Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΜΕ ΑΝΕΣΗ....Κ ΕΥΚΟΛΙΑ!!!!!


Recommended Posts

κοριτσια καλημερα βρισκομε στην 37+2 και εχω πητ στιs 29/03.βεβαια ο γιατροs μου ειπε να κρατηθω μεχρι και το τελοs τηs εβδομαδαs που μαs ερχεται και δεν καταλαβα γιατι.απλα με εχει πιασει αγχοs για την ωρα του τοκετου μηπωs ποναει και με την επησκληριδιο.μου ειπαν οτι δεν νιωθειs τιποτα ομωs φοβαμαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρισκομε στην 37+2.ο γιατροs μου ειπε να κρατηθω μεχρι και το τελοs τηs εβδομαδαs που μαs ερχεται και δεν καταλαβα γιατι.

Αν ένα μωρό γεννηθεί πριν τις 38w, όχι ότι έχει πρόβλημα, αλλά το θεωρούν ακόμα πρόωρο. Μάλλον σου'πε να "κρατηθείς" ώστε αν γεννήσεις από βδομάδα να'σαι στις 38w.

 

Με το καλό ;)

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα βρισκομε στην 37+2 και εχω πητ στιs 29/03.βεβαια ο γιατροs μου ειπε να κρατηθω μεχρι και το τελοs τηs εβδομαδαs που μαs ερχεται και δεν καταλαβα γιατι.απλα με εχει πιασει αγχοs για την ωρα του τοκετου μηπωs ποναει και με την επησκληριδιο.μου ειπαν οτι δεν νιωθειs τιποτα ομωs φοβαμαι

 

Mε την επισκληρίδιο δεν πονάει καθόλου - είναι ονειρεμένα!!!! Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κι εγω στον γιο μου ειχα εναν πολυ ευκολο και γρηγορο τοκετο, πραγμα που δεν το πιστευα σχεδον. βεβαια ημουν πολυ καλα προετοιμασμενη απο ψυχολογικης πλευρας, περιμενα τα παντα -απο καισαρικη μεχρι 24ωρους πονους- αν και ευτυχως τελικα ολα ηταν πολυ-πολυ καλυτερα απο οτι τολμουσα να φανταστω! ειχα ΠΗΤ 10/6, και με παρακολουθουσαν στα μαιευτικα του αλεξανδρας. οταν πηρα τηλ να κλεισω ενα τελευταιο ραντεβου ειχαν πρωτο διαθεσιμο 12/6. λεω ας το κλεισω, δεν ξερεις καμια φορα. και εντελει σε αυτο το ραντεβου πηγα στην ωρα μου και τους ειπα επακριβως: γεια σας, εχω ραντεβου τωρα στις 9 αλλα γενναω κιολας!

 

καταρχας ποτε δεν ενιωσα ουτε μια συσπαση, ουτε καν braxton hicks. μονο τον τελευταιο καιρο κατι τσιμπηματα χαμηλα. εφτασα 40+2w και απλα ξυπνησα μες στη νυχτα τυχαια και ενιωθα κατι ενοχλησεις στη μεση μου ακριβως σαν πονους περιοδου και μαλιστα ηπιους. η ωρα ηταν 5:30. αρχιζω να χρονομετραω και ηταν στο 10λεπτο. λεω ωραια αντε επιτελους γενναμε, αλλα νωρις ειναι ακομα ας μην ξυπνησω κανεναν. καποια στιγμη σηκωθηκα για τουαλετα και ειδα οτι ειχα και λιγο αιμα, οποτε λεω καλα παμε. κατα τις 7 περιπου βαρεθηκα και σηκωθηκα να αρχισω να ετοιμαζομαι. οι πονοι ιδιοι ακριβως. στις 8 αποφασισα να ξυπνησω και τον αντρα μου. του λεω: αγαπη μου τελικα πρεπει να με πας με το αμαξι στο ραντεβου. (εκεινος μμμ..γιατι..?) γιατι μαλλον θα γεννησω σημερα! θες καφεδακι? και ετοιμασα και τον καφε του, ξυπνησαμε και την κουνιαδα μου με τον ιδιο τροπο, της εφτιαξα κι εκεινης καφεδακι και ετριβε τα ματια της λεγοντας σιγουρα γεννας? και κατι παρομοια. και οταν φτασαμε στο αλεξανδρας 9:30 για το ραντεβου μου με ειδαν που δεν πονουσα πολυ και πηγα να πληρωσω το εισητηριο της επισκεψης κανονικα, περιμενα και κανα 10λεπτο να τελειωσουν με τις προηγουμενες, και οταν με εξετασανε να δουνε τη διαστολη ειχα 8! :shock:

 

με πηρανε με καροτσακι στην παραλαβη επιτοκων (παρολο που ενιωθα μια χαρα) ισα που προλαβανε να με ξυρισουνε ουτε κλισμα δεν μου κανανε! εγω εν τω μεταξυ δεν το ειχα σκεφτει οτι πρεπει να μου κανουν και κλισμα, πανω στην αναμπουμπουλα δεν περασε καθολου απ' το μυαλο μου. οποτε οταν ηρθε η ωρα για να σπρωξω να κατεβει το μωρο σοκαριστηκα οταν καταλαβα οτι αθελα μου ειχα σπρωξει και οτι αλλο υπηρχε στο εντερο μου! :oops: (σορι για την περιγραφη) :oops: οταν μου βαλανε τον καρδιοτοκογραφο αν το λεω σωστα μου λεει η μαια τι νιωθεις τωρα? της λεω εναν πονο στη μεση μου σαν περιοδου και μου λεει αυτη ειναι μια ωδινη! :shock: εντελει μονο εναν πονο ενιωσα πιο δυνατο και αυτον χαμηλα, την πρωτη φορα που εφτασε χαμηλα το κεφαλακι του. οταν με πηγαν στην αλλη αιθουσα για το τελικο, μου λενε σε λιγο θα εχεις γεννησει, το πιστευεις? και λεω οχι, αληθεια αυτο ηταν ολο? γιατι αντεχω κι αλλο! και πραγματι γεννησα αμεσως, με μια τελικη εξωθηση ειχε βγει το κεφαλακι του και το υπολοιπο σωμα γλιστρησε απλα! εγω το μονο που ενιωσα ηταν ενα μουδιασμα! μεχρι εκεινη τη στιγμη δεν ειχα αισθηση του χρονου, και οταν με πηγαν να με δουν οι δικοι μου τους ρωτησα την ωρα. ειχα γεννησει στις 12:20!

 

παρολα αυτα οσο κουλο κι αν ακουστει, πονεσα λιγο στα ραμματα, βασικα ηταν εκνευριστικο να νιωθεις οτι σε τραβανε καπως, αλλα ταυτοχρονα ειχα τον γιο μου στην αγκαλια μου και θηλαζε κοιτωντας με με κατι ματια....καταγαλανα.. απεριγραπτο.. ευχομαι τωρα που πλησιαζει και η γεννα της μικρης μου να ειμαι το ιδιο τυχερη! καλα να 'ναι το μωρουλι μου, αλλα ας παρει για παραδειγμα τον αδερφο της !:rolleyes:

g5ILm7.pngOECOm7.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
  • 6 months later...

Ο τοκετός στο σπίτι, παρουσία εξειδικευμένης μαίας, είναι μια ασφαλής εναλλακτική λύση του τοκετού στο μαιευτήριο, σύμφωνα με στοιχεία που δημοσιεύονται στο επιστημονικό έντυπο Canadian Medical Association Journal.

 

Τα αποτελέσματα υποστηρίζουν εκείνα μιας ολλανδικής έρευνας που είχε δημοσιευθεί τον περασμένο Ιούλιο και έδειχνε ότι ο προγραμματισμένος τοκετός στο σπίτι είναι ασφαλής όσο και ένας προγραμματισμένος τοκετός στο μαιευτήριο, εφόσον μια ειδικά εκπαιδευμένη μαία είναι παρούσα καθ` όλη τη διάρκεια της διαδικασία και βρίσκονται σε ετοιμότητα ένα σύστημα αναφορά και μεταφοράς του περιστατικού, ενώ η επίτοκος έχει μικρό κίνδυνο επιπλοκών.

 

http://syn-dimiourgia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γέννησα πριν 2 ημέρες τον γιο μου στην 39η εβδομάδα. Στις 7 με πιάσανε οι πόνοι, 7:30 ξεκινάμε για το νοσοκομείο, είχαμε και 1 ώρα δρόμο. 8:40 ανεβαίνω μόνη μου στο μαιευτήριο κουνιστή-λυγιστή(ο σύζυγος έχει πάει να παρκάρει),αφού οι μαίες δεν κατάλαβαν ότι πήγα να γεννήσω και μόλις με εξέτασαν μου λένε γεννάς. Ούτε και εγώ το πίστευα με τους πόνους που είχα. Τελικά γέννησα στις 9 μόνο με τις μαίες, ο γιατρός δεν πρόλαβε να έρθει.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...