και γι'αυτο την εκανα λιγο περα...πολλες φορες οι αλλοι βγαζουν τα κομπλεξ τους και τις ανασφαλειες τους πανω μας,για να νιωσουν αυτοι καλα...προχθες παω σε ενα μαγαζι και με βλεπει μια γνωστη και μου λεει"καλα τι κοιλια ειναι αυτη?πως εγινες ετσι?εχεις τεραστια κοιλια.να το προσεξεις γιατι δεν θα μπορεις να κουνηθεις και αλλα τετοια.εγω δεν ημουν ετσι οταν ημουν εγγυος" λες και με ενοιαζε πως ηταν αυτη οταν ηταν εγκυος...το αποτελεσμα ηταν να κλαιω γιατι με επεισε οτι κατι δεν παει καλα και εχω τετοια κοιλια...που ειναι μια νορμαλ κοιλια.μωρο εχει μεσα πως θα ηταν δηλαδη?γι'αυτο σου λεω ασε τους κακοπροαιρετους να λενε...οσο για τη φιλη σου ειναι απαραδεκτη...βγαζει τα ψυχολογικα της πανω σου μην την ακους!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα παντου υπαρχουν "καλοι" ανθρωποι...ειμαι σιγουρη οτι η κοιλια σου ειναι τελεια!!!!!!δεν ξερω ισως να φταινε οι ορμονες η οι ζαλαδες και οι εμετοι που με εχουν εξαντλησει και τα βλεπω ολα τραγικα!!!!!:(θα προσπαθησω για το μωρακι μου να κανω οτι καλυτερο απλα πιστευω οτι αν καποιος ειχε ενα θεμα στην εγκυμοσυνη οποιο και να ναι αυτο θα φροντισα να τον ανεβασω και οχι να τον καταδικασω....

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα παντου υπαρχουν "καλοι" ανθρωποι...ειμαι σιγουρη οτι η κοιλια σου ειναι τελεια!!!!!!δεν ξερω ισως να φταινε οι ορμονες η οι ζαλαδες και οι εμετοι που με εχουν εξαντλησει και τα βλεπω ολα τραγικα!!!!!:(θα προσπαθησω για το μωρακι μου να κανω οτι καλυτερο απλα πιστευω οτι αν καποιος ειχε ενα θεμα στην εγκυμοσυνη οποιο και να ναι αυτο θα φροντισα να τον ανεβασω και οχι να τον καταδικασω....

