Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΠΑΝΙΟ σε μωρό 1 έτους


Recommended Posts

Βρε κορίτσια έχω το εξής πρόβλημα... Ο μικρός μου είναι 13 μηνών και προς το παρόν τον κάνω μπάνιο στο μπανιερό που έχω που από τη μία πλευρά είναι από 0-6 μηνών και από την άλλη από 6-12 μηνών. Ακόμη παλεύεται αλλά σιγά-σιγά ο μικρός επιχειρεί να πιάσει κάτι απ' έξω ή πιάνεται για να σηκωθεί και εξάλλου δεν ενδείκνυται γα την ηλικία του... Το πρόβλημα είναι πως στο σπίτι έχουμε μόνο ντουζιέρα, οπότε αποκλείεται να τον κάνω εκει... Καμιά ίδεα? Εσείς που τα κάνετε μπάνιο σε αυτή την ηλικία?

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια και εχετε ντουζιερα μηπως να αρχισετε να κανετε ντουζ??? Υπαρχουν κατι καθισματακια με βεντουζες που θα μπορει να καθετε να τον σαπουνιζεις και μετα να τον ξεβγαζεις με το τηλεφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Καθισματάκια με βεντούζες ε?? Η αλήθεια είναι ότι δεν τα έχω δει κάπου.. Υπάρχει κάποιο link για να δω κάποια ή σε κάποιο κατάστημα?? Θα ψάξω και εγώ... από αύριο όμως γιατι τώρα είναι ώρα για νάνι... :-P

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

Εμεις της εχουμε βαλει στην μπανιερα ενα μετταλικό στηριγμα(που είναι και για μεγάλους). το τοποθετησαμε με μπλακεντεκερ σε σημείο που να την βολευει να πιανεται (μπορεις να το βαλεις και στην ντουζιερα σας

Της πηρα ενα ωραια παιδικο πατακι με ζωγραφιες ωστε να το χαζευει (ωστε να στεκεται πιο ηρεμη)

Το ντουσ είναι πολυ συντομο ωστε να μην δυσανασχετει ..ετσι τα καταφερνουμε

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμεις καθισματακι με βεντουζες εχουμε και καθονται εκει μεχρι και τωρα που να ι 4 η μεγαλη εκει της αρεσει να καθεται και μπροστα τους τους βαζω μια λεκανη με παπακια και παιζουν οση ωρα τις πλενω. κι εμεις απο τζμπο το χαμε παρει.

μοιαζει πολυ με αυτο ( για να καταλαβεις περι τινος προκειται)Baby_Bath_Seat.jpg

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εμεις της εχουμε βαλει στην μπανιερα ενα μετταλικό στηριγμα(που είναι και για μεγάλους). το τοποθετησαμε με μπλακεντεκερ σε σημείο που να την βολευει να πιανεται (μπορεις να το βαλεις και στην ντουζιερα σας

Της πηρα ενα ωραια παιδικο πατακι με ζωγραφιες ωστε να το χαζευει (ωστε να στεκεται πιο ηρεμη)

Το ντουσ είναι πολυ συντομο ωστε να μην δυσανασχετει ..ετσι τα καταφερνουμε

 

Από ποια ηλικία το ξεκίνησες αυτό? Μου φαίνεται πολύ δύσκολο για τον μικρό γιατί γενικά δεν έχει ακόμα την αίσθηση του κινδύνου (μπορεί π.χ. να αφήνει τα χεράκια του ή να προσπαθεί να πιάσει ότι βλέπει). Άσε που μερικές φορές όταν τσαντίζετε τεντώνει με δύναμη το κεφάλι του πίσω (δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς) και δε θέλω ούτε να φανταστώ να κάνει κάτι τέτοιο στο μπάνιο...:? Για αργότερα πάντως μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα.

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

Το καθισματάκι με τις βεντούζες πάλι δύσκολο μου φαίνεται γιατί πρώτον η ντουζιέρα έχει τζάμι και μένει ένα σχετικά μικρό άνοιγμα για να μπαίνεις μέσα,οπότε είναι λίγο άβολο και δευτερον επειδή είμαι έγκυος στο δεύτερο μήνα προσέχω να μην κάθομαι π.χ. τόση ώρα σκυμμένη.

