Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλλίνδρομη στο πρώτο τρίμηνο


Σας έτυχε ποτέ παλλίνδρομη κύηση στο πρώτο τρίμηνο;  

359

  1. 1. Σας έτυχε ποτέ παλλίνδρομη κύηση στο πρώτο τρίμηνο;

    • όχι
      188
    • ναι μία φορά
      523
    • ναι δύο φορές
      138
    • ναι τρείς φορές
      33
    • ναι τέσσερις φορές
      18


Recommended Posts

Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσυνη έμεινα εγκυος σε 1 μήνα και πήγε τέλεια έχω την κόρη μου 5.5 χρονων στη δεύτερη έμαθα ότι ήμουν έγκυος μετά από 4 μήνες προσπάθειας αλλά δυστυχώς παλινδρομησε την 7 εβδομαδα σήμερα το έμαθα συγκεκριμένα ο γιατρός μου είπε να περιμένω 3 μέρες Μήπως φύγει μόνο τουαλλιως την Δευτέρα να πάω για αποξεση

Σου εύχομαι καλή επιτυχια

 

Λυπάμαι παρα πολυ... ευχομαι να το περασεις οσο πιο ανωδυνα γινεται.. και με το καλο να ερθει συντομα ενα δευτερο μωρακι για εσας.. ευχαριστω για τη συμπαρασταση σου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια δυστυχώς η παλίνδρομη είναι πολύ συχνή... χτυπάει ανεξαρτήτως ηλικίας και ανεξαρτήτου κατάστασης υγείας...την πρώτη φορά που είχα μείνει έγκυος η τότε γυναικολόγος μου μου είχε πει οτι το 25% δεν προχωράει...μεγάλο ποσοστό....δυστυχώς το διαπίστωσα στη δεύτερη μου εγκυμοσύνη την οποία έχασα μόλις την 6 εβδομάδα...ευτυχώς χωρίς να χρειαστεί κάποια παρέμβαση...16 Αυγούστου το έχασα και 7 Σεπτεμβρίου φέτος γέννησα το δεύτερο αγοράκι μου....είναι πιο βαρύ όταν δεν έχει παιδί γιατί έχει το άγχος και την ανασφάλεια του αν θα κάνεις ποτέ παιδί...αλλά μην ξεχνάτε οτι συμβαίνει σε πολύ κόσμο η παλίνδρομη...αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα αργά ή γρήγορα θα έρθει το μωράκι....υπομονή και κουράγιο...ξέρω πόσο πονάει...

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου συνέβη μία παλίνδρομη σε δίδυμα, στην 10η εβδομάδα (είχαμε ακούσει και καρδιά:(. Τότε δεν επιδιώκαμε εγκυμοσύνη και ήρθε αναπάντεχα. Το είχαμε χαρεί, όμως... και όταν δεν προχώρησε στεναχωρηθήκαμε.... Από τότε (πέρασε ήδη 1,5 χρόνος) προσπαθούμε, αλλά τίποτα (πέραν μίας βιοχημικής που θεωρήθηκε τυχαία).

Γενικά, οι γιατροί το είχαν θεωρήσει τυχαίο γεγονός. Ειδικά επειδή ήταν δίδυμα. Ότι προέκυψε κάποια ανωμαλία κατά το διαχωρισμό.

 

Γενικά, από αυτά που έχω καταλάβει και από εμπειρίες από αλλες κοπέλες, πιστεύω ότι όντως συμβαίνει συχνά σε κοπέλες κατά την πρώτη σύλληψη.

Το σημαντικό είναι ότι γίνεται η σύλληψη. Φαντάσου να μην μπορούσες να συλλάβεις...Εκεί είναι φαντάζομαι πιο δύσκολο. Τουλάχιστον, αφού γίνεται η σύλληψη πιστεύω ότι την επόμενη φορά θα είσαι πιο τυχερή. Σε κάθε περίπτωση έλεγξε θυροειδή (είναι κάτι που ελέγχεται εύκολα, πολύ κοινό πρόβλημα σε πολλές κοπέλες, αλλά αν δεν το ξέρεις ότι έχεις και δεν είναι ρυθμισμένος, μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια από χθες το βράδυ έχω πολύ αιμα και πόνο στην κοιλιά και στη μέση νομίζω ότι θα μου ξεκολισει η μέση είναι φυσιολογικό στην παλινδρομη??

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια από χθες το βράδυ έχω πολύ αιμα και πόνο στην κοιλιά και στη μέση νομίζω ότι θα μου ξεκολισει η μέση είναι φυσιολογικό στην παλινδρομη??

 

να σε δουν υπερηχογραφικά...μήπως ήταν έκτωπη..όχι δεν ειναι φυσιολογικός ούτε ο πόνος ούτε το πολύ αίμα

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σε δουν υπερηχογραφικά...μήπως ήταν έκτωπη..όχι δεν ειναι φυσιολογικός ούτε ο πόνος ούτε το πολύ αίμα

 

Πήγα με είδε ο γιατρός μου είπε ότι ο σάκος έπεσε έχουν μείνει μόνο υπολειματα να περιμενω μεχρι την τριτη και την τεταρτη να παω να με δει αν εχω ακομα υπολειματα την τεταρτη να μου κανει αποξεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα....ειμαι στην 8 εβδομαδα..σημερα πηγα στη γυναικολογο και μου ειπε παλινδρομη...απο την προηγούμενη Πέμπτη που πηγα δεν μεγαλωσε το έμβρυο καθολου και ουτε ακουσαμε καρδιά στο Doppler..η χοριακη μ την πεπμτη 48000 και η σημερινη 506000....ανεβηκε ελαχιστα...Ετοιμάζομαι για αποξεση εεεε????:-(

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ναι. .. αν και σου εύχομαι από καρδιάς να γίνει ένα θαύμα και να αλλάξει η ροή των πραγμάτων.  Το έχω περάσει δύο φορές και ξέρω πόσο πονάει.  

 

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2017 at 1:34 ΠΜ, Gwgw201 είπε:

Καλησπερα....ειμαι στην 8 εβδομαδα..σημερα πηγα στη γυναικολογο και μου ειπε παλινδρομη...απο την προηγούμενη Πέμπτη που πηγα δεν μεγαλωσε το έμβρυο καθολου και ουτε ακουσαμε καρδιά στο Doppler..η χοριακη μ την πεπμτη 48000 και η σημερινη 506000....ανεβηκε ελαχιστα...Ετοιμάζομαι για αποξεση εεεε????:-(

Νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση μιας κοπέλας στο φόρουμ που της είχαν πει παρόμοια πράγματα και τελικά όλα πήγαν καλά. Δε θέλω να σου δώσω ψεύτικες ελπίδες ή το αντίθετο!!! Κι εγώ είχα παλίνδρομη στην 11η εβδομάδα και έκανα απόξεση... Αν τελικά είναι μια άτυχη εγκυμοσύνη, που δεν στο εύχομαι, επειδή ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ τι θα περάσεις ψυχολογικά, μπορείς να μου στείλεις πμ για οτιδήποτε χρειαστείς :-):-):-) να μη διστάσεις!!! Θα πας για επαναληπτική εξέταση;; αν ναι, πότε;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...