καλα τα λες αλλα δεν σκεφτονται ολοι ετσι δυστυχως!!!και να πω και κατι αλλο?κιλα ειναι!θα φυγουν!εγω παντα σαν παιδι ημουνα παχυσαρκη εχω υψος 1.65 και ημουν 78 κιλα αλλα με τοπικο παχος...ολα απο τη μεση και κατω!φορουσα μπλουζακια small και παντελονια xl...εχω ακουσει πολλα και υπεροχα για το σωμα μου!καποια στιγμη το πηρα αποφαση και ασχοληθηκα με το σωμα μου και εκτοτε γυμναζομαι ανελειπως,μου εγινε τροπος ζωης.και χωρις διαιτες και στερησεις μεσα σε ενα χρονο εγινα 51 κιλα και αυτο απο τοτε που ημουν 15 χρονων τωρα ειμαι 30 και το βαρος μου ειναι 1-2 κιλα πανω κατω σταθερο!τα πιο ασχημα σχολια σε πληροφορω τα ακουω απο τοτε που ανηκω στις "αδυνατες"...προφανως καποιοι ενοχλουνται οταν τα εχω καλα με τον εαυτο μου και προσπαθουν να με ριξουν...καποια στιγμη για να πω την αληθεια με επηρρεαζαν τοσο πολυ που εφτασα στα ορια νευρικης ανορεξιας και ενω ημουν43 κιλα ενιωθα θεοχοντρη!!οτι κανεις ειναι για τον εαυτο σου!αλοιμονο αν δινουμε λογαριασμο στους αλλους για το ποσα κιλα ειμαστε η οχι!στη δικη σου περιπτωση προφανως οι φιλες σου χαιρονται που εχεις παρει καποια κιλα γιατι νιωθουν αυτες πιο ωραιες...πραγματικα ειναι πολυ λαθος να τα δεχεσαι ολα αυτα!περιμενεις ενα μωρακι που δεν θα το αλλαζες για τιποτα στο κοσμο και αυτο ειναι το πιο σημαντικο τωρα!οκ καταλαβαινω οι αλλαγες στο σωμα μας ψιλοφρικαρουν ωρες ωρες αλλα ειμαστε εγκυες ρε συ!δεν γινεται να ειμαστε μινιον!ελεος!!!αλλο προσεχω λιγακι για να μην υπερβαρυνω,αλλο συμβουλευω καλοπροαιρετα και αλλο αυτη η κριτικη που ασκουν μερικοι!!!εγω το μονο που σκεφτομαι ειναι ποτε θα κρατησω το μωρακι μου αγκαλια και δε πα να εχω παρει κιλα?θα τα χασουμε μετα!ολες οι εγκυες πηραν κιλα εμεις γιατι να ειμαστε διαφορετικες?οκ δεν θελω να παρω 20 κιλα αλλα απο την αλλη αυτο ειναι που μετραει η υγεια μου και το μωρο?κλεισε τα αυτια σε ολα αυτα και κοιτα να χαρεις την εγκυμοσυνη σου!εισαι μια φυσιολογικοτατη κοπελα που δεν εχει να ζηλεψει τιποτα και δεν υπαρχει λογος να προκαλεις τοσο κακες σκεψεις επειδη εμεινες εγκυος με λιγα κιλα παραπανω!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα παντου υπαρχουν "καλοι" ανθρωποι...ειμαι σιγουρη οτι η κοιλια σου ειναι τελεια!!!!!!δεν ξερω ισως να φταινε οι ορμονες η οι ζαλαδες και οι εμετοι που με εχουν εξαντλησει και τα βλεπω ολα τραγικα!!!!!:(θα προσπαθησω για το μωρακι μου να κανω οτι καλυτερο απλα πιστευω οτι αν καποιος ειχε ενα θεμα στην εγκυμοσυνη οποιο και να ναι αυτο θα φροντισα να τον ανεβασω και οχι να τον καταδικασω....

και κατι αλλο δεν νομιζω οτι εχεις καποιο προβλημα με την εγκυμοσυνη σου....μονο με τη ψυχολογια σου!:P:pχαμογελα και ολα θα ειναι πολυ καλυτερα!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζουζου τι ειναι αυτα που σκέφτεσαι; Αχ θα σε μαλωσω!

 

Θα σου πω την ιστορία μου, για να πάρεις θάρρος!

Αν δεις τα μηνύματα μου στις προηγούμενες σελ. Θα καταλάβεις οτι προσπαθούσαμε πολυ καιρο για μπεμπε.

Ήμουν 90 κιλά και έλεγα οτι αυτο φταίει που δεν τα καταφέρνουμε.

Φτάνω με διατροφή στα 76 κιλά και αμέσως μετα το γάμο, άρχισα να τα παίρνω πάλι , γιατί το άγχος για μωρό μετα το γάμο έφτασε τα ύψη!

Αποτέλεσμα, να φτάσω 111.5 κιλά!

 

Τότε είπα πως δεν παει αλλο, ξεκινάμε εξετάσεις να δουμε τι φταίει που δεν συλλαμβανω και πάμε διατροφολογο ξανά.

 

Δεν πρόλαβα να κανω τις εξετάσεις,έμεινα έγκυος!

Ευτυχώς είχα προλάβει να χάσω 8 κιλα :)

 

Δεν το πίστευε ούτε ο γιατρός τέτοιο θαύμα μετα απο 2 χρόνια!

 

Σε πληροφορώ , όσο στεναχωριομουν πριν μείνω έγκυος για το πόσο θα βλαψω το μωρό με τα κιλα μου τωρα ειμαι στο αλλο άκρο!