Στο μπανιερό που λέει μέχρι 12 μηνών εσείς μέχρι πότε τα κάνατε μπάνιο εκεί? Με βολεύει γιατί το βάζω στο πάτωμα στο σαλόνι και κάθομαι σε πολυθρόνα, οπότε δεν μου φαίνεται τόσο το σκύψιμο..

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

Λίγο κουφό, αλλά μήπως να τον έκανε άλλος μπάνιο; Που θα μπορούσε να το χειριστεί με μεγαλύτερη ευκολία;

 

Στρώσε το κάτω μέρος της ντουσιέρας με πατάκια και βάλτον εκεί να καθίσει δε χρειάζεται καθισματάκι. Βάλτου και παιχνίδια να απασχολείται (π.χ. http://www.elc.com.cy/Product_List.aspx?ProductCategoryID=43) όσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα.

 

Εμείς στη μπανιέρα από 6 μηνών. Αλλά σε ξενοδοχείο που είχε ντουσιέρα έτσι το κάναμε όπως σου λέω, με πατάκια και στα γρήγορα. Χωράει σκαμνάκι στο μπάνιο για να καθίσεις; (Μπαμπάααα κάνε μπάνιο τον μικρό λέμε....)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις ντουζιέρα με τζαμι έχουμε....

απο 10 μηνών όμως την πλένω όρθια μέσα στη ντουζιέρα κανονικα όπως πλενόμαστε κι εμείς...

ένα αντιολισθητικό χαλάκι και μια χαρά!!!

 

αν θες και το επιτρέπει ο χωρος της ντουζιερας σου, μπορείς να βάλεις ένα πλαστικό σκαμπό και να μπαίνεις μεσα, να κάθεσαι στο σκαμπο και να έχεις τον γιο σου όρθιο ανάμεσα στα πόδια σου και να τον πλένεις...

έτσι και θα καατιεται ο μικρος απο σενα και εσύ δε θα χρειάζεται να σκυβεις!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ ο μπαμπάς με τα ωράρια που έχει και την κούραση δεν παίζει να κάνει μπάνιο και τον μικρό... Φοβάμαι να τον βάλω όρθιο βρε κορίτσια γιατί όπως είπα ακόμη δεν έχει συναίσθηση του φόβου και κάνει πολύ απότομες κινήσεις ώρες-ώρες... σήμερα στο τσακ γλιτώσαμε και δεν χτύπησε το κεφάλι του στον τοίχο γιατί το έκανε απότομα προς τα πίσω με νεύρο... αν μου κάνει τπτ τέτοιο στην ντουζιέρα;;;;; Ίσως παίζει αυτό που λέτε για να κάθομαι εγώ σε σκαμνάκι και να τον έχω σε καρεκλάκι, θα δω αν χωράει:P

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο καθισματάκι έχουμε κι εμεις και το χρησιμοποιούσαμε από 6 μηνων.....η μικρή δεν καθόταν με τίποτα ήσυχη στη μπανιερίτσα της και φοβόμουν μην πέσει ή πνιγεί (μιλάμε πάλευε!!!). Εχει δύο θέσεις το καθισμα, όταν ήταν 6 μηνών την έβαζα στην ξαπλωτή θέση με μια πετσετούλα στην πλάτη για να είναι μαλακά και συνεχίσαμε στην όρθια θέση μέχρι 1 έτους περίπου. Μετά όρθια ντουζ ή κάθεται κάτω και παίζει ή κάθεται σε ένα σκαμπουδάκι που της έχω μεσα στη ντουζιέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κι εγώ τη μικρή (20 μηνών) ακόμα στην μπανιέρα της την κάνω (η οποία είναι όμως μεγαλούτσικη) μέσα στο ντουζ. Έχω πάρει και ένα μικρό σκαμπουδάκι γι ανα μη σκύβω και όλα καλα :D:D