Ειμαι σίγουρη πως ολα θα πανε καλα. Συνεχίζω διατροφη, χάνω ακομα βάρος και ο διαιτολόγος μου ειπε πως μέχρι και 10 κιλα μπορώ να χάσω μέχρι τον 6 μήνα!

Περπατώ μισή ωριτσα καθημερινά και νιώθω πολυ καλα!

 

Το μωρο μου θα ειναι καλα ειμαι σίγουρη, γιατί παίρνει ολες τις βιταμίνες που χρειάζεται χάρη στη διατροφη που κανω τωρα!

Δεν παίζει ρόλο αν είσαι αδύνατη ή παχουλή.

Σημασία εχει το τι τρως κατα η διάρκεια της εγκυμοσυνης και να μην κανεις καθιστική ζωή.

 

Εχω πολλα παραδείγματα απο αδύνατες οι οποίες δεν τρώγαν τιποτα στην εγκυμοσυνη τους, ούτε ενα φρούτο, απο φόβο μη πάρουν κιλα και επίσης πολλα παραδείγματα παχουλων που τρωγανε συνεχεία απο έξω!

Αρα δεν εχει σημασία πως ήσουν πριν , αλλα τι κανεις απο εδώ και πέρα.

 

Θα το βάλεις κατω; Θα γίνεις χειρότερα; Οχι! Μόνο καλύτερα μπορείς να γίνεις!

Στα επόμενα παιδια μακάρι να μην εχουμε κιλα!

Τωρα όμως επειδη σημασία εχει οτι μείναμε έγκυος παρολες τις δυσκολίες,

δεν πρέπει να είμαστε αχάριστες. Πρέπει να λέμε ευχαριστω και να κάνουμε οτι καλύτερο μπορούμε! :-P

CAzNp2.png
Link to comment
Share on other sites

:(νευριαζω με τον εαυτο μου με την εμμονη μου, που δεν με αφηνει να χαρω τιποτα...κατηγορω τον εαυτο μου τυπου δεν θα μπορεις να περπατησεις,δεν θα μπορεις να αναπνευσεις και απλα θα φταις εσυ!!!!!μαλλον το προβλημα ειναι πιο πολυ "με εμενα"...πιστευω ο γιος μου εχει αγανακτηση με τις σκεψεις μου!!!!!!!σας ευχαριστω για την συμπαρασταση!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου με 85 κιλά και ύψος 1.55, όπως καταλαβαίνεται πολύυυυ παραπάνω απ οτι έπρεπε. Ο γιατρός δεν ήταν υπερβολικός, μου έδωσε διατροφή και μου σύστησε εξετάσεις και να προσέχω. Όλοι όσοι με ξέραν όμως είχανε λυσσάξει, "πρόσεχε γιατί θα κάνεις διαβήτη κύησης, θα πάρεις πολλά κιλά" και άλλα τέτοια ωραία ενθαρρυντικά. Εγώ τους αγνόησα. Είμαι στην 34 βδομάδα, έχω πάρει 8,5 κιλά και ξεκίνησα να παίρνω γύρω στον 5ο μήνα. Διαβήτη κύησης δεν έχω, λεύκωμα δεν έχω, υπέρταση δεν έχω και φτου φτου οι εξετάσεις μου είναι τέλειες! Το καλύτερο είναι να ξεκινάς με κανονικό βάρος, για να μην έχεις άγχος, αλλά τα παραπάνω κιλά δεν σε καταδικάζουν, αρκεί να προσέχεις. Εγώ αυτό κατάλαβα. Αν συνδιάσεις τη σωστή διατροφή (που κατά τη γνώμη μου είναι να κόψεις τα γλυκά και τα πολλά ψωμιά / ζυμαρικά) τότε έχεις πιθανότητες να τα πας μια χαρά ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια μου γεια σας.

Η δική μου ιστορία εχει ως εξής. Ξεκίνησα την πρώτη μου εγκυμοσύνη στα 79 κιλα με υψος 1-75 και έφτασα τα 105 μεχρινα γεννησω. Ουτε διαβητη κύησης, ουτε πίεση, ουτε τιποτα.

Τωρα διανύω τις τελευταίες δυο βδομάδες της δεύτερης μου εγκυμοσύνης, την οποία ξεκίνησα απο τα 87 κιλα και τωρα ειμαι σχεδόν 115 κιλα. Ελπίζω ολα να πανε καλα και η μπεμπα μου να ειναι μια χαρα..τα κιλα με αγχωνουν αλλα πιστεύω αν θα σου σου τύχει κάτι άσχημο κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, μπορεί να το πάθεις όσα κιλα κι αν είσαι. Ειναι και θέμα DNA και οργανισμού.

wMpkp2.png

tUiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα κ από μένα!Έχω 176cm ύψος κ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ξεκίνησα 73κιλά.Μέχρι την γέννα έβαλα 17.Τώρα στην 2η εγκυμοσύνη ξεκίνησα 84 κ διανύω τώρα την 21η εβδομάδα.Μέχρι στιγμής δεν έβαλα καθόλου αλλά δεν αγχώνομαι κ να βάλω.Ας είμαστε καλά κ εγώ κ ο μπέμπης κ όλα τα άλλα διορθώνονται ;);)!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλησπερα ειμαι νεα στο forum..ειμαι και εγω δυστυχώς παχυσαρκει στα 108 κιλα και θελω να κανω παιδακι μετα πο μια αποβολη πριν 3 χρονια..ειμαι ηδη σε διαιτα και θα προσπαθησω να χασω οσα περισσοτερα πριν ξεκινησω παλι προσπαθειες...

θελω την βοηθεια σας σε γιατρο που να μην σε προσβαλει για τα κιλα σου και να μην φερνει την καταστροφη αν ειναι και σε δημοσιο νοσοκομειο ακομα καλυτερα:oops:

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου 106κιλα.απο την αρχη ειχα διατροφολογο και μου εδινε διατροφη.την τηρουσα αλλα εκανα και λιγες παρασπονδιες:lol:στον 7 εκανα διαβητη οπου πλεον ο διαβητολογος μου εδωσε διατροφη.γεννησα 110 κιλα.ολα πηγαν μια χαρα.ενα μηνα μετα χωρις να κανω τιποτα ημουν στα 97 και τωρα στα 90.μην ανχωνεστε εγω δεν ειχα ανχωθει δεν με ειχε τρομοκρατησει ο γιατρος μου και ολα πηγαν καλα.απολαυστε τις εγκυμοσυνες σας

 

ο γιατρος σου ποιος ειναι αν θελεις τον λες δημοσια αλλιως στειλε μου το ονομα του σε μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχομαι ολα να πανε καλα! Ηθελα απλα να σου πω να μην φοβάσαι για τα κιλά και να μην αγχωνεσαι για το γιατρο. Θα ναι τουλαχιστον απαράδεκτος αν σε προσβάλει. Εγω ξεκίνησα την εγκυμοσυνη 70 κιλά και έφτασα τα 128! Πηρα πααααρα πολλα απο οτι καταλαβαίνεις. Δεν μου παρουσιάστηκε κανενα προβλημα υγιείας. Γέννησα φυσιολογικά και ο μικρός ειναι μια χαρα, υγιεστατος. Δεν ειχα διαβήτη κυησης η κατι αλλο. Τωρα, ενάμιση χρονο μετα κανω δίαιτα με διαιτολόγο και ειμαι 80! Δεν ειναι το καλυτερο και μακαρι να μην τα χα πάρει. Αλλα μη φοβάσαι για το παιδάκι η για σενα. Θα προσεχεις απο τωρα και θα προσεχεις δυο φορες οταν μείνεις με το καλο έγκυος! Ευχομαι να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

με όλο το σεβασμό…επειδή εσύ δεν είχες πρόβλημα δεν σημαίνει ότι πρεπει να παίρνει κανείς ανάλαφρα το θέμα των κιλών..νομίζω δεν είναι καλό να ξεκινάει κανείς έτσι την εγκυμοσύνη..εύχομαι ό,τι καλύτερο στην προσπάθεια να τα χάσεις κοπέλα μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...