Πάντως με αντιολισθητθκό χαλάκι μπορείς να τον βάλεις και μόνο του ακόμα και αν στην αρχή κάθεται π.χ. κάτω. Νομίζω ότι θα μάθει σιγά σιγά και θα "κινείται" πιο σωστά μέσα στο μπάνιο. Εμεις τη βάζουμε ακόμα στην μπανιέρα πιο πολύ για το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Κορίτσια μέχρι πότε κάνατε τα μωρά σας μπάνιο στην μπανιεριτσα τους? Εμείς εχουμε μπανιερα κ φοβάμαι να τον κάνω ακόμα όρθιο μην γλιστρησει κ χτυπήσει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια μέχρι πότε κάνατε τα μωρά σας μπάνιο στην μπανιεριτσα τους? Εμείς εχουμε μπανιερα κ φοβάμαι να τον κάνω ακόμα όρθιο μην γλιστρησει κ χτυπήσει. 

Εγώ έχω το μπανακι της stokke κ ακόμα εκεί τη βάζω, είναι αρκετά ευρύχωρο. Όταν θέλω να την ξεπλύνω κρατιέται όρθια από τη βρύση. Ακόμα δεν έχει σταθεροποιηθεί για να τη βάλω όρθια στη μπανιέρα κ νομίζω θα αργησω αρκετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την κορη μου μεχρι 6μ,πραγματικα μετα δ χωρουσε,ολα τα νερα τα πετουσε εξω.μετα σε καρεκλακι στην μπανιερα η κατω σε αντιολισθιτικο,κ μετα ορθια.απο 9μηνων δλδ κανονικα σε μπανιερα

Ο μικρος,σαν πολυ μικροκαμωμενος λιγο στην μπανιερα,αλλα επειδη δ του αρεσει το μπανιο απο 7μ κ αυτος στην μπανιερα.λιγο ξαπλα,λιγο κατω,λιγο ορθιος,λιγο στα χερια,μας κοβεται η μεση αλλα οκ

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ κοριτσια ακόμα την μικρή μου στην μπανιεριτσα της την κάνω μπάνιο, φοβάμαι ακόμα να την βάλω κανονικά στην μπανιέρα για να μην γλυστρισει. Πάντως όταν με το καλό την βάλω θα έχω σίγουρα αντιολισθητικο πατακι.. Κ τα καρεκλακια που είδα εδώ ωραία είναι.

Link to comment
Share on other sites

ενος χρονου ο γιος μου δε περπατουσε ακομα ουτε ειχε σταθει καλα ορθιος αρα αναγκαστικα στο μπανακι του τον εκανα μπανιο... ακομα και τωρα που ειναι 28 μηνων τον κανω στο μπανακι του γιατι του αρεσει να γεμιζει η λεκανη με νερο και να καθετε να παιζει  οταν τον πλενω απο αλλαγμα πανας τον εχω ορθιο στο μπανιο με πατακι και απο 18 μηνων που περπατησε οταν τον κανει μπανιο και η μαμα μου τον κανει ορθθιο με πατακι ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον ειχα μεχρι 6-7 μηνων στο μπανακι του και οταν αρχισε να καθεται σταθερα τον εβαζα στη μπανιερα αλλα μεσα στη λεκανη των ρουχων :-D. Απο τοτε που εγινε λιγο μεγαλος για τη λεκανη (γυρω στον χρονο) τον βαζω στη μπανιερα (χωρις να την γεμιζω ομως) και αλλοτε καθεται και παιζει με παιχνιδακια ή με μια λεκανιτσα μικρη με νερο που του δινω, αλλοτε ειναι ορθιος. Τον κραταω σχεδον συνεχεια ομως οταν ειναι ορθιος, παρ'ολο που εχω αντιολισθητικα.

 
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα συνεχίσω να τον πλένω στην μπανιέρα του γιατι νομιζω πως δεν μπορεί να σταθεί ισορροπημένος για πολύ ώρα ακόμα κ βλέπουμε. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...